Aalst. Schepencrisis I)e lieer Moyersocn Verloren Redevoering S. M. Hand in Hand Plasftselijk Comileil voor Arbeiders-Opvoeding. Voordracht met Lichtbeelden VRIJEN INGANG. TE AALST. Tusschen l wee moeders WerkersbclaDgen. oud voorzitter van den Naitonalen Bond der Kristene Mutualiteiten Minister van Iff verheid en Arbeid. Kristen demekraat wil doorzijn katholieke vrienden en Eijn liberale medeplichtifen de af- scMuMng van het kosteloos pen sioen doen stemmen. Hij weigert het ontwerp Wauters betreffende de Maatschappelijke Verzekeringen, aan hot Parlement te onderwerpen, ontwerp dat de tusschenkomstder werkgevers in de lasten der mutualiteit bevat, en de moedorschapsverzekering inruilt. Hij verhoogt de begrootingen voor den genees- en apotheekdienst der mutualiteiten niet, terwijl hij weet dat het getal verzekerden in buitengewone mate verhoogd is, dat de medikamenten 50% duurder kosten, en dat de loonen der genees- heeren steeds hooger worden. Hij laat aan eenige zijner vrien den, zonder interest, 1 millioon, waarmede deze als handelaars een «anatorium uitbaten dat gekocht w-rdtaan een Naamlooze Vennoot schap-die slechte zaken deed. En dit mot de medeplichtigheid der liberale parlementsleden. Maar hi.i weigort aan de onzijdige en so cialistische Mutualiteiten elke tus- ■chenkomst, ten einde hen te helpen in het inrichten van kuurinstollin- geri voor hunne leden. Hij laat den heer Theunis toe, van onze mutualistische zieken of invalieden te vergen, de kwijtschrif- taks (e betalen telkens dat zij ver goedingen trekken voor onbekwaam heid tot wérken. Hij ziet, zonder onrust, degrootp nijverheidsmannen van hetland van Luik en elders, mutualiteiten stich ten met het doel hun .arbeiders t.e verknechten. Onzijdige mutualisten D-Mikt gij niet dat het oogenblik ge komen is om te handelen Katholieke arbeiders I H ht gij dus niets in uwe mutuali teiteri te zeggen Zijt 'gij dus slaven en eeuwig onderworpenen Het Nationaal Verbond der Federation van Socialistische Mutualiteiten. De feestelijkheden gedurende de Tentoonstel ling der Coöperatie te Gent in «1924. Sedert de laatste vergadering ge- kouden met de bestuurders onzer Muziekgroepen, heeft het komiteit 4«r Tentoonstelling verscheidene /ragen om inlichtingen ontvangen uopcns het Festival en het Tornooi. Teneinde gevolg te geven aan deze vragen zal het Komiteit de re glementen aangaande deze feeste lijkheden binnen enkele dagen ver zenden. Deze laatsten zijn onder druk en zullen binnen korten tijd aau al de maatschappijen gestuurd werden. Da maatschappijen worden ver zocht behoorlijk het toetredings- bulieiijn dat er bijgevoegd zal zjju, is te vullen. A. .VAN MEEN'EN. Eevtlagere Landbouwschool Wie zou die niet begeeren in onze stad. De landbouw is de machtigste factor tot heropbloei van ons land. 'i Is ook liet moeilijkste vak om het mat konnis van zaken te beoefenen. Niemand heeft meer te leerén om zijn stiel goed te kennen an de boor. By eigen ondervinding leert de landbouwer voorzeker veel maar .vatgeld en moeite kost het ian ni°t eer men waarlik op de hoogte go- raakt. Is 't niet boter zich de proe- •>n en ondervinding van anderen t nutte maken om alzoo, op den Korfcfc raogelyken tijd een goeden landbouwer te worden. Buiten het onderricht in den landbouw leert men er nog opstellen, brieven ma ken, rekenen, lezen, Fransche taal, zelfs landelijke gedichtjes en liede ren mot het oog natuurlyk op den landbouw en om er het onderwyc zoo aantrekkelijk mogelijk van te maken. Wie dit onderwiis wil volgen kan zich van heden af laten inschrijven bij M. Haems Lodewijk, Ouden Den- dé rnondschensteenweg, 114. Een briefje met naam en woonplaats zenden naar bovenvermeld adres is ook voldoende. De school slaat onder de liooge bescherming der achtbare Hoeren ivnert. Burgemeester Nichels, Volksvertegenwoordiger; Do Windt, Schepene van Openbare werken Van Opdenbosch, Schepene van On derwijs. Men make het ruchtbaar. Dinsdag een Col in fourrure. Wo- derbrengon tegen beloouing, Dirk- Martensstraat, 17, Aalst. HERDENKING. De Aalsterscho Werkliedenparty heeft plechtig en grootsch haredier- bre dooden herdacht, op le Novem ber. i^Och ja, me dunkt, de Mei sehheid zou toch wreed zijn, indien ze zêó vergeten kon, dat ze niet meer uit zag naar hare geliefde dooden, die toch ook eens leefden, minden, werkten en streden, en die men toen heeft liefgehad. En liet hart is vol van weemoed, van diepen eerbied, als men die kroonon en bloemen zioi, die treur marchen van 't muziek hoort spelen en al die tranen ziet rollen, voor hen, die heden de natuur dekt, on der eenen dikken nevel, gelijk eene goede moeder.... Er is iets roerend, iets mooVs, in dat alles De Kerk herdenkt hare dooden door gebeden, missen en klokgelui... De Socialistische Partij draagt bloemen en kroonen op hun graven, en tooit de roode vlag in rouw... De roodo vlag, waarvoor ze ook eens kampten, dat symbool van ge weldigen strijd, die toch ook hunne strijd was, brengt hun nog een laatste hulde. Dat ze zacht ruston in do kille aarde, als 't kleine kindje op moe ders schoot... De strijd zal steeds voortgezet worden voor de ontvoogding, de vrijmaking onzer werkende klasse. A. VYVERMAN. uitgesproken door Gezel Maurits Van Vaerenberg. in naam der Oud-Strijders, op het Kerkhof, na onzeRouwbetooging vaul November GEACHTE TOEHOORDERS, Weer st«an we hier,Socialistische Oud Strijders en Oud Soldaten van Aalst, eerbiedvol en angstig, by de sombere doolhoven, waarin de smel tende. overblijfselen van onze voor 't Recht geofferdo Makkers allengs met het raadselachtig Rijk van de stofmassa wordt vermengd. En als verstooten en bedrogen klassobroeders, die met al onze hier bedolven vrienden als poppen van de kapitalistische roofzucht, ons lichaam aan menschenetende klau wen blootstelden, moeten we weer die wee- en wraakroepende klachten uiten tegen de wreed uitgesperde beestenmuil van hot nog niet ver zadigde imperialisme, dat oumee- doogend de weelderige landerijen onder één roede weer van monschen- bloed heeft versmacht. Hier, dicht by ons, liggen do weleer zoo sterk gespannen jonge lingsspieren van onze thans boween- de makkers verdord hun vurig stroomende bloed is in zijn kranige vaart tot stoffen gebracht hun krachtige adem, vol hevige verzuch tingen naar Volkeren-verbroedering is in den verpestenden damp van lafhartige parasieten en moorde naars verstikt... Het was het bloed van onterfden, van slaven, zooals het onze het was een arbeidskracht van menschen, aan beesten ver kochten schaamteloos door hen uit gezogen, zooals nu nog het ónze Nu hooren we 't daverend ont ploffen niet meer van bommen en granaten nu schuifelen geen jagen de kogels meer om onze hoofden het smartelijk gezucht bij hartver scheurend roepon, liet zinneloos,los bandig, yselijk schreeuwen en ker men midden in krampachtig wrin gen en uitmergelende bloedstroo mingeff, zyn uitgedoofd... Maar vrede kwam er niet, en hoop op vrede kent men niet, want de kapitalistische moordenaars zyn niet verzadigd, ze hebben nog hongeren willen vlecsch, ze hebben nog dorst en willen bloed... van menseben... ze scherpen nog sabels en zwieren nog zwaarden en loeren steeds koortsiger op buit, want hunnen honger en dorst verhoogen hun vraatzucht... En wij zyn nog hun knechtrn. we zyn nog hun slaven en... wie weet... ligt hier niet al een een plaats bestemd waarin men ons, vermoord, in 't kort ook zalbegra ven... war.t hovende donker atmo sfeer van staal kundige verwikke lingeti dreigt de oorh»j? meer en vreeselijker dan ooit Ha, konden nu die lijken hier bedolven, uit hun kille kerkers oprijzen, konden we nu dio kroten hooren van wraak die ze zouden slaken en wisten we nu hoe ze dit maatschappelijk stelsel van verleiding én bedrog én egoisme Ln de diepste afgronden verdoemen Maar vóór die doodenkreten blozen de kapitaalmagnaten niet, en ze schrikken niet vóór Kristus' bevel Ge zult niet dooden ze vluchten niet, noch smeeken om vergiffenis voor den diepen, laaienden hei afgrond waarin ze eeuwig zullen boeten... want de katholieke kerk, in naam van Kristus, ZOO ZEGT ZE. steunt hun chauvinisme en hun moorderijen en maakt een vod van de kristene leer, die hun hunnen evennaaste als hun zeiven doet be minnen En diiarom breken we af van die bloeddorstige nesten, omdat we vre de willen in naam van Socialisme, dat niemand en rechtvaardiger en vastberadener volgt dan wy, socia listen! Hoe verafschuwen we het mi litarisme, dat slechts opbaïonnetten nog de samenleving ondersteunt. En al komt heilaas de stem van onze doode makkers nimmer tot ons, ol werden ze voor eeuwig uit onze rangen gemaaid, en al kunnen we de onze nimmer door de donker- heimzinnige riolen doen dringen waarin ze voor eeuwig verdwenen, de soc. oud strijders en oud solda ten van Aalst verfoeien het kapita lisme uit al hunne krachten, we schrikken niet voor onze eigene toe komst. maar zweren hier, in naam van al onze leden, dat we voor goed gedaan willen maken met de arbei- dersuitmoordery, we willen Recht en Vrede, of oorlog aan de verdruk kers van het werkende volk, en strijd ertegen tot het uiterste onder de breede plooien van de met wer- kersbloed bespatte bannier die ons naar een nieuwe toekomst die van het socialisme zal voeren Dat. en dat alleen kunnen we bij den eerbiedigen groet voegen, welke w e onze doode kameraden vandaag komen aanbieden want ze zyn niet dood voor ons ze leven in ons harte en versterken ons in ónzen strijd, en, moest eens het uur van leven of dood voor ons of voor het kapita kapitalisme slaan, Gii, dopde kame raden en klassebroeders, zult on$ geleiden en naar de verlossing voe ren, dat zweren U, vóór ze van hier weggaan, de soc. oud strijders en oud soldaten van Aalst. Heiaas uw leven zien we nimmer weer, maar U verlaten, nooit Nu gaan we en dat uw stoffelijk over schot hier ruste diep bew eende Makkers,... vaarw el... Wij lezen in De Werkman nummer van Donderdag 1 November 1923, een artikel getiteld In den spiegel vijver. Zou de schrijver ons niet kunnen zeggen, welke maatregelen hetsche- pencolegie heeft genomen om uit de zakken, van de visschers bungeld niet langer te... visschen. Ware er bod rog in 't spel, het zou ons aangenaam zijn het te weten, en houden er aan het publiek op de hoogte brengen, want er wordt al veel te veel bedrog gepleegd in zekere sporten, zooals bijvoorbeeld in liet duivenspel al gebeurd is met de constateurs. Vraagt het maar aan Jan en alleman, daar wordt het geld uit de zakken van de liefhebbers ge constateerd. Samenwerkende Maatschappij Molendries, AALST. Leve de Vrijhandel. De prijs der specerijwaren. Wanneer wy een oogslag slaan op de nadeelige gevolgen van de handelsvrijheid, zullen wij bestati- gen hoe het reeds gesteld is met de kolen, brood, suiker, enz. en waar zyn nu deze die onzen vriend Wau ters zoo gehekeld hebben, welke in alle vergaderingen en bladen, dag orden tegen zyne werking stemden. En nu hebben deze zwartmakers geen enkel woord tegenover Mini ster Moyorsoen die bezig is aan alle goede w'erkerswetten, gemaakt door onzen vriend Wauters, te knakken. Laat ons eventjes zien hoe het met de gewone kruidenierswaren, deze van dagelijksch gebruik dus gaat. Wij geven de prijzen voor de maan den October 1921, datum dat. Wau ters het ministerie verliet, en Octo ber 1923, datum waarop we twee jaren volledige handelsvrijheid kon non. Oktober Oktober Artikelen. 1921 1923 Fr. Fr. Aardappelen 0,10 0,48 Aard appel bloem 2,25 2,00 Bloem 1,20 1,60 Erwten doozen 1,80 1,70 Krenten 4,40 6,90 Kaas 10,00 11,00 Macaroni 2.50 3,00 Kindermeel 0.95 1,40 Peper 9,00 10,25 Pate de pommes 4.40 3,10 Rijst 2,10 1,55 Rozijnen 6,25 8,20 Broodsuiker 1,95 3,35 Meelsuiker 2,30 4,50 Siroop 1,30 2,60 Semoule 2,20 1,95 Suikery 1,80 2,20 Tapioca 2.50 4,85 Saindoux 6,75 7,70 Vermicelle 2,00 2,00 Zout 0.30 0,30 Margarine 5,00 7,60 Koffie 6,40 9,25 Totaal 78,01 97,48 Als men goed deze cyfer9 over leest, zal men vaststellen dat de bij zonderste artikels enorm in prijs VRIJDAG 16 NOVEMBER, om 7 ure avonds, DERDE LES over': Het Soeiali.me, door LANDSVREl'GT Pisrbe, o—o MAANDAG 19 NOVEMBER, om 7 uren, over Japan, (land, bevolking en aardbeving) in September 1.1. door VAN HOVE. HET BESTUUR. stegen. De bourgeoisie liberale en l.atholit ken zeggen sieeds dat de hooge loonen de bijzonderste oorzaken der levensduurte zijn. Gezien zij de de alwetende zyn en waarheid iu pacht hebben, zouden zij ons niet kunnen zeggen, in welke nijverheid de loonen in de twee laatste jaren in mate der levensmid delen zijn verhoogd Intusschen klagen wij de regeo- ring als de verantwoordelijk van den wraakroependen toestand, daar zij alle bepalingen vernietigde door Wauters getroffen, en die de werkman tegen woekers en uithui ters beschermde, en het zyn bijzonder de werklieden die de gebroken pot ten betalen. L VAN DER VEKEN. Dinsdag was de gemeenteraad vergaderd in algemeene sectie- aitting, waarop ook de loönen der stadswerklieden zyn behandeld. Sommige loonen door M. De Windt voorgesteld, in overeen stemming met Schepene Dé Val keneer, wierden onvoldoende ge acht en hierover i rg krakeel, waarop M. De Valkenoer de Zit ting verliet zeggende ge zult me hier nooit meer zien. Het is voor de zooveelste maal dat M. De Valkeneer dreigt met ontslag. Zal het deze maal ge meend zijn En M. De V\ indt. die zyn collega voor ZIJN voorstel ziet ontslag nemen, wat zal hy doen J'y suis. j'y reste, ik ben er, en 'k blijf, zal zeker nogmaals be waarheid worden EnM. Van OpJe..bosch. die ons ook onlangs zegde, zyn ontslag als Schepene te zullen nemen, en het dan ook niet heeft gedaan, wat zal hy nu doen Hy ook is van 't gedacht zeker van M. De Windt EERSTE. WelTrees, 'k zie u voor den speelgoedwinkel staan... Da's wat liee, met de kleinen t'huis en hun gezang over St Marten TWEEDE. Ik kan dat wel ver dragen. We zijn ook eens kind ge weest en hebben nog al het plezier van dien besten kinderdag niet ver geten. EERSTE. Nee maar in onzen tijd kregen we een pajy sinaasappels en wat gebak. As 't wel ginir een j.opjo van 15eens. En nu. Och Heere, 't moet al meoaniek zyn en pracht. TWEEDE. Jawel, en met den duren tijd is 't nie gemakkelijk ieders lust te voldoen als er t'huis zoo een half dozijntje hunkeren..., EERSTE. Ja, ze hebben goesting naar al dat ze achter de vitrienen zien staan. Ze weten niet hoe voor zichtig we met ons hard gewonnen centen moeten omgaan. TWEEDE. In alle geval krijgt elke kleine t'huis 'n briefje van de Tombola der Invalieden. EERSTE. Wa's dat? TWEEDE. Da' kost 'n frank en je kunt. er een huis mee winnen of er een lot van 250 fr. om er dan ook nog een millioen mee te trekken en veel andere kostbare loten nog. EERSTE. - En waar koopt men die briefjes TWEEDE. Ze zijn te krijgen in winkels en ook in koffiehuizen, zegt Jan. Maar 'k heb in de Gazet gelezen dat er op St Martensdag mee zal ten huize rondgegaan worden. EERSTE. - Daar moet ik met mijn man eens over spreken. Dat schijnt me nog al een goed St Martensge- schenk TWEEDE. Als 'tgoed mede valt komt er nog een fortuin van, EERSTE. 'k Ben content dat ge me daarover gesproken hebt, Tre's. Ik geloof dat ik er eens 'n frank ga op waa'en. TWEEDE. Tot weerziens, Me- lanie. Bij M. Brantegem. Maan dag inorgend hebben de breisters, "0 in getal, liet werk niet hernomen. Reden dat hij aan de 4 breisters van de machienen 12, den 5 0/0 op slag niet wilde geven, en al d^ andere breisters nog voor 14 dagen uitstelde, om die loonsverhooging te betalen. g p_ Bij de Tabakbewerkers en Sigarenmakers. Sedert 21 Getob, r zijn de werklie den sigarenmakers van M. Pauwels Lange Ridderstraat, in werkstaking! /ij eischen eeno loonsverhooging; deze is billijk, gezien er een 5000 tal' hunner stii»Jgenooten aan die voor waarden u erken, die zij bij Mynheer Pauwels vragen enki le verraders «.zijn aan den arbeid gebleven. On danks dut blijven de stakers over tuigd, dat zij voldoening zullen krygen. Wij doen een dt ingend beroee op aide werklieden en werksters siga renmakers, omdat verders niemand aanneme de vuige rol van onder kruiper te spelen, en, ais ons ver zoek beantwoord wordt, zijn we zeker zegepralend den strijd te ein digen, die bij Mijnheer Pauwels aan den gang is. Te betreuren is het, dat iiier nog steeds werklieden gevonden nor den, die maarsleeds denken'dm de organisatie voor hun niet van doen is. Dit belet nochtans niet dat die genoemde werkejs, echte parasie ten zijn, die maar steeds In t beste trachten uit te zuigen van hetgene do véreenigdo werkers hebben ver overd. Dat die mak kers eens en voor goed inzien, dat ze dienen evenals de bewust.» werklieden vereenigd te zijn. Bij de Vellen-en Huidenbewerkers De braechen der huiden en vel lenbewerkers :r. onze afdeeling schijnen te slapen, ierw ij 1 overal in het land leven bij onze makkers en vrouwen is. We lezen in het blad «Leder en Vellenbewerker dat in Dottenyseen nieuw loonkontrakt is opgemaakt, tusschen de Centrale der Leder en Vellenbewerkers, eenerzijds, en de patroons organisa tie anderzijds, waarin wehetvolgen de nemen die aantoont datde loonen daar betaald nog wat verschillen met.de loonen hier betaald Maneuvers 2,25 geschoolde werk lieden 2,85 ontvleeschers 3,10. De looner. zijn vastgesteld on eon indexcijfer van 401 tot 425 punten. Bijgevoegde loonen welke vroeger betaald wierden, blijven van kracht. Men ziet dus wat de arbeiders kunnen dunken aan de goede organi- I satie die er in die streek bestaat- j want het dient gezegd dat in die streek 95 ten honderd van die werk lieden aangesloten zijn in de mach tige Centrale der Leder en Vellen bewerkers I Allo vellen- en huidenbewerkers- sters van t land van Aulst, wanneer uwe beurt, om plaats te nemen in onze rangen. D. Strijdpcnning Overdracht fr. 1735,84. Omdat Charlotte August kuste op zijne kin 1,20. Omdat het een ge trouwde man was 1,20. Omdat ze al lemaal lachten 1,20. Gezongen door Prosper Van den Brempt by Jean Steenhaut en rondgehaald door Eeman Stefaan fi 4 i Gezongen door Leo Van Cauwenbeig bij P. Van Ov- .segem5,40.Gezongen dour LeonVan Cauweriberg bij Louis Marcoen 7 00 Gezongen door Stelaan.De Wolf'bij Frans De Smedt 2,50. Gezongen door Leopold De Bruyn 2,55. Gezongen I door Leontiue Pieters bii Leon Pot- 1 jes 2,00. Gezongen door Ed. Van der Straeten bij Lenoir 2.45. By denzelf den door De Raedt 5,00. Nog eens by denzelfden door Pr. Van Mol 5,35; 'en Monsken Van der Straeten is er nog eens bii, bij denzeifden 4,15. Gezongen door Jozef Scholiaert bij Strickx Frans, Ledebaan 1,00 zijne vrouw kwam hem roepen en sloeg zijnen hoed af, daarom geeft Jozef Sonckl.OO; maar Jozef zei. ge moet me vriendelijker komen roepen, en boerken Matthys geeft 0,50. Als we nog niet getrouwd waren, deed gij dit ook niet; nog 0,50 van boerken Matthys zijne Trien, omdat ae hem kwam terug roepen, en hem eens

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2