Socialistisch weekblad voor bel Arrondissement Aalst. REDEVOERING Mijn Hoekje. Ditjes en Datjes. 21 Jaar N° 5. Prijs per nummer 15 centiemen. 3 Februari 1924. uitgesproken door Gezel Alfred NICHELS, in de Kamer van Volksvertegenwosrdigers, op Dinsdag 22 Januari 1924. Voor beter vervoer onzer Reizende Werklieden. AAN WIE DE SCHULD? De voortbrengst onzer nijverheid vermeerderl gedurig. De waarde van onzen frank ver mindert en hel leven verduurl. Aan wie de schuld Wel, aan de kalholieke-liherale Ministers die hang zijn, de winsten der kool- en ijzerbarons en de mil lioenen der banken en geldzwende- laars te treilen. Werpt ze in 1925 aan de deur. Kiest voor de Socialisten RECHT EN TEIJHEID Annoncen Rechterlijke annoncen 4 fr. por regel op 1" en 2' bladzijdo, 2 fr. op 3° en 4» bladzijde. Rekïamon volgens overeenkomst. AlTe briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakhonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT* Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalat. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostcheckrekening N' 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand5, Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,76 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Gezel Nichels. Mijnheeren, het weze me ook toegelaten in dit debat de klachten voor te brengen van die werklieden die het ongeluk hebben, in hunne eigene stad of ge meente niet hun dagelijksch brood te kunnen winnen en verplicht zijn naar Brussel of elders het noodige voor 't gezin te gaan zoeken. Het zijn die werklieden, die over een weekabonnement beschikken, die zich hei meest te beklagen heb ben en me dus gelasten liunne grie ven over te maken. Zij zeggen nu, dat we het geluk hebben, den acht urigen arbeidsdag te bezitten, nu ook zouden we graag over wat familieleven beschikken. Degenen die in Brussel en omstre ken werken, vertrekken gewoonlijk te Aalst om 5 uren 's morgens deze die te Sottegem," Burst, Haeltert den trein nemen ongeveer om de zelfde uur. hebben dan voor het. grootste gedeelte, reeds een weg te voet afgelegd van minstens een half of soms wel drie kwaart uurs. Zij hebben het geluk 's avonds te kunnen huiswaarts keeren om 7 of 8 uren, hetgeen hen eene afwezig heid van huis van 14 a 15 uren per dag daarstelt. En als die menschen zich dan in Brussel Noord de meeste treinen zien ontzeggen, verboden aan week abonnementen. treinen waardoor ze dagelyks oen uur en meer vroeger ten hunnent zouden geraken, trei non die hen vroeger toegelaten wa ren, dan spreekt het yan zelfs, dat die "menschen gegronde klachten uiten, en dat men zich inschikkelij ker zou moeten toonen, en die werk lieden, die zooveel uren per dag van hunne familie zijn verwijderd, zou moeten helpen om hen ook toch iets of wat van het zoo aangenaam familieleven te laten genieten. Verbeeldt u, heer minister, dat die duizende werklieden, die zich moe ten verplaatsen om te kunnen wer ken, door een gedeelte der burgerij hun acht-urigen arbeidsdag boneden worden, terwijl men vergeet, dat ze zooveel uren verliezen die hen niets opbrengen, en hun familieleven ver gallen. En alhoewel ze zulk een langen dag hebben, zooveel uren van huis weg zijn, hebben die werklieden zich erg te beklagen over de gr'oote vertragingen die hunne treinen zoo dikwijls ondergaan. Ze kennen do oorzaak hier niet van maar den uitslag er van is, dat ze to laat op hun werk komen, niet al leenlijk een gedeelte van hun lotfn verliezen, maar door niet regelma tig op hun werk te kunnen zijn, meermalen afgedankt worden. Er zijn er die beworen, en het zou wel dé waarheid kun oen zijn, dat het personeel over slechte brand stoffen beschikt, die geleverd wor den aan den prijs voor goede waar, iets wat medehelpt om de koolbarons groote winsten te laten verwezent lijken, ten nadeele van don Staat, en het groot loonverlies dat het wer kende volk hierdoor ondergaat. In dit geval zou stevig ingrypen, een eerste goede daad zyn. Ook, lieer minister, moet het on- menschelyk genoemd worden, do wijzo waarop de woekabonnenten in de werkmanstroinen opeen gesta peld worden. Meermalen heb ik met eigene oogen kunnen hestatigen dat com partimenten, die tien zitplaatsen hebben, meer dan twintig werklie den bovatten. Den helft van die werklieden moeten dus de reis rechtstaande doen, 3n het. is niet zeer aangenaam, na zijn dagtaak te hebben geëindigd, in dergelijke voorwaarden huiswaarts te moeten keeren. Onlangs ben ik nog, heer minister, s morgens vroeg van Denderleeuw gereisd, om met eigene oogen me ie overtuigen over de geuite klachten der werklieden van Sottegem, Burst, Haeltert en Wollo. Dien trein komt aan, opgepropt met werklieden, en maakt dagelijks veel vertraging. Waarom Te Denderleeuw moeten er drie wagons aangehecht worden, die men des avonds hooft afgehaakt, omdat het machien de noodige kracht mist om de hellingen van die lijn te beklimmen. Met een grooter machien, waie zulks niet meer noodig, moest den trein voor het signaal niet meer ge houden worden tot den trein uit Aalst vertrokken is, om ongelukken te vermijden, want door die enkele minuten vertraging te Denderleeuw, is dien trein verplicht, onder den weg naar Brussel, meermalen op eene zij baan getrokken te worden, om aan andere treinen doortocht te verleenen. Met een kleinen kost, met weinige uitgaven, dus, maakt dien trein geen bezondore vertraging meer, en ver liezen die werklieden geen duizen den franken loonverlies, en ook soms hun werk Ik begrijp ook niet, heer minister, waarom ge u niet inschikkelijker toont, tegenover die vele jonge dochters en vrouwen, die zich zoo moedig toonen, naar de hoofdstad hun dagelijksoh brood te gaan zoe ken. Waarom mogen de vrouwen, die een werkabonnement hebben, niet gebruik maken van al de treinen Weet ge niet hoe gevaarlijk het is, voor die meisjes, die na hunne dag taak te hebben geëindigd, niet on middellijk naar het station te kun nen gaan om huiswaarts te kunnen keeren, en soms te lang in Brussel mooten blijven alvorens hun werk trein vertrekt Gebourt het soms, dat de werk- trein, zelfs van by zijn vertrek, zoo als liet onlangs te Aalst gebeurde, vertraging maakt en de werklieden schrik hebben te laat op hun werk te komen of hun werk te verliezen, een trein nemen, die hen verboden is, dan worden zij in overtreding ge nomen, moeten de reis van Aalst- Brussel betalen, loopen eene bont op, worden hun weekabonnement, afgenomen, soms een paar uren in do statie te Brussel opgehouden, en bij al het geld en loonverlies, wor den zij door hun patroon broodeloos gesteld, omdat ze niet op hun werk tegenwoordig zijn ofwel te laat aankomen. Ik vraag unieer minister, voor die op en afreizende werklieden, meer gemak en menschlievendheid aan den dag te loggen. Zij genieten niet van de weldaden van don achturigen werkdag, gezien hunne lange afwezigheid hunner familie het zyn moedigen, die de ontbrekende werkkrachten voor de hoofdstad leveren, die van af Idder- gera, Okegem, Ninove en hooger op, dagelijks in do mijnen en nijver heidsgestichten in liet walenland den zwaren arbeid gaan verrichten, evenals die werklieden van Sotte gem en omstreken. Zij verdienen ons aller belangstel ling, en de heer minister zal dit wil len indachtig zijn. En wanneer we nu weten dat er een groot gedeelte van het werkende volk dagelijks 14 a 15 uren van huis weg zijn, dan spreekt het van zelfs, dat gezien ze nu maar achturen per' dag arbeiden, zij niet erg ingeno men zijn met het wetsontwerp tot wyziging van hun achturigen werkdag en zij zich ten zeerste zullen verzetten tegen de ver- wezentlijking ervan. Zij weten dat het M. Devèze is geweest, die door de invoering van den 14 maan den diensttijd in het leger niet al leenlijk onze soldaten een lastig cor- veetje op den hals heeft gelegd, maar de nyverheid zelf, zooveel werkkrachten heeft ontnomen en hij dus slecht gekomen is, om ter be scherming van de nijverheid, ora de concurrentie in den vreemde te kun nen voeren, een langeren werkdag op te leggen, terwijl we de schrome lijke winsten der nijveraars bestati- gen en nu reeds aan een gevoelige werkloosheid lijden. Langer werken is meer werkeloos- heik en daling der loonen dat we ten de werklieden en hierom hou den zij aan hun veroverden acht urigen arbeidsdag, die zij zich niet zullen laten ontnemen, omdat ze niet willen torugkeeren naar de tij den van vóór den oorlog, naar den langen werkdag en do lage loonen. En voor wat de ontreddering van hot spoorwegnet aangaat, aange klaagd door andere loden in deze Kamer, ben ik volledig't akkoord, dat er doeltreffende maatregelen moeten genomen, niet met werklie den af te danken, en anderen langer dan 8 uren te doen arbeiden, maar met ze behoorlijk te betalen, want wio werkt aan hongorloonen, heeft geen moed, geen wilskracht en moe deloosheid brengt onverschilligheid mede. Eischt goed werk, heer minister, maar betaalt deftig, zoodanig dat uw personeel behoorlyk met vrouw en kinderen kunne leven. Of nemen d« christene leiders duurder voor goedkoop, en goed koop voor duur. Wat zegt ge nu christene leiders Niets hé, ge houdt uwen bek in de pluimen hé. Met uwen goedkoopen minister gaan we algauw onzen buikriem mogen toespannen en met onze bankbriefjes naar achter gaan Aan den schandpaal met zulke kliek, aan den schandpaal De verkiezingen van 1925 De katholieken roepen reeds vic torie op voorhand, ze vorkoopen de huid van den beer vóór hij gescho ten is. Maar, mannen en vrouwen, weet gij wat eene katholieke meerderheid beteekenen zou 't Ware een stap en een grooten stap achterwaarts. 't Ware terug naar de tijden van vóór 1914. Terug naar de lange werkuren. Terug naar de ellendige werk- voorwaarden, naar de fanatieke op perheerschappij van onderpastoor en kasteelheer. Dat wilt u niet, dat gedoogt ge nooit meer. En rekent niet op de kristenen, die hebben ons altyd verraden. Daarom, van nu af ten stryde, Heil de socialistische pan- tij Het kosteloos pensioen bestaat niet. Het kosteloos pensioen bestaat niet, 't is volksvertegenwoordiger Van SchuyJenberg van Aalst, die het gevonden heeft. Nu voor iomand, die de pretentie heeft de werklieden te vertegen woordigen en een heel jaar den bek in de pluimen houdt, zelfs als de heiligste belangen der arbeiders op 't spel staan, is het toch iets. De verklaring van dat kosteloos raadsel is bijzonder fijn 't zyn de belastingbetalers die dobben voor 't pensioen Tiens, tiens En wie betaalt 't pensioen der geestelijkheid, wie dopt er duizen den elk jaar, voor een «xepension- neerden generaal of rechter in rust En wie stort geld voor 't pensioen van alle staatsambtenaren en pro fessoren Die millioenen vallen zeker uit de wolken en die menschen hebben toch allen een kosteloos pensioen. Van Schuylenborg, Van Schuylen- berg, gij hebt vergeten uw Jantaarn aan te steken Is er nog wel Gerecht Ziedaar wat er zich veel werklieden en burgers afvragen, wanneer zy in de dagbladen, de onbegrypelyke vonnissen lezen, en de wyze waar op een armen duivel wordt ver dedigd in vergelyking van eenen die veel galetten bezit. Een rüken jongeling schiet zyne beminde omver. Hy wordt aan gehouden en vry'gesproken. Een officier, roept zyne vrouw, geeft haar tien minuten om haar laatste wil op papier te zetten, en schiet haar een kogel door het hoofd. Het Assisenhof spreekt hem vry. Baron Coppce, heeft tydens den oorlog duizende tonnen benzol geleverd, evenals ander oorlogs tuig, wat den Duitsch moest toe laten langer den oorlog te kunnen rekken. Baron Coppée heeft veel geld, heeft 6 advokaten om hem te ver dedigen, heeft hen voor hun lastig werk elk èen millioen kunnen uit betalen en ze leveren dan ook be- zonder goed werk voor hun cliënt. Het is nu reeds meer dan vyf jaar, dat den oorlog is geëindigd, en nog is dit proces niet opgeroe pen. Nu dacht eenieder, dat het weldra zyne oplossing zou krygen en door een advokatentruk, is liet naar een anderen zittyd verzon den. Als het geldt arme drommels, is men zoo lankmoedig niet en zit men veel spoediger in 't droog. En zoo vertelt men meer om meer, dat we geene RECHTBANK meer hebben, maar wel eene GELDBANK, waar men RECHT maakt wat KROM is, en KROM wat RECHT is. En nochtans moeten we eerbied hebben voor 't Gerecht. Friederik. Aan den schandpaal Als Wauters minister was, dan schreeuwden, èn katholieken, ën liberalen, èn handelaars, èn bakkers èn woekeraars te samen met aan hun hoofd de christene leiders 't Is de Socialistische minister van 't duur leven Nu is het hun hartsvriend, de chrifiteno democratischeopzijn manier natuurlijk, Moyersoen van Aalst, 't land der saucissen a. u. b. minister, en wat zien en ondervin den wij. De suiker koste onder 't ministerie Wauters 1.95 fr. de kilo. Nu onder de christene Moyersoen 4.00 fr. Het brood is nog nooit zoo duur als thans geweest, 't gaat rap naar 1,30 fr. of 1,35 fr. do kilo. Wat blieft De kolen gaan op, eveneens't 'tvloesch, de patatten, alles, alles, alles Dat zal nu zeker de christene do mocratische minister Movorsoen van het goedkoop loven zyn

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1