Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE KIESSTRIJD. In de Kamer. De gestadige vooruitgang yan La Prevoyance Sociale. Mijn Hoekje. 21 Jaar N° 3. Prijs per uummer 15 centiemen. 20 Januari 1921. Annoncen Aan de Belgische Mussolinni's. De tentoonstelling van Sent. Parlijgenooten. EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4" bladzijde. Reklamcn volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezondon worden. Ongetonkende brieven worden niet opgenomen. Berichten over workstakingon en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ •HET RECHT Lokaal HANI) IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekoning Nr 85686 Telofoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand*, Molendries, 11, AALST A HONMEM F. NTS PR IJS 3 maanden fr. 2,48 0 4,28 1 jaar 7.70 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. De verschillige partijen zijn zich reeds aan 't voorbereiden voorde aanstaande kamerklezing, die zal plaats hebben in Mei van toeko mend jaar. Zooals altijd zal onze partij er weer van eerst af aan bij zijn. Met eene groote meeting te Brussel waarop onze voornaamste leiders het woord hebben gevoerd en met een manifest heeft zij reeds de kiescampagne ingezet. Dat beteekent geenszins de strijd aangaan, daar deze bestendig is bij ons, doch hem met meer krachtdadigheid en geestdrift voe ren, een over gansch hel land met nog meer meih >de en op grootere schaal georga- iseerden propagan- daveldtocht op touw zeiten. Wij gaan met de beste verwach tingen den kiesstrijd te gemoet. Een goed deel onzer hoop is daar- op gebouwd dat de arbcideis op de meest in 't oog springende wijze hebben ondervonden wat ze aan de verschillige partijen hebber. 't Is wel waar dat in de verkie zingstijden geen groot verschil in de programmas der partijen valt op te merken, daar de katholieke en liberale partijen, bevreesd van de massa, zich in de verkiezings tijden in een democratisch kleedje wikkelen en verklaren de nooden van het volk te kennen, maar ons volk heeft de verschillige partijen aan hét werk gezien en het heeft te de daden der katholieke en libe rale partijen met hunne woorden kunnen vergelijken om daarover een gezond oordcel te kunnen vel len, oordeel dat geenszins in hun voordeel kan zijn. De volksvertegenwoordigers die deelmaken van den katholieken demokratischen groep, zij die in verkiezingstijden vooruitkomen met een programma en verklarin gen die de onze evenaren, hebben de arbeiders die hen op hun woord geloofden, teleurgesteld. Daarvan getuigen uitlatingen van chiister.e leiders zelf in hunne peis. Met den socialistische!) groep vormen de katholieke demokraten de meerderheid in de Kimer, zoo dat het mogelijk moest zijn de re- geeringspolitiek een politiek te doen zijn van ware democratie. Maar in de plaats dat de katho lieke demokraten er aan meehel pen en de regeerir.g den weg van oprechte volksgezindheid en wer kershervormingen te doen opgaan, verloochenen zij hunne verklarin gen en hun programma, om eene regeering van klerikale en liberale burgersvertegenwoordigers te be houden, die op eene volksvijandige wijze het land bestuurt. In den korten tijd dat de socia listen in de regeering zaten werd er een grooten stap gedaan op ge bied van werkershervormingen. Stoute initiatieven werden door de socialistische ministers genomen, ingrijpende hervormingen voerden ze door, en dit wel in zulke ruime mate dat de klerikale en liberale burgerspartijen dat spoedfg ondra gelijk vonden, en, oordeelend dat er al te veel was toegestaan gewor den aan de arbeiders, naar een voorwendsel zochten om zich van de lastige kerels, die de socialisti sche ministers voor hen waren, te ontmaken en samen, ten nadeele der verworvene werkervshervormin- gen, het land in eene andere rich ting te besturen. En daarin hebben de christene werkersafgevaardig den hen aangemoedigd, door hen bij elke gelegenheid hun steun te verleenen trots de antidemokrati- sche politiek die zij voeren. Zoo hebben we beleefd dat, al hoewel de meerderheid der kamer leden zich voor een korteren mili tairen diensttijd hebben uitgespro ken, de soldatendienst niet ver kort maar verlengd is geworden, omdat de katholieke democrati sche groep het niet aangedurfd heeft, samen met het regeerings- voorstel van verle gden diensttijd het ministerie te doen vallen, zoo als we thans beleven dat de katho lieke democraten de Rosrpolitiek der regeerirg bekampen, dat zij met de socialisten eene meerder heid uitmaken die vijandig staat tegenover die politiek, welke zoo noodlottig is voor onze ontredder de financiën, terwijl zij de regee ring eene meerderheid verzekeren welke haar toelaat te volharden in hare boosheid. Onze socialistische ministers lie pen ook in den weg van de christe nen, die ons daarom naar eene anti-demokratiscbe burgerregee- ring hebben gedreven, zoodat ;ve mogen zeggen dat het mede hun haat is tegen ons, die onze arbei ders thans duur te slaan komt. Dat de christenen het dus maar op hunne rekening schrijven dat de Roer-politiek de waarde van ons geld heeft doen verminderen en bijgevolg het leven zoo duur heeft helpen maken, dat de steun van het krisisfonds is verminderd, hoe wel hij had moeten verhoogd worden om in overeenstemming te blijven met de levensduurte, dat het kosteloos ouderdomspensioen in gevaar verkeert, dat de solda tendienst verlengd is, dat de be sparingen worden toegepast op hoogst menschelijke werken,zooals de werker, van kinderbescherming, dat de lakten voor de arbeiders zijn verzwaard. Dat is het wat al de werklieden voor de aanstaande kamerkiezing moet worden aangetoond opdat ze daaruit leeren dat zij, om hun toestand te verbeteren, om hun rechten te veroveren en te doen eerbiedigen, slechts op de sociaal- democratie kunnen rekenen 2822 te verhoogen, dan is de zaak opgelost. Moest de hoer minister hierover inlichtingen willon nemen bij den lieer statie overste te Denderleeuw, dan zal hij overtuigd zyn van het geen ik zeg, en feiten vernemen die ik in deze vraag niet kan aanhalen, omdat zc mijne vraag te lang zouden maken. Met een weinig goeden wil'iser hier voldoening te schenken aar.de rechtmatige vraag dier werklieden. Mussolinni in Italië en Napoleon Devèze in Belgie. De Itaiiaansche dictator wist by middel van het geweld de Volkshui zen te verwoesten, de vakbonden te ontbinden, de regeering in handen te nemen, het militarisme te ver sterken. Niets was hem te veel om do arbeidende klasse bij de keel te nemen om haar dieper en dieper in de armoede te doen donipelen. De gewezen minister Napoleon Devèze heeft hetzelfde doel voor oogen maar met andere middelen. Hij houdt er rekening-van dat hij in België is en niet in Italië. In plaats van geweld neemt hij delangere wog en tracht zand in d'oogen te werpen der onbewuste arbeiders. Hy heeft ons eerst van kop tot teen gewapend, zelfs heeft hy zijn paart in onze reisduiven die in kaki staan. Destijds deed hij onze soldaten, hun eigen en andere wrrkbroeders hun werk vol brengen wanneer zij streden voor t en bötorham meer, tijdens de sta king der spoorwegarbeiders. Dat is voor hem nog niet voldoende. Nu voert hij zijn strijd buiten de regee ring en wil nu de Achturenwet ver minken. Hij heeft het inzicht onze -wissel wat te doen verbeteren en de kapitalisten wat meer millioenen te laten winnen. Deze Napoleon zou de gevel van de Achturenwet willen la ten staan, maar er verschillende ar tikels van krenken, om onze fabri kanten vrij spel te geven om te laten werken naar hun beliefte en over productie te maken. Dit zou een crisis doen uitbreken die onze vak bonden zou uitputten en onze beste syndicalisten broodeloos zou stellen, en ons zoo gemakkelijk naar deVoor- oorlogsche toestanden en ellende tei ug te brengen. Dat is het doel van onzen Napoleon. Arbeiders opgepast Ekn Propagandist. Vraag (in 'tVlaamsch) door Gezel Nichels De trein 2009, die to Geeraards- bergen aankomt te 1? u. 18, zijn do werklieden opgepropt als haringen in een ton. Om hieraan verbetering te bron gen, zou het volstaan in Acron een paar rijtuigen aan te hechten. Zou de hoer minister niet willen onderzooken om aari di-e geringe vraag voldoening te schenken Antwoord De ontoereikendheid van trein 2669, tusschen Lessen en Geeraardsber^en, gebeurde onver wachts. Schikkingen werden onmid- lyk getroffen ^an af 5 dezer werd die trein versterkt. Vraag (in 't Viaamsch) door Gezel Nichels Reeds vroeger heb ik de aandacht van den heer minister getrokken op het feit dat de werklieden die in Brussel arbeiden en met trein 2803 Audonaarde Brussel in de Groenlei te 7 u. 1 moeten aankomen, dage lijks veel vertraging hebben on niet alleenlyk loonverlies, maar gevaar hun werk te verliezen, hetgeen voor velen reeds het geval is geweest. Er is nog geen verandering en door de gedurige klachten ben ik ter plaatse geweest en ziehier wat do dionstdoendestatie oversteme mede deelde Bedoelde trein moet 's mor géns te Denderleeuw negen minuten stationneeren omdat er enkele rij tuigen moeten aangehecht worden, die er's avonde tevoren afgehaakt zijn, daar de trein getrokken wordt door een machien met onvoldoende kracht. Wil de heer minister er in toe stemmen de stoomkracht van trein Zie vervolg onderaan kolom Do behoefte aan samenleving is de meest kenschetsende hoedanig heid van de Belgen en de grondoor zaak van do uitbreiding van^ de Koo])eratieven. De Tentoonstelling van Gent is er de bekroning van, Maar de Belg heeft insgelijks de muziek lief. Muzikale geest, maat schappelijke geest zijn de twee krachten waaruit de ontelbare mu ziekmaatschappyon en kooperatie ven zijn geboren. Onze kooperatieven hebben elk hun symplionie, hun harmonie, hun fanfare of hun zangerskring velen hebben het een en het ander. Elk van hen organiseert zich tot een uitvaart gedurende de Tentoon stelling van Gent in Juni-September. De bloemenstad en kunststad zal hare gastvrijheid verleenen aan de beoefenaars van den sol- en fa- en utsleutel. Het zal een bestendige feeststoet zijn die zal bewijzen hoezeer men het proletariaat lastert, wanneer men beweert dat zijne heerschappij kunst en schoonheid zou vernieti gen. De kunstenaars die wij in onze schouwburgenen koncerten toejui chen komen die uit den schoot van de grooteen kleine burgerij Neen. Het is uit het proletariaat in feest kleed ij. Onder alle opzichten zal do Ten toonstelling van Gent een veropen baring wezen voor diegenen die het volk verachten omdat zij het niet kennen. J. B. Nooit wordt vruchteloos beroep gedaan op de verkleefdheid aan de instellingen, wanneer men zich wendt tot de strijders van de Party. Een voor een maken zij zich los van hunne oude betrekkingen, zij verlaten hunne kapitalistische leve ranciers en komen tot hunne - kooperatief. Tot dit betoog geven wij bier ganscli nieuwe cijfers waarvan dé welsprekendheid door onze beste redenaars kan beneden worden het zijn de bekomen uitslagen van La Prévoyance Sociale (afdeeling leven) Aantal in voege zijnde polissen. 31 Dec. 1918 (wapenstilstand) 83,971 31 1922 100,177 31 1923 198,175 Verzekerde kapitalen. 31 Dec. 1918 fr. 18.537,408 31 1922 85,259.201 31 1923 120,207,072 Jaarlyksche inning. 31 Dec. 19i8 fr. 902,958 31 1922 3,813,981 31 1923 5,415,829 Dit cijfer van 5.415,829 frank is theoriek hot is de inning die in 1924 zal worden vorwezonlykt indien alle polissen in voege blijven, indien de verzekorden regelmatig hunne premiën betalen en indien geen en kele nieuwe polis wordt ingeschre ven. Noodzakelijkerwijze zal daar wat afvallen, nochtans, dank zij de toe vloed van nieuwe polissen zullen alle leeglen worden ingevuld en een groote schrede voorwaarts zal wor den verwezenlijkt. Op 31 December aanstaande moet de 7 millioen bereikt worden. Dat zal. Dienaangaande hebben wij geen ontgoocheling te vreezen. Wy kunnen hel niet genoeg aan onze jongeren herhalen welk een leven de ouderen hebben geleefd. Een ouderling van 67 jaren kwam op ons bureel inlichtingen vragen over briefjes die hy |v;m den Heer Ontvanger der belastin gen had gekregen. H y was verwonderd zooveel te' moéten betalen, alhoewel hy geeh eigendom bezat. Hy was 26 jaren achtereenvol gens naar het Fransch geweest, gewoonlyk 3 maanden. Hy-tobde er een langen werkdag, van's mor gens vier uur tot 's avonds 8 uren en langer. Het eten was sober, zy moesten hun kost zelf doen, en het ging zoo profytigmogciyk. Van koffie was er's morgenB geen spraak, brood met water Hun rustplaats was te vergelykeri aan een varkensstal, op wat strooi. Bij hunne terugkomst hadden zy een sommeken vergaird van 250 a 300 franken, dat zy met ge noegen in moedersschoot brach ten, want zij was achtergebleven met de kleintjes. Hy heeft er zeven groot gebracht. 's Winters werkte hy bii een hophandelaar te Aalst, hy woonde te Nieuwerkerken, op den uitkant. Hy won alsdan 2 fr. daags ett werkte van 's morgens zes uur tot 's avonds 7 12 uren. Hy was dagelyks 15 12 uren van huis, want door ALLE WE- DERS, moest hy 's morgens en 's avonds een uur marcheéreü. Zeg jongere vrienden, kuntg» u voorstellen, welk het levea van' de werklieden was, vóór den oor log'? Zoo ja, vraagt u dan ook oéns af, hoe en op welke manier het ge komen is, dat ge zooveel verande ring reels bestatigd, oil dan zult ge eerbied gevoelen voor de stry- ders van het eerste uur, voor de pionnier.s van het Socialisnie. En wanneer ge dan hoort, dat de ryke menschcn ons zouden wil len terug brengen naar de toe standen van voor den oorlog, daft is het UW plicht uit al uwe krach ten mede te werken om zulks te beletten. Het leven dér arbeider» is u!f(jd een slavenjuk gewenstwy heb ben hut reeds wat kjjrillen verbe teren, ievert méde om liet nog-te verbeteren en daarom is samen werking noodig, eendracht, want door samenwerking, door een dracht zyn we sterk en machtig. .Jongeren, helpt de ouderen, leest, ontwikkelt u, het is deh welgemeendcn raad van Friederik. Loost en verspreidt Recht on Vrijheid liet oonigste blad van hot Arrondissement Aalst, die de bi-langen dor werklieden verdedigt.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1