Koopt uw Likeuren bij Marcel Plaatselijk-Gomiteit voor Arbeiders-Opvoeding. Sottegem. Uil Ninove. I Schoenen, Schoenen, Schoenen Nationale Tombola Voordracht met Lichtbeelden V LU JEN INGANG. LET OP BELGISCHE BANE4RBEID Mei re. Uit Nieuwerkerk«n. Uit Hofslade. Geeraards bergen. S. i\I. Verbroedering. Uarlijgenoolen In den rooden bot. Hurgers en Werklieden Geeraardsbergen. Dit alles is voor een groot deel hei werk van den heer Moyersoen, Mii is Ier van Nijverheid en Arbeid, hij die den Minister der werkers, van het kleine volk zou moeten zijn. Aan het militarisme, aan de voor bereiding van nieuwe oorlogen, worden er van jaar tot jaar meer millioenen verspild, den diensttijd onzer soldaten verlengd. Onze regeering betaalt aan de staatsbedienden hongerloonen, en wanneer deze hot hoofd rechten om betere loonen te eischen, dan wordt zulks onderdrukt, do >r van onze soldaten, onderlauipeis te maken. De woningnood hcerscht in al zijne hevigheid en liij verscherj t van dag lot dag de hulp der regeering vemindert in plaats van te vermeer deren en middelerwijl wonen onze fainiliën als bijen ondereen, en voert de zedeloosheid hoogtij. De reactie is den baas, de kapita listen werken samen, en zij worden dan nog geholpen door een soort werkmenschen. die er zich op roe men, den vooruitgang van het Socia lisme te zullen stremmen Zij handelen als de slaven, die vochten tegen hunne verlossersze deen als den machtigen trekhond die de hand likt van zijn meester, waarmede hy is gegeeseld Arme verdwaalde werklieden Wanneer toch zult Ge IJ eens rekenschap geven, van do groote misdaad die go bog-uxt tegenover uwe eigene, vrijmaking In afwachting is do zware taak, aan u socialistische arbeiders opge dragen, u te stellen tegenover de reactie. Dicht aaneengesloten, zullen we, onze bekomene voordeelen weten te verdedigen door eendrachtig op te rukken, door getrouw te blijven aan onze politieke bondon, vakvereeni- gingen, mutualiteiten en coöperatie ven, door die grooter te maken en uit te breiden, zullen we aan de reactie toonon, dat ze zich wel zou kunnen misrekenen, on hun beraam den aansla? op onzo veroverde rech ten, niet alleenlijk oenemislukking te gemoet gaa-, maar eene verplet terende ntèrlaag zou kunnen wor den. Van uit hunr.o graven, roepen onze overledene makkers ons toe stelt u te weer socialistische broe ders, houdt stand, houdt moedig vol herinnert u onzen strijd, ge denkt de slachtoffers gevallen voor het stemrecht, voor wat min armoe de, voor een beetje meer welstand Laat ons hen antwoorden Verdwenen makkers, we staan bier bij uwe graven, we komen u herdenken en in dit aandenken moed en wilskracht putten,om uwen begonnen strijd voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Wij zworen u, het kapitalisme, het militarisme, te vernietigen, en steeds de spreuk indachtig te zijn Eén voor all^n, allen voor één. Rust zacht, rust in vrede. Hebt ver trouwen in ons, uw begonnen werk is in goede handen. der invalieden. Op een algemeeno vergadering werd vrijdag avond beslist den 11 November in de stad te besteden aan het verkoopen van nummers der Tombola. Er kon, schijnt het, geen beter dag gekozt-n worden dan de verjaring van het heugelijk vrij wor den van onze bevolking, dank aan do opofferingen van onze strijders, v aarvan velen nu niet alleen ver minkt en lijdend zijn,maar ook door werkonbekwaamheid en onvoldoen de pensioen, in waren nood verkee- ren. Op 11 November zal door welwil lende ijveraarsters van het werk ten huize gegaan worden om nummers te verkoopen ook op de straat en in do koffiehuizen zullen briefjes aangeboden worden. Men weet dat prachtige prijzen- (3 huizen van 15,000 fr. en twee van 25,000 fr. te bouwen naar believen van de winners, 500 loten der ver woeste Gewesten, rijke juweelen enz.) voor die Tombola behouden zijn. Wij twijfelen nipt of de dag van doTombola der Invalieden zal een groot succes zijn. MAANDAG 5 NOVEMBER, om 7 ure 's avonds, over REIS IN HET TT ROL-GEBERGTE door Ohrist Dc Bruyckcr. VRIJDAG AANSTAANDE 9 NOVEMBER, om 7 uren, Derde les der Kursus, over HET «SOCIALISME EN ZIJNE OPGAVEN door Gust. De Muynck. HET BESTUUR. De Groenkruisers antwoorden op ons artikel van 21 Oktober, maar het is er naar. Fonsken loochent niet, dat de groen kruisers, in het sargiefabriek te Erembodegem aangenomen wier den. Die dwang bestond nog meer, ge durende langen lijd was het Fonsken diealleen toegelaten was in de fabriek om met de Heeren te spreken. Van wat komt hij dan zee v^ren Dat den dwang op dat fabriek ophoude, men zou er op korten tijd hooren van spreken, op lu werkLe- den die nu nog in 't Groen kruis zijn, zouden er hoogstens nog 3 ovorblij ven. Fonsken, is 'nen jongen die be smet is met grootheidswaanzin. Als hij 'nen voet verzot of een letter op papier zet, roef liet staat in hun blad. Het is een kerel die de groen- •kruisersop een sterk voetstuk stelt. De roodjes worden plat geklopt, ten minste zoo denkt en schrijft hij. Een beetje herinnering komt goed van pas om FoDsken zijn hersens op te klaren. Vóór den oorlog waren wij zwak en de groote meerderheid der werklieden waren katholiek. Na den oorlog hebben wij in Aalst en zelfs op den buiten, ondanks de dompers, onze organisatie zoover- sterkt, dat wij torenEioog boven do katholieke bonden staan, die zich gedwongen voelden een ander kleedje aan tie trekken en zich nu Groenkruisers noemen, om zoodoen de de werklieden te kunnen verdeelen en door hunne zwakte, zoo als vóór den oorlog zich ten prooi te geven van het patronaat, die dan met de werklieden op eene onmen- sehelijke wijze handelden. Fonsken, neen, de werklieden zijn d« n tijd niet vergeter, toen de katho lieken heer en meester waren, en al wie een beetje verstand heeft, weet en gevoelt, dat het niet lang zou duren om den slavenband van vroe ger terug rond hunnen hals te leg- gen. Fonsken 't spijt u, den stevigen blok van 'onze organisatie staat er, die nóg zal aangroeien. Wij hebben vertrouwen, het kan niet anders, het is den logieken gang van den grootan kamp die ge voerd moet worden, dat eenmaal al de arbeiders bewust zullen zijn en in onze vakbonden één leger zullen vormen. Toekomende week de rest. H. F. DE Voor de Harmonie. Gezongen door de vrouw Van den Bossche het lied - Blad Vooruit by Polydoor Wolf en rondgehaald door Constant Luvts i,io Van de winner der stoof 10,00. Ed. De Winter Spinnoy, vlaggenmakor, Brussel 20,00, Van den winner van don eersten prijs, Gust Caudron, Brussel 50,00. Totaal fr. 84,10. Nu de WINTERVOORRAAD VAN PAT ATEN gaat ingedaan worden, wendt utot Pelrus Eeman, (bij genaamd Pée Koekenen), die heeft de hoste, roode en witte. Grooten Bolleweg 49, Aalst. GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen OOSTENDSCHE REEDERIJ - 2Ö uitgave aan fr. 600,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 315.00 FABRIQUE DE BONNETEUIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE - 7 7o aan fr. 495.00 uitkeerbaar den 33 Februari 1933. S. M. Hand in Hand Molendries, II, Aalst. Te koop twee schoono jonge Honden, oud 5 maanden. Zich te wenden tot het Bureel, Molendries, 11. De. Bestuurder, L. VAN DER VEILEN. Feestavond. Zondag toekomende zal het le lie deren avondfeest gegeven worden bij Oiilon Van den Steen, Coiffeur. Zooals verleden jaar zullen lustige zangen, strijdliederen en komiek voorgedragen worden. Het zal daar aan geen volk ont breken. H. F. EENE VRAAG. Op vraag van den Soc. Propagan- daclub, hebben onze soc. raadsleden Dn Scliryver, De Smet en Coppens, eene aanvraag ingediend tot hét houden eener gemeenteraadszitting, met als dagorde: 1° Do Woningnood, Vraag tot het aanplakken vaneen affiche, en voor het stemmen eener dagorde, waarin gevraagd wordt de Nationale Maatschappij van Goed- koope Wonmgen, toe te laten eene leening uit te schrijven van I mil jard, met waarborg van den Staat, oin deze toe te laten de Maatschap- pijën van Goedkoops woningen te geldmiddelen te verschaffen, om hun werk voort te zetten, die Minister Mf•yersoen nu weigert; 2° Opric.h- richting eener Bewaarschool mot gediplomeerde wereldlijkeonder wij zers, hetgeen door onze inwoners geeischt wordt. Zou ons Schepencollege niet wil len zegger», waarom zij aan eene zoo belangrijke zitting geen gevolg wil geven. Denken die heeren misschien, dat er in onze gemeente geen woning- krisis is, alsmede dat de school or niet noodig is. Wij blijven dus in afwachting. OPGEPAST De leden der verschillende vak bonden en van den Soc. Propagan- daclub, wordt hunne aandacht, ge trokken op de Bijzondere Alge- meene Vergadering, die zal plaats hebben op Zondag 18 No vember. Er zijn belangrijke besprokingen te voeren. HET BESTUUR. STRIJDPENNING. Een lied gezongen door Serafieii De Smet uit Babbelaar en rondge haald door August Van Hoost 6,13 bij' Losken, op de Blekte Omdat Sooiken uit Den Keizer zijn tiorlogie gemaakt is mol Angeliksken er staan op te zien, geeft L. 0.25. Lied gezongen door Sanglan en rondgehaald door F. Mangeleer 5.45. Lied gezongen den Blauwen Kiel, door de vrienden en rondgehaald door Celine3,55. Lied gezongen door Leopold De Meyer en rondgehaald door Celine 3^00." Lied gezongen door Francous Cyriel en rondgehaald door Celine 3,10. Totaal fr. 15,10. Voor 't Muziek. Omdat Flakon maandag niet most 1,00. Omdat hij goeste had 0,50. Om dat hij in den nek zal bijten 0,25. Omdat Flacon er uitgevallen is 0,25. Omdat de canario.vogel gedoopt is 0,25. DITJES EN DATJES. Is het waar dat de gemeente by na gansch verlicht is? Het gemeente bestuur heeft het verleden jaar be loofd en er is niets van gekomen, maar alia wat geduld, ze kunnen nu beginnen aan don elektriek met 1 April, dan is het goed weder. Wat hebben er Zondag bandieten en slechterikken in onze gemeente goloopon en dan nog wel met een lijst, want als gij het met wilt geloo- ven, vraag het maar aan Jefken den domper, hij zal u inlichten over die bende schuimers, maar pas op, Jef ken, want als den bloeinenkrai s van Mijnheer Romanus versleten is, kunt ge nog moeten in het karreken lig gen aan 1 fr, en oen cliik daags, uw vak van voorden oorlog. Nu beginnen wij hoop te krijgen, dat het pensioen onzer oudjes met 60 franken zal verhoogd worden, aangezien de heer Meuleman, katho liek gemeenteraadslid het helpen verdedigen hooft in de laatste zit- zitting. AUons, heeren, wat goeden wil en met nieuwjaar is de slag ge wonnen. Is het waar dat onze Champetter den strijd met ons mede maakt, om het vuil uit de gemeente te krijgen. Bravo Champetter, beter voor 'no reinigheidsdienst gestreden als pro cessen gemaakt. Mannen opgepast Zondag aanstaande, Vergadering voor den Soc. Propagandaclub, om 5 uren bij de Weduwe Triest. Aangezien er verscheidene punten moeten besproken worden, is het de plicht aan ieder tegenwoordig te HET BESTUUR. Kameraden opgepast! Op Zondag 11 November, kunt ge u verzekeren, of dat gij of uwe kin deren op de kiezerslijsten staan Onze kamaraden zullen van 8 tot 12 uren in,het Gemeentehuis zetelen, waar gij u moet verzekeren, of gij uw recht hebt Dus werkers, gaat zien VAN ALLES WAT. Wat vraagt het volk Als Wanters minister was kostte het brood 9U centiemen Nu met een liberaal klerikale regeering 1,25 fr. Waarom koopt gij uw brood niet van het Volks'iuis 2 centiemen teruggave per kilo plus andere voor deelen. Gepasseerde week zyn de winsten uitgekeerd aan de samenwerkers, er zijn huismoeders die van 30ii35fr. ontvangen hebben op 0 maanden. Dat zyn van degenen die in de coöperatie alles koopen, zooals brood, winkelwaren, enz. Huismoe ders, partijgenooten, wordt allen goede samenwerkers en wij zullen wonderen kunnen verrichten Koopt in de Samenwerking onze chocolade gemaakt in onze fabrie ken, die koopt ge nergens, hoor Voor verwen en vernissen moetpjy bij de vijanden der arbeiders niet gaan. In 't Volkshuis zult gij ook uw go- rief vinden. Zou het waar zyn 't Schijnt dat de burgerspartyen liberale en klerikale, nu eindelijk het middel gevonden hebben, om den Duitsch te doen betalen, In afwachting zakt onze franken is... de margarine opgeslagen Om het snoepen der arbeiders to belet ten, zoggen liberalen en klerikalen. Koopt go reeds uw brood en uwe winkelwaren in de Soc. coöperatief? Moeders, De klerikalen, liberalen en kris- teno democraten hebben besloten, dat er in ons land meer dan ooit zou meegedaan en gold zou besteed worden aan liet militarisme. Nieuwe oorlogen worden door de burgersklassen voorzien, voorbe reid en in de hand gewerkt. Uwe kinderen blijven in de hui dige maatschappij blootgesteld aan den kogel en staal. Uwe kinderen diogij in pijn, nood en ellende hebt gebaard en groot gebracht. Uwe kinderen voor wie gij het beste droomt, omdat zij het bloed zijn van uw bloed. Uwe kinderen die gij lief hebt, kunnen het slachtoffer worden van het militarisme. Moeders Moedors Helpt, en steunt ons in den stryd die wij socialisten voeren tegen oorlog en geweld. Raadt uwe echtgenooten, uwe kin deren aan zich to syndikeoron, zich saam te scharen in de groepen der arbeiders. Wordt zelf lid en ver bruiker van de samen werking,wordt met ons werkzaam lid, in een woord doet al wat mogelijk is om het Socialisme te doen zegepralen. Het Socialisme bcteckent Recht vaardigheid en Vrede. Jee De Deyn. -Werklieden van het Spoor - en privaatarbeiders. - Wiltgü8clioone,sterkeen ïoe.l- koope schoenen Wendt u tot liet Schoenmaga- zyn der S. W. M. Het Achturenhuis Groote baan. 91, O V E R B OELAERE. Koopt gij regelmatig in de Coöpe ratief alles wat gij noodig bobt, dan doet gy uw plicht als socialist. Doet gy uwe aankoopen niet, dan ver waarloosd gij een doel uwer plich ten. r WONINGNOOD. Wij hadden gehoord dat de Maat schappij voor het bouwen van goed- koope woningen do plans had laten maken voor het bouwen van een groep huizen in de Ikiizemontst.raat, op den grond door do stad aange kocht. Volgens \vy vernemen is men van hoogerhand niet zeer haastig om stad en bouwmaatschappy te helpen om mot het bouwen dier huizen te beginnen. En intusschen worden de i bedreiging/ n tot uitzetting van dag tot dag talryker. Hopen wij dat do uitvoeringen niet achterwege blyven. Wij weten wel dat het geene ge makkelijke taak is do woningscrisis een oplossing te geven, maar als de hoogere besturen niet meehelpen zooals het behoort, dan wordt het haast onmogelijk voor gemeente besturen en bouwmaatschappijen voort te werken. De verkoop van loten der tombola onzer jeugd gaat goed. Nog enkele —eken heeft de trekking plaats. Koopt dus loten, stennt de roode jeugd in zyne werking. Samenwerking. De huismoeders, leden verbrui kers onzer samenwerking, ontvin gen weeral eens hun deel op hunne aankoopen. VeJe trokken hlygezind huiswaarts, beladen met een week provisie waren, opbrengst van hun deel, weeral andere besteden hem tot aankoop en vernieuwing van bet wintergoed hunner kleinen waarvan er tussclien haakjes gezegd, et-u prachtige keus te vinden is in onze winkels. t Is de derde maal in 'l verloop van dit jaar, dat den deel op aan koopen in onze samenwerking is uit gekeerd geworden. Klaarziende huismoeders welke daarvan reke ning weten te houden, ondervinden dan ook het groote voordeel welke er aan vast zit, te koopen in onze kooperatie. Nevens deol op hunne aankoopen bobben ze ook ern verzekerden onderstand bij ziekte en kraambed, meer nog zou er kunnen gedaan worden, als iedere werker en werk ster de weg naar de kooperatieve winkels wilde volgen. Nevens de onmiddelijke voordeelen, welke daardoor zouden vermeerderen en «le leden ten goede komen, zou men ook onze eigen voortbrengers kun nen worden, en waren wij ook ont trokken aan de kapitalistische uit buiting. Werkliedeji, wiltgy waarlyk ver betering brengen aan uw toestand? Door do samenwe rking kunt gij er toekomen. Huismocd«>rs. van de uitbreiding der kooperatieve macht hangt de toekomst af uwer kinderen. Helpt «lus mede aan de verdere grootwor- ding der samenwerking, want ze biengt u niet alleen de verlichting in do dagelykscbe zorgen voor 't bered deren van uw gezin, maar ook de verzekering eene betere toekomst voor uw kroost. Voor uwe Hoeden, Mutsen en Bérets. wondt U tot het huis OMER VAN BELLEGHEM COL- PAERT. St ati est raat, 5, Ninove. Groote keus. Laatste nieuwigheden. Billijke pryzen. Strijd penning. Om een bewezen dienst door Alfred Nicliels en Pol Van de Steen 20,00. Gezongen door Charles Baetens op de trouwfeest van Jules Baudewyn, rondgehaald door Richard De Sutter 11,00. Turners. Gezongen door Ch. Baetens op de trouwfeest vnn Jules Baudewyn, rondgehaald door Albert Boekman 20,00. Gezongen door Henri Michiel bij Edmond Thielemans en rondge haald door Jpseph Do Deyn 4,45. Voor het Muziek: Gezongen door Jan met de Lustige Vri«»nden, een potpourri, en rond gehaald door M athys 21,00. Omdat do Lustigo toch vrienden hebben 0,50. Gezongen bij Oscar De Nauw door den dikken Engels 2,50. Strijd penning. Omdat Mainline een belerave on der den nagel heeft o.r,o. Omdat ze kwaad is als Cies naar de kraan gaat 0,50. Omdat Mand ine hare pi nart geen vaikeusvleescli wil en rund- vleesch moet hebbea 0,50. Omdat men in papierfabriek nog altijd hon gerloonen betaald 0.50. koopt uwe Schoenen BIJ G.Van Driossclie. Nieuwstraat. 31,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3