Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Droeve ellendige toestanden 1boe moet men georganiseerd sijn. Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 47. Prijs per nummer IR centiemen. 2R November 1923. Annoncen RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op r en 2; bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzyde. Reklamen volgens overeenkomst. AlTe briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. "Ongetoekende brieven-worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, A ALsi* ABONNEMENTSPRIJS fr. 2,20 4,00 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 1500 Men abonneert zich op alle postbureelen. 3 maanden 6 1 jaar 't Is bitter vinnig koud, een sner pende noorderwind die u door merg en beenderen dringt, als we verge zeld van oen paar gezellen ons op weg begeven om een ongelukkig ge zin te gaan bezoeken. Wij komen aan een steenbakkerswerf. Daar staat, tegen den berg, als om er be schutting te zooken de woning van dezen welke we gaan bezoeken. Wij zijn ophot eerste zicht, erg go- troffen, de onnoemlykste zaken aijn er aangebracht, «tukken linoleum, toile cirée, oude stukken plaat en zoo meer, om er met behulp eener 1,90 m. lang, 1 m. breed, 1,10 m. hoog. Hier even als in liet ander plaatsje geen lucht noch licht. Het is er ondragelijk, de atmosfeer ver pestend. De bitterste ellende en ar moede heerschter. De man werkte vroeger in het Walenland. Ziek geworden zijnde was hij in de onmogelijkheid do huishuur te betalen en kwam met vrouw en kinderen naar de geboor testad terug. Onmogelijke een huis te vinden, familie en kennissen spron gen bij. Het oudste kind werd door een broeder opgenomen, en deed ontleende handkar eene woning daar te stellen. Heel het gedoe waarvan de afbeel ding hierbij is 3,40 m. lang, 1 m. breed op 1,40 ra. hoog. Langs een kleino helling bereiken we de deur opening. Als op handen'en voeten kruipend komt-men er binnen. Heel de inboedel bestaat uit een kleine verroeste kachel met ijzordraad saam gebonden en rustende op oen paar kareelsteenon, een stuk stoel en 't is al. van tafel geen spraak, van verlichting of verluchting evenmin. verder wat men kon, van hun tekort schonken ze'in de mate van het mo gelijke en onmogelijke. In dit onhebbelijke kot leefden dus gedurende zes lange maanden deze menschen. Onwillekeurig rijst op onze lippen een vloek tegenover die burgergazetten welke beweren durven daterGEEN WONINGNOOD BE STAAT We denken aan Minister Mover soen de demokraat... die het bouwen van werkmanswoningen quasi on mogelijk maakt door het inkrimpen Deze plaats welke moet dienst doen als... woonvertrek is 2,40 m. lang op 1 m. breed. Wij zien verder een opening als van een hondenhok, wij krijgen er kijk in met plat op den buik te gaan liggen, het is het... slaapvertrek. Enkele ruwe planken rustende op een paar pdnnolatten, daarop een weinig gedroogd lisch en gras,eenige oude stukken van zakken, wat vod den en ge hebt.de slaapgelegenheid van een ZIEKE MAN, EENE ZWAN GERE VROUW EN BLEEK EN ZIEKELIJK KIND. Dii plaatye zooals men het op de plaat van achter zien kan is en weigeren der toelagen cn noodige gelden tot het voortzotten van liet werk van Wauters, het bouwen van werkmanswoningen, door hem inge steld door zoovelen met liefde en toe wijding voortgezet. Wij zijn gelukkig te kunnen mel den dat hospitaal en armbestuur eens op do hoogte van den toestand oen einde heeft weten aan te stellen, die voor onze huidige maatschappij een echt schandaal daarstolde. De ongelukkigen zijn thans opge nomen in het hospitaal en kunnen er gerust betere tijden afwachten. Pol. VAN DE STEEN. Zoo dikwijls hoort men de vraag stellen, hoe moet men georganiseerd zijn l Als men eens om zich schouwt, zicc men allerlei vereenigingen, politieke, godsdienstige, wijsgee- rige, liefdadige, enz. Van zeil rijst dan do vraag, waaraan moet ik mij houden en iedereen roept als om strijd. Sluit uaan bij ons Zeer moeielijk is liet dan dikwijls om eene keuze te doen en ongetwij feld is dit dan eene reden dat nog velen verre van de organisatie blijven. By het kiezen van eene organisa tie moet men zich houden aan de volgende punten èn onderzoeken of die aanwezig zijn in die veroen i- ging waar men lid w il van worden. Eerstens, moet eene organisatie gped en degelijk zijn. goed en doge lijk voor u, ook goed en degelijk voor anderen. Go- d en degelijk voor wat betreft uwe positie, uwe werk zaamheden, uwe plichten en be kwaamheden. Nu is het van zelf sprekend dat. ieder zijn vcroeeiging die eigenschappen toek» nt. Metal lerlei mogelyke en onmogelijke fei ten tracht men Ute overreden, ieder voor zijne vereeniging, dat hunne vereeniging goed en degelijk is tot zelfs dansclubs, kaartclubs, loterij vereenigingen, enz. 'tok op vak vereen igingsterrein loopt, men u van alle kanten na en tracht men u te overtuigen van het goede en degelyke der organisatie. De kris tone vak vereenigingen wil len u by hoog en laag verzekeren, djR hunne vakvereenigingen goed zyn. Zij immers predikon naasten liefde en solidariteit, met, werkge vers en werknemers onderling, en beloven u langs dezen weg de schit terendste toekomst. De socialistische daarentegen lee ren ons, dat van deze solidariteit niets komen kan en overtuigen ons dat juist door strijd, en ook door strijd alleen, iets goeds en iets blij vends voor onze klasse te veroveren is. De werkgever zelf die over het al gemeen meer onderlegd is als zijn werknemer, trekt hier partij van. Met de kristelyke organisatie zegt hy zeker, door solidariteit en naas tenliefde zal de huidige maatschap pij beter worden, maar in praktyk voert hy dpn klassenstrijd met alle hem ten dienste staande middelen. Of nu werkelyk de leiders on de leden der kristelyke organisaties dit niet inzien Of ze nu werkelyk door de werk gevers met zulke naastenliefde be handeld worden en of do socialisti sche vakvereenigingendan zoo zeker zijn van door middel van klassen strijd, betere toestanden te schep pen Dit zullen wy ook aan de hand van christelijke sociologen en eco nomen onderwerpen. Schreven wij hierboven dat de werkgever over het algemeen moor ontwikkeld is als zijn arbeider en den klassenstrijd mét alle hem ten dienste staande middelen voert, thans zullen wy dit ook trachten te bewyzen. Do katholieke arbeider die volgens besluit van Episcobaat vereonigd moet zijn in de kristene organisatie, wordt geleerd dat er GEEN KLAS SENSTRIJD bestaat, derhalve mag hij zich niet aansluiten by oen orga nisatie die den klassenstrijd aan vaard. Lezen wij nu den pauselyker. om zendbrief van Leo XIII, uitgegeven dei 1" Mei 1891, dan komt het ge voelen voor ons, dat. deze toch wel aangeeft dat den klassonslTijd be staat. Hij schrijft: Daarbij kwam de al les verslindende woeker liet kwaad verergeren. En heeft de Kerk her haaldelijk reeds haar veroordeeling over dit euvel uitgesproken, een onverzadelijk en wanziek kapita lisme gaat nochtans in onze dagen voor het oude spel, zij het onder een andere vorm dan voorheen te drijven. Zoo zyn productie en han del schier het monopolie geworden van eenige enkelingen en zoo konden enkele bezitters van onmetelijke schatten.de massa's van het prole tariaat een juk opleggen, datsipchts weinig van dat dér slaven ver schilt. Inderdaad, hier beschrijft de grootste katholieke sociolooede toe standen zooals ze zijn, onomwonden en vry. Van zelf rijst dan ook do vraag of de arbeider hier dan maar bij de pakkers moet gaan zitten en 'deze naastenliefde en solidariteit van het kapitalisme op dezelfde manier moot beantwoorden. Ieder verstandig en zelfbewust arbeider zal moeten toegeven, dat liii zich zonder onderscheid van godsdienst of pelilieke overtuiging hiertegen moet verzeilen. Het uaat hier niet om gescheiden op te l r« k ken. het, kapitaal doet dit immers ook niet. Neen, allen gezamenlijk gestreden om los te komen van het juk, waar onder de massa van het proletariaat gelukt gaal. van dat juk dat slechts verschilt van dat der slaven. De handschoen ons toegeworpen, opgenomen maar vereend en krach tig. Er zijn ook katholieken die dit beweren. Het was in 't laatst der vorige eeuw, dat Kardinaal Manning onder de dokwerkers in Engeland propa- gandeerde, den strijd te aanvaarden tegen hunne gewetenlooze uitbui ters. Na hun als 't ware eerst onder richt te hebben gegeven, hoe zy zouden strijden tegen liet groote Engelsche schee,ps kapitaal, ont brandde den strijd die een der groot ste was in Engelaad. Fiertusschen die strijdende massa bewoog zich een edele leider, die. alhoewel zelf van* aristocratische af komst, den nood had leeren kennen van het proletariaat. Zonder hunne godsdienstige of politieke overtuiging in acht te nemen, ging hy hun voor, bleef hun aanwakkeren en moed inspreken om den strijd vol te houden tot het uit erste. En met welk resultaat Na weken langen strijd, een glans rijke overwinning. Wat leert ons dit? 1. Dat hier een strijd gestreden werd ^an arbeiders, die eendrach tig samenstrijdend, niet gescheiden door een verbond van bisschoppen of kerkelijke overheid, om zich hij geene andere dan een katholieke of christelijke vakbeweging aan te sluiten, mogelijk is. 2. I)at hier door een katholiek socioloog niet alleen de staking als strijdmiddel wordt erkend, doch hij ook wel degelijk den klassenstrijd voorstaat, welke niet het geval is bij de kristene vakorganisatie, die juist op dezen oogenblik dienen als strijd brekers. Van zelf, ryst hier dan de vraag. Waarom hier het verbod van de kerkelijke overheden u te vereeni gen in de socialistische vakbonden, i waarom hier geen klassenstrijd i De bewering dat de Kerk en met eens do kristene organisatie, de be schermers zijn van het kapitalisme, is niet zoo geheel ongegrond. De Kerk die voor hare behoeften meer te verwachten heeft van het kapita lisme dan van den arbeid, moet na tuurlijk alles deen, dat het kapila lisrne onaangeroerd blijft. Dat er nu iemand uit die kringen juist een tegenovergestelde richting voorstaat, doet aan de zaak niets af. Dit bly'ft, dat de Kerk de groote be schermster van het kapitalisme is. Zoodoende is te begrijpen, dat do Kerk de arbeiders verbiedt, don klassenstrijd te aanvaarden, ja zelfs hare leden met een geestelijke boy cot bedreigd, die zien aansluiten bij eene organisatie die den klassen strijd aanvaardt. Arbeiders en vooral gij katho lieken, moet gij u zoo laten binden door mijnheer pastoor, omdat gij stoffelijke voordeden wilt zoeken, daar waar gy ze het best zult vin den Moet gij u hier bukken voor een bevel die in andere landen niet be staat? Neen, zy uw antwoord. Eendrachtig en samen met uwe medearbeiders opgetrokken, ge streden onder de ronde vaan, in de socialistische vakbonden is uwe plaats, in die organisatie die uwe stoffelijke en zedelijke belangen voorstaat. J. Dkprvn. Ik wil op My ii Hoekje» van verleden week terug komen, om dat ik van mijn vriend Nichols dio ik in de drukkerij ontmoette, by liet ter pers gaan van ons blad, vernam, dat mjjn verhaaltje niet heel en al juist was. Ge schrijft zegde hy mij, dat M. Moyersoen, de Gewestelijke Commissieën der ouderdomspen sioenen vervangen heeft in een commissie van drie ambtenaars. In princiep is zulks waar, maar voor Aalst is het niet juist. De Minister van Kinantieën heeft één man te benoemen voor Aalst is zulks M. Van den liosch. den inspecteur der belastingen. De Gouverneur heeft ook eenen te benoemen, voor Aalst is het M. Van de Velde Henri, stads- bediende. De Minister van Nijverheid en Arbeid benoemt den derden voor Aalst is het M. -Jan De Neve. En de Socialisten vroeg ik Ja, ziet ge, daar zal de Mi nister van Einantiën, noch den lieer Gouverneur, noch Minister Moyersoen aangedacht hebben. 't Is zeker toch wel opmer kenswaardig, dat Minister Moyer soen, geen katholiek afgevaar digde heeft benoemd Zyn keus is gevallen op M. Jan De Neve, den gewezen Daensist, den nieuwbakken fronter en dit moet ii toch niet zoo erg verwon deren. Als zoogezegden poJilieken tegenstrever, was het toch Jan I)e Neve. die aan Minister Moyersoen bij zijne benoeming een lang leven als Minister wenschte Ja, 't was dus min of meer eene belooning, voor bewezene diensten Zooals ge wilt, maar het feit staat vast Moyersoen be noemde Jan De Neve, en stelde zijne eigene mannen vaiïliant. Maar zeg eens, de socialis- ten hebben nu geen vertegen woordiger meer in dit Comiteit voer ouderdomspensioenen. Gy waart toch lid van het vroegere comiteit

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1