Aalst Openbare Trekking Han be Xotenverhoopevs leden Zondag uilslap naar Nieu werkerken. Ambtelijke Arbeidsbeurs Gemeente Denderhautem. Prijsverhooging van 't blad Vooruit Voor de geteisterde Japaneezen. MORGEN MAANDAG 1 OCTOBER, om 7 ure 'e avonds, in de Feestzaal van het lokaalHand in Hand van den Tombola der Harmonie. VOijkclub Vader Wauters Werkersbelangen. Voor de Textielbewerkers (sters) Partijgenooten. Gevonden. l)e laatste Propagandafocht. Uit Nieuwerkerken. Met 1 October a. moot het. blad «Vooruit» mei opslag vei kocht worden. Het was oprecht hartversterkend te hooron dat alle afgevaardigden hol eens waren Voor ons sociali stisch Vlaamsch werkersblad is niets te veel, want vergeet het niet, wij moeten ons bladen met eigen centen rechthouden. Wat versshil tusschen een aui- vere werkersgazet en een burgers blad Dit laatste heeft aankondingen by de vleet, rijk door de kapitalisti sche inrichtingen betaald en daarby winnen ze nog wat briefjes in een jaar door het verrichten van proper werk. Van tijd tot tyd lokt zoo wat nit over betaalden pennenstryd en 't is heel strekkend. Bij ons is het heel wat anders. Debur- g^rsmagazijnen jonnen ons natuur lijk hun aankondigingen niet en we begeeren ze geenszins, daarbij zijn onze bladen vrij en onafhankelijk van elke bijzondere klieke, ze zijn integendeel de organen van de Partij. Ze verdedigen de werkersbelan- gen door dik en dun, kennen slechts het heil van den arbeider, dienen enkel en alleen de rechten onzer klasse. Zonder een goed bestuurd blad is de Party niet volledig. Daarin komen haar wenscheh, haar verzuchtingen, haar streven. Het blad van den arbeider is een stuk van zijn leven geworden, zijn rlag is niet volbracht vooraleer hy het gelezen heeft. Ziedaar de betee ken is van Vooruit onze geliefde Vooruit groot geworden te mid den van stryd en woelige dagen. Welk goed partijgenoot zou aan Vooruit iets weigeren kunnen De weinige centen meer, die men in een week er voor uitgeven zal, 't zal nu 0,90 fr. wezen, zijn zoo lut tel weinig in vergelijking van wat Vooruit ons eiken dag brengt. De trustmannen van^t papier mo gen er zeker van zijn, zij k unnen het papier nog opslaan om mooie divi denden op te stryken, de werklieden zuilen storten voor hun blad, tot den dag dat de. trust's ineenstorten met hetganschie kapitalisme Vooruit wees er zeker van, ge blijft steeds welkom in elk verstan dig werkershuis. Recht en Vrijheid. LEUGENS I LEUGENS! De vernuftige leider der gewezen groene vakbonden nu goud- zwarte geworden, beweert in eeu artikel van De Werkman van Zondag laatst, in antwoord op een schrijven van onzen medewerker Friederik, dat de Brusselsche Typo grafen zich van de Syndikale Com missie hebben afgescheiden. Niets is min waar. De typografen eo clichówerkere, blijven evenals vroeger aangesloten by de Synd: kale Commissie. H-t is enkel de Federatie van Vak bonden van Brussel die zy verlaten hebben. Onze goud-zwarte leeuw (pardon leider) weet niet goed wat hij leest. J. B. E'»ne ramp zonder voorgaande en wier uitgestrektheid tot heden toe ti 11.' it iet gekend is, teistert een volk ri t. met België de vriendelijkste be trokkingen onderhoudt. Vergeten wy niet dat van af de ♦♦rate dagen van den wereldoorlog 1914'1918 Japan aan oze zijde stonc tordediging van recht en vrij- en dat zijne inwoners onze on gelukkige bevolking door vreemde bezetting zoo beproefd, mild ter hulp kwamen. Heden nog is Japan ons uiterst ge negen Japaneesche prinsen en overheden bezochten na den wapen stilstand onze verwoeste streken en onz« herlevende nijverheid. Hunne dagbladen na aaugestipt te hebben wat België door den oorlog had ge leden, spraken met den grootsten lof over onze krachtinspanningen voor 's lands heropbeuring. Een groep Belgische ny veraars en ingenieurs maakten voor eenige weken eene studiereis door Japan. Onze drukpers deed ons kennen welk gul onthaal onze landsgenoo- ten daar te beurt viel. Overal wer den zij feestelijk ontvangen zy be zochten alle belangrijke ny verheids oorden en knoopten aldus talrijke betrekkingen aan waarvan de uit slag voor onze nijverheid en handel niet Se twijfelen valt. Wil België herleven en België moet herleven zoo moet het voor onze voortbrengsels* nieuwe en tal rijke uitwegen zoeken. Het is dus voor allen eene vaderlandsche plicht De onverkochte loten moeten Maandag vóór 12 ure 's middags ingebracht zyn. Na dit uur zullen alle in handenzijnde loten,als verkocht worden aanzien. Al de gelden der verkochte loten, moeten vóór 6 ure 's avonds ingebracht zyn. De verkooper die daaraan geen gevolg geeft, zullen de loten door hem verkocht, aan de trekking geen deel nemen. Dit alles te regelen in het lokaal, zaal 5. We bidden onze verkoopers zich naar deze regeling te willen schikken. HET BESTUUR. de betrekkingen tusschen Japan en België te vernauwen. Laat ons dus de geteisterde Japa- j neezen ter hulpe komen zoo doend zullen wy oen plicht van erkentenis voldoen jegens een land dat ons ook, als wij dood en rouw kenden mild eene hulpzame hand toereikte. In overeenstemming met het Natio naal Komiteit van België onder de hoogere bescherming van H. H M. M. de Koning en Koningin van België en met het Provinciaal Comiteit. on der het voorzitterschap van den Heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen, werd in onze stad een lokaal Komi teit gesticht onder het voorzitter schap van den Heer Burgemeester De Hert. Dit Komiteit zal feestelijkheden inrichten namelijk: Zaterdag 6 October.Eene cinematographische avond ten voordeele van het werk. Zondag 14 October i Een mu- iekstoet door de stad waaraan alle muziekkorpsen worden uitgenoo- digd 's avonds concerten op de Groote Markt. Omhalingen zullen gedaan wor den door de leerlingen der Pupille- school. Wellievende lieden die verlangen het hunne bij te brengen tot ver zachten van zooveel nood en ellende worden vriendelijk verzocht hunne giften te doen geworden tot het bu reel van dit blad. Heden Zondag, om 4 ure namid dag, Algemeene Vergadering, voor ai de aangesloten leden. Gezel Laureys, Provintiaal-raads lid, zal de vergadering bijwonen. Allen dus op postHet Bestuur. Aan de Soc. Oud-Strijders. Gezien de begraving plaats heeft van onze gesneuvelde makkers op 7 October aanstaande, doen wy een dringend verzoek allen te genwoordig te zijn, op Zondag 30 September, om 10 uur 's morgens, op de Algemeene Vergadering. Namens het Bestuur. S per honderd loonopslag. De hioronderstaande brief is ge zonden aan de Heeren Patroons van de Katoen-. Naaigaren., La- cets- en Sargiefabrieken, de Weverijen en Verwerijen. Aalst, 27 Sept. 1923. MIJNHEER, Door dc Heeren Patroons van - La Textila te Gent, is besloten, 'tgeen aan onze Centrale Verceni- ging is bekend gemaakt, dat. in dien het indexcijfer voor 15Sep tember boven de 430 punten blijft, op Zaterdag 29 September, vooc de gansche week 5 0/0 loons- vermeerdering aan do werklieden van de Textielfabrieken zal betaald worden. Mijnheer, de officiëele index cijfers welke komen te verschijnen, duiden aan voor de twee Vlaande ren, gemiddeld 447 1/2 punten. Gezien het gewoon gebruik, hopen wij, dat van af deze week uwe werklieden de 5 0/0 loonsvermeer- dering zullen verleend worden. Aanvaard, Mijnheer, de uitdruk king onzer gevoelens van hooge achting. Voor den Texielbond Hand aan Hand De Schrijver, H. Flips. Do loonen zullen van af deze week met 5 0/0 vermeerderd worden. De leden van den Toxtielbond die nadere inlichtingen mochten noodig heb ben, kunnen deze bekomen op het bureel van den Vakbond. Een prachtig Concert onzer Fanfare. Verleden Maandag gaf onze fan fare haar laatste Concert op de Groote Markt. Een prachtig programma was voor deze laatste maal opgemaakt, en onze vrienden muzikanten heb ben in 14 dagen tyds eene kracht inspanning gedaan om deze prach tige muziekbrokken op kundige wijze voor te dragen. Veel volk was er op de Markt, toen onze makker gezel Louis Spit- taels het concert begon. Na de prachtige Camégie-marseh, kwam Neptune, openingstuk, aan de beurt, waarvan de uitleg was ver- spreden. Zeggen we maar onmidde- lijk dat dit stuk op kundige wijze is uitgevoerd geworden. Dan volgde het moeilijke en machtig stuk Tann- hiiuser, van den beroemden toon dichter Wagner.J Dit zeer moeilijke werk is onberispelijk uitgevoerd ge worden. Na de prachtige wals Dans la Tranchóo werdt het niet min prachtige stuk La Grève uit gevoerd. Dit was de clou van het concert. Dit stuk, een gansche werklieden- strijd bezingende, is door de talrijke toehoorders, met aandacht gevolgd geworden, men kon oen muisje op de Markt hooren loopen. Van dit stuk was ook de beachry ving uitgegeven, hetgeen het volgen der uitvoering gemakkelijker maak te. Vele toejuichingen begroette het einde van het Concert, hetgeen zich ook na elk uitgevoerd stuk herhaal de. Voorwaar onze muzikanten heb ben de kunstfaam der Fanfare Hand aan Hand hooggehouden, en getoond wat zij konden. Vooral onze makkers solisten verdienen ge luk gewenscht te worden, want zij hebben op meesterlijke wijze de voor hun moeilijke partituur ge wetensvol gespeeld. En ook eene gelukwensching aan onzen vriend Louis Spittaels, die met wilskracht derepetitiën en lessen heeft geleid die er toe kwamen dit prachtig Con cert, te spelen. De moeite die hij zich heeft getroost is op prachtige wyze beloond. Muziekanten, ge hebt reuzenwerk vei rich'door nevens uwe talryke partyuitstappen u noch te meten met de andere Burg6rsmuzieken. Ge hebt op prachtige wijze getoond dat uwe Fanfare de sterkste is der stad, dat moesten de burgers zelf be kennen. En nu voort aan 't werk, de voor u weggelegde uitstappen talrijk bij gewoond, de repetitiën opgepast om dat we toekomend jaar nog betere kunstconcerten kunnen geven. Luisteraar. Leest en verspreidt het weekblad - RECHT EN VRIJHEID dat de belangen der werklieden verdedigd Saccoche inhoudende een wei nig geld, terug te bekomen bij Hip. Alf. MARCOEN, Va arts* raat, 26, Aalst. Strijd penning Overdracht 1507,07. Rondgehaald te Moorsel. Omdat Cuyper kaarten verkocht in Moorsel 0,50. Omdat ze kop of letter deden voor een halfken terug te krygen 1,80. Omdat Lowieker. ercontent van is 0.50. Lowieken en Jean Lammer tyn geven te samen nog 1,00. Van René 0,50. Van Constant Toef 0,50. Partijgenooten steuntdepropagande J. W. 1,00. Gryze Pol is content om dat Stantuit de Ajuinstraat ook iets geeft 0,50. Van Staaf Boelens 0,50. Gezongen door zuster en broeder, Elisa en Camille Cornand, het lied Verschil tusschen arm en rijk by Jean Dubois, Binnenstraat, en rond gehaald door Jean Troch 3.70. Ge zongen door Elisa Cornand Hot kind voorden Rechter en rondge haald door Jean Troch, bij Dubeis Jean, Binnenstraat 2,50.OmdatEme rance op vader riep als zij zat was 0,25. Omdat Emilie de wieg omver trok en Jan ze moest recht zetten 0,25. Het lied Werkersleven »*ge zongen door Stefaan De Wolf in de wykclub Jan Volders 3,00. De Harmonie - Arbeid en Kunst en den Turnolub Jeugd Bloeit» gaan mede. Bijeenkomst aan het lokaal om I 1/2 ure. Propagandisten, allen op post Omdat er twee mi-isjes zijn uit de St-Janstraat, die 12 uren werkeu in plaats van 8, terwijl er zooveel brei sters ledig loopen zonder werk. Zij werken op de Duin kaai 0,50. Omdat Mie Van Braekel haar op een stoel gezet heeft bij Maldrie en er afgevallen is, geeft Celestine 1,25 en omdat iiaar snuifdoos plat was 0,50. Twee on plaatsbare zetten 0,50 en 1,00. En omdat ze willen dat ze in de strijd penning staan, nog 1,00. Omdat Fred langs de Dompel straat geweest is, geeft er een goede partij-genoot 1,00. .Twee zetten van de Visoose 1,00. Ik verwittig de gevers aan den strijdpenning, dat onze kolommen niet dienen, om iemand onderop een steek te geven. Ernstige klachten daarvoorzijn de vakbonden te vinden. Alle zetten dio in 't vervolg nog zullen binnen ko men en persoonlijke aanvallen be vatten, zullen allen de scheurmand invliegen. J. BEKAERT. Wie doet er mee van nu tot aan de KiezEng A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1.00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal dezer week 28,75. Voor de Turners. Overdracht fr. 927,28. Gezongen door Emelie Landuyt en rondgehaald door Jan B. do blaas 3,60. Gezongen door dezelfde en rondgehaald door Constant Paté bij Jan B. de blaas 3,00. Gezongen door Desiré Moens en rondgehaald door Constant Paté by Jan B. de blaas 3,60. Gezongen door Arthur in het Acht uren-huis te Denderleeuw 7,30. Verkoop van bloempjes 7,50. Omdat Wantjen en Jantje kwaad waren orndat Charles niets gegeven had voor de Turners 0,25. Waren Wantjen en Jantjen wel goed by hun verstand 0,25. Omdat er een in Moorsel den troeten uitgehangen heeft 0,25. Waar 0,25. Totaal fr. 26,00. Voor de Harmonie. Gezongen in de herberg bij Aug. Beeckman te Moorsel,door Jeannette De Schrijver 2,00. Gezongen door Frans Van Rossem in de wykclub Jan Volders 3,50. Gezongen door P. Van Geit, by Van Vaerenberg 2,25. Een lied gezongen te Mcorsel door Se verin Lelong 3,00. Nog een lied gezongen te Moorsol. door Se verin Lelong 4,90. Tan makker Severin aan Jean 5,00. Lied gezongen door Amandine Deshommes in het lokaal 3,62. Een lied gezongen d< or Veille- fon te Moors '1 4,35. Hei Werkers kind gezongen door Stefaan De Wolf bij J. De Bruyn 3.00. Omdat de zin uit de wykclub .Tan Volders ge droomd heeft dat Jean Cuyper in oen ballonsken zat, Cam. Parewyck 0.25. Jean Cuyper geeft nog 0,25. Omdat den baas uil den wykclub liet niet kan verdragen, E. Van Vaerenbergh 0,50. Omdat den baas beschaamd was, dat hy erjaloersch van was, geeft hij 0,50. Totaal fr. 36,12. Vuurstoker. Metaal polierder. «Bui zenlegger. Fabriek werksters.Schoen en Pantoffelmokers. Talonzetter. Nachtwaker. Metserdienders. Be diende. Magazijnier. Hot Bestuur. N. B. De belanghebbenden kun nen ten bureelo van den Plaatsings dienst, ten stad huize, kennisnemen van de hierboven aangegeven aan biedingen en aanvragen van werk De laatste propagandatocht van dit seizoen heeft plaats op Zondag 14 October, en men zal de ge meenten Burst, Bambruggi en Mei re bezoeken. De Fanfare Hand aan Hand en de Turnclub "Jeugd Bloeit zijn van de partij. Voor het gemak van-dezeri tocht, zal de partij een specialen trein aan vragen omdat we rond 1 1/2 ure hier te Aalst zouden kunnen ver trekken tot Burst. Van daar gaat men te voet naar. Mei re, waar wa met denzelfden trein naar Aalst zul len terugkeeion. Maar dat vergt natuurlijk kosten. Daaraan is te verhelpen als al de partijgenooten zich willen laten in- schrijven en in groot getal mede- reiaen dien dag, te meer, daar het te Meire kermis is. Van heden af zullen inschrijflij ten in al de lokalen der Wykclubs en in het lokaal Hand in Hand uitgehangen worden, om zich te laten inschryven voor dezen tocht mede te maken. Prijs per coupon 1,50 fr. Schrijft dus in, en laat ons in massa dezen tocht medemaken, die een waardig slot moet. ziin, onzer zeer talriike en welgelukte proj gandatochten van dit jaar. Het Midden Comiteit, Bericht aan de Partijgenoo ten en groepen der partij. De partij neemt officieel deel aan de plechtige teraardebestel ling van 5 onzer gesneuvelde stads genooten, op Zondag 7 Octo ber. De Fanfare Hand aan Hand zal de Groepen, Turners. Oud Strijders, Jonge Wacht, Vakbonden, Zieken bond, Vrouwenbond, Propaganda- club en Wijkclubs voorafgaan. We bidden de groepen met hunne vlaggen op post te ziin, en we doen tevens een beroep op de partijgenoo ten om talrijk op te komen, naar deze droeve plechtigheid. Bijeenkomst aan hetlokaa) Hand in Hand om I 1/2 ure's namid dag, waarna we ons ,in stoet naar de algemeene vergaderplaats op de Groote Markt begeven. Het Midden-Comiteit. van Aalst. BureelStadhuis. Telefoon N. 20 KOSTELOOZE PLAATSING. De bureelen zijn open van 9 tot 12 ure en van 2 tot 5. Den Zaterdag gesloten 's namiddags om 4 ure. Worden gevraagd Voor binnen de stad. MANNEN. IJzergieter. Wevers voor plat werk. Schrynworkersgas- ten en halve gasten. Tabakbewerkers bladerwerkers. Manceuvers. Electri- cien-monteur. Metsers. VROUWEN. Fyne beenenbrei sters. Grove en fijne voeten breisters. Calconstiksters. Bobijnsters. Brei sters voor Calconfabriek. Schoen- en Pantoffelstiksters. Werkvrouw. LEERJONGENS. Hoefsmid. Pan toffelmakers. Tabakbewerkers aan- leggers. Fabriekwerkers. LEERMEISJES. Inpaksters. Breisters. Zakkennaaisters. Boord- jeszetters. Cigarettenmaaksters. Voor buiten de Stad. Ajusteerders. Plaatijzerslagers. Kop'nrdraaiers. Schrijn werkers. Meu belmakers. Schilders. Kleermaak sters. Hemdenmaaksters. Linnen werksters. Schoenmakers. Mijnwer kers. Leermeisjes voor elektrieke lampen fabriek. Vragen naar werk op 24 September. Paswerker. Vuursmid. Werktuig kundige voor autos. Autogeleider. Op Zondag 14 October, ge ven de socialistische Turners een Turnfeest op het Dorp. Onze jeugd is het nieuwe leven, onze jeugd is de toekomstzy moe ten de gemoederen winnen op den buiten; Wij zeggen aan onze Ninoofsche Rooden Turngroep s Welkom in Denderhautem. A. V Partijgenooten, maakt u gereed HEDEN ZONDAG 30 DEZER, ko men onze kamaraden uit Aalst, me hunne Nieuwe Harmonie en den Turngroep Jeugd Bloeitons een bezoek brengen. Eenen Optocht zal gedaan wordei door de gemeente. In geval van goei weder langs Maal en Edixvelde Laat ons, onze kamaraden -verge zeilen. Laat uwe koppen zien, on aan onze tegenstrevers te doen zien dat wij er kloek opstaan voor toeko mende keer. Wy zullen vergaderen in ons LO KAAL, BIJ DEN DOL, om 2 ure Niemand magontbreken. Om 4 ure zullen onze Turners hunne werk zaamheden beginnen. Komt zien Komt zien I naar die Roode Jeugd Daarna eene schoone toespraak dool onzen vriend Nichels Alfred, Volks vertegenwoordiger. Het Bestuur. Strijdpenning. Met Kermis Een lied gezonget door B«noit Van Vaerenbergh b(j Adolf Lievens, voor den Propagau- daclub 6,00,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2