Aalst. Mijn Hoekje. 5)e gefopte IRapitein Een bezoek aan de Godshuizen. Nieuws Zondagdienst. AALSTENAAKS Lede. Partijgenoofen, Vrienden en Vriendinnen Benieuwd om te weten welke ver beteringen er in onze gestichten gebracht zijn, tijdens de hernieu wing van de besturende kommissie, die vroeger allen katholieken wa ren en die nu bestaat, uit i socia list, i Daensist, i liberaal en 2 katholieken, vroeg ik aan Makker Jef Steenhant, lid onzer partij der commissie, eens met mij een be zoek aan de gestichten te brengen, ten einde de bevolking over de werking der commissie te kunnen inlichten. Makker Jef Steenhaut willigde bereidwillig myn verzoek in en we gingen zien. Het Meisjesweezen en Oud-vrouwenhuis. We boden ons aan om een be zoek aan dit gesticht te brengen. We werden er met de meeste wel willendheid door Moeder-Overste ontvangen, die onmiddelijk met ons het gesticht rondging en alle noodige inlichtingen verstrekte. We bezoeken eerst de Wassche- rij. Zij is volledig in werking. Het geeft onmiddelijk den indruk eener moderne inrichting. Webemerkenhet waschmachien. d/roogmachien, spoelbakken, enz., alles met de electriciteit bewogen De zusters aan 't werk zijnde druk ken ten volle hunne tevredenheid uit over deze verandering gebracht door de nieuwe commissie. Een jaar is deze wasscherij in werking. Vroeger moest alles met de hand gebeuren, hetgeen ten eer ste veel meer werk vereischte en o >k veel langer duurde. Nu gaat all s snel en bekomt men goede uitslagen. Voorwaar eene prachtige verandering. En als we dit aanstippen, mogen we ook zeggen, dat we hier ook een dank mogen uitspreken voor onzen gezel Jef. Tijdens de staking der bouw- werklieden verleden jaar, was men juist aan het inrichten der was scherij bezig. De staking belette do uitvoering ervan, gezien de pa troons den gevraagden opslag niet wilden toekennen. Onze Jef ging middelyk naar den Vakbond, vro-g twee metsers en twee dien ders, deed het loon van het syn- dikaat betalen, en zoo kon de was scherij opgebouwd worden, want het was hoog tijd, of anders werdt het linnen onzer weesmeisjes of oude moeders niet meer gewas- schen De spoedige werking van onzen mandataris had alles gered. We gaan verder de school bit - nen, waar op dezen oogenblik 57 kostgangers zijn. We bezoeken de speelzaal, die h-it hèt ons maar zeggen, nu een p. inhtig juweeltje is. Alles kraak net geschilderd, muren, tafels en baaken, en op de muren prijken p issende spreuken. De verbetering d iken we kan volledigd worden m de banken te vervangen d^or - \elen. Vroeger zegde Moeder- OversU; ons, was het een stal. Eene p achtig verbetering dus. vVe gaan verder. Metsers zijn an 't werk, want een nieuwe goe- d en brcede trap heeft den ouden e 1 slechten trap vervangen. We bezoeken de slaapplaatsen. Allen zijn openluchtig, frisch en proper. De bedden zijn opgemaakt en alles geeft een goeden indruk. t We gaan naar de waschplaat- sen, die allen veel verbeterd zijn buiten vroeger, alles in witten steen. Maar wat er vroeger ook niet was, trots de talrijke vragen van de bestuurster, en die nochtans in een meisjesgestiGht hoogst noo- digzijn, is er nu aangebracht. Het is de badzaal. Deze is geheel mo dern ingericht. Drie baden zijn er aangebracht en een stortbad. De Moeder-Overste druktonomwonden hare tevredenheid er over uit, en ze voegt er bij. dat het houten af- sluitscl, door de weesjongens is gemaakt geworden, hetgeen zegt ze, hun wat meer begrip van hun s'iel zal geven, want vroeger kon den die jongens niets nieuws ma ken. Wat vroeger niet kon heeft de commissie nu gedaan en dit dank aan de intrede der werkers-afge vaardigden. We bezoeken verder de huis houdschool. Opvolgentlijk zien we de keuken, die eene echte werkers keuken voorstelt, de strijkplaats ook goed ingericht, alsook de handwerkklassen. Moeder-Overste beloofde ons, dat ze voor de volgende tentoon stelling rteis aan 't werk zijn, die zal aantoonen wat ze kunnen. Bravo Terloops zien we ook de eetzaal der oude-vrouwtjes Een paar zit ten op hun gemak rondom de stoof, en drukken hunne tevreden heid over hunne behandeling uit. We komen in de spreekplaats der kinderen, waar we een bed be merken, die dienst doet om de kin deren dit teleeren opmaken. Moe der Oveiste zou meer willen en ze heeft gelijk. De commissie zou er motten voor zorgen dat er ook een plaats is, waar eene slaapkamer zou in gericht worden, met bed, lavabo en andere zaken. Dit ook om onze meisjes met de inrichting eener slaapkamer vertrouwd te maken. We bezoeken de 3 klassen, overal groeten de leerlingen be leefd, en na de bekomen uitleggin gen, hebben we een buitenkansje, in de kleine klas, waar Moeder- Overste de kleine meisjes onder vraagd, over eene les waar de on derwijzeres zelfs nog geen uitleg had over gegeven. De gestelde vra gen werden grompt en goed beant woord,en tot slot ztgt er een meisje een goede fabel op. Voorwaar we zijn voldaan uit deze klas getreden. Ons bezoek was daarmede in dit gesticht gaeir.digd, en we danken langs dezen weg Moeder-Overste voor hare bereidwilligheid. De nieuwe commissie heeftin dit gesticht reeds vele verbeterin gen gebracht. Hopen we dat ze op dezen weg voortgaan, tot groot voordeel onzer werkerskinderen weesmeisjes. J. B. N. B. Toekomende week geven we verslag over bet bezoek aan het oude mannenhuis. Bij de ohgelukkigsten. De slachtoffers van een werkonge val van vóór den oorlog, hadden Zon dag algemeene vergadering in hun lokaal Gen^schestraat, bij den vriend Coppens, én hadden gezel Nichels uitgenoodigd. om met hen te hande len over hun ongelukkigen toestand. Er zijn daar belangrijke besluiten genomen, onnoodig ze aan 't klok zeel te hangen. Zeggen we, dat de toespraak van onzen Volksvertegenwoordiger goed in dot- smaak is gevallen on de toe juichingen niet hebben ontbroken. L. C. HET FEESTPALEIS on de begrafenis dér liberale partij nabij. Overeenige weken moest het feest z ij n van het overschot van de Li be rale Werkmanskring, en de Chef of Cornel van dit getal op papier zegde; Zondag zult gij op ons Paleis, cl e blauwe vlag zien wapperen. Maar Nelen, had het mis op, want de Hee- ren zogden neon, geenjander vlag dan de nationale, en Nelen moest zwijgen en zweeg, zeggende voor de wille van het smeer, lik. de kat de kandeleer. En nu beproeven zo nog eens, dit zelfde overschot, een Wijkclub te stichten in den omtrek dor Hout markt, en 4 achtereenvolgende maan den is hun oproep mislukt. Arme liberale party, wanneer uw einde reklaam Bij de Voedingswerklieden, Door ons optreden is er voor de werklieden der Moutbrandery M. Camu, een loonopslag van 0,20 fr. por uur verkregen, zoodat nu de loonen 2,40 fr. zijn. Eene overeenkomst hebben we met deze patroon gesloten, dat voor taan de loonen zulen verbonden zyn aan den Index met eene schomme ling van 20 punten, dalen of klim men, 5 0/0 meer of ai. Het zij terloops gezegd dat we hier een goede uitslag {bekomen hebben, aan de werklieden nu te oordeelen van welken kant deze verbetering is gekomen. Intusschen zijn we benieuwd te weten, wat. do werklieden der Mou terijen De Wolf Cosyns en La Den- dre zullen doen Zullen zij zooals voorheen onver schillig blijven tegenover de Soc. Vakbond, die alleen de ware belan gen der werklieden behartigt, en blijven doelmaken der zoogezegde werkerssyndikaten, die als het er op aankomt de belangen der werk- liedon to verdedigen, eerst de toela ting van M. de patroon moeten be komen. Werklieden der Mouterijen en Voedingswaren aller bedrijven, rukt u los uit de klauwen der patroons bonden, versterkt de rangen van de Soc. Vakbonden, dewelke uwe ont- slaving zal bewerken. Er is deze week een schrijven ge- stnurd aan de heeren patroons MoensDacaju, Tragel; Leciercq en Callebaut, Glucosefabrieken, en Le Lion d'ür, Gistfabriek, om de hui dige loonen met 5 0/0 te verhooger, gezien de Index voor Oost Vlaande ren 481 punten bedraagt. Werklieden van voornoemd© fa brieken, wanneer a wordt opgeroe pen om uw rechtte hekomen, weest op postA. B. 1 over de staking der breisters, is gebrek aan plaats naar het blad VOORUITgezonden. AAN ONZE BEVOLKING. De Aalstersche Oud-Weesjongens danken innig het geëerd publiek om de belangstelling in hunne onderne ming, bewezen door den overgroo- ten bijval welke de tombola geniet. trekking op Zondag 2 en Maandag 3 Maart, telkens van 2 tot 4 uur, in de zaal van het lokaal Burgers- huis, Groote Markt. Ruim 200 pryzen zijn af teloten, en er zijn nog steeds loten te bekomen. Tentoonstelling der pryzen, eiken Zondag van 10 tot 12 uur en van 16 tot 18 uur, Leopoldstraat, 33. Het Inrichtingscomiteit. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 475,35. Gezongen in het zatteriksken bij Frans Luyckx door P. Van Mol, roudgehaaid door Maria Luyckx7,00. Theresia Luyckx geeft ook 0,50 om dat het zoo schoon was,'t zatterik sken lacht er mede en geeft ook nog 0,25. Omdat Malvinanog altijd kwaad is, omdat zij het muziekboekje niet moer kan dragen 1,00. Omdat do menschen Malvina niet meer zou den moeten van den wagen halen 0,50. Luistervink doet er nog 0.50 bij, omdat het waar is. Gezongen door Jozef Rumbaut in de wijkclub Jan Volders 4,75 on 0,25 omdat Alice van Doeken patalïrit geertig was voor een bolleken. Ge zongen door Frans Van Vaerenberg bij Leon Bombeeck, rondgehaald door Jean Smedt 4,00. Corbisier geeft nog 0,50 en onze voorzitter geeft ook 0,50. Gezongen door F. Van Vae- renberg bij H. Linthout op het feest van gezel Louis Chavé, rondgehaald door de voorzitter 5,87. De zanger doet er 0,50 bij omdat de voorzitter zijne plicht gedaan heeft. Omdat F. De Saedeleer met de zeven van klaveren op koeken acht klach had 0,50. Hij wilde niet zeggen ik ben van de Ledebaan 0.25. Omdat Albert Van Pamel in 't klachen met de zeven van herten volgde met liet aas van herten 0,50. Omdat Petrus tegen een vrouw zegde,meisje kreeg hij van de kloef, hiervoor geeft ma jor 1,00. Van Goethem 0,25. Tom beur 1,00. Vindevogel 0,50 en Meter 0,25. Marie Van de Perre 0,25. Frans G. 0,50. Louis 0,50 en omdat de schee ven Miotjo oen kus gaf 0,25. Omdat de Kalle Major zijn vrouw een kus gegeven heelt, geeft hij 1,00. LEDE. Rondgehaald op het zangfeest van Lede 14,82; Gezongen op het zelfde feest door Praet 11,40. MEIRE. Omdat de eerste lich ting onzer spaarkas goed gelukt is, en zij elke maand goed zou gevuld zijn, en vele leden zich zouden laten inschrijven 2,00.' Omdat Schandevel koning is uitgeroepen bij de vloer bolders 0,75. Bij D'Haese aan de sta tie Erpo-Meire 0,25. Omdat hy er toch kan veertien dagen van weg blij ven 0,25. Dat komt met een goede kameraad te hebben, Eeckhoudt J. 0,25. Omdat Jean zonder geld naar Ecaussines getrokken is 0,25. Rondgehaald ®p de groote protest meeting tegen het ontwerp Devéze 102,05. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Rerghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bokaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal 170,89. Voor de Harmonie. Lied gezongen door De Mevst Jozef en rondgehaald door Vinck Frans in het lokaal Hand in Hand 11,30. Gezongen door Georges Mortier bij Ed. V. D. Meersch, het lied Oorlog aan den Oorlog rondgehaald door den draad, de som van 4,00. Een fransche 0,05. Omdat hij het nage zien heeft, geeft Jean Smedt 0,25. GezoDgen bij Henri De Sterck, Grooten Bolleweg, door gezel Nei rinckx van Geeraardsbersren, en rondgehaald door den voorzitter van den Wijkclub Jan Volders 8,60. Totaal fr. 24,20. Voor de Fanfare. Lied gezongen door Frans Matthys De schoonste dag van mijn leven bij Leo Do Veylder, Peperstraat 4,00. Turners. Gezongen door Vinck Frans en rondgehaald door een onbekende in het lokaal Hand in Hand 6,14. Go- schameteerd door Jefken van de metsers, bij Philemon Buys 4,10. Do apotheken zyn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M. DELBECQ, Bisschopstraat. B. De apotheken sluiten da ge 1 UT ren Als ge naar Brussel gaat, vergeet niet een GOED GLAS BIER te gaan drinken, hij onzen stadsge. noot, Aug. Van Lierde-Be Ban in do prachtige Café DE PLOEG Vooruitgangstraat, 43Brussel-Noord. Onzen Zangavond van Zondag was uiterst wel gelukt. Vele vrouwen waren met de man nen opgekomen, en hebben een ge noeglijken avond doorgebracht. Het zijn niet alleen de vrienden van Aalst, maar verschillige vrien- de-n van Lede, lieten hunne beste liedjes hooren en onzen vriend Al fred Nichels, hield eene toespraak over den politieken toestand van het land. Menigmaal is zijne rede door toe juichingen onderbroken, een bewijs dat ze de talrijke toehoorders beviel, en den strijdpenning is niet ver geten. Dergelijke avond en zijn aangenaam en geven de gelegenheid tot het ma- kon van degolijke propaganda. Voor wanneer hebben we. nog zoo een aangenamen Zangavond SERRE. Strijdpenning. Omdat er -Zondag in het lokaal is gebied ceworden en er acht vieruers uit waren in een spel, Troch Bernard 1,00. Omdat ze Zondag avond na het zangfeest allen liever op hun gemak waren dan nog eens rond te gaan vo9r den strijdpenning, D'haese Be- noit 1,00. Omdat hij hem nat getrok ken heeft na het feest, Tas Cornells 1,00. Omdat hot volk na het feest wat meer zou zwijgen, omdat er nog eens zou kunnen gezongen worden De Sutter Carniel 1,00. Omdat ik na mijne eerste redevoering die ik na het zangfeest heb uitgesproken, ik leden voor onzen club heb ingeschre ven. Van Limbergen Leon 1,00. Om dat Camiel Troch by den pastoor ge weest is en ziin catechismus nic-t kon en niet mocht trouwen, heeft den president ontvangen van Adolf Poc- pe 1,00. En omdat hij eene roode zakdoek in zyn zak had, en daarom niet genoeg ontwikkeld was, maar hy is genoeg ontwikkeld voor de werkende klas. Omdat de onderpre sident miskontent is, omdat er lezers achterblijven van Recht en Vrijheid 1.00. Omdat Jan Bekaertoi.s een goed repriment komen geven heeft, geeft den Commissaris van den club, Den- nebourg Charles 1,00. Omdat er zoo veel volk hoeft geweest op het zang feest, geeft de president 0,50. Omdat deleder. van de commissie, den strijdpenning niet willen opmaken, geeft de Serre 1,00. Omdat do Serre ziin briefje vroeger zou inbrengen als het opgemaakt is 0,25. Camiel De Sutter speelt den tjok en do Serre nam zijn stiel af, daarvoor geeft Troch Bernard 0,50. Omdat de voor zitter zijn tabakdoos en neusdoek gepakt was, en hij geen cigaret meer kon rooken, Veillefon 0 50. Omdat zij met hun vieren hem morsten gaan zoeken, Troch Bernard 0,50. Omdat hij het gaan afvragen is met een paar laarzen, V. D. Wielen Pe trus 0.25. Omdat Benoit met twee ledige doozen sardienen tiaar Ber nard wierp, Marie Do Vuyst, 0,25. Omdat zij zegden dat Benoit ver dronken was en hij teruggekomen is, Do Sutter 0,25. Omdat hij blij is, geeft Benoit 1,15. Gezongen in het lokaal door De Sutter Hippoliet, en rondgehaald doorTroch Bernard 1,50. Onlangs kwam ik in gesprek met een landbouwer één dier kleine boerkens,die weinige eigen dommen bezit, en voor de vier vijfden van,zyn te bebouwen lan den, moet huren. En hy kloeg bitter, omdat er voor hen, kleine boerkens, zoo weinig wierd gezorgd. Denk niet, zegde hy me, dat de kleine boerkens niet lyden onder het duur leven. Wy moeten min stens twee derde van onze levens behoeften aankoopen, en zulks zegt u genoeg, dat wy even als de stadswerklieden veel te verdu ren hebben. Ik merkte hem op. dat in den laatsten kiesstrijd, de socialisten het mikpunt zijn geweest van de aanvallen der andere partyën, die hen beschuldigden, de oorzaak te zyn van de duurte der levensbe hoeften. En nu dat de christen democraat Moyersoen. den socia list Wauters in het ministerie heeft opgevolgd, nu verduurt alles nog van dag tot dag. Het valt niet te loochenen, dat de burgerspartyen yan dien ge meenen laster hebben geprofi teerd, maar voegde hy er by op den buiten voelt men nu zeer go d, dat ze bedrogen zyn geworden' Maar 't is daar nu juist niet, dat ik het hebben wil, vervolgde hy het is over dolandbouwpachten'. Het is nu jaren en jaren, dat we wachten naar eene pachtwet, 'tis te zeggen, naar eene wet dièons boerkens beschermt tegen de schrapzucht die ons meer én meer de centen uit do zakken baalt en om zoo te z ggen, onze vrijheid ontneemt. Is het kiezing voor de gemeen te, voor de provincie of voor de Kamer, het grootste gedeelte der pachters, krijgen bevel te stem men voor dezen of genen heer, zulks volgens de goesting van den eigenaar. Valt dé kiezing niet uit, naar den zin van den eigenaar, 'tis ofwel opzeg, ofwel opslag van' pacht. Daarbij nu, weten wy niet voor hoelang den duur van onzen pacht zal zyn verbeteren wij het land wy zijn onderhevig aan verhoo' ging van den huurprijs vallen wy in ongenade van den eigenaar, alle moeiëlykheden staan ons te wachten, en hierom verlangen wij eene wet, die voorziet, die ver plicht langen duur der pachten. Wanneer geraakt ge daaraan I I replikeerde ik De katholieken zyn i zoovele jaren volledig de meesters j in Kamer en Senaat geweest;nu zyn het de liberalen en katholie- j ken, die de meesters zyn, maar ook zij zyn het juist, die de meeste S eigenaars onder hunne volgelin- gen tellen, en ge weet.het spreek- woord, dat zegtwolven eten elk- ander niet opis hier eene groote j waarheid. Maar ook ons geduld is ten ein- dé, hernam hy, en ik zeg het u I vry de gedachten veranderen erg I op den buiten, en waren debuiten- I lieden vroeger, de vijanden der socialisten, omdat ze niet beter wisten, nu beginnen ze te begrij pen, dathunne redding niet zal komen, van de grooten, van de rijken, maar wel van den kant der kleinen. Onze gunstig gekende Socialistische Turnkring; «JEUGD BLOEIT zal zyn laatste winterfeest opvoeren, op Zondaa 10 Februari 1924. om 4 1/2 ure 's avonds, in hot lokaal HaND IN HAND Molendries, met een prachtig programma, bestaande uit 15 kunstvolle nummers, zooals Vrye en Tuigoefeningen, Toestel werkers met prachtpoozen Kracht- en Vlug acrobaten, Ringenwerkors, Vlug-Pyramieden door 10 Damen, Prachtige Balletten. Zoodat het iets puiks zal zijn, en daar we weten dat ons Aalstersoh kunstminnend publiek er aan houdt eens duchtig te lachen, heeft het Bestuur geene moeite gespaard, en zal de aanwezige vergasten met een bijzon der Komiek-stukje LACHENLACHEN I Tot slot prachtige alleenspraak met Vredes-apotheose PRMZ.Hï DER PLAATSEN Eerste rang I 99 fr Tweede rang 1,49 r., Derde rang 0,99 fr. (Taks niet inbegrepen).

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2