Socialistisch weekblad voor hot Arrondissement Aalst. Aan de Arbeiders des Lands. Aan Partial. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 51. Prijs per nummer 15 centiemen. 23 December 1923, Annoucen Syndikale Kommissie van'België. Dat zal de werkende klasse niet toelaten Hand- en Geestarbeiders! We hebben vertrouwen in U Vereenigd zullen we overwinnen Leve de Syodikale en Werkersorganisalie Leve do Achturendag Voor de Staatswerklieden. Onversaagd Ovog onversaagder Jllfijd onversaagd Ten strijde Op IJHEID Rechterlijke annoncen 4 Ir. per regel op 1" en 2° bladzijde, 2 fr. op 36 en 4° bladzijde. Reklamen _^volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke weck vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten ove-r werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jffar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. Belgische Werkliedenpartij. Sedert lange jaren had de georganiseerde wtiker de klasse den acht- urigen arbeidsdag als voornaamste punt op haar programma van eischen geplaatst. De aanzienlijke uitbreidirg, door de vakorga.-isatie na den ooilog genomen, heeft toegelaten, in de meeste Belgische nijverheden, het regiem der acht urer. in toepassing te brengen. De politieke invloed, terzelfder tijd door de werkende klasse verworven, heelt bet Parlement geleid tot het stemmen der wet van 14 Juni 1921, aldus de wettelijke bekroning daarstellena dezer hervorming, waarvan de weldaden zich tot andere reeksen van arbeiders hebben uitgestrekt en toelatend alle werkers zonder onderscheid te omvatten. Deze hervorming de schoonste welke de georganiseerde werkende klasse ooit verwezenlijkt heelt is, sederi den dag harer wettelijke toep .ssingi, het voorwerp van onophoudelijke en stelselnjat-ge aanval len. Het was de belangrijkste finarcieele instelling onzts lands, de Societe Générale welke daartoe het eerste ord^ woord gaf, sinds dien door gansch het patronaat gevolgd. Ondanks de nijverheidskrisis er. har :n nasleep van ellende, hielden de arbeiders goed stand Dan werd, ongeveer een jaar geleden, een klerikaal en reaktiornair par; lementslid gevonden om een wetsontwerp, de achiurer.wet schorsend, neer te leggen. Men kent het lot aan dit voorstel voorbehouden, dat nog niet eens de eer eener besprekirg in de Kamer genoot Heden komt de heer Devèze, liberaal volksvertegenwoordiger, op zijne beurt een wetsontwerp neer te leggen, niet, zooals dit van zijn voorganger, de wet schorsend, maar dat onder voorwendsel van de wet leniger te maken strekt tot het verleenen van zoo/eel overuren, dat, in feite, de achturendag door negen en tien uren zou vervangen v/orden De Syndikale Kommissie van België en de Belgische Werklieden partij organiseren tezamen den weerstand ttgen dit nieuw offensief, gericht tegen de zoo schoone overwinning, welke te veel krachtsin spanning en te veel opofferingen aan de arbeiders gekost heeft, opdat deze haar zich zouden laten ontfutselen VAN HEDEN AF IS DE STRIJD IN HET PARLEMENT AAN GEVANGEN De gar.sche werkende klasse moet hem door alle mid delen steunen, opdat de reaktionnairen, van welke tint ook er zich rtkening van geven, dat de georganiseerde arbeiders die, lang voor het stemmen der wet, den achturendag hebben weten af te dwingen, het noodige zullen weten te doen om hem, trots alles en allen, te behouden. In dezen kamp rekenen we op uwe medewerking Het gaat hier niet al leen om het behoud van de rneest belangrijke uwer overwinningen, maar teizelfder tijd om uw geluk en dit der uwen De Syndikale Kommissie. De Belgische Werkliedenpartij Weet u, dat we enkel correspon denten opnemen, die geteekend zijn, en gezien Pardaf een dek- naam is moet hij vertrouwen ge noeg stellen in de Redactie om zijn waren naam ons te laten ken nen. De Redactie. De beslissing der Regeerir.g ten voordeele van het Staatspersonen! genomen, heeft in de bladen en ook in het midden der belanghebben den zelve aanleiding tot verkeerde opvattingen gegeven. Herhalen wij dus wat minister Theunis heeft verklaard Aan iedereen die ten mir.std een jaar dienst heeft, zal eene vergording worden verleend welke het twaalfde bedraagt van hel brute loonkinder-, toeslag en woonstvergoeding inbegre pen. De eerste helft dezer som zaJ in de maand Januari betaald wor den Er kan dus geen vergissing mo gelijk zijn. Deze beslissing is door het Staatspersoi tel goed onthaald, niet alleèn omdat de te ontvangen som in 't midden van den winter zeer welkom zal zijn, maar ook, omdat de eerste Minister er heeft aan toegevoegd^/ men ernstig be zig is de wedden en looncn te her zienen men ten andere zal trach ten de vergoeding voor duur le-ven aan eene meer redelijke schaal te verbinden. Als wij Le Soir die ge woonlijk goed ingelicht ismo gen gelooven, dan zou de Minister raad van verleden Maandag heb- l en beslist, eene verhooging van loon reeds toe ie kennen aan die kategoriën die 13 frank en minder per dag verdienen. De Regeering heeft dus einde lijk m'oeten erkennen, dat de eischen over eenige maanden door het Nationaal Syndikaat gesteld, gegrond waren. En de haast waar mede zij thans te werk gaat bewijst dat zij te lang heelt gewacht en eindelijk zich gedwongen ziet toe te geven, ten einde de gemoede ren der verbitterde staatsslaven wat te stillen. De beslissing der Regeering heeft nog een anderen invloed ge had, namelijk, het terugkeeren naar het Nationaal Syndikaat van dezen die in een oogenulik van mis noegen of verbittering de rangen hadden verlaten. Thans zien zij, hoe elke. strijd niet altijd volledig in eens wordt gewonnen, en zij leeren thans dat, wanneer tnen wil overwinnen, er geduld, aanhoudendheid en ver trouwen noodig is. De vergoeding door de Regee ring verleend is reeds iets er dient echter gewerkt te worden om bij de bespreking der loonen, in de paritaire kommissie, aan de vertegenwoordigers van het Natio naal Syndikaat zulke sterkte te ge ven, om te beletten dat het leeu wenaandeel aan dezen worde ge geven die het minst van noode hebben. Van een anderen kant zullen de vertegenwoordigers der Werklie- liedenpariy bij de bespreking der begrooting van ons departement, Minister Neujeanop de verkeerd heden wijzen die 'eeds te lang in zwang waren en eens en veor goed dieren te verdwijnen. De wagen is aan 't rollen. Als elk zijn plicht nu begrijpt zal de rest van zelf gaan. Ziedaar de zinspreuk van Eduard Anseolc, deze. bezieler, dezen volks- medesleper die altijd durfde en nim mer mislukte. In zijne jonge jaron kende, hij de Samenwerking die nog maar eene kleine uitgebreidheid had, maar do grootste droomen ontkiemden al in zijne kersens lifj zag altijd grooter en zijn geloof was niet blind want liet onwaarschijnlijkste kwam tot stand. Do vermenigvuldiging der eerste cellen der Samenwerking beeft al de bedrijvige centrums overweldigd, en Gent, de geboorteplaats van An- seele heeft hare beloften gehouden. Over vijftig jaar werd het ei be vrucht waarvan Vooruitmoest voort komen heden mag Anseele, die de jaren uitdaagd met het knoopsgat der Apostels, een grootschen blik werpen op liet werk van al degenen die hij immer versterkte en aanmoe digde doorzijn geestdriftig woord, voorbeelden wekkende, werkende, handelende, slavende zooals weini gen het zoudon doen. Ten einde de zegepraal der We- reldsanienwerking of Wereidcoope- ratie en het vijftig jarig bestaan van Vooruit te vieren, heeft de Gentscho Volksredenaar gedacht eene ten toonstelling te Gent in te richten van 15 Juni tot 15 September 1924, onder de bescherming der Interna tionale Samenwerkende Vere.eni- ging dewelke eene voelbar»betoo ging zal zijn der Samenwerkers van meer dan dertig natiën. Indien wij daarbü voegen dat de regeeringen van verschillende lan den, bewust van het sociaal bereik der onderneming, besloten hebben zich officieel te doen vertegenwoor digen, mag men bevestigen dat Gent, gedurende drij maanden, de samenwerkende zetel van de vfjf werelddeelen zal zijn en dat na de sluiting harer tentoonstelling er haar iets van deze meerderheid zal behouden blijven. De Belgische Samenwerkers, ton getalle van verscheidene honderd duizenden, zullen zich grooter voe len door deze manifestatie der macht van denederigen die de leuze niet vergelen Eendracht maakt macht. Gent zal het mikpunt zijn van hun denken allen zullen willen zien eu weten al de strjiders, van af dege nen die schrijven en spreken tot degenen die lezen, luisteren en in het werk stellen, zullen zich herin neren dat de reis naar Gent, in 1924, eene geheiligde bedevaart moet zijn voor allen die getrouw zijn aan de Samenwerking. Stellen wij niet uit tot morgen hetgeen wij heden kunnen, doen den spaarpot beginnen, den spaar pot der tentoonstelling. J. B. De kiesstrijd in 1925 schijnt hevig en geweldig te zullen zijn. Van den eenen kant hebben wij de bourgeoisie, die allengs bekomen is en zich reorganiseert, die niet één middel laat voorbij gaan, om de haar ontnomen, met 't mes op de keel afgedwongen, prévilegiën, terug te nemen. Van den anderen kant staat het sterk en georganiseerd proletariaat, dat niet zal terugdeinzen... om des noods met gewold, liet zoo zuur ge wonnen roc lit, waaran zooveel strijd en weo verbonden is, te verdedigen, De maatschappelijke vooruitgang beweegt zich in zigzag, of zooals Goethe opmerkt in spiraal, 't Is te zeggen wanneer een groote stap voorwaarts gedaan is. gaat inen weêr een weinig terugmaar dien achteruitgang voert nooit meer weer tot het uitgangspunt. Met de oorlogsjaren verloor do reactie void een gloed van opstan ding, van weerzin, tegen den wree- den oorlog woei door de arbeiders klasse heen tronen rolden langs do straten de kapitalistische samen leving trilde op bare grondvesten j algemeen stemrecht en andero rech ten wierden met óéns veroverd. Maar Italië, Spanje, Ilongariö, enz. waren de weerspiegeling dei- reactionaire taaiheid in België was de reactie zachter de sterke blok der Socialistische Party liet niet een geweldig optreden too. Doch opnieuw staat deDemocratia rechtEngeland's kiezingen getui gen daarvan. Zoo Frankrijk volgt in 24. zal dit voor de Belgische verkie zingen ttan kapitaal-belang zyn. Als een man gestreden vóór ons heilig recht Achteruit de sahoteorders van den 8 uren dag en van de volks wetten Ten strijde voor ons ideaal Aan ons de zege 1 Leve het Socialisme 1 Leve de'Belgische Werklieden party A. V. Nog een paar dagen en het is Kerstdag, verjaardag van de ge boorte van Christus, ter wereld ge komen om het ntenschdom te ver lossen, en vrede te prediken aan alle menschen van goeden wil. Zulks is nu 1923 jaren verloo- pen, en alhoewel de leer van Christus door zoovele millioenen menschen wordt aangekleefd, is hij er nooit in gelukt, de vrede tusschen de volkeren te doen heer- schen. De laatste oorlog is ontketend door de meest christelijkste men schen van Europa, door de Oos tenrijkers en de Duitschers. Verschrikkelijk zijn de vernie lingen en de verwoestingen ge weest millioenen menschen heb ben er het leven ingeschoten millioenen anderen zijn voor het leven verminkt en over de gansche wereld hangt wederom het zwaard van Damocles, dreigt een nieu wen oorlog, terwijl hel werkende volk in armoede leeft en de grootste ontberingen lijdt, alhoewel het in de rangen van dit zelfde werkende volk is, dat men het overgrootste getal slachtoffers van den oorlog telt. Wil zulks zeggen, dat men niet moet gelooven, in de leer van Christus Neen, zulks zegt alleenlijk, dat de volkeren dezen moeten van kant zetten, die naar oorlogen drijven, en dit is de geheime di plomatie. Het volk wil vrede, het eischt vrede. Hierom moet het verbroe deren, hierom moet het zorgen, dat we internationaal zijn georga niseerd. dat we de werklieden van andere landen aanzien als broe ders en niet als vijanden. Hierom moet het kapitalisme verdwijnen, dat oorzaak- is, van alle onheilen en rampen, die het menschdom overkomen. En juist dat is de strijd van het Socialisme. Evenals Christus zijn wij de vredes apostelen, de ware vredes apostelen, die ernaarstreven.dat het volk onderwezen worde, opge voed in de gedachte vanden vrede, en niet mét het oog op den oorlog. Daarom streven weernaar.de ont wapening der volkeren te bewerk stelligen, en weeral zulks kan al leenlijk, door eene internationale

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1