Koopt uw Likeuren bij Marcel tochten zijn vastgesteld saooï Liefdadigheids-Kaatsspel Een Prachtig Naaimachien Schoenen, Schoenen, Schoenen Sottegem. Uil Ninove. De katholieken Zondag 23 September Uil Welle. Denderleeuw. Uit Nieuwerkerken. Uit Schendelbeke. en in het bijzonder P. Van Schuy lenbergh en de Bethune en Cie, die bij de laatste kiezing als demo- kraten en voorstaanders van den zes maanden militairen diensttijd gekozen zijn, zitten in nesten Inderdaad, de katholieken die vóór de kiezing zich verklaarden voor dezen korten diensttijd, heb ben voor de zooveelste maal hun programma verloochend en tegen den zes maanden dienst in de Kamer gestemd. Zij hebben dus hunne kie zers eens te meer bedrogen Het is deze loensche handel wijze die P. Van Schuylenbergh in het blad Ons Volksblad van de groen kruisers wil goed praten door te donderen op de socialis ten. Dit zal niet beletten, dat de rcodjes, aan de bevolking de han delwijze van die zoo genoemde katholieke democraten zullen doen kennen. In de Kamerzitting van 17 Juli 1923, moest er gestemd worden over den militairen dienst. De socialisten hadden het amen dement voor den zes maanden dienst voorgesteld, die verworpen wierd door al de liberalen en katholieken, P. Van Schuylenbergh inbegrepen en de Bëthune was gaan loopen. In de zelfde zitting wierd ge stemd over een voorstel van den katholieken Heer Marck, voorde acht maanden dienst. Er waren slechts 18 katholieken die voor hun eigec voorstel stem den en al de socialisten. Stemden tegen de 8 maanden dienst, 56 katholieken en al de liberalen. Dus, de katholieken én liberalen hebben tegen de 6 en 8 maanden militairen diensttijd gestemd met uitzondering van enkelen, die het gedaan hebben uit ooger.verblin- ding, omdat zij zeker waren dat zoo min de 8 als de 6 maanden diensttijd zou gestemd geworden zijn. En wat doet nu P. Van Schuy lenbergh De 55 katholieken aanvallen die tegen de 6 en 8 maanden stemden Neen, dat zijn Pierken zijn mees ters De Socialisten worden op ge- meene wijze aangevallen. Waar om Er zou nog over een amendement de 14 maanden dienst moeten ge stemd worden. Doch onze vriend Troclet deed eene laatste poging om dezen langen diensttijd te doen verwerpen, en vroeg de stemming voor tien maanden, die nogmaals verworpen wierd, en denmaan den diensttijd w ierd door de katho lieken en liberalen gestemd. De enkele katholieke democra ten (want van de 30 hebben er slechts 18 tegen den langen 14 maanden diensttijd gestemd) heb ben zoo gehandeld uil oogenver blinding. Van Schuylenbergh weet best dat hij komedie speelde en zal dat blijven doen. Dat is klaarblijkelijk gebleken, dat zijde dienaars zijn van den geldzak en liever godde- looze ministers steunen dan met de soeialisten in de Kamer te stem men voor de goede wetten en kor ten diensttijd, wat het volk ver langt. Zie de verklaring van M. Rub- bens, de katholieke democraat in de Kamer gedaan, na de stemming van den 14 maanden diensttijd. Wij geven het letterlijk uit het Kamerverslag van den 17 Juli. De heer Rubbens (in 't vlaamsch) 'k Heb niet neen willen stemmen, omdat ik in geweten er niet wil toe bijdragen onder, de huidige gewichtige omstandighe den de regeering in minderheid te brengen en daardoor een regee- ringskrisis en misschien eene ka merontbinding uit te lokken. Ik heb echter ook niet ja ge stemd. omdat ik betreur dat de regeering het voorstel Heyman tot verdaging niet heelt aangeno men, en ik bovendien niet over tuigd ben, dat een korteren dienst tijd onvoldoende zou geweest zijn. Deze verklaring van den katho lieken democraat is sprekend. Zij toont aan, dat die heeren in de eerste plaats de dienaars zijn van d..- regeeriDg, en hadden de voorslaanders van den korteren diensttijd, de socialisten nog in grooter getal gekozen geweest, het getal 18 katholieken zou nog ver minderd zijn, zoodanig dat op slot van de rekening, allen de zelfde triestige houding van M. Rubbens zouden gevolgd hebben. Het gebeurde is eene nieuwe les, die aantoont dat de katho lieken met zooveel gemak van ge dachten veranderen. De oogen van 't volk gaan open, den dag van af rekening zal volgen. H. F. 23September,Moorsel, met de Harmonie. 30 September, Nieuwer- kerken, met de Harmonie. 14 October, Burst, Bam- brugge, Mesre, (Kermis) met de Fanfare. Partijgenooten. maakt u gereed, Turners en Muziek te vergezellen. om 2 1/2 uren namiddag, op de Houtmarkt, ten voordeelo der weezen onzer ge stichten. Tusschen de de 15 vermaard- ste spelers. AALST. Spaens-Callebaut. HERDERSEM. Moens-Moreau. GEERAARDSBERGEN. Steppe- Boyen. KAARTEN te bekomen in het. lo kaal Hand in Hand Prijs 5 en I frank. Strijdpenning. Overdracht fr. 1420,63. Ontvangen van Gesar Haulterman van de kameraden Brack en Lam mens, als dank voor de goede oplos sing hunner zaak 4,00. Gezongen door Frans Van Vaerenbergh, oud st© strijder van Aalst, op het feest van onze vriend Pol Bakvisch by Jean Steenhaut, rondgehaald door vosse Jean 5,11. Gezongen door de zelfde in de W. C. Nestor Schaltin 5,80. Betaald voor 't breken van een pint bij Frans den kreem 1,00. Ge zongen door Mathilde Pariano en Petrus Eeman 2,55. Entree 0,25 fr. 't is dus beterkoop in de kerk dan in de cinema, allen ter kerk in Aalst 1,00. Omdat den baas uit de W. C. .Tan Volders zoo goed zynen stoor kan optrekken, dat hij afviel 2,00. Een lied gezongen bij Jef Katjes 3,00. Gezongen door de luierikken van Kapiteintjes 6,50. Omdat de presi dent van de W. C. Jan Volders zijne vrouw kust op 't feest van Vonck Victor, geeft Kamiel Paorewyck 0,50en de bazin doet er 0,25 bij, en de kameraden doen er nog 0,50 by, omdat er zooveel plezier was. en omdat zijne vrouwcen weinigkwaad was nog 0,45. GIJSEGEM. Gezongen door Schockaert bij Bockstael te Gijse- gem, en rondgehaald door den noo tjesman 2,75. Gezongen by Bertje Coen door den nootjesman 2,31. Ge zongen door Van Mieghem Jan en rodgehaald door den nootjesman 2 83. N1EU WERKERKEN. Gezongen het lied Hongersnood door Be- noit Van Vaerenbereh by Alfons Callebaut, Grooten Bolleweg 4,70. Gezongen door Benoit Van Vaeren bergh het lied De rijke bende by Joannes Spanhoven 4,75. Een lied gezongen by Albert Van Paemel7.00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert, Jan 1.00. A. N. 1.00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy- verman 1,00. Totaal dezer week 63,25. Voor de Turners. Overdracht fr. 408,09. Een lied gezongen by Jef Katjes 3.00. Gezongen door Jozef Nys in de W. C. Jan Volders 6,70. Gezongen door Roggeman bij Jozef Van den Bosch 2,60. Gezongen door Phile mon Verstraeten bij Jozef Baeyens, Breedestraat, 5, en rondgehaald door zijne dochter Malvina 5,80. Omdat Wantje Spaens de waar heid zegde tegen Jaak Buys, Jef met de rattennest in 't lokaal 1.00. Omdat Jean Cuyper in zyne vlie gende ons heeft binnen gelaten, heeft de kapitein 6,35 rondgehaald. Totaal fr. 25,45. Voor de Harmonie. Rondgehaald in de estaminet van De Cuyper, omdat Jan Cuyper twee baisekens gegeven heeft'aan Had. Van den Berghe 2,75. Omdat Jan Cuyper hot nog eens zou moeten doen o,25. Omdatze allemaal hunne lippen aflikten, geeft Mad. De Cuy per nog 0,25. Rondgehaald op het feest van Spaens Joannes 8,27. Totaal 12,52. Het geluk vliegt en die het grijpt heeft het. komt voor den Tombola der Harmon ie geschonken te worden. Vrouwen waagt uw kans. Koopt loten, het zijn de laatste. Prijs 50 centiemen. Tooneelschool van Gent. Aan de liefhebbers en liefhebsters uit de Provincie wordt herinnerd dat de Zondagcursus ingericht door de Tooneelschool van Gent, zal be ginnen den Zondag 7 October e. k. Die leergang bestaat uit lessen ,in voordracht en samenspel. Voor de inschrijvingen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den beh' erder M. Lod. Lievevrouw, Le- deganckstraat, 27, of den Zondag morgend ter school Guinardstraat 19. Heden Zondag, komen onze vrienden van Aalst, met hunne machtige FANFARE en hun grooten Turngpoep Jeugd Bloeit ons een bezoek brengen. By makker Snel Philemon, Steen weg. zal eene halt en Toespraak ge houden worden. Boeren en Werklieden, komt luisteren. Het is dus heden Zondag dat de Fanfare Hand aan Hand met den Turngroep Jeugd Bloeit ons een bezoek brengen. Een prachtig Turnfeest wordt om 4 ure gegeven in den hof van het Achturenhuis, gevolgd van toespraak door Gezel De Nauw, Senateur van Geeraardsbergen. Wy doen een dringend beroep op onze partijgenooten, om het muziek en Turners in groot getal te gemoet te gaan die van Welle komen langs Leeuwbrug. DE SOC. PROPAGANDACLUB. GEMEENTERAADSZITTING Het verslag der vorige zitting in de maand Mei laatstleden gehou den, wordt goedgekeurd. Er was maar een punt op de dag orde 2Benoeming onderwijzer. De heer Muylaert Emiel van Haeltert, wordt bij algemeenheid benoemd. Ondervraging der Soc. raadsleden over het niet toepassen door het Ge meentebestuur van de beslissing bij algemeenheid van stemmen genomen op 3o Juli 1921. die het ouderdoms pensioen verhoogde met 60 frank. Onze makkers hebben op kra nige wijze het groen-geel verbond op hun plicht gewezen. In 1921 werdt de verhoogirg ge stemd en nu in 1923 hebben de ouderlingen nog niets ontvangen. In eene vroegere zitting zegde het gemeentebestuur aan onze kameraden dat ze naar de goed keuring der Best. Deputatie wach ten. en ze hunne verhooging met 1 Januari 1923 zouden genieten. Wij hebben onze gezel Leon Laureys, uit Aalst, provintie- raadslid, de zaak doen onderzoe ken, en het antwoord van den goe- verneur is dat het niet de Best. Deputatie is, die schuld heeift dat onze ouderlingen hunne 60 frank niet hebben genoten, maar wel het groen-gele schepencollege onzer gemeente Nieuwerkerken. Als onze makkers dit aan het Schepencollege zegden, kwam niet het minste antwoord, alzoo hunne plichtigheid bekennende. Is het geene schande, lezer of lezeres, dat er daar mannen onder zijn, die zoodoende hunne eigene ouders berooven van die 60 frank, die ze ook nochtans goed kunnen bezigen Na nog verschillige vragen door onze gezellen aan het groen-gele monsterverbond gesteld, die allen met de beste welwillendheid wer den toegestaan, rijst de vraag op of er weeral iets zal van te rechte komen. Veel wordt er op ons ge meentebestuur besloten, maar er wordt weinig door de verantwoor delijke Schepenen uitgevoerd. Maai in alle geval, wij, socialis tische raadsleden, zullen waken. Polydoor Centrale der Mijnwerkérs van het Centrum en gemeng de vakken. Kameraden van Schendelbeke en omliggende gemeenten Op Zondag 23 September, om om 3 uren namiddag, zal er eene groote vergadering plaats grijpeu te Schendelbeke, lokaal Pieter Daneels, Dries. Een algevaardigde van de Cen trale der Mijnwerkers zal eenen oproep doen ten bate van de ver- eeniging, waar al de grieven, eischen en uitleggingen zullen be sproken worden. Gezel De Nauw, Senateur, zal de gemengde vakken vertegen woordigen. Het is dus uwen plicht, Kame raden, deze vergadering bij te wo nen voor allerhande inlichtingen, de eenheid en de organisatie te versterken. Meer dan ooit moeten we bewust zijn en de werklieden partij bijtreden. De strijd zal ook harder worden, naarmate onze macht vergroot. De kapitalisten weten het. Daar om arbeiders, sluit u aan, helpt mede aan de overwinning die nakend is, zoo zult ge beter voor waarden en een menschwaardig bestaan bekomen. Namens de Centrale der Mijn werkers en gemengde vakken V. B.R. "Werklieden van het Spoor en privaatarbeiders. Wilt gij schoone, sterke en goed- koope schoenen Wendt u tot het Schoenmaga- zijn der S. W. M. Het Achturenhuis Groote baan, 91, OVERBOELAERE. OPROEP. Het Mijnwerkers-syndikaat van Sottegem en omliggende, richt een warmen oproep tot de arbeiders der mijn om talrijk op te komen naar de GROOTE MEETING op heden Zondaq 16 Septem ber, om 10 ure 's morgens, bij Jozef Beerens, Nieuw- straat. 13, te Sottegem. Gezel Jules De Backer, uit Gent, on een lid der Mijnwerkers- centrale van het Center zullen er het woord voeren. DAGORDEDe syndikale or ganisatie. De Mijnwerkers worden talrijk verwacht. De Bestend.-Schryver, DeSecretaris, L. ARTOOS. L. LEFEVRE. Middenbestuur der Soc. groepen van Sottegem. DINSDAG 18 SEPTEMBER, om 7 1/4 ure 's avonds, in bet lokaal Dringende Vergadering. Dagorde 1. Bespreking reglement. 2. De Coöperatieve beweging. 3. Verscheidenheden. Alle leden worden verwacht. De Arr.-Secretaris zal aanwezig zijn. De voorloopige Secretaris, J. SANGLAND. Strijdpenning. Lied gezongen door J. Sangland en rondgehaald door Pieters Oscar 2,32. SCHOONE DINGEN! Onder dien titel vinden wy in De Werkman van 23 Augusti 1.1. een artikel waarin de steller vermeent ons oordeel te moeten inroepen, en ons ongevraagd tusschen eene pole- i miek te brengen. Hoewel we niet gewoon zyn per sonen aan te vallen, toch vinden we ons verplicht aan den heer Richard Van der Speeten, gewezen onderwij zer te Ninove, thans onderwyzer te Denderhautem onze meening te zeg gen. De aanvallen tegen mijn vriend Albert Vyverman, laat ik onbeant woord. hy is mans genoeg onder legd om U te antwoorden en uwe aanvallen af te weren. Gy verzendt Albert naar mij om myn oordeel te kennen. Aan uwe vraag voldoe ik heel gaarne zooveel te meer, dat zulks mij de gelegenheid biedt mijne volledigste solidariteit te betuigen, met den stryd hem dien ge ver meent juist achter myn rug te moe ten aanvallen. Ik vind het zoo weinig moedig van U, mijnheer Van der Speeten, in uwe aanvallen te verschuilen achter iemandsrug, die houding is naar myn oordeel niet (Re van een schoolmeester - maap veeleer die va-n een schooljongen die manier van handelen kan bovendien echt kristen deinokratisch zyn. maar eerlijk is ze niet. De inlichtingen van den hoofdman van Ninove. zul len in de kolommen van - Rechten Vrijheid» verkondigen, dat het zoo gemakkelijk is op een buitenge meente, om de wille van het men- schelijk opzicht, zyne eigene ge dachten op zak te steken en mee te huilen met de groote bende, maar om afléén zich van den hoop af te scheuren, zich bloot te stellen aan spot en verachting der bevooroor deelde dorpelingen, de nieuwe ge dachten die men is gaan aankleven, openlijk en ten elks aanschiin ver dedigen daartoe behoeft, Mynheer Van der Speeten, MOED en nog eens moed. Het spijt ons ten zeerste dat gij de broodkwestie hier ook bij te pas brengt en er zelfs bijvoegt zyne waardigheid te verkoopen. Zoudt gij heer Van der Speeten, niet veel be ter daarover hebben gezwegen, men 9pieektniet van koorden in het huis van den gehangene. Door welke gra tie en door wien werdt ge In Den derhautem benoemd Overweeg eens, dal uw broeder schepen is van Onderwijs en dat ge onder zyn bestuur werdt be noemd, was er hier sprake van ever- loopor.... om de kroete broods of was er kwestie de waardigheid.... hoog te houden. Geloof me vrij, heer Van der Speeten, als ge nog iets op uw kerfstok hebt, tegenover sommige personen, vecht zulks met den be trokken persoon uit, maar sleur er geen derde personen bii, Voor het slot houden wy er aan U te zeggen, dat wy steeds bereid zyn U te woord te staan, om U alle mogelijke inlich tingen te verschaffen, maar vergeet vooral en bovenal niet. dat in de socialistische party, elks vrijheid in dea breedsten zin van het woord wordt geeerbiedigd. Pol VAN DE STEEN. MUZIEK. Op Zondag 9 September laatst was er eene Algemeene Vergadering be legd voor al de werkende en be- schermleden onzer fanfare. De Ver gadering was wel gelukt. Gezel Jules Elaut in zijne boedanigheid van Voorzitter opende de zitting. HU verontschuldigde vooreerst onzen geaohten Eere-Voorzitter gezel Jan- Bapt. Van Londerzelo dje door ambtsbezigheden in de onmogelijk heid verkeerde deze belangrijk sa menkomst bij te wonen. Verder spoorde hij de werkendeen bescherm- leden aan voorts te blijven ijveren en werken voor den vooruitgang van ons socialistisch muziekkorps. Nu verleende den Voorzitter het woord aan onzen wakkeren Secre taris gezel Alfred Stichelmans die verslag gaf over de verloopon vyl maanden. Hy toonde met cijfers aan dat ons muziekkorps er nog altijd §oed voorstaat en sloot zich aan bij e woorden van den Voorzitter voor wat aangaat alles in het werkstellen ten voordeele onze geliefde Fanfare. Er werden door verschillende leden vragen gesteld die door het bestuur allen werden beantwoord en waarop volledigen uitleg werd gegeven. Nu kwam gezel Pol Van de Steen aan het woord. Hy be oon- de aan do aanwezigen de noodzake lijkheid van te ijveren voor het mu ziek. Hij wees op den grooten voor uitgang door de verschillende socialistische muziekkorpsen ge daan in Aalst, Geeraardsbergen en Lessen (waarvan hy ons dees iaar op 30 September nog een prachtig concert beloofde) en sloot zijne prachtige rede met een oproep tot al de aanwezigen om hunne plicht te begrijpen en dan ook te doen. Nu werd er ook nog eenige oogen- blikken gesproken over het vertrek van verschillende onzer beste ele menten van het muziek naar America. Er wierd gesproken over het ver trek van don ouden schatbewaarder René De Mol die van hier wegge gaan is mot de vaste belofte dat hij ginder in Détroit Michigan zoo over gegaan hebben tot het tot stand

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3