Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Uil Ninove. Geeraardsbergen. Id den rooden bot. Denderhoulem. Ilofslade, Ui t Mei re. Federatie der Vakbonden. BELGISCHEBANK ^ARBEID Burgers en Werklieden Geeraardsbergen. Overboulaere. En dien dag, komt er niet al leenlijk een goede pachtwet op langen term, voegde ik er by,maar zullen er zoovele andere degelykc we ten worden gemaakt, in het belang van kleine boeren en 't werkende volk. Bsgroeten' wy dus den dag, dat die soorten verdrukten en uit- gebuitenen elkander de hand zul len drukken, om de meerderheid in het parlement te bezorgen aan dezen, die altyd ten voordeele van den voortbrengenden stand heb ben gewerkt, was ons laatste woord en hierop namen we at- soheid. Friederik. Te vergeefs doorsnuffelen wij van af de provinciale verkiezingen de verslagen van dat organisme, waar Mijnheer Pauwols van Denderhou- tem inzetelt, om hier ergens eene redevoering of eene uiteer zetting, of zelfs een enkel woord van hem in te vinden Geen avance Moedeloos moeten wij alle opzoe kingen staken..moedeloos engansch ontzenuwd. Wij zouden gaarne den roem van onzen afgevaardigde ver kondigen, hem steunen en aan moe. digen, maar.... met onzen besten wil geraken wij tot niets Dokter Pau wels blijft stom als een visch. Is het nu onbekwaamheid Of is het slechten wil Nochtans vraagt don tegonwoor- digen tijd geene droomers, geene bo- lovers, geene théoriekers maar hot volk vraagt de daad, de daad en an ders niets. Het zal do Daensistischo Partij maar weinig tot eer strekken zulk een provinciaal raadslid re bezitten zoo gaan er wel 20 in een dozijn. Voegen wy er bij, dat Pauwels toch hunne melkkoe is voor hun ne gemeene politiek. Pauwels doet niets voor zijne kie zers hij vertegenwoordigt hun niet in den provincialen raad, nog geen enkel woord heeft hij er voor ge sproken. Maar als ze ziek worden, geneest hij hen.., en dat is toch ook al iets. Zij zullen er ver meekomen onze groene snuivers met hunnen achtba ren vertegenwoordiger in den pro ▼indalen raad. Een uit de Vondelen. En Luistervink II, der groe nen van Denderhautem schrijft ook zijn verslag over ons feest en onze meeting. Hij kan er niet van over, omdat wij zooveel volk hadden en begint met gemeene uitvallen te doen. Maar als wij dat stukje ontle den en doordringen in dien styl, dan rijst achter de gordijn, verre in de schemering op, de man met hot bierhuishoudersphisionomie, don alledagsmenscn Luistervink I tine is de strijdpenniDg niet verge ten geweest, rondgehaald door Char les 8.30. Gezongen door vrienden en kennissen en familie en rondgehaald doorNastasio 9,70 en wij wensehen Jefken en Clementine veel geluk in den huwelijken staat. Totaal 20,75. TE KOOP. Een schoone jonge SCHAPER, 9 maand oud, by Ivo De Donder, Eeckhout, Hofstade. Sirijdpenning. Omdat Stantje uit de Leopold straat de Red Star Line afwachtte Poetken om naar den Congo te va ren 0,25. En na lang wachten maak te hij hem bereid voor naar de Wal lonië te reizen 0,25; Omdat alles mis- I lukte vaagde hij zyn broek aan Bel gië en ging naar Lede tingelen pik ken voor 's avonds op het lustig te zitten 0,25. Omdat Stantje 's avonds zulke vieze paretton maakt in zijn bod tot 12 uren, en als hy 's mor- j gons opstond, had hij gedroomd dat hij gansch don nacht had gevlogen per vliegmachien 0,25. Omdat den ouden van de zagerij van de kermis kwam, en moest rond gaan voor zijne pinten te betalen 0,25. En de jongen sloeg met zijnen stok als kapitalist omdat ze nooit gaven 0,25. Omdat de bierhandelaar j,beter zou oppassen met zijn trippen om niet gevangen te worden 0,25. En omdat ny met zijne trippen op den koer is geweest en er 2 afgelegd heeft links in den hoek 0,25. Omdat denzelfden bierhandelaar een doos pranils gaf aan de bazin en den oude uit de za- i gerij zegde, hal te la, ik ben hier ook 0,25. En omdat de portretten toch zoo erg mislukt waren, en rie- pen, steekt ze weg, wy staan er te zwart op, haltela, ik moet er 2 van hebben, want ik zie ze te geerne 0.25 Omdat de kraaien nog meer zullen j uitbrengen 0,25. Op de feest van Jefken en Clemen- Volgende vragen worden gesteld aan gezel Schouppe door den Propagandachib. 1. Hoeveel barakken van het. Al bertfonds zijn er in aanbesteding? Gezel Schouppe. De gemeen teraad heeft eenparig besloten van 10 barakken te kommandeeren, aan gezien er 9 aanvragen waren. Maar nu heeft den heer Burgemeester en Schopene Van Droogenbroeck, met haar tweeën een besluit genomen, de barakken op te zeggen, om reden dat den huurprijs zal te groot zijn, en dat de menschen hun huishuur niet zouden betalen. Maar met de eerstkomende zitting zullen wij zien of de 9 overige leden zullen verplicht zijn van hunne vroe gere voornemens af te zien. 2. Is het waar dat do oorlogschade voor do gemeente is toegekomen. Gezel Schouppe. Ja, de ge meente had 56567,30 fr. schadeher- stelling gevraagd, en er is haar 31892,92 fr. toegekend. Gezel Redant. Zouden zij nu ook mijn porij betalen, zooals aan Edgard Van Wilder? Gezel Schouppe. Gij moet uwe rekening bij den Burgemeester I zeuden maar wij moeten eerst voor de schoolmeubelon zorgen, dat is het noodigste. 3. Is het waar. dat er twee scliool- jufvrouwen ziek zijn in het klooster? Gezel Schouppe. Ja. Jufvrouw Raes heeft voor 0 maan den ziekverlof en jufvrouw Maes schalck is van verleden week ziek, en nu wordt zij vervangen door eene zuster uit het klooster. Vraag. Welke wedde ontvangteene leeraares Gezel Schouppe. Bijna 600 franken per trimester, en dat valt natuurlijk op de kosten der ge meente. Vraag. En waarom doet hot Schepencollege haar eerst geon ge neeskundig onderzoek passeeren, al vorens haar in dienst te nemen. Zijt ge nu zeker, dat deze zuster die nu dienstdoet, ook niet ziekelijk is? Gnzel Schouppe. Wij heb ben in eene aangenomene school niets te zien'. Vraag. Kunnen wij in onze gemeente eenen oproep doen, en de parochianen aanzetten, om voor onze meisjes eene officieelo school in te richten. Gezel Schouppe. Dat ware beter. Nu zijn onze schooljufvrou wen verplicht haar eene plaats in do vreemde te zooken, terwijl zuster- kens uit het klooster hunne plaats innemen. 4. Is het waar, dat er twee le den z'yn van het Armbureel, die hun ontslag nemen Gezel Schouppe. De Veld wachter heeft mij gezegd een, en het is waarschijnlijk dat Jozef Do Troyer ook zijn ontslag neemt, om reden dat hij zooveel jaar dienst telt en dat het nu de eerste maal is, dat er geon geld in kas is en dat is do fout van de socialisten, omdat zy er een man vertegenwoordigd hebben dus Van Damme heeft de kas ledig gemaakt. Maar, dat was toch maar om de armen te redden. Maar die heeren namen een besluit om een perceel grond af te staan aan 50 fr. de roede en Redant wilde Jer 60 fr. en nog meer voor geven, maar voor hem was het niet te koop, Oordeelt, nu Vrienden, waarom zij hun ontslag geven. Omdat zy al leen niet moer to huis zijn. 5. Wordt de Cau won bergstraat nu ook gemaakt? Gezel Schouppe - (k heb oen voorstel gedaan van oen kalseide te leggen, van aan liet huis van Vor- braekol Frans tot aan het huis van Impe van l meter breed. Doch Bo- noit Lauwereys acht het niet noodig want het zal* toch weg stroomen, zegt hy met drie afleidingen door de straat is het voldoende. Vraag. Zou Benoit niet beter doen hem met zaken te bomoeien waar hij verstand van hoeft Wanneer komt er eloctriciteit in Oostdorp Gezel Schouppe, De Burge meester heeft vele beloften gedaan aan inwoners van Oost-Dorp, maar tot heden toe is er nog geen de minste spraak van uitbreiding, maar van opslag wel. Do volgende maand zal ik meer uitlegging geven. Soc. Propaoandaclub. Zang-avondstonden. HERDERSEM. Zondag 10 Fe bruari, om 5 1/2 ure, bij Gustaaf Lambrecht, Groote Baan. GIJSEGEM. Zondag 17 Febru ari, om 5 1/2 uren, bij Os. Dierickx, op den Dries. Soc. Propagandaclub. Zondag aanstaande, 10 Februari, Algemeene Vergadering, in het lo kaal, om 10 uren 's morgens. DagordeBespreking van den Tombola en Meeting. Na de vergadering, Propaganda- uitstap van den club. Het Bestuur. Strijdpenning. Liea gezongen door Albert en rondgehaald door Van de Velde 2,90. Gezongen door Charles en rondge haald door hem zelf 2,15. Omdat Hector Maegerman zyn groote com missie deed in Celina haar pissijn gooit Arthur 1,25. Een lied gezongen bij Pol Slock door Pierre uit 't loge ment en rondgehaald door hem zelf uit liefde voor onzen volksvertegen woordiger 1,35. Totaal 7,65. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat, I, GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postcheckrekeningen te Gent n° 830 te La Louvière nc 48375 Kapitaal5,000,000 frank. Reservefonds: 1.786,432,98. Verkoopt Kapitaal-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 730.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 825,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFÈRES du LITTORAL 7 */o aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 - BONNETERIE AMEYE 7 aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. C0T0NN1ÈRE GANTOISE - 71/2 aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933. Aan de Werkersbevolking. De heeren Devèze en Moyersoen willen alle twee den arbeidsduur verlengen, omdat zeggen zij al leen de voortbrengst ons land kan uit zijn neteligen toestand redden. Is dit wel hun eenigste bekom mering, hun «enigste doel. Wij hebben alle reden er aan te twijfelen, want ware dit zoo, dan bestaat er een eenvoudig en af doende middel om daaraan te ver helpen. Er zijn er duizenden in ons land die niets verrichten, niets voort brengen, 't zijn juist diegenen die thans het hardst schreeuwen, dat de werkdag moet verlongen wor den. Ware er geen middel om die duizenden, die thans hun tijd ver spillen in bar's, nachtcafés, dan cings. hippodroom's en in al de andere plaatsen waar men brast en feest viert, de 120 bijgevoegde uren welke Minister Moyersoen, de de- mokraat, (op spotternij) aan de werkende klasse wil opleggen, te doen verrichten. t Ware eene eenige en beste gelegenheid voor die vaderlands lievende parasieten om hunne ge negenheid voor ons ongelukkig land te bewijzen. Maar ja, daarvoor staan hunne handen verkeerd, het is veel ge makkelijker het geld door anderen gewonnen met zwaren arbeid, in genot te verspillen. Zou Minister Moyersoen met zijne oprechte demokratische ge voelens 1 er niet voor te vinden zijn om dergelijk voorstel te doen Men zal tegenwerpen dat dit dwangarbeid zou zijn. Welnu ja, maar het zou aan die kerels toch toegelaten zijn, tegen deze maatregel te protesteeren. 't Zou in elk geval een prachtige mani festatie zijn, al die luirikken en plantrekkers die voor een ander overwerk eischen en er tegen pro testeeren als zij zelve slechts 120 uren per jaar moeten werken. Dixit. Federatie der Soc. Vakbonden. Lokaal De Redding Geeraards- bergschestraat, 115, Ninove. Tegen het wetsontwerp Devèze Tegen het wetsontwerp Moyersoen Werkmakkers Napoleon Devèze, voorziet de nederlaag voor zijn voorstel, en trekt zich zooals het aan een gene raal zonder sporen past, planmatig terug. Minister Moyersoen, de demo- kraat, komt in zijne plaats, met een ander voorstel, dat evenwel langs andere wegen; den achturi- gen arbeidsdag wil verwurgen. Gaan wij ons laten bedotten Gaan wij zulks laten gebeuren Neen, honderdmaal neen. Moest Napoleon Devèze terug krabbelen. Moyersoen moet hetzelfde lot on dergaan. Aan den achturigen ar beidsdag laten wij niet raken Stellen wij ons in 't gelid tot aan val en verdediging gereed Daarom allen naar de GROOTE OPENBARE MEETING op Maandag 11 Februari 1924, om 7 uren 's avonds, ten lokale De Redding. Spreker Prosper De Bruyn Sekretaris van het Nat. Synd. van IJ. P. T. T. Z. DAGORDE Het wetsvoorstel De vèze- M oyersoen Kameraden, allen op post. Het Bestuur der Federatie van Soc. Vakbonden. De Fanfare De Voorwacht, zal den spreker aan de statie afhalen. Bijeenkomst aan het lokaal, om 6 1/2 ure. Aan de Houtbewerkers, Door de werking onzer Centrale hebben de schrijnwerkers in de Allumettenfabrieken van de Union Allumettiêre werkzaam, eene ge voelige loonsverhooging bekomen. De vroegere loonen betaald aan een geschoolde schrijnwerker wa ren 2,55 fr. per uur. Na onderhan delingen met de bestuurders der betrokken fabrieken hebben wij de loonon gebracht op 2,90 fr. per uur, met de belofte de uitspraak af te wachten van de partaire kom missie en de loonen volgens deze uitspraak dan te regelen De halve gasten hebben ook eene loonsver hooging bekomen van 0,20 fr. per uur. Wij doen eenen oproep aan al de houtbewerkers, om zoohaast mogelijk zich allen aan te sluiten in de Socialistische Vakbonden, opdat er zonder de vereeniging geen verbetering te brengen is aan hun nen toestand. Allen in de vereeniging moet het ordewoord zijn, dan zullen al de houtbewerkers de vruchten van hunnen arbeid kunnen plukken. Houtbewerker. Een vaststelling. 't Is noodig er aan te herinne ren, hoe destijds de socialistische ministers en vooral Wauters, de gróote weldoener der arbeiders wer den belasterd en bevuild door onze burgorkrantjes. Wauters de vader ▼an het kosteloos pensioen der oud jes en den achturige arbeidsdag.de inrichter van het krisisfonds. welke zoovele werkersgezinnen van 't vol ledig hongeren vrijwaarde, was vooral het zwarte beest. Onze katholieke en andere week blaadjes deden hun uiterste best elkander te overtreffen in het laste ren en scheiden. Wauters was de minister van het duur leven en ook 't was door hom dat ons land in schulden stak. In September 1921 verlieten de Socialisten het ministerie, zo lieten ons na wat wij hooger reeds zogden, het kosteloos pensioen, de achturige werkdag,|het recht op vereenigiDg erkend ook voor de staatsarbeiders, het krisisfonds, de vermindering van den militairen dienstplicht enz. Het Index stond toen aan 316 punten, twee jaren katholiek liberaal bestuur en wfj staan met een index aan 480. Het leven is schromelyk verduurd en nog schynt er geen einde aan te zullen komen. Wie er schuld van is dat zwygen nu de vroeger op de socialisten scheldende blaadjes. Het spreekwoord van - Wolven ver scheuren elkander nietis hier van toepassing, 't zyn tochimmeis libe rale en kaïholieke. competenties, dis het roer in handen hebben wat ze twee jaar geleden voorspelden en beloofden wacht nog altyd op ver wezenlijking. Moyersoen een der katholieke competentie'» munt voor al uit door zyn bijzondere bevoegd heid in het bevechton der levens duurte. Onder zyn bestuur steeg het brood met 40 centiemen per kilo, de suiker kost byna het dubbel tegen 2 jaar geleden, hetzelfde voor alle andere waren van verbruik. In het saboteeren der verschillende her vormingen staat hy op eerste rang. Het kosteloos pensioen moet weg, de acht-uren wet moet weg, het krisisfonds heeft hy versnipperd evenals hy bereid is alle onderne mingen in zake verknoeien en ver krachten der hervormingen welke de arbeiders ten goede komen over te nemen uit de handen der reactie. Moyersoen noemt zich demokraat en is de man der Christene arbei ders, met zyn ministerschap is de reactie best gediend. Het katholiek liberaal ministerie gesteund door de liberale en katholieke Volksver tegenwoordigers brachten ons land in uiterste moeilijkheden. Niet al leen het saboteeren der werkers- wetten is hun doelwit geweest. On der de naam van vaderlandse!»© ver plichtingen stapelden ze belasting en altyd nieuwe belasting op den rug der arbeiders. Kortom het twee jaren katholiek liberaal bestuur heeft ons geleerd dat de arbeiders niets te verwachten hebben van onze huidige regeer ders, de nood in de werkérsgezin- nen vermeerdert met den dag. Al leen de reactie is gediend geworden door ons competentie ministerie. De lasteraars zwygen nu. De arbei ders zullen oordeelen. O. CINEMA. Hoden Zondag 10 en Maandag 11 Fe bruari, De prijs van het stil- zwijgen, drama. Diok onbe> vreesd, cow boy. Ploum Automobilist, komiek in twee deelen. Kinderen toegelaten. DONDERDAG. Kinderen niet toe gelaten. De lijdensweg van een kind. Derde graad, politiedrama en een komiek, Zondag 17 en Maandag 18 Febr. De prachtige film Een kinder kreet -. koopt uwe Schoenen BIJ G. Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Statistiek van Burgerstand en Be volking tijdens liet jaar 1933. Bevolking op 31 December 1920. 2794 inwoners. Bevolking op 31 December 1922. 2840 inwoners. Geboorten in 1923 (wettige bevol king 74 (47 mannen en 27 vrouwen). Intredingen 119 (56 mannen en 03 vrouwen). Totaal 193 (103 manneu en 90 vrouwen). Overlydens (wettige bevolking) 26 (13 mannen en 13 vrouwen). Overlydens buiten de gemeente (wettige bevolking) 3, (1 man en 2 vrouwen). Uittredingen 133 (60 mannen en 73 vrouwen, daaronder 1 naar buiten land. Totaal 162 (74 mannen eD 8S vrouwen), Aangroei der bevolking 31 (29 mannen en 2 vrouwen). Bevolking op 31 December 1923, 2871 inwoners. Er waren 42 huwelijken. Oeen echtscheidingen. Do ouderdom der gehuwden ver deeld zich als volgt Van 18 tot 21 jaar, i man en 3 vrouwen. Van 21 tot 25 jaar, 15 mannen en 15 vrouwen. Van 25 tot 30 jaar, 19 mannen en 15 vrouwen. Van 30 tot 35 jaar, 6 mannen en 8 vrouwen. Van 35 tot 50 jaar, 1 man en 1 vrouw. In de gemeente zyn gedurende 1923, 76 kinderen geboren: 47 man nen (waaronder 1 onecht) en 29 vrou wen. Er waren 28 overlydens waaron der 2 doodgeboren. 4 Kinderen werden erkend ea 1 kind werd gewettigd.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3