Koopt uw Likeuren bij Marcel Geeraardsbergen. In den rooden bet. Sottegem. Uil Ninovc. Cinema. Donderdag vertooning Mans- en Jongenskoslumen. Spaarkas. Het brood duurder. Burgers en Werklieden 6. Van Driessch», Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Oproep Puik Tooneelfeest. Meerbeke. Gezel Van de Steen. Do burge meester zou moeten de ledigstaande woningen op onze gemeente opei- schen om de dakloozen eene woning te verschaffen. Het huis der Wed® Schoep, gelegen Steenstraat, staat reeds sedert twee maanden onbe woond. De Burgemeester. Dit alles brengt te veel formaliteiten met zich. Het zijn moeilijke zaken. (Be weging bij de toehoorders). Ten slotte besluit den raad tien woningen aan het Albertfonds te vragen. 3. Fonds der meestbegaafden. Het verslag w.ordt, bij algemeenheid goedgekeurd. 4. Begrooting kerkfabriek. - Den heer De Ryck doet opmerken dat de klokluiders te weinig betaald wor den. Gezel Schouppe. We zullen het op de dagorde der volgende zitting brengen. Het loon is per jaar 150 fr. Het is een echt hongerloon. 5. Afschaffing wegel n. 73. brief wordt afgelezen van de Wed. De Troyer, wijk Beek, vragende om wegel 73 af te schaffen. De raad be slist bij raiddel van plakbrieven er de bevolking van in te lichten om hun oordeel te kennen. Geheime zitting. Raymond Maes- schalck wordt benoemd tot gemeen tesecretaris met 6 stemmen tegen 5. Jan Bapt. Maesschalck wordt als lid van het Armbureel op dezelfde wijze gekozen. Het ontslag van den Veldwachter wordt ook aanvaard. Jeugdbeweging. Tijdelijke moeilijkheden belemme ren liet loven onzer turnafdeeling. De zaal Roep in gebruik genomen zijnde door den eigenaar, zijn wij tijdelijk zonder dak en de repetition geschorst. Het voorgenomen plan der te geven feesten kan dan ook niet uitgewerkt worden, en is dus voorloopig verschoven. De werken aan de nieuwe lokalen vorderen snel, wij hopen dan ook kortelings onderkomen te zullen vinden in de nieuwe ingerichte oefenzaal, dan herneemtmet vernieuwde kracht de werking onzer turnafdeeling. Ondanks de moeilijkheid door ge brek aan geschikte lokalen nam onze jeugdgroepeering nog uitbreiding nevens studie en tooneelkring werd een zangkring gesticht welke .ór voor heden op uit is den buiten to bewerken door liet inrichten van liederen avonden met Voordracht. Een eerste optreden, 11 dagen ge loden te Viane werd bekroond met onverwacht succes. Heden Zondag is het de beurt aan Atembeke, do reeks gaat verder voort met 9t-Lievens Essche, enz. Onze roode jongens en meisjes zjjn besloten een ruim deel te nemen in het propagandawerk, het nuttige bij hetaangenamo parende kan het ook niot anders of goede vruchten afwerpen. Doet zoo voortroodejeugd opdat ge luide zingen moge Wij zijn de Jonge Garde. Dinsdag aanst., om 7 ure '8 avonds, algemeene vergadering voor al de leden der jeugdgroepee ring. Bijzondere dagorde. Nimand mag ontbreken. Deze vergadering heeft plaats in de feestzaal Volkshuis, Groote Markt. Heden Zondag 20 en Maandag 21 dezer, familievertooningen, waarop de kinderten toegelaten zijn. Eiken Zondaj? om 2 ure, dagver- tooning. Inkomprijs voor de kin deren o,B5. Er is gezorgd voor een puik pro gramma. Eersteen leerzaam. Verder Tom Mix de welgekende fljm artist in Houd uw poeder droog «in 5 deelen. Peggy Hyland, do lieve kunstenares in de cinné roman School des Levens boeiend van het begin tot het einde. Tot slot een komiek in 2 deelen, om de weer- apannigsten te doen lachen. Kinderen zijn niet toege laten. Een buitengewoon pro gramma Buiten de wet ge steld, avonturen drama in 5 deelen met door iedere cinema-liefhebber gekende William Russell. De wee zén. een der hartroerendste dra ma's, waarin aangetoond wordt, hoe de weezen in sommige middens be handeld worden, en hoe de ongeluk kige weezen te kampen hebben tegen alle slach moeilijkheden. Aangrij pende toonoelen. Harold Goodwin is een der vertolkers. En tot slot eene nieuwigheid voor onze stad als ko miek Toutou, Totor en Totote, met de verstandigste hond van de we reld. De beste en aan dé gematigste pryzen bekomt men in den Kleer- winkel Verbroedering De verstandige werklieden plaat sen hunne spaarpenningen in de S. M. «Verbroedering». De meeste waarborg. Moyersoen, katholieke minister, kan niet heletten dat het brood duur. der wordt, en het loven van dag tot dag moeilijker. Toen Wauters minister was, schreef men wekelijks in do Vlag dat hot zijne schuld was, als het le ven duur was. Sedert Wauters geen minister meer is, wordt alles van dag tot dag duurder, en tot hiertoe heeft de «Vlag* nog niet geschre ven, dat het de schuld is van Moyer soen, Theunis en Cie. Mogen wij het niet zeggen, dat het hunne schuld is ZIEKEN80N0 Helper eei Trooster Heden Zondag 20 Januari, om 10 ure voormiddag, jaarlijkse he ver plichtende verplichtende algemeene vergadering in de groote cinemazaal Volkshuis. De volgende belangrijke punten zullen er besproken worden. 1. Samensmelting der afdeeling mot de andere groepen der Federatie 2. Bilan van 't jaar 1923. 3* Bisch vermeerdering vaq loon der Heeren gcnecsheeren. 4. De t9 nemen maatregelen en verscheidenheden. Wij durven verhopen gezien de belangrijkheid der dagorde, geen enkel lid van een gezin, hetzij man of vrouw zal nalaten de vergadering bij te wonen. IIET BESTUUR. Strijdpenning. Omdat E. Minne alle Zondagen naar de Cinema gaat mot zijne vrouw geeft Joannette 0,50, en omdat Jean- netto karakter heeft het te doen ver schijnen geeft E. Minne 0,50. Voor het muziek. Van een goede vriend 12,00. Ge zongen door Gust. Kasteel bij Fons Dies 3,60. Voor de lustige Vrienden. Tot aankoop eener vlag, de lusti- gen Leo Gulan lo,oo. Omdat de par tijgenootenzouden volgen, Alfons De Mover 5,oo. koopt uwe Schoenen BIJ ONZEN TOMBOLA. Den verkoop dor loten g aat goed Vele prijzen komen binnen, en zjjn reeds zichtbaar in het lokaal. Alles belooft dat onze Tombola, eene der schoonste zal zijn, die Sot tegem ooit kende. Koopt dus lotor. aan 0.50 fr. per lot. Aan 't werk aan 't werk De Soc. Propagandaclub. tot de partijgenoeten en jongnrSir.gen die wenschen muziek aan te leeren. De Soc. Propagandaclub doet een oproep tot de jongelingen van af 13 jaar en oudere partijgenooten, die wenschen muziek te leeren, om zich aan te bieden, op Vrijdag I Fe bruari, om 7 ure stipt 's avonds, by Jef Becrens, Nieuwstraat, 13. Een bekwame muziekleider zal de solfègelessen geven. We verwachten een goede op komst. HET BESTUUR. Op Zondag 27 Januari, komt d« Soc. Tooneelkring «VOOR RECHT EN VREDE van Geeraardsbergen, in de zaal B«thorika, ons vergasten op e8n puik Tooneelfeest. Onze makkers zullen opvoeren ROOSJE VAN DEN VELDWACHTER, dramatisch spel in 3 bedrijven en BIETJE, spel in één bedryf van Maurits Sabbe Tijdens de poos zal gezel Pros per De Bruyn, Secretaris van liet N. S. van IJ. P. T. T. Z. van België liet woord voeren. Depryzen zijn gesteld op2,00fr, 1.50 fr. 1,00 fr. Kaarten zijn van af heden Zondag te verkrijgen bij Jef Beerens, Nieuw straat, by den bode en de gekende bestuurleden. Komt allen zien naar dit prachtig feest. Strijdpenning. Omdat Dolf ICoperte zat was 0,25. Omdat Fleet zoo schoon kunnen lachen heeft 0,25. Gezongen door Paul Moreels en rondgehaald door hem zelf 2,95. Gezongen door Paul Moreels en rondgehaald door hem zelf 2,70. Lied gezongen door Leon en rondgehaald door zijn vader Os car Pieters bij Alfons Potters 2,75. Totaal fr. 8,90. TURNERS. Lied gezongen door madame uit het 8 urenhuis en rondgehaald door haar zelf 4,50. Uitsluiting bij Adriaens. Er werd ons ter oore gebracht dat er Woensdag morgend door de heeren Adriaens, gebroeders, allu- mettenfabrikanten, hier ter stede, eene heele kategorie van werksters, allen meisjes van 19 tot 25 jaar werden doorgezonden, omdat zij eene loonsverhooging vroegen van o,3o fr. per uur op de loonen van 1,15 fr. per uur, die zij op dat oogenblik verdienden. Wij zijn op inlichtingen uitge gaan en hebben van verschillende dez:r werksters alles vernomen. Ziffhier Het zijn de plekken- streksters die de kolossale loonen van 1,15 fr. per uur verdienen bij Adiiaens, die loonsverhooging vroegen Voor alle antwoord heeft hij hun aan de poort gezet. Hier door is de gansche fabriek van Adriaens moeten stilvallen. Deze nieuwbakken fabrikanten zijn weerom op zoek gegaan om andere werkmeisjes om den tuin te leiden, om onderkruiperswerk te doen verrichten. Zij loopen weerom alle huizen stuk om te trachten degene op de straat te laten die niet langer meer wilden werken voor zulke hongerloonen en zich niet langer op de schandaligste wijze wilden laten uitbuiten. Arbeiders,arbeidsters, opgepast 1 Adriaens heefUniets anders in het zicht dan de werkende klas op de schandaligste wijze om den tuin te leiden. Het verleden Jheeft ons dat meer dan eens bewezen. Ziehier een staaltje hoe hij te werk gaat Hij neemt iemand in de fabriek aan, wanneer dat meisje in de fa briek een paar uren is, wordt ze naar het bureel geroepen, daar wordt haar gezegd, dezen namid dag moet uwe zuster mede komen naar de fabriek of zooniet moet gij ook niet meer beginnen. En zoo is het gebeurd dat deze hartvochtige kerels eene dochter en moeder uit hun werk trokken om ze dan een paar maanden later de straat op te werpen. Kan men ooit iets hartvochtiger en slechter uitdenken. En dat wordt gedaan door zoogezegde kristene menschen, door mannen diedagelijks bidden,geef ons heden ons dagelijks brood, en die door het betalen van schandelijke hon gerloonen de schuld zijn, dat er in sommige gezinnen honger gele den wordt. Dat is het werk van mannen die erop uitzijn inden kortst mogelijken tijd hun brand kassen tót barstens toe te vullen, met het geld verdiend op het zweet van de arbeidende klas. Met de syndicaten daarmede hebben deze jannen geen uitstaans, zij willen met niemand onderhandelen, zij zijn de bazen en zooals zij het willen moet het gebeuren. Het zijn deze felle kleppers die verleden jaar eene werkstaking ge kend hebben die hun schromelijk veel verlies heeft doen ondergaan en niettegenstaande dat, handelen ze voort even slecht met de arbei ders. Het was in dien tijd dat Maciste dreigde met alleman knock out te slaan, die hem dierf ^ade ren, maar van schrik de hulp der policie inriep. Wij doen een beroep op gansch de a'beidende klas. Niemand mag er gevonden worden die zijne kin deren naar het fabriek Adriaens zendt, niemand mag de rol van onderkruiper gaan spelen, want morgen of overmorgen zal er met degenen die het werk zouden gaan doen, hetzelfde gebeuren zooals nu met deze werksters wordt ge daan. Het loon der arbeiders achter houden is eene wraakroepende zonde, dat weten de HH. Adriaens maar 'al te wel, maar wat bekom meren zij zich om de straffen die hun hiernamaals daarvoor te wach ten staan, zij verkiezen veel liever den hemel hier en vagen hunne botten aan de rest. Zij mogen op een dag meer ver teeren dan hunne werksters op eene gansche maand winnen, daar mee heeft zich niemand te bemoei en. Zij kunnen geen loonsverhoo ging toestaan aan hunne fabriek- slaven, maar geld verteeren op de schandelijkste wyze dat mogen zij. Het loon hunner arbeiders ver brassen op eene wijze waarvan men met geene verachting genoeg kan spreken, dat is het werk van die door en door kristene men schen. Dat weet men overal, tot zelf in Oultre, op den Molenhoek. Ziedaar hoe Mijnheer handelt met het geld die hij verdient op den rug van de arbeiders Werkers en werksters, laat u geen tweede maal foppen door Adriaens, niemand die den naam van arbeider of arbeidster waardig is, mag een voet zetten in de fa briek van Adriaens om het vuige onderkruiperswerk te gaan verrich ten. Iemand die het loon der arbei ders niet betaald, is niet waardig arbeiders te bezitten. FABRIEKWERKER. Bij onze Vrouwen. Meer dan 250 vrouwen waren ver leden Zondag gezellig vergaderd het was den politieken vrouwenbond die reeds meer dan 100 leden telt, die een chocoladefeostje hadden inge richt, en dit lieten gepaard gaan, met zang en muziek. Wij mogen zeggen, dat onze vrou wen het zich lieten smaken on eon paar uurtjes vermakelijk hebben doorgebracht. Wy hadden er ook aan gehouden onzen vriend Nichel» uit te noodi- gen, om eens tot onze vrouwen te •spreken. Zeggen we dat de toespraak van onzen volksvertegenwoordiger, meermalendoor toejuichingen is on derbroken geworden, en dat de vrouwen er veel nut zullen weten uit te trekken. Hy heeft ons aangetoond dat de vrouw, ten minste zooveel als don man, belang heeft hy de politiek, en dat hy dus met genoegen ziet, dat de vrouwen van Ninove zulks reeds hebben begrepen, gezien zij met meer dan 400 reeds den politieken Vrouwenbond zijn toegetreden. Hy sprak ons van den bedreigden acht uren werkdag, liet bedreigde kosteloos pensioen, het dure leven enz., en vergeet niet eene lans te breken ten voordode dercooperatie, waartoe alle socialisten zouden moe ten toetreden, en waaraan er nog velen verzaken. Hopen we, dai hy ook niet in den wilde zal gesproken hebben, en dat de coöperatie en de coöperatieve bakkery nog meer zal bloeien dan voorheen. Als elk zijn plicht begrijpt, ver richten we wonderen. Onze moedige secretaresse dankte den vriend Nichels voor zijne goede rede en hoopte, dat onze vrouwen zyne wenken zullen volgen,en hunne Instellingen zullen liefhebben. En zy sloot met deze woorden en nu gaat het feestje voort, en onze vrouwen waren in hun schik. Zang en muziek verheffen, en dit gevoegd by de ontwikkeling, en onze vrouwen zyn op de goede baan, dat zegt u Bertha. Voop 't Muziek. Rondgehaald op het Ceciliafeest 73,40. Gezongen door Prosper Cha- vatte het lied De spinnewielen rondgehaald door Jules De Cooman by Frans Guldemont 6.45. Gezongen door Leon Van Londersele, en rond gehaald door Jefken Adriaens by Frans Guldemont 5,60. Gezongen door Petrus Buydens, rondgehaald door zyn schoonbroeder Steek by Frans Guldemont 3,80. Gezongen door Alice Adriaens en rondgehaald door dezelfde by Con stant De Mol 5,oo. Gift van een mu ziekstuk D'Hondt Victor 5,00, Van Londersele Gustaaf 5,00. Evenepoel Eduard 5,00. Gezongen door tamboer by Constant De Mol 2,00. Een polka gespeeld op Nieuwjaarnacht door den muxiekant Joseph Milo 3,00. Strijdpenning. Gezongen door Petrus Buydens rondgehaald door Jules De Cooman 4,50. Gezongen door Petrus Van der Meersch, rondgehaald door Remy Van Butsele 6,10. Gezongen door Ilenri Walraevens by Arthur Van de Maele, rondge haald door Alfons Van Muylem 9,64. Van Jeanne o,5o. Lied gezongen door Leon Van Laethem( Kanareken) en rondgehaald door Araedé Evens 5,00. Turners. Gezongen door Treeze Joeper in ons lokaal 9,40. Gezongen door Treeze Joeper in ons lokaal 13,35. Gezongen "door Treeze Joeper 4,00. Vrouwenbond Een lied gezongen door Philomène Bascour in ons lokaal 13,00. Voor 't Baarkleed.. Een lied gezongen door Petrus D'Hondt in ons lokaal 19,5o. Strijdpenning. Celine van de kleinen geeft voor het muziek 5,00. Omdat Marieken zegt het moet voor de strydpenning zuil daarom geeft Celine 1,00. Gezon gen door Marieken en Waren D Hondt het lied de Valsche Liefde 7,35. Gezongen door Marie ken het lied de Vyand van 't biad s,20. Omdat Michel zoolang werk had om met zyn licht heneden te ko men als men om middernacht zün vraA naar huis bracht 1.00. Omdat Pol zoo goed kan lachen 0,25. Omdat Polydoor Michel zoo goed kan schud den 0,50. Omdat Pol aan allen sau cissen gaf en aan Josophine geen 1,00. Omdat Frans Kijzerzegt, geeft my ook wat 0,25. Omdat Helène, Pol z(jn broek afvreef met naphte 0,50. Omdat hy het gaarne had 0,25. Om dat Marieken jaloersch was 0,25. En zy direkt de herberg verliet 0,50. Omdat al de mannen van de Roode wyk bijeen zaten 0,50. Omdat Hélène zegt dat ze Pol wel zal moei maken met ayn «trijdpenning 0,50. Omdat Roze Plancher zegi, Polvdoor moet niet meer komer, 0,50. Omdat hfj weg was naar de Marolle 0,25. Omdat Polydoor zegt dat hy niot meer komt 0,25. Omdat Albert Cardoen zegt, wy gaan weer naar de Marolle 0,25. En Albert zegt, wy kunnen ons goed amnseeren op de Roode wyk 0,25. Omdat onzen Voorzitter zegt, wy gaan nog een aftrekken 0,50. Omdat Fil D'Hondt de sneeuw wegvaagd voor de valsche liefde 0,50. Omdat de kleinen zegt, ik eorst en Fil den tweeden 0,25. Omdat Michel een glas brak 0,25. Omdat René zegt, ik zit met Jette niet in 0,30. Omdat Poly door benauwd is 0,25. OmdaJ Poly door als hij t'huis komt, zyn klak aan de kapstok hangt 0,25 en zegt ik meester 0,25. Omdat Jette zaterdag nacht niet kon slapen 0.25. Omdat Rond ronkte gelyk een wild varken 0,25. Omdat Jette er niets kan opzeg gen 0,50. Tot respeekt van René zyn vraA 0,50. Omdat Jette zegt, ik zien hem dood gaarneO.DO. Omdat Hemt zegt, geeft mij de strydpenning 0,25. Omdat René 0,25 kreeg van Jette, geeft Michel 0,50. Omdat Polydoor zegt, wij zullen zondag weer gaan 0,50. Omdat Albert zegt, gy zorgt voor de strydpenning 0,26. Omdat onzen Koning zegt, myn vraA mag het niet weten 0,25. Omdat Michel liet heeft, geeft Pol 0,25. Omdat Jef zoet, René is wcor op my bezig 0,25. Omdat Finno zegt, Michel hangt aan den Eendenplas 0,25. Omdat Michel zoo kontentis vankommissa- ris te ziin 0,25. Omdat Hélène zegt, dat Michel hem niets meer aantrekt 0,25. Omdat Marioken zegt Poi niet moer 0,25. Omdat Michel zegt, ik verkoop ook larameien 0.25. Omdat Polydoor zyn mokke van hem niet moet hebben 0.25. Omdat Mus bü zün croatur zit 0,50. Omdat Waren om 9 uren niet t'huis geraakte 50. Omdat Michel tien minuten te laat kwam bil Rachel 0,50. Omdat Jaenne uil de Pasage zegt ik mag in de strijdpenning niet staan u,50. en Pol zegt liet is goed 0,50,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3