Socialistisch weekblad voor bet Arrondissement Aalst. DE SCHTJ] jDIGEN Kongres van Yrouwen- Aktiekoraiteiten. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 38. P<"i.js |>er nummer 15 centiemen. 23 September 1923. Annoncen I)e Vrouwelijke Afdeeling der Centrale Arbeidersopvoeding. JCet Winferuur. Partijgenooten. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 16 en 2® bladzijde, 2 fr. op 3® en 4® bladzijde. Rekfamen volgens overeenkomst. Aire briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ - HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De grootste vijand van de bur gerpers van ons land is de arbei der. Is hij werkloos en geniet hij van het Krisisfonds, dan is hij een luiaard. Werkt hij regelmatig 8 uur daags dan is hij nog een lui aard. Vraagt hij voor een degelij- ken arbeid een degelijk loon, dan is hij een slokop, iemand die te veel verdient, iemand die de oor zaak is van het dure leven Men kent de belachelijke geschiedenis van den ajusteur die meer eischt dan een ingenieur verdienen kan. Als de arbeider een glas bier drinkt dan scheldt men hem voor dronkaard en als hij zich verzet tegen de wederinvoering van het vrij jeneverdrinken, dan zijn zekere herbergiers op hem razend kwaad Als hij eens per week naar de spia-zaamste kinema gaat om met vrouw en kinderen eenige aangename uurtjes door te bren gen dan leest men in de bladen dat de arbeiders eiken dag de kinema's vullen. Als het Kermis en er wordt een flikker ge slagen door de jeugd en moeder de vrouw haalt een extra korrenten- brood, dan schreeuwt men moord en brand over de bandeloosheid van onze jongens en meisjes en de snoepzucht van de ouderen. Als er een stoet uitgaat en heel de bevolking van ons land opge roepen wordt om dat te komen zien en onze arbeiders getroosten zich dan een derde klas-biljet op den spoorweg, dan vraagt men zich afwaar halen ze toch al dat ge'd. Er is nu w^er een bericht ver schenen in verschillende burgers bladen. waarin gezegd wordt dat onze arbeiders veel minder sparen dan vroeger. Er wordt dan wel toegegeven dat het leven duur is, dat niettegenstaande de hooge loo- nen,. voor de talrijke kroosten het toch niet gemakkelijk is geld over te sparen, maar dan komt er on- middelijk bij dat de grootste oor zaak ligt in de verspilzucht van de arbeiders. Zoo weinig mo gelijk werken en enkel leven om plezier te maken, is de heerschen- de mentaliteit zegt de burgers pers.. Wat onzin En wat beleedi- ging Waar is het vermaak var. de arbeiders Waar is het vermaak van de arbeiderskinderen En waar is vooral het vermaak van onze huismoeders De burgerij heeft meer vermaak opeen week dan de arbeiders op een heel jaar. De statistieken over de kolen- voortbrengst, de ijzer- en staal- voortbrengst, de landbouwvoort- brengst bewijzen maar al te dui delijk dal onze arbeiders weerzoo als vóór den oorlog de nijverige bijen zijn, die rijkdommen met hoo- pen scheppen De klerikalen wilden vóór den oorlog bewijzen, dat onze werken deklasse welstellend was, omdat er zooveel honderdduizenden spaarboekjes in bezit van arbei ders waren. Dat aantal, en het be- drag ervan, is de laatste maanden verminderd. Ziedaar het bewijs, roepen die heeren, dat de arbei ders niet meer sparen en alles ver brassen. Niet waar De arbeiders zijn slimmer geworden. Zij beleggen hun zuurgewonnen centen niet lan»er aan een intrest van 3 t.h., als zij in andere instellingen 4 1/2 t. h. kunnen krijgen. De vereenigde arbeiders verkiezen hun eigen in stellingen om hun spaarcenten te beleggen, omdat zij weten dat dit geld voor hun eigen welzijn aan gewend wordt. De spaarkassen van de Werkliedenpaitij hebben tientallen millioenen ontvangen als spaargelden van de arbeiders. Ónze huismoeders zijn zeker de van de wereld. Zij sparen cent na cent, niet omdat zij te veel hebber., maar omdat zij werkloosheid,ziekte ot andere slechte tijden vreezen. De arbeiders sparen door hun be hoeften in te krimpen, door zich te kort te doen. Wat ook de arbeideis doen mo gen, nooit zullen zij goed kunnen doen voor de burgerij. Nooit Werken moeten zij. En liefst zoo lang mogelijk. Meezeggenschap uitoefenen op hun werk, over duur en voorwaarden mogen zij niet. Veel verdienen mogen zii ook niet, maar sparen bij den Staat moeten zij Zich vereenigen is uit den booze, en dé kinema's of schouw burgen moeten voor de arbeiders gesloten blijven. Voor onze arbei ders wenschen vele bourgeois een roggebrood-bestaan een beslaan, waardoor zij eten endiinkcn, niet teveel, maar juist genoeg om in leven te blijven, zich voort te planten en zoo hard en zoo lang mogelijk te arbeiden. Dan van het werk naar huis en van huis naar het werk. Op het werk de nede rige gehoorzame,dankbare knecht, en te huis met oen half dozijn kir- derèn in een krot opgesloten zit ten. Dat zou de ideale werkende klasse zijn. Zij die van zoo iets droomen, weten zeker niet dat in het slaven tijdperk de verdrukten nog op stonden en zich vrijvochten. En zij weten nog veel minder, dat de ar beiders met den dag meer eischend zullen worden, omdat Koning Ar beid moet meester zijn, om van deze slechte wereld een plaats te maken waardig om als mensch in te leven. VOOR De Vrouwelijke Afdeelinpr dr»r Cen trale voor Arbeidersopvoedinp, wen- schende dienst te betuigren aan de organisaties der Partfi en tegelijker tfjd aan de leden, zou de aandacht der ouders willen vestigen op de be roepskeus van hun kind. In 't algemeen, wanneer men een jong meisje een zoogezegd intellek- tueel beroep wil laten uitoefenen, dan maakt men van haar een onder wijzeres of een machienschrijfster. Maar nu heeft de Pariij al meer en meer maatschappelijke assistenten noodig. De mutualiteiten met hunne bijgevoegde Werken voor Kinder bescherming, koloniëD, strijd tegen de tering, lijdt veel mangel aan ziekenverpleegsters en verpleeg- sters(bezoeksters). Daar waar onze kameraden aan het bewind zijn ge komen, en sociale Werken willen inrichten, worden zij door mangel aan personnoel ertoe verhinderd. Het Werk der bibliotheken en der opvoeding van do kinderen wordt van dag tot dag belangrijker (speel pleinen, enz)., hoe gelukkig ware het, indien onze kindoren aan assis tenten die onze gedachten hebben en goed voorbereid zijn tot hun taak toevertrouwd zouden woeden. Aan diegenen die op het einde der vakantie zich afvragen wat zullen wij van onze dochter maken antwoorden wijindien Uwe doch ter verstandig is, indien zij een goede gezondheid heeft, richt haar tot de maatschappelijke beroepen zij zal er de gelegenheid vinden om haar brood te verdienen en tegelij kertijd zich aan de anderen te of feren. In alle groote steden van het land bestaan er scholen voor zieken ver pleegsters. De scholen van Maat schappelijk Dienstbetoon bereiden de leerlingen voor tot de volgende beroepen bestuurders aan weezen- haarden, afgevaardigden bij het Werk voor Kinderwelziin, leidsters van speelpleinen, maatschappelijke helpsters bij de raadplegingen voor zuigelingen en dispensairs, econo men, enz. De C. A. O. al'd.Vr. stelt zich ter beschikking der ouders voor alle in lichtingen die zij wenschen te ont- vangembetreffende deze scholen die in het land bestaan. VAN Oost- en We.st-Vlaanderen. Op 14,October wordt door de vrou wengroepen van Oost- en West- Vlaanderen een kongres gehouden in het Feestpaleis «Vooruit St.Pie- tersnieuwstraat, Gent. De vrouwengroepen worden ver zocht zoo spoedig mogelijk hunne afgévaardigden te laten kennen aan gezel VERGEYLEN.Partijsekretaris te Gejit. Ter dier gelegenheid zal een gezel lig samenzijn plaats grijpen den Zon dag avond in een annex van de Restaurant Vooruit De groepen worden dus verzocht te laten weten of hunne afgevaar digden voor eon of twee dagen ver blijven en ef ze deelnemen aan het gezdllig samenzijn. Voor logiest zal gezorgd worden. Deze deelname moet bekend ge maakt worden ten laatste tot 10 October. Vrouwen, denkt er aan In den nacht van 6 op 7 Oktober zal het Winteruur aangenomen wor den. Frankrijk zal ditmaal denzelf den maatregel op denzefden dag ne men. OVER DIAGRAMMEN, De diagrammen, vroeger slechts iij de wetenschap gekend, worden heden op alle gebieden gebruikt elkeen weet op welke treffende wijze deze op en-neer gaande lijoen tot den geest spreken en een indruk verwekken boter dan het door offers en tabels zoude kunnen gedaan wor den. Elkeen kon op den slsmograaf de onregelmatig Op en-neer springende lijnen nagaan door dit stelsel als diagrammen aangeteekend tijdens de laatste groote aardbevingen in Japan. De diagrammen die de da<gelijk- sche of jaarlijksche afwisselingen veranderingen der weergesteltenis- sen aanteekenen, vertoonen een meer bezadigd op en-neer gaan. Deze twee voorbeelden van dia grammen hebben dit bijzonder karakter immer op het vertrekpunt weer te komen. Een derde voorbeeld vinden wij in de diagrammen waarvan de lijnen gestadig de hoogte in gaan, ondanks tijdelijke dalingen die zich kunnen voordoen. Het zijn deze die de stijgende uit breiding van de Instellingen der Partij aantoonen. Als voorbeeld mag hier aangehaald worden, de verze keringsmaatschappij La Pré- voyance Sociale. In alle takken barer bedrijvigheid wat ook de dia grammen wezen die kunnen getrok ken worden, kunnen wij het volgen- debestatiger.Van af hare stichting (1 Oktober 1907) tot 1 Augustus 1914, stijging zonder eenige afwijking van den 1 Augustus tot aan den Wapen stilstand,aarzeling van den 1 Januari 1919 tot op heden, stijging eener verbazende werkdadigheid, verba zend voor den Beheerraad zelve, dewelke nochtans een blind vertrou wen koesterde in de toekomst dezer instelling. Leest en verspreidt het weekblad .RECHT EN VRIJHEID», dat de belangen der werklieden verdedigd. Gelukkiglyk heeft hy dit bevel maar gedurende ééne week kun nen volhouden, omdat het Hoofd bestuur van het Crisisfonds, er niet van wilde. Maar zulks zegt ons toch, tot wat Minister Moyersoen in staat is, als het tegenover de werkende klas is, die niet ten dienste staat van zyne politiek. En den Heer Moyersoen mag er van verzekerd zyn, dat wanneer het oud vrouwtje van 87 jaar van Sottegem. dagelyks den goeden God aanbadt, opdat hij vóór haar sterven zou, omdat zij haar pen sioenboekie niet ontving, nu gevolgd zal worden van duizende vrouwen en kinderen die dage lijks den goeden God zullen bidden, opdatden Heer MinisterMoyersoen hiernamaals voor eeuwig zou branden in het diepste der hel, in het eeuwige vuur, daar is van verzekerd Friederik. Wie zou het ooit gedacht heb ben, dat één der zeven werkea van barmhartigheid, in de oogen van een CHRISTELIJK MAN, eene on- vergeefbare misdaad zou wor den Waarvan er spraak is Wel Minister Moyersoen is wel gekend als een christelijk man in alle geval hjj wil den schyn heb ben toch christelijk te zyn, en ook hierom is hy den vriend der gees- telykheid en een trouwen bezoeker van den kerkelyken tempel. De Staatswerklieden diein stryd waren om hunne hongerloonen te doen verhoogen,wierden gesteund door andere werklieden van de privaat nyverheid. Vrouwen en kinderen der sta kers moesten eten het mocht niot dat hunne hongerkreten de vader pynigde en hem uit wanhoop naar 't werk dreef vandaar den mil- den steun van het werkende volk, vandaar ook het in praktyk stel len van het werk van barmhartig heid de hongen'ge spijzen. Onzen christelyken minister Moyersoen zou dus moeten jui chen hebben, by bet zien, van het solidariteitsgevoel der werklie den, bij het vaststellen dat dit volk de christelijke leering in toepas-' sing bracht. Neen, dien christelyken Heer Moyersoen, juichte niet, maar hy balde de vuisten ën zocht naar wraak. Voor zooveel hulp aan de sta kende gezinnen der staatswerk lieden te verleenen voor zooveel betoon van solidariteit en christe- lyk gevoel, moesten de werklieden gestraft worden, door dien val- schen, christen minister Moyer soen, maar hoe Wie hadt er gesteund, wie hadt van zyn karig loon wat afgeno men, om den honger van vrouwen en kinderen te stillen Waren het de christelyke werk lieden 'i Neen, hurne cheffen had den het hun verboden, want de christenen leverden zelfs onder kruipers. 't Waren dus de werklieden vereenigd in de Socialistische en Onpartijdige vakbonden, aange sloten die hun werkershart had den laten spreken, mild gesteund en 't was dus voor hem eene zoete wraak zijne tegenstrevers te kun nen treffen. En wat deedt hy Hij nam een besluit, de werk lieden aangesloten bij de Syndi cale Commissie, worden van het Crisisfonds uitgesloten Hoe gelukkig moest dien Chris telyken Heer zich gevoelen, nu eens zyne zoete wraak te kunnen koelen, door de Socialistische we.klieden van de staatshulp by werkeloosheid te kunnen uitslui ten en alleen zijne vriendjes er te laten van genieten. Zie vervolg 4e kolom.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1