Aalst. Redevoering KONGRES Achlurenwel en Werk mans! rei uen. iij de Schoenmakers. Geachte aanhoorders! ,elsP der socialistische mutualiteiten van het Vlaamschc land. Een Vlaamsch Mutualistiseh K«»n- gres zal opTIoudag 18 November ge- houden worden in het Feestpaleis Vooruit te Gent. DAGORDE 1. Algemeen verslag over den toe stand der Vlaamsche federation. 2. De mutatie der leden tusschen groepen en federatiën. 3. De mutual istisohe organisatie der vrouwen. ft. De propaganda. Het Kongrcs zal om 9 1/2 u. begin- ndh. Er zullon-2 zittingen gehouden worden. De Federatiën worden ver zocht, den Nationalen Sekretaris, zaal 58, Volkshuis, Brussel, de namen en adressen hunner afge vaardigden en die der afgevaardig den der plaatselüke afdeelingen te laten geworden. Do afgevaardigden die aan liet middagmaal in het Feestpaleis wen- sclien deel te nemen, moeten hun federalen sekretaris ervan verwit tigen. Prijs per hoofd 7,50 fr. drank inbegrepen. Voor liet Nationaal Verbond der Federatiën van Socialisli- •cho Mutualiteiten. De Sekretaris, Arthur JAUNIAUX. Een te bestrijden vooroordeel Eon levensverzekeringspolis is •en koutrakt op langen termijn met wederzijdsche verbintenis. Do ver zekerde verplicht zich regelmatig een premie te storten en do verze keraar een somme uit te betalen, wanneer de voorziene gebeurtenis zich voordoet. Het ligt in het belang van don verzekerde aan den verzekeraar te veroorloven zijne verbintenis r.a te komon. Daarom moet hij een vol doende premie betalen opdat de ver zekcraar do noodige reserven zou kunnen samenstellen. Indien iemand een koop moet doen zou hij wel dorn wezen niet van een goede gelegenheid gebruik te ma ken, maar hij zou heel onvoorzichtig wezen indien hij zich liet verleiden door oen goedkoope premie die do tegenpartij in de onmogelijkheid stelt zijne verbintenis na te komen door de onvoldoende premie zelve. La Prévoyance Sociale heeft hare tarieven berekend vol gens de regelen der aktuarieele tecli niek zij is er van bewust dat min dere premiën vroeg of laat een ramp zouden veroorzaken en dat de cijfers door haar aangenomen noodzakelijk en voldoende zijn om alle wantrou wen weg te nemen bij de voorzich- tigsten onzer kameraden. Het is om deze reden dat zij nooit op de goedkoop barer premiën poch te om verzekerden aan te werven de premiën zijn wat zij moeten zijn. Zii heeft het immer gezegd en her haald om het goed in den geest ouzer vrienden te prenten. Het werd dan ook begrepen' en het bewijs daarvan ligt in den stijgenden toe vloed van nieuwe verzekeringen. I)e grootste bekommernis der socialisten in hun strijd voor den achiurendag, Is immer geweest deu arbeider meer familieleven te schen ken. hom wat tijd te gunnen voor eigen ontwikkeling en om zich met de opvoeding van zijn kroost bezig te houden. Van dat alles wisten onze arbeiders voer den oorlog niet voel mede te spreken en vooral onze reizende werklieden niet. Toon ik nog, als troinwachter.de wrrkmanstreinen deed over Erpe. M ire, Burst, Sottegcm, Ilaelt it, Denderleeuw, *t Ninoofsehe, naar Brussel, heb ik menigmaal best; ti /r l, dat arbeiders die 's morgens om :i uur, 4 uur werden opgeheven enkel om 8 11., 9 u. 's avonds werden teruggebracht. Dan soms nog een halve'uur, drie kwaartto voet. Wat êen levon Mot de achturen wet is er voel verandering en zeker veel verhele ring gekomen. Maar in den laatsten tijd schijnt het dat onze legcerders blauw geel 'ne werkman op den nonzit ten bobben. Niet een dnggaat er moer voorbij of de eene trein na de dero wordt aan de werkabonnemen ten verboden. 'f. is net alsof de meesters geen werkmansreuk meer kunnen ver dragen. Zou het hen soms hinderen als met nun duivinnokens de Noordstatio binnen trappelen Wat er ook van zy, Brussel noord wordt meer en meer ontzegd aan de voortbrengers. Koorspaarden, de lievelingen der bezitters, waarop 't geld dat op den rui/ van don werkman wordt ver diend, wordt verspild en verbrast zh immer toegelaten, maar 't ka- nailje moet verre weg, naar de Groenlei, naar de bomtnoltreinen die overal worden opzijdegesclio ven om ons menschen laat in den avond thuis te brengen, om ze geen gelegenheid meer te geven tot ont wikkeling. Dat schandaal moet ophouden Arbeiders, dat zal als u w ilt Binnen twee jaar is 't kiezing. In jlaats van uw stemmekeu te scuen- ten aan degene die, om de vier jaren u eens groeten en verders u smaden en verachten, hoeft ge enkel rood te doppen, zoodoende uw klassegenoo- ton, uw vertegenwoordigersdeineet r dorheid te schenken opuai zo alsdan maal regelen zouden kunnen troflen 0111 11 een menschenlr-ven te ver schaffen. DeRruyn Prosper. (Onderstaande is door plaalsge- brek moeten verschoven zijr. tot deze week). Z'hebbcn hun dag gevierd, al de werkers en werksters uit de schoen nijverheid. Z'hebben gesprongen en gezongen. Do slavendrijvers, die op de be leefde vragen hunner werklieden ich niet gewaardigen te antwoor den, hebben gebanketteerd. Z'hebben gelijk gehad... 'k Sloeg zo 'nen oogenbij k gade. Daar waren er natuurlijk van alle soorten bij. Welgebuikte met dikke sigaren in hunnen mond. Andere met gezichten zooals azijnlikkers. Nog andere welks steeds met 'nen akbondleider op hunr.ën neus loo- pen. Ei' wierd mij verteld... Nadat tusschen ieder opgediend gerecht een verwensching was op gegaan aan 't adres der rooden zou de voorzitter een speech afste ken. Hij begon Hooggeachte Heeren Wij zijn dus nogmaals vereenigd in een broederlijk samenzijn, na een jaar van sjacheren en woekeren op de arbeidskracht van onze slavin nen en slaven. Vandaag moeten wij nogmaals ons verbond bezegelen met het edele vloeisel van oenige llesschen champagne. (De Voorzitter heft een rinkelend glas in do hoogte, door al de leden der vergadering gevolgd). Do voorzitter laat ons drinken op do gezondheid onzer vereeniging die dees jaar bewijs gegeven heeft, dat al onze leden, zoowel groene, blauwe of roode en gelen, elkander goed verstaan hebben om onze slaven de meeste uitbuiting aan te passen. Is goed geweest ,en dit moet steeds onze hoofdbekommernis blij- en, (Toejuiching). Dat hier, geachte Heeren, verschillende kleuren ver tegenwoordigd en vereenigd zijn, in een en denzelfden bond is maar al leenlijk om ons doel te bereiken, namentlijk, dood aan de rooden vakbond (Geroep on getier). Van den eonen kant hebben we onzo colega's die zich do rooden noemen. Onze duurbare vrienden kennen hunne rol uitstekend. Als onze slavinnen en slaven de hoofden biieen steken om aan hunnen ellen- digen toestand lichtekens verbete ring te brengen, dan zijn ze voor- namentlijk uitstekende elementen. Op dien oogenblik zullen ze welde middelen vilden om bij de vooraan staande der smerige roode vakbon den te gaan sjoremeeren en doen hun beklag dat de zaken volledig slecht gaan, desnoods zullen ze er tranen bil storten, (gelach) ja, ja, lacht niet, en ze gaan verder, ach mijn arme vrouw, mijn arme kinder tjes, en ik... ik kan me zelfs geen broek aan m'nmeer koopcr. Och arme. en de arme proletariërs waarvoor ik zelfs zooveel geschro ven en gepropagandeerd heb, ze zouden meer loon moeten hebben, ze vragen het. en z'hebben gelijk, maar trots al m'n liefde voor de prol»ta- ren, we kunnen niet, onmogelijk niet. (Geroep en spottend gelach). Van den anderen kant hebben we onze vrijdenkers, die dagelijks'nen pastoor zouden verslinden. Dat zijn de apostels der geheiligde vrijheid. En inderdaad waarom moet nog steeds die. verdoemde acht-uren wet bestaan, terecht de wet der luiaardij genoemd, waarom hebben we niet de vrijheid van uitbuiten, zoolang enzooveel en naar w illekeur.Daarom weg met de lui aard swet Leve. de vrijheid (Die woorden worden in koor n age piept). En nu, geachte kologas, hebben we nog een andere soort waartoe ik en de meerondeels onder ons, be lmoren. Er zijn er zoo onder ons, verschoon mij die uitdrukking, die dagelijks ons Heer bii zijn teenen zouden trekken. Dit alles belet noch tans niet dat we steeds roerend eens gaan met alle uitbuiters zonder kleur of geur om de meeste uitbuiting te bestendigen. En niettegenstaande dat onze Christus vergiffenis vroeg aan zijnen hemel- schen Vader, voor zijne moorde naars, kunnen of zullen we hem nooit volgen op denzelfden voet. z(| integendeel zullen steeds een prooi zoeken en meect onder de rooden om hun de straat op te zwieren en hun vervolgen dal ze op don duur een prooi worden van do grootste ellen de. 3 ziet dus, waar-ie kolega's, dat we spotten met onzen Ou istus, al thans met zijne levenswijze. (Toej. geroep leve onze Vor rzitter). En nu een laatste woord. In den laatsten tijd hebben we kolega's onder or.s, die er een bandje van hebben om verdachtmakingen rond te strooien van de meeste laagheden op do kap der rooden Daarmee mag niet opgehouden worden. Pieke zal voorts vertellen dat de leiders der laatste staking cham pagne dronken met de patroons, een inder zal vertellen dat leiders de oode Vakbond in de laatste staking gingen vragen om te onderkruipen, nz. Onze leuze zij dus naar de woor den van Voltaire liegtliegt liegt maar altij 1 door, er zal iets van over blijven. (Hoera!) Ook nog een woord van dank aan de gele, groene en blauwe Vakbonden. Laat ons allen samen drinken ^p hunne gezondheid. Die kruipers bonden kunnen ons noggrootedien sten bewi'aen. Ze dienen ons aller sympathie. Wemogen nooit duld'-n dat onze slavinnen en slaven in opn n denzelfden bond zijn ingelijfd. We moeten bun steunen in hun verdee- lersrol. Daarom roepen wij hoezee, "lausanna, de groene, gele en blauwe bonden, Een oorverdoovend gehuil gaat op, er wordt, geroepen en getierd, tusBGhon al het geschreeuw hoort men nog steeds roepen, dood aan. !o rooden. Spreker wordt, in triomf rondge dragen. De champagne kurken springen tegen het plafond, en het feest van onze slavend rij vers gaat verder. Roon. M. Cooman schijnt naar een voor- lorld zijner kolega's behagen te vinden, in hel publiek te vertellen, dat. leden van 't Bestuur der Leder en Vellenbewerkers bii hem waren komen vragen om te mogen werken tijdens de staking der schoenma kers, dit dan nog wel aan 2,25 fr. per uur. Een der betrokkene kameraden liet het zich niet over het hoofd gaan en trok mot een ander makker naar M. Cooman. Ja inderdaad, Mijn heer had er iets van gezegd, doch het was maar van éénen. Daarbij, het liadt gezegd gew e« st van zijn kolega zijner Firma. Op het zoggen van onze makkers dat zij bij hem om een verklaring zouden gaan vragen, meende M. Cooman dat het overbo dig was daar heen te gaan, daar hij wist dat, hij niet te huis was. Nu toch maar bij ziin kolega Hij was thuis en die verklaarde opent- lyk van niets te weten. Onzo makkers zouden dus nog eens bü M. Cooman gaan om hem zijn leugens in 't aangezicht te slin geren en ze kwamen reeds Mijnheer tegpn die. op weg was naar ziin kolega, waarschijnlijk om dit zaak je te regelen. Ziedaar dus een klein staaltje van misdadige laagheden dor patroons. E. D. uitgesproken op het Kerkhof, 11a onze prachtige Rouw betcogin, Donderdag 1 Novembrr (Allerheiligen) door Gezel Alfred Ni. «—0 IVlaanriag avond gaf onzen knappen Ferdinand, De Geyndt, uil Gent, eene voordracht met lichtbeel den, over de Gentscbe Socialistische Coöperatie, in het lokaal Hand in Hand. Op prachtige wijze, zette hij het ontstaan der Gemsehe coöperatie uiteen, hoe zij zich stichtte mot 2000 fr. geleend bij de vereenig,de wevers, en ziet nu hedendaags w at (Jent is, wat al winkels en fabrieken ze hebben, alles met de 2000 fr. be gonnen, doch door de Gentscbe vrienden wierd de macht der samen werking begrepen. Waarom zouden we dal in Aalst ook niet kunnen Vriendinnen, laat ons waardig zijn het vertrouwen onzer mannen te genieten. Laat ons aan {die soort van men schen doen gevoelen, die ons over oenige dagen in hunne gazet nog uitmaakten voor zatte kullen, dat we niet zijn gelijk de honden, die, r.a ze eene rammeling van hunnen meester gekregen hebben, nog hunne handen gaan likken. Laat ons aan dit gebroed bewijzen dat we de zuurgewonnen centen onzer mannen weten goed te besteden, met in ons eigen coöperatie koopen, zoo als onze Gentscbe vriendinnr n, om dat we ook groot zouden worden en wij ook later de nijverheid in handen kunnen nemen, zoedoende zooveel mogelijk onzo mannen en kinderen aan de tirannie der pa troons te ontrukken, Moeders, gy die uwe kinders lief- hebt, die een deel van uw leven er voor gegeven hebt, laten we zorgen dat onze kinders het heter hebben dan wij het gehad hebben. Dit kunnen we dus door de coöpe ratie genegen te zijn, en er al onze aankoopen in te doen. Het zal de moeite waard zijn, wan neer we toekomend jaar eene reis zullen ondernemen, om de Gentscbe Socialistische fabrieken en inrich tingen te bezoeken. Een gedacht dat ik van nu af geef. aan onze Socialis tische reizigersclub. Leontine. Het is op dezen dag, dat de Socia listische Party van Aalst, jaarlijks op dezen doodenakker, in groep, met vaandels en muziek zich ver» e- nigt, om hare afgestorvene pany- genoolon te herdenken. En wcCm'zijn we liici mei hondor de en hond»'i'de gezellinnen en ge zellen samen, als blyk van erkente lijkheid anti onze verdwenen karne- adon, voor hunne liefde, genegen hei I en gedane opofferingen, die we ijdens hun leeftijd hebben kunnen bestatigen voor de Socialistische Partij. Velen onder die verdwenen mak kers, waren hier ter stede de eerste pionniers van het Socialisme. Zij leefden in armoede en gebrek zij werkten een langen werkdag, ze kenden geen familieleven zy waren slecht gekleed en gevoed, hun werk, hun arbeid slecht betaald. Zo waren de eersten om te begrij pen, dat al bun lijden en ontberin gen overdiend waren, en zy gingen van het standpunt uit, dat ze ten minste voor hun geleverde» arbeid recht hadden op een deftig en menschwaardig bestaan voor vrouw en kinderen. En bij den eersten oproep der Socialistische vrienden van Gent, waren onze Aalstersche pionniers op post, beaamden het Socialistisch idóe, dat meer welstand en genot lischte voor het arbeidende volk. Ze stelden zich ^oor, dat de rijke menschen die niets voortbrengen en «ochthans baden in weeldeen genot, do oorzaak waren van al hun ar moede en gebrek ze aanzagen het, als eene onmensclu iijkheid, dat de eenen over al de voortbrengstmid- delen beschikten, en dat de voort brenger, den arbeider, den werk man zoo van den buiten als van do stad, als slaaf win*.! behandelden niets te zoggen ha l. Ze waren er van overtuigd, dat er op deze w ereld i; i< ls staat, of dat het de vrucht is van den arbeid, en zij ei soli bon dus voor don arbeider, ook recht op b -staan. Moet het n s -l i i vei wonderen dat de bezittel s va; al het goede, van al het schoone. van den beginne af, die werklieden vervolgden en brood roofden die dit idó - aankleefden,die zich socialist durf Ion noemen En velen onzer makk» rs. die hier op dezen doodenakker rusten, zijn vervolgd, zijn gebroodroofd gewor den, zyu de stad moeten ontvluch ten, elders werk en brood moeten gaan zoeken, voor vrouw en kinde ren, wilden zii in hunne geboorte stad, niet omkomen van honger en gebrek. Maar dit alles kon hen tocli van hunne gedachten niet weerhouden en midden broodroof, midden ver volgingen, hielden zij steeo's vol, overtuigd als ze waren van hun rechtvaardigen strijd, hopende hunne onverschillige makkers, ook hun roepstem te doen aanhooren, hun socialistische overtuiging to kunnen inplanten, om eindelek een macht t.e worden, waarmede eens de kapitalisten klasse, zou dienen rekening te houden. VVy herinnoren ons, hoe die bra ven, die moedigen, na hun langen werkdag van 12 en meer uren, hij- enkwamen, in een klein herb? rgje, hunne zondagcenton samen bren gende, om samen een vlugschriftje op te stellen, om het dan zelf, des Zondags morgens aan de bevolking van al ad en buiten te gaan ui ld ce len. Welken moed. welke opoffering moesten die werkershelden bezitten, om dit alles na hun zwaren arbeid nog te kunnen doen En hun werk, hunne opofferin gen, hun roepstem wierd aanhoord, traagzaam, maar zeker. Ilun strijd voor het Socialisme, is een ware kalvarieberg geweest, te moer, omdat ze dan nog door opge stookte werklieden van stad en hui ten, meermalen op een regen van sleencn wierden onthaald. Het waren slaven van het. kapita lisme. die verlossing voor hunne broeders, slaven als zy kwamen aan prediken en het waren die zelfde slav.m, die hunne verlossers stee nigden. Zog. jongeren, hebt ge wel reeds genoegzaam gedacht, aan al datgene, dat de ouderen hebben gedaan voor ons, In den verlossingsstryd Hebt ge u reeds afgevraagd wat de ouderepjiebben moeten doen, om do Socialistische party te brengen, op hot peildiezeheden heeftbereikt? Weet ge, dat er aan al de socialis tische inrichtingen, aan al de socia listische tempels en volks uizen, een stuk van 't leven onzer oudere broeders aan verbonden is, en ze gebouwd zijn, dank hun zweet, hun opofferingen, ja zelfs hun bloed Is h' t geen plicht voor U, jongere socialisten, Gij die de tafel gedekt hebt gevonden, dat Ge ten minste éénmaal 'sjaars naai hunne laatste rustplaats toogt, om hen te zeggen, dal Go hun.werk waardeerten lief- hebt en ge niets-zult vcrwaarloozen, om het te voltooien Zweeren wy hen, dat hunne opge richte tempels on socialistische in richtingen, die ze ons hebben laten erven, door ons, als heiligdommen zullen gewaardeer I worden, on we ze zullen verdedigen, tegenover de vijanden aller kleur, zelfs ten koste van ons bloed Maar nevens onze oudere partij- genooten rusten hier nog zoovele jongere vrienden, die ook reeds den strijd van het Socialisme waren toe* gedaan, en in do mate hunner krach ten er voor offerden en propagan- deerden. Onder dezen zijn cr velo.n het slachtoffer geworden a ar. het al ver nielend militarisme jongelingen, jonge echtgenooton, jonge vaders die hun leven lieten in den afgrijse- lyksten aller oorlogen, die naar ze ons zegden, den iaaiston oorlog moest zijn Koevele doodon, hoovele vermink ten, hoevele weduwen én weezen heeft hij ons niet nagelaten Welke afschuwelijke vernielingen heelt, hij niet teweeggebracht en hoeveel ar moede. honger en gebrek niet ge baard Oorlogen worden ontketend door het kapitalisme het arbeidende, het werkendo volk is er altijd het slachtoffer van. Naast militairen, ruston hier zoo vele opgeëischte werklieden, die evenals onze soldaten als slachtof fers vielen, alhoewel dezen niets ge meens hadden, met het leger? En 't was tijdens deze wreede slachting, tijdens dezen «miwelyken oorlog dat hot kleine volk meest ge voelde, welk onrecht liet wierd aan gedaan. dat het eindelijk begon te begrijpen, klaar te zien, en ook zyn verlossingsplannen smeedde. De gansche wereld door, was den haat en den nijd tegenover het kapi talistisch regiem zoo onnoemelijk aangegroeid, zoodat er om wentelin gen plaatsgrepen en vele keizers en koningen er hunne kroon bij lieten* Hier in België, we waren immers do overwinnaars, is het zoover niet gekomen. Koning en Regeering traden liet land in er wierd gefeest, gevierd, en voor onze soldaten, voor onze opgeöischten, voor hét arbeidende volk, dat zooveel had geleden,waren er beloftens met do vleet. En de loonen stegen, den werkdag gebracht tot 8 uren algemeen stem recht ingevoerd gelijkheid voor allen aan de stembus; het Crisis fonds kwam tot stand, de werkeloo- zen mild ondersteund artikel 010 van het strafwetboek, dat zoovele werklieden in 'L gevang sleepte, af geschaft en het kosteloos pensioen voor onze ouderlingen zag het licht. l)e verminkte soldalen een pen sioen, de weduwen en weezen van militairen en opgeëischtcn wierden niet vergeten en eene vergoeding voor de soldaten en opgeëischten zelf, wierd voorgebracht. De gemoederen moesten immers worden gosiild Er heerschte schrik bij onze heeren meesters. En we zijn pas 5 jaren verdor de schrik is weg. omdat de gemoo deren 1 y de werkmenschen zijn ge stild en met eens is al het lijden ver geten. Aan weduwen en weezen wordt nog weinig gedacht de invaliodon zien hunne toegestane pensioenen verminderen de opgeëischten die voor de rechtbanken van oorlogs schade verschijnen, worden méést als carottiers aanzien en veel wandelen gezonden de reactie her stelt zich. De rijke menschen, liberalen en katholieken hebben samen de regee ring in handen genomen en hunne werking is gansch gericht tegenover het werkende volk. Den achturigen werkdag, die ons wat familieleven schenkt wordt be dreigd hot is de luiaardswet, zeg gen al dogenen die leven op het zweet van den arbeider Het Crisisfonds is bijna verdwe nen. Straks geen onderstand meer voor de onvrijwillige werkelooaen. Het kosteloos ouderdomspensioen moet worden afgeschaft, zeggen de heeren reactiomairs, want kunnen ze aannemen dat geestelijken, offi cieren en goed betaalde ambtenaars een kosteloos pensioen genieten, zulks mag niet het geval zyn voor de arbeiders, die gedurende gansch hun leven meteen karig loon moe ten voortsukkelen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2