Aalst. Ouderenplicht. HEDEN ZONDAG Voor ome Week- en Dagbladen. Huismoeders Partijgenooten. Kxistsa naastenliefde I?I Jongeling of Meisje BELGISCHE BiNKden ARBEID ZOXDAGRUST. Weerom zullen de lange avonden gaan aankomen en zal'er meer aan dacht gegeven worden aan het lezen van boeten, dag- en weekbladen. De winteravonden zijn daar bij zonderlijk toe geschikt, en elkeen die min of meer wat geleerd is zal zich willen vergenoegenom'savonds een uurtj e met boek of gazet door te brengen. Daaróm doen wij een beroep op de vaders en moeders om het, voor zichzelf en hunne kinderen, ons ge makkelijker te maken, door zelf het voorbeeld te geven en lezer te wor den onzer schoune en prachtige leer zame boeken, en tevens lezers te worden van ons dagblad Vooruit» en ons weekblad, die op den dag van heden de schoonste en nuttigste bladen zijn van geheel de streek. Men kan niets meer denken wat men in dat blad niet aantreft over werkersbewegingen in binnen- en buitenland. De politieke akties van onze partij, de voordeelen die er uit voortsprui ten voor de werkersklasse en de noodzakelijkheid harer uitbreiding tvorden er in behandeld. Denkt niet zooals vele onverschil ligen wy trekken ons geen politiek aan, neen wij moeten ons geen ppli- tiek aantrekken, maar de politiek trekt ons aan. Zijt waar ge wilt, altijd zal uw ge sprek uitloopen op eene kritiek van de eene ef andere kwestie en men zal zijn gedacht uitleggen, iets af keuren en een beter gedacht voorop zetten. Bijv. over de huidige militaire wet wordt veel gepraat. De eene mensch keurt deze goed, terwijl een ander haar zal.afkeuren en met reden ook Er is door deze wet gelegenheid om 'kozijntjes, en geldbezitters te bevoordeeligen. Terwijl men in bet alleman soldaat met zeer korten diensttijd dit niet kan. Ehwel, dit alles is politiek en elk een beeft er belang bij dat eene wet zoo eerlijk en rechtvaardig mogelyk weze en aldus toegepast wordt. Over ons belastingstelsel is er veel te zeggen, dat gevoelen de werkers het best, en als deze wet al te streng op ons drukt, isdittoe te schrijven aan onze niet sterk genoeg zijnde Kamergroep, die zijne getalsterkte moet uitbreiden tegenover de reak- tie. Dat is politiek, die tan onzen voor- deele kan aangewend worden. Het achturenwerk of de 48 uren week is een gedurige redetwist in de burgerpers, en indien wy niet sterk stonden zoowel in politieke als in syndioale kracht, men zou niet wachten tot morgen om eene streep te trekken door die schoone werkerswet. Daarom, beste gezellen en gezel linnenVaders en Moeders, laat u niet in onverschilligheid vervallen, denkt aan hetgeen wij bezitten door omen hardnekkigen strijd en helpt dezen vruohtbaren strijd voortzet ten (of de volledige overwinning onzer klasse behaald is, die rapper zal naderen, wanneer wy allen zul len bewust worden wat kracht er in onze pers berustLeest, leest veel en ontwikkelt u Onder zedelijk oogpunt beschouwd en om wille van het stoffelijk wei- gijn vap een volk dat daaruit voort spruit is voor de werkende klas niets van zoo groot belang als de keus der school van het volkskind. De katholieken van ons land ver stonden zulks wellicht te goed. Se dert 1884 was hun leus aan ons de schoone ziel van 't kind Sedertdien werkten zij onverpoosd in 't donker en in 't openbaar om de monopool van 't onderwijs aller graden te be machtigen. Daarin lukten zü won derwel en door hun macht aan geld en bijzonderlijk met behulp der geestelijkheid zagen wij hoe zij stel selmatig en welberekend het omci éel onderwijs bekampten en ver drongen en victorie mochten kraaien op een landsbestuur dat onwankel baar schier een halve eeuw regeerde en enkel ophield na de vreeselijke onheilen door de wereldramp 1914- 1918 gesticht. Helaas Tot op heden vielen nage noeg de helft der offlciëele lagere scholen van België in een niet en werden onderkropen of ingenomen door een legioen van nonnen, pa ters en pastoors, die vraatzuchtig nog immer aangroeien en ruim schoots door de staatskas worden bezoldigd om de grondvesten hun ner politieke, maar wankelende reu- zenkerk gaaf te houden en te cimen- teeren. In onze goede stad van Aalst werd die systematische werking van officiöelonderw\jsvernieling vroeger heviger dan elders bewustvol aangegrepen en lauwerrijk met uit slag bekroond. Van onheuglijken tijd viel 't stadsbestuur in de handen der clencalen en alleen de ellende en de rampspoed van den laatsten oorlog ontrukten het aan de gier klauwen der verouderde aristocra tie. In een eng tijdverloop van 40 jaren werden hier door het Aalstersch clericaal stadsbestuur niet min dan vier lagere katholieke jongensscho len en evenveel meisjesscholen in gericht, 4 frcebelscholen van den- zelfden desem rezen op, 1 lagere officiële meisjesschool en i dito frcebel gingen over in de handen der zusters en eindelijk werd de stadsmeisjesschool nr2 herschapen iQ eene froebel of bewaarschool. Geen enkele offlciëele school werd toegevoegd. En de hebzucht naar katholieke scholen is nog niet bevredigd. Gie- rigaard's zak is nimmer volEn de vernieligingszucht der offlciëele scholen is nog niet bedwongen. Wie met my niet is, is tegen mij Edoch De garde is daar en waakt! De edele werkliedenpartij die vóór den oorlog en nu nog in de katho lieke scholen, als een afzichtelijk monster, duister, zwaar, grof en vol puisten, werd afgeschilderd en wier aanhangers op heden nog ter hel worden gedoemd de schoone socia- listischepartij, ontstaan spijts al het gold der oude bewaarders, parasie ten en kasteleinen, spijts de macht der clericalen met hun geestelijke scholen de Jabourpartij van België, gelouterd en gelenigd, ontsproten door eigen werk, volksverbroede ring en eigen macht, geworden in zweet en bloed, in dwang en ver- el rukkfng,hunkerend naar grootsche idealen en zegevierend op mensche- lijk recht, orde en vrijheid, verstaat haar plicht in zake onderwijs en doet in allen ernst een beroep op alle weldenkende partijgenooten, dat hun oogen zouden opengaan en de verplichting beseffen in zake do kous der school voor hunne kindoren. Makkers De vruchten, geoogst door onzen langen strijd zijn schoon en degelijk goed. We blikken vol hoop in de toekomst. Doch de toe komst ligt in onze kinderen. Vorstaat dan wel dat onze kinderen niet in de muil van den wolf mogen worden gegooid. Zendt ze toch niet naar de katholieke scholen, waar onze eigen princiepen worden ver oordeeld en waar alles in 't werk wordt gesteld om ons afkeerig en walgelijk te maken. Van scholen waar alles riekt naar dweepschen eigenzin en dwang, waar eigen initiatief wordt versme ten en huichelarij gepreekt, waar tal van dwaasheden 't vorstand der kleinen verstompen, waar do onder wijzers zelve, een gebonden zedelijk wee en de beteugelde vrijheid beu, verzot naar ei&en zin en afhankelijk heid, de plaat gaan poetsen wanneer een plaats in de offlciëele scholen openvalt, waar de natuurwet op 't huwelijk wordt vertreden, van zulke scholen verlos ons Heer Socialistische ouders, we mogen u in volle vertrouwen al onze stads scholen aanbevelen. Onzijdig als zo zijn, wordt er de kostelijke gewe tensvrijheid steeds ongeschonden gewaardeerd en voor wat aangaat de wetenschappelijke waarde van 't onderwijs en de bekwaamheid van 't personeel, zulks getuigen de di ploma's door de scholieren bekomen, alsmede de classeering derzolve in de rijks middelbare scholen derstad. De stadsjongensschool nr 1, ge naamd De Kat staat aan de spits. Ze behaalden verleden maal het grootste getal diploma's en haar faam is weergaloos. De stadsjongensschool nr 2, ge naamd De Arend krijgt voor 't nieuw schooljaar 2 of 3 klassen bij. Dat is een sprekend bewijs dat de kinders er flink leeren en dat de ou ders zeer tevreden zijn. Van deze school, diö zoolang stiefmoederlijk werd behandeld en boven alle ao dere werd belasterd cn bekampt, zijn wij menigmaal op heftige wijze in 't harnas gevlogen en 't is gewis groo- telijks aan ons te danken dat zij hare aanhoudende uitbreiding hoeft ge nomen. We wenschen dan ook tèn vurigste dat deze nieuwe* klassen zouden vol loopen, opdat wij dan zouden hebben eene 2d* volledige stadsjongensschool, di* m«t haar zuster De Kat zou wedijveren voor 't heil van't volkskind en die deze laatste dan moet en zal evenaren. Do stadsmeisjesschool nf 1 der Schoolstraat verdient den meesten lof. Onze meisjes mogen er gerust heengaan. Het personeel valt buiten kijf in onzen smaak en de onderwij zeressen, meestal getrouwd en huis moeders. ontvangen steeds de meis jes met open armen en met de grootste liefde. Ach wat heeft het oud stadsbe stuur toch fanatiek gehandeld in de schoolkwestie. Haar eigen scholen heeft het versmeten om andere te behagen en te dienen. Zoo is aan de bevolking van den rechteroever van 't kanaal de keus der lagere meisjes school ontzegd. Hoe wilt gij dat kin deren van G jaar schoolgaan meer dan 3 kilometer ver, door storm, regen, koude en wind. 'tlsonmen- schelijk en wraakroepend De vroegere offlciëele meisjes school der Langestraatwerdtin'tge- niep aan de Zusters toevertrouwd en van deze in de Hovenierstraat, door lage kruiperij gemijnd en als door jakhalzen bekropen, maakte men een bewaarschool, tot groot ge noegen van een legioen nonnen die in de onmiddelijke omgeving 3 aan genomen lagere meisjesscholen kwamen bewonen. Gewis is deze toestand onwettig en aan de ouders die er zich niet wil len naar schikken geven wij voor raad hun nood te klagen bij den Heer Burgemeester der stad en bij afwijzing bij den Heer Minister van Wetenschappen en Kunsten te Brus sel. OUDERS Vol ernst is U den weg gelicht. Stelt de daad en doet uw plicht De Tombola onzer Harmonie, stelt u in de gelegenheidprachtig ondergoedalsook sargiën en lakens en ander huisgerief te winnen. Ik zou mij toch maar riskeeren, om te zien of u ook bij de gelukkige winners niet zoudt kunnen zijn. Koopt dus loten aan 50 centie men het stuk. Waagt uw kans en ge steunt uw eigen strijd. De trekking heeft plaats op T October. De Fronters te Aalst. Wie hun stoet gezien heeft, zal bekennen, dat de Christene democra ten bestaan hebben. De groene vlaggen die in den stoet gedragen wierden, waren zeer klein in getal, en door weinig mep- schen gevolgd. Als we daarentegen, ons hunne vroegere stoeten herinneren, stoe ten uitsluitelijk uit groenen ge vormd, dan mogen we gerust beslui ten, dat de groenen hebben geleefd, want uit hunne vroegere forteres sen, zooals Denderhautem, Dender leeuw, Moorsel, Herdersem, Erpe, Lede, Nieuwerkerken, Meire, Aygem enz. enz. waren de opgekomenen in geringgetal. Ten andere, de cheffen hebben het reeds lang zelf gevoeld, gezien ze zich nu vervormd hebben in fron ters, zich aangesloten hebben bij de activisten van tijdens den oorlog, bij degenen die door Pieter Daens zelf verloochend en veroordeeld wierden. Moest Pieter Daens nog in leven zijn, hij sloeg ze met de zweep uit zijn groenen tempel. Wij, sociaal democraten, mogen ons verheugen in het feit, dat de vroegere groene chiffon nu gelen zijn geworden. Het zal het zijr.e bij brengen, om degenen die nog in het groen kamp verdwaald bleven, hunne oogen te openen en hen te doen klaar zien in het spel hunner leiders. Dat die raenschen nu eindelijk be grijpen, dat het een ongelijk is, voor de arbeiders, zich vrijwillig te wil len verdoelen. Z'hebben nu reeds lang de onder vinding ppgedaan, dat er langs den weg der kleine partijen niets is te bekomen dat de werkende klasse enkel veroveringen kan verwezeut- lijken naarmate bare macht, naar mate hare sterkte, en nu dat we van dag tot dag bestatigen, dat de rijke menschen, liberalen en katholieken zich meer om meer aaneensluiten tegenover het werkende volk, het voor ons werklieden een duurzamen plicht is, ook hand in hand op te marcheeren om de reactie den weg te versperren, om de rechten en vrij heden van de kleinen te verdedigen. Wie dit begrijpt, sluit zich-aan bij de Socialistische partij. Friederik. moeten alle propagandisten naar WELLE en DENDERLEEUW. De Fanfare Hand aan Hand en den Turngroe|i Jeugt Bloeit gaan mede. Terugkeer per trein. Bijeenkomst aan het lokaal om I 1/2 ure. Geene thuisblijvers. Allen op post TOMBOLA HARMONIE. De vrienden lotenverkoopers van den Tombola der Harmonie, worden dringend verzocht te komen reke nen, bij den Secretaris, in ,t lokaal Hand in Hand, bureel 5, ten einde onze laatste schikkingen te kunnen nemen, daar de trekking plaats grijpt, op Maandag I Ootober, om 7 ure avonds. HET BESTUUR. Steunt onze Nieuwe Harmonie Help mede aan de groolwording van dit korps. Dit kunt u gemakkelijk, met u loten aan te schaffen van haren Tombola. Prijs per lot 50 centiemen. Oe kunt tevens een schoone prijs winnen. Onze partij, onze instellingen, be weging en vooral onze voormannen, worden het lafst aangevallen door de leiders der werkersverdeeling... O. pardon werkersbeweging der kristenen... Die leiders verklaren katholieke demokraten ie zijn Zij vertegenwoordigen kristolyke werklieden. Onder die leiders ken nen wij een die straf onderhevig is aan verkoudheden. De minste ver andering van weer, bezorgt de man eene valling. Als de man begint te te niezen is het een slecht voortee ken. En niezen kan hij dat ge er den daver zoudt van krijgen. En als onze leider dan hevig niest is er ge woonüjk bij iederen atchie een beetje groen geel vocht bij. Die vuiligheid werpt hij dan in de lucht, met het soms slecht gevolg, vooral als de wind verkeerd zit dat hij het op zijn eigen neus terug krijgt. En dit is nu weeral het geval met ons Fransken uit het Groen Kruis. Ik ondergeteekende word opnieuw vereerd met mijn naam te zien ver schijnen in hun liefelijk ge- eerd en gewaardeerd volks blad. Franske weet niet op welke wijze zich te moeten uitspreken, meenen- do daardoor de werklieden tot zich te kunnen trekken, om hen zooals al de andere ingelijfd in hun verdee- lers syndikaat, onder den knoet te kunnen houden, hun alle liefelijke woorden en onberedeneerde speechs toe te zwaaien, terzei fdertiid denkende, 't is al bedrog en valsch- heid, wat ik zeg. De vleierij, een bron van bittere smart, glijdt van mijn tong als vloei ende oliebeken ik spreek niet dan met een dubbel hart. Weet ge. beste lezers en lezeres sen, waarom de kristene leiders zoo kwaad zijn Heel eenvoudig, omdat do socia listen aan 't volk de waarheid be kend maken. En sprekende over de Glucose- fabrieken kan Frans Callebaut niet nalaten er zijne verbittering te laten doorschijnen, omdat wij, socialisten, alleen de oplossing hebben gebracht bij de erbarmlijke staking van Calle baut, die uitgeroepen is door de groen kruisers en kristen demokra ten zonder overleg, zonder gezonde beredeneeringen nog minder zonder voorzorgmaatregelen. Dit heeft vooral de zaak geweest waardoor do werklieden de volle dige eischen gesteld niet hebben be- kumen. er onmiddelflk aan toevoe gende gij. Callebaut Frans, die beweert het grootste getal leden te bezitten bij Callebaut, gij zijt on ver schillig gebleven aan het lot der werklieden, of waart gij misschien onbevoegd Och kom, het ware op treden tegen uwe meesters niet waar, en dat kan of mag niet gebeu ren. Ten andere, gij hebt niet gade te slaan, dat uwe meesters en pa troons op tijd goed betalen, hé Franske, en dat is toch logiek voor al vooreen kristen leider. Naasten liefde, hé Frans Callebaut Sprekende over de 5 0/0 loonop- slag op de Lion d'Or enkel door eene herinnering van Callebaut op 18 Juli, en ze wierd uitbetaald maar eerstens op 2G Juli Enfin, dit heeft Fransken toch alleen ge daan Ën het spreekt van zelf. als wy, socialisten, 0,25 fr. loonopslag vra gen en Frans Callebaut zich tevre den stelt met 5 0/0, hetgeen hij aan zijne leden opgedrongen heeftwij voor deze moeilijkheid geplaatst worden, het op andere plaatsen te moeten aanvaarden, te meer, daar er bij Callebautdank aan de lam lendigheid van Frans Callebaut 2 jaar I Zegge twee jaaraan veel kleinere loonen gewerkt is, dat is ook waarhé Franske en wie had daar de meerderheid Toe zeg het maar. Fransken is ook geneigd uitleg te geven over den toestand op Le Lion d'Or» toen de Socialisten er de meerderheid waren. Wij zijn be nieuwd dit te weten en dan nog van een kristen leider, die toch niet zal durven liegen. Callebaut zal dan wel eerlijkheids halve bekennon, dot dank aan de socialisten, de werklieden menig maal hunne loonen hebben zien ver beteren, maar dit duurde te lang en de kristene verdeelers kwamen zich opdringen om de werklieden te ver- deelen en ze zoodoende aan de tira- nie van den destijds bestuurder te onderwerpen, daar kunnen de werk lieden van Le Lion d'Or best over oordeelen. a. B. hebt ge geen lust uwe kans voor een prachtig rijwiel te wagen. Zoo ja, koop dan loten van den Tombola onzer harmonie, prijs 50 centiemen per lot. De trekking heeft op le Octerb'r plaats. Haast u dus. Bij de Tabakbewerkers. Men herinnert zich ongetwijfeld dat den laatsten opslag in onze nij verheid is betaald geweest, wanneer het indexcijfer 383 punten bereikt had. We oordeelen dan ook rechtmatig eeneloonsverhooging temogen aan vragen, wanneer het index 410 pun ten gekomen was. Een schrij ven wierd dan ook in dien zin ge richt naar alle Patroons, ten einde hun te vragen de loonen te willen verhoogen met5 0/0. Dit schrijven is onbeantwoord gebleven. Sedert is het index gestegen voor de twee Vlaanderen tot 433 punten, en in een derde schrijven gericht naar al do patroons, vragende 10 0/0 opslag op de bestaande loonen, ge zien den index sedert met 50 punten is gestegen. Het laatste schrijven die gericht is aan al de Patroons, is evenals het eerste schrijven onbeantwoord ge bleven. Laat ons maar bekennen, dat dit alles behalve beleefd is van wege de Patroons. Laat ons mannen, met geen enkele overhaastheid te werk gaan en kalm het ordewoord der vereeniging af wachten. Ook dient er op gewezen te wor den, dat men zich eens en voor goed ernstig aan de propaganda dienen te zetten, nog steeds te veel mak kers uit de tabaknijverheid staan nog altoos buiten onze rangen, dat het dus gezegd zij, handen uit de mouwen Hoe sterker vereenigd,hoe nader de overwinning. A. S. Ziekenbond Victor De Geyter Algemeene Vergadering voorman nen en vrouwen, op Woensdag 19 September 1922, om 6 1/2 ure, in de groote zaal van Hand in Hand op boet van 25 centiemen, welke zal geeischt worden door den Bode. DRINGENDE DAGORDE 1. Geldelijke toestand. 2. Onderhoud met de Heeren Dok- toors. 3. Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid van deze dagorde, hopen we dat niemand zal ontbreken. Soc. Vrouwenbond. Algemeene Vergadering op heden Zondag 16 September, om 3 ure 's na middags, in de groote Feestzaal van het lokaal Hand in Hand DAGORDE De Vrouwenbeweging in ons land. Onze Congressen, Gezel Alfred Nichelo, volks vertegenwoordiger, zal als spreker optreden. Een Tombola met sohoone prijzen zal de vergadering sluiten. DE GENT, Volder.slraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen OOSTENDSCHE REEDERIJ 2" uitgave aan fr. 590,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 800,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 aan 495,00 uitkeerbaarden 28 Februari 1933. Op Zondag 16 September, dienst doende Apotheker, M. QUINTYN, Korte Zoutstraat.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2