Koopt uw Li Sottegem. Uil Ninove. HlktopT" Erpe. Nieuvverkerken. JCerkxken, JCerUxkea. Uit Denilerhoulem. Uit de Lcebeke. Mei re. BELGISCHEBANKdonARBEID Inschrijvingslijst Geeraardsbergen. In den rooden bot. Burgers en Werklieden G.Van Oriessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Partijgenooten Meerbeke. coöperatie, zijn doel, zijn streven. Vervolgens handelde hij over de al gemeene politiek, waarna vriend Lelong er nog eenige woorden bij voegde, om de aanwezigen op het hart te drukken,'dat ze nut zouden weten te trekken uit de rede van gezel'Nickels en vergat daarbij niet een ópfoep ledoon tot huipaan den strijd van de Fransche socialisten en de hongerlijdende kinderen van Duitschland. Eene omhaling bracht op 10 fr. voorden strijd der Fransche Socia listen en 21,35 fr. voor de hongerlij dende Duitsehe kindoren. Een goeden avond dus. Jan Volders. Nu dfi WINTERVOORRAAD VAN PATATEN fraat ingedaan u-orden, wendt utot Peli-us Eeman, (bü- s-enaamd Pu'. Koekenen), die hoeft de beste, roode en witte. Grootcn Bolleweg, 49. Aalst. Hot Zangfeest dat Zondag plaats had bij Pli. Robyns," is boven alle verwachting gelukt. De herberg plaats was van vóór 5 1/2 ure pro pens vol gevuld met vrienden, waar onder vele opöengeperst stonden, om onze (linke zangers te hooren. Hij die gelegenheid sprak de kameraad Flips tot de talrijke aanwezigen, hy drukte zijn genoegen uit daar meni ge vrouw aanwezig te zien. Verders sprak hij over het nut dor Vakhon den, waarhy de werklieden van Erpe de plicht hebben zich bij aan te sluiten. Zangers en spreker wierden ferm toegejuicht en de kameradon van Erpe vroegen, wanneer wij terug ko men. Dat zitl na Nieuwjaar gebeu ren. Wat moet er gedaan worden Verleden week hadden we met een derde d.-r raadsleden eene gemeen teraadszilting aangevraagd, met als dagorde, den woningnood en hou wen eoncr bewaarschool op Edix- veldo, v Deze drie punten waren op de laatste zitting op de dagorde niet gebracht, waarop onze raadsleden gevolgd van den Heer Muylaert, (Daensist), de zitting verlieten, en ingevolge hun recht eischtbn zij eene zitting met deze punten aan de dag orde. Deze zitting werdt samengeroepen en enkel do socialistische raadsle den met den lieer Muylaert (Daen sist) waren aanwezig. Do gele en an dere groene raadsleden waren afwe zig, waaronder het Schepencollege, alzoo belettende dat de raadszitting kon doorgaan. Het geel groen monsterverbond maakt liet ons dus moeielyk. Ze wil len dus geen einde stellen aan den woningnood onzer gemeente. Onze groene schcpene, die ook volgens zijn zeggen een werkers verdediger is, helpt de gelen mede in hunne schandalige handelwijze. Hij den verdediger der werkende klasse helpt mede aan de samen- roeping van den raad om 5 1/2 ure. wetende dat de socialistische raads- leden-dan niet kunnen aanwezig en nochtans is er een algemeen be sluit de zittingen te hóuden om 6 1/2 ure 's avonds. Zij hebben geen sclirïk van de on bekwame socialistische raads leden, maar zoowel de. katholieken als groene Sis trachten ze buiten te houden. Sisken, Siskon, waar schikt uto varen. Men zegt dat ze don avond der ■laatste zitting, verloren geloopen waren, en in plaats van op het ge meentehuis aan te landen, ze allen verzeild raakten in de estaminpt van groene Sis, waar katholiekenen andere groene tisten broederlijk bij een zaten. Voorwaar, Daensistische kiezers ge zijt goed gediend, als ge meendet dat go met voor de Daensisten te stemmen tegen do katholieken waart. In alle geval wij zullen voorts werken en hunne daden aan onze be volking kenbaar maken, en zien wat er moet gedaan worden. Tot toekomende week. Een Luistervink. Zondag 1.1. hadden wij hier weder om vergadering en meeting. Gesar Haelt.erman besprak, met zijn opbeurend woord, de politieke oneconomische tosstanden en oogst te veel bijval. A. Steenhout besprak de plaatselijke toestanden in het l'abriék Smidts en bewees met cijfers, dat de werklie den daar 10 0/0 meer verdienen, dan op het fabriek De Schepper. Daarna had hij nog een afzonderlijke verga dering met de wevers van Smidts, waarna Haelierman nogmaals het woord nam. 23 nieuwe loden werden aange worven Kerkxken gaat vooruit met reu zenschreden 'T en n'is geen doen meer aan zeggen onze Kerkxkenaren Rood is troef Vooruit, steeds gewerkt De zege zij aan ons Leve de Werkliedenpartij Hert. Als onzen Pauwels meent, dat politiek voeren bestaat in Hauwen praat te verkoopen en te Commeeren bij 't drinken van tassen café, dan is hij deerlijk mis: zelfs-die babbel kousen en lichtgeloovigen beginnen klaar te zien in dat boeltje eigen belang, égoïsme, Mijnbeer1 Panwels. Maar zonderling, dat.liet proper onderwijzertjo zoo graag wilde in betrekking staan mot Kam iel Huys- mans, wanneer hot om oen plaatsje te doen was hij heeft v-el aanpas singscapaciteit Eenon uit de Vondelen. Heden Zondag. 22 December, bij Domien Weynant, Dries, om 5 ure namiddag, GROOTE MEETING Spreker C. HAELTEKMAN. Tegenspraak vrij. Onze kameraden van Kerkxken vergaderen om 4 uren, bij Jet.'Van der Storine, (Sliei.us) en komen in groep naar de Meeting. Do Knipperhoek begint het zijne bii te brengen voor den Socialis- tischen strijd. Er is hier nog wel een groen vaan, maar deze zal voorze ker geheel rood zijn tegen 1925. Onze jeugd is met ons! Altijd heeft den Knipperhoek gekend geweest als "eene democratische wijk. De Hacker is hier gewonnen en geboren en heeft zijn stempel gedrukt op onze menschen. Maar nu De Hacker dood is en zijne volgelingen naar den katholieken kant overhellen, aarze len ze ook niet om zich radikaal aan de zijde te scharen der socialisten, om met hen den strijd aan te gaan voor meer recht en vrijheid. Ook onze mannen van den Dries blijven niet ten achteren en reeds tellen wij hier verscheidene gesyndikeerden. Moed en geduld mannen, stilaan geraken wij er boven op Bert. Woensdag 26 December, om 5 ure 's avonds, is het algemeene verga dering voor de loden van den Propa- gandaclub, bij Odilon Van den Steen Nieuwstraat. Eene delegatie van de Federatie, bestaande uit Nichels, Steenhauten Bekaert zal aanwezig.zyn. Dus niemand ontbreke. HET BESTUUR. DE GENT, Voldersstraat, l,GENT Verkoopt Kapitaal-aandeelcn USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 820,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons - FR1G0RIFERES ,Iu LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkoerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE A ME VB 7 aan fr. 495.00 uitkeerhaarden 28 Februari 1933. C0TÖNN1ÉRE GANTOISE - Tl 2" .aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Ter gelegenheid van Kerstdag zul len de bureelen en kassen gesloten blijven van af Zaterdag middag 22* Woensdag tot 26" December. tot steun van den kiesstrijd onzer Fransche Makkers Inschrijvingslijst van den Propa- gandaclub van Sottegem 39,00. Een lied gezongen bij de weduwe Schamp, rondgehaald door Hofman 2,95. Totaal fr. 41,95. Socialistische Propa gandaclub Zondag aanstaande, 30 December, om 10 ure 's morgens, algemeene vergadering, in het lokaal, bij Jef Beerens, Nieuwstraat. DAGORDE 1. Tot stand der kas. 2. Onzen Tombola. 3. Aanstelling nieuwe bode. Elk op post. Gezel Jan Bekaert, arrondisse ment secretaris, zal aanwezig zijn. Makker Leon Laureys, provin- tiaal raadslid van liet Kanton Aalst, zal er eene toespraak houden over bet werk van den Provintieraad. HET BESTUUR. Soc. Jonge Wacht en Turngroep Zondag aanstaande, 30 December, om 9 ure 's morgens, in het lokaal, bij Jef Beerens, Nieuwstraat. DAGORDE 1, Afhaling der gelden dooreen een nieuwe bode. 2. Onze werking gedurende het aanstaande seizoen. Gezien de belangrijkheid der dag orde. zal ieder lid moeten aanwezig zijn. Gezel Jan Bekaert, arrondisse ment secretaris, zal de vergadering bijwonen. Dus, allen op post. HET BESTUUR. Onzen Tombola. De Socialistische Propagauda- club heeft besloten een Tombola in te richten ten voordeele van ons Muziek en Turners. De Federatie van het Arrondissement, met hulp der makkers van Aalst, Ninovee» Geeraardsbergen, schenken ons als eerste prijs, een prachtig nieuw naaimachien ter waarde van 500 fr. Een prachtig Schouwgar- nituuren Koffieservies, beide eene waarde vertegenwoordigende van 250 fr. komt ook geschonken te worden. Menige waardevolle prijzen zijn ons beloofd, hetgeen ons laat voor- voorzien dat er eene schoone reeks prijzen zullen te winnen zijn. Dé loten zijn in omloop gebracht, aan den prijs van 0,50 fr. per lot. Wij verwachten een goed onthaal, en wij rekenen op de krachtige me de hulp onzer makkers om mede aan den verkoop derloten te helpen, deze zijn te bekomen in het lokaal, bij Jef Beerens, Nieuwstraat en bij do gekende partijgenooten. Do trek king zal plaats hebben, einde Maart 1924. Allen op de bres voor onzen Tom bola. Leve ons Muziek, leve o®zcn Turn groep Koopt loten Koopt loten De Soc. Propagandaclub. Strijdpenning. Lied gezongen door Theodore en rondgehaald door Gilbert 2,25. Lied gezongen door Bert en rondgehaald door Gilbert 1,85. Omdat Gilbert met zijti vrouw dans geeft, Oscar Maes 0,25. Omdat de zwarten alles gezien heeft 0,25, Omdat de slinken niet wil zeggen wat hij gezien heeft 0,50. Omdat Gilbert het zag, geeft hij 0,50, Omdat het Gilbert zijn ge dacht was, geeft hij ook 0,50. Omdat Gilbert weet wat er gebeurt 0,50. Omdat er oenen naar Brussel gaat wonen 0,25. Omdat de flinken het Jaer.eken zien vliegen heeft 0,25. Terwijl Gilbert aan het klappen was trok den zwarten in de kamer 0,25. Omdat de zwarten iets te zeggen heeft by Gilbert zijne vrouw 0,25. Omdat de vrouw van Gilbert er veel plezier van heeft 0,25. Omdat Gil bert zijne vrouw zegt, dat zij Zondag in do gazet zal staan 2,00. Totaal 9,85. Nog over Samenwerking. Met ons artikel van verleden week t Samen werkers en Vakbondcrs was het onze bedoeling niet in iets •de waarde of macht dersvndikale beweging te onderschatten. Wij beweren ook niet dat we door samenwerking alleen de volledige vrijmaking der arbeiders zullen be werkstelligen, maar zijn er van overtuigd dat zonder de kooperatie de arbeiders zich nooit zullen out maken van het kapitalistische juk. Wij stelden een feit vast 't welke niet meer zou mogen bestaan. Te groot, is nog het getal bij deze arbei ders, die zich goede syadikalisten, zelfs socialisten noemen,en de waar de der kooperatie als strijdmiddel onderschatten en dusvolgens ook zeer onverschillig zijn aan de koo- peratieve beweging, zulks ten ua- deele van hen zelve en hunne klas se. In den strijd om beter bestaan stond de kooperatief Verbroede ring steeds aan de zyde der arbei ders door het 'verleenen van zede lijke en stoffelijke steun, er werd nooit gewacht tot als de nood het dringendst was. In de dagen van spannende strijd hebben de betrokkene arbeiders wel kunnen beseffen dat de koop»" rat ief eene goede liefderijke moeder is. Is het bij de bijzondere handelaars dat het syndlkaat steun vindt als er moet gestreden worden vbor een weinig meer loon, om aan de duurte des levens min of meer te kunnen weerstaan het tegenovergestelde is waar, laster, voor de strijdende werklieden is alles wat vele han delaars, die door de werklieden rijk gemaakt worden, over hebben. Ongelukkiglijk, eens de strijd om wat lotsverbetering geëindigd, ver geten te vele gesyndikeerde werk lieden dat de kooperatief hun steun de en zij doen verder hunne aankoo- pen bij menschen, die hetsyndikaat en de arbeiders bevechten. Onze kooperatief heeft ook gezorgd voor fondsen om te kunnen onder stand verleenen by ziekte, ongeval, geboorte en naar mate de koopera tief zich za) kunnen uitbreiden door een meerdere verkoop zullen er meer voordcelen kunnen gegeven worden. Op al de aankoopon in de Ver broedering gedaan, ontvangt men deel in do winst en voor degenen die regelmatig hun brood, kruideniers waren en verder alles wat er te ver krijgen is, in de Verbroedering koöpen, maakt dit ieder jaar een ronde som uit. Wij kunnen tevreden zijn over den vooruitgang onzer kooperatief maar niet voldaan, omdat er nog le veel leden der syndikaten onverschillig zijn aan de* kooperatief, nochtans moeten die leden weten dat de koo peratief bijzonder geholpen heeft aan de versterking der svndikatec in onze stad. De leden onzer kunst groepen, muziek, tooneel, jeugd- groepeering moeten weten dat zij zonder de lokalen door de koopera tief ter hunner beschikking gesteld, niet in staat zouden zijn om aan kunst en ontspanning te doen. Onze nieuwe lokalen zullen binnen enkele weken gereed zijn rn zij staan daar als een symbool der macht onzer samenwerking en het schoone edele doel door de kooperatieve beweging betracht Welstand-Vrede. Voor het bouwen - van woningen De Minister heeft de goedkeuring verleend tot den aankoop door de stad van een strook grond in de Bui- zemontstraat, waarvan een groot deel afgestaan werd aan de maat schappij van goedkoope woningen. Daar de voorloopige plans reeds op gemaakt zijn voor de aldaar te bou wen woningen, veronderstellen wij dat het toch geen twee jaar duren zal om vanwege hoogerhand de toe lating te bekomen voor het bouwen. koopt uwe Schoenen BIJ Werkstaking. Er is Woensdag morgend eene werkstaking uitgebroken in de kar tonfabriek van den Heer Omer Van Lierde, Vestbarm hier ter stede. Do oorzaak hiervan is, dat er door de werklieden en werksters eene loonsverhooging van 0,10 fr, per uur werd gevraagd. Onzen Secretaris der vereeniging had Dijnsdag namiddag een onder houd met madame Van Lierde, waar er over verschillende werkartikels on loonen werd gesproken. De Sekretaris bewees aan madam dat de levensduurte tusschen een tijdverloop van zes maanden met meer dan SO punten is gestegen en dat de loonen betaald in hare kar- tonagen nog niet waren verhoogd. Hij bewees haar dat de vraag dor werksters en werkers dus meer dan gewettigd was. Madame sprak van de groote loo nen die bij haar betaald worden. Aan werksters die minstens 20 jaar op stiel zijn, betaalt men voor het beste werk op stuk gemaakt tot 1,00 fr. per uur, maar do werksters worden ook vorplichteene soort doo- zen te maken waarin zij niet meer kimnen winnen dan 1,05 fr. tot: 1,10 fr, por uur. Oordeelt dus, waarde lezers, of do vraag om loonsverhooging ge wettigd was of niet. Men kwam op de ondorhandeliug i van Dijnsdag tot geen overeenkomst. Nu Woensdag morgend kwam den heer OineV Van Lierdóopziju- Wérk huis. Na een kortonderlioud epzyn bu reel, deed hy gansoh ayn personeel op de werkplaats samen komen. Hij begon met te zeggen, dat het hem onmogelijk was loonsverhooging to betalen. In zijne welsprekendheid liet dien welopgevoeden fabrikant hem schandalige woorden ontvallen, tegenover de leiders van de syndi katen. Er was natuurlyk een onzer ka meraden die hem in gepaste woor den wist te antwoorden en hem de wettigheid hunner vraag kiaair en duidelijk uiteenzette. Mynheer Omer zich gekrenkt ge voelende, zondt onmiddelyk onzen kameraad door. Hierop hebben al -de werkers en werksters, zich solidair verklarende met hunnen kameraad, het werk neergelegd en zy n met hem de siraat opgetrokken. Hierdoor bewijs ge vende alhoewel tot verschillende syndikaten behoorende, toch allen als bewuste arbeiders hun plicht weten te volbrengen. In het doo'rgaan waren eenige werkers en werksters die hoorden dat hun patroon allerlei lieve bena mingen naar het hoofd slingerde van de seoretarissen (die daar niet aanwezig waren) hun uitschold voor luiaards, volksbedriegers en zoo- meer, hij sprak zelf als er een van die mannen over zijn dorpel dierf komen, dat er zou kuunen gestampt en geslagen worden. En o wonder, tien minuten na dien stapten er twee secretarissen de woning van Mijnheer Omer bin nen, er was niet in 't minste spraak van hetgeen hij daar zooeven had gepraat. Mynheer Omer Van Lierde ant woordde alleenlijk, dat hy niei wil de onderhandelen, waarop de secre tarissen dan ook zyne woonst in de Dreefstraat verlieten. Wij verwittigen gansch de arbei dende klasse niet naar het fabriekje Van Lierde te gaan óm de rol van onderkruiper te spelen en hiermede do werkende klas te dwarsboomen in haren stryd om meer brood en om beter leven. En wy verwittigen terzelvertyd Mynheer Omer Van Lierde, dat hy heel voorzichtig han delen zuu met zyne benamingen, zooniet zullen wij in de toekomst aan gansch de arbeidende klas too- nen, langs welken kant er luiaards en nietsdoeners leven. Wij zullen desnoods ons verleden in de schaal leggen nevens dit van Mijnheer Omer en de gansche be volking laten oordeeien, wie er het zuiverste zal voorstaan, de leiders der syndikaten of do nieuwbakken kartonfabrikant. Om te sluiten zeggen wij aan gansch de arbgidende klas geen onderkruiper spelen by Van Lierde. Als elk zyne plicht zal doen als ar beider, zullen wy zien wie er bij het einde van den strijd de overwinning zal behaald hebben. Fabriekarbeider. Voorde Turners. Het lied Do Ryko Vrek door A Van Snick by de Weduwe De Pryck en rondgehaald door Alfons Van Muylem 4,50, Gezongen door Oscar De Clercq en door hem rondgehaald 7,35. Gezongen Troeze Joeper 5,80. Gezongen Treeze Joeper 12,05. Ge zongen door Josephine Walravens, rondgehaald door Rosa Stichelmans 11,12. Gezongen Treeze Joeper 10,70. Gezongen Josephine Walraevens 8,10. Gezongen door Pol Van de Steen, rondgehaald door Omer Van Be.lleghem 9,70. Onbekend 2,00. Ge zongen Petrus D'IIondt 0,15. Gezon gen Josephine Walraevens 9,80. Ge zongen bij Hubert Waehtelaor, Treeze Joeper 8,05. Strijdpenning. Gezongen door Cyriel Sunaert 8,00. Gezongen door Maurice Taffyn 12,90, Voor uwe Hoeden, Mutsen en Bérets, wendt IJ tot het huis OMER VAN BELLEGHEM COL- PAERT. Statiestraat, 5, Ninove. Groote keus. Laatste nieuwigheden Billijke prijzen. Strijdpenning. Gezongen door Marieken van de Langen en rondgehaald door Stevens Victor by Caeken Braband 4,70, Gezongen door dezelfste en rondgohaald door den slinken by Em. Coppens 5,00. Gezongen door dezelfste bij den zelfden 3,75. Omdat de - Langen er zoo tier op is 0,25 en Helène er jaloerscli op is 0,25 en Emiel er zoo tevreden over is 0,25, Omdat Oscar Zondag zoo zweette van dansen 0,25 en Cyriel zei hy kan niet dansen 0,25 en omdat de mees ter er hem ziine lessen gaf 0,25. Om dat. Waren D'H. de chanteur van de roode wijk is 0,25. Omdat Nlarin zich van de roode wijk niet kan verwty-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3