Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE ONTBINDING!!? Mijn Hoekje. 20- Jaar N° 10 Prijs per niutunfci ia centiemen. 7 October 1023 Annoucen Het Socialisme verdwijnt 1 Voor de eerste en ook voor de laatste maal; Partijgenooten. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2e bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. Rektarnen volgens overeenkomst. XTTe bi'tefWisselingen moeten elke week vóór Woensdag avand, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- I.okaai HAND IN HAND., Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon V 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 0 4,Ot I 1 jaar 7,50 RUITEN RELG1E. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. De katholieken willen in _do_ af scheuring van eenige onzijdige vakbondekens van de Brusseische Federatie, b(j do Werkliedenpartij aangesloten, het bewys zien van ons verval. Over de ernstige teekenen van ontbinding, die zich by bun vertoo- nen, heen, zitten de katholieken naar ons hunne bogen moe te kijken en willen zij daarbij meer zien dan er te zien is. 'tZijn de katholieken die spreken over scheuring en verval onzer par- tji, wijl het bij hen is datdeeene groepeering vijandig is aan do andere, dat in tjjd van kiezing ver scheidene katholieke lijsten tegen over elkander staan en elkander de katholieke stemmen betwisten, dat er katholieke bladen zijn die elkan der dagelijks liggen uit temaken, die water en vuur zijn en over de belangrijkste kwesties eene tegen overgestelde meening vooruitzetten, dat de mandatarissen het meest ver deeld zijn en de meest verschillige stemmingen uitbrengen. Na den oorlog is de standsorgo nisalie moeten uitgedacht worden om de erg gehavende eenheid der katholieke partij nog wat te kunnen oplappen. Maar met dio fameuso standsorganisatie is alle gevaar voor ontbinding niet. kunnen gewe ken worden, want er blijft nogaltiid eene groote tegenstrijdigheid van belangen bestaan, die onvermijde lijk leidt naar oueenigheid en twist. We weten dat de katholieke paitij nog de godsdienst heeft, waarop ze vooral kan steunen om haar als po- lieke partij recht te houden. Maar zal er geen moment komen dat het voor de godsdienst zeer gevaarlijk zal worden voort ten dienste te staan eener politieke partij? De kerk heeft haar in don schoot der katholieke partij, ten opzichte de verschillige katholieke groepeeringen of stands organisaties, reeds moeten neutrali snering. Zal zo ook niet vorpliclit zijn zich, ten opzichtede verschillige politieke partijen, op een neutraal standpunt te plaatsen? Waarom niet, gezi«n do socialistische en libe rale partijen zich tegenover de gods dienst neutraal houden? Dat mooten ze ook al in Rome gaan overwegen zijn, aangezien pauselijke voorschriften de geeste lijkheid hebben verzocht zich in do vervulling van hun geestelijk ambt met geen politiek in te laten. Die rechtzinnig gelooven in de godsdienst moeten de eersten zijn om hem aan de politieke twisten te onttrekken, om hem van het strijd terrein der politieke partijen weg te leiden, en de kerk verheven te hou den boven allo politieke partijen, dewelke zich op materialistisch ge bied bewegen. Moet do katholieke partij haar niet meer op den godsdienst kunnen steunen, waarmede zal ze dan nog de verschilligo standen met hunne tegenstrijdige belangen, die hun elk een verscbiüig programma doen aankleven, bij malkaar houden 't Zal wel waar zijn dat we do kerk haar nog zoo licht riet zullen zien neutraliseeren, maar zo zal op den duur wel niet anders kunnen als ze zal zien dat de katholieke partij toch tegen eene ontbinding niet te vrijwaren is. Zooais het nu is blijft het heel zeker niet. De wolven met de schapon voreeuigd houden, zal niet blijven gaan, want hoe schaapzach- tig, wewilien zeggen hoe zachtaar dig en gedwee de schapen ook zijn, toch zullen ze eindigen met de kooi te ontvluchten, waar zij zich moeten laten naaktscheren en daarbij steeds aan de verslindingswoede der wol ven bioot te staan. Men begrijpt dat we hier met de schapen de christene werklieden be- doelon. Is daar al niet eene gisting i te bespeuren Heerscht er daar niet eene misnoegdheid over de handel- I wijze van do meeste mandatarissen der katholieke partij Komen do gemoederen der krisiene arbeiders j reeds niet in verzet tegen den on- 1 Christel ijken weg van reactie en ge weldpolitiek, die door de. katholieke' regeerders wordt opgegaan E i liooren we uit de middens der kris- tone worklieden geen kreten opstij gen waarom moeten «ii, kristeen werklieden, steeds het slachtoffer zijn ozer kristene princiepen van liefde en verdraagzaamheid (leest toegevendheid), waarom moeten wij: in de katholieke partij alleen die princiepen huldigen en toepassen, en mogen dezo steeds, ten onzen koste, door de hoogere katholieke' standen miskend worden Dat verdragen de kristene werk lieden, trots hunne verduldigheid en gehoorzaamheid heel zeker niet. Maar dan, alsdokerk voort in dienst blijft der katholieke volksvijandigs partij, on hare banbliksems richt op alwio niet gedwee in 't gareel loopt van de door groote oomes geleide katholieke partij, kunnen de kristene arbeiders, die het katholiek kamp onlloopcn, ook voor de kerk verloren geraken. Dit door de. schuld dus dor geestelijke kerkleiding zelf, omdat zo de godsdienst door eene politieke partij laat uitbuiten. De gisting, do misnoegdheid in do middens dor kristene arbeiders be ginnen, hetgeen licht begrijp, lijk is. do leiders der kristene werkers- organisatie te verontrusten. En zoo zijn er die zich, zooals Degreve, den kop brekon om nieuwigheden uit te vinden, waarmede tegen de gisting kan ingegaan worden. Degreve pleit nu voor het ver plichtend mandaat, op voorwaarde dat het niet opgelegd is door de standsorganisatie, zooals b. v. de kristene volkspartij, aan al de ver tegenwoordigers dier organisatie, maar dat hot opleggen van verplicli tende mandaten zich beperkt lot de arrondissements verbonden. Waartoe nog die groepen in de Kamer, zegt Degreve, als daar toch geen eenheid is en de leden dier groepen, zooals het met den demo- cratischen groep der rechterzijde betrekkelijd de legerkwestie gegaan is, eene verschillige stemming uit brengen. Het voorstol van Degreve om slechtsdoor do arrondissements verbonden verplichtend mandaat te laten opleggen, is ingegeven door het verlangen de verantwoordelijk beid te kunnen afwijzen van atkeu renswaardige stemmingen door andere 'kristene werkersvertegen- woordigers uitgebraoht. Maar wat ze zeggen van eene partij of afdeeling eener partij die n'et vermag een kicsprogramma op te maken hetwelk al hare vertegen woordigers. na dit voor het kiezers korps te hebbon verdedigd, gehou den ziin in de openbare besturen, waarvoor ze verkozen werden, 11a te streven Welke verwarring, welke chaos kan er met het voorstel Degreve dan niet heerschen in de door de kristen werkersvertegenwoordigers uit te brengen stemmingen. Hoopt Degreve zich met eenige vrienden daarmede in eene betere positie te plaatsen ton opzichte der arbeiders, hij zou tevens meeten in zien boe bij mot zijn voorste) dc samenhang in do katholieke partij eerder zou kunnon ber.adeeligen dan begunstigen. Wij gelooven dat de katholieke party naar de ontbinding gaat. Voor de zooveels e maal, is het Socialisme dood en begraven. Onze partij valt in duigen ru onze vakbon den smelten als sneeuw voor do zon. onze dagbladen verschijnen maar eenige dagen meer en onze koopc- ratieven gaan alles naar de oude markt brengen om publiek verkocht te worden zoo schrijven do burgers bladen. In onze vakbonden hebben wij nog maar eventjes 600,000 loden, op zoo omtrent (met de gezinnen medege- rekend) iwee en half millioen van de Relgischo bevolking, die dank aan hun eensgezind streven een menschwaardig bestaan hebben af gedwongen bij onze uitbuiters. In onze partij is het r.og slechter gesteld: we hebben getal een teraads leden met duizenden we hebben burgemeesters en schepenen met honderden in twee provintiën heb ben wij do volstrekte meerderheid op kit?ri kalen en liberalen te zamen wij hebben 112 volksvertegenwoor digers en senateurs. Toch zijn we dood en begraven En waarlijk die verleden zondag .n Nieuwerkerken is geweest zal Ie t kunnen bestatiger. hebben ook. Bepalen wjj ons enkel bij het op treden der twee sprekers de gezel ten De Nauw, Senateur, en Pol I)e chryver, Gemeenteraadslid dier gemeente. Gezel De Nauw met zijn welspro- Mid talent, met zyne pakkende, ar gumenten en bewijsvoeringen uit onze arbeidersbeweging, bracht de opeengedrongen massa terug tot den toestand, toen onze mandatarissen deelmaakten van het ministerie. Hij legde de werking van de des tijds socialistische ministers uiteen, en vergeleek deze bij de werking der huidige klerikale-liberale regee ring, er was eene opwelling van woédebijdo aanhoorders tegenover de regeerders die de massa maar al tijd had opgezweept en misleid tegen overdo socialistische partii, geholpen door menigvuldigebenulligo groep jes die in de eerste plaats de groot ste schuldigen "zijn. Dit wierd bij zonder bewezen door Gezel De Schryvér die met zijn eenvoudige werkerstaai, de gewezen Daensisten (nu fronters) met enkele woorden uitkleede, met voorbeelden aan te halen, zooals het pensioen onzer arme afgesloofde ouderlingen, die dank. aan de lamlendigheid van het schepencollege van Nieuwerkerken (de gewezen Daensisten schepen in begrepen) het pensioen onzer werk slaven op eene gebrekkige wijze wordt toegekend, dank aan de wei nige genegenheid hebben deze ouderlingen eene mindere vergoe ding van 60 fr.. mooie gift die vooral de ouderlingen moeten onthouden om zulke janklazen politiekers niet do komende kiezing aan de deur te walsen. Dit vooral dient gedaan te worden want wat haat het, wanneer men ziin toestand wil zien verbeteren in kiezingstijd zijn toevlucht te nemen tot een groepje menschen hijeen ge gaard uit alle standen en denkwijze, zonder programma, zonder vaste grondvesting Niets, niets, is er medegewonnen,maar wel veelmede verloren. Men aanschouwt een leger van 600 duizend vast aaneengesloten arbeiders meteen vast programma, wetende wat ze willen, gevestigd op een sterk onvergankelijk fondament, die er van overtuigd is, geroepen te ziin om de huidige, wanordelijk' maatschappij af te breken, en een maatschappij op te Douwen waar vrede en welstand voorde arbeider van goeden wil, als een nietigheid, om zich aan te sluiten, zeg ik, hij een groepje politiekers zonder pro gramma en geen reden hebben van bestaan. Arbeiders van Nieuwerkerkeh benevens uwe strijdende broeders der andere gemeenten en steden, begrijpt uw plichtDe strijd is meer dan moeilijk en zwaar genoeg zon der verdeeldheid, gedenkt dat hc-l; de strijd moet aijn van de uitgebui tenen tegenover de uitbuiters. Daarom is het uw plicht als arbei der deel temaken van het arbeiders- leger, rukt u dus uit de klauwen van dergelijke groepementen, neemt deel der socialistische partij die al leen de niet bezittende klasse uit maakt. Helpt mede, het reactionaire blok omver te duwen, die op het punt staat den afgrond ingeworpen te worden, nogmaals zeg ik, begrijpt uw plicht tegenover uwen even- mensch, tegenover uw vrouw en kroost, tegenover uw eigen zelve, en gü helpt mede den vrede en wel stand hier op aarde bespoedigen. A. B. Onder deze hoofding verscheen er verledene week in liet blad Re Dender»»eengansch artikel van bijna een kolom, over het artikel dat ik ndergeteekende had afgekondigd, over onze propagandatocht naar Welle en Denderleeuw. Mijnheer Boriau laat zich uit, als zou ik geschimpt hebben over hun muziek, die op dien dag enkel door tien personen wierd gevolgd, terwijl cr eene massametgespannen aandacht de werking onzer turners aanschouwende, en opvolgentlijk de prachtige rodevoering van onzen vriend De Nauw hebben aanhoord. Dit wordt door Boriau niet betwist; dus is het eeneonweerlegbare waar heid. Er onmiddelijk aan toevoegende mogen wij, Socialisten, ons niet vor- lieugen 0111 dë verdwijning der zoo gezegde Daensisten partij Hebben wij werklieden er niet allo belang bij, dat dergelijke groepementen die enkel schade kunnen berokkenen aan do werkerszaak. dat deze vei- dwijnen Wij roepen uit volle borst, ja En wanneer gij, mijnheer Boriau beweert, met uw programma en wer kingeven ver te staan alswy socialis ten, en dit oprecht meent, dan belet eru niets, onmiddelijk plaats te ne men in onze rangen, dan zullen wij, vermits gij toch beweert, te sa men aan do ontslaving onzer arbei- deude klasse üveren. gedenkt dat de strijd lastig genoeg is zonder ver deeldheid... Spreek dan over geen personen meer, want dan zouden wij als voor beeld de vrede-apostels zooals Jean Jaurès, Liebkuecht en Roza Luxem burg kunnen naar voren brengen. Wij, socialisten, richten ons niet tot de arbeiders met personen, maar met een programma dat aanneem lijk is, die kan verwozentliikt wél den, wanneer de arbeiders aller lan den eendrachtig willen. Intusschen zeggen we tot den heer Boriau gij hebt, uw artikel af{>e kondigd onder do naam Voor de eersteen ook voorde laatste maal. Wij zeggen voor de eerste maar nret voor de laatste maalen zoo lang wij niet alle arbeiders onder de breedo plooien der Roode Vaan zul len samen gebracht hebben, zullen wij nog rust nog duur kennen. A. Bergiiman, Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de belangen dor worklielen verdedigd. Zes-en zeventig jaar, is liet oude vrouwtje, die haar beklag komt doen. Zy is gehuwd geweest met een gepensioneerden soldaat en geen kinderen gehad. Zy woonde in een klein hutte ken, dat verkocht is geworden. Haar eigenaar was een koster en daar de huishuur te laag was, en de huizen heel duur, zoo verkocht hy het hutteken, voor groot geld. Later wierd zy met haar inboe del de straat opgezet en in een klooster geplaatst Daar kon zy het echter niet ge woon worden z'is er uitgetrok ken en sedert dwaalt ze langs de straten, dan eens in deze schuur, dan eens in opene lucht den nacht doorbrengende. Zy geniet het ouderdomspen sioen, 't is gansch haar bestaan en zoo sukkelt zy' voort van dag tot dag. tevergeefs zoekende naar een ander hutteken of een kamer tje, maar ze gelukt niet, iets te inden. Haar voor raad geven opnieuw naar't klooster ie gaan, is verb en moeite, nooit, nooit of nooit meer. roept ze met verontwaardi ging uit. Nochthans ik ben een zeer chris- telyk mensch voegt ze er by ik heb altyd voor onze lieve vrouw gebeden, om een gelukkigen ouden dag te hebben, zegt ze ik zou hem hebben met myn pensioentje, had ik nu maar eene woning; maar zoo blyven ronddolen en meer slapen in opene lucht, dan in eene schuur, neen mijnheer, dat kan ik niet blyven volhouden 't Is hartverscheurend, wan neer men dergelyke geschiedenis sen aanhoort, vooral als men on machtig is, er iets voor te doen. En myn eerste vlaag van gram schap ging naar den koster, die voor wat geld, het huisje dat dit oudje bewoonde verkocht hadt, zich niet bekommerende met die stokoude vrouw en middelerwyl vergetende, dat het een werk van barmhartigheid is de dakloozen herbergen En dan dacht ik aan onze rotte hedondaagschc maatschap- py, waar alles berust op geld en niet het minst in aanmerking komt den toestand van die arme drommels, van die daklooze onge- lukkigen Mochten de werkmenschen be- grypen, dat de Socialistische party, byzonder voor doel heeft, de samenleving zoodanig te ver vormen. dat dergelyke gebeurte nissen onmogelyk zyn, dan ben ik verzekerd, dat er geene meer zouden gevonden worden, die dit edel ideaal bestrijden en zich kan ten tegen de Socialisten, in 't be lang van het ryke en heerschende volk. Door eendracht van het kleine volk. moet en zal er eene wel in gerichte samenleving geboren worden, daar is van overtuigd Friederlk.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1