I Socialistisch weekblad voor bel Arrondissement Aalst. Wauters-Moyersoen. Internationale Tentoonstelling Christus zegde Gij zult niet dooden Mijn Hoekje. 20 Jaar N° i2 Prijs per nummer 15 centiemen. 21 October 1023. Annoncen VAN TWEE MINISTERS. Monument Edmond Van Beveren. Ontwikkeling. Eartijgenoolen. RECHT EN VRIJHEI1 Rechterlijke annoncen 4 Ir. por regel op 1» en 2° bladzijde, S fr. op 3" en 4* bladzijde. Rek'Tamon volgens overeenkomst. AÏÏe brij;!wisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Rericliten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN IIAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postclieckrekening N' 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand -, Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 0 4,00 1 jaar 7,f.0 RUITEN HEI.GIE. jaar fr. ir>,00 Men abonneort zich op allo postbureelen. Wij houden er niet aan, oude koeien uit de gracht te halen. Toch is het noodig van tijd tot tijd een terugblik te werpen op het regee- iingsbeleid in ons land. Als wij b v een vergelijking maken tus- schen het werk van onzen partij genoot Wauters en dat van zijn kristelijken op^olgerM. Moyersoen, dan zullen de eenvoudigsten van geest nog begrijpen, welk hemels breed verschil bestaat tusschen de werking van deze twee ministers van arbeid. Wauters was de vriend der ar beiders. der armen, der verdruk ten. Hij werkte voor zijn land en zijn volk Hij brak af met den slenter van vóór den oorlog en voerde wetten door, die ten voor- deele kwamen van de ongelukkig- sten der ongelukkiger. Hij was de invvierder van den 8 urendag, van het kosteloos ouderdomspensioen, van het bouwen van goedkoope woningen, van de mixi mum-pi ij zen voor de levensmiddelen, van den invoer en verkoop door den Staat van bevroren vleescb, van den invoer vau graan voor de be voorrading van de bevolking. Hij zorgde er voor, dal er beter ar- beidstoezicht kwam, dat mer.schen van vertrouwen aangesteld werden als arbeidstoezichters, dat de sociale wetten nageleefd werden. Hij stichtte de kommissies van verzoening om werkstakingen en uitsluitingen te voorkomen hij stichtte het krisisfonds om de slachtoffers van de onvrijwillige werkloosheid te steuren. Hij voor zag, dat de arbeiders, die voor verzoening zijn om een konflikt op te lossen en die uitgesloten wer den, niet door den honger onder den hiel van het patronaat zouden gebracht worden. Dat alles en veel meer deed Wauters. Hij was waar lijk de eerste minister van arbeid, sinds België bestaat. Hij gaf steun aan vakvereenigingen, aan mutua liteiten zooals dat in België nooit gekend geweest was. Dit alles maakte van hem den lieveling der armen, der massa, maar ook den vijand van de rijken, liberalen en kleiikalen. Met een nooit gekende woede werd hij be- bekampt. Hij was de nationale zondenbok, de stichter van alle kwaad. Het leven was duur. Schuld van Wauters Zaken gingen slecht Schuld van Wauters Werkstaking hier of daar. Schuld van Wauters. Er was niets dat hem niet aangerekend werd. De tijden zijn nu veranderd. Wauters is minister af. Hij reist nu in Kongo. Zijn plaats is inge nomen door den klerikaal M. Moyersoen. Is het leven nu nog duur Duur der dan het ooit was. Het index cijfer bereikte de laat ste maand het rekord Het brood is duurder dan het ooit onder het bewind van Wauters was Het kosteloos ouderdomspensioen is in gevaar. Het krisisfonds is ge deeltelijk afgeschaft en zal eerlang geheel verdwijnen. Een wet op de maximum prijzen van levensmid delen is ingevoerd, maar zij blijft een doode letter. Het arbt-idsioe- aicht is erbarmelijk, om lat van hoogerhand niet de noodige vin gerwijzing gegeven wordt aan de toezichters. De 8 urendag wordt op schromelijke wijze en met mede weten van dun minister, gesabo teerd. Binnen kort mag m:r. z ch verwachten aan een aai val in regel op den 8-urendag. De kol- lektieve woningbouw is gedeel telijk stopgezet en het zoo p achtig begonnen werk van Wauteis, tot bestrijding van den woningnood wordt gesaboteerd op ergerlijke wijze. Het regent protesten van bouwmaatschappijën Tot zelfs de gedane regeeiingsbtloften worden niet gehouden. De bestaande wetten worden verminkt en geen enkel nieuw ont werp, uitgaande van den heer Moyersoen, werd gestemd. Hij bouwde niets op maar brak veel af. Hij vernietigde grootendeels het werk van VVauters en stelde niets beters in de plaats Hij is het werktuig van de reaktie om de voordeelen, die de arbeiders tij dens het ministerschap van Wau ters behaalden, terug af te nemen. Wauters was de 'socialistische mil ister die opbouwt, die schept, die de massa helpt en steunt. M. Moyersoen is de klerikaal,de steunpilaar van het kapitalisme, de vijand van het volk, de hinder paal van den vooruitgang, de knecht van de reaktie. Die twee ministers zijn het levend bewijs van het verschil dat bestaat tusschen klerikale en socia listische politiek. der Kooperatie en der Sociale Werken. - GENT 1924. - Van al de vreomdc landen wordt ons verzekerd dat de Internationale Tentoonstelling der Kooperaratieen dor Sociale Werken te Gent van 15 Juni tot 15 September, druk bezocht zal worden. Eenige vrienden der Coöperatieve van Wattreloos, Fran krijk, die de instellingen dor maat schappij Vooruit bezochten, deel den ons mede dat in verscheidene gemeenten van Noord Frankrijk, spaarkassen ingericht zijn,ten einde do Tentoonstelling van Gent in 1024 een of tweemaal te kun ion bezich tigon. Zij hebben ons het blad La Ba tailie overhandigd, het officieel orgaan van de Federatie van het Noorden, waarin een artikeltje ver schenen is, een oproep doende aan al de Fransche samenwerkers derge lijke spaarkassen in te richten om do Tentoonstelling van toekomend jaar te bezichtigen. De Belgische samenwerkers mogen dus niet ten achter blijven bij de vreemde, maar daarvoor zullen zij van nu af aan dezelfde voorbereidse Ion moeten doen. Op Vrijdag 3 December 1S97, werd de arbeidersklasse van Gent, door een groote ramp getroffen. Edmond Van Beveren, was i.iet meer. Met Edmond Van Beveren, ver dween een det-schoonste figuren der Internationale Arbeidersbeweging en in 't bijzonder de vader der Ar beidersbeweging van Gent. Edmond Van Beveren werd, werd in 1870 lid der Gentsche sectie van de Eerste Internationale, die dooi den val der commune van Parijs, korts nadien ophield te bestaan. Edoch, Van Boveren, bleef niet rus teloos nevens César De Paepe, Lau rent Verrycke, Philiep Coonon en an leren liield hij steeds en trots on zeggeiyke moeilijkheden het vaan del van het socialisme hoog, en was zijne etnige betrachting'aan de Internationale Arbeidersbeweging nieuw leven en nieuwe kracht to ge ven. Ilij was dus een der eerste pio niei s van de socialistische beweging die op heden over bijna gansch de wi reld tot een reuzenwerk is ge groeid. Sedert den dood van dezen neder i gen Y( orkampor zijn meer dan 25 jaren vorloopen en nog altfd ligt zijn grootsch werk, t'risch in 't ge heugen der socialistische arbeiders vart Gent. Gebod spontaan is nu uil het hart dier reilde arbeiders het gedacht op gerezen om toekomende jaar een monument op te richten ter 'eere van dien onvere-elelijken man. Dit ge dacl t is geheel natuurlijk ontstaan, omdat toekomende^ jaar ie Gent een Internationale Tentoonstelling der Coöperati e on Maatscha ppel ij k o Wer ken wordt ingericht, tot viering der 50° verjaring van de herstichting der Soc. en Internationale werkers beweging te Gr nt. Dit monument zal een blijvend aandenken zijn veor het nageslacht van al hetgeen Van Beveren, voor de verheffing zijner klasse deed. Wij zijn stellig overtuigd, Waarde Partijgenooten, dat gij het prachtig initiatief der Gentschearbeiders zult toejuichen te meer omdat met Van Beveren zelf ook onze andere oud- strijders worden gehuldigd en met dit monument liun apostelwerk wordt vereeuwigd. Daarom durven wij de hoop koe storen dat Gij uw| deel aan de op richting ervan zult willen bijbrengen en bieden U intusschen onze kame raadschappelijke groeten, Voor de Gentsche Federatie der B. W. P. EM. VERGEYLEN. N. B. Toelagen of afzonderlijke giften mogen gestuurd worden aan Gezel Gust. Foucaert, «Ons Huis» Vrijdagmarkt, Gent. (Postcheck-rekening n° 903,69). In het Oktobernummer van Ontwikkeling, het tijdschrift van de Centrale voor Arbeidersopvoeding, kan men lezen Do bctookenis van Constant Dratz voor de Arbeidersbeweging do vak beweging in Hongariö een studie over don tooneelschryver Ernest W. Schmidtoen en ander over Be- rocpsorientatie een reisje van de Antwerpsche Metaalbewerkers eenige beschouwingen ovor opvoed kunde een zielkundige ontleding van den modernen soldaatberich ten over de arboidersopvoeding in ons land nieuws van de socialist! sche Jeugdbeweging vertellingen en verzen. 24 blz. tekst met illustraties aan 0,30 fr. Ilot abonnement kost 3,50 fr. 's jaars bij de Centrale voor Arbei dersopvoeding, Volkshuis, Brussel En de klerikale reactie van Spanje, veroordeeld tot ter dood zond-r jury, en zonder bewijzen twee jeugdige werkjongens Matcu en Nicolaiu, valschelijk beschuldigd van moord op minister Dato, trots dat er ren in Rusland verblijvende communist Casanella bekend heeft, deze moord op touw gezet te hebben. Alle Democraten van ae gansche wereld, moeten hun energiek protest laten hooren, om aau die reactie hare nieuwe slachtoffers te ontnemen. Ik was in den trein niet eenige andere werklieden, waaronder een staatsbediende, en weidra ging het over de verloopen sta king van het personeel. Allen vonden wede handelwü^ van ons liberaal klerikaal gouver nement heel betreurenswaardig, omdat het zoo halsstarig weer stand had geboden, aan de gema tigde eischen der staatsbedien den. Dit rijke menschen ministerie wierd met veel reden gelaakt,oni dat het de staatswerklieden aan een hongerloon wil doen voort tobben, ondanks het leven dage lijks verduurt. Het eerste wat toch billijk mag ?eëischt worden Is, voor zijn ge. everden arbeid een menschelijk bestaan voor vrouw en kinderen -Ja, wedervoer den staatsbe diende, men wil ons terug bren gen, naar den lijd van dezeven sausen per week. Wat wilt ge zeggen Wel, mijn ouders hadden zeven kinderen, vertelde den cheminot mijn vader won 10,f>0fr. per week en moeder moest om rond te ko men, haar dagelps middag- en avondmaal afwisselen onder den vorm van sausen. Den Zondag was het palaten met ajuinsansden maandag pa laten mot zoete melk saus den dinsdag pataten met botersaus 's woensdags pataten met azijn sausden donderdag pataten met botermelksaus en zoo was het dagelijks afwisseling van sausen, tenzij, moeder het zich eens liét kosten en bij den beenhouwer voor JO a 40 centiemen van ON DER DEN TOOG kou halen. Ja, tot dien tijd.willen ze ons doen terugkeeren. tot den tijd dat de werklieden geen stukjevleesch mochten nuttigen, tot den tijd dat ze slecht gekleed, slecht gevoed waren en daarvoor 11 a 12 uren daags mochten wroeten. En met eens, vloog voor mijn geest al het lijden en al de ontbe ringen die de werkende klas heeft te verduren gehad, en als ze het tegenwoordig reeds wat beter hebben, dat ze toch dit moet dan ken aan de socialistische party, die nooit iets anders hoeft gedaan dan do belangen van liet werken de volk verdedigd. Ongelukkiglijk zün er nog zoo- velen die zulks niet willen weten en voorts blijven huilen met dezen die hen uitbuiten, in andere woor den de roede kussen, waarmede men ze geeselt. Eens openen zo toch hunne oogen en komen zij bij de groote werklieden partij, bij de socialis tische, daar is van overtuigd Friederik. Leest en verspreidt liet. weekblad -RECHT EN VRIJHEID dat 4e belangen der werklieden verdedigd.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1