Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. 2)anh aan bet liberaal® hatboltek Gouvernement, Mijn Hoekje. De Reactie aan 't werk. In de Kafner. 2-1l' Jaar N° 8. 24 Februari 1924. Annohcen hebben wij 40 milliard schuld, verloren de spaarders 1 milliard 588 millioen, steeg hel brood tot 1,45 frank, en is onze frank nog 20 centiemen waard. Met zulke regeerders moet hel land naar den dieperik I)e kiesstrijd in het Arrondissement Aalst. Partijgenooten 9 9 9 WIE de verdediger der millioenrijke fabrikanten, nijveraars, bankiers, mijneigenaars, enz WIE is de vriend van gansch bel reaklion- nair gespuis dat de achturenwet de luiaardswet durft noemen 1 WIE I)e fameuze christen demokraal MINISTER MOYERSÖEN. Prijs per 'nimmer 15 centiemen. EECET EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2* bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond. 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal a IIANÜ IN HAND-, Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostch eekrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand»», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Alhoewel de kiesstrijd in geheel het land uitermate geweldig zijn zal, toch zal hij bizonder in het Arrondissement Aalst scherp en bitter uitgestreden worden. De liberale zetel staat hier voor zeker onvast en waggelend. De liberale partij, welke ieder grein tje democratie verlozen heeft, staat voor eene sombere en donkere toe komst. Alle krediet heeft zij bij het volk verloren en Mijnheer Robyn die hier verkozen geweest is door het aparentement, zal waarschijn lijk een bokkensprong pakken in 1925. De Daensistische partij, min of m er bewust van haar verdwijnen, grijpt als een razende dre.keling, alles bij de hand om zich boven water te houden. Hare politiek is als die van een waanzinnige. Alle vuile middelen zijn hun goed om kabaal te maken. Van gezonde en degelijke politiek is bij hen geen sprake meer alle verantwoorde lijkheidsgevoel schijnt ze verloren te hebben. Hun zetel teiug, hoe en op welke manier ook, is hun eerig objectief Of dat lukken zal Met volle grepen strooien zij het geld kwistig rond door affichen en bladen, alhoewel het inkomen hun ner partij heel klein moet zijn Dat doet nadenken Hun strijd is bizonder gericht tegen de Socialis ten. Welle, DenderhouUm, Neder- hasselt, Aspelaere zijn zoo nog hunne belangrijkste gemeenten Maar ook hier wordt het parool al gemeen HET IS GEEN AVANCE MEER Hun ver bot d met de Front-partij zal ook al niet veel bijbrengen, evenmin als hunne vlaamschgezinde politiek. Wij, Socialisten, alhoewel van een ander standpunt uit. hebben ook Vlaanderen lief èn zijn volk èn zijn land. De reactionaire politiek van Minister Moyersoen zal voorzeker geen deugd doen aan de katholieke partij. Het ging in den tijd beter van Minister Wauters, toen a De Volksstem heele karrevrachten eugens kon afgieten, dagelijks, op de kap van den Minister der Werkliedei partij en de boeien daarna kon opruien tegen 'c Socialisme. Nu zal garschdebj- I wuste werkersklasse als één man 1 rechtstaan tegen de katholieke partij, tegen hun Minister van 1 't duur leven, tegen hun aanval I samen met de liberalen op de 8 uren werkdag, op het kosteloos ouderdomspensioen, enz. Baron de Béthune mag zijne fijne politiek voortzetten bij de landbouwers en op den huiten, Mijnheer Van Schuylenbergh mag in schijn met woorden-eene werkerswet verdedi gen, dat alles kan niet beletten, dat de katholieke partij een ach- teruitgarg te gem ret gaat. Nooit heeft er de S rcialistische partij schooner en beter voorge staan, nooit heeft de toestand zoo voordeelig giwtest als r.u. De werkersklasse heeft i u aan den lijve gevoeld wie hunne ware ver dedigers waren 1 van hun belan gen èn voor hun bestaan als mensch. Dat het Socialistisch woord klinke machtig en luide Dat de roode vlag wappere, grootsch en statig Zij draagt in hare plooien de redding, de ontslaving der wer kende klasse. In 1925 zenden wij niet éer.en maar twee vertegenwoordigers naar de Kamers. A. Vvverman Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het ut. Aalst.die de belangen der werklieden verdedigd. drukkers en uitbuiters en dezen versmaden die hen hunne verlos sing aanprediken. Maar van dag tot dag wint het Socialisme toch veld, en eens breke de dag aan, dat wy sterk genoeg zijn, om aan die onver- I diende weelde paal en perk te I stellen en de zwoegers een beter leven te bezorgen. Zulks gebeure, hoe vroeger, hoe liever. j Friederik. Ze was gescheiden van haar man, een Amerikaansche miljar dair zy was heen gegaan met een paar millioen franken in spe- cieön en met voor evenveel waar de in gouden en diamanten siera den. En nu danste zy in eene groote feestzaal om geld te verdienen om te kunnen leven en dit onder den familienaam van haar gewezen echtgenoot Deze spande een proces in, 0111 haar te doen verbieden zyn naam nog te dragen, en vooral onder zijn naam niet meer te dansen. Dit proces is gepleten voor de Rechtbank te Parys en den man heeft zyn pleit gewonnen. Maar wat ons getroffen heeft is, dat den advokaat der vrouw heeft aangehaald, dat ze verplicht was te dansen 0111 haar broodje te ver dienen, want zy heeft jaarlyks noodigom televen 894 duizend frankenvoor onder houd van kieederen, en 90 duizend-franken voor levens henoodigheden l Wat blieft Waarom haal ik dit aan Enkel en alleen, om de werk lieden en kleine boeren er op te wyzen, hoe en op welke wyze, de ryke lui omspringen met het geld. Verbrassing by den eenen, veel te kort en zwarte armoede by de anderen. Sommige moedors kunnen hun kinderen niet het noodive voedsel geven, zien ze verkwyncn en soms van gebrek naar liet kerk hof dragen, terwijl anderen niet weten wat aanvangen jmet hun overvloed. Zeg, vriend lezer, is zulks niet redelijk 1 Wy, Socialisten, klagen derge lijke toestanden aan wy stellen ons voor de hedendaagsche maat schappij, zoo te veranderen,waar in DIE wantoestanden zullen onge kend zyn en er voor de arbeiden de massa een beter en welstellen- derleven zal bestaan. Dat is den strijd van 't Socia lisme, daarom is hy ontstaan, maar ook juist daarom zyn de socialisten de grootste vijanden van de kapitalisten, van de goei- levers, die niets voortbrengen, maar het meeste en het beste zicli toeëigenen. Nu is hot z«o die niets doet gaat met de beste brokken loo- pen wie alles voortbrengt, ont vangt den afval, den overschot. Wie daartegen opkomt is socia list. Velen zyn voorzeker socialist zonder het te weten, daar ze van ons gevoelen zyn. Waarom zyn ze niet by ons 1 omdat ze ongelukkiglijk nogho- p»n, dat de rijken, de grooten. dc bezitters, van hun voorrechten zullen afs'aan. 0111 hen te helpen naar omhoog klimmen omdat ze kyken naar den kant hunner ver- Leest vervolg onderaan 2de kolon. De achturendag ot' de wet van 48 uren week voor de arbeiders, mocht wel eene der schoonste her vormingen genoemd worden die de werkersklas ooit konde. Ontnomen aan het kapitalisme door eigen werk en wilskracht mo gen wij er dus terecht fier over zyn en zo verdedigen tot het uiterste toe. Doch in deze laatste tyden zagen wij de meeste afwijkingen en on rechtvaardigheden tot het.toepassen dezer wet zich voordoen. In plaats van zo op eene betere en sterkere basis te kunnen plaatsen, zien wij ze reeds trapsgewijze ver zwakken om weldra volledig ver trapt te kunnen worden. Zoo is het dus dat een eerste wets ontwerp voorgedragen door den Heer Reaotionnair Devè e, liberaal volksvertegenwoordiger en een tweede door onzen Heer Moyersoen, katholiek Minister van het goedkoop leven het licht zien en strekken tot afschaffing van hetgene dat wij na zoo vele jaren strijden bekwamen en die gelukkiglijk in de sectiën der Kamer zyn verworpen gewor den. Eene wet dus die ons arbeiders, rust schee kl in evenredigheid van onzen geleverdon arbeid, mag dus voor onze bewuste arbeidersklas niet langer bestaan. En nochtans hielpen deze zelfde verdrukkers der arbeidersklas mede tot het stemmen dezer demokrati sche wet die zij toen voordeeliger aanzagen tot het winnen van hun nen kiesstrijd. Verder beweren deze heeren kapi talisten, dat de toestand van het land zulks niet langer toelaat en om ons arm België te kunnen redden er inaareen middel is, en het isvoort brengen. En waarom is er maar een middel om ons uit onzen neteligen toestand waarin zy ons dompelden te kunnen redden Wel heel eenvoudig omdat wy reeds de groote meerderheid der belastingen betalen en wij nog niet bij machte zijn om volledig hunne gemaakte schulden te dekken. Zy willen ons dus wijs maken dat met meer uren werk de levensmiddelen »>n ander benoodigheden in, aanzien lijke wijze zullen verminderen, en dat dus van dieuentwege de w aarde van onzen frank zal vermeerderen en wij dus eindelijk betere tyden zullen kennen Doch, beste makkers, dat is de zaak niet, dat is de kwestie uiet waarom zy den achturénarbéidsdag willen vernietigen. Het is alleen omdat zy niet kun nen dulden dat een arbeider een menschelijk leven geniet. Wij zou den opnieuw gel ijk vroeger van 's morgens tot 's avonds moeten sla ven om slechts eene korst droogen brood te kunnen verdienen, terwijl zij het kapitaal gewonnen op ons zweet op de schandaligste wijze zou den kunnen verkwisten. Dat is hun doel en daarheen w illera zij met ons. Doch, makkers, wij van ons» kantzuilen niet laten dulden dat er ooit iemand zal zyn om deze groote hervorming af te schaffen. Duizenden vielen onderhetzw aftlé •van het kapitaal en nog duizenden zullen bereidwillig hun werkers- bloed ten pande geven om met hand en tand mede te werken om ectfs aan deze schijnheilige demokrafcn te toonen dat wy slechts onze rech ten willen en ze dus daarom ook verdedigen. Leve de aehlurenarboidsdag die slechts geluk en vrede brengt in alle werkersgezinnen. Frans BLANCKAERT. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel Nichels Talrijke reizigers klagen erg over de volgende feiten die vöOfkóirfeh in de statie Denderleeuw a) Het afgeven der weekab'ó'nrfé- menten des Zondags is gebfekklg ingericht; slechts één bediende is or mede gelast en heeft terzelfder- tijd telefoon en telegraaf te bedje- nen, wat veel tijdverlies voor *<fé werklieden medebrengt b) Het in- en uitgaan der leizigêrs gebeurt langs een en dezelfde deifr, wat op sommige uren van dén dafr zoo'o drukte medebrengt, alsdat hot onmogelijk is er in of uit to geraken en ook veroorzaakt dat vele reizi gers hun trein missen c) De tunnel is sladig en gel fikt tusschen de 2" en 3" trap een eclife modderpoel. Er bestaat geen vol doende aansluiting voor ae sporeti der treinen. Zou het «Ion lieer minister gelieven deze grieven te onderzoeken en maatregelen te nemen om die toe standen te doen ophouden Antwoord a) Het is maar 's Zondags, tuS- sche» C en y uur 's morgens, dat db

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1