Aalst. Werklieden, Leest Doorbracht met Xichtbeelben S. M. Hand in Hand Voor het onderwijzend personeel. Partijgenooten Gemeenteraad Partijgenooten, helpt mede Ouderdomspensioenen. Werkstaking. Federatie der Vakbonden. 1)E GROENE PLOETERS Betaald door de Vakbonden van Hand in Hand. Betaald door den Groenen Vakbond Plaatselijk komiteit voor Arbeiders-Opvoeding. MAANDAG 2 FEBRUARI, OM 7 URE Ve les over: GESLACHTELIJKE OPVOEDING Ingang vrij voor iedereen Uil Mei re. Molendries, 11. Het jaar dat in het verleden komt te verzinken heeft ons den Vrede niet geschonken. f De vijf jaren welke sedert den wa penstilstand verloopen zijri hebben ons kwalen veroorzaakt die met de oo rlogs kwellingen te vergelijken zijn ontzaglijke werkloosheid, en hongersnood, en ziekten die miljoe nen slachtoffers mieken. Onder de naiios bestaan naiever en spanning, di door eene opjaging van het pro- tei tionnisme en van vaak scherpe nationale gevoelens, aangevuurd worden. Overal zijn de Staatsbe gr<>otingeri in deficit, en op den on dergang der Staten komen de kapi talistische finantiën op. In menige landen hebben de arbeiders zich aan bi "derkamp overgeleverd, waar door zy machteloos gebleven zijn. Zal 1924 ons den vrede aanbren gen Wij snakken met al onzen gloed naar Vrede, maar... doch aangezien d" regeeringen welke wij hebben, bl jft men twijfelend. Van haar verwachten wij de komst ni t van een regiem van rust en w> 1 zijii zulk regiem kan slechts uit de krachtinspanning en den wil der ar boilers ontstaan. ZocHang do Vrede niet werkelijk zal bestaan, zoo lang ook zal de sarnonwerkingsinrichting en hare g"! lelijke grondvesten wankelen. Het gestadig en plotseling stijgen va Ie prijzen der ^producties, de gedurende veranderingen in den w lkoers, maken dat do voor waarden van vooruitgang voor de Cuoporatieven st'-eds onstandvastig en derhalve onzeker zijn. De index-numbers klimmen steeds. Van dag tot dag wordt het. reeds zoo benard bestaan voor de kleine lie ten vooral immer moeilijker. De kapitalisten sluiten vrede in de wi strijke zaken, ten koste der vol k-ren en zonder zich om de grenzen te bekommeren. Is niet eene ineenstorting der muntstukken te vreezen ten gevolge van de door do gezagvoerders ge voerde buitenlandsche politiek En welk zal het eindo zijn van dit alles Waar gaan wy heen. Dat weet niemand. Maar wat we weten, omdat onze pogen het zien, is dat ten huidigen stonde en in de meeste landen van Europa de werkorsklas, de arbei- d -skrachten zich horgrypen, en dat d süuienworkingsinrichting overal haren stoffelijken toestand behoudt en versterkt, en dat zij meer en meer inziet, dat het door do opleiding der -verbruikers is dat de naijver onder cl menschen' verdwijnen zal, en dat d? huidige geschillen onder do vol keren zich onder den invloed dor handelsbetrekkingen vereffenen zul len. Voor al onze Samenwerkende Maatschappijen teekent 1923 eenen in i kbaren vooruitgang aan, wat de n-ngroei harer zaken aangaat. Ov ral schijnt de samenwerkings- inrichting er op bedacht geweest te v. hare finantieele lage te verster- V veeleer dan de algeheelbeid barer onroerendmakingen te doen .aa: groeien. Dit laat eenen aanstaan- d'n on hoogst verblijdenden voor uitruk vermoeden. Wij zouden ja ten volle tevreden z i, indien hetstygenvan ons leden tal in overeenkomst was met dat deaanhangers dervakbeweging. 1 zal, hopen wij, dit jaar verwe zenlijkt zijn. De Bestuurder, A. VANDERVEKEN. De Groenen Schepen van Onder win gevoelt, dat hy zijne plicht niet vervulde voor liet onderwijzend per soneel, en wil er nu do gewezen Mi ni oer Destrëe met zijn haar by sleu- ren. Dat bewyst de zwakte van den (ir .enen Schepen. De Socialistische schepenen in andere steden van liet land hebben, de wedde van het on derwijzend persooneel verbeterd. A ui die plient is de Groenen Sche pen van Onderwijs hier in Aalst te kort gebleven. Hot onderwyzond personeel die h wilde weten is er van op de li >gte, dat zij iu de mandatarissen d'T Werkliedenpartij hunne beste verdedigers hebben. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst,die de belangen der werklieden verdedigt OPENBARK ZITTING van den op Dinsdag 5 Februari, om 6 ure 's avonds. 1. Crediet opening in Gemeente- crediet. 2. Gemeentebelastingen. Vernieu wing. 3. Teeken- en Muziekscholen. Be grooting 1924, 4. Woningnood. Aanbesteding van bouwingen. 5. Ouderlingen Bystand. 6. Vastenavondfeesten. Groot Turn- en Varieteitfeest. Op Zondag 10 Februari e. k. in het lokaal Hand in Hand te geven door den gunstig gekenden Turn kring Jeugd Bloeit Gezien het prachtig programma die er zal opgevoerd worden, be staande uit 16 verschillende num mers, zooals vlug- en krachtacro batie, ringenwerkers, vlugpoozen door 10 Damen, balletten, het bijzon der optreden van twee slangen meisjes. Er zal ook opgevoerd worden, een bijzonder komiek stuk je De gefopte kapitein. Tot slotprachtige Apothéose. We meenen het dus te mogen zeg gen, dat we grooten bijval zullen genieten. Stippen wc terloops aan dat onze kunstliefhebbers die meenen tijd te hebben om zich van kaarten te voor zien, zouden kunnen teleurgesteld worden. Zich in tijds van kaarten voorzien, wezo dus de boodschap, dewelke te krijgen zijn bij onze bo- dens, brood ver koopei sen leden van den kring. Daar er gezorgd is voor goede zit plaatsen die allen genummerd zijn, zullen alle moeilijkheden uit den weg geruimd zijn. A. B. BERICHT. De Ziekenbond Victor De Gey- ter laat aan hare leden weten, dat do Zitdagen van den Doktor Truy- ens, voordo borstlijders plaatsheeft den Dinsdag en Vrijdag van iedere week van 5 1/2 ure tot G 1/2 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Het Bestuur. De eerste oproep voor de kinderen om de zang aan te leeren der KANTATE ARBEID is goed beantwoord geworden. De eerste les heeft verleden Woons dag plaats gehad. Maar het getal is nog niet groot genoeg, en wy bidden onze partijge nooten, hunne kinderen te sturen en in hun geburen propaganda te maken, omdat ons vele kinderen toe komen. Helpt ons in het grootsch werk dat we hebben aangevangen. Do Kantato moet grootsch en in drukwekkend wezen, onze partij waardig. De tweede herhaling heeft Woensdag aanstaande plaats om 5 uren, in het lokaal Hand in Hand. Stuurt uwe kinderen STAD AALST. De Burgemeester maakt bekend, dat de uitbetaling van den la trimes ter 1924 zal geschieden ten stadhuize op de hieronder vermelde dagen, telkens van 2 tot 3 uur namiddag. Maandag 4 Februari nummer 10000 tot 13500. Dinsdag 5 Februari,nummer 13501 tot 21300. Woensdag 6 Februari, nummer 21301 tot 28000. Donderdag 7 Februari, nummer 28001 tot 40000. Vrijdag 8 Februari, nummor 10001 tot 60000. Al de personen die het ou derdomspensioen genieten moeten zich persoonlijk aanbieden en 10 centiemen per kwijting voor zegel recht medebrengen. De personen die nog zouden in be zit zijn van pensioenboekjes van overleden pensioengonieters, wor den dringend verzocht deze onmid- doliik op het Bureel der Pensioenen, ten Stadhuize af te geven. Personen geboren tusschen 1 Ja nuari en 31 Maart 1859, die vermee- nen recht te hebben op het Ouder domspensioen, kunnen hunne aan vraag doen ten kantore van den Heer Ontvanger der Belastingen, Nieuw- straat, 76, alle Woensdagen van 2 tot 4 uur namiddag. De Burgemeester, F. DE HERT. Bij de Voedingswerklieden. Zooals onze leden hebben besta tigd, is er sinds geruimen tijd door ons, don strijd aangevangen tegen de overtreding der achturenwet. Al het mogelijke is gedaan om langs verzoenlyken weg met deze patroon (fabriek Leclercq) deze kwestie uit den weg te ruimen. Wy hebben de Werktoezichter tijdig op de hoogte gebracht van deze schandalige handolwijze, we vragen ons af hoe lang deze toe stand nog zal blijven duren, we moe ten de werking van den Werktoe zichter in twyfel trekken. Nochtans moet de Werktoezichter weten, dat hij niet ten dienste staat van den patroon, maar wel van 't al gemeen. We protesteeren ten zeerste tegen de onverschilligheid van wege den Werktoezichter, die deze onuitstaan bare toestand laat voortduren, tegen den wil der werklieden, tegen de wet in, De werklieden zijn deze toestand moede, ze willen trots alles, dat do achturenwet worde toegepast, dat er onder geen enkel voorwendsel aan dit heilig recht worde geraakt. Alle verzoeningsmiddelen uitge put zijnde, zullen we den strijd die rechtvaardig is, niet opgeven, maar met meer energie en wilskracht vooruitgaan op den ingeslagen weg. Dat de werklieden intusschen moed houden, geen oogenblik geaarzeld om aan hunne werkbroeders die onze syndikale strijd nog niet hebben begrepen, tetoonen, dat ge onveree- nigd niets zyt, en dat ge vereenigd alles kunt veroveren. Wanneer we met deze geest bezield zijn, wijken we geen duim breed af van onze eischen, en zullen we zegevierend den strijd winnen. Vooruit dus, Makkers, gepropa geerd tot we de laatste in ons mid den hebben gebracht. A. B. Bij de Leder en Vellenbewerkers. Verleden week hadden we onder handeling in de Firma La Fourure, dit op aandringen der werklieden, ten einde de loonen betaald in Den derleeuw, hier ook te doen toepas sen. Den heer Directeur scheen geneigd te zijn ons voorstel te onderzoeken en wanneer dit juist bevonden wierd daar ook dezelfde loonen uit te beta len. Dit zou een loonopslag van min stens 0,15 fr. per uur daarstellen, We vernrmen nu evenwel dat zon der de vereeniging te raadplegen, de werklieden trekkers een tarief hebben aangenomen om op stuk te werken. Evenwel was het voldoende enkele dagen daarmede bezig te zijn, omdat de betrokkene werklieden beroep te komen doen op do organi satie om opnieuw op te treden. Wanneer zullen de werklieden nu eenmaal gaan begrijpen, vooralleer tot dergelijke zaken over te gaan, de organisatie eerst te raadplegen. Iets anders nog. Wanneer mogen we van do Vellenbewerkers ver wachten, dat ze allen zonder onder scheid ziGh in hunne nijverheids- orgaidsatie zullen komen inlijven Een deel zyn er mee begonnen. Wanneer volgen do overige Bij de Schoen- en Pantof felmakers zal dus van begin de zer week den loonopslag toegekend worden van 5 per 0/0. 't Verwondert ons dat de patroons uit onze nijverheid geen eere willen doen aan een gegeven woord, want moesten ze dit doen, dan zou ge zien den index 480 punten gekomen is 15 per 0/0 moeten meer betalen. Dit zullen ze dan ook niet doen, want ze hebben een broerken dood, van meer loon te betalen. 't Zal nog al eens tot een staking moeten komen vooralleer de pa troons het werkelijk zullen geloo- ven, dat de werklieden willen, het- gene bekomen die hun toekomt. Dixi. Maandag morgend waron een Stal jongens en meisjes van Erombode 'gem, in het werkhuis van M. De Sa- deleer, het werk der stakende tui- tenmakers komen innemen, dat bij de breisters eene beroering bracht, die met hunnen Patroon zijn gaan spreken. De meisjes wilden het werk niet hernemen, omdat anderen het werk van de tu.itennjakers hadden ingenomen. Uit eigen beweging zooals zij het werk verlieten, zijn eenige meisjes met hunnen Patroon gaan spreken, en die daarvan kennisgaven in de vergadering van Woensdag. Dit had voor gevolg dat een 3tal vragen op gesteld wierden en een brief aan M. De Sadeleer gezonden is. Donderdag had eon nieuw onder houd plaats, de uitslag is in de ver gadering besproken, een delegatie van twee breisters, de tuitenmakers en de secretaris, zijn terug met M. De Sadeleer gaan spreken, wat meer OO geven een nieuw bewijs van hunne domme hatelijke streken. Ze be wijzen dat onze bonden vijfmaal sterker zyn in ledental als de Groene Vakbonden. De groenen hebben geen eoffre fort noodigvoor hunne gelden te bewaren, of het ware voor Wekkers en Constateurs in te verbergen. Te Groenen hebben geen schryfmachicn noodig, omdat hunnen Vakbond bestaat om van de mode te zyn. Die mannen hebben geen tyd om hetnoodigete doen voor den toe stand der werklieden te verbeteren, zij moeten zooals de vuile varkens in den modder ploeteren. Op een stomme manier schrijven zijWerklieden, wy geven meer steun aan onze leden. Ziehier enkele cijfers. Het Krisisfonds geeft de volgende cijfers Jaar 1921 fr. 1,709,108,58 Jaar 1922 fr. 414 073,00 Totaal fr. 2,183,781,58 Jaar 1921 fr. Jaar 1922 fr. 309 982,14 53,389,94 Totaal fr. 363.372,08 Deze cijfers bewijzen, dat in onze Ponden omtrent 7 MAAL MEER onderstand uitbetaald is dan door den GROENEN BOND. Het spreek woord zegt die in den modder wroet maakt zich zwart, dat gebeurd zoo ook met de groene vuilblikken. Wanneer de toelage van de Provincie diende voor de Groenen hunne leden, da« is het een bewys dat er geen zout meer in 't Groen baksken was, en hunne leden mogen van geluk spreken, dat de Provincie enkele duizenden franks toestuurde Te Ronse is het verleden jaar ook gebéurd bij de staking der Weversin die stad, dat de kas moest GE DEELD WORDEN, ER WAS VOOR IEDER 13 FRANKEN. De leden van die kleine zwakke bonden zooals de Groene zyn, staan voor het gevaar, dat zij ook eens zouden varen zooals de Wevers te Ronse, dat de kas ledig is, als er moet gesteund worden. Werklieden, allen hand aan hand, vereenigt u in onze sterke Vak bonden, dat is de beste voorwaarde om voor uwen arbeid goede werk- voorwaarden te bekomen. in het lokaal, Hand in Hand. door Dokter LEEMANS. dan 1 uur duurde. Echter kwam het nog niet tot den gewenschten uit slag. De werklieden afgevaardigden scheiden van de Patroon, met de af spraak dat Vrijdag namiddag of Za terdag morgend de onderhandeling zal voortgezet worden. H. F. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 394,55. Gezongen by de weduwe Triest te Hofstade, en rondgehaald door Ana- stasie De Neef 7,00. OmdatEmma- nuel zijnen kijker op Marie haar dak niet mag steken van Leon, nalchan- ce voor Emmanuel anders kan hy driemaal daags gaan voederen, en nu moet hij zich tevreden houden met koffie met haar te drinken 1,00. Omdat de Viezen verschoot dat liet j uist gepast was 2,00. De nootjesman doet er 1,00 by. Gezongen door Alf. Arys en Julia Willems bij de kinde ren Van Mulders, Langestraat, Mijl- beke 9,00. Op het huwelijk van Doe ken patat frit, rondgehaald bij de weduwe De Neef, St Janstraat 5,05. Gezongen door Jufvr. Maria David van Mochelen in do Wij kei ub Jan Volders, op het huwelijk van Doeken patat frit 6,65.Gezongen door Alfons Coppens en rondgehaald door de kalle bij Fr. Tombour 2,35. En om dat er een ledig stekjes doosje by was, geeft Coppens nog 0,25. Omdat de kalle geen naar op zyn kop heeft, geeft majoor o,40. Gezongen het lied Ferrer door Felix Verbrakel op het huwelyk van Julia Guns en Meersman 12,25. De zanger doet er 0,50 by, omdat zy hare broek nat gep.... had. Gezongen by Louis Mar- coen door do vrouw vaneen schip per 6,00. Nog 0,45 Van Meulenbroeck de stoeffer. Rondgehaald bij Nichels voor den kiesstrijd van 1925, 4,15. Driemaal in den bqjtaal gezeten den boterhamdief, Van Mol Prosper geeft 0,25. Omdat Theresia van 't zat- teriksken Jozef 0,25. Benoit0,25. DENDERHAUTEM. - Omdat Ca- raiel Zondag maar twee druppels ge dronken heeft 1,00. Omdat Honorine altijd ruzie heeft met Camiel 1,00. Omdat de socialisten zouden zege vieren 1,00. Omdat Isidoor De Neef ne goeie socialist is 1,00. Omdat Jean De Neef ook rood wordt 1,00. Omdat Gustaaf D'Haese zoo serieus was Zondag 2,00. Omdat Camiel van Id- dergem de Knippershoek niet kan vergeten 3,00. Omdat hy langs hier zou komen wonen 1,00. HAELTERT. Gezongen hij Ph. Van Nieuwenborg door Constant Mo-* lyn en rondgehaald door Celine 2,85. En Victor doet er 0,15 bij. Omdat Victor kan zingen 0,25. Omdat Jozef schooner kan zingen 0,25. Rika doet er 0,25 by. Omdat Achiel goed kan dansen nog 0,10. Van Malvina en Doka 0,25. Omdat Malvina zoo fel is nog 0,25, Stien en Omer, geven ook 0,25. Spoelkens 0,25. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bokaert Jan 1,00. A." N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vvverman 1,00. Totaal fr. 80,80. Soc. Propagandaclub. HEDEN ZONDAG, om 2 ure na middag, Algemeene vergade ring. bij Odilon Van de Steen, Nieuwstraat. I Om I 12 ure, lichting der Spaar kas. De gezellen Jan Bekaort arr. se- cretaris en Jef Stoenhaut, zullen de vergadering bijwonen. Al do leden worden verwacht. Belangrijke dagorde. Het Bestuur. N. B. Door overlast van copy, j artikel van Meire, verschoven tot de I volgende week.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2