Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Eene Vergadering van den Provincialen Raad. Mijn Hoekje. 2©e Jaar N° i5.f Prij^ per nummer 15 centiemen. 11 November 1923. Annoncen ©ntwikhelüiQ. Famllispensloen tl Hsjnt en te Trlboment (Pepiniter). Partijgenooten. KEEST EN Rechtftrlüke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2* bladzijde, 2 fr, op 3* en 4bladzijde. Rekiamen volgens overeenkomst. Alle' briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag a vend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven «worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, II, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 4,00 7,50 l jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle posthureelen. Over veertien dagen kwam de provintialen raad in buitengewonen zittijd samem. Deze bijeenkomst was van groot belang, voorname lijk voor de werkende klasse. In derdaad verschillende punten,haar rechtstreeks a3nbelanger.de, kwa men in bespreking. Uit de bespre kingen bleek nogmaals welken j voorname rol de 'provincialen j raad kan spelen en het is dan ook meer dan betreurenswaardig dat zoovele partijgenooten niet heel veel belang schijnen te hechten aan wat zich daar afspeelt. Een der meest voorname punten was gewis de kwestie van den woningnood. De katholieke best. deputatie vindt dat zij luim- schoots haren plicht doet, met blindelings den reactionnairen minister Moyersoen te volgen in het toekennen van premies voor het bouwen. Eene som van aoo.ooo frank werd met algemeene stem men voor dit doel gestemd Edoch door die bespreking kreeg de socialistische groep ge legenheid om klaar aan te toonen dat het zoogenoemde premiestel sel slechts een lapmiddel is en nog wel een slecht lapmiddel. Er ont breken in België minstens 100,000 woningen en het premiestelsel gaf op VERRE van na geen 10,000 woningen. Langs dien weg KAN en ZAL de woningnood dus nooit eene oplossing krijgen. Zij stelden de reaotionnaire handelwijze van Moyersoen aan de kaak, die aan sommige bouwmaatschappijen alle toelagen weigert en dan slechts ge ringen steun geeft, zoodanig dat het aantal woningen geweldig moet ingekrompen worden. Tevens werd aangetoond dat de provincie wel méér zei: kannen doen, door b. v. te zamen met de gemeenten een gedeelte van den intrest te betalen. Zoo zouden de huishuren gedeel telijk dalen. Dit maakte dan ook zulken INDRUK dat zelfs de kle- rikalen moesten bekennen dat in die richting wel wat kan gedaan worden. Eene dagorde neergelegd door de socialisten en vragende dat de regeering EEN MILLIARD zou ontleenen om woningen te bou wen, werd verworpen katholieken en liberalen tegen socialisten. De houding van de heeren van het blauw-gele bloc was zelfs eenig- rins zonderling. Sommigen wei gerden zelf te stemmen. Zij durfden het niet aan, het reactionnaire gedoe in zake wer kerswoningen van den beruchten Moyersoen af te keuren Zij wis ten dat met een milliard de woning nood belangrijk zou verminderen, misschien wel met 40 0/0 en toch stemden zij tegen. Arbeiders, ver geet dat niet. Lapmiddelen zijn goed genoeg voor die menschen. Voor groote middelen hebben zij schrik. Eene andere, ook zeer belang rijke zaak was deze der rechtstreek- sehej tusschenkomst der provincie voor den werkloozensteun. Reeds lang spannen de socialisten alle krachten in, om gedaan te krijgen dat ook de provincie een bijleg geeft aan de werkeloozen Het hoef. niet gezegd dat dit voorstel de heftigste tegenkanting ont moette bil de katholieke meerder heid. Zij vonden dat de werkloos heid ONS NIET aanging, er was geen geld, de Staat moest die zaak oplossen. De socialisten hielden: echter stand. De christene werk lieden moesten volgen, wilden zij ons geen machtig wapen in de hand geven om hen te bekampen. En zoo werd eindelijk eene oplossing aangenomen, die nog niet is wat de socialisten wilden, maar die toch het ptinciep, dat de provin cie rechtstreeks moet tusschen ko men bij werkloosheid, erkent. Te beginhen van 1 Jannari 1924 zullen de gezinshoofden, die ge nieten van het crisisfonds een bij leg ontvangen van de provincie. De jongelingen ZIJN uitgesloten, dit is gewis eene onrechtvaardig heid Maar het princiep is erkend en de socialisten zullen voortvech- ten, om de toepassing te doen ver beteren. Voor dit doel werd eene som gestemd van zoo,000 frank. Het is eene belangrijke overwin ning voor de socialister. De vak- bonders kunnen er tevens uit lee- ren hoe de politiek hen kan helpen in hunnen strijd voor lotsverbete ring. Dit zouden al schoone resultaten kunnen zijn voor eene zitting van twee dagen. Het is echter nog niet alles. Eene som van EEN MIL- LIOEN werd gestemd voor bet Koningin Ëlisabethfonds Dit laatste heelt voor doel, den strijd tegen de tering op meer krachtda dige wiize nog aan te gaan in onze provincie. Dank aan dezen steun zal deze vreeselijke ziekte, die zoo erg huis houdt onder de werklie den, dus met meer kracht kunnen bestreden worden. Het zijn al voor- deelen die gebracht wordendank aan het optreden der democratie. Vroeger, toen de werklieden geen macht hadden, toen zij nergens vertegenwoordiging hadden, toen inden provincialen raad enkel kasteelheeren en kapitalisten zaten, toen werd aan dit alles niet gedacht. Toen had men geen tijd om te spreken over de bestrijding van dien geesel. Naarmate de werklieden sterker worden, zal er nog meer veranderen. Eindelijk nog een woord over de bibliotheken. Voortaan zal de pro vincie deze steunen door het yer- leenen van toelagen en het zenden van boeken. De manier waarop deze zaak geregeld (wordt, werd goedgekeurd. Nevens de 'gezond heid, nevens de middelen noodza kelijk om te kunnen leven, werd dus ook gedacht aan de verstan delijke ontwikkeling der werklie den. De behaalde resultaten zijn de moeite waard om overwogen te worden. Oh, het is nog niet het ideale, maar het is al iets. Het is toch een feit van beteekenis dat een provincieraad in enkele uren tijds bijna anderhalf millioen stemt ten voordeele der arbeidende klasse Dit alles bewijst nog een heel duidelijk dat de werklieden zich met de politiek moeten bezig houden Zij die alleen aan hunnen vakbond denken, doen slechts half werk. Vakbond- en politieke actie moeten nauw en innig met elkaar verbonden worden. Wat niet bereikt wordt door het eene moet verkregen worden door het andere. En boven alles moet staan de eenheid en den vasten wil om te overwinnen. Ik weet dal 111*11 luttel* woerd jes maar een heel beperkt aahtalletje 5 lezers en lezeressen tot gezonde be redeneering zullen brengen. Im mers, wat ik schrijf betreft een klein I greintje van bet uitg6breic,e vel(f' dat door het proletariaat weeral <1 ie niets-bezitters te bewerken ligtde ONTWIKKELING... en die wordt dikwyis niet ernstig opgeno men... 'n Kleine kern van ernstige denkers brengt nochtans spoedig licht in bunnen strijd naar zedelijke en stoffelijke lotsverbeteringen zou allengs de leemten vullen, welke de arbeiders organisatie's wel eens kun nen vertoooen die van de ONT WIKKELING... Hier gaat het over een maand schrift van donzelfdennaam «ONT WIKKELING uitgegeven door de Centrale voor Arbeideis opvoeding, die ons tevens die rijke keus van de voordrachten en voordrachtgevers wie woont ze niet bü aanbiedt waarin we iederen Maan- en Vrijdag avond in ons eigen Volkshuis zoo veel te lecron krijgen... Scherpe kritieken en nieuw jee over koortsige bewegingen hier of daar? of haastig Jsamengestelde Laatste Berichten over de reaktie in Beieren, de weerstand van Thü- rinsren. sportwedstrijden, arm# Fronters en zoo meer?... De ze nuwachtige draai en wentelingen van den arbeidersstryd lezen we aandachtig in onze dagbladen... maar wat doet ONTWIKKELING» dan 's Avonds, als we, moé van wer ken, in'n stille huisje smakelyk een pijpjedompen achter 'n warm kachel tje dkt hebben we door ónze orga nisatie tóch al veroverd voelen we dan niet een behoefte naar wat afwisselends naar een rustig zins- §enot voelen we daar niet telkens e behoefte om wat af te weten van wat zooal in 't schrijven van boeken gebeurt van wat schilder beeld houw- en andere kunsten en wat wei den levensloop van een of ander kunstenaar of beroemd llguur zou mogen zijn? van watdeopvo«ding,zoo verscheiden en zeo mooi, van onze kleine bengels op school en thuis aangaat van hunne beroepskeuze van de soms zoo zonderlinge en be langwekkende samenstelling en werking van zekere fabrieken waar over onze begrippen nog zoo nauw zijn van telefoon van telegraaf en... wat in sommige landen zooal op arbeidersbeweging gebeurde, dat alles in 'n luchtigon, smaakvollen trand verteld van... Zegt, kameraden, hebt ge allen nog niet eens die behoefte aan zoo'n lectuur gevoeld? Ik zelf durf over het «ja» daarvan niet twijfelen, want over alles kunst, letterkun de, wetenschappen en zoo meer eens kunnen meèpraten, kunnen smaken wat een kunstenaar tot uwe eigene wellust heeft voortgebracht, uwe kindertjes kunnen opvoeden-., uw huisje eenvoudigen smakelijk kun nen versieren zijn zeker wel ver zachtingen en vraagstukken die ge wenseht te bezitten ef te kennen, niet En wat wil nu ONTWIKKE LING Niets dan dètde gezichte- en wetenskring van de arbeiders zij hebben, helaas,'daarover geen onderricht gehad ONTWIKKE LEN ONTWIKKELING Is een mooi geïllustreerd smakelijk opgesteldfen op 20 bladzijden minimum getrok ken maandblad, uitgege'ven door onze arbeiderspartij en... nergens zoo weinig gelezen dan in óns ar rondissement. Wie schrijft daarin? De meest vooraanstaande, meest ont wikkelde broeders en zusters uit onze organisatie's. Ziet eens waarover het pasver- schenen nummer ons onderhoudt eene zeer interressante kritiek met propaganda-affleheen eubiture. over De schouwburg, Volksgebouw te Antwerpen door A. C,onze taaie Cam. Mertens wie kent die niet? zijne nooit uitgeputte kijkjes in de Vakbeweging: Hongarije» Daan Boens over den beeldhouwer Karei Bonaugüre met vier foto's van zijn werken en zijn portretpartij genoot J. T., die voortaan de rubriek over opvoedkunde inneemt, over Het spel in Onderwijs en Opvoe ding J. De Coninck, over Het Land van Leie en Vlas met acht foto's Julien Doms, over Nog eens Russische Toestanden Het Bu reau voor Documentatie Arbei- beidersopvoeding. Jeugdbeweging enz. enz., nogmaals met illustratie's! Geen maand zender vooruitgang in ons prachtig tijdschrift ONT WIKKELING én voor een jaar abonnement er on ge ontvangt het met de post in 't begin van iedere maand—betaalt ge...arme 8,80 ffr.l Wie las nu mijn artikeltje aan dachtig? Wie zal me toonen dat hij me begrepen heeft door zich onmid dellijk te abonneeren Geef uw geld af bij 'n vooraanstaande partijge noot, of stuur het op aan kameraad P. Landsvreugt, Volkshuis, Brus sel... en ge wordt dadelijk een broe der of zuster uit onae groepen ONT WIKKELING Wie zal de eerste zijn? V. M. Onze goed verwarmde hotels blijven open. Wij geven er een familiepen sioen tegen 13,50 fr. per dag, drank Inbegrepen. Het ontbijt bestaat uit koffie, melk, boterhammen (naar hartelust), vruchtengelei, een ei, ge braden spek, pastei, kaas, een vrucht, volgens den wensch van den kostganger. Middagmaal soep, vleesch aardappelen, en groenten, nagerecht. Om 4 ure een koekje, een wafel of eene vrucht. Avonds: een verzorgde schotel, kaas of des sert. De personen waarvoor de genees heer een bijzondere voedingswijze voorschrijft, kunnen het gevraagde voedsel verkrijgen. Om pensioen te nemen, moet men naar het Volkshuis te Brussel zaal 58, schrijven. De Sokretaris-Beheerder, Arthur JAUNIAUX. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de keiaDgen der werklieden verdedigd was gelukkig, omdat hij, na zijne uitzetting, eene woning hadt bekomen, van de huizen der maat- sohappy voor goedkoope werk manswoningen. Hij was een werkman, die altijd gemeend badt, dat de katholieke tarty, de party was, die de werk- ieden genegen was, en was dua lang die party toegetreden. Dit hadt hem veel voorspraak ge bracht meende hy, en hy schreef het er aan toe, dat hy nu een dier huizen bewoonde. De huurprijs was 55 franken ter maand. Iri de.woning waar hy uitgezet was, betaalde hy maar 30 franken ter maand, maar ge- ■ien de woningnood, was hy toch min of meer tevreden ever de reeds zoo hooge huishuur. Maar nu bekloeg hy zioh bitter. Waarom Wel de huishuur was opnieuw met li franken per maand verhoogd. Hy moest nu reeds 70 franken betalen 1 Hy was kwaad waarom hu weer al dien opslag van 3 franken per week 1 Hy wist bet niet,maar wie het wist, was zyn werkmak- ker en dezen begon het hem te vertellen Minister Wauters, den Socia list. die eischte voor het geleen de kapitaal maar 2 1/2 ten hon derd minister Moyersoen heeft dit nu gebracht op 4 1/2 0/0 en vandaar dien grooten opslag van huishuur. Wat bekommert Moyersoen zioh om het lot der werklieden Zy worden de straat opgezet, dank eene slechte huishuurwet. Hun huishuur verhoogd hier door merkelijk en Minister Moyersoen, lapt er nog maar 180 frank per jaar by 1... Dat is uwen bedankt, myn waarde werkraakker, van wege uwen christelyken Minister Moyersoen, die u loont, omdat ge er aan medegeholpen hebt. de socialisten van 't bewind te houden, en de liberalen en katholieken aan 't roer te bren gen. En eèn anderen werkmakker die destyds by de groenen was verdwaald geweest voegde er by dat is eene verdiende les, want nu schaam ik my, dat ik ten tijde van klezing zong wjj vragen Minister Wauters uit het land. Wy hebben nu Moyersoen in zyne plaats, hy die g;ng zorgen, dat het leven goedkooper werd, terwyl nu alles zooveel duurder is, en hy die den Vader der werk lieden moet zyn, is hy nu den vader en beschermer der uitbni ters en kapitalisten geworden. Katholieke werklieden en groene verdwaalde sohaapkens. dit alles is den wensch uwer eheffen. Hen verlaten, en by de socia listen de dichte rangen gaan ver sterken, om dé politieke macht in de handen van het Socialistische leger te geven, dat is den welge- meenden raad, die u gegeven wordt door uw aller vriend frieierik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1