Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. VOOR HOELANG Inhuldigings- Feesten. Mijn Hoekje. ï\e Ja;T \7° 19. Prijs per nummer IS centiemen. 23 Maart 1921. Annoncen üe Kentering der ge- daehten op den huilen. Lessen van tie Krisis. Partijgenooten HET ZOMERUUR RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke .nil on een 4 fr. pér regel opl°en 2: bl yd zij do, 2 fr. op 38en 4f bladzijde. Reklainen volgens overeenkomst. Alle brietwissèlingen moeten elke week vóór Woensdagsavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongftteêkënaë"brieven worden niet opgenomen. Berichten over workstakingen on grieven moe ten dror de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal IIAN1) IN IIANDMolendries, Aalst. O BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostoheckrckoning N1 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand., Molendries, 11, AALST I I ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 I jaar 7,75 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het Zól niet weinig menschen verrast hebben dut Theunis die in de Kamer de kwestie van vertrou wen sttln'e en zich door de meer derheid hot verlangde vertrouwen zag weigeren, opnieuw is aange duid gev orden om een nieuw mi nisterie cp de been te helpen. Daan oor moet men tcch wel de or.misb; re man zijn. Theunis heeft zich niet vruch teloos laten plagen, en met het mei rendeel broeken van het oud kabinet he ft hij een nieuw aan eengelijmd. Het nieuw ministerie is ge vormd. Het nieuwe verschilt niet veel van het oude. De veranderingen zijn dat Jaspar vervangen is floor den liberaal Hymans, een aanhan ger van zijne buiteilandsche poli- tiek, Frar.ck door de katholiek Carton, Benyer door zijn katho lieke vriend Poullet en Moyeisoen d'ior zijn broeder in Christus Tchc ff n. Het nieuw ministerie is welge vormd, maar hoofdzaak is het dat het kan leven, dat het kan steunen op eene parlementaire meerder heid. Wij vragen ons af in wat het nieuw ministerie wel mag verschil len van het oude, om de parle mentaire meerderheid terug te win nen, die het oude verloor. Van p^rsonnagies weinig of geen verandering, 't zijn dezelfde of van dezelfde sooit. Zal de werking, zal de politiek anders zijn Hoe kan dat een oogenblik ver ondersteld worden als we zien dat dit herlapt ministerie Theunis er gekomen is door den wil en de drukking der katholieke-'.iberale reactie. Met Theunis en 't meerendeel zijner oude ministers terug te roe pen, is deze natuurlijk in hare rol gebleven. Maar de christene democraten, zonder dewelke het katholiek-libe raal verbond geen meerderheid heeft, wat doen zij er bij Zij stelden er eene eer in den moed te hebben gehad het mini sterie Theunis Masson te hebben omvergeworpen, en ze riepen het luid om door iedereen gehooid te worden, dat dank aanhen,geene andere regeering dan eenedemo- kratische nog mogelijk was. Met de socialisten zouden ze geen ministerie vormen, want ze zouden aan deze te vetl minister zetels moeten toekennen, maar ze zouden wel zbn da^ erop eene andere wijze een beter ministerie dan het omvergegooide tot stand kwam. Als Theunis weer aan 't hoofd van de regeering zou willen staan, zou het een andere Theunis moe ten zijn. De achturige arbeidsdag zou moeten streng toegepast worden. De slechte voorschriften betref lende het werkloozenfonds zouden moeten ingetrokken worden. De sociale verzekeringen en de pensioenen zouden zonder dralen moeten behandeld worden. De kwestie van de bedrijfsecm- missies zou moeten worden opge lost. De besparingspolitiek zou niet ten nadeele der sociale hervormin gen mogen zijn. De loonraad voor het personeel der ijzerenwegen zou moeten wor den bijeengeroepen. Anders zou Theunis niet op de democratische rechterzijde m gen tekenen. Dat hebben wij allemaal kunnen lezen in «De Tijd het blad der christenen. Wij zeggen nog niet alles. Jaspar zou niet mogen vervan gen zijn door den liberaal Hymaos en Masson zou geen minister van Justicie mogen blijven. De katholieken mogen in gem geval aannemen dat die twee portefeuilles in de banden der libe ralen blijven schreet De Tijd. Theunis heeft daar zijn broek aan gevaagd, hij heeft zich tot niets van hetgeen hoogervermeld programma behelst willen verbin den, hij heeft Masson het departe ment van Justicie gelaten, Jaspar vervangen oor Hymans, hij heeft evenveel ministerportefeuilles ge schonken aan de liberalen als aan de katholieken en. de christenen hebben niettenin toegestemd zich in het alzoo t'hoope gelijmd mini sterie Theunis-Masson te laten vertegenwoordigen door Tchoffen, en hebben dus ook op hunne hulp laten rekenen om dit ministerie eer e parlementaire meerderheid te bezorgen. Maar we zijn er niet zoo zeker van dat de ontgoochelde christene arbeiders het lang zullen gedoogen dit hunne leiders de werkerszaak verraden om eene voor de arbei ders ongewenschte regeering te be houden, dat zij het goed zullen vinden dat hunne leiders het vor men eener arbtidersregeering. samen met de socialisten, afwijzen om aan de eischen der liberalen, welke zij zelf overdreven en pre tentieus vknden, te voldoen. 't Is dus best mogelijk dat Theu nis niet zal vermogen langen tijd aan de drukking der democratie te weerstaan. De gedachtengarg der huiten lieden heeft met de laatste jaren eene groote verandtrirgondergaan. Om zich daarvan een gedacht le geven, moet men zelf dat leven meegemaakt hebben. In Le Peuple verschenen daaromtrent ook reeds eenige arti kels Au Pays des Fraises van Vandervelde en Doms, waaruit veel te leeren ïs. Wat was de gees testoestand dier menschen toch be krompen en wat ellendig leven had den die werklieden niet Voor enkele stuivers per week arbeidden ze 15 a 16 uren per 'dag bij de grote boeren. Op iedere hoeve was er een eer ste knecht, die het vertrouwen des meesters genoot en 's morgens zijne bevelen ontving. Om zijn graad te doen op merken, droeg hij des zondaagsch, •.vanneer hij ter kerke ging of als't bij uitzondering gebeurde, eene pinte ging nemen in eene na burige herberg, een kerkennings- teel.en soort zikdoek.of iets der gelijks. Noch h j, noch de ander knichten konden jaailijks zich een nieuvv pak kleeren koo- pen van hun loon. Zij kregen zoo bij tijds een halfversleten k s uum van den boer of diens zoon ook mochten zij een stukje land bewer ken, om enkele aardappels te plan ten voor hun gebruik. Hoe ongelukkig moest het ge steld zijn met die menschen hun huisgezin vrouw en kinderen Met de meiden was het dan nog erger die verdienden haast niets en dikwijls wierden zij schaamte loos buitengcwalst wannéér zy een tijd als voorwerp gediend hadden der lage driften en er iets verwacht werd... Des Zondags ook moest er ge werkt worden en was er slechts 's ramiddags enkele uren vrijen tijd, die dan moest dienen om de Vespers en de goddelijke diensten oij t; wonen... Al deze menschen waren geen letter geleerd, bekrom pen in doen en denken, steeds on der de voogdij levende van pastoor en godsdienst. Hun dorpje, met zijn kerk en zijn omtrek was hun wereld. Weldra weken destoutsten uit naar Frankrijk of naardc naburige steden, waar zij meer geld konden verdiener. De pastoor zegde wel des zondaagsch. dat het slecht geld was en de boeren voegden er bij, dat het gemeen volk was doch daar bekreunden zich die werklieden weinig om zij verdien den meer geld, konden hun beter verzorgen en genoten meer wel stand. Daarbij hadden zij andere gedachten opgedaan en hun blik was verruimd zij spotten weldra met de boeren... Met den oorlog kwam de groot kentering. Ginder op de slagvelden door de vernietiging van alle ras sen, gedachten en godsdiensten, door Inden en ontberingen van al len aard, ontstond een gansch ni u- wen geest. Die buitenwerklieden war n die kortzichtige menschen niet meer van vroeger eens zij te- rug op hun dorpje waren hun op- vattingsvermogcn was schei per en hun oordeel op veel ervaring ge steund zij voelden haat en af keur voor hen voor wien ze zoo veel geleden hadden, en hun bloed vergoten, ook haat voor die groote boeren, grondeigenaars, die toch ook de steunpilaren zijn der ka pitalisten, de schuldigen van-alle onheil. De stoot was gegeven. Zij waren vrijer en zelfstandiger men schen geworden, wanne r zij terug thuis waren. Het Socialisme won veld op den buiten. De macht ea den invloed van de kerk verzwakte. De drang naar meer vrijheid, naar meer ont wikkeling, naar een beter en hoo- ger leven was groot. Heden zien wij, dat het Socia lisme nog voortdurend veld wint en met het landbouwprogramma dat de Werklieden-Partij zal voor dragen voor onze kleine pachtboe ren, die toch ook proletariërs zijn, hopen wij, dit gansch de wer kende klasse van den buiten, den triomf zal verzekeren van het Socia lisme in 1925. A. Vyverman. I11 overeenstemming met de Arr. Federatie zyn de volgende inhuldigingsfeesten besloten ge worden Inhuldiging der VLóG van den SOCIALISTISCHEN PROPA- GANDACLIIB, MEERBEKE, op Zondag 25 Mei. Inhuldiging van het NIEUWE GROOTE VOLKSHUIS van GEE RAARDS HERGEN, op Zondag 20 Juli. Inhuldiging van het EERSTE EIGEN VOLKSHUIS, op den bui- ton te LEDE, op Zondag ld Sep tember. Partijgenoot; n. bereiden wjj er ons op voor, om dezeinhuldigings- feeste prachtig te doen lukken. Jan Bekaert. De krisis die wy lieden doorleven, de grootste die de menschheid ooit heeft gekend laat de kapitalistische onverzadigheid nog schorper door komen met daarneven de onbe-' kwaamheid van het regiem om zich uit zijn puinen op te heffen. Nooit heeft de kapitalistische llnantieelo republiek want dit is wel de formule die hier kan toege past worden meer van onbe kwaamheid tot het regeeren van de openbare zaken blijk gegeven dun heden. Theunis den Eerste heeft gei n vraagstuk opgelost. Theunis den Tweede deed niet beter. Er beslaat geen enkel reden om to gelooven dat Theunis den Derde het heter zal doen. Integendeel is het hartverster kend te bestatigen hoe onze instel lingen bloeien de uitmuntende grondbeginselen die hen tot bazis liggen, zijn daarvan de oorzaak het iook te wijten aan de met. den dag stijgende ontwikkeling van de ar heidorshewust beid. De krisis was voor al de arbeiders een les van vooruitzicht. Voorbeeld La Prêvoyanco Sociale inde op 31 D >cmber *1922 jaarpre miën voor 3,843.901 frank in de af deeling leven, 1,085,650 frank voor de afdeeling brand en 828,964 voor de afdeeling ongevallen deze cyfc rs zijn geworden 5,415,829 fr, 1,407,010 fr. en 1,041,687 fr. Een proletariaat die zulk een in spanning doet verdient eerbied. Leest en verspreidt UECIIT EN VRIJHEID Er is wnarlyk toch iets vei an- derd, wanneer we een oogslag werpen, op de toestanden van vóór don oorlog. 'k Sprakonlangs niet een ouder ling hy was] zyn ouderdomspen sioen toegekend, dus reeds meer dan 65 jaar oud. En ons gesprek liep over het tydstip, dat hy zich nog heel goed herinnerde, want 't was over zijn huweiyksfeest en onder andere heb ik er dit van onthouden, dat wanneer hy huwde het crisis was, en hy maar 5 dagen per week mocht werken. Weet ge, hoeveel uren hy op die 5 dagen te tobben hadt? 65 Uren a. u. b. Weet ge hoeveel loon, hij hier voor genoot 1 6 franken en 55 centiemen of 10 centiemen per uur Het was crisis, hy mocht maar 5 dagen werken, maar den werk dag was 1:1 uren en hiervoor be taalde men 1,31 fr. En hy verhaalde me, welke ar moede hy heeft geleden en was er fier op, dat hy éénder eeistenis geweest die zich by de vereeni- ging heeft aangesloten, en welke stryden hy heeft helpen leveren, om hunne loonen stilaan te ver- hoogen, en den werkdag le ver korten. En wanne; r hy dan den afge- legden weg overzag, de bekomene resul aten, het leven van den werkman van heil n vergeleek, by datgene, dat hy heeft doorge bracht. dan achtte hy zich uiterst gelukkig, er het zyne toe hebben bygebracht, en voegde hy er by het is me onbegrypeiyk, dat er heden nog werkmenschen zyu. die zich bij de socialisten niet willen aansluiten. Eu nochtans zyn het de socia listen die ons onverdiend lyden hebben aangeklaagd, en is het aan hen, aan hen uitsluitelyk al leen te danken dat het lot der arbeiders zooveel is verbeterd. Thans goniet ik van het ouder domspensioen als we er eerst van spraken, dan was het een droombeeld zegde de burgei-yden achturen werkdag bestaat en ook dit was onmogelijk, volgens die zelfde burgery, die hem ons nu ook benydt en er hevige aanval len tegen doet. 'k Beu oud. zegde hy me, maar voor 't behoud van den achturen werkdag en het kosteloos ouder domspensioen, ben ik bereid mede te h»lpen, zelfs als het moet, met geweld en 'k wensch dat de jon geren, hetzelfde gedacht "zullen hebben als ik. Hy drukte me de hand, kneep er krachtig in, als wilde hy zeg gen, als het moet ben ik hier nog. FRIF.DERIK. komt den 30 Maart in voege. Het uurwerk wordt dus een uur vooruitgedraaid binst den nacht van 29 op 30 Maart.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1