Groote Vergadering AALST De werkmeisjes der Breiwerkhuizen Uoovbracbt met Xtcbtbeefóen Voordracht Gevraagd. S. M. Hand ia Hand, Bij de Voedings werklieden. VOOR EEN MEI. Het onderwijzend personeel worden opgeroepen naar de die zal gehouden worden WOENSDAG AVOND om 6 1/2 ure, in de Groote Feestzaal van Hand in Hand Plaatselijk komiteit voor Arbeiders-Opvoeding. MAANDAG 28 DEZER.OM 7 IJ R E 3le les over: GESLACHTELIJKE OPVOEDING Op Donderdag 31 dezer, om 7 uren 's avonds, over den te vroeg gestorven en te weinig ge- kenden Aalslersche dichter August MEERT, Ingang vrij voor iedereen. BELGISCHEBANK Z' ARBEID de belanghebbende als milicien van het bijzonder kontingént 1015 ingo ïyrd. Vormits liij na 31 December 1893 geboren is, valt hij onder toepassing van artikel 2 der wet van 15 Novem ber 1919, en is verplicht eenen rnili- tiotermijn te volbrengen, die op 15 September 1915 ingaat. Hij mag dus wettelijk bij de klasse 1914 ingedeeld worden. Toekomende week geven we de prachtige en gevoel volle redevoering, van Gezel Alfred Nichols uitgesproken in de Kamer zitting van Dinsdag 22 Januari, tij dens de bespreking van de outred- dering van onzen spoorweg. Het was in 't bijzonder voor de we k-abonnomenten, dat onzen vriend Nichels in de bres sprong. DE REDACTIE. Een bode-bladverkooper voor ons blad Rechten Vrijheid en voor afhaling der gelden van ver schillende partijgroepen. Voorwaarden liggen ter inzage in het lokaalzaal 5. Aanvragen sturen tegen DON DERDAG AVOND 31 DEZER, om 6 ure, aan Gezel Alf. BERGHMAN, Periijsocretaris. Het Midden-Comiteit. Molenstraat52. Ledebaan, 10. LedeStatieweg. Een klein verstandig meisje. Klein Roosje was nauwelijks 12 jaren oud, als in haar onbewust we llicht, maar toch door een voor gevoel gedreven tot de Samenwer king. Zij was do dochter van arme dag looners en hare moeder was ver- plicht als kuischvrouw te gaan wer- Koü orn het kleine loon van haren man aan te vullen. Hare ouders aan gebrek van besef waren geene samen werkers. Op 12 jarigen leeftijd werd Roosje te plaatsvervangster van moeder in liet huishouden, niemand had haar echter voorgeschreven waar zij de béuoodigheden moest gaan koopen. Benige huizen verder was er één kruidenierswinkel, zy moest dusniet zoeken en toch vond zij don goeden weg naar don winkel van de samen werking. Roosje zag er niet op, dat het eenige minuten verder was. Wat haar bijzonder verheugde, was daar ook om brood te kunnen gaan, en hot schoonste van de zaak was dat haar vader het brood van Hand in Hand zoo smakelijk vond. En vader dacht nog altijd dat dit smakelijk brood vaneenen kleinen b.iKker kwam, en nu moeit eindelijk Roosje het kenbaar maken, dat dit smakelijk brood van Hand in Hand kwam. Maar welke verbazing en welke aangename verrassing voor vader, ais Roosje die zorgvuldig al de sou- cnen bewaard had, deze ging uit-* wisselen en met een vrij groot be drag dat zij als deel ontvangen had, kwam binnen gestormd. Vader kon het haast niet geloo- voii, er moest zeker eene vergissing zun. Doch nu kwam Roosje met een glimlach voor hem staan en vertel de iiein, hoe zü op eigen gedacht al hare aankoopen in Hand in Hand go laan had en hoe al dien tijd vader op geen enkele waar iets had aan te merken, wel integendeel hij had al- hzeer goed gevonden en boven dien kreeg hij nu nog een aardig seiiim3tje terug. ik mag dus klein Roosje wel een voorbeeld noemen voor de duizenden en duizenden Roosjes, Mietjes, Mar- - rietjes, Joannekens, enz. onzer W'Tkersfamiliën. En later als zij »lf huisvrouw geworden was,stond /.ii <\r Samenwerkende Maatschappij t'-ouw rer zijde met slechts er al hare aa i koopen te doen, maar ook al haren vrijen tyd besteedde zij aan de versproiding der samenwerkende gedachte. Wat grooten vooruit gang zou de Samenwerkende Maat- sohappy Hand in Hand binnen onkelo jaren niet maken, bezat zij in iedere w erkorsfamilie zoo EEN ROOSJE. Geachte Lezers en Lezeressen Gezien de gedurige stijgingen van Mans en Vrouwstoffen, Zijd» n, enz. Daarom raden wij iedereen aan voor de Eerste Kommunie. Lente- en Zo mcrartikelen, heel vroeg hunne aan koopen te doen in de Samenwerken de Maatschappij Hand in Hand, Mo Janstraat, 52. Wii verkoopen onze stoffen zonder rekening te houden van den heden daags,'hen opslag tot zoolang de voor raad het ons toelaat. Komt zien naar onze achoone uitstallingen en naar: don ii leerwinkel op het tweede ver diep. De" ingang is vry. Sara. Maatsch. HAND IN HAND De Bestuurder, L. Van der lfaken. Een aanslag op den 8 urendag. Terwijl duizende arbeiders van de streek verplicht zijn een stuk brood te gaan verdienen in andere steden van het land, zelfs verplicht zijn naar het buitenland uit te wijken, zien we dat er in de Glucosefabrieken der stad en vooral bij den heer Leclercq, het personeel gedwongen wordt «meer dan 8 uren per dag, ja zelfs 12 uren te werken. Deze patroons willen op die loen- sche wijze naar de ellendige voor- oorlogsche toestanden terugkeeren. ER IS MEER Deze patroon wil aan zijne werk lieden doen gelooven dat deze han delwijze geschiedt in gemeenzaam overleg met hei Socialistisch Syndi- kaat Kan het schandaliger aan de schandpaal met dergelijke handel wijze, die we alb en te verwachten hebben van reactionaire patroons tot welk© kleur zo ook mogen bo- hooren. Den heer Cornel is van het Fabriek Leclercq beweert dit, of doet dit in de Fabriek door aangestelde mees ters uitstrooien. We protesteeren tegen deze slech te houding, en daaróm besloten we eene ALGEMEENE VERGADERING te houden, op Zondag 27 Janu ari aanstaande, om 2 uron na middag, in het lokaal - HAND IN HANDMolendrie^. waar voor noemd persoon het kan komen be wijzen dat hij het noodig beeft van meer dan 8 uren to doen werken. Arbeiders van Aalst en Omliggende. werkzaam in de Glucosefabrieken, oordeelt over deze Irandelwijze, en lenkt dat het dank is nan den KRISTEN MINISTER MOYEFt- SOEN, die in gemeenzaam overleg met de patroons, zoowol gele als blauwe, deze toestanden daarstelt. Gedenktdatdekristene zoogezegde werkersbonden u allerhande nieuws zullen opdisscben, opdat ge geen klare kijk in de juiste toestand zoudt hebben. En de hierboven aangehaalde wraakroepende feiten, bpstaan noch tans in de Coöperatief der Groen- kruisers ook. Hunne werklieden zijn er ver plicht tegen de wet in, met de nacht te werken Poeah voor dergelijke zoollikkers der patroons. Het zijn juist deze waar dat er he laas nog zoovele werklieden hunnen toevlucht nemen, om hun slechte toestand te doen verbeteren. Werklieden, bij dergelijke bonden zijt ge bedrogen, want het is logiek dat wanneer zij hunne werklieden tegen de wet in doen werken, dat ze dit bij de patroons niet zullen belet ten. Werkmakkers, rukt u dus los uit de klauwen der vordoolersbonden Lang genoeg zijt go behandeld als minderwaardigen En gij, Werkbroeders, die tot lie den nog onverschillig aan den Sjdi- dikalen strijd zijt gebleven, wil niet ganger meer de verraders van uw ,.l fkmakker, van uw huisgezin, van uw eigen zelve blijven, vergeet niet met u onverschillig aan don strijd te laten, dio de werkende klasse te voeren hoeft tegen het georganiseerd patronaat, dat go rechtstreeks mede helpt aan deslaafscho onder werping. Sluit u dus als workman aan, gij die wenscht vry te zijn van alle geknoei, in het Socialistisch Syndi kaat, dat alleen uwe ware belangen behartigt. Allen als een man, zoowel onver- eenigde als vereenigde, naar de al gemoene vergadering, waarop we den heer Cornelis verwachten om zijnegezegdens te staven, en meteen té komen bewijzen dat hij noodig heeft van meer dan 8 uren te doen werken. Intusschen zeggen we tot de werk lieden, houdt moed, stelt vertrou wen in uw Syndikaat en recht zal er geschieden, dit trots alles. Hoog dus de harten Leve de eensgezinde werkorsstryd Leve onze Soc. Voeding Centrale. WERKSTAKING. De Tuitenmakers van den Brei- fabrikant De Sacdeleer-D'Haese, hebben ^Maandag morgend aan hunnen patroon gevraagd om de loonen van 1,07 fr. tot III fr. per 14 dagen te willen vermeerderen, en kregen voor antwoord, gaat naar uw syndikaat om de tarieven, ge kunt op stuk werken. Dinsdag morgend zijn de Tui- tenmakers sters naar het werkhuis gegaan, en hebben aan de Patroons den tarief van St-Nikolaas aange boden. Dit is M. De Saedeleer niet wel bevallen, en zegde dat hij de tarieven van Flips riet noodig had, hij alleen was meester op zijn werkhuis en de Tuitenmakers sters mochten '3 namiddags het werk hernemen aan de gewone voor waarden, hetgeen de Tuitenma kers-sters weigerden. Die meisjes en jongens zijn dus in staking, zij zijn 18 tot 23 jaren oud en wonnen een dikken frank per uurzij willen aan die lage loonen een einde brengen en voor hun werk een behoorlijk loon betaald worden. Daarin worden de tuiten makers (^teis) gesteurd door hun nen vakbond. Al de werklieden en in het bij zonder deze van de breiwerkhuizen zullen er aan med helpen, omdat dezen strijd een stuk is van al de werklieden in dat vak, die over het algemeen in sl:chte voorwaarden .verken. Het ordewoord wezc dus, wan neer Mijnheer De Saedeleer in zijn boosheid blijft volhc uden de sta kers aangemoedigd, geen meisje noch jongen mag het werk der stakers innemen. De Mannen die in ploegen werken bij M. De Vis, hebben verbeteringen ge vraagd, en hebben I fr. per nacht toeslag bekomen. Duch er bestaat eene overeen komst die zegt, dat er voor de twee ploegen 12 0/0 toeslag gegeven wordt, omdat de werklieden meer dere kosten hebben, die 'smorgens vroeg en 's avonds laat moeten werken, het zijn die 120/0 die aan den Heer De Vis gevraagd worden. In de onderhouden die ik met dezen heer had, hebben wij duide lijk de reden van onze vraag doen kennen, en wij koesteren de hoop dat hij zyne eerste toegeving zal wil en uitbreiden. Van de Katoenspinnerijen wordt ons 1 u en dan eene klacht gedaan van de jonge werklieden. Met dtze herinneren wij de over eenkomst met de Patroons die vermeldt dat iedere jonge wer ker (sterj om de 3 maanden 5 cen tiemen loonsvermeerdering moe ten bekomen. H. F. De partij is al en slig aan 't werk tot de voorbereidirg der ic Meifeesten Altijd met de gedachte bezield den Arbeids feestdag met meer luister en kunstzin te vieren, heeft de partij besloten de feesten in te zetten op Meiavond meteen prachtig Kunst-concert, op de Groote Markt, het eerste concert onzer jonge Harmonie Arbeid en Kunst waarvan wij het geluk hadden ze verleden jaar op zelfden avond in te halen, hetgeen nog al tijd versch in het geheugen onzer arbeiders ligt. Dus een jaar nadien geeft ons jeugdig korps haar eer ste concert. Om dit feestelijk te vieren zal ook dien avond en met medehulp onzer Harmonie de KANTATE ARBEID van Gezel Jet Van der Meulen uitgevoerd worder-, en dit onder leiding van onzén wakkeren Chef Karei Van der Meirssche. Om deze Kantate uit te voeren, hebben we 400 kinderen noodig, jongens en meisjts van at 8 tot i4 jaar. Wij doen een dringend beroep op onze partijgenooten, om or.s in ons pogen te steunen, en dit grootsch werk van onzen knappen gezel Jef Van der Meulen, op kunstvolle wijze te kunnen uitvoe ren. Stuurt dus uwe kinderen, om den zang dezer kantate aan te lee- ren, op Woensdag aanstaande, 30 Januari, om 5 ure 's avonds, in hetlokaal Hand in Hand Tn- gang langs de IIoogevesten De ouders zullen regelmatig in gelicht worden per kaart,als hunne kinderen afwezig zijn. We rekenen dus vast op onze patijgenooten, om in dit grootsch werk behulpzaam te zijn. We verwachten dus uwe kinde ren. De Feestcommissie. onzer stad is wel gediend met de mannen van den Groenen stan daard en hunnen Schepen aan den kop. De wedde van dat personeel is uiterst laag, en 't is reeds lang, dat Gezel Jos. Wihockx. van St-Nikolass. zal het woord voeren. OUDERS, ge moot uwe dochters naar deze Vergadering sturen. MANNEN, ge moet er voor zorgen, dat uwe Vrouwen, op deze Vergadering tegenwoordig zijn. De JONGENS die op de Breiwerkhuizen werken, moeten ook de Vergadering bijwonen. ALLEN OP POST. in het lokaal, door Dokter Hand in Hand. LEEMAN S door M. ISIDOOR HALLAERT. er van de socialistische zijde voor de opvoeders onzer kinderen om verbetering gevraagd is die de avondlessen geven, daar is nog niets van gekomen. Gezien het leven ondraaglijker wordt door het stijgen der levens middelen, heeft het onderwijzend personeel eene j aarlij ksche ver meerdering gevraagd van 6oo fr. wat zeer gematigd is. In de Sectie van Finantiën is die vraag besproken en door de 3 socialisten clie er deel van maken gesteund, en Dinsdag laatst in de Sectie van Finantiën, waren het terug de roodjes die de vraag stel den; wanneer aan de vraag van het onderwijzend personeel zal voldaan worden, en dcor den sche- pene De Valkeneer is geantwoord, in korten tijd aan de vraag te zul len voldoen. Het is een algemeen gekend feit, dat in de plaatsen waar de socialisten het schepenschap van onderwijs in handen hebben, daar beter voor het ondeiwijzend per soneel gezorgd wordt dan hierin Aalst door den groenen schepene gedaan wordt. En zulke m=nschen schrijven in hun blad De Werkman van Donderdag laatst, op eene loen- sche manier, precies of wij hier tegen de vraag van het onderwij zend prrsoneel gekant zijn, terwijl het tegendeel waar is. Dat is ge- meer; H. F. Kunst-Concept. Het Verbond der Aalstorsehe na oorlogsch liefdadigheidswerken zet als winterfeest, ten voordeele van zijn beschermelingen, oorlogswee- zon en ihvalieden oen kunstconcert op liet getouw, zooals er ons, jam mer gonoeg, in onze stad niet dik wijls worden aangeboden. De medewerking is reeds verze kerd van een viertal van de meest belovende jonge Brusselscho kun stenaars, n. I. de hoeren Dufour, eerste prijs met groote onderschei ding van het klavier Hanson, eer ste prijs voor de viool Fischers, eerste prijs met groote onderschei ding voor de cello; Vogels, tenor laureaut, alle vier van het Brussel sche conservatorium. Dit Kunstcondert waarvan we bin nen kort het programma zullen me- d€(deelen woidt gegeven den Maan dag 4 Februari, om 6 uur, in liet Feestpaleis. Daarna wordt door de damen leden en beschermsters van de Werken een. buffet gehouden, waar tegen billijke prijzen een lek ker avondmaal zal kunnen verkre gen worden. Eindelijk sluit den avond met een Dansteest waarvoor een puik volledig strijdorkest is samengesteld. De algemeene ingangskaarten kos ten 5 fr„ zij zullen ten huize aange boden worden, en ook te verkrijgen zijn in het Feestpaleis den dag van het feest. We zijn overtuigd dat die buiten gewone gelegenheid die aan het tal rijk kunstlievend publiek van onze stad wordt aangeboden om zich eens lekker te vergasten op kunst uitvoe ring, gretig zal opgenomen worden en de Weldadigheidswerken die het Feest inrichten zich met een ryke ontvangst zullen mogen verheugen. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 312,55. Gezongen door Amand Roelandt en zijn vrienden uit Gent 19,63. Ver koop van oude gazetten 6,50. Gezon gen in Hand in Hand door Maria Aelbrecht, en rondgehaald door Felix Zerck 7,94. Omdat Omor van de Eigenstraat, te Denderleeuw, op het spel zou passen, geven de vrienden 3,00. Achiel geeft ook 1,00. En Sooi- ken doet er nog 1,00 bij. En Péé de nest 1,05. Gezongen door protolie bij Polle Wauters 5.60. Richard geeft ook 1,00. En omdat prololie zoogoed kan zingen nog 1,00. En omdat de zot Breckpot er zoo moest mede lachen, geelt hij ook 0,50. Omdat Camiol De Smedt in do W. C. Jan Volders zoo onnoozel kan doen in bet zingen van zijn lied 2.71. Rondge- haald op liet feest te Meire 1G,37. Omdat bet Bal op 20 Januari 1. J. der Metaalbewerkers goed gelukt is 2,00. Gezongen door I)o Wit on Van Goethem Edouard bij Frans Tom beuren rondgchaald door Meersman 7,20. Een rijmdicht van Arys 2,10, Om dat deze vrienden met hunne zetten zouden kort zyn, geeft Jefken Troch 1,00. En kapitein doet er 1,50 by. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vvlder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A." N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal 82,00. NAAMI.OOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandceien US1NES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730,00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 825,OO FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 800,00 Kasbons FRIGORIFÈRESdu LITTORAL. 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaarden 31 December 1931 P.ONNETERIE AMEYE 7 aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. COTONN1ÈRE GANTOISE - 71/2 aan 487,60 uitkeerbaar don 1 Juli 1933,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2