Koopt uwLikeuren bij Marcel Sottegem. Lil INinove. In den rooden bot. Bericht. BELGISCHEBANKde" ARBEID Uit Nieuwcrkerken. Federatie der Vakbonden. hofstade. Denderleeuw. Parlijgenoolen Geeraardsbergen. afdanken van I,woe gasten, waarvan den eene de stoutmoedigheid gehad had te vragen naar de gevraagde i loonopslag. De vereeniging heeft zich onmid- delijkin betrekking gesteld metge noemde patroon. Volgende uitslag is bekomen Er zal voor de hambochen met galon 0.75 Ir. worden betaald, in plaats van 0,80 fr. De krokodilen die 0,45 fr. wierden betaald, zullen in ruil 0,50 fr. be taald worden. Voor het ander werk zal het vroo ger loon behouden blijven. De gast uie het aangedurfd had naar zijn opslag te vragen, zal terug worden aanvaard. Den anderen gast, kapper, is ver vangen door een domper. We hebben de zaak aldus geklas seerd. Ziedaar, Makkers, bewijs te meer dat we ons dienen sterker en ster ker te organ iseeron. E. D- Ooor plaatsgebrek zijn er verschillige bijdragen ver- schoven lot de toekomende week. DQze organisatie, dit kan nog verbo teren, als iedereen zijn plicht be grijpt, moeten ,we toekomende jaar met 05 per honderd zijn. En dit is mogelijk, als iedereen de hand aan 't werk slaat. Hij overhandigt de gevierde als eenig aandenken een prachtig por tret. Eene prae itige Internationale uit uni. 'i Was een aandoenlijk oogenblik. De Voorzitter sluit die prachtige zitting, die lang in het geheugen van onze metaalbewerkers zal blij ven. 't Was prachtig E. D. JUBILEUM. Ter gelegenheid f van het St Eloi feest, hielden onze metaalbewerkers eraan, een verdiende hulde te bren gen aan hunnen wakkeren Voorzit ter Frans Corael, die gedurende vijf en twintig jaar aan het hoofd staat der Aalsterschemetaalbewer ke: seen i bond terloops gezegd, die voor wat i de moroele en zedelijke sterkto aan- 'i gaat, als voorbeeld mag gesteld worden van do overige vakbonden hier ter plaats. Do feestzitting wi-erd voorgezeten door de Federale. Secretaris Flips, die een roerende hulde brengt aan Makker Corael. 't was aandoenlijk toen hij zijne blijken te kennen gaf van genegenheid in een hartelijke omhelzing. Gezel Nichels namens de politieke groepen, sluit zich bij die hulde aan. Hij herinnert er aan welke moeite het heeft gek >st om de neutraliteit der metaalbewerkers 1." doen afleg gen. Dat we er heden in gelukt zijn zegt spreker, is voornamentlijk te, danken aan Makker Corael, die be novens de economische aktie, nooit de politieke en kooperatieve aktie heeft verwaarloosd. Gezel Van dor Brugge, namens de Centrale hier tegenwoordig, t r dier gelegenheid, maakt ervm gebruik om te herinneren an den moeilii- kon en langen strijd die de arbei dende klasse heeft moeten aan don dag leggen om ons pas geboren kind, den acht uren dag, tot stand te brengen. De reaktie doet al het mogelijke om dit pas geboren kind te doen Versmachten. In Duitschland, na mentlijk in do Róer, zal er weldra van geen acht uren meer sprake zy'n. de Duitsche makkers zullen door de schrikkelijke ellende ge dwongen zijn. een negen urigen arbeidsdag te aanvaarden. De stap is gedaan in Duitschland, in do Roer. weldra zal de reactie hier brutaler dan ooit optreden. Metaalbewerkers van Aalst, zegt Iiii, maken wij ons gereed om. trots alles, de schoonste aller hervormin gen te verdedigen Spreker wordt ferm toegejuicht. Eene afvaardiging der IJ. P. T. T, Z, had er aan gehouden de feest bij te wonen. Een korte welgepaste rede welke het werk huldigt van Makker Corael, wi"rd door een makker Cheminot. gedaan. Een prachtige schouwgarnituur wierd namens de cheininots aan den gevierde o verhand igd. Ook nog hloemenschoven wierden namens de Federatie van Vakbonden overhandigd ook nog namens de Coöperatie en Metaalbewerkers van Aalst. Wanneer de Voorzitter Corael rechtstaat om te bedanken, brengt de vergadering hun geliefde Voor zitter eene lange ovatie. Hij dankt hartolijk. Hij had noch tans geen lofbotuiging verwacht, als klassebewuste strijder, gebood mijn plicht als arbeider me, den in geslagen weg op te gaan. IIii maakt een historiek over het ontstaan van den vakbond, 't Was lastig en raoeilük, maar het heilige van onzen stryd heeft me steeds moed en vertrouwen gegeven. Makkers, sluit hij, voorts op den ingeslagen weg. tot we de volledige overwinning van net proletariaat kunnen boeken. (Langeovatie). Gezel Haeltorman. namens do af deeling metaalbewerkers van Aalst, brengt bij <le gebrachte hulde ook liet zijne bij. Heden zijn we 85 per honderd der metaalbewerkers in In algemoene vergadering van den Bond der Coifieurs van Aalst, wordt besloten voor de Barbiers eene kleine tarief-verhooging toe te pas sen, gezien de steeds verscherpende levensduurte. Namens het Bestuur. Strijdpenning. Overdracht fr. 1880,25. Een lied gezongen door Ed in. De Neef bij Jozef Lenoir 3.11. Rondge- haald op het feest van Alfred Steen- haut25jaar werkend lid der fanfare - Hand in Hand 14,üo. Gezongen door J. Cooman bii Lenoir 8,80. Ge zongen door Seraflen Do Smedt en rondgehaald door De Backer Frans bij Mieken Meert 2,G0.Gezongen door .Tulien Cooman bij Jozef Lenoir 5,75. Nog een lied door dezelfden 6,2?. DENDERHAUTEM. Gezongen door Prosper Van de Wiele, Frans De Smedt, Domien De Smedt en Con stant De Smedt op den Knipperhoek en rondgehaald door A. Vyverman 3,00. Omdat Houorine zoo mooi kan dansen 1,00 Omdat OdieJ en IIiione niet wilden zingen 1,00. Ómdat Pe trus van Iddergem zoo go erne naar den Küipperlioek komt 1,00. Omdat Prosper altijd met Honorine danste 1,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De VvMer Th. 1,00. Bokaerr. Jan 1.00. A." N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal fr. 48,00. Voor de Turners. Geschamoteerd door Jefken van de Metsers bij Jan Spaenhove 3.75. Voor de Harmonie. Gezongen door Georges Mortier zijn vrouw bij Fr. Ongena 4,10. Ge speeld door de muziekanten Frans Van Mol en Fred Van Mol, rondge haald door Prosper Troch bij Mar- coen, 10,45. Lied gezongen bij Louis De Schryvor, St-Annastraat door De sire De Graeve -1,00. Totaal 18,55. Voor de Fanfare. Gespeeld door twee muziekanten Frans en Fred Van Mol, rondge haald door Prosper Troch bij Mar- coen 10.45. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen u OOSTENDSCHE REEDERIJ 2e uitgave aan fr. 600,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 815,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons - FRIGORIFERESdu LITTORAL* 7 aan fr- 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. Rond de laatste Gemeenteraads zitting De jongste gemeenteraadszitting gehouden, is een dezer, die ons doet terugdenken op den goeden ouden tijd wanneer geen roode gaaien kijk hadden in onzen' raad. Wat moesten die kerels gelukkig zijn, zonder tegenspraak, alles op een loopje te kunnen afdoen, en naar willekeur centen te kloppen uit den zak d t zwoegers. Nu wij er zijn, dank aan de samenspanning der gioenö en gele sleepdragers, heb ben ze op diezitting met volle vuist in het aangezicht der arbeiders ge slagen. Bij de ondervraging van gezel Coppens, waarom zij de drie belang rijke punten door de socialisten in gediend, niet op de dagorde brach ten, zaten de gele en groene schepe nen te drupneuzen en konden niet antwoorden. De vragen dor socialis ten liepen over den woningnood en voor het oprichten "eener otflciecle bewaarschool, wat brood nood ig was. Als onzen vriend De Schryver hun deed opmerken dat zij onkel de kapitalisten politiek van M. Moyei - soen beschermen, werdt door die hoeren 'ons het zwijgen opgelegd. Ellendige komedianten Ze stonden te zien gelijk een uil op eene zieke koe, toen onze kameraden de zaal yerlieten gevolgd van Emigl Muylaert (Daensist). die deed zien dat hij met hunne laffe stroken als ook die van zijn partijganger Per- daens niet t'akkoord ging. En nu dat, we vernemen dat die gedwon gen burgemeestersvriend van den Restart gaat vertellen, dat wij kost wat kost, in Edixvelde twee scholen willen doen bouwen, en dat we daar voor de zitting verlieten, denkt hij het volk daarmede tegen ons op te ruien. Neen,volkslievenden Daen sist, u kunt dat wel in Hofstado aan de menschen gaan wijsmaken, maar niet in uwe gebuurte, waar de men schen u reeds zoo goed kennen op politiek gebied. Houdt maar uwen bek in do plui men, want wij moeten op die zaak nog eens terugkomen. Begrijpt u? Een Man van de Restert. STRIJDPENNING. Een lied gezongen door Van Her- reweghe Frans op ons feest 29,85. Drie kameraden die nog binnen kwamen 3,00. Cam iel Do Con i nek 1,25, omdat Jean zijn muts niet durft afdoen. Omdat zijn haar nog moet, komen geeft Joan 1.00. Omdat hij het graag zou terug hebben, geeft Camiel 0,50. ZANGAVONDSTONDEN OP DE BUITENGEMEENTEN. HERDERSEM Heden Zondag avond om 5 ure. bii Marie Van de Wiele, ter herberg In Berlaeio-», Kerkstraat. GIJSEGEM. Zondag toekomende 15 December, om 5 1/2 ure 's avonds, ter herberg van Edgard Dierickx, op den Dries. N. B. Vrienden, ga ract uwe fa milieleden naar die aangename Zangavondstonden. H. F. Omdat Georges 40 fr. van de ge meente Godveerdegeiu geniet, en nooit geon cent krijgt 1,00, Lied ge zongen door Rampelberg Benoileu rondgehaald door zijn broeder Edu- ard 2,20. Totaal fr. 42,50. Soc. Propagandaclub. Of» Zondag 16 December. Algo- meene Vergadering voor al de le den, om 5 uren 's avonds. Regeling van het Kaartspel en bespreking voor liederen avond op 23 December aanstaande. Het Bestuur. Samenwerkendo Maatschappij Het Aciiturenhuis Statiestraat, DENDERLEEUW. I)e plaats van lokaalhouder is te begeven van af 1 Januari aanstaande. Aanvragen binnen te sturen vóór 21 December. Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Te koop perceel Bouwgrond, breedte 5.50 tot 7 ra., diepte m. Statiestraat. Voor voorwaarden zich wenden tot De Bruyn Prosper, Beheerder afgevaardigde, Statiestraat. Gezongen door de St Eloimannon in het lokaal en rondgehaald voor het muziek 4,60. Lied gezongen door Oscar Bacle en rondgehaald door De Buene Honoie 4,80. Gezongen door De Baene Ilonoré en rondgehaald door hem z 1 f3.25. Door hot rond met zijn kruiwagen, heeft, onzen kleinen Honoró rondgehaald. Leve St Barbara en St Niklaas 3,55. Gevon den door Maurice Keymculcn terug te bekomen bij doSt-Barbara mannen 0,50.Van een goeden vriend 5,00. Lied gezongen door Omer Ram pelberg en rondgehaald door San glan Adolf 4,95.Gezongen door Kam pei berg Omer en rondgehaald door zijn broeder Eduard 5,85. Omdat Torken op zijn kloefen was op St Bai lie 0,50.- Lied gezongen door San plan J; en rondgehaald door Par- mentier Joseph 4.40. Lied gezongen door Van Hezeele Oscar en rondge haald door Franceus Cyriel 2,10. Rond eene beroerde Meeting. Peterus en zijne kliek hadden dus hun woord getrouw, verleden Zon dag hunne meeting ingericht. Al het mogelijke en onmogelijke was ge daan, om volk naar Ninovetedoen stroomen. Denderhautem. Denderleeuw,Oke- gem, Kattem, Pamel, enz. waren opgetrommeld. De meeting begon door het te veel toehoorders, met een drij kwart uurs vertraging. Aan liet bu reel zetelde M. Picard, Antwerpen, M. Maes, Gent en Van Schamel hout, Aalst. Heer Picard opent het vuur en zet liet programma der Froutpartij, in zake anti militarisme op kalmik en deftige wijze uiteen. Na hem komt M. Maes aan het woord. Zijne eerste woorden, zijn woorden van uitdaging, aan liet adres der socialisten. Onmiddellijk biedt gezel Van do Steen, zich aan om tegen te spre ken. Bijna gedurende twee uren blijft M. Maes aan liet woord om de gemeenste en leugenachtigste aanvallen togen de socialistische partij uit te kramen. Heel zijne rede, -kan men in de vol gende zinnen samenvatten. Er be staan geen eerlijker politiekers dan de fronters. Zij, en zij alléén deden in alle omstandigheden hun plicht vooral den heer Maes, muntte hierin uit. Wij mogen niet vergeten te zeg gen, dat deze, met opzet langgerekte rede, meer dan eens heftige tegen spraak verwekte, dit was vooral het geval wanneer hij beweerde, dat de socialisten de staking der ijzeren- wegbedienden hadden verraden. Een lid yan het Nationaal Syndikaat drong naar voren en nam onmidde- lijk het woord. Vol verontwaardiging slingerde hij den heer Maes harde woorden naar het hoofd en bewees in een paar goed gepaste volzinnen wie er de verdedigers van de spoorinannen waren geweest. Na dit incident, herbegon heer Maes zijne rede, om er eindelijk on der het gejouw uitte scheiden, Eindelijk komt gezel V. d. Steen liet woord. Hy begint met er-op te w.ilzen, Jloo vreemd het is om vast te stellen.dat aaa liet bureel geen enkele frontorder streek heeft plaats geno men. Dat is, zegt Van de Steen, om redens die ge allen kunt gissen, het is omdat ze beschaamd zijn, gij zoudt in hen kunnen herkennen die kerels, die zich binst den oorlog rnet den mof zoo goed verstonden, om ons allen, te helpen den duivel aan doen. Deze woorden worden op luidruch tig applaus onthaald. In dor haast ontmoet gezel Van de Steen, do bij zonderste gezegdens van don lieer Maes, en toont er al de leugenach tigheid van. Hij stipt integendeel de houding aan in menige stemming van fronters en kristene volkspartij- rs. Voorzitter Van Schamelhout en Maes onderbreken gedurig. Dit lokt verzet uit van wege de toehoorders. Een incident ontstaat. Een jong onder wijzertje laatzicliop zeker oogenblik ontvallen - Wij zijn geen krapuul zooals gij». Gezel Van de Steen vraagt hem onmiddelijk rekening, en liet broek ventje, na ergens een muilpeer ge- inkasseerd te hebben, verlaat drup- neuzend do zaal. Voegen wij er nu eerlijkheids halve bii, datdeheoren van het bu reel deze woorden heftig afkeurden. In klare woorden wijst gezel Van de Steen nu op het misdadige in de handeling der fronters, hoe zij de eenheid der werkende klasse ten bate der rijkaards verbrokkelen. In goed gekozene bewoordingen, eindigt hij zijne korte, maar zaak rijke rede. Hij voorzegt aan de hee ren fronters, dat ook zij de roode vaan zullen volgen of niets zijn. Schaar II dus onder do plooien der banier waar de plaats is, der ver drukten en onterfden der maat schappij. dan zullen wij welhaast met den dichter zingen De dag breekt aan Dut de roode vaan Op paleis en kerk Zal schitterend staan» De meesten der aanwezigen lier halen het versje in koor. Kortom, deze dag zal voor de fronters ge boekt blijven. Ondanks hun affichcn strooibriefjes en oproepen, haddoi ze slechts een dertigtal personen bijeengekregen. Zij hebben Zonda ondervonden, dat ons volk van geen u kazakkeerders houdt, maar als echte Vlamingen, recht door zee op hun doel afgaan. Propagandist. MUZIEK Gift Omer Van Belleghetn 5,00. St-Niklaasfeest. Door de zorgen van een onlangs gesticht komiteit uerdt er aan ieder schoolgaand kind onzer stedelijke bewaar- en gemeentescholen, een pak chocolade en speculoos over handigd. 't'Was oprecht leutig om zien, hot genoegen dier kleine kleu ters bij het ontvangen van dit lek kers. Wij kunnen niet nalaten aan al de edelmoedige inwoners onzer stad, die door liet schenken van hun milden penning dit feestje voor onze kleinen mogelijk mankten, onzen besten en innigsten dank uit te spreken. Met hunne gewaardeerde hulp, zal het aan dit komiteit mogelijk zijn, toekomende jaar de zaken nog beter te doen. Nogmaals aan allen onzen besten dank. Schoolvriend. Voor üwo Hoeden, Mutsen en Bérets, wendt U tot het huis OMER VAN BELLEGHEM COL- PAERT, Statiestraat, 5, Niriove. Groote keus. Laatste nieuwigheden Billijke pry'zen. WONINGNOOD. Van dag tot dag verscherpt do woningsnood en om daaraan een weinig te verhelpen heeft het stads bestuur besloten een reeks nood woningen te .laten bouwen. Men heeft er tien laten bouwen waarvan er reeds zeven bewoond zyn. Aan do hoogere overheid zal do toelating gevraagd worden om er nog tien te kunnen bouwen. Iroprn wij dat de noodige leening aan de stad daartoe gegeven wordt. Deze noodwoningen brengen wel is waar geen oplossing, maai- de on gelukkige uitgedrevenen zullen dan ten minste niet verplicht zyn onder den blooten hemel te slapen'. Maar als de uitzettingen verder geschieden zooals men begonnen is, zullen er goene barakken genoog kunnen gemaakt worden, het is dus ook noodig dat vrederechter en deurwaarder zooveel mogelijk do uitzettingen vermijden of uitstellen, ook zouden do eigenaars, die hun huis willen betrekken een weinig geduld kunnen hebben. Do 22 woningen welke door de Bouwmaatschappij in de Pachter straat gebouwd worden zhllen ook binnen enkele weken in gereedheid zijn, spijtig dat door hot stelsel Movorsoon de huur zoo hoog zal moeten gesteld worden. Die huizen moeten volgens het be sluit' van den lieer Moyersoen ver kocht worden vooraleer de Bouw maatschappij denoodige kredieten hekomen kan om de huizen te laten bouwen in de Buizeraontstraat waarvan de voorloopige plans reeds gemaakt zyn. Wij hebben er niets tegen dat,deze huizen verkocht worden, maar liet zou toch niet mogen gebeuren dat de huisgezinnen, die soms door liet ^root getal kinderen niet in staat zijn een dezer huizon aan te koopen, en er eön zouden willen huren ach teruit gezet worden voor min be- langwekkende gezinnen die de mid dels hebben een der buizen te kno pen. Er moet ook rekening gehou den worden dat iedereen niet gene gen is om zich voor gansch 't leven in de schuld te steken. Gemeentelijke Jongensschool. Zondag 1. 1. werden in de gemeen teschool de diplomas uitgereikt aan de drie en dertig leerlingen die ge lukten in do kantonale wedstrijd. Deze uitslag is prachtig op een ge tal van vier en veertig leerlingen die aan den wedstrijd deelnamen. De ouders waren tot deze kleine plechtigheid uitgenoodigd. De lieer J. Merckaert, bestuurder, sprak tot de ouders over do nood zakelijkheid van goede verstand houding tusschon ouders en de on derwijzers in 't belang van onder wijs en opvoeding der kinderen, hij wenschte de leerlingen geluk voor de schoone uitslag en maande hen aan verder te studeeren. Na eene korte toespraak van den Imer schoolopziener on gezel De Nauw, schepen, keerden de ouders en leerlingen tevreden naar huis. De leerkrachten der gemeenteschool dienen gefeliciteerd voor den schoo- nen uitslag. Voor het Muziek. E. Olivier 2,00. Gezongen door De Block en Augusta Boetman op liet fef st van Charles G.60. Van een vriend 1.00. Burgers en Werklieden koopt uwe Schoenen BIJ G.Van Driessche. Nieuwstraat, 31, Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3