mm Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Mijn Hoekje. Onze Demokratische Regeering Ditjes en Datjes. In de Kamer. 2J aai X" 4. Prijs per aummer 15 centiemen. 27 Januari 1924 Annoucen Leve Theunis Vive Jaspar Eere zij Moyersoen Glorie zij Van de Vyvere KATHOLIEKE D4GBLADEN s ïm&È&é Een groot Proces Het spoorweg verkeer in de war en de Arbeidershervormingen. •K/CS -r* oxi,-j»-..TVT^i»T an VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2e bladzijde, 2 fr. op 3" en 4' bladzijdo. Rekhuneii volgens overeenkomst. AiTé briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostcheckrekening N' 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 6 1 jaar 2,40 4,20 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Mon abonneert zich op alle postbureelen. De Belgische frank staat lager op 3i December dan op i Januari ig23. La Palice zou zeggen Wij zinken, dus wij gaan naar den dieperik Het leven is natuurlijk duurder geworden, en het indexnummer is daar om het te bewijzen. De Roerbezetting die ons stukken van mer schen kost, heeft niets opgebracht. Dit was trouwens te voorzier. Een eigen buitenlandsche politiek is er bij mijn we ten niet gevoerd geweest. Op een paar uitzonderingen na nebben wij telkens aan het ordewoord van de Quai d'Orsay schaapachtig gehoorzaamd. Op het terrein der binnenlandsche politiek hebben wij de wrangere vruchten geplukt eener katholiek-libe rale koalitie. Op Vlaamsch gebied werd de wet op het gebruik de- talen in de openbare besturen verknoeid en verkracht. Voor de universiteit van Gtr.t kregen wij de Nolf-op- lossing, waar niemand vrede mede hetft Ik wil niet verder opsommen het zou al te triestig worden.- Dat is het bilan van het katholiek-liberale ministerie. Dat kan men LETTERLIJK lezen in de De Gentenaar en De Landwacht nummers van Zondag-Maandag 13 14 Januari van het jaar Onzes Heeren 1924bladzijde 2, kolom 5 Uit te knippen en ten gepasten tijde terug voor te brengen. En wie durft nu nog spreken van nieuwe oorlogen Weer nieuwe en nog wreeder verschrikkingen Maar dat zal niet Opgeëischten, uwe zaak is recht vaardig en knap werd zo verdedigd door de Belgische ad vokalen Hymans en Pirenne. Doch een groote plicht weegt apU' Gij, die alle angsten hebt beleefd Gü, wier geen smart noch wee be spaard bleven. Gij, die uw vrienden zaagt dood martelen. Gij. allen weest vredesapostelen en daarom woest goede socialisten j Vooreen Düilsch-Belgischo recht bank met. als voorzitter een Zwitser eindigde in do laatste dagen het proces, dat do opgeëischten hebben ingespannen tegon Duitschland. En weer kwamen de sombere oor logdagen ons voor den geest. Do armoede thuis, en geen vuur noch licht! Vader opgeëischt door e*n onmeedoogetiden indringer, de type vau het verwoed militarisme. Vader en zonen die zich wegstop ten als beesten. Heele troepen werklieden ver vperd als slachtvee en die hongerden en vervriesden, gingen in do kam pen der moderne slavernij. Dat alles hoeft do wereld nogmaals vernomen. Dat was de oorlog voor ons. Moeders hart volgde haar opge ëischten man en haar zoon aan 't front. De Standaard is boos en zelfs oprecht boos omdat minister Neu jean, senateur Renier ontvangen heeft, om zich met hem te onderhou den over de groote ellende op den spoorweg. Denkt eens een Belgisch minister, die er aan denkt een socialistischon leider van een machtigen vakbond te ontvangen, 'tis eenvoudig onge hoord, naar de moening van het christelijk blad. Gelukkig dat minister Neujean er aan gedacht had ook de leiders van het. christen syndikaat bij zich te ontbieden, anders werd de arme mi nister verwenscht naar allo diepten der hol. Bij die gelegenheid herhaaltDe Standaard -datdo spoorwogmannen na do staking niet trouw en «gewe tensvol hun arbeid hebben ver richt Dat is braaf christen mouchard- werk. Neen Standaard Renier heeft do oorzaken van den ganschen waar boel aan minister Neujean klaar en duidelyk verklaard. 'tZijn de groote koppen die in competent zijn, zij die nooit luiste ren willen naar den gezonden raad der spoorwegarbeiders 't is minis ter Neujean zelf die schuld draagt, hij die meer dan 150 bediendeïi de straat op wierp. Maar voor de Standaard ligt de gansche schuld bij de werklieden. IIoo kan het christen blad boter zyn toewijding aan do burgerij be wijzen Wij hebben waarlijk een Mini ster van geldwezen, die er een handje van heeft, de armen te treffen. .Ziet ge de ouderlingen, om hun armzalig pensioentje by den Heer Ontvanger der belastingen, met een stnk van centiemen om den taks te betalen, om den zegel op hun kwijtbrief te stellen, alvorens hun pensioentje in ontvangst te kunnen nemen Daar is nu ook den werkelooze, die zich vereenigd heeft, en zijn werkeloozengeld ontvangt Tien centiemen, zegt den Secre taris van den vakbond, want uwe te ontvangen som is hooger dan tien franken en Minister Theunis oischt, dat er 'by uw handteeken een zegel van 10 centiemen wordt geplakt. Nu is het een ziek lid van den ziekenbond hy heeft wekelijks oen deel van zyn loon afgezonderd, om zich te verzekeren tegen ziekte, om niet van honger om te komen zy'n inleg betaald om de. zorgen van dokter en apotheker by ziekte niet te missende schatbewaar der is verplicht hem weeral den fameuzen zegel van 10 centiemen te doen betalen. Er is een sterfgeval in huis, men ontvangt de overlydensvergoe- ding van den Ziekenbond, weeral 10 centiemen taks. Heeft men een geboorte in 't ge zin, men ontvangt nogmaals de geldelijke hulp in dit geval, nog maals den taks van 10 centiemen. Waar gaat dit naartoe 1 Is het daar, bij de meest onge- lukkigen, by do werkeloozen, by de zieken, by de gebrekkelyken, by de meest getroffenen en nood lijdenden, dat men de redding van 't land gaat zoeken Dit zegt ons genoeg door welk gouvernement we bestuurd wor den, met welke mentaliteit, met welke gevoelens die heeren bezield zyn tegenover het werkende volk, en dan nog tegenover dit volk, dat vooruitziende is, dat zyn mager loon merkelijk vermindert om den armen, het weldadigheidsbureel niet te moetenjiastig vallen. Neen, mynheeren, daarmede is het niet, dat ge den finantieelen toestand van 't land zult redden, de redding ligt in de heffing op het kapitaal, hetgeen de socialisten niet ophouden te vragen. Maar de heffing op het kapitaal, dal is in de zakken tasten van de rijken, van de kapitalisten en dat kunnen de heeren vertegenwoor digers van het kapitaal, niet over hun hart krygen. Daarvoor zullen de socialisten den baas moeten worden, de meer derheid veroveren in Kamer en Senaat en dan zal het gaan. 't Is aan do werklieden, die men nu gedurig treft, maar te willen, ze zijn het GETAL en hebben dus de MACHT in handen. Aan hen te zeggen, of ze zulks willen in 1925. Friederik. Het klerikaal-liberale verbond regeert het land sedert Oktobèr iqït. WAT HEEFT HET OPGELEVERD Deze regeering die zich demokratisch noemt... deed belastingen st-mmen op het verbruik die vooral de loontrekkenden en de Irleine inkomsten treffen Zij schafte het Krisisfonds bijna geheel af Zij maakt zich gereed om het kosteloos ouderdomspensioen af tie schaffen Zij spant met hare vrienden samen tegen den acht-uren-arbeidsdag Zij houdt het bouwen van goedkoope woningen tegen Zij verzet zich tegen de socialistische voorstellen tot bescherming van de arbeiders tegen werkloosheid, ongevallen, ziekte, enz. Hare geheele binnenlandsche en buitenlandsche politiek heeft slechts de levensduurte verergerd, en zij laat het gansche staatspersoneel in de armoede of de ellende leven. Kortomdeze regeering die zich demokratisch noemt, handelt onderduims ett onophoudelijk tegen al wat voordeeligis voor de arbeiders HAND- EN GEESTESARBEIDERS Oij hebt twee plichten tegenover deze klerikaal liberale regeerwg, speeltuig in de handen der militaristen, nationalistenen kapitalisten t. U allen scharen in uwe vakbonden, uwe mutualiteiten, uwe koo- peratieven, ends vrij jomfhinkelijke bladen lezen; de socialistische bladen 2. De klerikaal-liberale regeering het bewind ontnemen I Vergeet het niet als gij zult moeten kiezen en stemt dan voor de socialisten, uwe eenige beschermers Verzekert de zegepraal en het bewind van den Arbeid, door voor de socia listen te stemmen I I *T i De schrik der rijke menschen. Waarlijk, 't zijn niet enkel de En- gelsche kapitalisten, die met angst en schrik Mac-Donald aan 't bewind zien komen, zelfs onze Belgische rijke lui kunnen er bijna niet meer van slapen. Men spreekt er over in alle salon's in alle burgersvergaderingen, bij den coiffeur en in de treinen, op de trams en vooral in de bladen. Wij integendeel verheugen er ons zeer over, want de Engelsche tra- vaillisten zijn de gezworen vijanden van den oorlog, de menschen van de daad, die Europa redden zullen. Zij gaan aan de wereld zeggen ZIET, WAT DE ARBEÏDERS KUN NEN, ALS ZIJ REGEEREN Onze Frank zakt nog. 't Schijnt of de waardeverminde ring van onzen frank maar niet meer ophouden kan. Do beurs was verleden week bij zonder slecht geluimd tegonovor on zen ongolukkigon frank wat had do arme te lijden. En de gevolgenduur leven on crisis in 't vooruitzicht. Gelukkig dat we in ons ministerie do competentie hebben, die heet Bankier Theunis Als Wauters het ministerie verliet stond onze frank zoo wat 40 punten hooger gekontroleerd op 100, dan nu. En Wauters is een socialist Een officier per 10 soldaten. Napoleon Devöze heeft het mini sterie niet willen verlaten, zeide hij steeds, vóór hij het leger heringe richt had. Dat hy zijn werk goed deed be wijst het volgende Het Belgisch leger telt 1 ofllcier vóór 10 soldaten 't Is nog slechter dan bij de garde- civique zaliger, waar bijna iedereen eon grade kreeg. Zegge dat Theunis gaat zoeken waar hy besparingen doen kan. Wy zouden het wel weten en 't zou daarby in 't bolang zyn van den vrede en van de menscaelykheid. Als 't kalf verdronken is.... Le Peuplo herinnert er terecht aan, dat, toon het voorstel van par tijgenoot Bertrand over de industri alisatie van de spoorwegen in de afdeelingen van het Parlement ter sprake kwam, minister Neujean aan liberale en katholieke volksverte genwoordigers een nota zond dat z$j moesten tegenstemmen. Nu heeft de ministerraad besloton om toch op het socialistisch voorstel in te gaan, inaar misschien om het te sabotee- ren. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel Nichels Saegoman, Pierro, wonende te Gj|- segem, Driesstraat, 9, is geboreo den 25 Oogst 1894. IIy was vry van dienst, gezien hy genoot van hetr voordeel der wet, alsdan in voege, gezien hy de oudste was van een ge zin van zes kinderen. In Frankrijk is hy in dienst getre den den 7 Juli 1915 by het 4* Linie- regiment, n. 101/01813 by de bezon- dere lichting van 1915. De oud-stryder vraagt of hij niet kan ingeschreven worden by de klav van 1914. Antwoord Op 13 Juli 1915 werd

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1