Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Yan alles wat. W A U T E R S ©ntwihheüng 1 In de Kamer. La Prévoyance Sociale. 21 Jaar N° 6. Prijs per uurnmer 15 centiemen. 10 Februari 1924. Annoucen LEVE DE CLERïCO-LIBERALE REGEERING was den Minister van het duur leven. De burgerpers mag jubelen. Zooals wij overeenige dagen schre ven. heeft het index-cijfer op 15 Ja nuari eene sinds den wapenstilstand niet geëvenaarde hoogte bereikt 480 voor gansch het land. Te Brussel bedraagt hij 502 Te Antwerpen bedraagt hij 490 Te Luik bedraagt hij 485 Te Gent Bedraagt hij 480 Waar is de tijd dal de socialisti sche ministers (4 op 12) beschuldigd werden van de oorzaak te zijn der levensduurte Welke maatregelen hebben de heeren Theunis en Moyersoen om de duurte te bestrijden 1 Vooruit, heeren van de clerico- liberale coalitie, schudt uwen zak uit. De Tentoonstelling van Gent. Onze Demokralisehe Regeering en het Legervraagstuk. Hand- en Geeslesarbeiders liet niet als gij zult moeten kiezen en stemt dan voor de MGla listen, uwe eenige beschermers I Verzekert de zegepraal en de heerschappij van den Arbeid, voor de socialisten te stemmen RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2® bladzijde, 2 fr. op 3e en 4° bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. AlTe briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekendë brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostcheckrekoning Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. Tijdschrift der Centrale voor Ar- beidersopvoeding. N° 7 Febr. 1924. Het doel door Ontwikkeling nagestreefd, d. i. binnen het bereik der arbeiders een lektuur stellen die hun een kijk geeft op wat er in verschillende domeinen aan kunst en wetenschap gepresteerd wordt, vereischt natuurlijk een keus van artikels gemakkelijk ontvankelijk voor de arbeidersgemoedstoestan den en wars van alle hoogdravende, geleerde woorden. Door nummer 7 van Ontwikke ling wordt dil doel .volkomen be reikt. Inhoud. De plicht der Ar beidersklasse, een warme oproep om den prangenden nood dor Duit sche kinderen te helpen lenigen. Briefwisseling van Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht. Tooneelbe- spreking. Onder de rubriek Kunst een artikel over Johan Frison door Daan Boens. Een levensschets van Martov, Russisch socialist. Een artikel over Alex Steinlen, den onlangs overleden caricaturist, met een drietal lijn humoristische platen. Boeken schouw. Kykjes in de Vakbewe ging. Engelsche varia, waar de lezer een kijkje krijgt op de ekono- mische toestanden. Socialistische jeugdbeweging. Eenige gedich ten volmaken het geheel. De regeering komt aan het Komi- toit van do Tentooost.elling van Gent de toelating te vergunnen een Tom bola in te richten voor de uitgifte van 1 millioen biljetten van óén frank. Het is een element te meer voor den bijval van onze groote Koopera- tief aan dewelke waarlijk al de goede feeën hun medewerking verleenen. Binnen enkele dagen zullen wij bijzonderheden kunnen geven aan. gaande het inrichten van dien Tom bola die loten zal bevatten dewelke de meest gerechtvaardigden yver zullen verwekken. Maar van heden af kunnen wij hot wellukken van do 1. T. K. M. W. (Internationale Tentoonstelling van Kooperatie en Maatschappelijke Werken). (Exposition Internationale de la Cooperation et dos oeuvres Sociales) (E. I. C. O. S). Wat geeft een millioen biljetten, te verspreiden onder do millioenen onzer aangeslotenen Zelfs zalmen voorzichtig handelen niet te wachten om zich tot onze ver koopers te richten indien men niet met ledige handen blijven wil, de bijval van al onze ondernemingen ons de overtuiging gevend dat de I. T. K, M. W. en zijn Tombola een triomf zal wezen. J. B. Eenc leugen van den Heer Minister Moyersoen. Onzen vriend Nichels stelde in i begin der maand December van verleden jaar, eene vraag aan den heer Minister van Nijverheid en Arbeid, nopens het achterblijven van de pensioenboekjes van verschillige ouderlingen, verblijvende in de ge stichten te Aalst, boekjes die reeds van in de maanden Maart en April van 1923, naar het Ministerie waren gezonden, om de noodige verande ringen te ondergaan. Op 12 December 11. antwoordt den Heer Minister Moyersoen, dat de boekjes van 1. Pieters Josephina; 2. Van den Bossche Rochus 3. Claessens Francisca 4. Verbuist Joannes 5. Van Ilecko Joanna Van der Stockt J. B. naar de belanghebbenden zijn ge zonden. Onzen vriend Nichels meende dus voldoening te hebben bekomen, maar hy had zonder den waard ge rekend. Hoe verwondert keek hij op, toen hij het bezoek ontving van die ouder lingen die het antwoord van den Hoer Minister in ons blad hadden gelezen, en die hem kwamen zeggen dat zij hun boekje nog niet hadden ontvangen. Op 29 Januari, is hy vergezeld met M. Van Landuyt, bediende der Gods buizen naar het Ministerie van den Heer Moyersoen getrokken, en waar achtig. 'daar waren nog de pensioentitels van genoem de personen, ze waren nog niet veranderd, dusnog veel minder aan de belangheb benden gezonden. Wij zijn er vertrokken met de stel ligste beloften, dat ze onmidde- lijk het noodige zouden doen, om de ouderlingen hun boekje tebezor gen. En zoo zorgt M. Mo3rersoon voor de ouderlingen van de gestichten zyner geboortestad. Gelukkiglijk, dat onzen vriend Nichels, zich om hun .ongelukkig lot bekommert. Feit van verzwakking. Sedert jaren bezitten de Daensis- ton te Denderhautem, een windmo len die zo in samenwerking uitba ten. Hij wordt nu openbaar verkocht. En zoo verdwijnt, do eene inrich ting na de andere op den buiten bij de Daensisten, een bewys van hun nen grooten vooruitgang.... ofwel van hun verval. Bij de liberalsn te Aalst, heerscht er groote mis noegdheid sedert M. Do Windt, stemde voor den heer Pastoor-Deken als lid der besturende commissie der Middelbare Staatsschool. Eon liberaal, die eon mandaat geeft in handen van het hoofd der geestelijkheid, om, eene olTlcieele school te holpen besturen, dan als het (algemeen gekend is, dat de geestelijkheid zich als plicht oplegt hotolllcieel onderwijs indongronc te boren, in 't voordeel van hot vrij onderwijs. Landverraders. Ze maken er aan 't hof geen ver driet in dat de weerde van den frank daalt, en daardoor met de levens duurte de armoede stijgt in onze werkersgezinnen. Z'hebben daar weereen bal gehou den' om eene verblindende wselde ten toon te spreiden en zioh aan de kostelijkste spijzen en dranken goed te doen. Van Hot Nieuws van den Dagj» vernemen wy dat er eene zoo talrijke Zij wilde wel, maar... De klerikale liberale regeering heeft, zoo men haar verklaringan mag gelooven steeds de zuiverste en moedigste bedoelingen gehad. Zij wilde wel het land al te zware militaire lasten sparen, maar de militaristen hebben haar hun wil opgedrongen. Zij hebben van de burgerpartijen 14 en 15 maanden legerdienst gevraagd en bekomenterwijl de minister van landsverdediging zelf eerst het behoud van de 10 maanden voorgesteld had. Het socialistische voorstel, tot instelling van den dienst van 0 maanden werd verworpen. Gij hebt twee plichten tegenover deze klerikale-liberale regeerin g die uwe heiligste belangen verraadt 1. U allan scharen in uwe vakbonden, uwe mutualiteiten, uwe kooperatieven, en de vrye onafhankelijke pers lezen de Socialistische ers 2. De klerikale-liberale regeering het bewind ontnemen 18 a uitgelezene menigte uitgenoo- digd was, waarmode het vorsten paar zich gemoedelijk heeft onder houden. En onder deze uitgelezene menig te waarmede de koning en de konin gin zich gemoedelijk onderhielden heeft Het Nieuws van den dag zelf in de eerste plaats de duitsche zaakgelastigde Roediger opgemerkt. En zeggen dat Het Nieuwske alle dagen ons voor gemeene landverra ders uitscheldt omdat wij met de vertegenwoordigers der duitsche arbeiders bijeenkomen met het doel den terugkeer van den oorlog te voorkomen. Merken zijn lezers die tegenstrij dige houding niet op Dat onze briefwisselaars ons toelaten van hen liet volgende te verlangen A) Hunne briefwisseling schrijven mot inkt B) Goed loosbaar, dus niet to klein C) Langs eene zijde van het pa pier D) Briefwisselingen strydpenning op een afzonderlijk blad schryven. Met zich naar dit verzoek te gedra gen zullen onze briefwisselaars zich geen grooter last opleggen, maar do redactie en de zetters veel nuttelooze moeite en inspanning sparen. Dank op voorhand, vrienden. AFDEELING ONGEVALLEN. Heeft La Próvoyance Sociale do verzekoring op de ongevallen begon nen na de levens- en brandverzoko ring. toch is de vooruitgang op dit gobiod niet minder groot; zij boe zemt hetzelfde vertrouwen in. De eigenlijke inning was In 1918 70,374 fr. In 1922 228,9G4 In 1923 1,041,887 Zulke cijfers zullen al de sceptio- ken met stomheid slaan, alsook al de kwatongen en die zonder te we ten of bewust de verzekeringskoe- peratief van de Party schade berok kenen. ££Maar, bewust van hare macht, heeft deze al de hindernissen wegge ruimd. zooals een stormwagen reóht naar het doel streeft zonder zich te bekommeren om de kleinigheden die hem in den weg liggen. Lees hiernevens onderaan 5de kolom. Vraag (in 'tVlaamsch) doorGefcel Nichels i Talrijke reizigers klagen erg over do volgende feiten die voorkomen ia do statie Denderleeuw a) Het afgeven der weekabonne menten des Zondags is gebrekkig ingericht slechts één bediende!» er mede gelast en heeft terzelfder- tyd telefoon en telegraaf te bedie nen, wat veel tijdverlies voor de werklieden medebrengt b) Hét in- en uitgaan der reiziger» gebeurt langs een en dezelfde deur, wat op sommige uren van den dag zoo'n drukte mdebrengt, alsdat het onmogelijk is er in of uit te geraken en ook veroorzaakt dat vele reizigers hun trein missen c) De tunnel is sladig en gelijkt tusschen do 2* en 3® trap een echte modderpoel. Er bestaat geen vol doende aansluiting voor de sporen dor treinen. Zou het don heer minister gelie ven deze grioven te onderzoeken en maatregelen te nemen om die toe standen te doen ophouden Antwoord De zaak wordt onder zocht. Door onzen vriend Nichels, is de volgende vraag gesteld aan den Heer Minister van Spoorwegen, op 29 Januari 1924. De werklieden gebezigd aan Bloc 12 en 13 (Erombodegem en Welle) werker, sedert de maand October 1923, 10 uren per dag. Zy alleen waken op de lyn Brus sel. Gent in dit geval uitzondering, ggDio werklieden, zouden graag hun acht-urigen werkdag terug beko men. en genieten van het familie leven hun medebroeders verleend. Zou den Heer Minister geen maat regelen willen nemen, om hun vol doening te schenken, zooveel te meer, daar hun geen enkele vergoe ding voor dit meerder werk wordt betaald 29 1 24. Die er zich aan bezeeren worden door La Prévoyance Sociale niet vergoed, maar deze vergoedt de werkelykeongevallen waarvoor haar premiën betaald worden met een breede toepassing van de onder schreven voorwaarden.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1