Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het revolutionnair Tijdperk Automatische propaganda. Mijn Hoekje. 20« Jaar X» 39. Prijs per nummer 15 oentiemeu. 30 September 1923. Annoncen Vrede op tAarde Parlijgenooten houdt u gereed T De Socialisten hebben weeral gelijk. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op r en 2» bladzijde, 2 fr. op 3" en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. AfTe briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ - HET RECHT Lokaal - HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. '2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN HELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Wc leven in het tijdperk der revoluties. Alle drie maanden heb ben wij een nieuwe revolutie Re- volutie-makeh komt in de mode. Er zijn boeren-revoluties, burger- revoluties, militaire-revolutus. De behoudsgezinder van gisteren zijn de revolutionnairen van; vandaag. De reaktie die zich vroeger als 'n drenkeling vastklampte aan het bestaande, begint nu ook revolu tionnair op te treden en haar plom pe pooten te zetten op grondwet ten, parlementen en andere instel lingen. Onze Belgische burgerij wordt ook heel sympathiek tegenover revoluties. Maar niet tegenover alle. Rurger-revoluties zjjn uitste kend, arbeiders-revoluties uit den booze. Toen Kerensky het Czarisme omverwierp en een demokratische republiek stichtte, schreeuwde de burgerij van Europa moord en brand. Dat mocht niet. Toen de Bolsjewiki Kerensky omverwierpen en een kommunisti- sche republiek maakten, huilde men nog erger. Dat mocht nog veel minder 1 Toen Brla Kun aan het bewind kwam in Hongarije werd aan de reaktie van Europa hulp gevraagd om die arbeiders regeering te nek ken. Zulke regeering mocht niet bestaan Toen de bloedhond Horthy met geweld hetstaatsroer in Hongarije in handen nam, juichte de reak tie toe. Dat mocht wel Toen eénige maanden geleden Mussolini met zijn zwarthemden naar Rome marcheerde en onder weg alles te vuur en te zwaard zette, werd hij in de reaktionnaire pers van alle landen triomfantelijk begroet. Dat mocht wel Toen in Bulgarije door een mi litaire staatsgreep de eerste mini ster gedood en het bewind veroverd werd, protesteerden onze Belgi sche klerikalen en liberalen niet. 'Dat mocht wel Nu in Spanje de militaire erma- Hlia zich door wapengeweld de regeeringsmacht toeeigent is het één gejuich van de reaktionnaire bende van ons land. Dat mocht wel I Bewijst dit niet duidelijk dat onze kapitalisten veel meer inter nationaal voelen dan zij zeggen Waar ook de arbeiders zich wil len vrij vechten, wenschen zij de ze verpletterd, opgesloten, dood geschoten. En als het eenigszins gaat, helpen zij uit alle kracht mee. Waar echter de reaktie door ge niepige middelen of door brutaal geweld, of door koelbloedigen moord als in Italië, het bewind in handen neemt, juichen zij toe. Dat is hun klassenstrijd, hun klassenvoelen, hun klassenpolitiek. De Belgische kapitalisten, gele en blauwe, staan veel dichter bij Mussolini van Italië, dan bij ons, Belgische socialisten. Zij hebben meer sympathie voor de revolu- tionnaire officieren van Spanje dan voor de Belgische vereenigde ar beiders Zij leven mee met den ty- ranitken Horthy van Hongarije en vragen niet beter dan de organisa ties van arbeiders in Hongarije te zien uitroeien. Hun menschelijk gevoel is verstikt door hun geld zucht en hun nationaal gevoel gaat maar zoover als het geld opbrengt en er profijt bij te halen is. Als morgen de arbeiders van Duitschland revolutionnair optr. - denen een socialistische republiek stichten, dan zouden enze kapita listen de eersten zijn om beroep te doen op een Ludendorff of een Hindenburg om zulke poging in 't bloed te smooren. Zij zijn tegen de Duitschers maar nog meer zou den zij tegen de socialisten zijn. Dat is hun mentaliteit, dat is hun ware gemoedstoeslai d. En dat wordt niet alleen bewezen door de blijken van solidariteit die zij gi ven aan reaktionnaire opstanden in het buitenland, maar ook door hun aanvallend optreden tegen de so ciale wetten en tegen de Werklie denpartij van ons land. Als mor. gen met kans van sukses in ons land het zuiver algemeen stem recht. de achturen wet moesten kun nen afgeschaft worden door een staatsgreep, dan zou er niet geaar zeld worden. Ook hier zou de reak tie het land willen mussolineeren Als zij het niet doet, is het uit laf heid, uit schrik de neerlaag te lij den. Zij laat het niet uit sympathie voor de werkende klasse, zij laat het ook niet uit eerbied voor de grondwet. Zoolang de grondwet kon gebruikt worden om het volk te verdrukker,werd er eerbied voor geëischtals de grondwet in den weg staat om deze verdrukking te bestendiger, dan scheurt men ze aan stukken als een vod papier. Uit dit alles kunnen de arbei ders heel wat leeren van hun vi-- den. Ook de arbeiders moeten zich één voelen met hun kameraden van andere landen. Ook zij moeter. samenwerken en over deg-enzen heen elkaar de handen reiken. Onze Belgische arbeiders moeten één sterk blok vormen tegen heel de reaktie, vooral moeten zij met hand en tand verdedigen wat zij hebben, en weten te vechten voor wat zij als rechtvaardig aanzien. Gebeutt dat, laat dan de reaktie maar juichen over revoluties in den vreemde hier zal zij haar tanden stuk bijten op de macht van de ge organiseerde arbeiders. OORLOG I IMMER OORLOG! Ieder herinnert zich nog het ver schrikkelijk kanongebulder, het£e knal van geweren en geknetter van bajonnetten. Ieder ziet ginds in het noordwester gedeelte van Vlaande ren 's avonds hel bliksemen der ontploffende bommen en granaten welke op onze jonge mannelijke krachten vielen. Elke moeder voelt nog haar hart kloppen bij elke los barsting, wanneer ze als in een droom, haar zoon in zijn bloed zag liggen*en het zoete woord als in eer. laatste ademhaling hoorde stame len Moeder, moeder». EJke echtgenooto omarmt krach tiger haar kind in de gedachie dat haar man, de vader van haar kind, wellicht zich in het slijk en water voortsleept met eenegapende wonde aan het hoofd, mot opengereten uik, in de hoop eenige hulp te be komen. Elke echtgenoot, ziet zijne vrouw mishandeld door den bezetter, wel licht ligt zij nevens haar kind, zijn kind, hun vleesch en bloed, hun ALLES levenloos uitgestrekt. De jongeling ziet zijn ouden vader en oude moeder, zusterkens en brocr- kens, met honger gaan slapen. En elk denkt aï>n het einde van hun lijdon, den zegevierenden dag waar op de oorlog voor eeuwig uit de wereld zal gebanneD worden. Ja, de zegevierende dag is aangebro ken doch niet zooals eenieder het gehoopt had. Want de God der legers, heeft sedertdien weder opge staan. Eerst Polen, Turkije, Grie kenland en nu Italië. Italië, land vandroomen met zijn eeuwigen zuiver blauwen hemel, land van vermaak, waar reeds eeuwen geleden de meest schronK lij ke en geheimste kom plotten hun ingang vonden, land waar door alle eeuwen het bloéd met stroomen naar de Middelandsche Zee gevloeid hoeft, wil wederom millioenen men schenlevens slachtofferen met in dea oorlog te treden tegen Griekenland, eveneens een der geheimzinnigste landen ter wereid. De afvaardiging Tellini wierd aart de Albaneesche grens vermoord, wellicht door eene bende moorde naars dievoor geen menschenlevens tf rugdeinaen. Gezien ditopGriebsch gebied plaats had, stelt Mussolini, een echte bloedhond, Griekenland schuldig voor dezen moord. Musso lini eischt 50 millioen schadever goeding en zendt een ultimatum welke de grieksche regeering wei gert aan te nemen, gezien het te veel ei«chend is. Deze regeering roept de hulp in van den Volkerenbond, om dit geschil op te lossen, maar Mussolini weigert de uitspraak van den Volkerenbond te erkennen, zeg gende dat deze op de hoogte niet is van zyne taak. Aanstonds wordt het. eiland Corfou door Italiaansche oorlogschepen be schoten en ingenomen. Weder moesten onschuldige», mannen, vrouwen en kinders, ge slachtofferd worden voor enkele mannen die een edel naam dragen. Wanneer een arme werkman aan gevallen en vermoord wordt in een vreemd land, verklaart men dan den oorlog Neen. zelfs wordt er naar de weduwe of weezen niet omge zien. En dan roept men op alle daken dat alle menschen gelyk zijn Zoolang het kapitalistisch rader werk de wereld in werking houdt is deoorlogsgod meester ovér de wereld en de menschen. Arbeiders, zoowel geestes- als handenarbeiders, overweegt het groot en edel woord van Marx Arbeiders aller landen vereenigt u. De rijkdom der aarde behoort u, proletariërs, toe, als ge maar uw kracht en waarde bewust ziit. In 1924 wordt te Gent de eerste- internationale Kooperatieve Ten toonstelling gehouden, zoo wordt weer een droom van Anseele werke lijkheid. Reeds stuurden 23 landen hunne deelneming aan 't besturend bureel, wat bewijst dat we ons aan iéts grootsch verwachten mogen. Van nu af moet de wil van elke partijgenoot vast staan In 1924 ga ik naar Gent om de Tentoonstelling te bezoeken. Door kooperatie naar de vrijma king van ons klasse, was steeds tie leuze der Vlaamsche socialisten, hier zullen we nu bewonderen kun nen wat de internationale koopera tie reeds verwezentlijkt heeft in den strijd tegen het internationaal kapi talisme Vrouwen en mannen, houdt u ge reed In 1924 in massa naaa* Gent Aan de besturen der groepen is het de gezamenlijke reis voor te be reiden. Handen uit do mouwen dus en aan 't werk Het socialisme wil het. Toen onze frank maar immer in waarde daalde, toen het Engelsch Pond tot boven 100 frank steeg, wisten de burgersbladen te bewijzen dat het Roeravontuur er voor niets tusschen was. Doch nu klimt stilaan de waarde van onzen frank en weet u waaraan al diezelfde bladen het toeschrijven Wel, omdat er ditmaal kans be staat voor overeenkomst tusschen Duitschland en de Verbondenen In andere woorden, do burgers bladen schrijven nu wat de socia listen niet opgehouden hebben te verklaren, wat bewijst dat het gelijk weer volledig langs onze zijde was Wij hadden er nooit aan gotwij feld. Intusschen wenschen we van harte dat het Roervraagstuk zoo vlug mogelijk opgelost worde •t voordeel van gansch Europa. De twaaf honderd agenten van La Prévoyance Sociale, zijn uit muntende propagandisten, willen of niet. Telkenmale zij zich in een huisge zin aanbieden doen zij hun praatje hetwelk voornamelijk uit vier pun ten bestaat,, en dit plan dringt zich aan hen op door den drang der dingen zelve. Eerste punt nut der verzekering op het leven, tegen brand, tegen on gevallen. Tweede puntzedelijke verplich ting van alle socialisten zich uit- sluitelijk in de instellingen van de Party te laten verzekeren. Derde punt rol door La Pré voyance Sociale in het socia lisme gespeeld. Vierde punt: rol door het Socia lisme gespeeld in het verleden, in het hedendaagsche leven en in do toekomst. Eu d it thema verandert volgens de gevoelens van elk agent, volgens de geestestoestand van den aan te wer ven verzekerde, aldus weerklank vindend in alle middens. De socialistische argumentatie, waarover de konkurrentie niet be schikt, is een machtige hefboom zooals elke hefboom heeft zy een steunpunt noodig, en dit steunpunt vinden wij in de bescherming der Partij met zulk een tuig gewapend wordt alle tegenstand onmogelijk en daaraan alleen is het toe te schrijven dat elke maand La Prévoyance Sociale met een zegebulletfcn sluit. grafeniskosten van den gepen sioneerden ouderling te betalen, ten goede komt van de Staats kas. Zal het nogmaals Wauterszyn, die opnieuw Minister moet wor den. om die onrechtvaardigheid te doen verdwijnen Waarom kan Minister Moyer- soen het niet Omdat hy niet wil Frie&erik. Zou ik het achterstallige pen sioentje myner overledene Vrouw uiet kunnen genieten Mijnheer, was de vraag van een man meer dan zeventig jaren oud. En voortgaande was hy aan t vertellen, dat hy reeds lang zieh was, zgn pensioen genoot van 720 franken, dat hy het nu heel goed zou kunnen bezigen, indien hg den achterstalligen trimester van t pensioen zgner vrouw kon genieten. Zy was gestorven op 16 Januari van dit jaar, en den vierden tri mester van het jaar 1922 was niet uitgekeerd en tot heden wacht hg er nog op. Zoudt Ge aan den Heer Minister niet kunnen schrgven, Mgnheer Wanneer hg weet, dat ik een ziekelgk man ben, en zóó oud, dan zal hg toch medelgden gevoelen en mg den achterstel doen ge worden, meen ik? 't Is te hopen, beste vriend, was het antwoord, maar 'k twgfel er aan. Hoe dat Wel eens gestorven, dan wordt er geen pensioen meer uit betaald, beste vriend I Ennochthans wedervoer, den ouden man, een mgner geburen, heeft, het pensioen ontvangen van zgne overledene vrouw. Voorzeker het achterstallige pensioen van 1921 Dit is mogeiyk. Welnu thans >s dit gedaan. Toen VVauters Minister was, en het pensioen van twee franken daags deedt stemmen, had hg voorzien dat al die nieuwe aan vragen niet in tgds konden her zien worden en hierom heeft hg er voor gezorgd, dat de pensioe nen der rechthebbenden eens over leden, toch zouden uitbetaald worden, aan de wettige erfgena men of aan dezen die de ouderlin gen verzorgden Zulks is gebeurd. Hij had ook voorzien, dat de pensioenen in 't becjin van den tri mester zouden uitbetaald worden, aldus was er bg het overlgden nooit achterstel. Sedert Moyer- soen minister is geworden, waakt hg er niet genoeg op, om de pen sioenen in 't begin van den tri mester te doen uitbetalen en zoo zijn er ouderlingen die bg hun overlgden een tri mester van 't pen sioen verliezen. Dien man keek aardig op en het is nochthans zoo. Ik heb hem beloofd zgne zaak aan den Heer Ministeroverte maken hem noch thans weinig hoop gevende, om dat het de eerste maal niet is, dat dergelgk geval ons is bekend ge maakt. Weet den Heer Minister Moyer- soen niet, dat die menschen zeg gen. dat hg speculeert op den dood, om een trimester van het pensioen in de Staatskaste kun- houden Wat er ook van zg, het is te betreuren, dat die gelden die meestal moeten dienen om de be-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1