Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Uil Ninove. LET OP I - DE BELGISCHE BANKZARBEID Uit Denderhoulem Uil (te Leebeke. Uit Kerkxken. Sebendelheke. Uil Overboulaere. Geeraardsbergen. Bericht. In den rooden bot. Burgers en Werklieden G. Van Driessclie, Nieuwstraat, 31, Geeraardsbergen. Schoenen, Schoenen^ Schoenen I S. Ui. Verbroedering. Parlijgenoolen Uil Meerbeke. Nu de WINTERVOORRAAD VAN Rat ATEN gaat ingedaan worden, wendt u tot Petrus Eeman, (bij genaamd Pée Koekenen), die beeft de beste, roode en witte. Grooten Bollcweg 49, Aalst. GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen - OOSTEN DSCHE REKUEK1J - 2" uitgave aan fr. 600.00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730,00 BELGISCHE HANK VAN DEN ARBEID aan fr. 815,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEVE aan fr. 900,00 Kasbons ERIGORIFERES du LITTORAL 7 ®/o aan fr. 490,0.0 uitkeerbaar don 31 December 1931 u BONNETERIE AM EYE - 7 °/o aan fr. 495,00 uitkeerbaarden 28 Februari 1933. lfan je vrienden moet je 't hebben. Wat zal den Heer Pauwels nu zeggen van zijn Aalstersche vrien den Voor de tweede mial vinden v/ij in De Werkman eene blamee ring over Mijnheer Pauwels zijn bestuur. En den heer Pauwels die reeds zooveel gedaan hooft voor zijne zo )gezegde boezemvrienden ..die reeds zo >veel stemmen bijgebracht heeft voor de groene lijst. Hij krijgt nu t en heel zwaar pak voor zijne belooning. 't Is voorwaar mooi, eerlijk en prachtig. Wij hebben nog altijd M. Pau wels aanzien als een eerlijk man en wij denken ook, dat hij zil gaan begrijpen, dat zyn plaats niet meer is bij de groenen, die hem zulke poetsen bakken en die slechts voor doel hebben alle persoonlijkheden uit te buiten om een stemmeken te winnen. Wij zijn er van overtuigd, dat hij loon naar werken geven zal. Eencn uit de Vondelen. Er zijn zonderlinge menschen... of ze hebben zonderlinge manieren aangeleerd Het schijnt,, dat onze Pastoor denkt omdat hij de geestelijke herder is hem zoo maar alles toegelaten is. Wanneer hij, hier of daar een bezoek brengt, zijn de menschen zeer verwonderd, Mijn heer, het deksel van kommen zien weg te nemen en hem den inhoud le zien onderzoeken. Weinigen tijd geleden was een meisje bezig een brief te schrijven, Mijnheer de Pastoor komt binnen, neemt zonder de toelating te vra gen den brief en leest hem. Zulke manieren noemen we gladweg, on beleefd en... zeer gemeen. Met het onderwijs is het hier nog altijd treurig gesteld. Zelfs met den besten opoffe ringsgeest kan de onderwijzeres hier geen goed werk maken. Aan het lokaal komt géene verande ring, 't is en blijft ouderwetsch men heeft het moderne onderwijs materiaal niet en de kinderen zit ten opeengepakt. Wat denkt het klerikaal ge meentebestuur van Oultre daar van Er komt hier een klooster. Dat is natuurlijk welkom bij vele naieve menschen. Maar of 't volk hier daarmee meer gecultiveerd zal worden is te betwijfelen. Wij hou den meer aan een degelijk en goed onderwijs. Het gehucht De Knipperhoek, is reeds lang gekend als een demo cratische wjjlc... en steekt zeer af bij 't klerikale Leebeke. Ook hier zitten al eenige roodjes én in de toekomst wordt rood hier troef. A V. Zondag 1.1. hadden wij eene ver gadering belegd met onze kamera den van Kerkxken. De opkomst, was talrijk. Alfons STEENHAUT van Aalst, schetste in gemoedelijke woorden den strijd onzer Syndikaten tegen over het uitbuitend Patronaat. Hij herinnerde ben, boe wy altijd in de bres sprongen, wanneer bet de ver dediging gold der rechten van da kleinen, de minderen, de miskenden onzer samenleving wat wij al ver overd hebben door steeds eendraeh tig, zij aan zij, te kampen voor een beter leven. Hij sprak ben ook over de plaatselijke toestanden de reeds verbeterde werkvoorwaarden in het fabriek Smits, dank aan de tusschenkomst van 't socialistisch synkaat. Daarna sloot hij meteen op toep om steeds aandachtig den strijd voort te zetten, zich niet te laten verdeelen en nieuwe leden aan te werven. Na hem sprak onze kameraad, Pol Van de Steen van Ninove. Wie kent hem niet onzen gevoeliger), pittigen redenaar?.. In zijne zuivere meeslepende taal. hem eigen, schil derde hij 't leven der werkende klas se af vóór den oorlog hij sprak van de lageloonen, de lange werkuren, de armzalige opvoeding der kinders van onze werkersbevolking hij he kelde op scherpe wijze het katholi cisme en onze kapitalistische samen leving. Daarna toonde hij hen aan wat de socialisten heden al veroverd hebben Algemeen Stemrecht, acht uren werkdag, grootere dagloonen. waaruit onmiddelök volgeneen hooger en beter leven der proleta riërs. Zijt u kristen opgebracht, blijft kristen, zegde hy maar blijft en zijt eerst en vooralsocialist. Hij eindigde met een fabel van - La Fontaine als zedeles, voor steeds de vrijheid lief te hebben. Beide sprekers oogsten veel bijval. Vyverman sloot de meeting met een algemeene oproep om onzen syn- dikaten te versterken en om abonne menten op Recht en Vrijheid aan te werven. Steen hout. had nog eert onderhoud met de mannen van Smits on alles eindigde in broeder lijk samenzijn. Nu wij een rtwm lokaal gevonden hebben, zal onze werking le Kerkx ken krachtig vooruitgaan. Een zang avond of twee, met Voordracht, zal deze w inter gegeven wórden. De laatste versterkingen op den buiten zien de Dacn.sisten, zich één voor.éón ontnemen: i-n Welle zijn wij binnen, Denderleeuw wordt rood, Donderhoutem zal volgen en hun weekblad De Dender acht het reeds te dom en te onnoozel hen nog te verdedigen. Arme, ongelukkige, verslo.to.no, Da»»nsistenparly A. V. TOONEEL. Zondag 28 on Maandag 29 October alsmede Zondag 4 November,opvoe ring door do Koninklijke Rederij- korkamer - De Zuigelingen van Polus vac hot volksdrama DE TWEE WEEZEN» met de gewaar deerde medewerking van Mevrouw Verhoeven en Mej. Van den Camp, uit Brussel Mej. Elsje De Loose, uit Lieren Mej. Mareels, uit Sottegem. De vertooningen worden gegeven in de stedelijke tooneelzaalRheto rika en, op de Zondagen vangen zij om 5 ure aan derwijze dat de aan Sottegem vreemde tooscbouwers met trein en tram nog zullen kun nen terugkeeren. Den Maandag vangt de opvoering om 7 ure aan. Dó Maatschappij heeft alles in het werk gesteld om hare goede repu tatie te blijven behouden, zij liet 8 nieuwe schermen schilderen en heeft van de zaal een waar paleis gemaakt. Soc. Propagandaclub lieden Zondag 28 October, om 10 uren 's morgens,bij Jozef Beerens, Algemeene Vergadering. DAGORDE Optocht naar het kerkhof op Allerheiligen. - Nadere bijzonderheden. Kiezerslijsten Wij berichten onze partijgenoo- ten. dat. de kiezerslijsten ter inzage liggen in hel lokaal, bij Jet' Beerens. Komt ze nazien of ge ingeschreysn zijt.. Het is nu dén ty-l. Nadien is hot te laat. Kiezers, waakt op uw heilig recht.- STOCIJDPENNING. Lied gezongen door Edouard on rondgehaald door de boezemvrien den Adolf en Fleet 4,05. Gezongen door Edouard en rondgehaald door Celine 4,00. Gezongen door Omer Moreels en rondgehaald door Frans Moreels 3.30. Rondgehaald doorliet Syndicaat der schoenmakers op lnin feestdag 5,75. Gegeven door onzon vriend Isidoor 2,00. Een lied gezon gen door Maes en rondgehaald door hom zelf 4,20. Amant Leopold zijn vleesch goed gerookt is 0,50. Totaal 23,80. Socialistische Propaganda club. Op Zondag 4 November 1923, om 2 1/2 ure namiddag, groole alge meene vergadering. Bespreking statuten van den Club. Alle leden zonder ondorscheid moeten aanwezig zyn om latere kntieken cn kommentaren te ver mijden. De schrijver zal eene technische uitlegging doen, en allo leden moe ten aan de bespreking deelnemen. 2. Herneming propaganda Jonge Wacht. 3. Stichting eener Socialistische Oud Strijd er s-'afd eel ing. Dus iedere belanghebbende op post. De partygenooten kunnen de kie zerslijsten bezichtigen in het lokaal, by Pieter Daneels, Dries, om te zien of ze er op ingeschreven zijn en alle gebeurlijke misgrepen te doen herstelleD. Gemeenteraadszitting van 17 October 1923. Na eenige opmerkingen w ordt het verslag der vorige zitting goedge keurd en den nieuwen gemeente ontvanger legt den eed af en zweert getrouwheid aan de gemeentekas... Ik wil zeggen aan denkeuninken zijne grondwetNu voor ons is 't ook goed, als hij ons maar niette veel bolaslingbricljes stuurt. I)an krijgen we mededeeling dal de jaarlijksche verhoogingen onzer politie gestemd in een der vorige zittingen door de Bestendige Depu tatie is verworpen, en in plaats van alle twee jaar verhooging zooals vroeger, zullen zij nu dry jaren mo gen wachten. Riemt uwen buik wat dichter, jongens, en met de provin ciale kiezing stemt ge voor Van der Linden en kompanie. Daarna wil men voor de zooveel ste maal een veranderingsken bren gen aan den talis op de danspartijen. Onze schcpeno van financiën wil er mordicus maar altijd aan veran deren, als het is om vriendjes te maken. Met de hulp van den burge meester wil men voorde wijk Bui- zemont (het klerikaalste nest) uit zondering maken. Maar ja, dan wil men ook uilzondering voor de wij ken Buisbeek, Planken, Gelenbeek, üuilserbroccken wat weetik al. Elk wil een voordeel voor zyne w(jk om.dan na onder elkander als eciite eiörwijvon over 011 weder ge meld te hebben, tot de slotsom te komen, dat men het tweede bedrijf in do volgende zitting zal vortoonen. Daarna hebben wij de bckrachti ging der wijzigingen gebracht aan voet weg n. 25, buurtweg n. 1 en voetweg fi. 27. Deze laatste die eene breedte van zeven meters moest hebben, zal nu op drie meters ge- braelit worden. Sinds tienlallen van jaren hadden de bravo menschen die er met hun eigendom aanpalen, de christelijke spreuk Begeert niemands goed toegepast en liet zoover gebracht, dat deze weg nog een boelen inotor breedte had. Daar deze brave christenen, heel goede katholieken, cc.lite steunpila ren onzer katholieke meerderheid zyn, heeft men goed gevonden hen den gestolen grond cadeau te geven aan één frank den vierkanten me ter. Dat heet men de belangen onzer gemeente behartigen Wijziging aan het kontrakl der kloosterscholen Jaat toe, dat men daar de vierde graad invoere, maar het onderwijs zal gelijk blijven en wij Wij zullen wat meer mogen afdokken. Gezel Cosyns vraagt, waarom er geen vierde' graad in de^gemeente- scholen wordt ingericljt. Er is geen plaats, antwoordde de Burgemeester. Zorgt dat er plaats is antwoordt Cosyns. In de klooster school wordt de vierde graad voor do meisjes ingericht, ik vraag dat deze voor do jongens in de gemeen teschool wordt ingericht. Maar Cosyns preekt in de woestijn, de paapkens zijn baas en het dompers- onderwijs wordt bevoordeeligd met 5 stemmen tegen 2 onthoudingen. De burgemeester vraagt machti- om voor eenige duizenden franken hoornen te mogen verkoopon. Na de vraag wat deze verkoop kun op brengen, zegt Cosyns tot den bur gemeester, dat de opbrengst, van dozen „verkoop, met nog wal bij, voldoende is, 0111 den vierden graad in de gemeenteschool in te voeren. Maar niets te doen en de heer Bur gemeester krijgt do machtiging met zeven stemmen togen een. het is te zeggen, dat de twee liberalen maai mededoen met de katholieken. In geheime zitting wordt nog maals do borgsom van den gemeen teontvanger vastgesteld op 10,000 fr. Nu als de jongen zyn eigen geld mag gadeslaan zal hij toch nog iets in kas vinden. In hot. vervolg zal don bediende van den burgerlijken stand ook de bevolkingsregisters te houden heb ben. Wat karwytje hé precies als of de bevolkingsregisters by den burgerlijken stand niet behoorden. Voor 't slot wordt Dokter Van der Kelen opnieuw methetgezondheids toezicht der scholen en koepokinen ting gelast. POLITIKUS. KIEZERSLIJSTEN Gij hebt nog eenige dagen tijd om na té zien of uw naam op de kiezers lijsten voorkomt. Het is uw plicht zulks te komen nazien. Do kiezers lijsten liggen ter inzage in het Volkshuis, (koffiehuis). Eiken dag, van af 7 1/2 tot 9 ure 's avonds, zal een lid van het Middon-comiteit de mogelijke reklamatiën opnemen. Alwie geboren is vóór 1 Mei 1903 en in de stad woont, vóór 31 Decem ber 1922, moet op de kiezerslijst in geschreven zijn. Voor de Turners. Gezongen door Leontine Goossens in 't Acht-urenhuis 2,35. Voor H Muziek. Van een vriend 1,00. Omdat den tamboer van 't katholiek muziek zoo goed van plan plan kan slagen 0,65. Gezongen door Albert Engels by Frans Baron, rondgehaald door Georges Moulart3,45. Totaal 5,10. Strijd penning. Gezongen bij Gustaaf De Boe door M. Moreels 3,55. Door Cam iel Geers bij Fr. Clement, Schendelbeke 3,05. Souvenir van een soldaat van Gee raardsbergen 0,10. Totaal 7,00. Te bekomen bij Oscar DE BOE, Meerschstraat, 9, GEERAARDSBER GEN. Echte Hollandscho Maatjes haring, droogen en ingelegde ha ring. Ook fijne boerenboter en eiers. koopt uwe Schoenen BIJ Werklied en van het Spoor en privaatarbeiders. Wilt gü schoone, sterke en goed- koope schoenen Wendt u tut het Schoenmaga- zijn der S. W. M. Het Achturenhuis Grooie baan, 91. OVERBOELAERE. Aan de Ouders Aan de jonge partïjgenooten Hoevolen van u hebben met fier heid neergezien op onze Turners, Turneressen. Gy waart er trotscli op en terecht. Geen enkele party kou er op hogen zoe'n groep naar voren te brengen. En thans Die eens zoo machtige groen is gevallen tot op den helft, deels door. onverschil ligheid, deels door... driften zucht naar dol vermaak en ongezond sport. Het Party bestuur is. terecht om dien toestand bekommerd. Wij zien dagelijks dat de reactie van gelijk welke kleur alles in het werk stelt om de jeugd in allerlei sportgroepen in te, lijven. Gaan wij dat alles onverschillig blijven toe zien en zoo maar laten gebeuren Neen, beste Gezellen, dit kan of mag niet, Wij richten dan ook een dringend beroep tot de ouders om hunne kin deren in den Turnkring in te schrij ven. Jongelingen en Meisjes wordt lid van den Turnkring. Laat uwe lichamelijke en geestelijke ontwik keling gepaard gaan De lange win teravonden zyn daar, laat 11 onmid- delijk inschrijven. Komt heden Zondag naar de Al gemeeno Vergadering w elke gehou den wordl, om 2 ure namiddag, ten lokale - DE REDDING -. Makker VanTrimpont. Voorzitlerder Viaain- sche Federatie van Soc. Jonge Wach ten, zal er sproken over Het Nut en Doel der Turnkringen. Wij rekonen niet ai leen op de jongeren maar ook op de, oudoren. Kunnen zy niet meer meedoen aan Turnen en Sport, zij kunnen toch door hunne aanwezig heid de jongeren aanmoedigen en zich als- boschermlid laten inschrij ven. Aan de jougd behoort de toe komst Doen wij dnsal wat in onze macht is om de jeugd te ontwikkelen en voor te bereiden om hot werk, eens met zooveel opoffering door de oude begonnen en thans reeds zoo grootseh, niet alleen voort te zetten maar zelfs uit te breiden en hooger op,te drijven. -Jongens Meisjes Ouders De party roept U, komt Zondag alleu naar de Algemeene Vergadering. Het Bestuur van den Soc. Turnkring Door lever Sterk. afdeeling Do Redding Ninove. Bericht aan leden en kliënten. Den deel op aankoop Winkelwa ren zal uitgekeerd worden op de volgende dagen Dinsdag 30 301 tot 375 Woensdag 31 370 tot 450 Vrydag 2 November, van 451 tot ein de en niet leden, telkens van 8 1/2 tot 12 en van 1 tot 5 ure. De leden worden vriendelijk ver zocht, het BROODBOEKJE mede te nemen en souchen te rangschikken. OPROEP. Het Bestuur der Soc. Fanfare DE VOORWACHT i richt een oproep tot de j'onge partygenooten welke zou den willen leeren voor trommelsla ger. Zy mogen zich aanbieden, iede- ren Zondag morgen van 8 tot 10 ure bij gezel Arthur Coppez, muziekbe- stuurder ten lokale *DE REDDING". Het Bestuur. RQUWBETOOGING. Het partijbestuur richt dit jaar ovenals ve rleden jaar on Donderdag 1 November eene Rouwnetooging in naar de graven onzer overledene makkers. De verschiende vlaggen der partygroepen zulh n eraan deel nemen. Wij richtten dus een war men oproep tot al onzo loden om zoo talrijk mogelijk aan deze rouwbotoo- ging deel te nemen, aldus eene laat- sto hulde brengend aan onze te vroeg verdwenen gezellen. Het Partijbestuur. VOOR HET MUZIEK. Gezongen door Arthur Bourgeois rondgehaald door Petrus Bastien, hij Louis De Paepe 3,75. Gezongen door Cornelius Duym in ons lokaal 1,50. Gezongen door Heuri Roeland in ons lokaal 10,52. Verschillende liederen gezongen door kameraad De Mol van Borgerhout in ons lokaal 16,20. Gezongen door Louis Sertin in ons lokaal 10,11 Gezongen door Marguerite De Coster liet Moleken van '1 zaaien, rondgehaald door Edmond Do Cos- tor 3,60. Gezongen door Kurel De Sutter, Allen dood rondgehaald door Edmond De Coster, by denzelf den 6,50. Gift Isidore De Roook 10,00. STRIJDPENNING. Omdat Wannekon Joeper met De Coninck danste 1,60. En zy hare boenen zoo schoon nog kan ophef fen 1,00. Omdat Treeze jaloerse!) is, omdat Coninck met haar moeder danste 0,25. Omdat Wanneken haar bosch niet wil verburen 0.25. Orndat Coninck zoo gaarne een bosch ziet met sparren boompjes 0,25. Omdat Km iel Perdacns zyne vrouw wil verkoopon 0,50. Omdat de heilige familie by een was 0,50. Omdat Telesphore Lumignon van achterkwam op de inhuldiging zoo als b redd en 0,25. Omdat 1'As des As gevolpd was van zijn grool leger 0,25. Er waren wel tien werk men schen bij 0,25. Leve de grrrootste liberale Vakbonden 0,25. Gezongen door Marie van den langen van Goudswelders, bij Emiel Coppens, op de vogelbolling 3,20 en Roné geoft er nog 0,80 fr. by is 4,00. Turners. Gezongen door Roeland!, rondge haald door Peetje Patot 1,05. Voor uwe Hoeden, Mutsen en Bérets, wendt U tot het huis OMER VAN BELLEGHEM COL- PAERT, Statiestraat, 5, Ninove. Groote keus. Laatste nieuwigheden. Billijke prijzen. Gezongen liet blad «Vooruit -door Marieken van den langen bij Paiken De Winne 3,50. Omdat Gustaaf zijn slag gemankeerd heeft; by De Vos geeft Petrus 1,00. Omdat Felix uit- gekrapt is hij Frokondol door den zoon van koper, geert Ru.vi o.5ü. Omdat Van Snieck van liefde droomt, geeft Van do Veldo 0,50. Omdat i- liiiyl van Appelterre naar huis komt. geeft Romy 0,50. Omdat den langen hier om 9 nron nog is om Jeanne te kriigen 0,25. Omdat liet geen avance is en dat er eon hoer van Windekezal mee uitgaan 0,25. Omdat Tist Van Snick zijn vrouw plezier heeft in haar huis 0.25. Omdat zy daar, onleeshaar 0,25. Omdat zti nu hier taarten eten in plaats van brood 0,25. Omdat den overschot niet groot kan zijn 0,25. Omdat hij de schuld nietmeerer- itend, gemaakt door zijn vrouw, geeft J. Van Snieck, den baard scheerder 1.00. Gezongen door Taaf by Lin ten Hei li nek x 2,05. Gezongen door Turen, liet lie.I Politiek, bij Lucien Ilellinckx 4,75.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3