Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. LET OP Federatie der Vakbonden. Partijgenooten. La Prévoyance Sociale BELG1SCHEBANKZ ARBEID Mei re. werklieden Ie Wieze, Uil Gijsegem. Denderhaulein. ïlofsladc. Nieuwcrkerkcu. Uil Scheadelbeke. Geeraardsb ergen. Onze Fanfare. Onze Spaarkas. Mans- en Jongenskostumen. In den rooden bet. Burgers en Werklieden Geeraardsbergen. het bestuur! Partijgenooten beschikking, schat op 900 frank het bedrag «Ier ambtsvoordeele» wegens huisvesting in natura waarvan de gemeenteonderwijzers en de onder wijzers de lagere aangenomen scho len genieten in de gemeenten der3e reeks (5,001 tot 40,000 inwoners). Wat betreft de vergoedingen in geld, deze moeten, volgens een on- veranderlij ken toegepasten regel, aanvaard worden ten beloop van hun werkelijk bedrag. Ifoor de werklieden der steengroeven. Vraag (in 'l Vlaamsch) door Gezel De Nauw. De Zaterdag werkt meil slechts tot 's middags in de steengroeven te Lessen, alsook in de nij verheidsge stichten te Twee-Acren Vele. werklieden van Geeraards- bergen en omstreken werken in een dezer plaatsen, en koeren terug met den trein n. 2665, dewelke om' 12,30 ure vertrekt uit Ath. Zij kunnen geen plaats vinden in dezen trein, tenzij al op een gestapeld vele vrouwen bevinden zich daartus- sclien. Het ware voldoende een paar wa gens aan dezen trein toe te voegen de.n Zaterdag om aan dezen toestand te verhelpen. Antwoord Onderrichtingen wor den gegeven, tot versterking van dezen trein op Zaterdag. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel Nichels De Geycer, Marie Thdrèse, Lubeke, te Denderliautem, heeft op" 12 Mei 1923 van den heer controleur der be- lasiingen bericht ontvangen dat er haar een pensioen.is toegekend van 600 frank 's jaars. Tot heden is haar pensioentitel haar nog niet toegekomen. Kan de heer minister me niet zeg gen wanneer zulks zal gebeuren Antwoord. De pensioentitel werd naar de belanghebbendo gezonden. hor meer steun aan de instellingen moet verleend worden. Voor onze voormannen die het Paviljoen van La Prévoyance Sociale te G^nt zullen bezoeken, worden inlusschen, verheugende veropenbaiingen weggelegd. Nu de WINTERVOORRAAD VAN PATATEN gaat ingedaan worden, ■wendt u tot Petrus Eeman, (bij genaamd Pée Koekenen), die heeft de beste, roode en witte. Grooten Bolleweg, 49. Aalst. ZANG AVONDSTONDEN OP DE M'ITENGEMEENTÉN. LEDE. Heden Zondag, om 5 1/2 ure 's avonds, in het Volkshuis, bij Se- rafien Troch, Statieweg. Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID dat de belangen der werklieden verdedigd. op de Tentoonstelling van Gent. Door hare tentoonstelling zal La Prévoyance Sociale de ver scheidenheid aantoonen in de toe passingen van het denkbeeld der Samenwerking. Op hare beurt zal de Tentoon stelling de macht aantoonen van de Samenwerkende Maatschappij van Verzekeringen van de Belgi sche Werkliedenpartij. En dit maakt de macht uit van het Belgisch proletariaat. Hare instellingen volledigen zich, doordringen en steunen elk ander. Indien La P.évoyance zoo groot geworden is, is zij dit onge twijfeld verschuldigd aan den hardrekkigen arbeid van al hare medewerkers, doch dezen hadden niet dien grooten bijval geoogst, indien zij niet steunden op de Partij, deze groote Partij wiens invloed stijgt met den dag, wiens syndikale, politieke en samenwer kende macht onmogelijk te ver- waarloozen wordt. Dit bewijst ons eens te meer dat den bijval slechts verkregen wordt door de gezamen lijke krachtinspanningen. Maar bijval legt verplichtingen op en hoe grooter de bijval wordt DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal-aandcelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan Ir. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 820,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFÈRES du LITTORAL 7 aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AM EVE 7 °/o aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. COTONNIÈRE GANTOÏSE - -11/2 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Ter gelegenheid van Nieuwjaar zul len de bureelen en kassen gesloten blijven van af Zaterdag middag ?9e Woensdag tot 2e Januari. Soc. Propagandaclub. HEDEN ZONDAG, om 2 ure na middag, bü Odilon Van de Steen, Nieuwstraat. Dringende B estuurv erga- dering voorliet nieuwe bestuur. Belangrijke dagorde. Makker Jan Bekaert, urr, secreta ris zal aanwezig zijn. Allen op post. ij de Voedings- Verleden Zondag hadden we met de brouwersgasten van Wieze eene vergadeiirg. De opkomst was nog al tamelyk en na de uiteenzettingen van de makkers Berghman en Lauwers aanhoord te hebben, begrepen de aanwezigen maar al te wel, dat ze heden, nog als in den tijd der mid deleeuwen, behandeld worden als slaven door hunne patroons. Geene medezeggir gschap in de werkregelirg, de loonen betaald aan de volwassene mannen voldoen op verre na niet, zoodat de werk lieden brouwers van Wieze het als hun plicht moeten aanzien, bene vens hunne werkbroeders aan den syndikalen strijd mede te helpen, om welstand en recht te veroveren. Met het doel de werklieden brouwers van Wieze uit de versla ving en verdrukking te ontrukken, heeft de Voedings-centrale vast be sloten, eene stevige werking op touw te zetten, ten einde de nog heerschende onverschilligheid dier werklieden te doen verdwijnen, om van h;n, zooals elders, strijdende mannen naar degelijke werkvoor- waarden.naar een menschwaardig bestaan te vormen. We meenen den geschikten oogenblik gekozen te hebben om de propaganda te voeren, te dien einde zal er heden Zondag, om io uren, eene belangrijke vergade ring gehouden worden, bij PETS, herbergier, Brusselschestraat.Den- dermonde. Dat de werklieden-brouwers van Wieze en Lebbeke, het als hun plicht aanzien, deze ve g.idering bij te wonen. Allen er heen. weze het orde woord A. B. Door plaatsgebrek velleden week verschoven. Over 14 dagen hadden we een klein zangfeest ingericht door de Vakbonden. Onze leden met hunne vrouwen waren bezonder goed op gekomen. Het zanggedeelte liep goed van stapel, en 't waren niet alleenlijk de vrienden van Aalst die dan aan 't woord waren, maar ook enkele onzer leden van dé gemeente wis selden goed af. De toespraak van o: zen volks vertegenwoordiger Nicht ls liep vooral hierop, dat de buitenlieden die genieten van de hooge loonen veroveid in de stad door de macht der vakbonden, niet onverschillig mogen zjn, en moeten declmaken van hun vakbond. Dat zij zich niet mogen laten verdeelen in christen en niet-christenen, maar allen zich moeten aansluiter^ bij de Socialistische vakbonden, waar over het geloof niet gesproken wordt. Verder b handelde hij de poli tieke werking der Socialistische partij, de reactie die nu heerscht van wege de rijke menschen tegen over de bekomene rechten en voor deden der werkende klas, de eens gezindheid van liberalen en katho lieken in het Parlement, die niet omkijken naar de godsdienstige overtuiging hunner volgelingen, als het er maar om te doen is, de klei nen, de werklieden, de kleine bur gers en landbouwers er onder te houden. Kortom eene goede rede, die wij durven het verhopen, goede vruchten zal afwerpen, zoo op vakvereenigings- als op politiek gebied. Gaan we zoo voort, en de ver broedering der stedelingen met de buitenlieden zal geen ijdel woord ;vezen. Robert Onze meeting op den Dries, is goed van stapel geloopen de her berg was bomvol. Oi.ze kameraad Haelterman heeft i 1/2 ure ge sproken. Hij schetste den toestand van vóór den oorlog, sprak van het armoedig leven onzer werkende klasse en kleine boeren, deed hen zien wat al verbeteringen er geko men zijn, dank aan de socialisti sche partij. Hij deed ook uitschij nen de macht der Syndikalen en wat zij al gedaan hebben, om den toestand der proletaren te verbe teren. Toejuichingen weerklonken. Ten slotte werden nog eenige lie deren gezongen en alles liep af in de beste stemming. Niet éen tegenspreker daagde op. Wanneer het er op aankomt hunne gedachten te verdedigen in 't publiek tegenover tegenstrevers, blijven de Daensisten in hunne cassematten. Die mannen moeten gaan sprekers halen naar Gent en Antwerpen om hun vuiligheid te verdedigen. De Backer, Smid I.ambrechten ander kon men achten Zij voerden een zuiveren strijd, maar hunne volgelingen zijn gemeene handlan gers van katholieken enlibeialen. Luistervink. Verleden Dinsdag 25 11. had er een zangavond plaats. De ruime herberg bij de Wede 1 riest was bomvol. Menige onzer mannen en vrouwen waren teleur gesteld, geene plaats te kunnen vinden, zoodat we mogen zeggen dat dit feest wonder is gelukt. Gezel Tillon nam van de gele genheid gebruik om over den poli tikken en militairen toestand tot de aanwezigen te spreken. Daarna was het de beurt aan Gezel Hael terman uit Aalst. Met zijn welsprekend talent schetste spreker de buitenlandsche politieke toestand af. Menig hand geklap viel spreker ten deel. Voorwaar een goed gelukt feest. Hopen we intusschen dat onze Aalstersche zangers, dezen winter ons nog een degelijken avond be zorgen. Tillon. Voor de Fransche Verkiezingen. Rondgehaald op don liederen- avond na het zingen van klucht-en strijdliederen, do som van -15 fr. Strijdpenning. Omdai eon bierhandelaar 2 trip pen bracht bij de bazin en in conter- ventie geslagen werd door den man 0,50. Omdat den zoltden acht dagen nadien 2 wafels bracht met het ge dacht dat de man naar de kermis was, maar hij den nek gepakt wierd 0,50. - TERECHTWIJZING. Verleden weck verscheen een artikel onder rubriek Nieuwerker kcn, waarin een onnauwkeurigheid sloop. Er w as spraak dat de socialisti sche groep, het bouwen eener be waarschool vroeg te Edixvelde. Dat is niet juist. Het is eene ledigstannde lokaal op Nieuwerkerken, waarin we eene officieele bewaarschool willen in richten met eene wereldlijke onder wijzeres. Pol De Schryver. ONZE -JEUGDGROEP. Sommige gezellen zullen' ver wonderd geweest zjjn en ons van illusionnisten beschuldigen, toen we laatstleden de kwestie op wierpen of er in onze gemeente geene Soc. Jonge Wacht kon ge sticht worden. De laatste verga dering van onzen Propaganda club is bijnaganschin beslagge nomen geweest door deze kwes tie. Gezel Van Trimpont gaf eene technische uitlegging over het doel en werking eoner Jonge Wacht, waarna Gezel De Nauw de noodzakelijkheid van zulk een groep deed uitschijnen. Wy moeten met de omstandig heden mee, en loopt hot niet altijd op wieltjes, dan is het noodzake lijk dat we eene groote poging doen om te gelukken. Niettegen staande onze machtige organisa tie, zijn we nochtans het voor werp, van-de gezamentljjke aan vallen der reactie en als dien strijd zijn toppunt van hevigheid zal bereikt hebben, zullen we in Vlaanderen de jeugd missen om den eindzege in de toekomst te verzekeren, als we do poging niet wagen om de jeugd hij ons te or- ganiseeren. We gaan dus de jonge lieden oproepen, op ZONDAG JA NUARI, om 2 UREN namiddag, in ons lokaal by PIETER DA- NEELS, Dries. Een makker zal de inschrjjvin gen doen tot 3 uren. Dat alle ge zellen dus hun plicht begrijpen en hunne jongelingen ons toevertrou wen, we zullen er voor zorgen dat ze in wijsheid het begonnen werk der ouderen zullen voortzotten. Jongelingen, allen dus naar de vergadering. Van Belle Rem!. Dö maatschappij telt tegen woor dij? 50 werkende ledpu. Er zijn een twintigtal leerlingen, die regelmatig de lessen volgen en het bestuur hoopt dat deze in de korst mogelijke tijd de maatschappij zullen komen ver sterken om mede te helpen de goede faam onzer geliefde fanfaren te ver meerderen. Do geest hij r ::r.c muzie kanten mag uitmuntend genoemd worden, de repetitiën v. rden goed bijgewoond, bij uitstappen zooals bij concerten zijn onze mannen op de bres, om zoodoor.de langs de eene zijde door hot regelmatig volgen der repetitiën, onder de kundige leiding van hunnen geachten bestuurder, meer muziokale kennissen te ver werven en daardoor in staat te zijn de partügeuooten en bevolking van prachtige muziekuitvoeringen te la ten genieten en langs de andere zijde door liet deelnemen aan de pro- pagandatochten, deze meer genoeg lijk te maken en de taak der propa gandisten te vergemakkelijken. In een woord, waar liet geldt te wet- ken aan de grootmaking der party is. onze fanfare er bij. Van begin September 1922 tot Oktober 1923 nam onze fanfare deel aan veertien uit stappen of betoogingen, verleende medewerking aan zes feesten van do tooneelbond en de jeugdgroepen. Zes openbare concerten werden ge geven binnen en buiten de stad, waarbfj onze muziekanten steeds véél en welverdiende by val genoten. Onze mannen hebben dus dapper ge werkt, want de bereiding tot de con certen alleen vergt tyd en studie van onze jongens. De partijgenooten moeten ook onae muziekanten aan moedigen, door beschermlid te wor den en hunne kinieren naar de mu zieklessen te zenden. Met het bestuur van den turngrocp is tot samenwer king besloten om de jongelingen aan te wakkeren tot het volgen der mu zieklessen. Onder de leuze «Kunst veredelt zuljen onze mannen ver der hunne plicht vervullen met lief de en opoffering voor de Party en lmnne werkbroeders. Aan alle par- tijgenooten de plicht ben te steunen. G.V. D. P. Gt durig stijgt het getal der werk lieden, die hunne eenige spaarcen ten in de spaarkas der kooperatief storten, die hebben dus begrepen dat het een gioote missing is voor een werkman zyne spaarpenningen aan andere instellingen toe te ver trouwen, dewelke meestal tegen de arbeiders gekant zyn.Van af Nieuw jaar wordt ook de intrest, welke wy geven verhoogd. In de kooperatief worden uwe spaarcenten gebruikt ton voordeoio der arbeidende klasse on mot ze daar te plaatsen, zyt gtf zeker uwe vyanden niet te steunen. Hoe is het mogelijk, als men de pryzen.de hoedanigheid, het fatsoen dor kosiumen in de «Verbroedering" gemaakt vergelykt met de pryzen enz. van elders dat er nog leden, dat er nog werklieden zyn die hunne kostumen niet laten maken in in de Verbroedering». Die begrypen toch waarlijk niet wmar zij eene groote besparing kunnen doen. En by onze lagere prijzen en gewaarborgd goed werk, wordt deel uitgekeerd. Voor de Turners. Gezongen door JuliaCollyns,rond gehaald door Julia Goossons by Frans Baron 3,75. Voor het muziek. Rondgehaald door Alfons De Leye om vrede te maken bij Renè De Ruy- ver 6,10. Gezongen bij Louis Jolly door Irma Cossyns, rondgehaald door hare Victor ö,4ü. Strijdpenning. Rondgehaald na een lied by Hipp. Mangelinckx 3,55. Omdat Frans Spoele St Eloi gevierd heeft in den hoek zijner stoof op de Vesten, Julia 0,50. Voor de Oud-Strijders. Gezongen door Rachelleken en hare wederhelft by Louis Jolly, rondgehaald doer den langen Bis 5.00. koopt uwe Schoenen BH G.Van Driessche. Nieuwstraat, 31 Socialistische Propagandaclub Zondag aanstaande, :J0 December, om 10 ure 's morgens, algemeen» vergadering, in het lokaal, bij Jef Beerens, Nieuwstraat. DAGORDE 1. Toestand dor kas. 2. Onzen Tombola. 2. Aanstelling nieuwe bode. Elk op post. Gezel Jan Bekaert, arrondisse ment secretaris, zal aanwezig zijn- Makker Leon Laureys, provin, tiaai raadslid van het Kanton Aalst zal er eene toespraak houden over bet werk van den Provintieraad. STRIJDPENNING. Omdat de vrouw van Gilbert haar moet in de handen geven van deu zwarten 0.25. En omdat de zwarten er genot van had, geeft lijj ook 0,25. Omdat do zwarten Louise eenige gegeven beeft, geeft Oscar 0,25. Omdat de zwarten er luog grooter genot van had, ook 0,25. En omdat Maatkons er spijt in had, omdat zH het met was 0,25. Omdat Adolf Ma deleine eentje gegeven heeft op haar mondje, geeft hij ook 0,25. Om dat Torken een kletskop heeft 1 65 Lied gezongen door Sanglau J. en rondgehaald door Fleet 2,oO. Lied gezongen door Seralien en rondge haald door Slaap 1,00. Gezongen door Serafion van de snuifdoos l,5y. Slaap geeft iV-n frank omdat hij' de buikpijn heeft van drinken en bet gedaan was met lachen 1.00. Lied gezongen dooi Oscar on rondgehaald door hem zelf 5.00. Lied gezongen door Sanglan .1. eu rondgehaald door Moreels Pierre 3,60. Lied gezongen door Maria Van de Zande en rondgehaald door vrouw Van do Zande 2,60. I ied ge zongen door Maria VandeZandeen rondgehaald door E. Van de Zande 3,35. Lied gezongen door Maria Van de Zande en rondgehaald door haat zelf 2,80. Totaal 26,00. Voor uwe Hoeden. Mutsen en Berets, wendt U tot het huis O? ervan belleghem col. PAERT. Statiestraat, 5, Ninove. Groote kous. Laatste nieuwigheden Billijke pryzen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3