Aalst De Cultuur vau het Proletariaat. Heden Zondag Goed om weten S. M. Hand in lland belangrijk bericht. Kolendienst. De Groeneu Vijf gesneuvelde sludsgenouten. oo Partijgenooten Zondagdienst Het is thaus een duidelijk zicht baar feit, dat, door de ontwikkeling van het machinewezen en don alge- meenen vooruitgang van de weten schappen, geen land meer op de we reld noch Sovjet Rusland, noch Engeland met zijne koloniën, noch het niet overbevolkte Frankrijk met zijnen landbouw en zijne industrie onafhankelijk, volledig geschei den van een ander land zou kunnen leven langs den eenen kant moet het afzetgebieden zoeken en langs den anderen eene bron van grond stoffen voor zijne eigene nijverheid, of van vervaardigde eu onmiddellijk verbruikbare producten. Dat noodzaakt niet alleen, dat de wetgeving van ieder land met zijne eigen afhankelijkheid van de andere moot rekening houden, maar tevens eenen ekonomisehen wedijver egoïsme van land tegenover land en, na wederzijdscheuitputting, of van vernieling van eenen of ande ren nijverheidstak, komt het meestal tot eeno vereeniging dier nijverhe den, 't zij ten voordeele van beide •maatschappijen of onder de voogdij van ééne van beide als de andere erdoor in den grond werd geboord. Die ekonomischo wedijver is meestal de oorzaak (dat was ook 't geval met den laatsten oorlog en daarna, als millioenen arbeiders geslacht zijn, betwisten meestal de «overwinnaars" den buit onder elkaar. Zoo gaat het nu met Frankrijk en Engeland. Het staat nu eenmaal vast, dat het kapitalistisch regiem, dat nu nog de wereld regeert, niet alleen onbe kwaam is nog verder eenen vrede te handhaven, maar de oorlog, zoo in- als uitwendig, duurt voort! ook dat het de regeeringen op geen vasten voet meer kan houden. De immer groeiendeen meerangst- wekkende internationale verwikke lingen brengen de staatsmachten aan 't wankelen, ze vallen in de han den van eenen nieuwen dictator Polen, Italië, Spanie, Bulgarije... en de toekomst van het uitgemergeld Duitschland ?die, in 'n laatste stuip trekking, meestal het parlement afschaft en in zich zelf de politieke macht vereenigt. Dat is de laatste geschiedkundige periode van een kapitalistisch land een tijdstip waarop de demokratie en hot menschelijk gevoel overal doordrongen is in het diepste dor harten van de volksmassa, is eenen dictatorischen regeeringsvorm op voorhand ter dood veroordeeld. De internationale ekonomische strijd tussohen de verschillende lan den, de grenzelooze verwoestingen veroorzaakt door de regelmatig te- rugkeerende en steeds langerdu- rende Monomiscfoo krissen -- wie herinnert zich niet die van 1920 21 en de wedijver om gewapende verdedigingskrachten met hunne wreede gevolgen, waarvan oorlog, moord en verarming van hot prolo tariaat de bijzonderste zijn, zijn de kenmerken van bet verval van de kapitalistische maatschappij. Zij moet plaats mak^n voor eene nieuwe maatschappij, waarvan zij zelf do kiem heeft gedragen, welke zich nu in haren schoot aan 't ont wikkelen is en naar de internationale centralisatie van de verschillende nijverheidstakksn gaat, door en voor de gemeenschap uit te baten dat is de socialisatie van do pro luctiemid- delen. Hunne technische verbete ring, de uitschakeling van alle ar b-*idsloos inkomen (als |zooveel handelsreizigers en tal van aanzien lijke handele.arswinsten die verre buiten hunne verhouding gaan met het afgeloverde maatschappelijk nut), het vervallen van miljoenen onkosten aan reklaam, alsmede, in plaats van verzwakking door con currentie, versterking en speciali seering van de voortbrengst enz. enz., zjjn faktoren, welke de produc tie moeten verhoogen en de afleve ring in de handen van de verbrui kers goedkooper moeten maken. Dat is een hard en geleidelijk work van geduld, dat allengs op nationaal gebied zal geschieden, voor zoover dit nationaal mogelijk is. In afwachting dat het proletariaat de wettelijke macht van een land verovere want dan eerst zal de socialisatie doeltreffend worden zal het trachten, medezeggingschap te veroveren in do bedrijven (vooral in Duitschland on in Oostenrijk ge beurt dat reeds), zal het zijne tech nisehe ontwikkeling bevorderen en klasse bewust moeten worden, door drongen van een hoog menschelijk gevoel, inplaats van door egoïsme, lat dierlijk maakten wanorde aaait. H-t is allernoodigst, dat jonge lui •oral de lessen der nijverheidsscho ol volgen en zich aan ernstige stu- .i" wijden hetisnoodig, Jat elkeen hoogte weze van de politieke omische toestanden en de mid delen tet verbetering ervan leeren kennen. Tot het vervullen van dien laatst genoemden plicht, levert onze Partij «ie kans aan wie ook zij wil, wat hare roeping is, de lange winter- avonden teu nutte maken van den moreelen en siotFelyken toesiand der arbeiders zelve. Daartoe stelt het opvoedingskomiteit van Aalst 40 k 50 voordrachten en lessen ter be schikking van al wie ze bijwonen wil. terwijl zijne boekerij een schat van werken bevat, waarin verdere bekwaming kan gezocht worden. Zullen de arbeidsters en arbeiders, zal de jeugd dezen Winter toonen dat ze bereid zijn al hunne krachten samen te spannen om hunne eigene beschaving te redden en ze hoog op te drijven? Zullen ze toonen, dat ze de propaganda meer en meer zullen steunen, opdat eindelijk de chauvi nistische en ikzuchtige.... dryve- ijen van het dierlijke kapitalisme verdwijnen? We beginnen de winterperiode met de besté hoop, maar alleen hun ne opkomst, zal ons dal bewijzen, na dat we hun binnen een paar weken zullen(uitgenoodigd hebben. Kameraden, op post en vooruit V. M. Vroeger tijd schrikten vele moe ders, als ze van turnen hoorden spreken en dachten dat hunne kin deren daarmede hals on beenen zou den breken, omdat hun gedachte onmiddelijk giti" naar acrobaten der Lingel-tangels. Die tijden zijn immers voorbij, dat behoort (en vooral in de socialistische rangen) tot het verleden. De opvattingen onzer leermeestersin de uitvoering der gymnastiek heeft bewezen dat liet van zeer groot belang is, deze te beoefenen en hier wil ik de aandacht onzer partijgenooten wier kindoren tot onze groep behooren.en inzon derheid deze die er hebben toebe hoord, op vestigen. Over het algemeen waren het vroe ger slechts jonge borsten die zich met turnen bezig hielden. Ook allengs werd betook het ge liefkoosd tijdverdrijf van ouderen, en ook het vrouwelijk geslacht, zoo lang bedeesd geblevt n om in de ran gen der turners plaa's tenotnen, liet zich in de bewegii g mede slepen. Helaas, het waren maar enkelen die de bedeesdheid afschudden en fier met hunne manneJyke kameraden voor lichaamsoefeningen in 't strijd perk tcaden. Spiitig dat dit schoone voorbeeld weinig door onze jeugd wordt ge volgd, want er zijn nog aoovele jot - gelingen en meisjes, ja zelfs ouders die er het nuttige niet van beseffen, van de zuivere lucht, de voetwande linge.n, de inspannende bewegingen wanneer wy op propaganda gaan. Doch dit zyn slechts bijkomende deelen van do ♦urnoefeningen welke den mensch in zijn geheel neemt en hem harmonisch ontwikkelt, want de gymnastiek is de volledi ge lichamelijke opvoeding. Vele onzer ouders zouden moeten begrijpen, da dit eene gelegenheid is voor hunne jongelingen, om de slechte lucht die zii een gansche dag hebben ingeademd op de ongezonde verduftige krotten van fabrieken uit tewass*mon. bun stijf verwrongen lichaamsdelen te lenigen, om te be letten dat zij scheef of krom op groeien. De verderfelijke vermoeienissen van het langdurig zitten hunner jonge dochters bij het naaiwerk zou hun moeten verontrusten, want. heb ben we niet dikwijls kunnen besta tigen dat vele zulker meisjes na een tijd zulk ongazond en vermoeiend werk te hebben verricht, gekweld worden door ongeneesbare ziekten die zij bezitten met fluweel zachte handen, met een tenger en bleek aangezicht die slechts teekers ziin van bloedarmoede, van krach tuit puiting. dreigende kenmerken van ziekte daarstellen Hier is voor onze jeugd het middel bij de hand, wij zeggen, ja roepen uit volle borst, maakt er gebruik van, noemt deel onzer jeugdgroe- peeringen, opdat gij, in plaats van uwe ondermijnende gezondheid te laten toenemen, u lichamelijk kunt ontwikkelen, dat gij niet meer die handjes, die tengere wangen, bleek als een niet gezonde persoon zoudt behouden, maar handen waarop het levende, het gezonde kan bemerkt worden, blozende wangen, kloeke spieren en romp die als een rots vaste stam opgropit, die dan niet alleen de waardigheid *teD dienste zullen kunnen stel'en, maar des noods zoowel de zwaarste arbeid kunnen verrichter. Turnoefeningen, men meent toch niet; dat het dwaas mag opgevat worden Overtuigd u. treedt eene turnzaal binnen, waar meisjes zich oefenen, men ziet dadelijk dat dank aan hun onderricht zii gesterkt worden in hun lichaam die er nnmiddely'k de sierheid en vlugheid aan toevoegt. Dat zijn onweerlegbare feiten. Wat meer is, er zijn tal van ouders die bij middel van eene grootere hoeveelheid voedzame spy zen en dranken aan hunne kinderen te ge ven, donken in rdoor het lichaam alleen gesterktzal worden, louteie illusie die noodlottige gevolgen a zich sleept. De harmonische ontwikkeling van het lichaam moet gepaard gaan m« t matige en weinig prikkelende voe ding, dat geeft krachten eu maakt aterk. Gedenken wij de spreuk Een dracht maakt macht I Turnen baart kracht 1 A. B. Molendries, II, Aalst. De Belgische Werkliederpartij heeft de maand October verkozen om eenen hevige;jp:opagandastrijd aan te gaan, ten voordeele der coöperatieve beweging, dit in over leg met de politieke syndikale cn coöperatieve beweging. Deze bureelen drukken er op dat alle groepen het hunne zouden bijbrengen om dezen propaganda- strijd wel te doen lukken. Laat ons niet ondankbaar wezen. Zijn het riet de coöperatieven die gedurer de vele jaren de slachtof fers geholpen hebben aan den pa troons willekeur, door hen arbeid te verschalfen, dus ook brood Zijn het niet de coöperatieven die in de meeste gewesten van ons land de noodige lokalen, verga derzalen en bureelen ter beschik king der werkersbeweging stelden, en wat al groote financieele offers getroosten zij zich niet om deze uit te breiden. Om al deze redenen en vor r nog meer hebben al onze groepen et ne eene heilige plicht onzen opn ep goed te beantwoorden. Zelfs heb ben zij tot plicht er eene gnote propaganda voor te maken Vergeten wij niet, (j. zellinnen en Gezflitn hoe meer de koope- ratie zientwikkeld. hoe meer de werkende Uasse hare bevrijdirg en ontvoogdii g verhoogt, want ver geet niet, waarde partijgenooten, dat moesi morgen de coöperatie verdwijnerde prijzen onmiddelijk zouden sti gen en de privaathandel troonde opnieuw als heer en mees ter op de handelsmarkt, en om zulks te vermijden is het van het allergrootste belang, dat Gij allen zonder uitzondering aan dezen propagar dastrijd medewerkt. VOORDES. M. HAND IN HAND De Bestuurder, L. Van der Veken. De wijkclubs worden vriendelijk en dringend verzocht, besluit aan gaande ontvangen brief voor pro paganda, maand October, coöpe ratieve bewegirg, aan Bestuurder der S. M Hand in Hand, ter ken nis te brengen., Zulks om goede regeling van de propaganda. Bestelling kolen aan de inge schreven leden, zal toekomende week beginnen aan 18 frank de ioo kilos, betaalbaar aan voerman Het Bestuur. menschen vol nijd en afgunst, werk ten tegen de socialistische ministers dio zooveel goed gedaan hadden voor de ouderlingen,de werkeloozen, den suren werkdag deden stemmen en zco meer. Doch, diezelfde groene schreven brieven van golukwenschingen aan M. Moyersoen, die de plaats in nam van de socialisten, die het ministe rie verlieten. De groene waren er togen, dat de socialisten ministers waren, maar zij gaan te samen hand in hand met de katholieken en liberalen in de Schepen Collegie's, waar zy veel slecht werk doen, zooals b. v. het werkloozenfonds, op hunne gemeen te deden afschaffen, en de verhoogde pensioenen die in gemeenteraden zooals te Nieuwerkerken gestemd was op de schuiftafel stelden. De groene schelden op de socia listen die in de Kamer voorstelden, en den6maandendiensttijd stemden, en laten de blauwe, gele en de bende Van Schuylenbergh met rust, die daar tegen stemden De groenen die hunne vorig9 macht op den buiten hebben zien verdwijnen, zyn kwaad op de rood- jes. die overal binnendringen en reeds vele aanhangers tellen. Dat weten de groenen. Dat maakt hun razend neemt de partij officieel deel aan de Teraardebestelling van I)e Fanfare .Hand aan Hand alsook al de groepen met Vlag, vergaderen aan het lokaal Hand in Hand om 11/2 ure Partijgenooten, volgt talrijk uwe Vlaggen I Werkersbelangen. De staking op het Sargiënfa- briek is goeinaigd. ue werklieden hebben voldoening bekomen'. Doch, M. Etienne heeft het in 't hoofd ge stoken ik zal ze wel temmen! Toen de werklieden Maandag het werk hernamen, is er een van plaats moeten veranderen, en opnieuw ver lieten de werklieden liet fabriek. De zaak wierdi echter nogj denzelfden dag opgelost. Het is de zi sde staking op dat fa briek van na den oorlog, telkens omdat het Bestuur van dat fabriek zich niet schikt naar de overeenkom sten tusschen de patroons en werk- lieden-syndikatcn en de gewone gebruiken. Noch de werklieden noch de vak bonden verlangen die bestendige moeilijkheden, zal het Bestuur van het fabriek zijne vroegöre handel wijze veranderen, en zooals het in veie andere fabrieken gebeurd, trachten om de voorkomende moei lijkheden, op eene minzame wijze op to lossen De werklieden zouden dan tevreden zijn. Den Baard uit de Zoutstraat, dié er wat te voel van hoeft, en mot voorliefde zyn groene gal uitspuwt op do roodj'-s, schry ft dat do socia listen de baste vrienden ziin van M. De Saedeleer, omdat wij handelbaar en met min tevreden zyn. Dat den Baard weinig kent van de Aalstersche werkersbeweging en van zaken spreekt, waar hij niets van kent, bewyst hij eens te meer. Inderdaad heeft men in het fabriek *an M. De Saedeleer dn vroegere le den 'niet verplicht onzen Vakbond te verlaten Heeft M. De Saedeleer aan de man nen *an het Groen Kruis de opdracht niet gegeven, om werklieden voor het fabriek aan te werven Dat onze mannen handelbaar zyn dat bewijst dat ze verstandig ziin en niet handelen zooals wilde mannen, van die soort waar den Baard toe behoort. Bij de Tabakbewerkers Sedert de laatste loonsbeweging van Januari die de loonen met 5 0/0 deed verhoogen, zagen wy het le/ensduurtecyfer klimmen die ons opnieuw verplichte een beroep te doen op do patroons. Het Syndi kaat der Tabak b" werkers richte een schrijven naar al de Pa troons der Tabaknyverheid, den 2 Augustusi waarin wy 50/0 opslag vroegen voor al deTabakbeu erkers. Die brief is onbeantwooi d geble ven. Den 3 September is er door de werkerssyndikaten naarde Patroons een schrijven gericht en gezien den index gestegen was met 50 punten, veranderde onze vraag van 5 0/0 met 10 0/0. Den Maandag 11. waren wij in on derhandeling met de Baz»'t:, waar wij van onze zijde 100/0 opslag vroe gen, gezien het indexcijfer met GO punten gestegen was, sedert den laatsten opslag. De Patroons hadden een tegen voorstel. Van af 386 punten wilden zij alle 5 punten 1 0/0 meer betalen, en gezien liet indexcijfer 447 is, zou den zij 12 0/0 meer betalen van op 1 October, maar zouden Hen 5.0/0 die zy in Januari gegeven hebben terug trekken, zoodat de opslag werkelyk maar 7 0/0 zou zijn voor de werklie den. Ziedaar dus Makkers, hoever het thans staat met do loonsbeweging. Het schijnt uithetboven aangehaal de da tdePatroons handel baar ge wor den zyn, en laat ons dus hopon.dat we langs den weg der onderhande lingen een oplossing bekomen. Dat in 't belang der beide organi saties. A. S. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. Wij wezen reeds vroeger op de noodzakelijkheid van onze voreenig- de leden in het betalen der hooge bijdrage. Dat we ons heden kunnen verheu- fen dat een groot deel daarmede egonnen zyn, moeten we van een anderen kant bestatigen dat er nog steeds een groot deel. en wel het grootste, daarmede nog niet begon nen zyn. Wanneer zullen die makkers en vriendinnen dit eens voor goed in hunnen bol weten te steken Kom nu maar niet uit rnet te zeggen, 'tis overbodig want ik, ik zal nooit zon der werk gesteld worden, of in eene staking betrokken zijn neen, dat is een afgezaagd deuntje waarop we zelf niet meer willen terugkeeren. Als ge daarvan overtuigd zyt, zoo veel te beter, en Jzooveel te gemak kelijker kunt U dit betalen. Is het niet dank aan de organisatie dat we heden op het peil gekomen zijn waarop, we heden staan Prent het dus goed in uwen geest. Want binnen kort mag geen onkel lid die het minimum van loon ver diend, gevonden worden die de hoo ge bydrageciet betalen. i We willen ons met deze ook eens tot de thuiswerksrs, zoowel vrouwen als mannen wenden. 'i Is mij opgmallen hoe ik som mige mannen welke vroeger in de organisatie luele goede soldaten waren, en die door de een of andere reden het fabriekwerk met het thuis werk verwisseld hebben, zien we ook dat ze terzeivortijc deserteurs wor den der Vakvereeniging. Vergeet niet makkers thuiswer kers dat we weldra in zware moei lijkheden zullen vallen daarmee. Als de patroonsklasso er zoo fel aan houdt van hunne producten thuis te zien vervaardigen, is het enkel om dat hij weet, dat hij die thuis zyn be zigheden zal gevonden hebben dat hij op die manier niet meer in aanra king komt met zyn werkbroeders of zusters, nkt meer spreekt over den dagelykschen strijd, die het proleta riaat uitvrcht tegenover de patroons klasse. Hy of zii worden dus in een woord de volledige overgelever de aan den willekeur van den pa troon. Hij of zij redeneert niet meer over loonen 'en werkvoorwaar- den en nochtans gebeurt het maar al te dikwijls dat hij of zii aan do scbandieste uitbuiting wordt over geleverd. Pas op, schoenmakers, pantoffel makers, pantoffelstiksters "of naai sters, ge staat machteloos omdat ge niet v< reenigd ziit, ge werkt aan slechte voorwaarden, omdat ge on verschillig ziit aan uw eigen lot, ge ziit dus in een woord tegen niéts verzekerd, noch tegen de schandig- ste uitbuiting, noch tegen werke loosheid, noch tegen staking, noch tegen ziekte, neen niets van dit alles. Makkers, Vriendinnen, van den huisarheid, in de Vereeniging ligt uw heil besloten, neemt plaats in de rangen der Soc. Vakorganisa- tie ".Wacht niet langer, het patro naat rekent op uwe onverschillig heid om de schandelijkste uitbuiting te bestendigen, waaraan u overge leverd zyt. Op dus allen zonder onderscheid in de vereeniging De zoo joist veroverde 5 per 0/0 die we in den laatsten tyd be komen hebben zijn pas gerpgeld of men ziet dathetlandelyk indexcijfer 453 punten gekomen is. Dien tengevolge is dan ook een I r ieuw schrijven naar de patroons- federatie gestuurd ter. einde een i nieuwe loonsopslag van 5 0/0 te bekomen. We verwittigen met deze ook alle leden dat op Vrijdag den 12 a s. een algemeene vergadering zal plaats griiren in ons gewoon lokaal om G 1/2 ure 's avonds. Ieder zal moeten voorzien zyn van zyn lidboekje die op de vergadering zal afgestempeld worden, dit als bewijs van aanwe zigheid. i Houdt u dus allen gereed. E. Deprez. Schrijft in voor don Propoganda- tocht naar Burst. Bambruggs en Meire. op Zondag aan* staande 14 October. Men reist per bijzonderen trein. Vertrek rond I 1/2 uren. Pr(js per coupon 1.60 fr. De apotheken zijn allen open tot 's middags.Zal'snamiddaasalleen open blijven de apotheek van M. DE VALKENEÏÏR, Esplanadepiaats. N. B. Do apotheken sluiton da gelijks om 20 uren.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2