Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Geeraardsbergen. In den rooden bot. Uil Ninove. Kerkxken Einde der slaking. Federatie dei- Vakbonden. Uit Oenderhoutem. BELGISCHEBANKdenARBEID Aan de Groenen en Fronlers Bij de Oud-Strijders en Soldaten. Ilurgers en Werklieden G. Van Drie8sche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. De stakiug welke was uitgebro ken bij de wevers van M. Smits, te Kerkxken op 2 Januari, komt na 4 weken strijd te eindigen, met vol doening voor de werklieden. Ziehier waarom de staking ging. Vroeger moesten de werklieden wevers hunne spoelen te huis ma ken, hetgeen voor de wevers op de smalle getouwen 2 uren werk vroeg en voor de wevers op de breede ge touwen 3 uren na hunne dagtaak volbracht te hebben op de fabriek. Nu zullen de spoelen ge maakt wor den door spoelenmaaksters. De wevers hun loon was verleden jaar voor 12 uren arbeid of 72 uren per week 60 franken, nu zullen zij 8 uren werken of 48 uren per week en verdienen 45 0/0 meer. Nu heeft de patroon niet beter gevonden dan de werklieden te be dreigen om hunne getouwen naar hun huis te doen, om daar meer dan 8 uren te kunnen werken. Evenwel dient er gezegd te worden dat de werklieden zich niet zullen laten vangen, om die bedreigingen van wegens de patroon. De werklieden hebben bewezen bewust te zijn, dat door de veree- niging nog meerdere hervormingen te zullen kunnen veroveren. En nu mannen aan de propa ganda, om de werkers sters uwer gemeente, die nog buiten onze ran gen staan er in te krijgen. A. S. Zondag 1. 1. hadden we weerom een feest in deze gemeente. De ruime café was bomvol, er waren er zelf velen die niet meer binnen konden. Onze mannen van Ninove waren weerom op de bres, om het talrijk publiek te vergasten op schoone en aangename liedjes Meer dan één uur was onze Vriend Alfred Nichels aan het woord en schetste den langen moeilijken strijd der werklieden partij wees op de verbeteringen voor de werkende klasse door de socialisten verwezentlijkt. Waarschuwde hen tegen de laffe aanvallen onzer ttgerstreveis c p den 8 uren werkdag, kosteloos ouderdomspensioen enz. Moedigde hen aan tot den strijd. Meermaals werd hij door toejuichingen onder broken. Zang-avondstonden. LEDE. Heden Zondag, 3 Fe bruari, om 5 1/2 uren, bij Troch Serafien, Stat ie weg. Gezel Alfred Nichols, Volksverte genwoordiger, zal er een toespraak houden. HAELTERT. Heden Zondag 3 Februari, om 5 1/2 ure, bij P. Doore- mont, (bijgenaamd P<*é Kat), Ach terstraat. HERDERSEM. - Zondag 10 Fe bruari, om 5 1/2 ure, bij Gustaa-f Lambrecht, Groótè Haan. GIJSEGEM. Zondag 17 Febru ari, om 5 1/2 uren, bij Os. Dierickx, op den Dries. De groenen hutsepot twist maar altyd voort. De lokaalhouder ook is er al reeds van doorgetrokken hij wierd dien rommel moe, zegde hij. En wat is dat met hun gewezen Secretaris hunner maaldery Al on oneenigheid, al twist, wat de klok slaat. Ja, wij konden eerbied gevoelen voor De Backer, die steeds den strjjd goed meende. Die man is verdwenen zijn partij verdwijnt, door de slechte politiek zijner volgelingen. Die het goed meent met den strijd, wordt Socialist Een uit de Vondelen. UIT DE LEEBEKE, Do Tooneelgroep uit de Leebeke, voert heden Zondag nogmaals een tooneelstukje op. Deze groep, wiens eerste strek king tamelijk vrij en democratisch was, heeft in den laatsten tijd, eene kentering ondergaan. Do pastoor heeft zijn invloed doen govoelen èn meisjes èn jongens mogen niet meer samen spelen. Zulks acht hij onzedelijk. Daardoor kunnen er geen stukjes meer opgevoerd worden van belang en kunstwaarde, en kunnen zij niet meegaan met den modernen tijd. Zulks is nog het geval met de katholieken op vele. gemeenten. Meer vooruitziendezijnzij te Denderleeuw b. v. Dat alles is kleingeestig, eng en bekrompen. Had de groep uit de Leebeke.waar nog goede elementen in ziin, zich stoffelijk onafhankelijk weten te maken, voor wat hunne zaal betreft, dan hadden zij een moor vryeren wog kunnen opgaan. Bert. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat, I, GENT Agentschap te La I.ouvière 40, Sylvain Guyauxstraat. Postcheckrekeningen te Gent n° 830 te La Louviere n° 48375 Kapitaal 5,000,000 frank. Reservefonds: 1.786,432,98. Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeningen. betaalbaar op zicht fr. 2.50 0/0 Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,35 oio Rekeningen met.voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 0/0 Rekeningen met vooibericht van 30 dagen fr. 4,50 0/0 Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 0/0 Termijnrekeningen op 0 maanden fr. 4,50 0/0 Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 4,75 0/0 van Sottegem. Als antwoord op het verslag hun ner Meeting van don 12 1 24 versche nen in hun weekblad den Werk man van den 27-1-34 getiteld anti- militarische meeting. Waarom de Rooden van Sottegem niet tegenwoordig waren. Ten eersteOmdat wij ons niet laten vangen door die zoogezegde vlaamsche Nationalisten waar er niets anders achter zit dan de .wer kers te verdeelen. Ton tweede Omdat wij in ohze partij vrede apostelen genoeg tellen die op de rechte baan staan ter ver overing der Wereldvrede. Ten cjerden Als zjj aan twijfelen, dat wy anti militarist zijn. dat zij maar eens komen luisteren naaronze meeting, die Zondag24 Februari, om 9 1/2 uren 's morgens plaats heeft, zij zullen hen daar kunnen overtui gen dat wy anti militarist zijn, maar niet achter de schermen, gelijk velen van die zoogezegde Gioenen en Fronters. M. N. F. Doop een onvoorzien ge val is de MEETING BALTHAZAR voor Oud-Strijders uitgesteld ge worden, tot Zondag 24 Febru ari aanslaande. De Soc. Propagandaclub. EEN PRACHTIG FEEST. Verleden Zondag hebben wy een prachtig feest gehad in de zaal Rhe- thorika. De zaal was bomvol. Meer volk hadden we niet kunnen plaatsen. De Tooneelkring Voor Recht en Vrede van Geeraardsbergen, heeft op perfekte wijze, beide stukken op gevoerd, tot groot genoegen der tal rijke toeschouwers. Makker Prosper De Bruyne, heeft ook ons op eene prachtige Voor dracht vergast, die er veel zal toe bijgedragen Jiebben, om de propa ganda in Sottegem, en voor onze partij te versterken. Vele toejuichingen vielen hem ook ten deel bij het eindigen zyner rode. We bedanken langs deze weg onze moedige vrienden van Geeraards bergen, en ook Makker De Bruyne, voor de groote steun die zy ons voor dit feest verleend hebben. En nu vooruit, voor versterking onzer wederzijdsche groepen. De Soc. Propagandaclub. Soc. Propagandaclub. Zondag aanstaande, 10 Februari Algemeene Vergadering, in het lo kaal, om 10 uren 's morgens. DagordeBespreking van den Tombola en Meeting. Na de vergadering. Propaganda uitstap van den club. Het Bestuur. Strijdpenning. Lied gezongen door Sanglan J. en rondgehaald dour R. O. van Strypen in het lokaal 11,00. Lied gezongen door Rampelberg Edouard, en rond gehaald door Arthur Keymeulen 4,55 Lied gezongen door Oscar Pioters en rondgehaald door hem zelf in het Lustig Wiel 2,25. Een lied gezongen door onzen goeden vriend Leopold De Mever en rondgehaald door hefn zelf 2,15. Gegeven door de Secretaris van den Ziekenbond, omdat de Too- neolfeost goed gelukt was 5,00. Totaal fr. 24,95. Wij Jezen iu eon Christelijk Werk mansblad Onze Christene werklie den vereenigingen vragen niets be ters dan de oprichting van christene patroonsvereenigingen. Maar gezien met spijt dat de katholieke patroons zich nog meestal in onzijdige pa troonsbonden vereenigen met het overwegend doel hoe bekampen wij best de vereenigingsmacht der arbeiders Hoe is er dan samenwerking van standen en klassen mogelijk Hetgeen wy altyij voorgestaan en verdedigd bobben, namelijk al de arbeiders in ééne enkele Vereeniging (naar het voorbeeld der Patroons), dit alleen kan ons brengen tot ons doel De ont voogding der werkende klas. Heden Zondag om 10 uren, bui tengewone Algemeene Vergade ring in de cinema zaal. Het bestuur iekent er op alle leden op post te vinden. Dé dagorde welke heel belangrijk is, vermeld onder meer Het geldelijk en zedelijk verslag voor het verloopen jaar. Aanvulling en herkiezing van. het bestuur? Aanstellen van een nieuwen Secre- taiis, de makker welke zich met dtze post belast door zijne bezig heid belet zijnde zich verder met deze bezig te houden. S O. S. talrijk naar uwe ver gad' r'.ng, het is de eerste welke wij in langen tijd kunnen houden hebben en door uwe opkomst zult ge bewijzen, bekommerd te zijn om uwe belangen. Het Bestuur. CINEMA. Heden Zondag 3 en Maandag 4 Februari, Familievertooningen. Kinderen toegelaten. Op't programma Het kind dat gs me schonk, een zeer prachtige film. Dubbel spel cow-boy. Donderdag 7 Februari, kinderen niet toegelaten De kuseenerdoodeaandoen lijk drama, Kouria, de bult, prach tig tooneelspel en als komiek Een bewogen huwelijksreis Wauters schuld. Het brood kost nu reeds i.3o fr. en in sommige plaatsen moet het 1,85 fr. betaald worden en men moet niet verwonderd zijn als het binnen enkele dagen i,5o fr. zou kosten. Toen Wauters als minister af trad, kostte het brood 0,85 fr. en nochtans schreven elke week de katholieke bladen onzer streek, dat Wauters de minister van het duur leven was. Het was een ordewoord op Wauters al de schuld leggen van de lastige en moeilijke toestand Waarom schrijft men nu niet eiken dag, dus in elk katholiek weekblad, dat het de schuld is van Moyersoen dat het brood zoo duur is, dat het leven van dag tot dag duurder wordt. En men zou er gemakkelijk kunnen bijvoegen, dat terwijl Wauters de arbeiders hielp om hunne loonen in evenwicht te houden en werkershervormingen te bekomen, Minister Moyersoen de arbeiders tegenwerkt en aan de zijde der patroons staat, om de nuttige hervormingen te sabotee- I ren. S. M. Verbroedering. Elk, die een bezoek brengt aan onzen Cinema is verplicht met den meesten lof. over deze inrichting te spreken. De zaal is gezellig, men is op zijn gemak gezeten, van elke plaats ziet men goed het doek, Met reden zijn onze partijgenoo- ten fier over hunne feestzaal, waar er niet enkel Cinema-voorstellin gen zullen gegeven worden, maar waar er ook prachtige tooneel- avonden en andere kunstfeesten zullen kunnen ingericht worden. Het bezoek tot onzen Cinema beantwoordt ten volle aan onze verwachtingen, maar wij willen aan de partijgenooten, die regelmatige kliënten van den Cinema zijn, en niet onsbrood eten, niet in onze win kels koopen, eens op het hart druk ken, dat zij als socialisten tot plicht hebben, goede samen werkers te zijn, en als zij nu over een prachtig lokaal beschikken het te danken is aan de kooperatief. Een verstan dige arbeider, doet al zijne aan- koopen in de Verbroedering en bezoekt regelmatig de lokalen. Spaarkas. Van dag tot dag stellen de ar beiders meer betrouwen in onze spaarkas. Wij moeten komen dat er geen enkel arbeider zijn geld aan burgers nog toevertrouwt. Naar Meenen. Op 8 en 9 Juni aanst., ^zijnde de SinxeN dagen huldigen do Meenen- sche partijgenooten hunne nieuwe lokalen in. Vele Geeraaïdsbergsche vrienden zullen er aan houden dien dag té gaan medofeesten met de Meenen - sche arbeiders. De gedurende den oorlogstijd aangeknoopte vriend schapsbanden zullen dien dag nau wer nog toegehaald worden, voor velen van ons zal hot een aangenaam terugvinden zijn van goede kennis sen, trouwe medestrijders, die wy in de rampspoedige oorlogstijd heb ben leeren kennen. Gelukkig zal het in vreugdiger stemming zijn, dat we het weder- bezoek aan de Meenensche vrienden zullen kunnen doen. Het staat vast dat Geeraardsbergen met een groot contingent met Sinxen naar Meenen toogt, om samen met de arbeiders dezer streek het heroprichten van het socialistisch thuis te vieren. TURNERS. Gezongen door Victor Hooghuis bij E. Van Eesbeeck, rondgehaald door Gustaaf Rombaut 4,20. Muziek. Rondgehaald door Mathys bij E. Van Eesbeeck 2,05. lfoor de Vlag der Lustige Vrienden. Gezongen door Jaak De Roeck by Bakaert te Schendelbeke 3,00. koopt uwe Schoenen BIJ Arbeiders, sluit de rangen. Het is de plicht van elke wel bewuste arbeider en arbeidster zich aan te sluiten in hunnen Vak bond, om zich te verzekeren tegen werkloosheid en ook om zich te kunnen te weer stellen, tegen de aanvaller, van het kapitalistische monster. Er weegteen zware plicht op de ouders, hunne kinderen van den eersten dag dat zij het fabriek bin nen treden, hun doen in te schrij ven in de Soc. Vakbonden. Waarom, zult ge vragen Omdat het kind, wanneer het in de fabriek binnentreedt, hierdoor onmiddelijk een soldaat is van het groote arbeidersleger, die, wanneer hen door bunne werkmakkers wordt gevraagd zijt ge gesyndiceerd fier met 't hoofd omhoog kan JA antwoorden en hunne lidkaart des noods toor.en. Ten andere, wanneer de kinde ren van jonsgaf in de Soc. Syndica ten aangesloten zijn en zij regel matig de vergaderingen bijwonen, zijn wij verzekert dat dit ten allen- tijde en in alle omstandigheden zullen strijders zijn, ten voordeele hunner rechten. Dat wij, als oud-strijders, aan de jongeren dit voorhouden is meer dan begrijpelijk. Immers, er dagen voor de werkende klas zwar te onweerswolken aan den gezicht einder op. Wie weet hoe hard wij zullen te strijden hebben om de veroverde hervormingen die wij sinds den verschrikkelijken wereldbrand voor de arbeiders hebben doen wet worden, kunnen in stand hou den. Zien wij, arbeiders niet, dat overal de reactie, geholpen door eenige zoogenaamde knstene de mocraten met Minister Moyersoen aan 't hoofd, alles in het werk stellen om onze veroverde rechten ten onder te brengen. Zien wij niet dat hij reeds bijna het krisistonds afschafte, dat hij het kosteloos pensioen van twee franken daags ook bedreigd met afschaffing Zien we niet dat het leven van dag tot dag duurder wordt, noch tans zegden de kristenen ging al les goedkooper worden als de socialist Wauters maar wegwas. Ziedaar de handelwijze van een demokratische minister knipoogend toegezien door democratische volksvertegenwoordigers, la genre Van Schuylenbergh en com pagnie. Korporaal Devèze, geholpeü jjoor gansch den reactionnairen rommel, van aan den hevigsten pi laarbijter tot aan den verstoktsten logeman, komt nu met een wets voorstel voor de Kamer, voor de afschaffing van den 8 urigen ar beidsdag. Er wordt te weinig voortgebracht schreeuwt het korporaaltje, de ar beiders moeten meer dan 8 uren werken, voorde overuren mager niets meer worden betaald, want dit alles is de oorzaak dat wij in zulke moeilijke omstandigheden leven. Nochtans moest den eersten mi nister Theunis in de Kamer zelf erkennen, dat er nu meer voort gebracht wordt met de invoege zijnde 8 urendag in evenredigheid van voor den oorlog met den io en n urigen werkdag. Kameraden, het Comité Central Industriel, met als woordvoerder Devèze, verklaart ons arbeiders den oorlog. Daartegen zullen wij onze macht weten te stellen en als ieder arbei der zijn plicht begrijpt en doet, dan zeggen wij aan al diegenen die het zich durven wagende hand uit te steken naar onze veroverde en door de socialisten tot wet ge brachte hervormingen, ten voor deele der werkende klas Handen af, deze rechten zijn ons heilig, en die zullen wij verdedigen tot onzen laatsten druppel bloed. Daarom arbeiders, zonder on derscheid van denkwijze; doet allen uw plicht, sluit u aan in de socia listische organisaties, koopt al uwe WAREN en BROOD in de koope ratief, hierdoor zult ge grooten- deels mede helpen aan den strijd, tot het behoud van al onze rech ten, en zult ge gezorgd hebben niet alleen voor U, maar voor de toe komst van uw nageslacht. Sluit U allen aan, onder de plooien van de roode banier, die ons ter overwinning leiden zal. Leve de Soc. organisaties, leve de Wereldvrede E. D. C. Voor het muziek. Gezongen by Edmond Do Coster 4,45. Gespoeld door Eduard Nernail- lon op de Trouwfeest 7,50. A. S. 5,00. Gezongen door Petrus D'Hondt rond gehaald door Eduard Evenepoel9,00. Gezongen door Camiel Windels 3,56. Gezongen door Heléno De Dobbeleer Hot vry gedacht op de trouwfeest van haren booder Arthur De Dobbe- leer-Do Mol 15,00. Turners. Gezongen door Desiré De Turck het lied De Mijnwerker op de trouwfeest van Arthur De Dobbeleer- De Mol 13,00. Baarkleed. 1 Gezongen bij Gabriël Evens, door Treeze Joeper 2,70.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3