Koopt uw Likeuren bij Marcel Schoenen, Schoenen, Schoenen Uit Ninove. Tooneelnieuw§. Hel Winleruur. BELGISCHE BiNK,ion ARBEID Hofstade. Gemeente Denderhautem. Geeraardsbergen. Aan Leden en Kliënlen. Berichl. In den rooden bot. Burgers en Werklieden G. Van Oriessche, Nieuwstraat, 31, Geeraardsbergen. Gemeente JVederboulaere. Bij onze Liberalen, Huismoeders Partijgenooten, onze Socialisti sche Tooneelkring Kunst, Licht en Vrijheid zal het tooneeljaar openen op I November (Allerheili gen), met een kunstvol program ma, alsvolgt samengesteld VERZOENING prachtig drama in 3 bedrijven. Het geldt hier eene brave boe- rentamilie, waarvan de vader alles opoffert om zijn eenigen zoon.eene intellectueele opvoeding te ver schaffen, iets waarin hij erg wordt teleurgesteld, daar zijn zoon van den rechten weg afdwaalt. Na tal van hartroerende scènes ontstaat er eindelijk verzoening, voorwaar eene schoone zedeles aan onze be gaafden en tevens ook aan de ouders, opdat zij hunne kinderen zouden onderrichten om niet af te dalen tot het rot der maatschappij en gevrijwaard te blijven van al deze onheilen. Dit drama zal gepaard gaan met het luimig zangspel 'T IS BEET iets vo >r de zangliefhebbers en daar we weten dat de tooneellief- hebbers van zulke brokjes houden, zoo hebben wij ons jaarprogram ma er naar geschikt. Onze jaar'ijksche vertooningen zullen otf den Stadsschouwburg plaats giijpen. Wanneer er partijgenooten zou den zij*, die denke 1 op tooneelge- bied iets te kunnen voortbrengen, kunnen zioh alle Dinsdagen om 8 ure laten inschrijven, onder zekere voorwaarden, die hen daar zullen bekend gemaakt worden. De Bestuurder, De Schrijver, L. Rïmbaut. K. Amant. De Voorzitter. Jean Steenhout. Strijdpenning Overdracht 1535,82. Omdat Basile den ouden Paere- wyck zoo goed kan bundelen en de bazin hem een toespolde leende, geeft Basile Gilade 3,25. Jan Cuyper geeft 0,50 omdat de kleinen in zijn broek p.... Omdat de hond achter Jan Cuyper zijn kat liep 0,25. Een kluchtlied gezongen dot r Jan Steenhaut en rondgehaald door Th. Van Nuffel in de Kerkstraat 4,10. Gezongen door denzelfden galanten Jan 3,61. En omdatEmiel den \*itt6n afgezet heeft op den bak nog 1,00. Van Ferdinand den Belg winner van den tweede prys van den Tombola der Harmonie 20,00 fr. Een zet in de bus van Boeykens 1,00. Omdat den ouden Paerewyck; zoo fier was op Verloren Maandag met hetchalleken van zijn schoonzoon, daarom geven de vrienden der Wykclub Jan Vol ders 2,00. Omdat degene die moeten doorgaan zijn 126,25 fr. gewonnen hebben met vier dagen verlof 0,50. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1.00. A." N. 1,00. Guns K. 1.00. A. Vyverman 1.00. Totaal dezer week 28,75. Voor de Turners. Overdracht fr. 553,28. Gezongen door Jan Katjes, het lied De kromme pooteir» en rond gehaald door Frans Triest bij Jozef Baeyens 4,26. Gezongen door Tem merman Felix in het lokaal te Nieu werkerken 6,17. Gezongen door Tem merman Felix Het Werkersleven rondgehaald door een turner 4,35. Gezongen door Leontine De Sacke, rondgehaald door V. D. Meersch by Remi Van Boven 5,03. Verkoop van bloempjes op den propagandatocht Nieuworkerken 35,50. Totaal dezer week fr. 55,31. N. B. De gevers aan strijdpen ning worden nogmaals verwittigd dat voortaan alle giften op Bureel 5 moeten afgegeven worden. Er zal geen rekening gehouden worden van reklamen, indien het aan een of an der persoon is gegeven. Voor de Harmonie. Winner van prijs 21. 5,00. Van Ferdinand den Belg. winner van den tweeden prys 10,00. Giften 0,95.Ge zongen door M. Segers, bij Gits, op de Kat en rondgehaald door Georges Mortier 2,53. Gezongen door Georges Mortier en rondgehaald door Pli. De Saedoleer 2.95. Omdat de commissa ris E. Spanoghe in den stoet der beenhouwers geen ntimmer en geen plakje had voor Georaardsbergen, Alfons De Mover 5,00. Gezongen door Marcelin Boon bij Jean Spaen- hoven, Grooten Bolleweg, rondge haald doorG. Mortier 4,50. Gezongen door Frans Vinck bij Marie Coene 2,00. Gegeven door do kinderen De Schutter, ter eere van vaders verja ring 3,00. Totaal 35,93. Vergeet niet uwe uurwerken van daag Zondag een uur achteruit te zetten. Het winteruur is van heden af in voege. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal-aandeeleu - OOSTEN DSCHE REEDERIJ r 2° uitgave, aan fr. 600.00 ÜSINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 810.00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 eau fr. 490, OO uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 7. aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. Soc. Propagandaclub. MAANDAG 8 OCTOBER,SHestuur- vergadering. om 6 1/2 ure stipt, by do Weduwe Triest, Kortenhoek. Belangrijke punten moeten be sproken worden. HET BESTUUR. Op Zondag 14 October, ge ven de socialistische Turners een Turnfeest op het Dorp. Onze jeugd is het nieuwe leven, onze jeugd is de toekomstzij moe ten de gemoederen winnen op den buiten. Wij zeggen aan onze Ninoofsche Rooden Turngroep: Welkom in Denderhautem. A. V. S. M. Verbroedering. De uitkeering van den deel op aan koop winkelwaren zal op volgende dagen geschieden Dijnsdag 9 October van 1 tot 150 WoensdaglOOctober van 151 tot 300 Donderdag 11 Getob, van 301 tot 450 Vrijdag 12 October van 451 tot 600 Dijnsdag 16 October van 601 tot 750 Woensdag 17 Octob. van 751 tot 900 Donderdag 18 Octob. van 901 en volg. Vrijdag 19 October, voor niet leden, telkens van 9 tot 12 ure voormiddag en van 2 tot 5 ure namiddag. Drin gend verzoek brood boekje mede te brengen en de souchen te rangschik ken. De uitkooring van den winkeldeel geeft ons de gelegenheid te heri-nne- ren dat het reeds de vierde maal is in het verloop van het jaar 1923, dat de leden verbruikers onzer samen werking hun deel in de winsten ont vangen en aldus een spaarpotje vin den, welke in het gezin welkom is, en bewijst dat koopen in de S. W. M. voor onze huismoeders betee- kent: BESPARINGEN DOEN. Door zijne aankoopen te doen in de S. W. M. Verbroedering helpen de vrou wen mede aan den strijd tot verhef fing der arbeidende klasse, dus aan verbetering van hun eigen lot. Be nevens deel op de aankoopen heko men de leden ook nog onderstand bij ziekte, enz. Plicht is h"t dus als goede samenwerkers alles ie koopen in de kooperatief Verbroedering, waar men alle artikelen noodig in het gezin vinden kan aan concuree- rende prijzen en van beste hoedanig heid. In onze winkels groote keus van Winter-artfkelen, ondergoed, mans en vrouwenhemden, ook voor kinderen. Prachtige keus van Voorschooten, voor vrouwen en kindoren, in alle grootte en aan matfge prijzen. MANS- EN JONGENSKOSTUMEN, ook deel in de winst. Onze Spaarkas. In de samenwerkingen, gansch het land door, hebben de spaarkas sen eene groote uitbreiding geno men sedert den wapenstilstand. Ook hier ter stede vermeerdert van dag tot dag het getal spaarders, meer en meer partijgenooten hebben hun vertrouwen bevestigd in de S. M. Verbroedering, maar toch zijn er nog te veel, die voort gaan hun spaarcenten te storten in instellin gen, die vijandig staan tegenover onze partij en do arbeidende klasse. De samenwerkers in 't bijzonder zouden moeien begrijpen dat het beste middel om de samenwerking machtiger te maken, bestaat door de sjjaai kassen, onze maatschap pijen in staat stellen te leven en te groeien zonder beroep te moeien doen op bankinstellingen. De voor- deelen welke wij aan de spaarders verleenen zijn talrijk. De geheimhouding in onzen spaar- dienst is volstrekt. De terugtrekkin- geukunneo met alle gemak gedaan worden. De interest welke wij ver- h enen mag de hoogste genoemd worden. Onze maatschappij biedt de grootste waarborg. Wij aanvaarden de kleinste stortingen, en wie kan er niet elke maand iets ter besparing nemen, die niet veel sparen kan, spaart weinig. Elke samenwerker zou toch moeten zijn spaarboekje der Verbroedering hebben. Een goede socialist koopt al wat hij noodig heeft iu de Verbroedering en stort er ook zijne spaarpenningen. Woningcrisis. Over de woningcrisis is er door alle bladen reeds vee^ geschreven, ernstige pogingen werden ook ge daan om den woningnood te vermin deren maar door de huidige politiek der reaktionaire regeering wordt de goede u il van velen, die doortasten de maatregelen zouden nemen, on mogelijk gemaakt. Minister Theunis kent andfrs niei 'dan hesparingen op al watten voor deele der arbeiders moet gedaan worden, hij is zoo nauwziende niet als het zijne klasse betreft. Minister Moyersoen die Theunis helpen wil, heeft besloten dat er door zijn departement voor 'niet meer dan 100 raillioen mag tusschen gekomen wordon. gedurende het jaar 1921, in de bewerkingen der Nationale Maatschappij voor het bouwen van goedkoopo woningen. En nochthans zijn al de credieten voor 1923 en 1924 en de helft voor 1925 reeds toegezegd. Minister Moyersoen om de gevol gen van zijn besluit is verzachten, zegt aan de bouwmaatschappijen «Gij zult de woningen, welke gij laat bouwen vorkoopen. Zulks is gemakkelijk gezegd, maar ziet hier in onze stad do 22 huizen, die ge bouwd worden zullen 22,108 franken kosten zonder de grond. In de veronderstelling dat een werkman die zulk een woning koo pen wil. een premie ontvangt van 3000 franken, de hoogste welke hij bekomen kan, moet hij dus 20,000 fr. bezitten of opren ander manier het geld verkrijgen. Hoeveel werklieden kunnen zulke last op zich nemen. En volgens het besluit van Minister Moyersoen, mo gen ergeone nieuwe aanbestedingen plaats hebben, vooraleer een deel der 22 in bouw zijnde huizen ver kocht is. Toen Wauters minister was. deed hy al wat mogelijk was. omde bouwmaatschappijen ter hulp te komen en hun het houwen van woningen te vergemakkelijken. Voor wat nu de huur der hui/fen van de bouwmaatschappijen betreft, toen Wauters minister was, mocht de huurprys berekend worden op de 3;4 der waarde van de huizen. Mini ster Moyersoen wil de berekening op de totale waarde, grond in begre pen, zoodat de huizen in de Pachter straat, volgens het stelsel van Wau ters, ongeveer.750 franken zouden verhuurd kunnen worden en volgens Moyersoen's wil 1000 franken. Wij hopen dat de bouwmaatschap pij onzer stad het mogelijke doenjzal om van Minister Moyersoen to boko men dat hij toestemt in het herzien van den huurprijs en bijzonderlijk dat er zal rekening gehouden wór den, dat een werkman die zonder woonst is, niet altijd in staat is een huis aan te koopen. Ee-rsten vooral moet men de huizen ter beschikking stellen der menschen die het slechtst gehuisvest zijn, zooals huurder of kooper. En men ziet nog al dikwijls dat de talrijke gezinnen de meeste moeite hebben om gehuisvest te worden, en ook het minst in staat zijn een eigen woon te bekomen, door hunnen grooten last. In de Buizemontstraat. Wy vernemen dat do stedelijke maatschappij besloten hoeft, de plans te laten maken voor het bou wen van een reeks huizen in de Bui zemontstraat. 't Is to zien of de besluiten van Minister Moyersoen goene belemme ring zullen zijn om de plans uit te voeren. Sommige alweters. Als er ietsin de stad is, dat niet goed gaat. Is de "gaz van slechte hoedanigheid. Ligt hot stadsuurwerk stil. Zyn al de straten der stad nog niet herkasseid, en veel andere za ken, 't is de schuld der socialisten, volgens sommige klerikale haantjes vooruit. Weten die menschen dan niet, dat de Burgemeester en de Schepen van Finantiën katholieken zyn, en wij kunnen verzekeren, dat de socialis ten nog nooit zich verzet hebben, te gen wat er ook moest uitgevoerd worden. Muziek. Gezongen door Desire V. D. Myns- brugge, op de Reep, rondgehaald door René Van Trimpoi t 4,40. Ge zongen door Jan met do Lustige Vrienden 11,00. Strijdpenning. Omdat men in de Papierfabriek hongerloonen betaald 1,00. Omdat de Witten zegt, dat de Lustige Vrien den moeten repetitie houden op de moortel, de president 0,50. Aimé zegde, regent het hier niet, het is op een ander 0,30. Te bekomen bij Oscar DE BOE, Meerschstraat, 9, GEERAARDSBER GEN. Echte Hollandsche Maatjes haring, droogen en ingelegde ha ring. Ook fijne boorenboter en eiers. koopt uwe Schoenen BIJ Socialistische Jonge Wacht en Propagandaclub. Uitslag van den Tombola. GEWONNEN NUMMERS. 1397 247 1824 361 199 2215 584 586 927 770 974 1536 529 1693 2354 1212 1428 —574 —696 1413. Werklieden van het Spoor en privaatarbeiders. Wilt gy schoone, sterke en goed- koope schoenen Wendt u tot het Schoenmaga- zijn der S. W. M. Het Achturenhuis Groote baan, 91. OVERBOELAERE. Op 23 September 1. 1. greep al hier de inhuldiging plaats van het liberaal huis. Met zeker bombast aangekondigd, hoewel tusschen haakjes gezegd er nooit een offi cieel programma der feestelijkhe den is te zien geweest, hebben wij nooit schooner fiasco bijgewoond. Een zestal muziekkorpsen,een vijf tigtal vlaggen met evenveel dele gaties en 't was al, op zijn hoogste gerekend duurde de stoet zeven mi nuten. Op 23 September verscheen nog in ONS BLAD orgaan der libe rale partij van het Arrondissement Aalst een oproep tot deelname aan den stoet, de uren zelfs voor het afhalen der reiskaarten stonden er in aangeduid, en op dien dag zelve was er geen afgevaardigde van heel bet Kanton Aalst te zien. Dit feit wierdt door elkeen opgemerkt. Waaraan deze plotselinge onthou ding toe te schrijven? De grrrocttte Liberale partij telt nog een paar honderd leden en ze verstaan dan nog elkander niet in zooveire dat ze zelfs niet aarzelen het feest waarop ze eens en voor goed gin gen bewijzen dat de oude ma meer nog steeds springlevend is ie doen mislukken er effenaf een fiasco van te maken. Maar de reden van deze plotselinge onthouding Och beste lezer, val er niet mede, HH. De Blieck en Robyn de beide gekozenen van de liberale partij waren niet uitgenoodigd op het feest, erger nog zouden er het woord niet mogen voeren omdat ja omdat zeal te Vlaamschge- zind zijn naar het oordeel der groote a oomes van onze Ninoof sche liberale Associatie. Heereje, waar gaan we naartoe HH. De Blieck en Robyn te Vlaamsch ge zind En mijnheer Robyn die in de laatste kiezingsperiode ver klaarde op geen zelfde lijst te wil len staan met een voorstaander der vervlaamsching der Gentsche Hoo- geschool En mijnheer De Blieck dan, onder wiens stilzwijgende goedkeuring de gemeenste aanval len plaatsgrepen in de verdwenen t Volksgazet TE VLAAMSCH- GEZIND Wie had het ooit luiven denken En r ochtans geen enkele andere reden bestaat er, of kon er bestaan om de onthouding eenerzijds, de niet uitnoodiging anderzijds te wettigen of uit te leggen. En zeggen dat die heeren libera len over alle daken schreeuwen. Wij zijn de partij der toekomst Arme heeren De Blieck en Robyn wij zouden moeten meelij hebben met U, maar helaas we kunnen niet daar ge slechts uwe verdiende straf hebt bekomen, dat komt er van aan eerlijke tegenstrevers te verwijten dat zij antipatriotten zijn als zij U, uw oordeel vroegen over de kwestie der Gentsche Hoo- geschool. Dat komt ervan als men slechts uit politieke berekening zijne zeilen keert naar den wind, als men vandaag afbreekt wat men gisteren nog aanbad Stelt gij dan al uw be trouwen in een nationale kandidaat om oj) die manier bedregen te wor den Arme liberale partij tot waar zijt ge gekomen 't Zijn dus de zeep, gareD en zagtmeelbarons die in de. Ninoofsche Associatie den sceptt r zwaaien en het hooge woord voeren, 't zijn diezelfde mannen die er op boften in de tijden van kiezing voor het werkvolk te zijn. Verna men wij niet dat hun woordvoerder op het feest er op roemde dat de liberale partij hier ter stede reeds zooveel had gedaan. Ztgde hij on der andere niet dat het dank was aan hare afgevaardigden dat de wo ningskwestie hier zou opgelost wor den, men moet in elk geval maar durven. Maar wat zeggen van on zen Burgemeester welke zich steeds deed doorgaan voor vlaamschge- zind en thans als voorzitter der As sociatie geen vin verroert. Ja erger nog den schijn aanneemt tegen de gekozenen zijner partij op te tre den. Uit gansch deze historie is voor de liberale werklieden eene diepe, les te trekken. Hoelang nog zult gij ten speelbal blijven dienen der heeren die U juist aanzien als menschen zonder wil Wanneer zult gij het eens begrijpen dat uwe plaats is in de werkers'angen waar gij het recht bezit aan uwe manda tarissen rekening te vragen over hunne handelwijze, dan zal het ook niet meer gebeuien dat gij te gen wil eene betoosirg zult moeten opluisteren waar uwe overtuiging niet eens geeerbiedigd wordt. Ver laat dus die partij gedoemd om te verdwijren en sluit U aan bij het werkersleger dat naar de volledige ontslaving aller verdrukten streeft en strijdt tegen alle uitbuiters. V LAAMSCNGEZINDE. Koopt al uw brood en kruide nierswaren in de CoöperatiefDe iteddingDaar hebt ge altijd wa ren van eerste hoedanigheid en zyt ge verzekerd van het juiste gewicht. Strijdpenning. Gezongen bij Edmond lie Coster door Oscar en rondgehaald door Maria Kwakkel 0,00. Gezongen door Prosrer Van Londersele bij Free Beeckman 4,15. Voor het Muziek. Gezongen by Majorkeo door Pe trus Van impe en Marcel Van der Biest, het lied De Koolrnijner - rondgehaald door Liza Soetens7,00. Gezongen door Ferdinand Haoven» 10,05. Gezongen door Alfons Michieli bii Edmond Van der Maiden 22.8,. Voor een bewezen dienst van AHred Nichels, Charles Mapip en familie 300,00. Gezongen door Balie en gespeeld Van Londersele by Lucien Ilellinckx 9,50. Gpzongen door Thu- ren Bourgeois en rondgehaald door L. Musóe, Lessen, bij Edmond Tliie- lemans 7,SO. Gezongen Les Ouvriers door I,. Musóe, bii Edmond Thide- mans. rondgehaald door Vao den Eecklioudi Tbeodoor 4,35. Gezongen door P. V. L. rondge haald door Alfons Van Lierde, t>y Finne Kroes 3,20.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3