AALST Socialistische Yolksliefde Eene begrafenis van eerste klas Een Bezoek aan de Godsbuizen. Bij de Textielbewerkers S. M. Hand in Hand is verleden Donderdag in do Sectie zittingen der Kamer bezorgd go- worden aan de wetsontwerpen De- vóze en Moyersoen, wetsontwerpen die den achturigen arbeidsdag naar den dieperik moesten zenden. Er waren 169 Kamerleden aanwe zig op de 186, een getal dat zelden w rdt bereikt. Zulks wil zeggen, dat ei le.ctriekin de lucht hing. Het voorstel Devèze is in alle sec tiën verworpen en het heelt maar 20 stemmen bekomen VOOR, 137 TEGEN en 12 ONTHOU DINGEN. Dit van den Heer Minister Moyer soen is wat beter onthaald gewor- tien en het is in EENE Sectie aange komen met 15 stemmen VOOR e.* 14 TEGEN, lu üe vyfandere s -ctieën is het verworpen, zoodat do ge/amentlyke uitslag is voor 't voor- siel Moyersoen 66 vóór, 97 tegen en 6 onthoudingen. Door dit. feit. dat het voorstel De- in allo sectieën is verworpen, food en begraven. Het wordt •i in i-r in de Kamer voorgebracht. 'ó-zien bet voorstel Moyersoen, in EENE sectie, al is het maar met EENE stem meerderheid aangeno- in zoo moet er over het wets voor- si'-l verslag worden uitgebracht, en i Ie Kamer besproken worden. I) stemmingen in doSectieën, ge ven M. Moyersoen, van nu af, de voile verzekering dat bet in de Ka ïn r verworpen zal worden en indien M. loyersoen nog eenige politieke waardigheid bezit, dan legt hy er van nu af, het bijltje by neder, en treat hy er van onder. Zoo doen alle ministers, wanneer zy eèno dergelijke nederlaag oploo pen. Wat zal hij doen Wy weten het niet, we moeten ter pus en zullen toekomende week onze lezers hierover misschien meor kunnen zoggen. Wat de werkende klas betreft, zy hen ft voort te waken, by deze eerste overwinning niet te rusten en hun nen veldtocht voort te zetten, niet alleenlyk tegen den aanslag op hun achturigen werkdag, maar tegen al de veroveringen die ze weten te be komen hebben NA. den wapenstil stand en byzonderlyk het kosteloos ouderdomspensioen. HET OUD-MANNENHUIS. Na het bezoek aan het Meisjes- wcczenhuis, landen we aan in het Odd-Mannengesticht. Onze Jef is daar t'huis, en we gaan onmiddelijk rond. Het eer ste dat we bezichtigen is de plaats waar het brood gesneden wordt. H;t wit brood heelt een schoon uitzicht en ziet er smakelijk uit. Hufmichien is wat ouderwetsch, m lar zal ook wel vernieuwd wor- d- uVe bezoeken terloops eens de z vaar de prijzen van den Tom- b.u.i der Oud-Weesjongens uitge stald zijn. Vele zeer schoone en waarde- ie prijzen zijn te winnen De <ki >g heeft plaats op 3 Maart, c wo raden onze partijgenooten aan die nog geen loten hebben, er zich aan te schaffen. Het is voor een goed werk. 'Ve bezoeken de keuken. Een a;.:-.geuame geur komt ons tegen. E n zuster is volop aan 't werk met het eten te bereiden. Wij bemerken goede en groote stukken vleesch in de potten. De zuster heeft nogal wat last met het vuur die eene goede herstelling moet ondergaan, de maatregelen z j 1 er reeds voor genomen. Van de keuken komen we in de eetzaal terecht. Maar we maken toch de vergelijking met de speel z .1 der weesmeisjes die een ju we eitje was. Trots dat de eetzaal p per is, denken wij dat een ver- n uwjng toch allernoodzakelijkst T cn is er eene goede verbete- l aangebracht. Vroeger zaten oudjes op banken zonder leu ning aan de tafel. Nu zijn die ban- k. 11 vervangen door stoelen, het- gr- n een groot gemak voor onze oudje9 medebrengt We bezoeken de speelzaal. De ouderlingen zitten rond de bran dende kachel en spreken onder elkaar. Onze Jef zegt dat ze zich meer mtt spelen zonden moettn bezig houden, maar de spelen ont breken zeggen zf>, en ze maken de opmerking vrij uit aan onzen mandataris, die hun belooft de zaak te zullen regelen. Maar wat we vermeenen, en waai ditnt in verholpen te worden, dat is dat orze oudjes ook boe ken ter hunner beschikking zouden moeten hebben, om zich ook met lezen hun tijd aangei amer te kun nen doorbrengtn. Hopen we dat men spoedig in die leemte zal voorzien We bezoeken de slaapzalen, die allen opifluchtig zijn en zuiver We b merken ook groote kasten. Ik vraag aun onzen Jel waarvoor dit diende Deze kassen ant woordde h m j, dienden tot alge meenebergplaats der ouierlingen hunne kleecRren. Nu z'jn er 51 verpleegden, en voor elkeen wordt er r.u op de slaapkamers kastjes gemaakt, waar zij afzonderlijk hunne kleederen en benoodigheden kunnen bergen. Voorwair esne goede vei betering, zoo op gezondheid en zedelijk ge bied, De waschplaatsen bezoekt n we ook, en kortelings worden die ook geheel en gansch in witten steen bezet. We bezoeken nog hier en daar eenige plaatsjes, waar oudjes aan 't werk zijn. Wat o.is bijzonder opvalt dat is dat onze ouderlii gen vrij uit en zonder omwegen onzen Jef voor kleine zaakjes aanspreken. Dat doet goed aan 't hart, als we weten dat onze ouderlingen voor de vroegere commissieleden, kruiperig en met klak in de hand hand die heeren om iets moesten bedelen. En om te zeggen hoe tevreden onze oudjes zijn van het werk van onzen mandataris Juf Steenhaut, moeten we kenbaar maken dat ter gelegenheid van zijn verjaardag de ouderlingen hem een prachtige pij'pten geschenke gaven. De Zus- ter-Overste verzekerde ons dat dit nog nooit gebeurd was Dit zegt alles, en we wenschen er onzen Jef geluk over. We gaan terug naar de eetzaal, waar juist het eten opgediend wordt. De soep is lekker, de aard appelen schoon, en vleesch in over vloed. Tabak en andere dingen worden uitgedeeld. En onze ouderlingen spreker van vroeger, toen het alle dagen ajuinsaus was met pensjes, in plaats van vleesch. We hebben dui hier aan onze belofte getrouw ge trouw gebleven, toen we in den kiesstrijd beloofden dat- dit moest veranderen. Ook de uitgangsdagen onzer ouderlingen zijn vermterderd, en zy kunnen verlol bekomen voor een of meer dagen. Dit alles zijn prachtige verbete ringen die we met genoegen aan stippen, en die tot eere strekt der nieuwe commissie. Niets mag er teveel zijn, om onze afgesloofde werkers, hun ouden dag zoo aangenaam moge lijk te maken. Zij hebben na een leven lang zwoegen, dit meer dan verdiend. J. B. Zondag-dienst. De apotheken zyn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open bleven de apotheek van M. REN NE BOOG, Nieuw straat. N. B. Do apotheken sluiten da gelyks om 20 uren. De beweging onder de Breisters. Den oogenblik is daar dat op onze voorstellen van den 10 Januari, door de HH, Patroons een antwoord zou moeten gegeven worden. Daarvoor hebben de Breifabrikanten ons uit- genoodigd tot eene zitting op Vrij dag den 15 dezer. Op den oogenblik dat dit schrij ven verschijnt zullen wij het ant woord op onze voorstellen van de Patroons kennen. Een tarief die ons door do Fabrikanten ter hand ge steld is, laat ons vermoeden dat zij enkel aan de basis van tarief in 1920opgesteld, eene lichte wyzigit g zouden willen brengen, doch laat ons de bespreking niet vooruit luo- pen, het is ons onbekend wat de heeren er zullen aan toevoegen. Wii begrijpen dat de breisters en de andere werklieden van de Boi ne terie-werkhuizen met ongeduld naar den atloop en uitslag van deze onder handelingen wachten, doch men moet inzien dater3 voorstellen zyn. 1. Door onzen vakbond gedaan aaD de Patroons op den 10 Januari. 2. Door den katholieken bond ge daan den 31 Januari. 3. Een voorstel of beter ge wijzig den tarief van de HH, Patroons met mogelyku veranderingen die ons nog niet bekend zyn. De overweging dat die 3 voorstel len hei voorwerp kunnen zijn van eene bespreking is voldoende om te veronderstellen, dat op de zitting van Vrijdag er geen besluit zal kun nen genomen worden. Moest buiten onze verwachting er wel een besluit genomen worden, dan zullen wij de breisters er Ujdig van inlichten, en zoo noodig aide werklieden van de Brei werk huizen oproepen naar eene algemeen e vergadering. De 5 per honderd. Op het oogenblik dat we dit. scliry- ven, hebben onze afgevaardigden m"t de Spinfabrikanten een onder houd gehad te Gent, en zal voor de verduring der levensmiddelen, van af Zaterdag 16 Februari, gewerkt worden aan 5 per honderd moer loon. In dit onderhoud spraken do fa brikanten om de verletdagen in te halen. Dat is door onze mannen ge weigerd. De Staking der Breisters bij De Saedeleer blijft steeds voortduren, omdat deze Patroon nog koppig blijft. Deze Heer verstaat het zoo, dat hy de stakers hunne plaats mag doen innemen door anderen, die hij gaat zoeken bij voorkeur op de buiten gemeenten, on daar zouden alle werklieden moeten over tevreden zijn Maar zoo gaat den vlieger niet op, de werklieden hebben ook wat liefde voor elkander en de Vakbon den hebben voor plicht de solidari teit onder de arbeiders (sters) aan te wakkeren. Daarvoor is Mijnheer kwaad en kan nog geen reden verstaan. Dat is de oorzaak waarom die staking voortduurt. Het spreekt van zelf, dat Mijnheer zijn best doet om werklieden aan het werk te lokken, wy zetten de meisjes aan daar geen gehoor aan te geven Het spreekwoord zegt: de poging van den patroon lokt eene tegenpoging uit van den kant der werklieden. En zoo gebeurt het, dat Mijnheer en zijne bedienden die steeds zeggen aan de meisjes, mor gen komen er nog, daar niets van komt. Verkeerde handelwijze. Ik was Maandag by M. De Saede leer geroepen, om den tarief van de Patroons opgesteld in ontvangst te nemer.. Op eene simpele vraag die ik aan De Saedeleer stelde, gebeurde, wat over eenige maanden my op dat bu reel nog eens waste beurt gevallen. Alle soorten van lieve benamingen en ongepaste aantijgingen kreeg ik te hooren. Wij zullen daar niet ver der op ingaan en het op den kerfstok laten van wie het komt. Toch moet het gezegd worden, dat met zulke handel wyze de oplossing niet bereikt wordt. In deze staking gebeurden op enkele dagen tyd zon derlinge dingen. Bastiaens die door zynea eigen persoon zoo goed geprezen wordt, wil van hem doen sproken. Op 4 da- tyd veranderde hy driemaal van gedacht. Maandag vóór de staking. Woensdag en Vrijdag avond tegen de staking. Zaterdag morgend of 12 uren later terug vóór de staking. Is dat geen bewijs van 7slimme- ken te zijn Van Schamelhout heeft ook een tydje aan de molenwiek van Basti aens windmolen gehangen en ver klaarde Vrijdag avond op het bureel van Mynheer De Saedeleer, aan de meisjes die het werk hernomen had den, dat zij mochten werken, terwijl de andere meisjes nog in staking zijn, en Dinsdag laatst heeft hy aan diezelfde meisjes bevel gegeven te staken. Men zou rfaet die veranderlyke menschen hartelijk lachen, kon de, houding van die twee secretarissen geene slechte gevolgen hebben voor de staking. Dft toont eens temeer wat men van die leiders mag ver wachten vernedering en schade ▼oor de werklieden. De Groen Kruisers hebben my op huur-en neus zitten en 't spreekt van zelf dat ze het by iedere gelegenheid niet kunnen ver duiken. Bastiaens is daarvan den uitverkorene. Hy had gehoord dat wij voorstel len aan de Breifabrikanten stuimlen voor loonsverbetering en zoo meer, en Fonsken komt uit zyn baksken gekropen, luidkeels roepende (zoo staat het. in hun blad van Zondag 10 Februari) dat de leiding van het katholiek sjxdikaat moet uitgaan. Men kan wel denken, dat menschen zooals Bastiaens, met zulke groote verwaandheid zeggen en schrijven, wij zijn de goeden, (hij gaat niet 011 geprezen slapen) Wat door den Vak bond van Hand aan Hand voor gesteld wordt is slecht. Dat die jongen groote domheden zegt en schrijft, kan men begrijpen. In de vergaderingen zegde Bas tiaens tot de Breisters Ge moet een vast basisloon met 50 pep honderd van de Brei sters ten minste met 10 0 O overschrijden. Welnu, in zyne zoogezegde over eenkomsten bij de HH. Bosteels en Schoon j an s, zien wy geen enkele aanwyzing, dat die basisloonen ver zekerd worden. Nog meer, Bastiaens roept van schoone overwinningen. De 10 0/0 die de meisjes bekomen by Bostec-is, daar zyn nog al reklamatiën op van de meisjes, en bij Schoonjans is dat hetzelfde geval, geen verzekerd loon. Wanneer Bastiaens op dezelf de manier overeenkomsten by al de Patroons zou sluiten, dan hebben de Heeren genoeg middelen bij do hand om na korten tijd de kleine looncn van do Breisters op het zelfde peil te brengen dan nu. Doch de Breisters zullen aan Fonsken zoggen Handen af De jongen heeft wat aan zyne ooren laten hangen, zoo schryfi liij, dat wy gevraagd hebben, om de werklieden van Labor, die daar aan de moteuis en ander werk doen, er van 1,30 fr. a 1,41 fr. per uur ver dienen, plus de per honderd, hunne loonen met 5 0/0 a 10 0/0 te vermin deren, omdat wij gevraagd hebben om de breisters bij Labor de loonen te betalen van St Niklaas, die aan hetzelfde werk van 180 tot 240 franken per 14 dagen win nen, en do meisjes die op Labor werken weten dat, en 't zyn zy zelf die aan hunnen bestuurder ver meerdering van loon vragen. Bas tiaens kwam als het gedaan was. Zie Bastiaens den kwibus daar staan met zyn kinderstreken dat hy uitsteekt. ARBEIDERS! Leest en overweegt! of een antwoord aan de vuige en go meene lasteraars der Volksvernedering. VRAGEN: 1. Hoeveel werkloozen dor Vrye Demokraton, hebben EEN CENT meer ontvangen dan hunne VIER FRANKEN hoofdsteun hunner kas of Crisisfonds Hoeveel Of zyn het maar alleen uwe poli tieke kefhondjes waar go een deel hebt aan gegeven der Provintie-toe- lage, die vraag wordt me door vor- eenigden uwer Kas zelf gesteld. Deze verklaren nooit een centiem meor te hebben ontvangen dan hun recht voorzien door de Kas. 2. Hoeveel bedroeg desgevallend die som in 1921, 1922 on 1923??? Cyfers als 't U belieft die dienen geboekt te staan in het uitvoerig journaal. 3. Hoeveel dagen per maand heb ben DE BEDIENDEN DER STEDE- .LIJKE WERKBEURS hun tijd die nen te verspillen om orde te stellen in Uwo rekeningen waar geen mensch klaarte kon in vinden Hoeveel dagen voor Uwe Kas Hoeveel dagen voor DE TWAALF KASSEN DER SOCIALISTEN 4. Is het waar, M. Van Schurften haat eendatgetoezichter van 't mini sterie hebt. ontvangen welke uwo te kolossale groote administratie kosten door IJ geboekt is komen be snoeien, gezien go in SCHIJN zulke groote uitgaven had ingeschre ven Is zulks waarheid, waarom en met welk doel??? 5. Heeft de Heer Gouverneur uwe ggggrooto Kas alleen onderrichtin gen gestuurd over de wyze van be steden der Provinliale toelage 6. Hoeveel leden der Socialistische Vakbonden hebt ge reeds dje- nen over te schrijven, sinds liet begin uwer lage, vuile en gemeene persploertery Hoeveel 000 en nogmaals O. Waarom, omdat er bij ons niets gebeurt zonder vooraf gaande toestemming èn der bestu ren ón der leden. 7. Wat aangaat uw Lamme Troef van buikriemen voor werk loozen gesproken, die zo bij ons die nen te maken, Z1JTGEB1J MACH TE EENE GEMEENTE VAN 'T LAND AAN TE DUIDEN MET SOCIALISTISCHE MEERDERHEID, WAAR MEN DE B 1.1 LEG AAN DE WERKLOOZEN HEEFT AFGE SCHAFT??? Hoeveel gemeenten waar de De- mokraten meester zyn Ge kunt Heer Styn Stommerik en heel uw aanhang Uwe buikriemen gerust naar Nieuwerkerken, Hael- tert, Lede, Kerkxken, ecz. sturen, waar uwe politieke- vrienden regel matig en telkenmale tegen de byieg aan de werkloozen stemmen. Te meer waardoor ook deze arme onge lukkige werkers do steun der Pro vince ontnomen wordt, welke in voege treedt op 3 Maart e. k. Te Nieuwerkerken kon uwe buik riemen Cooperatii f, verstaan Lam men Troef ALLEEN HONDERD EN IJFTIG BUIKRIEMEN leveren aan werkloozen die door het gure weder meer dan twee maanden op de straat hebben geloopen en honger geleden hebben, het welke ze te danken had den aan uw boezemvriend M. Per- daens, Groene Schepen en verdedi ger der buikriemen coöperatief. DEZE MENSCHEN DIENDEN NIET TE ETEN, DIT IS GROENE LOGIEK. We zyn benieuwd uw hoog intel- lektueel en zedelijk antwoord te le zen, vrij en vrank mogen we voor uit komen, we hoever niette schrik ken, zwijgen liberalen en katho lieken, zulks gnat ons niet aan, uwo vuige en laffe verdachtmakingen deeren ons niet, werpt dit toe aan uwe vriendjes en verbondene. Maar we CONSTATEEREN iets en zulks is, dat elke week onze rangen groeien op politiek, syndikaal, coö peratie! en mutualistisch gebied en dit zegt, ons meer dan al uw ellendig persgeploeter, die toch in feite maar alleen gericht is tegen de Socialis ten. Namens de Hout ,Bouw-, Gemeng de Vakken, MetaalSteen- en Open bare, Diensten (werkers). Afdeelin- gen Aalst. De Schrijver, Haelterman Cesar Waartoe dient een propa. gandist en waarom Ja, soms verneemt men dit ant woord zelfs vanwege sommige strij dende leden der samenwerking,wan neer men hunne medewerking ver zoekt voor de Propagandamaand Ik zio de arbeiders van beide ge slachten 's morgends naar hun werk optrokken en 's avonds, bij duizen den, na oen dag vermoeienis, terug naar huis komen, en ik denk aan de kampers die zich onder die massa bevinden, en bij hen is het dat vlug schriften, brochuren, dagbladen hoeven uitgedeeld te worden, om hen ertoe te brengen zich de samen werking diep in inprenten Ik weet dat men dikw erf door de lieden on der wie men propaganda maakt, niet begrepen wordt, en dat zulks som mige onzer makkers ontmoedigt. die ons vragen: «Waartoe die piopa ganda bij eene massa die ons niet begrbpen wil Dat waartoe moet uit onze coöperatieve taal ge bannen worden. De samenwerkers noch de mede- 'oelenden zijn liet niet de wij over tuigen moeten de propaganda moet daar gevoerd worden waar de strij der tegen moeilijkheden sloot. Een propagandist der samenwerking mag niet aan boweegredenen te kort schieter:, of dan is liet dat hij zelf noodig heeft zijne opleiding tè vol maken hetgeen zeer eerbaar we zen kan. Boven alles wordt volharding ge vergd men moet stellig weten dat men eene gezonde, rechtvaardige en menscheljjko leer verspreidt, en ook boeit men te weten dat, in zake van samen werkingspropaganda, geene krachtinspanning nutteloos wezen kan ondanks liet norsch onthaal, welk men tegenkomen kan. Gedenkt steeds dat gij tot overweging en na denken dwingen moet. Indien de landman, wanneer hij graan zaait, zegde Waartoe 1 Misschien komt vorst., en dan zai mijn graan niet opkomen tegen over dien twijfel doe ik niets «dan zou de aarde eeneeindeloozo woes tijn zijn. De aanwervingswoek is do oogst, en moet de uitkomst zijn van dezaaiing van het gansche jaar. Hoe meer men tot de geburen, tot de go- buurvrouwen, in de werkhuizen in I de magazijnen, in de kantoren 'op de werven, kortom overal waar le ven en bedrijvigheid heerscht zal gesproken hebben, des te schooner des te weliger zal op den rijpheids- I stond de oogst wezen. Welke edele taak is liet immers j zich aan den opbouw te wijden van eene samenleving waar er noch uit- butters, noch valsche gewichten noch vleiende onwaarheden meer zullen bestaan

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2