Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het Proletariaat Ket Kapitalisme NIEUWJAAR. Mijn Hoekje. 21° Jaar N° 1. Prijs fin nummer cetiiiemeu. 6 Januari 1924. Annonce. De Tentoonstelling van Gent. N ieu wj aarwensch Andere lijden, andere zeden. RECHT EI VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op lu en 2" bladzijde, 2 fr. op 3e en 4* bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. AÏlé briet'wisse.lii.gen moeten elke week vóór Woensdag .'.vond. 8 ure, ingezonden worden. Ongdteekendc brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND-, Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maandon fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,76 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. AUp imperialisme is slecht, er bèstaat geen beter geen slechter imperialisme HERMAN OORTER We leven in zeer wisselvallige omstandigheden. Dit beseft ieder mensch die een gevoel heeft en hersens in zijnen kop. De roofzucht van eenige men- ir. alle, behalve Efigelat.d en Ame rika, zouden zwak zijn en dus on derworpen aan deze twee groote mogendheden.. Dit waren de plan nen, natu.irlijk in breede trekken fichen, zwaait de scepter over de t weergegeven, die de twee ïmpe- .,o.. I rialistische machten koppen van millioenen andere, Door dwang, door verdrukking en met verschillende hulpmiddelen behouden die eenige, veel voor rechten op die millioenen andere. Dor verdraagzaamheid van die verdrukterbuiten die eenige men- schen, millioenen anderen uit, om den voortgetirachten rijkdom hun alleen toe te eigenen. Dat is de kern, waaruit de wis sel val ligheden uit voortspruiten Op dit oogenblik hebben die wis selvalligheden een brutaal karakter aangenomen, omdat de eenige m-r.schen, de kern, het kapita lisme, alle gevoel, van menschtlijk- hcid, heeft afgelegd. Naden oorlog is onze kapitalis tische maatschappij een r.ieuwe periode ingetreden. Herman Gorter in zijn brochuur over Ds Wereldrevolutie» schrijft het volgende c Er bestaat geen beter, geen slechter imperialisme. Het im- perialisme van beide groepen van Duitschland van de eene. van Engeland en de Vereenigde- Staten aan de andere zijde, is even slecht, is even vreeselijk voor het proletariaat der we- reld Dat i3 zeker en vast een der diepste waarheden die wij, socia listen, steeds in 't oog moeten hou den en indachtig zijn. Mogen wij socialisten, h- t im perialisme van gelijk welke natio nality it bevoorrechten Het doel van het imperialisme is altijd on derwerping der massa's, beheer- sching der wereld. Zoo hebben we in de jongste wereldbrand, ondervonden dat Duitschland de zelfstandigheid der volkeren op wreedaardige wijze heeft vermoord, Engeland, Fran krijk en Amerika laten ze in schijn bestaan maardooden ze feitelijk. Het imperialisme is van den eenen kant conservatief, liberaal van den anderen kant. Na den oorlog stonde n we voor het feit, dat h t proletariaat wierd opgeblazen, met alle democrati sche beloften van het overwinnend imperialisme. Voor 1914 stonden de volkeren dor twee groote machten opgehitst tegenover malkander, omdat Duitschlar.d langs den eenen kant aan zijn volk liet weten, dat zij een volkenbond gingen oprichten, waarin alle volkeren gingen onder worpen zijn aan Duitschland. De geallieerden streden met de sierlijken bond der volkeren waar- hadden ge smeed. Tijdens den oorlog, - werd er ge moord, geplunderd, gebrand, ver kracht, gansch het economische leven plat geslagen, en na deze gruwelijheden, na honger en ellen de geleden te hebben, wordt het Duitsche imperialisme verslagen, door het Engelsch-Amerikaansch imperialisme. We staan verschillende jaren na den oorlog. Hoe staan nu de za ken Om kort en klaar te rijn, De roofzucht van 't kapitalisme, zwaait r.og steeds de sc-pter over de millioenen massa's. Door dwarg en verdrukking, door knechtschap en leugen, dwingen ze nog steeds de* massa's voor hun te bukken en te buigen. Onze geassocieerde- Entente dievenbende is gedemo- kratiseerd op zulke wijze dat leu gentaal van een Volkerenbond en het zelfbeschikkingsrecht der vol keren enz. een grooe nul is. en de oogen van elk weldenkend mensch zal geopend hebben. Nu staat het imperialisme van beide kanten in een zonderling dag licht, en voor het proletariaat is een nieuw strijdperk ingetreden, waarin het internarioi aal imperia lisme tegen het internationaal pro letariaat zal te strijden hebben, tot De Macht van regeeren zal blijven in de handen van de een of de andere klasse. Op dit oogen blik is ér voor beide klassen geen uitweg te vinden. Het strijdperk is gesloten met demokratische fluweelen gordijnen waarop het publiek zich staat dom te kijken, terwijl het proletariaat zich naafr het achterste grijpt zon der het te kunnen. Het is een soort looping the loop Toch wordt het proletariaat moe van te kijken op de demokratische gordijnen. Want wat baat hun nog c'lie schoonheid terwijl hun buik grolt van honger. Door den nood die blijft heerschen, door die eng heid van het bekrompen leven zal en moqt er onvermijdelijk een nieuwe strijd geboren worden. Langzaam, stilaan, door den nood, door de verdrukkingen, het knechtschap die het imperialisme het proletariaat toebrengt, wordt de werkende klasse wijzer, en voelt thans maar al te wel, dat de be loften door de bourgeoisie gedaan niets is geweest dan een uiting van schrik, om de arbeidende klasse opnieuw te knevelen en te knechten wanneer ze van hun schrik zijn bekomen geweest. Een wreeden oorlog is voorbij, op de puinen van een Duitsch im perialisme is een nieuw herboren. Zoolang dit nieuw imperialisme bestaat, zijn er nieuwe oorlogen aan verbonden. Arbeiders (sters) waakt en be grijpt dat in de organisatie uwe macht besloten ligt Het maken van een komnuntaar blijft aan U over Eug. Deprez. liet iö het tijdstip van de traditio- neele gelukwensciiingen, die, door het feit zelve dat zij aan een traditie beantwoorden, in do platste alle- daagschheid vervallen. Bijzondere wel gekaraktiseerde omstandigheden zijn er noodig om de nieuwjaarwenschen aannemelijk to maken. De macht, waarvan onze instellin gen,'in 1923, bewijs geleverd heb ben, is te indrukwekkend dat wij niet de gevoelens onzer voorkam pers zoudon vertolken met te zeg gen dat wij hen een triomfantelijk 1924 wenschon. Indien onze instellingen juist zijn waarborgt onze samenwerkende Maatschappij van Levensverzekerin gen La Prévoyance Sociale, een jaarlijksche inning van 7 millioon voor 1924 op 31 December 1922 rekende de Maatschappij eene in ning van 5,750,000 frank voor het jaar 1923. Wij wenschen haar, dank zij de verkleefdheid onzer militanten, dat zij dit cijfer verre overschrijd ejan dat zij met besloten wil naar de 10 millioen opgaat die, op einde 1925 geen droom meer zullen wezen,maar werkelijkheid. Bijval brengt by val zooals een rol lende sneeuwbal. Iemand heeft eens gezegd De Demokratie bestaat niet daarin, do lange jassen te verkorten, maar de korte jassen lang te maken Wij depken er niet aan het. welzijn van 't zij ook wie te verminderen, maar wij willen het welzijn voor al len. Een der verstrooingen waarvan het proletariaat al te zeer verstoken bleef en die de vreugde uitmaakt van al diogonen die wat geld bezit ten en ook e.enigszins het verstand hebben het te gebruiken, is wel liet reizen. Reizen, is een oasis scheppen te midden van de woestijn van het dagelyksche leven. Al wie de noodige syndikatein spanning deed en er in tfjds moe begon kan sparenora een jaarlyksch reisje te doen, plezier waarvan lang op voorhand wordt gesproken,waar van men zich nog Tang daarna her innert drij dagen gereisd te hebben blijft in T geheugen en gaatslechts langzaam cr uit. In 1921 (15 Juni tot 15 September) hebben wij de Tentoonstelling van Gent. stad van kunst, rstad van nij verheid, stad van samenwerking, stad van bewuste proletariërs. Al de Belgische arbeiders zullen daarheen worden getrokken als tot een onweerstaanbare zeilsteen. Dat elk gezin, vader, moeder, kin deren, zich onverwijld er op voorbe reiden. Stichten wij reiskassen en vullen wij zo tot het maximum. v J. U. VAN ONZEN Volksvertegenwoordiger. Aan al onze lezeressen en lezers oen gelukkig jaar, een jaar van standvastigheid en stryd, tegen de roactie, tegen het wetsontwerp Devèze. dat onzen Achturigen Ar beidsdag bedreigt, tegen het wets ontwerp Moyersoen, dat de koste loosheid van ons Ouderdomspen sioen zou afschaffen en voor den volledigen triomf van het Socia lisme. NICHBLS Alfred. Het is zeer typiek en... opmerk zaam, hoe nieuwe tijden nieuwe ge bruiken, andere zeden en levensop vattingen in zwang brengen. Wat vroeger jaren immoreel, weerzin wekkend en «onbetamelijk» scheen, wordt nu natuurlijk en eenvoudig gevonden, en omgekeerd. Zoo vonden het de werklieden vroeger weer heel natuurlijk dat er moest 10, 11, 12 en meer uren gewerkt worden om door het leven te geraken. Nu bewijst (de praktijk des levens, dat zulks niet waar is en dat het leven der werkende klasse én beter én schooner is geworden. Het eenigste verschil is dat vroe ger byna al de winst in patroon's handen ging en nu voor een goed deel in handen der werklieden zelf komt. Algemeen Stemrecht, een grootcr ouderdomspensioen, enz. was ook al uit den booze en toch is dat alles nu in vaste vormen gegoten. En ook do oorlog bewees, dat 5 a 0maanden voldoende zijn vooreen soldaat te vormen, ja zelfs eenige weken. Nog voel, heel veel. zal met den tijd bewaarheid worden tot dat ook de maatschappelijke samenle ving eens bewijzen geeft, dat ook do Menschheid leefbaar is, zonder leger, zonder oorlog, ja zonder dat er twee klassen van mcnschcn zijn uitbuiters en genieters. Voor wanneer is zulks Onmogelijk kan dat voorzien wor den, maar één zaak is zeker dat wij van lieverlede naar eene nieuwe samenleving gaan. De geschiedenis der Menschheid bewijst, dat de sociale verhoudi»- gen 'moer en meer gesurveileerd worden. Er is een duurzame vooruit gang. Maatschappelijke samenlevingen kunnen den vooruitgang stremmen of versnellen, doch komen moet het. In theorie zijn wy reeds heel ver en do praktijk moet nog die theorie vormen geven. Mogen andere sociale organismen nu en,dan een kleintje bijgebracht hebben aan de groote evolutie de. socialistische partij heeft toch het leeuwenaandeel gegeven en werkt steeds nog gefreldig ononverdro- ten voor het grootsche ideaal. A. V. maar helpt mede, om het familie leven zoo goed en aangenaam mogelijk te maken. Begrepen alle buitenlieden het edele van den strijd der Socialis ten, het vraagstuk ware spoedig opgelost. Friederik. t Was eene kloek gebauwd» vreuw van den buiten, die zich aanbood op ons bureel en kwam vragen naar onzen volksvertegen woordiger. Zy had vernomen, dut by een man was, die zich ten dienste stelde van het volk en diensten bewees, in de mate van liet moge lijke, en was nu gekomen, om hem te vragen, of haar geen geeée plaats kan aanwijzen, als dienst meid. Zy' was getrouwd, hadt twee kinderen, die zy zeer liefhadt, maar haar man, was een gie rigaard en hét leven met hem, wierd haar ondraag'lyk. Wij deden haar het ongerymde van haar voornemen inzien eene gehuwde vrouw, hare kinderen verlaten, om vreemde kinderen te gaan grootbrengen hare eigene kinderen aan anderen moeten overlaten, neen. neen, madam, moest onzen volksvertegenwoor diger hier zijn, hy zou u zeggen ga naar huis, tracht overeen te komen met uw man, blyft by uwé kinderen en verdraag wat, ter wille van hen. En de vrouw begon te weenen haar man was toch zoo mceiëlyk, hy verjoeg haar om z»o to zeggen en haar leven was onuitstaan baar. Wy konden de vrouw aan het verstand praten, dat cr in byna alle huisgezinnen eens moeiëlyk- heden opryzen en dat ze best zou doen huiswaarts te keeren, het geen ze ten slotte deedt. En toen ze weg was, dau vloog myn gedachte naar dien eeuwigen laster der klerikale, pers die ons socialisten uitgeeft als de vernie tigers van het familieleven. Wy secialisten, die altyd aan geklaagd hebben, den langen werkdag,iets wat het familieleven vernietigthet hongerloon, iets wat van een huisgezin eene hel maakt het klein hutteken van den werkman, iets wat hem naar de herberg jaagt, wy vernietigers van het familieleven. Wy hadden nu het familieleven van dat gezin kunnen vernietigen, hadden ze wy geholpen om ais meid of werkvrouw haar brood te gaan verdienen. Wy hebben ge zorgd, dat het gezin bijeen blijft, hopende dat alles zieli wel zal schikken. Maar toch balt men zich soms de vuisten, wanneer men de socia listische party, hoort aanvullen als zou haren strijd gericht zyn, om het familieleven te vernieti gen. De socialisten willen een goed familieleven ze willen genot en welstand voor het werkende volk, gezonde woningen, goede loonen en een korten werkdag en dan eerst zal er familieleven zyn, voor DAT volk, dat Al,LES voortbrengt. Wie dus het Socialistisch leger vergroot, helpt niet aan het ver nietigen van het familieleven,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1