AALST - - Groot Yarieteitfeest - Ambtelijke Arbeidsbeurs BELGISCHEBAM de" ARBEID Maandag 21 dezer, om 7 ure 's avonds, 1EBICHT. De Feestelijkheden itericht De ZiekenboDd Partijgenooten Federatie dei- Vakbonden. Aan de Verminkten van hel werkongeval. WONINGSNOOl). Stad Aalst. Plaatselijk komiteit voor Arbeiders-Opvoeding. les over: GESLACHTELIJKE OPVOEDING Ingang vrij voor iedereen. Nieuwerkerken. GROOT BAL. Kerkxken. LEDE. Denclerhautem. Uit Meire. Da Algemeeiie Sekretaris dap B. W. P. deelt ons mede dat de Kommunistisebe Partij een liulf- komiffiH Toor de Duitsctae arbeiders beeft ïfteorlcht. Dit komiteit richt «en oproep tot do Socialistische pers en onze groepen. Het is wel verstaan dat noch den eenen noeh de anderen gevolg moe ten geven aan die oproepen. De Syndikale Kommissie in over eenstemming met den Landsraad voor Vrouwenaktie en de Centrale Jeugdraad hoeft een hulpkomiteit samengesteld en onze dagbladen en groepen mogen enkel dit laatste er kennen. gedurende de Internationale Ten toonstelling der Kooperatie en der Sociale Werken, Gent, 15 Juni 15 September 1934. Een zeker aantal muziekmaat- s ianpi.iën en anderen hadden hun- r, iticlname beloofd,of ialioktingen gi i raagd aangaande het festival en liet, tornooi. Sedert lion werden de reglemen- ton verzonden, het toetredingsbulle- tiin bevattende. Van verscheidene onder hen heb ben wij dit bulletin nog niet ont vangen. Wij verzoeken dus deze maat schappijen ons zoo vlug mogelijk hun loet.redingsbullotljn te doen ge worden, opdat wij de datums van uitvoering zouden kunnen regelen. Gelief hot toetredingsbulletijn te sturen aan gezel A. Van Meenen, Feestpaleis, Park, Gent. Bij Ba Voedingswerklieden. Om tö weten dat er voor de werk lieden bun toestand te verbeteren worde gewerkt, moet men Ons Volksblad - der kristene draafliond- jes lezen. Onze leden zijn dostijds op de hoogte gobracht van ons optreden bij den heer Mommens, werkopzich- ter, om de ondragelijke handelwijze, de verkrachting van do achturen- wet te doen beletten. De kristene zoollikkers van de pa troons meenen nu dit optreden in twytel te moeten trekken, en vragen ol' we wel naar de werktoezichter hebben geschreven We zullen nun geheugen een wei nig opfrisschen, en we vragen in- tusschen om eerlykshalve het ver keerde aan hun leden niet meer op te disschen Mogen we zulks verwachten We hebben op den 17 November onzen eersten brief geschroven aan de i heer Mommens, den tweeden op 16 November. ü.ize verzondene brieven zyn voor Ou hoeren kristenen ter inzage. Maar als we nu een weinig de za ken beschouwen zooals ze zijn, be- stailgon we dat al deze moeilijkhe den oprijzen tijdens het minister schap vau Moyersoou, onder wiens bevelen onze kristene leiders staan, welke renueerende politiek trach ten goed te pleiten. Hadden dergelijke onuitstaanbare t standen tijdens het ministerschap Waaiers moeten bestaan, gansch de klerikale, zoowel reactionaire als knechten bladen, tot dewelke «Ons Volksblad der kristenen ook be hoort, zouden zicb bovenarms op dezen toestand geworpen hebben. Wat doen de kristene Groenkrui- s rs nu Ze meonen nog aan hun leden te moeten zeggen, dat de socialisten de schuldigen zijn. Aan de kristenen te antwoorden wio Ie bestaande toestanden gescha pen heeft. A.B. Op Zondag 10 Februari e. k. te geven door den Turnkring Jeugd Bloeit Nog drie weken scheiden ons van dit feest die heel puik zal zijn en we zyn al de grootste bijval verzekerd. Niettegenstaande do vorige feesten bijzonder suksus hebben behaald, meenen we te mogen zeggen dat dit de andere zal overtreffen/ Met genoegen brengen we onze kuustliefhebbers ter kennis dat we pp nieuw twee slangenworksters be zitten die in een bijzonder nummer zullen optreden, eeü komieke jon gleur zal zijn modewerking verlee uen, en daar het deze winterde laatste maal is dat we een feest op voeren, ra lon we onze Partijgenoo- ten, vrienden en vriendinnen aan zich in tijds te voorzien van kaarten 'ie te bekomen zijn in het lokaal Hand in Hand broodvoerders, boden, en leden van den kring. N. B We stippen aan dat al de zit plaatsen bijzonder genummerd zijn, zoodat aan gebeurde missingen ver holpen is. A. B. aan onze geachte Lezers en Lezeressen van Rechten Vrijheid Doordo noodwendigheden zijn wij gedwongen geweest een bestendige bode aan te stellen voor do verschil- ligo takken der partij en terzelyer- tiid als besteller van ons weekblad Rechten Vrijheid Wij hopen dat al onze partijge nooten en onze geachte lezers en le zeressen van Recht en Vrijheid een weinig geduld zullen hebben voor deze lastige taak voor bode, erkooper, en ook voor de schrijver der partij, gezien de groote moei lijkheden die er aan verbonden zijn, om alles in regel te krijgen. Zijn er nu doorde nood god wongen partygenooton, met een of twee we ken achterstel, wij verhopen ons toch op een goed onthaal van onze leden, en zullen ons beste doen, om binnen enkele dagen in order te wezen. Als or soms lezers of lezeressen van Recht en Vrijheid zijn die opmerkingen te maken hebben van hun blad niet te krijgen, gelief ze te maken aan de partij schrijver Bergh- man of de besteller Kiekens, die er zullen voor zorgen om alles in order te brengen, en alle leden to bevre digen. Goed adres. Naam, straat en num mer, steek het in do bus van de Par tij secretaris in - Hand in Hand op den trap rechts, of bestel het aan de bode en alles is geloopen. Met achting. De Partij secretaris, BERGHMANS A. VICTOR DE GEYTER laat aan hare leden weten, dat het bureel op Zaterdag 26 Januari 1924, ge»lat«*n i«. Be uit betaling zal dus Diaais hebben,. den Vrijdag 25 Januari 1924- IIET BESTl. UR Felix TIMMERMANS, de wei bekende schrijver van den vroolyken - PALLIETER - komt Maandag a. s. 21 dezer, oin 7 1/2 uur 's avonds, zelf over dit boek spreken in de zaal van h BELFORT. Wii raden onze'lezers ten zeerste an, deze Voordracht by te wonen Leest en verspreidt Recht en Vryheid, het eenigste blad van het \rr. Aalst.die de belangen der werklieden verdedigt. Zangavondf eesten. MEIRE. - Hedon Zondag, om 5 1/2 uren, bij Coiffeur. LEDE. Zondag den 3 Februari 1924, om 5 1/4 uren, bij Troch Serafien. Statie weg. STREJ OPENHING. Overdracht fr. 248,41. Gezongen het lied van den Coster door C. Bastiaens bij de PeusJ.OO. Gezongen door Cornells Frans 4,07. Gezongen door Citoyen het blad Vooruiten rondgehaald door Petrus deSaedeleer bij Louis Buys 2,95. Ge zongen door Constant De Waele en rondgehaald door Evarist Meersman bij Albert Schoilaert Ledebaan 1,50. Gezongen door protolie en Palmire Wauters 5,00. Gezongen-door Guil- laume Speeckaert bij Leon Bom beek en rondgehaald door Van Cau- wenberg Th. 5,15. Gezongen door Frans de Coninck en rondgehaald door V. D. Speeten Louise by Jozef Bayeus 3,00. Gezongen door een on bekende en rondgehaald door Pau wels Leontine by J. B Do Blaas 2,37. Een Voerman 5,00. Gezongen door Jozef Laureys bij Pol de Mens 2,00. Gezongen door Julia Willems en Petrus Camu bij Domien Callebaut 6,00. Een Staatsbediende 5,00. Ge zongen door Frans Kat 1,05. NIEÜWERKERKEN. - Gezon gen doorFrederik Coppons bij Leon Adam, Brempt 7,40. Gezongen door Jozef Raes by Frans De Smedt, Brempt 4,05. MEIRE. Vuyst qui chez nous en France par le fenetre 0,25 paree qu'on n'a pas la fourchette on mange avecseadoigts 0,50. Onplaats- baar 0,35. Omdat hij vijf jaar ge trouwd is zonder vrouw 0,25. Het overige onplaatsbaar 1,25. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal 00,14. Voor deTurners. Gezongen door Benoni Felix bij Philemon Buys, Hoogeveston 8,00. Den bond der Aalstersche Ver minkten van Werkongevallen, doet oenen algemeenen oproep aan allen slachtoffers van werkongevallen, en ie aich in de noodige voorwaarden bevinden, 't is te zeggen, deze die een pensioen genieten, hoe klein het is of niet, en getroffen is door de vooroorlogsche wet, om hun aan te sluiten in onzen bond, waar uw ge val zal verdedigd worden door ons tot het bekomen uwer rechten. Bijzondere inlichtingen zijn te be komen, en hulp aan dezen dien NU slachtoffers van een werkongeluk zyn geworden. Nogmaals, gezellen en gezellin nen, roepen wij u toe, sluit u aan in onzen bond, om ons recht to beko men. Inlichtingen zyn te bekomen bij Edm. Coppens, Gentschestraat, 86, of bü de Socretaris Remacle De Wolf Stoofstraat, 23, Aalst. Namens het Bestuur. van Aalst. Bureel Stadhuis. Telofoon N. 20 KOSTELOOZE PLAATSING. De bureelen zijn open van 9 tot 12 ure en van 2 tot 5. Den Zaterdag gesloten 's namiddags om 4 ure. Worden gevraagd MANNEN. Loodgieter, Talon- zetter voor Schoenfabriek. VROUWEN. Fijne beenenbrei sters, Schoenstikster. LEERJONGENS. Tabakbewer kers, Leersnyder, Fabriekwerkers, Stoofmakers, Pasteibakker. Tichel- makers. LEERMEISJES. Bobijnster, Boord jeszetsters, Fabriek werksters, Schoonstiksters. Voor buiten de Stad. Koolmijners, Laders en Lossers, Mekaniekmakers, Paswerker, Sou- deerdor, Plaatbewerker. Smid, IJzer Koperdraaiers, Ketel makers, Scheenstiksters. Vragen naar werk. VROUWEN. Fabriekwerksters, Breisters voor vareuzen, Opnaaisters in pantoffels, Hemdenmaaksters. MANNEN. Werktuigkundige, Autogeleider, Manoeuvers, Aarde werkers, Metsers en Metsersdieners, Schrijnwerker halve gasten leerjon gen, Leersnyder, Schoen-en Pantof felmakers, Nachtwaker, Magazijn bediende, Huisbewaarder, Reiziger. Het Bestuur. N. B. De belanghebbenden kun nen ten bureele van den Plaatsings dienst, ten stadhuize, kennisnemen van do hierboven aangegeven aan biedingen en aanvragen van werk Openbare aanbesteding. Het College vau Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis, dat er op Maandag 28 Januari 1924, om 10 uren voormiddag ten Stadhuize, zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der metselwerken van 10 (zestien) arbeiderswoningen, ver deeld in twoe loten. LOT A. Zeven woningen te bou wen in de St. Gululastraat. LOT B. Negen woningen te bou wen in de Doolhofstraat. (Schrijn- en timmerwerken zyn voorbehouden.) Plans, lastenkohier en bestek, lig gen ter inzage der belanghebbenden op het Bureel dor Openbare Wer ken, van af Dinsdag 15 Januari, alle werkdagen van 9 tot 12 uren. N A A M LOOZE M A ATSCIIA P PI J GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeden - SI NES LEOPOLD Pil A LEMPIN aan fr. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 825,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFÈRESdu LITTORAL» 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 °/o aan fr. 495,00 uitkeerbaarden 28 Februari 1933. COTONN'IÈRE GANTOISE 7 1 2 °/o aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933. doop Dokter LEEMANS. N. B. Kinderen onder dc 10 jaar, worden niet toegélaten- IIET BESTUUR. De Soc. Propagandaclub noodigt al de vrienden uit met hunne vrou wen en familieleden het schoon Bal by te wonen, dat gehouden wordt Heden Zondag in het lokaal bij Petrus Adam, Kwalestraat. Luisterrijke Tooneel-Vertooninyen te geven door den Tooneelkring KUNST, -LICHT EN VRIJHEID, van AaJst, n de zaal van Petrus Adam, Kwale straat. op Zaterdag 26 Januari om 7 12 ure, en Zondag 27 Ja nuari, om 5 I 2ure Men zal opvoeren OUWE DAG ramatische schots uit 't Volksleven. VISSCHERSLEVEN. In Holland geïnterneerd Kunstig, Zang blijspel. Prijzen der plaatsen Fr. 1,50 en fr. 0,99. Kleine kinderen worden niet toe gelaten, OUWE DAG. Is do geschiedenis van twee oud jes, die na 40jaren met elkander gepaard te zijn, en te samen leed en vreugde gedeeld te hebben, van elk ander getrokken worden, door do schuld van hen die by hun huwelijk verklaarden, gezyi getrouwd, voor do wet en kerk en het is God alleen die u scheiden kan Dat tooneelstuk is eene schets-zoo boeiend dat men niet kan nalaten een traan weg te pinken, en een woord van afkeuring uit te spreken, tegen die rijke Burgers die deze ergeiyke toestand, in de samenle ving geschapen hebben. In Holland Geïnterneerd. Is hot luimig blijdspel, dat trots zijne ontelbare opvoeringen in het land, nog een algemeen SUCCES geniet. Niet te verwonderen ook Het is van het begin tot hc-t einde •en saamhoorigheid van alle soor ten kluchtige zetten, en do ZANG die er in voorkomt is prachtig, ook de rolverdeeling is uitstekend. Kleu ren en grimeering is van een der beste huizen van het land. De bevolking van Nietiwerkerken, wordt een Prachtig Tooneelleest aangeboden, eenieder zal dat willen bijwor.cn, den bijval zal groot zijn. Voorziet U in tijds van kaarten Nog altijd zyn onze wevers in staking bij Smits, om hem te dwin gen de spoelen in de fabriek doen te maken. Smits, zooals alle andere kapita listen, heeft weinig liefde voor zijn werkvolk. Zulks komt ons niet on natuurlijk voor die menschon zyn toch gewoon te hoerschen en te ge biedenwerkvolk is toch maar Canaille.... En toch, nietwaar Mynheer Smits, is het op hun zweet, dat U schatten vergaart en dat U een hooger leven leidt. Alhoewel zij ook menschon zijn, die voelen en beseffen alhoe wel zijn ook kinderen hebben, welke zij een opvoeding moeten geven, zooals onze tijd het vraagt... Onze Kerkxkenaren zyn eensge zind aan sliijd gegaan, eensgezind zullen zy blijven en overwinnen. Steeds moed en volharding A. VYVERMAN. slechts tot enkele intellectueelen, die het geluk hadden vele broeken op de schoolbanken te verslijten. Maar zy blijven doof voor de massa- kreten vaw million nen proletaren. Zij kunnen hoog oploopen met huune cultuur... terwyl zij niets doen voor werkersklasse, die nog in een mod derpoel van onwetendheid gedom peld ligt. Van Opdonbosc.h rekent maar gladweg de socialistische partij bij de bourgeoispartijen. Dat getuigt van hunne schoone politiek, hunne mentaliteit, hunne liefde voor de werkersklasse. A. V. Uit de Leebeke. De Leebekt verrijkt een schoon klooster is er gebouwd, en mogelijk komt er nu een steenen kerk in de toekomst. Dat verschaft de naïeve, simpele menschen veel genoegen en dan zul len ze kunnen dioomen van hemel en eeuwige zaligheid... Maar ook nog ief s meer de kloos terschool ?al cu de aangenomen school vervangen, een maseurkon komt in do plaats van do onderwij zeres en... mejuffer mag het aftrap pen. Wij denken toch, dat de onder wijzeres liever elders zou zijn, want voorzeker is het niet aangenaam, in zulk midden en in zulk lokaal school te doen. Men moet daarvoor veel wilskracht hebben, daar men toch nooit vruchten kan oogsten van zulk onderwijs. Wij wenschen haar nog voor een tijdje goeden moed. Bert. Strijclpenning. De Neef Thoofiel heelt naar do kerkfabriek gewe?st, bij de loden van den kerkraad om hem aan te geven als Swiso en hij kon geen ant woord krijgen voor Vrijdag, daarom geeft Theofiel 0,50. Omdat de klok luiders in staking zijn, een lied ge zongen door Cyriei 0,70. Octaaf Srne- kers, geeft 0,50 omdat bij er niet uit kost. Frans Buwaert geeft 0,50. Om dat er hij afgevallen was en doet er nog 0,50. Omdat hij er weder zou op komen, verders rondgehaald door de president 1,80 de. Serre, geeft nog 0,50. Omdat Octaaf' met zijn liedje tegen de kapitalisten was. Gezongen door Troch B, Van Ilauwormeiren- Smekens 8,00. Gezongen door Livi- nus De Srnedt rondgehaald door T. Troch B. 8,10. Charles D'IIaese geelt 1,00. Troch doet eene ronde voor de drie meeste spaarders 8,00. Streek geeft 1,00 denkende toekomende jaar de beste spaarder te zijn, gezongen door Van de Wiele P. 2,15. C. Sterck geeft 1,00. Omdat er geen ronde is gedaan bij het zingen van een lied. Veilefondoet er 0,30 by, Troch B. ook 0,65. De Schutter Iv. 0,80. De Fronters hadden hier Zondag laatst eene meeting belegd Van Opdenbosch en Rosa De Guchtenaere voerden er het woord. Het program ma der Frontpartij werd er bespro ken. alsook spraken zij van hunne eindelooze lief Je voor Vlaanderen met zyn groene weiden, zijn wijdsche landouwen, zijn zwoegend volk... Maar... wat kan ons dat schoon Vlaanderen baten, als er nog eene werkersklas«e is, welke armoe heeft èn zwoegt An lijdt... Zij, Fronlers, weten dat niet. Hunne stem gaat Gemeente raadszitting. Ordemotie. Gezel Schouppe vraagt wie het op zich genomen heeft de uren van de zitting te wijzigen. Dit is gedaan buiten mijn weten en ik geloof dat het met opzetteliiken wil is gedaan om mij het moeilijk te maken. Go weet goed dat ik door mijn werk belet ben vroeger te ko men en daarbij in zulk een weder van Aalst te voet komen is onmen- schelijk. Ik geloof dat het den heer burgemeester is die mij die poets gebakken heeft voormyn nieuwjaar. Ik vraag aan den raad te beslissen vun om 6 1/2 ure 's avonds, onze raadszittingen Le houder. Dit wordt bij algemeenheid aangenomen. 1. Herstelling van baan n. 15, ge meente Meire, wijk Gootegrm en Haeltert. De secretaris geeft lezing van het besluit in die zaak door de besten dige deputatie genomen, die zegt de baan in haar geheel te herstellen. Aangenomen. 2. Woningnood Alberlfonds. De secretaris leest de reglementen van het Albortfonds voor. Nepen ge zinnen hebben hunne vraag gedaan tot het bekomen eenor woning. Twee ervan hebben den peschikten grond, de overigen moeten hem nog aan schaffen. De raad beslist het aan de grondeigenaars over te laten vrij willig grond af te staan voor het plaatsen van genoemde woningen. (We zullen zien' wat onze grondeige naars zullen doen. Red).

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2