Koopt uw Likeuren bij Marcel Uit Njnove. Sottegem. In den rooden bot. Feeslavondstonden op de buitengemeenten. MEIRE. LET OP BELGISCHE BANKde" ARBEID Uit Ilofslade. Uil Denderhautem Eene brutale uitzetting. Partijgenoolen Geeraardsbergen. Jeugdbeweging. Iturgers en Werklieden good afsloeg nog l,öo. Omdat Gust en Jefken hierop vroeg in volle ko- leire of het gemeend was, hiervoor geelt den baas ook 1,00; en omdat Jefken niet meer binnen mocht, geeft 't boerken nog 0,50 en daar Alfons Kat achter haar weg geschoven was, geeft Gust ook nog 0,50, hierop zei Jefken, nu begrijp ik het en wordt socialist, daarvoor geeft boerken Matthys nog 0,50de bazin was hier over kontent en geeft ook nog 0,50. Omdat Benoiken op zijne spuwdag van 3 uren namiddag te bed lag en 's avonds om 9 uren in zijn hemd stond, zong Leon ie bij de weduwe Oosterlinck ter eero van Benooiken uit de Klottestraat 0,40. Gezongen door Mevrouw Van Stvvendael Ael- brecht bij M. Wellekans en rondge- haald door hare man 6,00. Gezongen door V. D. Stranten Malvina bij Jozef Welleke.ns 1,75. Gezongen door Marie Mortier en de kozijn van Jozef Van Den Bosch 7,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jhn 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal fr. 78,59. Voor de Turners. Gezongen door August De Schut ter en zijne vrouw bij Jef Katjes 5,GO. Errata Gezongen door Jean- nette De Schrvver by Leon Ringoir 3 10. Geschameteerd door Jefken van de metsers bij Martin De Beul 4,10. Be- noit Podev}ru geeft 1,00, omdat Toontje Boon met de stuivers dei- bazin weggeloopen is, en Jefken geeft nog 1,00. Omdat Benoit het uitbracht van de stuivers Petrus Jleiremans geeft ook 1.00, omdat Toontje Boon de opvolger is van Petrus 10,00. Gevón lep door Paul- dine hij Louis M ireoen op aanvraag van Wantje Spaóns zijn er 14 speci als van gedronken en de 3,00 voor de turners. Gezongen door Lau- reys Jozef Mi El mond Buys 5,35. Gezongen door Laureys Jozef bij Ed- mond Buys 5,45. Totaal fr. 20,90^ Federatie der Vakbonden. Heden Zondag om 5 1/2 ure. Mi Odilon Van de Steen. (Coiffeur) te geven door den Tooneelkring van Aalst. NIEUWERKERKEN. Zondag den 25 November, om 5 ure 's avonds, bij Petrus Adam, te geven door den Tooneelkring van Aalst. KERKXKEN. Zondag den 25 November, om 5 ure, bij Fr. Van den Storm, Stienes, te geven door don Tooneel kring van Ninove. De leden onzer Vakbonden zullen van de boden het volledig program ma vau het Avondfeest ontvangen. H. FLIPS. Nu dn WINTERVOORRAAD VAN PAT ATEN gaat ingedaan worden, wendt u tot Petrus Eeman, (bij genaamd Pée Koekenen), die heeft de beste, roode en witte. Grooten Bolleweg. 49, Aalst. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen u OOSTENDSCIIE KEEDERU 2' uitgave aan fr. 600,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730,00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 815,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGOR1FERES du LITTORAL 7 aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 °/0 aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. OPGEPAST I De leden der verschillende vak bonden en van den Soc. Propagan- daclub, wordt hunne aandacht ge trokken op de Bijzondere Alge- meene Vergadering, die zal plaats hebben op Zondag 18 No vember. Er zijn belangrijke besprekingen te voeren. HET BESTUUR. Heden Zondag 11 November, zul len onze kameraden gemeenteraads leden in het gemeentehuis zetelen op lat eenieder hem zou kunnen ver zekeren van zijn kiesrecht. Komt dus heden de kiezerslijsten bezichti gen van 8 1/2 tot 11 uren. Het Bestuur van den Soc. Propagandaclub. En er is twist, én er is ruzie èn tweedracht geweest in 't huishouden der Democraten. Wy hadden het verwacht Het ging over den electriek in 't begin wilde men hem voor gansch dé gemeente iedereen was daar mee 't akkoord. Maar als het nu op het stemmen aankwam, wilden ze kere. gemeenteraadsleden de elee triek voor't dorp alléén n riet voor de buitengehuchten. Dat vonden de leden van de buitengehuchten niet juist, aangezien zij toch de lasten moeten helpen betalen. Ruzie ont stond tusschen de groenen en men verweet Pauwels, dat hij nog enkel de belangen van 't kapitaal verde digde. Baetens dreigde met zijn ont slag te geven als gemeenteraadslid, en bij stemde met Adreans tegen het voorstel van hunnen.... Pauwels. Deze was zoo zeer verbauwereerd, dat hij zich onthield. Eere aan wie eere toekomt: Wij wenschen Baetens en Adreaans ge luk, omdat zii den zoo gevreesden(!?!) heer Pauwels, do naakte waarheid durven zeggen. Kwatongen beweeron, dat bet. schrift in de boeken der groene coö peratief zoo moeilijk om lezen is. Ergo dus Eenen uit de Vondelen. UIT DE LEEBEKE. Wij kunnen ons niet gewachten, enkele vragen te stellen aan Mijn heer de Pastoor, a propos het dan sen hier op ons gehucht- Mijnheer heeft het noodig gevon den, uit te vallen op menschen, die eerlijk hun brood verdienen, met. aan onze jeugd en de jeugd houdt van leute—een aangenamen dans avond aan te bieden. Druischt dat nu in. tegen de ge zonde reden, zoo een leute-avond Zoo ja, waar gebeurt dan de onze delijkheid Is het in de zéér kristelijke Lee beke, of is het op den Knipperhoek?? Het woord is aan Mijnheer Pastoor. BERT. Waakt op uw kiesrecht! Do vrienden worden verwittigd, ze de kiezerslijst kunnen komen-na zien, en diegenen die er niet op ver meld zijn hunne reklamatiën kunnen indienen, vanaf heden, alledagen tot Zondag aanstaande, van af 7 ure 's avonds, by Jozef Bee- rens, Nieuwstraat, 13. Wacht niet tot het te laat is Komt zien Komt zien Maandag is onze gemeente het schouwspel geweest eener brutale uitzetting, die onwaardig mag ge noemd worden.... De uitgezette Jan Moreels, heeft eene vrouw die al 4 jaar lam is, zyn zoon is aan den IJzer gesneuveld voor het Vaderland De uitzetting gebeurde tijdens een plassondeil regen de lamme vrouw werd op een stoel buitengebrachl, en op straat neer gezet, ook eene ge- donkplaat die de zoon van het regi ment had gekregen. Dit is nu de hulde van het gerecht aan den gesneuvelden gebracht- De gansche dag hebben de meu bels in den regen gestaan op de straat. Een kreet van verontwaardi ging steeg op uit de menigte, toen ze de 62jarige lamme vrouw op straat zette, en men wou onmiddellijk de deur terug open breken. Maar onze katholieke burgemeester had er voor gezorgd dat de gendarmen op post waren, om te beletten dat alles terug werd binnen gezet Een plaats werd aan de uitgezet- ten verleend in het oud nachtver blijf, waargeene enkel»» ruit nog in stak, en waar men planken heeft moeten slaan om don tocht, er uit te houden. l)e menschen wonen daar in oen echt hondenkot. Strijdt dan voor uw vaderland Als belooning werpt men u de straat op, en dan nog onder bewaking der gendarmen. En wat is de reden der uitzetting Een nieuwe rijke vond zijne wo ning te klein, en wilde er een salon bij hebben daartoe moesteen spoor wegbediende uitgezet worden, die dan het huisje der Moreels, zijn eigendom, opeischte. Waar is het gezond verstand van den vrederechter geweest om voor zulks onzinnige als een salon te ma- i ken, twee huishoudens op straat doet zetten, wetende dat de woningnood zoo sterk is? Die rechter moet geen greintje menschelijk gevoel meer bezitten, om zulke vonnissen uit te spreken. Het is een echt schandaal En zeggen dal do uitgezette rauzié- kant was bij het katholiek muziek, en dat een katholieke minister, den heer Moyersoen, nu de geldmiddelen weigert om werkmansbuizen te bou wen. Do man heeft, in woede, het in strument der katholieke maatschap pij stuk geslagen. Wanneer zullen de oogen open gaan hij onze werklieden, die nog in •to katholieke rangen versukkeld zijn? Alleen de Socialistische Partij,zal de werklieden beschermen, tegen de schanddaden der reactionaire klerikale bende, en hunne handlan gers de kapitalisten, eigenaars, vrederechters, en ordehandhavers J. B. Belgische Werkliedenpartij Af deeling Ninove. Zondag ii November vieren we het feest van den wapenstilstand. Dien dag komen alle mannen, vrouwen en kinderen op straat om hunnen onwrikbaren wil te toonen aan de tegenstrevers, dat ze uit alle krachten willen mede ijveren voor de wereldvrede. 1. Dat ze bereid zijn om de aan vallen der Union-civiques en andere Fascistische vereenigingen af te slaan, omdat het die lieden met hunne kapitalistische geld schieters gesteund door de N. S. B. aan 't hoofd, en beschermd door Barons en Graven, er opuit zijn de arbeiders groepeeringen te breken en hunne hervormingen omver te werpen. 2. Dat de arbeiders bereid zijn wanneer de beroepsmobilisatie hun van hun gezin komt .wegrukken, dat dan geen middelen van bestaan meer heeft, dat het heele land de hee'.e wereld door de arbeiders be sloten zijn alleen hunne klasse- en levensbelangen te zullen beharti gen, in welke omstandigheden het ook zij 3. Dat ze bereid zijn zich niet meer te laten bedriegen met de spreuk 'tis den laatsten oorlog die ook het militarisme dooden moet maar dat ze zich uit alle krachten zullen verzetten tegen een nieuwe massa moord. Te Den Haag zijn over korten tijd de afgevaardigden van 40 mil- lioen menschen samen gekomen en hebben besloten tegen elke nieuwe massa-moord het krachtig ste verzet aan te teekenen, ja des noods de algemeene werkstaking uit te roepen. Niet als het te laat is moet ge overtuigd worden van uwe plich ten, nu reeds moet ge schouder aan schouder geschaard wezen en weten wat er dient gedaan, als het er op aankomt. Niet op het oogenblik als de oorlog losbarst moeten wij meetings of betoogingen inrichten of het ordewoord in onze bladen afwachten, op 't oogenblik der mo bilisatie zijn onze bladen verboden of door de militaire censuur wit geverfd, betoogen of vergaderen is verboden, het Hoofdkwartier is dan meester van het land en be schikt over de menschen en hun leven, op dit oogenblik moet reeds vast in het hoold zitten welke rol we zullen spelen in bet drama, of we zullen moorden op bevel olwel ofwel ons zullen omkeeren om de dwingende hand af te schudden en te verpletteren, om verdrukking onzer klasse onmogelijk te ma ken. Daarom moet 11 November ge vierd en herdacht worden en moet iedere werkmaniedere werkvrouw te been zijn in alle steltn en dorpen van het land. Arbeiders en arbeidsters van Ninove, we verwachten u, neemt in massa deel aan de betooging. Vertrek om ure aan het Volks huis De Redding. Na den optocht rond de stad, gróote anti-militari- sche meeting, met als spreker gezel Hauwaert uit Brussel. Voor het PartijbestuurVoor de S. O. S. POL. VAN DE STEEN. J. DE DEYN. Voor uwe Hoeden, Mutsen en Bérets. wendt. IJ tot het huis OMER VAN BELLEGHEM COL PAERT. Statiestraat, 5, Ninove. Grootekeus. Laatste nieuwigheden. Billyke prijzen. ONZE SPORTGROEP. Al menigmaal sedert de laatste overwinning onzer sportmannen, hoorden wy door verschillende par tijgenooten de vraag stellen, hoe het met onze athleieu gesteld was. Wij willen langs den weg van ons week blad de belangstellende partijgenoo- ten voldoening schenken door hun te verzekeren, al zyn voor het oogenblik de betwistingen van Be- keivi van het dagorde er daarom niet minder levenslust en geestdrift heerscht by onze sportmakkers. Verleden Zondag hadden wij het genoegen hen aan 't werk te zien ip* een nieuwsoortige (oefenings)koers. 8 km. aflossing in ploegen van 2 athleten. en met 3 klassementen. Vele sportliefhebbers volgden met aandacht deze koers, vooraf dienen wy onze vriend Daver te feliciteren voor zijn ijverig doorwerken aan onze sport-afdeeling, dank aan hem zullen wij met onze athleten met ^eel hoop van slagen kunnen deel nemen aan de winter-sporlen. Maar houden wy ons by hetgene wii Zon dag 1. I. met belangstelling volgden. 14 athleten zijnde 7 ploegen namen het vertrek in deze koers. De uitslag was eene verrassing, 't was de ploeg Sturebaut-Hooghuys welke de 1° plaats innam. Vriend Sturebaut toonde ons een bard fond- iooper te zyn, bij dubbelde al do an dere ploegen,daarin werd hij prach tig geholpen door zyn pUogmaat Hooghuys welke de 3 klassementen won. Brodelet-Willekens klasseerden zich 2C, Willekens onze kampioen in zomersport hield zich in gansch de koers krachtig. Met oefening kan hij ook in fondloopen een geduchte tegenstrever worden. Brodelet zijn ploegmaat een onzer pupillen deed ook zijn best en de uitslag bewijst dat hij als tegenstre ver niet te onderschatten valt. Vele adulten kunnen voor wat uit houdingsvermogen betreft, er al een lesje aannemen. Als 3e geklasseerde kwam de ploeg De Lessines-Bourleau. 't Was de ploeg der gebroeders De Lessines welke als favori's den strijd inzetten en als vermoedelijke overwinnaars aangeteekend. Willi met ziin snel loopen bracht bijzonder leven in den koers, snel volgde het rekken van het peloton, doch Willy moest opgeven, als snel- looper kon hij hot lastig werk van kilometers niet aanhouden, Geor- get vond een nieuwe ploegmaatin Bourleau. doch deze was reeds ge dubbeld door opgave van zyn maat De Clercq was de 4\ Zijn maat Her- nau gaf het op aan de 5* km. In snelloopen zou Richard wel verras singen kunnen brengen, doch oefe ning ware gewenscht. Vriend Declercq was niet het minst op dreef, oefening jongen, uw in gang zettem is steeds goed, doch te veel slaat gij den raad van den leider in den wind, met gevolg dat gij er de schade van ondervindt. De 5® plaats werd ingenomen door de ploeg Michel-Hoebeko. Deze ploeg kenmerkt zich door hun moe dig gedrag gedurende gansch de koers. Hoebeke belooft veel als fond- looper. Michel was min goed in sprinten, kwestie van oefening. 6® kwamen aan Punnewaert-De Vos. Do Vos hoewel zeer moedig is on ervaren nog en ook nog wat jong om het te halen tusschen adulten. Punnewaert heeft een bijzonder uithoudingsvermogen de koers wat kort voor hem om de achterstel in te winnen, in koerc van langer dracht wellicht veel beter. De Troh Godisiabois gaven op. t Was do eerste maal dat zy in het strijdperk stonden, al doende leert men. Binnen een 14ta.l dagen doet men oen nieuwe proef, en wij zyn in afwachting wat deze proef-brengen zal» intusschen nadenken, de da tums der loopwedstrijden van 't ge west., provintie enz., aan onze athle ten zich goed voor te bereiden. Hoe wel geen sporthanen, dooli een prachtig en eerlijk gewonnen over winning doet altijd genoegen. Jon gens welke aan sport wenschen te doen,kunnen zich tenallen tyde lateu inschrijven, bij makker Daver, sport leider. E. B. de Toen wij met enkele makkers, na de rampspoedige oorlogsjaren de herinrichting onzer jeugdgroepeo- ring ter hand namen, en onzen Turn kring met zijne jongens en meisjes afdeeling werd geslicht, koesterden wij de vurige hoop, deze eens krach tig en bloeiend te zien opgroeien tot een machtbezielend wezen, welke flink helpenzou aandon vooruitgang onzer jeugdkringen en den groei onzer party. Hoewel wij destijds met grijnsge lach en afgunst werden begroet door allerhande tegenstrevers, en nog vele moeilijkbeden meer, gingen wij flink onzen wog op, en groeiden tot een macht, w aarmede dient afgere kend te worden. Het schokschouderen bij ons te genstrevers heeft plaats gemaakt Ivoor oen zekere erkenning van macht en aanzien, vandaar afgunst en klei# neerings-methoden ten onze opzichte 10 de Burgerkampen, welke zich kenmerkten nu eens door gezainent- lyke aanvallen van liberale en ka tholieke sporthelden dan eens afzon derlijk, zulks met het doel ons le dental aan te tasten, om dit doel la bereiken waren alle middelen goed, onder meer kraaiden zy maar over niet voldoende technische kennis 011- zer leiding enz Spoediger dan zy liet verwachten viel dit door onze tegenstrevers gfaag bereden stokpaardje in het zand. Het optreden van 250 arbei derskinderen in openbare als andere feesten welke dank zy de kundige leiding en het eendrachtig willen der roode turners en turneressen, prachtig slaagden en buitengewoon succes kenden, wierpen ditiiaardje omver. Rust-Roest's blazoen en zyn leiders wroken aldus den laster. Een overzicht geven over alles at door onze roode jeugd geduren de hot vierjarig bestaan werd ver richt, zou ons te ver leiden en in herhaling doen vallen. Over de ver dere werking onzer Jonge Wacht, met zyn Tooneel- en Studiekringen onz. zullen wy dus niet spreken. W1.1 stellen met voldoening vast, dat do herinrichting onzer jeugd- groopooring met vaste hand is aan gepakt geworden en trots alles is gegroeid tot eene stevige organisa tie waardig onzer partij en onze klasse, wy zyn er des te fierder om, gezien de eensgezinde geestdrift der twee honderd en tientallen roode jeugdleden, ieverende om meer dan vroeger nog uitbreiding te geven aan onze beweging. Kortelings zullen wy beschikken over onze nieuwo ingerichte oefen zaal en zullen wij opnieuw met onze volledige afdeelingen kunnen wer ken. Ons a. s. feest zal ♦oonen aan vrienden en vijanden, do kracht van ons jeugdig en flir.k opgroeiend leven en vrank en vry gaat Rust- Roést opnieuw naar roem en zege. .Een vurige oproep doen wij ook aan de tot heden onverschillig ge- hleven jeugd, om zich aan te sluiten Mi de Roode jeugd, hetzij als turner of turneres of in een of andere af deeling onzer jonge wacht. Vooral diegene welke zich lieten opzwee- pen en medeslepen door het over dreven (sport)gehuil van alle soor ten kleurverstoppende of liberaie of katholieke burgerkringen, roepen wij op,- hun bewustzijn te laten spreken en zich eens ernstig af ut vragen of de voordeelen welke hee als arbeiderskinderen daar beloofd of soms geschonken worden, niet het loon uitmaken voor 't verraad der werkerszaak, welke zy onbe wust plegen. Ziet gij niet arbeidersjeugd dat door uw sportgeest aan te hitsen tot het uiterste in deze Burgerkringen men niet anders beoogt, dan door het sport u te onttrekken aan de arbeidersbeweging, in w elker ran gen uwe plaats is om mede testry- den voor uw recht op bestaan, daar om ook zult gy jeugd, welke in het beoefenen van sport of turnen een genoegen schept, zich niet langer als speelbal laten dienen dezer krin gen, maar vrank en vrij het hoofd verheffen, de u door de burgerkrin gen aangeboden alrnoes van de hand wijzen, en mede marcheeren met en in de rangen uwer werk mak kers. En gij jonge meisjes, vindt gij straatwandelen genoeglijker, dan enkele uurtjes per week gezellig samenzijn met werkzusters, zich toe leggende op turnen of tooneel, of denkt gij soms als ve[o andere, te groot te zijn geworden om in turn- kleedy of anders samen te trekken in de groote vrye natuur, waar men vreugde schept in het verfrissehen onzer longen en het zingen onzer prachtige jfMigdliederen welke op zijn minst genomen dubbel waard zyn dan ons straatliedjes Allo, niet langer geaarzeld onze meisjes afdeeling moet voor een iaar verloopen is, minstens verdub heid zyn van ledental, gy welke graag U aansluiten wou, doch het liet ter wille uwer vriendin, moogt niet langer wachten, het oogenblik is daar en welkom in het midden van Rust Roest lacht u tegen en zal ti aan vriendschapen goDoegeu dub bel vergoeden, wat gij op de straat verloor. En gii oudere partygonoo- ter., vreegen uwe kinderen niet zioh te mogen aansluiten by do Jonge Wacht of Turnkring Zoo ja, waar om liet gij hét niet toe. En zoo ze het niet vroegen, waarom spreekt gR er niet zelf eens van, of denkt gy ook soms straat vermaak beter ge past voor u we kleinen. Komaan.de turnden aan het werk goslagon, onze jeugdkringen flink versterkt en ge denken wij de spreuk Turnen baart macht, eendracht maakt macht, hoe sterker onze jeugdbeweging, hoe zekerder do toekomst. Heil onze Roode Jeugd. Leve Rust- Roest. Omer. koopt uwe Schoenen BIJ G.Van Driessche. Nieuwstraat, 31, Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3