Koopt uw Likeuren bij Marcel Uit Ninove. Sottegem. Geeraardsbergen, In den rooden bet. De vijf redens Zondagdienst. Nieuwerkerken. Hofstade. Partijgenooten. Denderhautem. Federatie dei- Vakbonden. Oproep lol alle Oud-Strijders en Oud-Soldalen. Openbare Meeling Oproep Puik Tooneelfeest. D. v. lurgers en Werklieden Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Schendelbeke. waarvoor een samenicerker naar Gent zal gaan in 192i. Ik zal naar Gent gaan ici 1924 omdat de yroote maatschappij u Vooruit dio geboorte gegeven heeft aan de wonderbare belgische Kooperatievo bewoging dees jaar ihet 5'J" verjaarfeest viert, barer j eerste stappen Ik zal naar Gent gaan in 1924 omdat ik de uitstekende en [talrijke kooperatievo instellingen van allen aard wil bezoeken, die de Oentscho arbeiders gesticht hebben I gedurende hunne 50 jaren werk: Ons Huis, Hulphuizen, Bakkerijen, Feest Paleis, Bank, Cliniek, Volks- huizen, Brouwerij, Drukkerij, Bit- terp. en fabriek, Weverij, Katoen spinnerij, Vlasspinnerii, Witgoed- j fabriek,"Koet senmakerij, Sigarenfa briek, gieterii, enz. Ik zal naar Gent gaan in 1924 omdat ao verschilhge landen er hun bijeenkomst gegeven heb- ben om door eene groote Internatio- nale Tentoonstelling de uitslagen te laten kennen die de rechtvaardige voorkampers van Rochdale op do wereld verkregen hebben. Ik zal naar Gent gaan in 1924, omdat ik geloof heb in de Itooperatio, de ekonotnische organi- satie, geroepen om tegenover het kapitalistische stelsel het onze te stellen en de vrede tussehen de Volkeren doen voort te duren. Ik zal naar Gent gaan in 1924. met de mijnen voor ons ver- maak, voor onze kennissen, en met mijne werkbroedors strijdkrachten te nemen van eene dor grootste be toogingen van het werkende denk vermogen, die ons de vurige ver- i langde maatschappij moeten bren- gen.V* S. Do apotheken zijn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M. DELBECQ, Bisschopstraat. N. B. De apotheken sluiten da gelijks om *20 uren. Luisterrijke Tooneel-Vertooningen te geven door den Tooneelkring KUNST, LICHT EN VRIJHEID, - van Aalst, in de zaal van Petrus Adam, Kwale straat, op Zaterdag 26 Januari om 7 1/2 ure, en Zondag 27 Ja nuari, om 5 l/2ure. i Men zal opvoeren I 1. OUWE DAG dramatische schets uit 't Volksleven. 2. VISSCHERSLEVEN. 3. In Holland geïnterneerd Kunstig, Zang blijspel. Prijzen der plaatsen Fr. 1,50 en j fr. 0,99. Kleine kinderen worden niet toe gelaten, Strijdpenning. Wie doet er mede van nu tot aan j de toekomende kiezing tot voorbeeld van vele anderen, geeft A. V. d. B. 10,00. Voor het wellukken van obs bal geven 5 kameraden elk twee fr. j 10,00. Omdat er bij Valery geen socialisten meer mogen gaan 3,00. te herloven in de toekomst en eens de wereld te overwinnen. Vyverman sloot de toespraak met eon aanmoediging, om elkeen het zijne bij te brengen, ter versprei ding van het sooialisme, en drukte de hoop uit in de naaste toekomst ook de roode vlag te zien wapperen te Denderhautem. LUISTERVINK. Wat een boel. In de maand December was de mare in onze gemeente, dat den dui ven taks werdt afgeschaft. Eon ieder is tevreden over dit nieuws, aange zien er van lOduivonhouders 7 werk lieden zouden zijn die door die be lastinggetroffen worden. Op 15 Januari werd er gebold Gemeenteraadszitting met dagorde, Fonds der meest begaafden en Dui ven taks. Wij zijn nieuwsgierig om te we ten, wat er van de kwestie was, en wat hoorden wij daar, dat de duiven tegen wil en dank moeten 22 k 25 fr. per jaar opbrengen voor de gemeen te. Men kwam niot tot een akkoord en eindelijk vondt men de gedachte om de prijswinnaars te belasten. Dan de kwestie der mcestbegaaf- den. Wat zou er haperen aan de hersenen der werkerskinderen, dat men tot op heden in de gemeente school geen kinderen vindt, die be kwaam zijn om ervan te genieten Over deze 2 punten wordt meer uitleg gegeven op den liederen- avond, welke gehouden wordt,heden Zondag, om 5 ure 's avonds, bij de Weduwe Triest, Kortenhoek. Hot Bestuur van den Soc. Propagandaclub. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de belangen derworklieden verdedigd. Ons feest in Denderhautem, bij D. Weynant, Zondag 11., was buiten mate gelukt. De opkomst was gewel dig. Onze bekende kunstzangers J. Elaut en Pr. Van de Wiele, heb ben iets puiks voorgedragen. Terwijl de eerste door zijne kluchtliederen liet publiek herhaaldelijk tot lachen dwong, wist de tweede het te ontha len op meer weemoedige en treurige liedjes. De piano werd flink ge speeld door onzen makker Praot. Pol Van deStoen, onze Schepene j van Onderwijs van Ninove, nam het woord en wist door zijne lijne tak tipk on overtuigend woord, het pu i bliek te winnen voor het Socialisme. Polio kan geweldig de geest I drift doen ontvlammen voor onze gedachten. Hij spreekt met ware i overtuiging, en gelooft in de on- sterfelijkheid en de eindzogopraal van het socialisme. Hij eindigde met de legende van Thyl Uilenspiegel. Wanneer ze allen rond de doodkist van Thyl dansten en hem gingen be- I graven', rees hij opnieuw op Thyl Uilenspiegel, de ziel van 'tVlaam- sche volk sterft niet, kan niet ster- i ven. Maar ook hot socialisme, wan- neer papen en anderen zijn dood ver- I kondigen, rijst het opnieuw op om geweldiger, grootscheren schooner Zang-avondstonden. KERKXKEN. - Heden Zondag avond, om 5 1/2 uren, bij Stienes, Dorp. LEDE. Zondag toekomende, 3 Februari, om 5 1/2 uren, bij Troch Seraflen, Statieweg. HAELTERT. Zondag toekomen de, om 5 1/2 uren, bij Petrus Doore- mont, (bijgenaamd Péó Kat), Ach terstraat. GIJSEGEM. Zondag 17 Febru ari, om 5 1/2 uren, bij Os. Dierickx, op den Dries. Muziek. Gezongen bij de Weduwe Praet Praet 5,00. Een li'-d gezongen door Louis Van Impe. rondgehaald door Charbon bij Maria Schouppe 7,00. Gezongen door Eduard D'Hondl en rondgehaald door Polydore Sonck, bij Leon De Pryck 3,35. Gegeven door den, mastellenbakker, den bes ten vriend van Charles 10,00. Gezon den door de Ninoofsche kameraden in Detroit-Michigan verblijvende, als bijdrage der maanden December en Januari, 20 dollars. Langs dezen weg stuurt het be stuur en al de leden van het muziek aan deze kameraden hunnen welge meenden dank. Dat hun voorbeeld nog navolgers mogo hebben, dat is onze vurigste wehsch. Hoera Baarkleed. Gezongen door Bertha Despretz in ons lokaal, rondgehaald door Kam. Gryseols 13,00. Gezongen door Treeze Joêper in het lokaal, rondgehaald door Omerken 14,85. Gezongen door Theodore De Zeven Hoofdzonden in het lokaal 8,70. Gezongen door Camielekon 1,07. Gezongen door Camielcken 3,27. Gezongen door Treeze Joeper en rondgehaald door dezoltdeby Loon De Pryck 1,15. Strijdpenning. Omdat Torkon zijn tonneken niet kon dragen 0,25. Ómdat zijn kame raden het met steenen gevuld had den 0,25. Omdat Torken daarvoor Leon uitdaagde 0,25. Omdat Leon de match aannam 0,25. Omdat ze gingen lutteeren inden Polder 0,25. Omdat Torken viel en de Pigen er op was 0,25. Omdat Torkon begon te miliar den 0,25. Omdat Torken zei, ik slib berde uit Ardaens 0,25. Omdat Leon Torken voordo tweede maal vloerde vlak in een koestr... 0,25. Omdat Torken zei ik geef op voorde wille van mijn jongste kind, anders ware het tot ter dood 0,25. Het Bestuur van den Soc* Propa gandaclub heeft besloten van over te gaan tot het stichten van een Soc. Ou l-Strijdersbond. Velen onzer Sottegemsehe mak kers zijn verzeild geraakt bij de V. O. S. die we hebben het reeds meermalen bestatigd, in vele geval len tegenover de soc. partij staat, en steun verleent aan partijen, die er op uit zijn de macht der werkende klasse te breken. Om klaarte in die toestand te bren gen, en onze makkers van liet nut een Sooialistiische Oud-Strijdersbond te overtuigon, noodigen wy alleOud- Strijders uit, tot de op Zondag aanslaande, 3 Fe bruari, om 9 1/2 ure 's morgens, in het lokaal bij JEF BEERENS, Nieuwstraat, 13. Spreker: Gust Balthazar, Oud Strijder, Schepen der Stad Gent. TEGENSPRAAK VRIJ. Oud-Strijders, Oud-Soldaten, komt u overtuigon welk nut u hebt, van u aan te sluiten bij don Soc. Oud- Strijdersbond. Komt op, om met ons mede te strij den, tpgen het Militarisme en den Oorlog. De Soc. Propagandaclub. ONZEN TOMBOLA. Den verkoop der loten gaat goed. Vele prijzen komen binnen, en zijn reeds zichtbaar in het lokaal. Alles belooft dat onze Tombola, eene der schoonste zal zijn, die Sot tegem ooit kende. s- Koopt dus loten aan 0,50 fr. per lot. Aan 't werk aan 't werk De Soc. Propagandaclub. tol de partijgenooten en jongelingen diewenschen muziek aan te leeren. De Soc. Propagandaclub doet een oproep tot de jongelingen van af 13 jaar en oudere partijgenooten, die wenschen muziek te leeren, om zich aan te bieden, op Vrijdag I Fe bruari, om 7 ure stipt 's avonds bil .Tef Beerens, Nieuwstraat, 13. Eon bekwame muziekleider zal de solfègelessen geven. We verwachten een goede op komst. HET BESTUUR. Heden Zondag 27Januari, komt de Soc. Tooneelkring «VOOR RECHT EN VREDE van Geeraardsbergen, in de zaal Bethorika, ons vergasten op een puik Tooneelfeest. Onze makkers zullen opvoeren ROOSJE VAN DEN VELDWACHTER, dramatisch spel in 3 bedrijven en BIETJE, spel in één bedrijf van Maurits Sabbe Tijdens do poos zal gezel Pros per De Bruyn, Secretaris van het N. S. van IJ. P. T. T. Z. van België het woord voeren. De prijzen zijn gesteld op 2,001^ 1,50 fr. 1,00 fr. Kaarten zijn nog te verkrijgen bij .lef Beereüs, Nieuwstraat, bij den bode en de gekende bestuurleden. Komt allen zien naar dit prachtig feest. Voor ons muziek. Gegeven door twee goede vrienden van Ronse, Leon Provost en Théo- dulc Debodenaire voor ons muziek 3,50. Lied gezongen door Victor en rondgehaald door Frederik voor ons muziek 3,G0. Totaal fr. 7,10. Op Zaterdag 19 dezer, werdt de verhooging ook reeds uitbetaald, Op 10 maanden tijd is het dus reeas de derde maal dat er door on derhandeling tussehen de Vereeni- ging en de Patroons eene verhooging van 5 0/0 wordt bekomen. Wy nopen dat onze leden verder volle betrouwen zullen stellen in de erking der Centraal en afdeelings- bestuuren de lawijdmakers en ruzie stokers zullen ter zijde laten, want zulke kunnen toch niets dan de za ken in de war sturen enoneenig- lieid brongen tussehen de werklie den. Werkersbeweging. Door tusschenkomst onzer Cen trale van BouwAmeublement en Gemengde Vakken werdt in de stek ,iesfabrieken ter stede, eenonieuwi loonsvorhooging van 5 0/0 bokomon Nadat onze afdeeling zich met de Centraio 't akkoord had gestold werdt op 2G December 11. aan de F. B. A. de vraag gericht om voor al de werklieden eene verhooging van loon van 5 0/0 te bekomen. De Bestuurder der Firma meldde ons ontvangst van het schrijven en liet ons torzelfdertijd weten, de vraag aan den Beheerraad der Maat schappij te zullen voorleggen op de eerstkomende vergadering, welke zou plaats hebben op 15 Januari 11 Met genoegen ontvingen wij o 18 Januari het antwoord, ons mei dende, dat de gevraagde verhooging van 5 0/0 zou toegestaan worden van af 12 Januari. komt terug op ons antwoordje op zijn artikel over schoolpolitiek en vraagt heel naief nadere toelichting overeen en ander dat we sohreven. D. V. kan best antwoorden op zijn vraag en een dienst bewijzen aan zijn vrienden van het vorige bestuur met eens op te sommen wat ze al deden voor het VRYE ÓNDERWIJS en wat ze niet deden voor het OFFI- GIEELE. Wij herhalen aan D. V. dat we zijn oprechte vredewen- schen niet voor ernstig kunnen pp- nemen gezien er tussehen zijne vrienden te veel zijn welke denken in de vooroorlogsche gewoonten van schelden op al wat niet katholiek is te mogen voortzetten, en zulks on danks dekontrool welke ieder aane- mingskontrakt medebrengt. Wat de cinema van hot Volkshuis uit te staan heeft met uw artikel, wel D. V. vraagt het eens aan degene welke in uwe vrije scholen de kinderen verbod oplegde deze te bezoeken, juist op het oogenblik dat gij uw artikel on uwe vredewenschen neerpende. DE GAZETTEN van alle partijen staan vol met ern stige booordeelingen over de Bui- tenlandsche politiek van ons land, schrijft De Vlag Hé, hé, niet van ons land hé1, wel van ons katho liek-liberaal Ministerie, beste maat, en ook van de katholieke en liberale volksvertegenwoordigers welkedoor dik en dun onze regeering hebben gesteund en gevolgd, op hen ook weegt een groot deel der verant woordelijkheid waaraan gij zeniet zult kunnen onttrekken ondanks alle behendige rond de pot draaierij. NOG ALTIJD niet gelezen in de katholieke bladen dat het de schuld is van onze burger minister dat het leven verduurt. Onder het ministerschap van Wauters, de socialist, kostte een kilo brood maximum 95 centiemen de suiker kostte toen 2,20 fr. Nu spreekt men van het brood aan 1,35 tot 1,40 fr. De suiker kost reeds 3,75 fr. en zoo volgen alle artikels van verbruik, ondanks dat het leven reel beterkoop was onder Wauters ministerschap, schelden de burgers gazetten om ter meest op Waaters. Nu do burgervertegenwoordigers aan het bewind zijn stijgt de levens duurte op schrikbarende wijze en toch erkennen deze burgerkranten de schuld hunner vrienden niet. Hunne leuze is en blijft laten we de kleine stroopen, we kunnen met de groote medeloopen. De Liederenavond te Atombeek ingericht door onze Jonge Wacht, lukte opperbest. Een 200tal vrienden juichten er onze zangers geestdriftig toe. Makker Van Trim pont sprak or eene welge paste rede uit en oogsteook veel bij val. Do liederenavond te St.-Lievens Essche is uitgesteld tot verderen datum. Andere dergelijke feestjes zullen gegeven worden in de ver schillende gemeenten van het kan ton. Onze jeugd nam het als taak op zich dit propagandawerk tot uitvoe ring te brengen, wij wenschen hen geluk om dit goede initiatief. CINEMA. Heden Zoudag en Maandag 28 dezer, WILLIAM FARNUM, de groote artist in Standvastigheid zege praalt prachtig drama. SHIRLEY MASON, de filmster in een overschoone dramatische kome die, en een komiek 1* klas. Zondag om 2 uron,dagvertooning. De kindoren zijn tot deze vertoonin gen toegelaten. Donderdag 31 Januari. De kinderen zyn NIET toegelaten DE OPPERSTE WET met do go kende Dustin Farnum. DE GEHOONDE, drama mot Theda Bara en tot slot komiek N. B. De film De Jacbtop de dood, en dewelke in Vooruitte Gent zooveel bijval bekomt, zal sok in onzen cinema getoond worden Strijdpenning. Omdat Victor V. D. Heyden zijn paraplu heeft teruggevonden 1,00. Gezongen door Palmyre en Victor Schailiée te Atembeko bij Gustaaf Van Holder 2,OO.Omdat onze Richard op zijn dompel is 0,15. En omdat Henri en zijn vrouw mede trok 0,25. Maar tocli zullen er hem niet veel van ons volgen 0,25. Werklieden blyft getrouw aan uw syndikaat do vereeniging is onze maoht 0,50. Voor het muziek. Van depiketters uitliet Volkshuis 0,50. Gezongen by V. DUBOIS, te Overboulare De leering van Chris tus 3,75. Voor de Vlag der Lustige Vrienden. Leopold Van der Meulen, bijge naamd St. Antoin 25,00. Fr. Baron 10,00. Een lied bij Fr. Baron 4,20. Omdat Ivo niet meer zou zeggen, dat ik tegen de vlag ben E. C. 1,00. Om dat iedere lustige vriend het zyne zou bijbrengen voor de vlag E. C. 1,00, Omdat alle lustige vrienden zouden strijden voor het bestaan on zer maatschappij E. C. 1,00. Omdat alle leden zouden begriipen Willen is Kunnen en de reglementen zou den eerbiedigen E. C. 1,00. Omdat de lustige wat meer eerbied voor hunne maatschappij zouden hebben, Emiel Collyns 1,00. koopt uwe Schoenen BIJ Eene prachtige Meeting. Het was verleden Zondag met n prachtig weder begunstigd, dat we na een propagandatocht in onze gemeente, voorafgegaan door de Lustige Vrienden van Geeraardsbergen onze beide spre kers, makker Alfred Nichels en Prosper De Bruyn aan de Statie afhaalden. Na door eene krachtige Inter nationale begroet te zijn gewor den, stapte men gezwind naar het lokaal waar de meeting moest plaats hebben. De zaal Pieter Daneels, was op enkele oogenblikken proppensvol. Gezel Engels opende de mee ting, verwelkomde onze beide öprekers en bedankte de Lustjge Vrienden van Geeraardsbergen voor hunne krachtige medehulp die zij hebben verleend Na hem kwam gezel De Bruyn aan 't woord, die in eene prachtige en kernachtige rede, de werking opsomde onzer socialistische man datarissen in het parlement, en wat de werklieden bekomen had den tijdens dat de socialisten in het Ministerie waren. Hij roskamde Devèze die de acht- urenwet wil doen afschaffen, als ook de noodlottige politiek van Minister Theunis, die onvermijde lijk ons land naar den afgrond brengt. Gezel De Bruyn sluit zijn rede met een oproep tot de aanwezigen, om alles in 't werk te stellen en de voor de werkers geheiligde acht- urenwet te verdedigen. Daverend applaus viel onzen makker ten deel. Nu kwam gezel Alfred Nichels aan de beurt. Spreker maakte de historiek der werking van katholieken en libera len, die vroeger het bewind in handen hadden. Niets hebben ze gedaan, noch voor werkman of kleine boer, voor hun een menschelijker leven te brengen. Spreker gaf een overzicht van wat de socialisten zooal wilden verwezentlijken voor den kleinen boer, en om de pachtwet te veran deren. Na nog over den toestand der werklieden uitgewijd te hebben, sluit onze vriend Nichels, met een beroep te doen op de eenheid van allen, om krachtig den strijd te voeren, om het socialisme naar den triomf te leiden. Daverende toejuichingen bewe zen dat elkeen de woorden goed had begrepen. Gezel Engels sloot deze meeting met eenige gepaste woorden, be dankte de aanwezigen voor hunne goede aandacht, alsook onze beide sprekers. Het was 5 1/2 ure, toen deze me* nigte geestdriftig uiteenging. V. B. R,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3