ociaHistiseh weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Is onze Nijverheid in gevaar IRursus tn 4 lessen Mijn Hoekje. 21 Jaar N° 2. Prijs per nummer centlemeu. 13 Januari Annonce! )e Tentoonstelling van Gent. Parlijgenooten. RECHT JHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2e bladzijde, 2 fr. op 3'' en 4e bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordom niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HANI) IN HAND Molendries, Anlsi. BEHEERDER-AFGEVAARDIC.DE JAN BEKAERT. Uostcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE A p MIN 1ST R AT IE Lokaal Hand in Hand'*, Molen dries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,70 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. M. Devèze in zijn berucht ge worden voorstel tot wijziging van de wet op de 8 uren werkdag, noemt als groot argumer.t de verklaring van M. Gustave L. Gerard, toege voegde directeur generaal van het c Comité Central Industriel als zou de vermindering van den arbtidsduur in België eene vreese- lijke productievermindering voor gevolg hebben gehad. Hij schrijft letterlijk het volgen- de r Men had voorzeker mogen hopen dat de vermindering van den arbeidsduur zou vergoed worden door een gelijkwaardige vermeerdeiing van de arbeids productie. Ondanks enkele prij zenswaardige pogingen, werd deze hoop niet verwezenlijkt. De machinale arbeid heeft namelijk de gewenschte vermeerdering belet, omdat het onmogelijk was de machine per uur meer te doen werken, en dat de niet benuttig de uen dus noodzakelijker wijze zonder compensatie ble ven. De statistieken door den heer Gustave L. Gerard aange haald werden niet ernstig weer legd. Zij bewijzen dat m alle nijyerheidstakken waar de wet werd toegepast, de dageÜjksche productie verminderde, in eene matedie soms zelfs hooger is dan de geëvenredigde vermindering en den duur van den arbeid. En verder zegt M Devèze in zijn TOELICHTING voor het wetsvoorstel, dat in goudfranken berekend, onze uitvoer, in den loop der eerste trimesters van 1923 slechts 57, 62 en 61 t h. heeft be reikt van de overeenstemmende cijlers in 1913 De verzwaring van de prijsstijging bij al de producten en de daling van den wissel zijn er niet alleen de oorzaak van Het is evenwel onmogelijk te ontkennen dat zij er voor een groot deel bij betrokken zijn. Wij staan hier dus voor een ge heel grondige levenskwestie en zouden hetonaoozel vinden er zoo maar los over heen te gaan. Ons land is een soort TRAN- SITGEBIED. Het moet voor eer. groot deel door INVOER beantwoorden aan zijn voedingsverbruik. en moet de ingevoerde grondstoffen die het verwerkt naar den vreemden UIT VOEREN, om de betaling van zijn onderhoud te verzekeren zegt ook Devèze. Inderdaad, kunnen wij arbeiders niets aan dezen toestand verande ren. Wij staan dus, wel degelijk vooreen werkelijkheid Maar deze werkelijkheid wordt tegenover de arbeidsklasse uitge speeld, en dit mogen wij niet toe laten Onze nijverheid is in gevaar Er moeten aan art. 2 en 7 der huidige wet wijzigingen worden aangebracht, die toelaten hij on voorzienige gebeurtenissen de bui tengewoon talrijke bestellingen at te werken en dit eerstens geduiemde 100 uren per jaar, daaina geduren de i5o uren per jAar. Ook moeten binnen de 6 maan den de verloren uren wegens plaat selijke feesten of gebrek aan grond stoffen ku; nen ingewonnen wor den. De wet is niet lenig genoeg Iedereen weet dat er niet min dan achttien afwijkingen Z'jn aan gebracht, die voldoening schenken aan de voortbrengst. Lazen wij zelfs niet voor eenige dagen in de «Tijd a hetkristen- demokratisch blad het volgende c Aan de prijzen van 1913 heb ben wij voor 2,210.477,390 fr. in gevoerd, en voor 2,214 661 999 fr. uitgevoerd, gedurende de acht laatste maanden van 1922. Over geheel het jaar zou de verhouding ieiden tot Invoer Uitvoer fr. 3.315.716,085 3-32i,gg5 985 Batig saldo 6,276,900 Met andere woorden Aan de prijzen van 1913 zouden wij in 1922 een gunstige handelsbalans gehad hebben voor de tweede maal sinds 1830 En aan de prij zen van 1922 komen wij voor het zelfde jaar 1922 tot bijna drie mil jard deficit De Monittur besluit zelf, dat deze cijfers een beeld geven van gelukkige hergroepseiing van on zen handel Anderzijds blijkt uit het over schot dat wy zouden gehad heb ben, in geval de economische om standigheden van igi3 nu beston den, en het werkelijke deficit dat wij vaststellen, welk hard lot de ontwaarding van den wisselköe-s de prijzer.wanorde en ander^hui- diga economische onregelmatig heden voor ons medebrengen. Dit is van grootbelang. En de statistieken welke maan delijks in het Arbeidsblad voorkomen, logenstraffen zij niet geheel de verklaringen van den nijveraar Gérard, waarmede M. Devèze zoo hoog oploopt In November staat daar zwart op wit in neergeschreven, en dat volgens OFFICIEELE verklarin gen-van de gewestelijke secretaris sen van h«.t Ministeiie van Arbeid, dat de TOESTAND IN DE MIJ NEN steeds schitterei d is, en de kolenmarkt geheel hare groote welstand behoudt Dat de scheikundige nijverheid en de textielbewerking zeer bevre digend zijn Dat de zinkbewerking ZEER ACTIEF is, dat de ertsbewewer- king nog voor zekeren tijd voort - brengsten heeft, en dat de prijzen verhoogen Dat in de constructie de huizen NORMAAL werken, met vele af zetgebieden, maar dat deze uitge put geraken Maar te Luik heeft men veel herstellingen zegt het Arbeidsblad. Wij meenen dat hier den groo- ten knoop gebonden ligt. Devèze wil EEN WET voor af wijkingen op den 8 urendag in ge val van onvoorziene bestellingen Men verwacht die bestellingen van een land in Azië, dat verwoest s geworden door een aardbeving Doch waarom zich daarom reeds niet op voorbereid De nijveraars moeten daarom toch geen nieuwe wet hebben Het komt er veel meer op aan zooals oud minister Mahaim het vreest, na 't onderzoek, van de stu- dieafdeelirg van het economisch middenkomiteit, waarvan M. De vèze in zijn Toelichting tot het wetsvoorstel gewaagt, en waarvan hij alleen het patroons oordeel aan haalt, de lange werkdagen van voor den oorlog herin te voeren Hij meent Indien, eenerzijds, de ar beiders de verzekering jhadden dat de werkgevers de afschaffing .van h :t princiep- zelf der acht uren niet beoogen, en indien, anderzijds, dc patroons de zeker heid hadden bij de werklieden- syndikaten geen stelselmatigen weerstand tot vermeerdering van de voortbrengst en geen vol strekte oppositie aan de over uren te ontmoeten, zou een overeenkomst basis kunnen ge vonden worden, a Maar dit is het verst van de ge dachten der nijveraars van 't Co mité Central wier spreekbuis M. Devèze is geworden. Zij bekennen zelt (zie hooger) dat vele gevallen het verlies der productie de verhouding van d werklieden heeft overtroffen. Er is dus eene andere oorzaak in de voortbrengst vermindering, buiten de achturen werkdag Zou men deze niet eens gaan zoeken. En wat komt de beurs- en fi.ian tie-speculatie hier riet in doen? M. Devèze had missGhien veel beter gedaan een wetsvoorstel neer te leggen waarin hij de middelen zocht tot verbetering van de VOORWAARDEN van voort brengst op technisch gebied of om de prijzen der grondstoffen toe- reikbaar te maken. Hij had misschien ook het wets voorstel alduè kunnen opmaken, dat bij onvoorziene overvloed van bestellingen een hefiingske op het bank kapitaal, de nijverheid zou ten goede komen, zoodat deze laatste zich MODERNER mate riaal en in grooter mate zou kun nen aanschaffen Maar de firma's zelf hebben meest allen hun kapitaal en win sten verdriedubbeld In geen geval kan de arbeiders klasse toelaten dat men haar op schijnheilige wijze en per etap pes naar de vóóroorlogsche toe standen terug voert. De Tentoonstelling van Gent zal zich niet enkel beperken bij het be zoeken van het Feestpaleis haar invloed zal zich verder uitstrekken en do kameraden die een redelijk paarpotjo zullen hebben vergaard om eenige dagen in do schoooe Vlaaiftsche stad te verblijven, zullen verrukt van hunne reis weerkomen, de geest vol aangename herinnerin gen. Drie dagen zullen niet volstaan om een volledig bezoek af te leggen. De eerste dag zal worden gewijd aan het bezoek train de Tentoonstel ling, die als de grootste internatio nale krachtinspanning wordt aan zien op gebied van de kooperatie. De tweede dag, zullen do instel lingen van Vooruit volledig de aan dacht der bezoekers vereischon. Eindelijk, zal de stad Goot zelve een ganschon dag waard zijn. Onze Gentsche vrienden hebben al hunne voorzorgen genomen om de kameraden van hetlandenvan den vreemde nachtverblijf en voed sel te bezorgen aan de beste voor waarden ten ander zullen zij wor den gedocumenteerd om hen het maximum belangrijke dingen te laten bezichtigen mot oen minimum vermoeienis. Laat ons onze voorbereidingen maken zes maanden hebben wij nog voor ons in zes maanden kan een ernstige ïnspanningj-worden ge daan. J. B. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid het eenigste blad hei Arrondissement Aalst, die de belangen der worklieden verdedigt, Plaatselijk Comiteit voor Arbeiders Opvoeding Aalst. BI AAN DAG 14 JANUARI, om 7 ure 's avonds, in HAND IN IIAND over De Geslachtelijke op voeding door Dokter LEEMANS. Dokursussen worden eiken Maan dag gogeven. Mannen en Vrouwen, ontwikkelt u. Komt naar die hoogst belangrijke kursus. het maar rechtvaardig, dat degenen wiens arbeid men vergt, betaald worde dat hij wion men vermoordt of verminkt schadeloos worde ge steld, en 't is wat wy met veel recht er. reden verwachten van het Inter nationaal Scheidsgerecht, dat nu te Parijs zetelt. Do uitspraak zal maar in Februari aanstaande gebeuren, maar wij zijn or van verzekerd, dat er eindelijk recht zal gescliiedon aan do'ontel- bare opgeëischten, die Jwe als hoo rnen hebben weten vertrekken, gen als geraamten hebben zien terugkoe ren, zonder te rekenen de mass; weduwen en weezen die dank die opoisehingen zijn gemaakt. Recht zal er geschieden, want oj: het oogenblik dat we schrijven, wordt de gansehe lijdenskwestie onzer opgeëischten voor dit Interna tionaal Scheidsgerecht opgerakeld, en we zijn verzekerd, dat zelfs de Duitsche Scheidsrechter zicli niet zal kunnen weerhouden, by hot hoo- ren van al dit lijden en ontberin gen door hunne slachtoffers onder staan. zich aan te sluiten bij de ge vraagde wettelijke vergoeding. En van de hand van den Nationa- len Schrijver der Federatie M. La vèque, die dit proces bijwoont, ver wachten wij eene brochuur, die ons de debatten te Parijs gevoerd, zal weergeven. Opgeëischten hoopt, weldra ga selnedt er 11 recht. 1 FR1EDERIK. 't Belangt nu deze maal de opge- ischten aan. Het Duitsch gouvernement wordt n verantwoording geroepen, voor 'en internationale Rechtbank te Parijs. Door hunne Federatie, waren de opgeëischten verzocht geweest elk 5 franken te storten, om de kosten van 't gedingen advokaten te kun nen betalen, bij mogelijk verlies hunner zaak. Het gaat erom het Duitsch gou vernement de dagloonen te doen be talen aan de opgeëischten, die zo tegen 30 phenningen per dag hebben vergoed, met eono telloor beteraven soepen veel slagen en martelingen, wanneer ze niet gewillig wilden werken het gaat er om, om de pen sioenen aan de weduwen der opge ëischten te doer, betalen, door Duitschland, alsook de gebrekkelij- ken en degenen die eeneziekte heb ben opgedaan, tijdens die wreede maanden van ballingschap. Wij allen herinneren ons, die wreede dagen van opeisching, toen den Duitsclien bezetter tegen alle recht in, onze jongelingen, onze vaders opeisehten om voor hen le jaan werken wij herinneren ons ïun moedig verzet,, hun eed nooit iets te zullen doen in hun voordeel, maar ongelukkiglijk, zij wierden uitgehongerd, gemarteld en moes ten ten slotte aan hun verzet verza ken, wilden ze niet het met de dood bekoopen.. Dit proces is nu verleden Maan dag te Parijs begonnen, en de recht bank is samengesteld uit een Rech ter van Zwitserland, één uit België 1 één uit Duitschland; De hoeren Pironne en Hymens, belgische advokaten zyn dt verde digers der opgeëischten. M. llittler. duitsch advokaat, ver- 1 dedigt het Duitsch gouvernement. Dit proces is enkel een kwesiie van princiep. Wordt dit proces gewonnen door de opgeëischten, dan winnen al de andere opgeëisch ten in 't vervolg hun proces, maar ook het omgekeerde is w aar. Maar voor mij, den eenvoudigen werkman, die Friederik is, zal dit proces gewonnen worden door de opgeëischten, want wij herinneren ons nog heel goed, hoede ganscho beschaafde wereld geprotesieert heeft, wanneer tijdens den oorlog, de opoisehingen gebeurden. Duitschland voordo aan, dat het er enkel om te doen was, de werke- loozon bezigheid te verschaffen, om zo niet in luiaardij te laten voort- slenteren, maar in de opeischingen maakten ze geen verschil: werke- loozen, werk hebbenden, boerenzo nen, 't wierd al mede genomen,enkel de rijkemauszoncn, bleven thuis. Zij immers waren gewoon te luiëren. Onze opgeëischten namen de plaats in van Duitsche soldaten, en aldus was onrechtstreeks iederen opge- ëischten een soldaat, te meer, voor onzen vijand. Wat nu bok het. deel van Duitsch land moge geweest zijn by die op oisehingen. oen feit slaat vast, dat 70 alsdan onze werklieden ver plicht hebben van to arbeiden, doordat ze misbruik konden maken van hunne macht. Onze jongens zijn onvoldoende ge voed on onvoldoende betaald ge weest, zij zijn bovendien wreed ge marteld en hun opeisching wa. dê volledige herinvoering der vroegere slavernij, wónne"r den baas zijn slaaf naar gooddunken behandelde on hem het leven ontnam, wanneer het hun beliefde. Alhoewel al hunne goledérié mar telingen onbetaalbaar zijn, toch is (Zio vervolg onderaan 4 kolom).

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1