Aalst. Heden Zondag Propagandatoeht naar Moorsel tochten zijn vastgesteld Ambtelijke Arbeidsbeurs Huismoeders. Onze Propaganda. Bezoekt allen Koopt loten S. iM. Hand in Hand Heden Zondag De Beirruimingsdiei st. WerkersbelaDgen. BIJ 0E VROUWEN. Zondag hadden do vronwen eene welgelukte vergadering. De opkomst was opperbest gelukt, en degenen die niet zyn geweest, zullen het zich mogen beklagen. XJeaellin Snel, de voorzitster opende in eenige gepaste woorden, en gaf het woord aan de secretares vrouw Nichels. Deze gaf uitleg over het gedane werk van den bond en hieruit ver namen we, dat in dit jaar is uitgege ven aan het Caféfeest met boterkoe ken 247 franken. Aan het blad De Stem der Vrouw dat de leden kosteloos wordt besteld is betaald 782 franken. Verder is er een steun verleend aan de Bibliotheek 300 fr.aan den Turngroep 300 fr. aan het Stryd- fonds 100 fr.aan de Jonge Wacht 200 fr.en bij de overwinning van d'ui Beker Vooruit door de Turners, nogmaals 50 fr. voor dien groep. Zulks toont ons aan, dat de Poli- tieken Vrouwenbond goed haar plicht begrijpt, tegenover de leden en tegenover de partijgenooten, die min beslagen zyn in de kas. Verder sprak zij over de plichten der vrouw tegenover de partij en hare inrichtingen, welk belang de vrouw heeftin de politiek en spoor de allen aan, te ijveren om den bond nieuwe leden te doen aanwinnen. Daarna was het de beurt aan onzen Volkvertegenwoordiger, die het 'nut der coöperatie deedt uitschijnen, en onze vrouwen aanzette, getrouw hun plicht te doen, tegenover die onmis bare instelling èn voor het volk en voor de party. Deze welgelukte vergadering sloot met een kleine tombola, van genige prijzen, ons door verschillende vrien den geschonken. Onze vrouwen heb ben ook aan onze Weeskinderen ge dacht. er zyn dan ook een iOOtal kaarten van het kaatsspel verkocht. We verhopen dat deze vergadering het hare zal hebben bijgedragen, om doo bond te doen groeien en bloeien, en de vrouwen meer om meer hunne eigene inriohtingen te doen indaoh- tig zyn, want nu zijn er nog zoovel*n die zich bevoorraden bij hen, die het Crisisfoods hebben bestreden, en de achturen wet, de wet der luiaards heeten. Begrepen dezen, welke misdaad rfü plegen aan hun eigen gezin, te genover de werkende klas, dan zoo het weldra er geheel anders aan toe gaan. Het Bestuur van den Politieken Vrouwenbond. De Tombola onzer Harmonie, stelt u in de gelegenheidprachtig ondergoed, alsook sargiën en lakens tn ander huisgerief te winnen. Ik zou mg toch maar riskeeren, om te zien of u ook by de gelukkige winners niet zoudt kunnen zijn Koopt dus loten aan 50 centie men het stuk. Waagt uw kans en ge steunt uw eigen strijd. De trekking heeft plaats op 1' October. Verleden Zondag hebben wij een schoone en vruchtafwerpende propa- gandatocht gemaakt naar Welle en Denderleeuw. Het was 2 1/4 uren als het vertrek sein gegeven wierd, de Turners wa- r-'u au grand complet, en het was o i ier het spelen der prachtige stap- marefcen onzer sterke fanfare, dat onze moedige turners met fle ren tred opmarcheerden, gavoigd van een schoone opgekomen groep oudere partijgenooten die naarmate wij door de stad marcheerden, aangevuld werd door in uitkyk- staande kameraden, die zich niet konden weerhouden en als meege trokken wierden door het schoone muziek hun ten beste gegeven door onze onvermoeibare muzikanten, door het liefelijke en laantrekkelyke van onzen zoo sohoonen jeugdgroep. Hierop bouweD onze oudere hun hoop voor de toekomst, en er valt niet aan te twijfelen wanneer deze geleid en gedrild worde, bij elke folegenheid hun het schoone van ocialisme voor oogen worde ge spiegeld dat onze oudere niet zullen teleurgesteld zyn. Het gaat er dan om weeral voor ons, jonge propagandisten, van de oudere te hooren spreken van twin tig, vijf en twintig jaar geleden, dat hun geen schaar mannen en vrou wen, wel opgeschikt, hun stonden te wachten om ze te ontvangen als vrienden, als broeders, allen naar een en het zelfde doel strevende het Socialisme doen zegevieren maar eene schaar onbewuste arbei ders opgezweept door de verstokte oude klerikale bende om hun met steenen en stokslagen te begiftigen. Het doet goed aan 't harte om zulks eens te vernemen, waarlijk de lijden van verachting en misprijzen voor de socialisten zijn verdwenen bij do buitenlieden, stilaan maar zeker begrijpen zij bet heel goed, dat al de handen- en geestesarbei- ders hetzelfde doel, de zelfde belun gen te verdedigen hebben (de hunne) tegenover de uitbuitersbende die om het even welke kleur of overtuiging hunnepolitieke schicht willen benou den. Het was dan ook met een waar g« - noegen, dat wij na dogemeente Welle doorkruist te hebben aan het lokaal eene menigte mannen en vooral vrou wen en jongelingen bemerkten om onze Turners aan het werk te zien, die op onverbeterlijke wyzeer hunne oefeningen hebben uitgevoerd. Waar lijk het was iets buitengewoons het geen wii te zien kregen, hetgeen de menigvuldige toejuichingen bewe zen van wege de toeschouwers, het zal wel zijn dat onze vriend Schol- laert dit ten uitvoer heeft gebracht, wetende dat wy daar juist in het center der gewezen Daen sisten waren. Dan was het de beurt aan gezel De Nauw die in prachtige bewoordin gen de strijd der klerikalen, vooral op den buiten, tegenover dezen der socialisten voeren, met volle over tuiging en bewyzen, de rechtvaar dige en onomstootbare strijd der socialisten uiteenzette, en het was dan ook op menig applaus dat deze prachtige rede onderbroken wierd. Wanneer het vertreksein gegeven wierd, was eenieder onmiddelijk in de rangen, wel belust en verheugd over den goeden uitslag in Welle. Met genoegen marcheerden wy dus op naar Denderleeuw, in de mee ning verkeerendo na den goeden uit slag in Welle, kon het ntet meer mis lukken, daar wy verzekerd waren over de goede werking van den Propagandaclub daar bestaande, on waarlijk het krioelde er van 't volk, de toeloop was niet minder toen onze Turners hun programma begonnen waren, in de prachtige goed gelegen meersch, alle zitplaat son waren bezet en veel rechtstaan de toeschouwers verdrongen elk ander om het innerlijke der oefenin gen te kunnen aanschouwen,, waar- "ijk onze knappe en onvermoeibare hoofdleider Gustaaf Schollaert kent er wat van, om aan de buiten lieden iets goeds ten beste te geven. De oefeningen zijn vooral degene door ons vereisoht, (de harmonische ontwikkeling) het opvolgentlijk in beweging brengen aller ledematen, die voor gevolg hebben, dat het bloed regelmatig door de aderen vloeit, hetgeen onze jeugd eene goede gezondheid bezorgt. Na het uitvoeren van verschillen de oefeningen der jongens en meis jes, was h«t opnieuw de beurt aan Gezel De Nauw om totdedichtop eengepakte menigte te spreken, hy genoot den besten bijval van de kameraden van Denderleeuw, die de eene na do andere, de verbrok kolde niets beduidende partij der ge wezen Daensisten verlaat, om zich niet alleen aar*te sluiten in desecia- listische rangen, maar daar werke lijk op te treden als propagandisten, met het goed gevolg en de volle overtuiging det over korten tijd gansch Denderleeuw, in plaats van verwaterd groen, gansch helder rood zal zyn. Na het einde der korte, maar prachtige goed begrepene rede, wierd het turnfeest voortgezet, en bii het opstellen der laatste pyra- miede van de jongens, wierd d«or een makker van Denderleeuw, een prachtige bloemtuil aan onzen moe digen hoofdleider overhandigd. Er ging een handgekiap en gejuich op van uit de menigte toeschou wers, en niet min van de turners die er fier op waren, de eer hun hoofd leider aangedaan, het was een roe rend oogenblik. Dit zal vooral voor de gewezen Daensisten een pijnlijke stond ge weest zijn. z\j die in Denderleeuw als de bazen geboekt staan, en enkel 10 personen achter hun muziek heb ben op bun uitstap, terwijl daar voor de roodj^s eene massa was opeen gepropt, zoowel in de oafé, de zaal, op het plein van lokaal. De pyramieden onzer meisjes wierden* ook op prachtige wyze en met ware tucht uitgevoerd, onder de leiding van Gustaaf Schollaert voor zijn dochter, die de leiding der meisjes in handen heeft, door ziekte belet was, hierop aanwezig te zijn. Opnieuw wierd er een nogprach tigeren bloemtuil aan Gustaaf Schol laert overhandigd, en deze maal door Mev. De Bruvn, die eenige woorden van dank uitsprak over het welluk- ken van het feest, met een onophou deliik handgeklap verlieten onze turneressen en turners het plein. Een onvergetelijke dag voor onze partiigenooten, een ware propa ganda die zijn nut afwerpt en goede gevolgen na zich sleept. Heden r ainiddag marcheeren wij op naar Moorsel, geene t'huisbly- vers, allen mede opgemarcheerd, tot spijt der gewezen groenen, die het trots al hun gewag en bombast moeten zien, dat de vooruitgang der soeialjsteu onweerhoudbaar is. Nu «lat wo zien en met rasse schreden, ne verdwijning ervan, mogen of kunnen wy niet rusten, vooraleer al deze die nog meenen groen te moe ten zijn, volledig gewonnen zijn vo >r liet werkersleger, dat alleen met kracht en y ver in volle overtuiging de belangen aller arbeiders behar tigd. Vooruit dus, partijgenooten, tur ners en turneressen, op den inge slagen weg Onverpoosd eu ouvermoeibaar naar de algeheele onlslaving Geepe verdeeldheid meer in de ran gen, allen eensvoelend, «enswillcnd naar de ovtt winning \an het Socia lisme A. B. de Tentoonstelling der prij zen van den Tombola der Har monie. Open Hedtu Zondag van 10 tot 12 1/2 en van 4 tot 7 ure. van den Tombola, het is de laatste week. Trekking op 1° October. Prijs per lot 50 centiemen. Aanwerving van telegram bestellers te Aalsten Ninove De jongelingen, 14 tot 16 jaar oud, die zich wenschen te laten inschrij ven opde lijst en der kandidaten voor de bediening van telegrambesteller, gelieven zich aan te bieden op het telegraafkantoor hunner verblijf plaats, in het bezit van eenzelvig heidstukken (trouwboekje hunner ouders of geboorteakte) en van een getuigschrift tot bewys dat zij aan hun schoolplicht voldaan hebben. Op den oulerdom van 18 jaar, worden de telegrambestellers geïm- matriculeerd, zoo zy aan de ver- eischte lichamelijke voorwaarden voldoen zy worden dus niet meer op 20 jaren afgedankt, gezie n hun toestand als vast mag beschouwd worden. De hestellers die in devoor- geschreven examens slagen, kunnen tot leerling telegrafist of aangestel de woeden benoemd zy kunnen ook later ordeklerk en daarna klerk worden de andere bekomen, met voorkeur op de andere candidaten, de beschikbare bedieningen van werkman op den spoorweg, in de Post of bij de Telegrafen. Molendries, 11, AALST. De aanvaardiging tot inschrijven van Kolen (winter voorraad) is vast gesteld tot op 26 September aanstaande. Nadezen datum zul len geene inschrijvingen meer aan vaard worden, dit om op tijd onzen voorraad te kunnen opdoen. S M. Hand in Hand, Molendries, 11, AALST. BELANGRIJK BERICHT. (Afdeeling Kleerwinkel). Men vraagt een meisje op de hoogte van het maken en snijden van alle ondergoed voor mannen en vrouwen, alsook hemden voor man nen en vrouwen, kielen, voorschot ten, kleedjes, blauwe broeken enz. Proef zal vereischt worden en men moet verbruiker zijn der S. M. Hand in Hand. Konditiën berusten Bureel Molendries, 11. Namens het Bestuur De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. MorgeD, Maandag, om 81/2 u. op de GrooteMarkt, Groot Kunst- Concert door de Fanfare Hand aan Hand BestuurderL. Spittaeis. PROGRAMMA 1. Carnegie, pas redoublé Sarly. 2. Neptune, ouverture Govar-rt. 3. Tannhaiiser, Fantaisie Wagner. 4. Dans la Tranchée, Valse: Schmidt. 5. La Grève. Poème Sym- phoniqueDuquesne. Programma met beschrijving der stukken 2 en 5, zullen uitgedeeld worden. om 2 1/2 uren namiddag, op de Houtmarkt, @H@Q> T De Harmonie u Arbeid en Kunst Jeugd Bloeit gaan mede. en don Turnclub Bijeenkomst aan het lokaal om I 1/2 ure. Terugkeer per trein. Wij verwachten onze makkers zou talrijk als op don uitstap van Denderleeuw. Geen thuisblijvers Allen op post DITJES EN DATJES. Fransken, gij de man di alles weet en kent, hu Louis. 'n»*n reus die gy zijl en chef der boksers. Gij, Fransker.,den held, gij gevoelt u thans te zwak om uwe dommehan- delwijze in de beweging van het fabriek Callebaut goed te praten. Hoe hard moet de marteling voor u wezen, dat ge de hulp van Van Schüylenberg moet inroepen, die Ce knepen en toeren kent, om van groe nen apostel, depuié van de zooge naamde kristene werklieden te wor- d n. Ge wilt de zaak van Callebaut en andere op uwe gewone valsche manier aan de ongelukkige dutsen van lezers van uw blad opdisscher. Wanneer ge nog langer voortgaat, zullen wij uw schrijven aan de werk lieden van CalleDaut enz. doen ken nen in eene bijzondere vergadering. Fransken, uw mondje dicht, hoor Reizigersclub. Deze om de ingeschrevenen te be richten dat de bodens van af mor gen Maandag, de wekelijksche bijdragen zullen beginnen ontvan gen. HET BESTUUR. 30 September, Nieuwer- kerken, met Harmonie. 14 October, Burst, Bam- brugge, Meire, (Kermis) met de Fanfare. Partijgenooten. maakt, u gereed, Turnprs en Muziek te vergezellen. BERICHT. Ziekenbond Victor De Geyter, AALST Deze om de leden te verwittigen, dat het Bureel op 24, 25, 26 en 27 September, enkel open is, van 4 tot 5 ure 's namiddags. HET BESTUUR. ten voordeele dor weezen onzer ge stichten. Tusschen de de 15 vermaard- ste spelers. AALST. Spaens-Callebaut. HERDERSEM. Moens-Moreau. GEERAARDSBERGEN.— Steppe- Boyen. KAARTEN te bekomen in liet lo kaal Hand in Hand Prys 5 en I frank. ïjTAD AALST. BERICHT. Te beginnen van 15 September zal er voor het ruim«u der beirputten door den Stadsdienst moeten betaald worden 5 f r. per tank. Zij die een tank heir zullen verlangen moeten daarvoor betalen een ver gelding van 15 fr. van Aalst. Bureel Stadhuis. Telefoon N. 20 KOSTELOOZE PLAATSING. De bureelen zijn open van 9 tot 12 ure en van 2 tot 5. Den Zaterdag gesloten 's namiddags om 4 ure. Worden gevraagd Voor binnen de stad. MANNEN. Mouleurs voor Ijzer gieterij. Lint wevers. We vers, Schrijn werkers- en halve gasten. Schoenma ker. Talonzetter, Tabakbewerker. Bladerwerker. Manceuvers, VROUWEN. Fijne Beenenbrei sters. Fyne en grove Voetenbrei sters. Cal^onstiksters. Bobijnster. Schoen-en Pantoffelstiksters. Werk vrouw 3 dageu per week. LEERJONGENS. Metaalpolier der. Hoefsmid. Schoen- en Pantoffel makers. Tabakbewerkers aanlegger® Fabriekwerkers. LEERMEISJES. Inpaksters. Bneisters. Zakkenstiksters. Boord- jeszetsters. Fabriek werksters Schoenstiksters. Cigaretten maak sters. Voor buiten de Stkd. Plaatbewerkers. Koperdraaiers. Pas werkers. Slotmakers. Beeldhou wer. Meubelmakers. Wagensmid. Metsers en Metserdienders. Gravers. Grondwerkers. Hemdenmaaksters. Linnen werk sters. Sehilders. Plafon- neurs. Scheerder. Cylindreerder. Verwer. Mijnwerkers. Vragen naar Werk op 17 September. Vuursmid. Paswerker. Metaalpo- lierder. Vuurstoker. Autogeleider. Buizenlegger. Werktuigkundige. Malden trekster. Fabriek werksters. Schoenmakers. Pantoffelmakers. Nachtwaker. Bediende. Magazijnier. Het Bestuur. N. B. De belanghebbenden kun nen ten bureele van den Plaatsings dienst, ten stadhuize, kennisnemen van de hierboven aangegeven aan biedingen en aanvragen van werk. Bjj de Firma - Usines Coton- nières d'Erembodegem Enkele weken na de staking is M. De Saedeleer, Dekenfabrikant, be ginnen te wei ken met twee ploegen daar de werklieden aandrongen om de 12 O/U betaald te w orden, en ook bij gebrek aan personeel is dat twee ploegen stelsel opgehouden, dan moesten de werklieden buiten de wevers, eerst!) dan 10 uren per dag werken, waarvoor zii 2 fr. supple ment per week betaald werden. Nu M. De Saedeleer zegde verle den week, den 13dezer, dat hij die 2 fr. niet meer betaald en dat er te rug moest met twee ploegen ge werkt worden, dit als volgt, 's mor gens van 5 uren tot 1 1/2 urs. 's mid dags van 1 1/2 tot 10 ure 's avonds bij pik een half uur schoftijd. M. De Saedeleer wilde de 12 0/0 weerom niet hetalen, vandaar moei lijkheden, omdat de werklieden niet van 5 uren of met twee ploegen be ginnen werken waren, heeft M. De Saedeleer de werklieden terug ge zonden, duszijn rabriek gesloten. Wii zijn op aandringen van den Arheidsopzichter met de verschillen de secretarissen hit den Patroon ge- w-eest, om te trachten die staking of uitsluiting op te lossen, hetgeen wii doen. M. De Saedeleer zegde ons, dat wij ons moesten wenden raarM.Philips Secretaris van het Patronnssvndb kaat, waarop wij natuurlijk doorge gaan zijn. De uitsluiting duurt voort. A.S. Bij de Leder, en Vellenbewerkers. He1 gebeurt maar al te dikwijls dat kameraden op het bureel komen klachten doen, hetzij ten rechte of ten onrechte, over zaken van syndi- kalo aangelegenheden, waaruit we meer dan eeris kunnen uitmaken, dat er velen onder onze leden zijn die weinig of in het geheel hun vak blad De Leder- en Vellenbewerker» niet lezen. Die makkers begriipen niet goed hoe nuttig het is, zich steeds met de meeste zorg toe te leggen op het lezen van hunne vakbladen. Nie mand mag zich dus onverschillig toonen tegenover ons geliefd vak blad. Mochten er leden zijn, welke hun vakblad niet ontvangen, dat ze onmiddelijk een klacht neerleg-en op liet bureel der Vakbonden, "bii Altons Steenhaut. We willen met deze nogmaals de aandacht vestigen op do makkers en vriendinnen, dat ze zich in geval van werkloosheid of ziekte van den eersten dag, voorzien van een ge tuigschrift, op het bureel moeten aanmelden. Te dik wijls gebeurt het dat men vereenigde leden aldus hoort spreken Wat haat het, het is slechts voor een of twee dagen en ik kan toch van de vereeniging niet genieten, en dan gebeurt het maar al te dikwyls dat de een of twee dagen om zyn en het werk mag niet h. rnomen worden, dan komen zij af gedraafd met alle soorten komple- menten die de secretarissen of be dienden in moeilijke positie stelt. „Dat dit dus eens voorgoed gezegd zij, dit in het belang van de veieeni ging en de betrokkene leden zelf. Vaklessen. Verscheidene makkers nemen het verstandig be sluit van met het begin van het studiejaar de vaklesseo te volgen van snij en patroonsmaken. Voor de jonge makkers die het voorbeeld zouden willen volgen, ziehior nadere inlichtingen Het studiejaar 1923 1924 vangt hare werkzaamheden aan, op 7 Oc tober a, s. Den 27 en es September e. k. kunnen alle leerlingen die aan» hunne schoolplichten voldaan heb ben, zich aangeven persoolijk in de. Rue Locquenghien. 2, Brussel, van 6 tot 8,30 ure 's avonds, De inschrijvingsprijs is 3 en 5 fr, en geeft recht om eene studiereis mede te maken op het einde van het studiejaar. Ziedaar eene goede ge legenheid om zich goedkoop in uw stiel te bekwamen, maakt er gebruik van- A. S.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2