Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Uit ISinove. G eeraardsbergen Io den rooden bot. Zitdagen Luisterrijke Tooneelavonden Uil Mei re. Lede. Nieuwerkerken. Denderhoute m. Krembodegem. Uofstade, liet Naaimachien Oproep tol alle Oud-Strijders en Oud-Soldaten. Op en bare Meeting Meerbeke. Burgers en Werklieden 6. Van Dries8Che, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. op Zaterdag 23 cn Zondag 24 Februari 1924, te geven door den Tooneelkring Kunst, Licht en Vryheid ten lokale Hand in Hand Begin Zaterdag om 6 ure en Zondag om 5 1/2 ure. Men zal opvoeren 1. Het verloren'Miitnebrief- je, blijspel in één bedrijf door Gust. Hendrickx. 2. Vorstenplicht, Thesis in één bedrijf door N. De Tière. 3. Kalverliefde, Blijspel met zang in één bedrijf door E. Matthys. Socialistische Propagandaclub en Spaarkas HEDEN ZONDAG, om 2 ure na middag, bij Odilon Van do Steen, Nieuwstraat. Algemeene Vergadering. DagordeWerking onzer Spaar kas en regeling «-Recht en Vrijheid*. Gezel Jan Bekaort, arrondisse ments secretaris zal do vergadering 'bijwonen. Elkeen moot aanwezig zijn. Het Bestuur. Socialistische Propagandaclub en Spaarkas. ZON D AG A AN ST A A N DE 2 M A A RT om 10 ure 's morgens, in het Volks huis, bij de SERRE, Statieweg. Belangrijke Algemeene Vergadering. Dagorde 1. Het blad Recht en Vrijheid 2. De Propaganda. 3. Verkoop van het blad «.Vooruit* Gezel Jan Bekaert, arr. secro taris en Makker Willem Meyer, uit Gent, propagandist van het blad «Vooruit* zullen de vergadering bijwonen. Het Bestuur rekent er op, dat alle leden zullen aanwezig zijn, en elk een nieuw lid zal medebrengen. De vergadering is van hot groot ste belang. Dus allen op post. Het Bestuur. Strijdpenning. Gezongen in 'i lokaal door Cry souile Loon en Alfons en Luwaert Frans, rondgohaald door Mario Do Vuyst 4,50. Verloden Zondag hadden weeene algemeene vergadering voor onzen Propagandaclub, gevolgd van Tom bola. Onze leden waren bijzonder op post. want het was voor eene bom volle zaal dat onze makker Laureys Leon, uit Aalst, eene welbeizrepene rede uitsprak, over de werking van de Provinciale Raad. Hij ranselde bijzonder de katho lieke afgevaardigden af, hun ge ploeter, hun verraad tegenover de arbeidende klasse, aan den schand- i •paal er mede zegde spreker. Dat de aanwezigen makker Lau reys goed begrepen hebben, bewees hun onophoudend handgeklap. Daarna kwam onze makker Pol j De Schryver aan de beurt, met zijne eenvoudige maar goed te begrijpen werkerstaai, handelt hij over de werking van het gemeentebestuur van Nieuwerkerken. Onz" Pol had het goed voor, wan neer hij sprak over het geploeter dat de g'oene politiekers voe ren. Het is niet voldoende, zegt spre ker, met aan onze werkersbevolking van Nieuwerkerken te komen zeg gen ik zie u gaarne,' er moet liefde bij zijn, zijtge zulks te verwachten van de groen-gelen Neen, duizend maal neen Wanneer we hunne handelwijze nagaae, op welke wijze onze onvrijwillige werkloozen wor den behandeld, dan kunnen we, als arbeiders, hun met niets anders be stempelen, dan dat zo de knechten der rijke lui van Nieuwerkerken zijn, ze helpen rechtstreeks mede aan de verarmoeding, aan de slaafsche onderdrukking. Zetten wij ons dus sterk, vullen we onze rangen in dichte drommen, opdat we onze vijanden eens en voor goed afslaan, en de zege is aan ons. Deze enkele maar doorslaande woorden zullen onze leden van den Propagandaclub aanzetten, onver poosd te werken voor degrootma- king der partij, voor de volledige overwinning op onze gemeente. Na deze vruchtdragende vergade ring wierd er ook aan don strijdpen ning gedacht, dewelke na het zin gen van een lied door Bonoit Van Vaerenberg en Julia Do Schryver 25,82 fr. opbracht, De warboel en 't krakeel in de Daensisten partij duurt hier voort. Somtijds gaat het ook al met eene vechtpartij gepaard. Zij geraken et- maar niet uit, om een lokaalhnudor te benoemen. Hunne samenwerken de maaldetij sr.tat ook bepaal 1 te koop. Hunne partij welkezt osterkuit den gemeentekiesstrijJ is gekomen loopt een ware catastroof te gemoet, welks invloed onvermij b lijk moet gevoeld worden met de aanstaande kamerverkiezingen en (jje ten goeJe zal komen der Socialistische pirt;j. De katholieken roeren en poeren. Alhoewel de electricibit ge steradis. zal hij er toch niet komen, zij krijgen geen krediet Veel kan hier gedaan worden kasseien en waterwegen laten veel tewenschen, b. v. op den Dries, in de Loobeke, in don Anderenbroeck, enz. Waarom .maakt Doktor Pauwels hier geen gebruik van zijn macht Een uit de Vondelen. De goddelooze Socialisten Mijnheer Van Opdenboseh schrijft in De Werkman in don loop van een hoofdartikel,...maar intusschon- tijd waren er heelo massa's werklie den overgeloopen naar het godde looze S >cialismc Ziedaar nu Jozuietenstrekon 1 Het Socialisme, Mijnheer, heeft met al die fanatieke golsdienston niet veel te makenen 't is ons van weinig belang, wie er gelooft of niet gelooft. Het Socialisme heeft enkel e-al leen voor doel: DE INTELLECT U- EELE, DE MOREELE EN DE PHY- SIEKE OPLEIDING DER WER KENDE KLASSE. Bericht aan de leden van den Ziekeitbond. Van af her'er. Z >:v ag, zal er ee i nieuw- b ide, Vic or Van Mespel- gem, de bi drage van de i Zi ke - bond afhalen. Het Pestuur. Soc. Propagandaclub. HEDEN ZONDAG dringende algemeene vergadering, in het lo kaal. DAGORDE. De coöperatieve propaganda en bespreking huisbe zoek. Wij rekenen op (Je opkomst van alle leden, want liet is in elks be lang. HET BESTUUR. Strijdpenning. Lied gezongen door Jozef Calle baut op het huwelijk van Madeleine Vermeir en. Gustaaf Bombeeck, te Lebbeke.Ik ben te oud, ron Jgehaald door A. Los en Frans Vermeire 20,25. Omdat de vrienden van Leb- bcke inet de kiezing hun plicht zou den doen on. roepon, rood is ons brood 10,00. Omdat Paulinus eerste partie heeft gezongen en stillekeijs .zweeg 0,25. Omdat George wat minder zou bas sen aan do tafel en me.or zou eten 0.25. Omdat Paulinus zijn plichten zou vervullen en zijn schoonbroeder een kebber bezorgen 0,25. Omdat Frans toekomende keer wat minder konynenkoppen zou eten en wat mf er ander vleesch 0,25, Halte la, mannen van Lobbeke, heeft Hofstade zijn plicht niet ver vuld met Madeleine aan't hoofd on den doktor mot de our in de hand, wat denkt go van ons, mogen wij binnenkort meteenige zangers te rug komen 0,25, van onzen TOMBOLA, is is zichtbaar by JEK BEE RENS, Niemvstraat, lit. KOMT ZIEN! KOMT ZIEN! Wie het wint, heeft 5 jaar waarborg, en wordt het aan geleerd. Dit alles kosteloos. Wie nog geen loten ge kocht heeft, zal zich moeten haasten. Trekking einde Maart. Prijs per lot 0,50 fr HEDEN ZONDAG, 24 Februari, om 9 1/2 ure 's mor geus, in liet lokaal by JEF BEE- RENS, Nieuwstraat, 13. Spn-ker Gust Balthazar,Oud Strijdt r, Schepen der Stad Gent. TEGENSPTAAK VRIJ, Strijdpenning. Een lied gezongen door Leopold Slock en rondgehaald door hem zelf 4,02. Een lied gezongen door Leon Ba, skens en hem zelf by Leopold Slock 3,85. Lied gezongen door Leon Baeskens en rondgehaald dooreen Piquour bij Slock Pol 1.00. Gezongen door Cisken en rondgehaald door Temmerman en Baeskens 3,10. Ge zongen door Tie.sto en rondgohaald door Albert Van Steenbrugge 4,50. Gezongen door Pierre Lammertyn en rondgehaald door hem zelf bij Slock Pol 1,90. Omdat Mathilde San- glan goed gedanst heeftop de trouw, feest van Wantje Leutle zijn doch ter 0,50. Lied gezongen door Lisken cu ronlgehaald door Pierre Lam- inerlyn by de schaliedekker 1,00. l.iod gezongen door Van Mullem Leon en rondgehaald door den Blau wen 1,15. Omdat de Voorzitter van het liberale syndikaat zoo goed de achturendag verdedigt 0,50. Omdat hy ging smeeken om 9 uren te mogen werken 0,50. Omdat hy wel 18 uren zoo moeten werken voor hetzelfde loon 0,50. Totaal fr. 23,SI2. Voor het muziek. Omdat Remi een geitesprong ge daan heeft 2,10. Omdat Remi bi- dronken was den dinsdag avond 1,00. Omdat Remi zijn schoenen v r loren heeft 0,25. Omdat Remi zyn kousen kapot waren 0,50. Omdat Remi alleen niet te bed kan gaan rust n 0,50. Omdat Ccuterick en Le- févre, Remi hulp gegeven hebben, om hem naar 't bed te doen 0,50. Om dat Mathilde goede tommate soep gemaakt heeft voor Remi te redden 0,25. Omdat Remi maandag zijn trein verloren heeft, geeft hij 0,25. Totaal fr. 5,35. S. M. VERBROEDERING. AfdeeJing De Redding Ninove. Bericht aan de Sam en werkers. De uitkeering van den BROOD- DEEL, tweede Semester 1923, zal ge daan worden op volgende dagen Dinsdag 26 Febr. van 1 tot 125 Woensdag 27 van 126 tot 250 Donderdag 28 van 251 tot 375 Vrijdag 29 van 3761. einde Telkens -van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uren. Men is verzocht het aandeelboekje en het broodbookje mede te bren gen. HET BESTUUR. De Waarheid is ons Wapen, Rechtvaardigheid ons Doel. Zoo staat er in groote letters geschreven in het lokaal der Chris- ter.e Volkspartij te Aalst, 't Kon zijn dat in den tijd der gebroeders Daens en andeten deze macht spreuk itls van beteekenis had, maar sinds het roer dier partij dcor anderen werd in handen genomen en sinds hunne samensm.ltir.g met Fronters, Vlaamsche Nationalis ten en andere rommelzooi, werd die spreuk eene echte blrsphemie in den mond dier politieke helden. In hun bladje van verleden zon dag gewagen ze van eene benoe ming in da S.aats Middelbare Meisjesschool. De onwaarheden en sltchte voorstellingen die zé om trent deze zaak maken zijn zoo in 't oogspringend, zoo met opzet verkeerd gedaan dat elk eerlijk mensch voor dergelijke onwaarhe den en moedwillige verdraaiden moet walgen. Die verkeerde uitleggingen te rechtwijzen ol er op antwoorden ware ons wat te veel gevergd, men diskute.it m.t eerlijke menschen maar voor gemeene lasteraars haalt men eenvoudig de schouders op zo ader er zich aan te storen. De Invalieden, VI.-Oud-Strij ders en Soc. Oud-Stiij Iers in deze zaak betrokken zullen in elk geval een klaar denkbeeld kunnen vor men over het WAARHEI DS- en R EC HT V A AR DIG H E l DSGE VOEL dier politiekers, die moest men ze willen gelooven, ALLEEN de eerlijkheid in pacht hebben. Moeten ze op die manier trachten aanhangers te winnen voor hun re politieke strekkingen, dan zullen ze het wis en zeker ver brengen. Wij socialisten wachten hen ge lust af. De uitslag hunner gemeene ploeitenstrekcn kan niet twijfel achtig zijn. Recht door Zee. KARNAVAL. Naar aanleiding van het afschaf fen van de Karnaval ontvangen wij vanwege een orgelbaas een naam loos briefje. Hoewel we niet ge woon zijn op naamlooze brieven te antwoorden, toch willen w ij voor deze maal van deze gewoonte af zien en onzen naamloozen brief wisselaar te woord staan. Eersten vooral mijn goede vriend moet ik U doen aanmerken, dat gewis de socialisten hebben gestemd voor de afschaffing, maar gij vergeet dat de socialisten niet de meer derheid zijn in den gemeenteraad en zij dan ook de hulp van ande ren .noodig hadden om dit voor stel er door te drijven. Uwe opmerking aangaande het Bal Masqué der liberale partij, ik ben het met U volkomen eens, af schaffing is afschaffing voor ieder een, en dan moeten zoowel rijken als armen, kleinen als grootenzich daaraan onderwerpen, maar gij zijt aan een verkeerd adrts als ge spreekt over het toelaten tot dit bal der leden der liberale vakbon den, dt welke zooals ge verklaart en ge schijnt er iets van te weten, vroeger uit dit lokaal werden ge zet. Gij zijt een werkman schrijft ge. Ik wil het goed gelooven, beste vriend, maar waarom stelt gij de vraag niet eens aan den Voorzit ter van uwe Liberale Vereeniging, uw schrijven laat mij toe te veron derstellen dat gi] daar zijt aange sloten, misschien zal die U kun nen antwoorden en uitleggen waarom de leden van dien vak bond thans toegelaten zijn, ten na- deele van de andêre bazen die daar door geen verteer in hunne her bergen hebben. Uwe opmerking over de veel vuldige bal's door liberalen en katholieken ingericht. Nogmaals t'akkoord, uwe opmerking is zeer juist, maar ik ben niet van akkoord met uwe opmerking, dat wij socia listen door de afschaffing van Karnaval de tering en verteer van zoovele kleine menschen te kort doen. Bij het afschaffen van Karnaval is onze bedoeling alleen de ver beestende vermaken af te schaffen, dat wij hierom gelasterd worden kunnen we aannemen, maar dat mag ons daarom niet beletten onze plicht t; doen. Dat wij de bal's hebben afgeschaft is eene grove leugen, integendeel, wij hebben het verklaard bij de afschaffing, dat wij zelf bereid zijn opofferin gen te doen om andere feestelijk heden in te richten waarbij al de neringdoeners zouden baat gevon den hebben. En waarom zouden de orgelbazen niet doen wat door anderen reeds zoo dikwerf werd gedaan, namelyk een schrijven richten tot het gemeentebestuur om op de Karnavaldagen te mogen bal spelen. Als private bal's worden toegelaten op die dagen en dan nog gemaskerd en verkleed, dan kan niemand er iets tegen hebben, dat ook diegenen die bij het hou den van bal's hun brood moeten verdienen op die dagen bal hou den. Ik heb io de mate van het moge lijke getracht U nu te antwoorden op uw naamloos brielje. Wees in het vervolg wat openhartiger en steek U niet meer weg achter een naamloos schrijven. Wij staan steeds ter uwer beschikking om met U over die zaak te spreken. Pol. Muziek* Gezongen door Gustaaf Spinael cn rondgohaald door Cyriel Cardoen bij Timmermans 5,15. Gezongen door den heer Edmond Gils, het lied Achel-De Peeken bij Wannes Poepla en door hem rondgehaald 6,24. Hot zelfde lied door denzelfden heer gezongen by Gustaaf Bovdens 4 50. Gezongen door Desiré De Meyer De MulderZoë van Amerikagekomen rondgehaald door Uvttendaele Vie- tor in het lokaal 16,25. Vrienden uit De troit doet uw best, door den vriend Kot jen 1,00. Baarklted Gezongen door Henri Mattens, ge* speeld door Joseph Praet in hel lo* kaal. Soloslim gespeeld dooro- Ven der Meersche, de medespelers Ste vens Cyriel en Louis Van der Meer sche 0,60. Wie doet er mede tot aan de kiesing. Stevens Leop. 5,00. Schietecat O. Gust. 2,00. Van den Bossche Theoph. 0,50. Buy! Petrus 2,00. Gottemans Richard 1,00. Simon Petrus 1,00. Stevens Victor 10,00. Buvl Jos. 1,00. De Coorde Frans 1,00. Totaal 23,50. Ministér Moyeraoen wil niet enkel de werklieden duur brood deen eten, hy wilt hen ook verplichten meer dan acht uren per dag te werken, om misschien wel terug te komen tot den arbeids dag van 12 en 13 uren, en nadien tot do echte hongerloonen van voor den "Oorlog. Wanneer lezen wy eens in de weekbladen onzer stad, dat Moyersoen de minister is van het duur brood, de kostelijke suiker, da jange werkdag en de lage loonen, in den woord, dat Moyersoen mini ster is om de arbeiders te pesten. Theunis. De bevoegdheid heeft het zoo ver gebracht dat onze frank dagelijks daalt in waarde, en de weekbladen onzer tegenstrevers in onze stad hebben tot hiertoe nog nietgesohre- ven dat het de schuld is van Thetf- nis. Moyersoen en Cie, dat de toé* stand in ons land van slechter tot slechter wordt. Nochtans toen er socialisten in de Regeering waren, las men wekelyks in de klerikale bladen van hier eu elders dat het door de schuld der socialisten was, dat ons land zich niet spoedigor kon herstellen van de geledene verwoestingen gedurende den oorlog, alhoewel dat ten dien tijde, men bestatigen kon dat het leven van maand tot maand goed- kooper werd en de wissel ons gun stiger was. Andere bevoegdheid. Minister Neujean die er in gelukt is, de grootste ontreddering ie bren gen op den ijzeren weg en die ook met de klerikalen 't akkoord is om te schelden op de socialisten en hen uit to maken voor Mibekwamen en nog meer. S. M. Verbroedering. Mans- en jongenskostumen aan de voordeeligste prijzen. Verzorgd werk. Elk wie zich socialist noemt, zou niet elders mogen koopen, dan in den kloerwinkei van De Verbroe dering Strijdpenning. Belangrijk bericht. - De party- genooten inzenders van strijdpen ning worden verzocht in 't vervolg geen NAMEN of TOEN AMEN meer te vermelden in hunne zetten. Strijd penning beteekent PROPAGANDA en medewerking tot verheffing onzer gedachte anders niet. Zetten in de welke geen rekening is gehouden van hoogerstaande;, bericht gaan in de scheurmand. Zeven zetten getoekend R. E. N. kunnen niet opgenomen worden om reden te veel persoonlijk 1,75. Voor de lustige Vrienden. E. Van Eesbeek 10,00. A. Van Op pens 5,00. Voorde Vrouwenbond. Gezongen door Juliette Bvgaert bij R. Vercleion 4,00. Door de zelfde bij Ph. Abé 2,00. koopt uwe Schoenon BIJ van Volksvertegenwoordiger Alfred Nichelo. TB AALST. lederen Zaterdag van 9 tot ll ure "s morgens, in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. GRBRAARDSBBRGBN'. lederen le Maandag der inaand, van 9 tot II 1/2 uren morgens, In het Volkshuis, Groote Markt. MNOVK. lederen le Dinsdag der maand, van S tot lü ure 's morgens lu het lokaal De Redding Ueeraardsbergscheetraat SOTTEGBM. Klken 2e Dinsdag der maand van s tot 10 ure s morgens, bij Jet Beereo», Nieuwstraat, 12. N. B. Voor dringende zaken is het adree van Volksvertegenwoordiger Alfred NiCHBLS Ereuibodegemsfraat U, Aalst.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3