Moedershart in 1914. Aalst. In be Bcanbing Mijn Hoekje. Rast u len strijd. Plaatselijk Comiteit voor tArbciders-Qpooeding. Verloren Voordracht inel Licht beelden VRIJEN INGANG. l)e Calharinislen Inschrijvingslijsl dei- Werkliedenpartij Monument Van Beveren Kuipers gevraagd. i Victor De Gevler Zondagdienst. Meusohenkind, voort in het wondere leven, rust U ten strijd Hoort Gij de leus niet alommegehe- T0D, rust U ten strijd Wee wie er wijfelend aohtergeble- 't strijdgewoel mijdt. Rouw kiemt uit rusten en stilstaan is eneven, rust Uien strijd Of U de weelde der liefrijkste dreven 't harte verblijdt. Of U de lente en de liefde U omge- rust U ten strijd Boven Uw huis blijft de doodsengel zweven. daalt er en snijdt Levensdraan af door do uwen gev*e- rust U ten strijd Loont U de lust, ach het leed wacht er neven, voort vliegt de tya. Wat U bekoort met U eenmaal be- geV6n' rust U ten strijd Kracht brengt het kampen, sterk maakt het streven, Mensch wie Gij '-Ut, Op uw banier zij do leuze geschre- Rust na den strijd 0. H. (uit MIJNE LENTE, by A. H. M. Roolandts, te Schiedam). tVenseht gij U in te lichten over dearbeids-en sociale wetgeving, in toepassing of in voorbereiding zooveel in Belgic als in het buiten land, richt u dan tot het BUREAU VOOR DOKUMENTAT1E DER B. IV. P. Volkshuis, Brussel. De schrik rees in het land een [oorlog ging aan 't woeden voor Vaderland en. Vorst trok men [ten strijde heen. Een arme Weduwvrouw, wier harte [was aan 't bloedon, •prak tot haar eenigen zoon vol [droefheiden geween: ach, liet kind, hoor mijn hede hüjf [bij moeder 111 vrede, iraat naar 'tslagveld niet mede, waar ['t bloed bij stroomen vliet, moest ik uw bijzijn dorveu. bet zou [mijn hart doorkerven, en 'k zou van wanhoop sterven.... [kind lief. verlaat my niet. Ik voelde steeds, mijn zoon, op iny [het noodlot kleven van in de wieg alreeds, was ik een [wees op aard bij een wreede ramp verloor uw Va- [der liet leven en aan mijn talrijk kroost werd gij [alleen gespaard.... bii zoovoel ziele lyden, rampen langs [allo zyden, wilt ge dan nog gaan strijden naar ["t moordend slagveld heen Ach kind, ik smoek u teeder schenk [mij do ziolerust weder en werp de wapons*noder, ach, laat [my niet alleen 1 Moest gij, mijn dierbare zoon, het [wapentuig omgorden en ondanks mijne smart het oorlogs- [kamp betreen wat zou er dan van ïny.Soen arme [weduwe geworden, beroofd van allen steun en moeder ziel alleen Eenige schat van myn leven, mijn [troost nog gebleven, op does wereldsche dreven, heb doer- [nis met mijn smart Want vlucht gij onze woning, ter- [willo van een koning, mijn dood zij dan uw looning. dan [breekt ge my liet hart.... En ondanks het gesmeek der rade- loozo moeder, ondanks haar bang gesnik en zilten [trauenvloed, toch ging h\j heen, haar zoon, haar [een'ge steun en hoeder, en stootte d'arme vrouw de wanhoop [in 't gemoed Eonsklaps zeeg zij ton gronde, staar- [de strak in het ronde, kermend bij ©Ike-stondemijn zoon, [ach, keer toch weer... En langzaam op haar lippen versche [oen doodsehe stippen, liet nog een zucht ontglippen en [dan.... zij was niet meer O, afschuwelijk militarisme, kupitu- [lisme, dat was uw werk, en juist daarom willen wij I. S. Oud •trijders, Oud-soldaten, Vrede. Geen wapens meer, dat, dat alleen [is ons doel. Voor de I. S. O. S. afdeeling Aalst HET BESTUUR. Samenwerkende Maalsehappy S. M. Hand in lland Molendries, AALST. Het aanplakken der prijzen. De regeering had een wetsont werp neergelegd aangaande den woekerhandel in eetwaren en ande re koopwaren van allereerste nood zakelijkheid. Het eerste artikel van dit ontwerp bestrafte de personen die aan woekerprijzen eene waar zouden te koop gesteld of verkocht hebben, die tot voeding, kleeding, verwarming of verlichting dienen moest. Het eischen vau eenen woeker prijs van wego eenen enkelen per soon viel dus onder toepassing van dit ontwerp. Na onderzoek door eene Kommis sie, komt het ontwerp weer voor de Kamer met eene gansche verschil lende strekking. Volgens het ont werp dier Kommissie wordt het ver gen van eenen woekerprijs door eenen enkelen persoon niet meer gestraft. Men mag welken prijs ook afeischen, zoo overmatig ook hij weze, men mag eenen kooper be driegen en afpersen dit valt niet onder toepassing der wet, dit is niet strafbaarenkel de overeenkomst, de samenspanning met het doel het stijgen of het dalen der prijzen te verwekken is'strafbaar, al weze stij ging of daling overdreven of 'niet De. Kommissie stelde dus vaor het artikelSll van bet Strafwetboek te wijzigen, welk slechts de personen straft - di<\ door welkdanige be drieglijke middels ook. de stijging of daling van de prijzen dereetwa ren zullen teweeg gebracht heb ben. Een gansch verschilend stand punt dus scheidde de tw?e ontwer pen het eene trof liet feit het an dere het inzicht of de bedoeling. Andere moeilijkheid Wanneer moet. een prijs als woekerachtig aanzien worden Na langdurige bespreking, bij welke Jos. Wauters gepoogd had eenige wijze ingevingen en leidrich- ting.cn vooruit te zetten werd het ontwerp voor nader onderzoek uit gesteld. en de Kamer stemde enkel de artikels aangaande het ten toon hangen der prijzen. Daarover waren het allen eens. Een toezicht is noodig, züo zegde men; niets mag in het duister ge beuren alles moet in liet volle licht geschieden. Het ten toon hangen der prijzen is een onmisbare maat regel. Wanneer de prijzen zullen ton toon hangen, Mal het den verkoopor moeilijk vallen overmatige prijzen te vergen daar de koopers zich el ders zouden begeven, poch van groot belang i£ liet dat die w et niet enkel op papier bestaat.. De prijsaf- kondiging moet ten beste in betoog komen, in zeer zichtbare cijfers de maatregel hoeft eerlijk toegepast te worden. Eene wet op hel bekend maken der prijzen toed zoo maar eene rnstige, stipte en strenge toepas is beter. Het Midden-Comiteit heeft bij algemeenheid van stemmen besloten, dat de dagorde gestemd door den vakbond der marmerbe werkers, niet in ons weekblad op te nemen, en die naar de Federatie der Vakbonden te sturen. OPROEP De partijgenooten, vrienden en vooral de jeugd, worden uitgenoo d igd tot het hij wonen der Voor dracht met Lichtbeelden over do aardbevingen van Japan. Wij drukken bijzonder op deze Voordracht, omdat liet van geen belang ontbloot is, vooral voor de ai beidende klass". die zich ter nauwernood de twee eindjes aaneen kan brengen, dus moeilijk aan dé behoefte van hun gezin kan voor zien. En hier geldt het een land, een volk, arbeiders als wü, die ook van hunnen kant te kampen hebben voor hunnen economischen en politie kon toestand te verbeteren, dit volk, leze klasse is sinds maanden er aan de grootste ellende ten prooi, en dit verergert nog van «lag tot «lag, vooi tgesprol.en uit de one venaard aardbeving- die aldaar hoeft plaats geluid, die honderdduizenden slacht offers veroorzaakte en stoffelijke ver woestingen verwekte, orger dan in oorlogstijd. Bij middel van deze' Voordracht bij te wonen, zullen onze partijge nooten er een denkbeeld kunnen van nemen, over den waren toe stand dier zoo geteisterde bevol king. Komt dus allen naar deze Voor dracht. A B. Dinsdag een Col in fourrure. We derbrengen tegen belooniüg, Dirk- Martensstraat, 17, Aalst. BIJ DE SCHOENMAKERS. Onder zelfden titel verscheen over veertien dagen een artikel spreken de over de goede verstandhouding wolke bestaat bij de patroons klasse, daar ten minste waar het gaat om hunne brandkast te verdedigen en om de grootste uitbuiting welke in onze nijverheid bestaat, to besten digen. Rood onderteekenaar van be doeld artikel spreekt er over op eene min of meer vinnige manier. Heelt hij gelijk 't Kan wel,en 't is overigens goed te hegrijpen, wanneer we dagelijks moeten besta tjgen, dat de Hoeren Patroons schij nen den zot te houden met hunne werkers en werksters. Inderdaad, als we zien dat in andere nijverheden reeds langloons- verhooging toegekend is, als gevolg van de steeds stijgende levens duurte, en dat de patroons uit onze nijverheid maar al het mogelijke doen om de zaak der loonsverhoo- ging dood te zwijgen, ja geen enkel woord antwoord laten geworden op 't beleefd schrijven der vcreeniging, dan komt het wel eens dat de ver bittering ten top stijgt. Om nu op het bedoeld artikel t°>- rug te komon, is het wel van geen belang ontbloot, voor de zoovcelste maal te onderlijnen,.dat we tegen woordig een goed georganiseerd patronaat, een erg verdeelde arbei dersklasse hebben. Hoe moeten de patroons niet jui chen bij het denkbeeld, dat ze in de kristene, zoo gele als groene dom persleiders, prachtige exemplaar in de hand hebben. Is de taktiek dier heeren. die zich nu de kristenen noemen, niet erg misdadig Zijn ze immers ni^tge sticht om de socialistische vakver- eeniging te bekampen, die streeft naar de volledige opln-Hing van het uitbuifingsstelsel Ja, waarom zou len ze dan niet de lof verdienen van de heeren patroons? 't Zijn immers zij die a-in het hoofd van nogeen0 zeker gedeelte der arbeiders uit onze nij vet beid, die de werkersbelan gen op het, achterplan schuiven, om in vuige rol t.e blijven, name lijk steeds de verdeeldheid onder de arbeiders te blijven bewaren. Foei Voor dergelijke mensclien. We kunnen niets dan verachting voor dergelijke praktijken over heb ben. De oogen der arbeidende klasse, welke heden nog steeds in do rangen van dergelijke honden zijn verloren geloopen, zullen vroeg of laat toch open gaan. De klassvtegenstellin- gen die dageliiks nog verscherpen zullen de arbeiders dringen in de rangen der socialistische vakbewe ging. want daar en daar alleen is voor de arbeiders redding mogelijk. Want, de verstandhouding is een fatale leugen gebleken, en dat weten de dompersleiders «vengoed, zij die nochtans stoorts deiidelowoor» den der verstandhouding op hunne linnen hebben. Verstandhouding der klassen 'i Ellendige komedie, men kan even goed spreken van liet vereenigen van water en vuur. De klassestriid kan niet verzoe nend zlin maar scherp snijdend. Dat de arbeiders zouder onde> scheid van godsdienstige of philoso- fische overtuiging dit eens en voor goed mochten begrijpen, dan ware een groote stap naar de verlossing der arbeiders gedaan. Dan ook zouden de patroons uit onze nijverheid ook eenlageren toon schuifelen en zouden we niet. voor do moeielijkheden staan, waarvoor we thans komen te staan. Dat onze vereenigde makkersen vriendinnen daar aan mede helpen en elk p^n nieuw lid aanwerven. Aan 't werk dus Aan de propa ganda 1 Sparta. Plaatselijk Comileil voor Arbeiders-Opvoeding. MAANDAG 19 NOVEMBER, om 7 uren, over Japan, (land, bevolking en aardbeving) in September 1. 1. door VAN HOVE. o~o VRIJDAG 23 NOVEMBER, om 7 ure 's avonds, VIERDE LES over: Het Socialisme, door LANDSVREUGT Pusrke, HET BESTUUR. Bond der Aalster&che verminkten van het Werkongeval. HUICHELAARS We hebben in de laatste dagen een plakbrief uitgehangen, bewij- zenden de liefde die onze tegenstre vers voor het volk hebben, op welke wyze d n erbarmelijke» toestand, vooral onzer weeskinderen wordt opgevat. Deze die de pretentie hebben zich de verdedigers der werklieden te noemen, stralen boven allen uit van onverschilligheid, ja van tegenwer king. Dit geldt vooral voor de gewe zen Daonsisten, nu Fronters die de laksheid begaan, in plaats .te ant woorden op de plakbrief die klare wyn schonk, die hunne, huichelarij in het daglicht stelt, te gebaren van krommen haas en ook een plakbrief uithangen, die nevens de fratie sprce'kt. We mogen er ons wel ver- verwachten, aan taaikemels, onbe duidende zinnen, groote lantaarn van de Molendries, ja zelfs Hooge- school in de groote gebouwen van den Molendries, zooals ze in hun blad schrijven. En vermits de groenen-gelen uit deZouistraat ons willen doen door gaan dis domkoppen, zoodoende hun zeiven ophemelen, waarom dan toch met de roodjes, die onbekwaam zijn te schrijven geen kort spel ge maakt. en niet meer geantwoord. Maar ze gaan liever van het stand punt uitliegt liegt en blijft liegen, er zal altijd iets van overblijven. Maar deze die niets dan taaike mels maakt, wil er zich bii bepalen oen weinig het geheugen dier hoog geleerden op te frisschon. E*»n Tombola is ingerichtten voor- deele der weeskinderen. Eenieder wordt gevraagd om er bereidwillig ziine hulp aan te verleenen. De groenen zijn nogmaals de eerste, om dit tegen te werken want zerich- ten on hunne beurt ook een tom bola in. Dut toont hunne liefde voor de weesjes onzer stad. Maar nn wat hun plakbrief be treft zi j schitteren rnet cijfers, die oogverblindend zijn, en vragen ons voor onze cijfers te geven. Maar- we gaan ugroon-gele para sieten ook oen vraagstellen. Hoeveel leden hebt u in uwe vak bonden Hoeveel leden hebt u in uw zie- kenhond Wat is het zakencijfer uwer apotheek en coöperatief Als we dat weten zullen we dan ook onze cijfers mededeelen. Maar ani woorden zult u niet, om dat onze cijfers veruit die van uzul- 1 >n overtreffen, hetgeen nogmaals zal bewijzen, dat de werkendeklasse u den rug toekeert, en enkel ver trouwen stelt in de Socialistische partij. En onze groene helden beelden zich in op de ware weg te zijn en meenen hiermede onze bevolking te dienen. Die hersenlooze pijpoko p^n kramen al hun vergift uit op de rooijes, meenende hier door de aandac t der bevolking van hun ploertenstreken af te hou den, maar de roode domkoppen zul len 'dit op tijd en stond herinneren. A. B. Zondag aanstaande, 25 D«*cember. om 3 uren namiddag, in liet gewoon lokaal, hij Edmond Coppêns, Gentschestraat, 8G, Algemeene ver gadering. DAGORDE. Wijziging aan het reglement. De vergadering is van het groot sto belang, en wij rekenen op de aanwezigheid van eenieder. Makker Jan Bekaert. arr. si tarls der Belgische Werklieden pari ij, zal de vergadering bijwonen. HET BESTUUR. KON IN K LIJ KE RE DERI JK K A M E R Stedelijke Schouwburg van Aalst. op Zondag 2 en Maandag 3 December, a s. LUISTERRIJKEOPVOERING van Waar moeten de oudjes nu naar toe? Die vraag stelde ik mij, bij het vernemen dat onzen minister Moyersoen, bij al zijne reeds be- drevene misdaden tegenover het werkende volk, nu nog deze komt te voegen het afschaffen derge- westelijke Commissieën voor de Ouderdomspensioenen. Wanneer vroeger een oudje zijn ouderdomspensioen had aange vraagd, en hij was niet tevreden met de beslissing die genomen was door den Heer Controleur der belastingen, dan kon dit oudje in beroep gaan by de Gewestelijke Commissie. Waaruit bestondt die? Uiteen afgevaardigde van alle partyën en gezien dit eene instelling was van minister Wauters, zoo hadden de socialisten ook hunne vertegen woordiging. Die Gewestelijke Commissieën waren nog al wat democratisch, nog al werkersgezind, en was er een oudje die meende geen volle dig recht te hebben bekomen, dan bekloeg hy zich hierbij. Maar sedert het bestaan van die democratische Gewestelijke Commissie, is er een reaetionnai- ren chef, Mijnheer Moyersoen mi nister geworden, en by dien chris- teljjken onmensch, moet al wat democratisch is weg. en zoo heeft hij nu ook die Gewestelijke Com missieën van Ouderdomspensioe nen afgeschaft. Hebben de ouderlingen nu te klagen, ze mogen zich wenden tot den HeerGouverneur.diede klacht of reklamati» overmaakt naar den Heer Controleur, tegen wiens be slissing men in beroep is De Gewestelijke Commissie is vervangen door eene Commissie van drie ambtenaren van 't minis terie. Zulks zegt genoeg, in wiens handen minister Moyersoen nu de reclamatie heeft gegeven. En zoo heeft Minister Moyer soen nog geen enkelen maatregel genomen, of hij is gericht tegen de kleinen. In afwachting dat Minister Moyersoen de afschaffing van het kosteloos pensioen der ouderlin gen door liberalen en katholieken zal doen stemmen, wil hij midde lerwijl niets onverlet laten, om al wie hy kan het pensioen te ontne men of geen toe te kennen. Waarlijk, wie hadthet ooit dur ven denken, dat Minister Moyer soen zulk een onmensch zou zyn geweest T Hy den man die dagelijks ter kerkè gaatHoe jaagt Christus hem niet uit zijnen tempel Dat is de vraag gesteld door Friederik. N. B. Toekomende week e nieuw Hoekje daarover. der Syndikale Commissie, ten voordeele van het geteisterd Japan. Lied gezongen door Maria Aol- brecht bij Rent' Blanckaert. en rond- gehaald door Prosper Blanckaert 23.45. J. W. 2,00. Bi kroond lootieelspel door J. Horemans. Prijzen der plaatsen, alle taksen inbegrepen. Voor niet leden Benedenzaal van 1 tot 180 5 fr. 180 en volgende 4 fr. Balkon le rarg 2,25 fr. 2' rang 1,25 fr. Kaarten te verkrijgen, ten lokale Keizerlijke Plaats, 39, van af Zondag 18 November. Het voorbehoulen der plaatsen geschiedt den Zondag 25 November, van 9 tot 12 uur. Men leze de aanplakbiljetten Schrijven bureel van het blad J. J. B. 250. ZIEKENBOND Algemeene Verplichtende Verga dering, op Zondag 25 November, om 2 1 4 ure namiddag. DAGORDE: 1) Geldeliiken toestand. 2) Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid van rfé dagorde, kan er zich niemand latea verontschuldigen. Allen dus op post HET BESTUUR. De apotheken ztin allen open to s middags.Zal'snamiddagsallee oren hliiven de anotliqek van M VAN O.AELENBERO, Leopeldstraat N. B. De apotheken sluiten da gelijks om 20 uren.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2