Koopt uw Likeuren bi] Marcel Sottegem. Geeraardsbergen. Id den rooden bot. Hij de H reislers. S. M. liancl in Hand Belgische Bank Ilofstade. i [lillegem. Iddergem. Dcnderhoulem, Uit Lede. UIT NINOVE Meerbeke. Burgers en Werklieden G. Van Oriessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Onkerzeie. Itbor do ovpreenkomst die do Hee ren Patroons geteckend hebben, zal er lieden Zaterdag 22 Maan, nog een duurte toeslag van 5 0/0 aan de werk lieden van de Brei werkhuizen vei- jeend worden. Do hoor Borreman beweert reeds meer dan de ande-e Patroons te be- tal en, on weigerde de 10 0/0 loous- vermeerdering aan zijne werklieden te geven, waardoor zij ten zeerste ontevreden-zijn. Het spreekt, van zelfs, dat we in die zaak niet anders konden handelen dan de 14 dag< n j vooropzeg aan dezen Heer te sturen, i Laat ons hopen, dat de Heer Bor reman nog zal tot inkeer komen, en die zaak in der minne kan opgelost worden. In de Filature op de Vesten zijn Zaterdag twee jongens die de ketel kuischten doorgezonden, wat onder de werklieden groote beroering bracht. De Secretaris is daarover met do Heor Bestuurder gaan spre ken, die verklaarde van die twee w- rkliedon niet al tevreden te zyn, en gezien op de fabriek werklieden te veel waren, zijn die werklieden naar huis gezonden. Na onze eerste onderhandeling, hebben wij nog gepoogd om de Be stuurder op zijn genomen maatregel te doen terug komen,en wachtenden uitslag af. Wij moeten bij deze gelegenheid ook zeggen, dat er ons meerdere klachten gedaan worden. Er is in dat fabriek ten minste één meester, die daar zonderlinge toeren uitsteekt,, waardoor de eene bevoordecligd wordt, soms wel ten koste van an dere werklieden, feiten hebben wy daarvan in ons bezit.. Molendries, 11, AALST. Brooddeel, Opgepast! De Broo Ideel zal beginnen van af Maandag 24 Maart tot Donderdag on zulks op rangschikking u aangeduid door den Jetonverkooper. Begin 's morgens van af 8 tot 12 ure. 's Nami idags van af 2 tot ure. Namens het Bestuur De Bestuurder, L Van des3 Veken. van den Arbeid NAAMLOOZE M A ATSC H A PP IJ GENT, Voldersstraat i.GENT Agentschap te La Louvière 40, Syivain Guyauxstraat. Postchocrekeningen te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal s 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Allo Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met vooi bericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op G maanden fr.'4,50 o/o Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 4,75 o/o Verhuring van brandkoffers. Verkoop van Kapitaal aandeelen US1NES LEOPOLD PHALEM PIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 840,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 COTONNIÈRE GANTOISE 7 1 2 aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933-. Strijdpenning. Omdat M. Adolf uit Eeckbout den brouwerstiel geleerd heeft in Gijse gem op één Zondag 0,25. Denkende goed op de hoogte to zijn, begon hij 's nachts maar te werken 0,25. Om 2 uren riep Josephine, Natus wat doet gij daar, en hij grolde! brouwen 0,25 Maar hadt gij dat 's morgens moeten zien, den bock en trippel van M. Adolf, gij zoudt mouten staan kijken i 0,25. En 's morgens als Josephine uit haar bod kwam toon ze M. Adolf ver- 1 wittigde, dat hij na bock en trippel gemaakt te hebben, geenen drêche had voor de boeren 0,20. wordt in overweging genomen, min de stpmmen Daelraan en Rottiers die onmiddelyk voor bespreking waren, blijkbaar uit betoog vorlie zond dat die aanvraag meer betrek heeft, op de mindere bedienden, welke Lede in dienst heeft en met losse barema's. Neen. Jefken, zoo is het niet gt> weestLuistert manneken, het ver zoekschrift der vereeniging maakte geen onderscheid, het sprak alleen van 't gomeentepersoneel. Zoodus maakte Rottiers ook geen onder scheid en stemde voor de onmidde lijko duurtetoeslag, terwijl gij Jef ken met den burgervader uwe stem verleende voor uitstel. Ziedaar manreken nogmaals uwe ddinokraiiseho genegen beid voor klein bedienden en werkman, die gij in uw gezegend halfweekblad De Werkman wilt verdraaien om niet uwe onmenschlievendheid te ken nen, graag zie ik, Jefken, dat gij de uitslagen der raadszittingen pul li- ceerd, ik zal dat van mijnen kant ook trachten te doen, maar doe het toch op eene gewetensvolle manier, dan zal er niets meer to veranderen vallen. Zoo gij waarlijk wilt demo- kraat wezen, stemt dan altijd ten voordeeleen zonder uitstel voor den werkersblok, geestes en handarbei ders, dan, en dan alleen wordt gy een goeden. Fr. Rottiers. Verleden üondag was er alhier eene meeting belegd door de Soc. Partij. Meer dan 100 mannen hebben den eersten oproep beantwoord. Gedurende twee uren hebben ze geluisterd naar de zaakrijke rede voering van makker Prosper De Bruyn, en met, daverend handgeklap zijn oproep, om met de aanstamde kiezingen van 1925 rood te stemmen, begroet. Hoera, den builen ontwaaki Mannen van Hillegem, voort pro paganda gemaakt om den triomf der Soc. Partij in 1925 te verzekeren. X. X. Strijdpenning. Omdat Louis met Gust. vrijdt. omdat Gustaaf socialist is. anders zou zij hem niet wille i 0,25. En Od'el» vrydt nu ook metRené. omdat het ook ne socialist is 0,25. Omdat Louis Alexis niet. en wilt omdat hij katho liekis0,25. Odiele wilt ook geen René van H. omdat hij katholiek is 0,25. Dizeen Louis willen anders niet verkeeren dan met-socialisten, daarom ook zijn zo beiden rood 0,25. Strijdpenning. Rondgehaald door Camiel Collaert na een lied gezongen door Domien De Smelt, op den Knipperhoek 7,00. Omdat Honorine maar 5 centiemen geeft 0,50. Omdat Achiel er meest inlegde, maar ook veel er uitnam 0,50. Omdat Gustaaf zyn lief nu gaat kwijt geraken 0,25. En om dat hij nog altijd maarnegoeien doordrinkt 0,25. Omdat Richard I geen lief meer en wilt van den I Knipperhoek0.25. Totaal 10,00. Datde verslagen van den gemeente raad van 1 Maart op zijn eerlijkst in De Werkman van 9 Maart opgenomen worden, is bij bet volgende te zien. Duurtetoeslag gemeentepersoneel die door de vereeniging van ge meentebedienden werdt. gevraagd, BERICHT. De gezellinen aangesloten bij onzen Sociaüstiscben Vrouwenbond van Ninove, en die een eerste kom muniekant hebben, worden uitge- noodigd, jaarlijks op het chocolade feest,"welke zal plaats hebben, op Maandag21 April, op 2de Paaschdae cm 4 uren, in liet lokaal De. Red ding. De leden worden verzocht zich te laten inschrijven bij den bode, op vertoon van hunne lidkaart. Voor het Bestuur Bertha DESPRÉTZ. Verheugend feit. De Ninoofsche kameraden in Detroit Michegan verblijvende,laten ons weten dat zij bestendig aan het propaganda maken zyn voer het aanwinnen van nieuwe beschermle- den, ten voordeele onzer Socialisti sche Fanfare De Voorwacht. Over een viertal maanden was het getal beschermleden aldaar 10 in in getal. Nu in een schrijven onlangs van hen ontvangen, laten zij ons weten, dat zii tusschen dit en eene maand m< t 50 leden zullen zijn die maandelijks hunnen penning zullen storten ten voordeele der Socialisti sche fanfare hunner geboortestad. Het bestuur en al de leden onzer fanfare sturen langs dezen weg hun nen innigfjten dank aan onze vrien den aan de overzijde van den Oceaan verblijvende en wenschen hun veel geluk met hun genomen besluit. Wy van onzen kant zullen alles in het werk stellen wat in onze macht is om onze vrienden, wanneer ze eens in hunne geboorteplaats zouden mo gen terugkoeren, te bewijzen dat wij ook niet gerust hebben en geven hun do volle verzekering, dat zij meer dan verbluft zullen staan over onzen grooten vooruitgang. Nogmaals, kameraden van Detroit, vooruit op den ingeslagen weg, tot heil eu groei onzer geliefde Fanfare. Namens hel Bestuur E. D. C. Meerbeke is eene groote veruit- gestrekte en fraaie gemeente, met hare rayn vierduizend zielen hare sierlyke plaats waar in 't rnidoeu de zeer igeaaardige kerk, met siompe toren; hue vele groote en schoone moderne en andere kasteelen. Het kasteel (Oude Gracht) van wij len den Heer Jan Van Vreckem, om geven vanschoone parken en hovin gen. Er juist tegenover liet moderne en lief kasteel van den Heer Notaris Cosy n s. Verderbevindtz:ch meer de plaats op liet mooië, doch weggedoken kas teel van do Familie Goelens, thans eig ndorn van Mevrouw Wwe Char les Prové. Bezijden de Hallebaon, en met uit zicht naai- de plaats, het grooten verrukkelijk schoon kasteel van Me vrouw Wwe Charles Van Vreckem, eveneens met zeer lieve parkenen prachtige hovingen omgeven. Vermelden wy vooral, liet groot en indrukwekkend kasteel van den Heor Baron de Mont-blanc, ook om geven met groote en schoone par ken en hovingen eveneens omringd met wallen en vijvers, overblijfsel van liet oud adelyk slot, over eenige jaren, door een geweldigen brand flbn gronde vernield, evenals de on- tel- en onschatdare kunstschatten die er in verbleven. Vergeten wy ook niet, de ruim twaalf honderd jaren oude legende, van de maagd Berlindis, welke over zes en-twintig jaren met grooten luister is gevierd geworden. Deze gemeente bestaar, behahe bovengenoemde kasteelheeren en andere rijke menschi n, meesten deels uit werklioder, die bijna allen; elders hun brood moeten gaan ver dienen; feit die voorzeker aanleiding heeft gegeven dat hier onze partij zulk groot contingent aanhangers teil. Onze Gemeente telt ruim vier hon derd leden aangesloten hij do socia listische mutualiteit. Drie honderd vijf en zestig werkers in hunne we- derzydsche socialistische vereeni ging aangesloten; eene reeds sterke propaganda club, die weldra haar prachtig vaandel gaat inhuldigen en meer dan vijftig leden telt. Verder nebben wy hier ruim ze ventig lezers van Vooruit en 'en zestigtal lezers van ons weekblad Re;ht en Vrijheid Sedert eenigen tijd wierd er hier naar een geschikt lokaal gezocht, en eindelijk zyn de vrienden van Meer beke er in gelukt, dank aan voor- beeldigen initia iof van ons aller Vriend Pol Stevens, die er vo#r ge zorgd he 'ft, dat wij thans een wel gelegen en ruim lokaal bezitten, en dan nog in 'I, midden van de groote werkerswijk Brabant(hier door onze vrienden de roode wijk genaamd). De opening van ons lokaal zal ver der in ons blad bekend gemaakt worden, alsook de foestelijkhelen welke ter dier gelegenheid zullen plaats hebben. Waarde Partyger.ooten, wij ver zoeken u ruim gebruik te willen ma ken van uw lokaal, er uwe avonden gezellig komen doorbrengen met uwe vrouw en kinderen, en er mede te werken aan de stoffelijke en gees telyke vrijmaking onzer klasse. Im mers de ontvoogding der werkers klasse zal haar eigen werk zijn. Strijdpenning. Omdat Tafken gaarne naar Meer buke zou komen wonen 0,50. Omdat Leonieken zoo een schoon bazinne ken is 0,50. Omdat de zedenmeester een beetje strenger zou zyn en geen lieve kinderen meer zou maken 0,f0. Omdat Pol zegt dal het te lang is 0,50. Omdat Tor zegt dat hy niet weet wat te lang is 0,50. Jefken ver langt nog wat te leven om zyn jubilé te houden van zijn vijftigste lief 0,50. Omdat Jef Jeanneken bij zyn vijftig lieven niet pakt 0,5o, Om dat Fonsken zonder lief is 0,50. Om dat Jef er ook gaarne bij is 0,50. Omdat ik liever had dat Theunis er al was 0,50. Eu om zijn spy t uit te drukken 0,50. Omdat de demokra- tische kamerleden het nieuw Mini sterie zouden omver werpen 0.50. Omdat als gij met den witten te doen hebt ge altijd van uw centen laat 0,50. Omdat Mietje haar stoof kuischt met speeksel o.50. Omdat zij haren ufwnsch laat staan tot Js maandags voor Fiel 0,50. Omdat. Theophile zyn hond buiten do vergadering joeg 0,25. Omdat bij dacht dat zijnen bond ons zou afgeluisterd hebben 0,25 en aan de andere zou gaan voortzeggen 0,25. Omdat liet onze laatste maal was dat wij bij hem vergaderden 0,25. Omdat wij toekomende keer in ons lokaal vergaderen 0,25. Ge zongen door Richard D". Bremaeker en rondgehaald door Taaf Flikker by Prosper Gottemans 7,30. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. 1.00. Simon Petrirn 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Van den Bos sche Th. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Ste vens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. De Coorde Fr. 1,00. Van der Maelen Gustaaf 1,00, Soc. Propagandaclub. Heden Zondag om 3 ure namiddag, in het lokaal, by Jef Boereus, bui tengewone algemeene vergadering. Dagorde. Onzen Tombola. Be tooging te Aalst, op 0 April. Eerste Mei. Na de vergadering, bezoek aan de kamoraden. Alle leden worden verwacht. HET BESTUUR. ONZEN TOMBOLA. D« ze belooft een der prachtigste te zullen wezen, die Sottegem ooit kende. Benovens.het prachtig nieuw naaimachien, schouwgarnituur en kottieservies, zyn nog 18 pryzen binnengekomen, en worden! er nog andere verwacht. De lotenverkoop gaat goed, en nog enkelen zijn er te verkrijgen. Door een onvoorzien toeval zyn we genoodzaakt, de trekking te ver schuiven tot Zondag 20 April, (Paschen). Do koopers van loten zullen er niets bij verliezen met wachten, ge zien er nog dagelijks pryzen byko- men. Koopt dus loten, gij die er nog geene hebt, want eens komt den dag datde telaatkomers het zich zullen beklagen. Opgepast dus, het lot kost 0.50 fr. per nummer. Turners. Een lied gezongen door Romain Oordeels en rondgehaald door Roos Georges in 't achturenhuis 4,20. Lied gezongen door Romain Oordeels en rondgehaald door zyn vader2,70. Strijdpenning. Gegeven door een goede propa gandist 5,00. S. M. VERBROEDERING. Algemeene vergadering. Door een onvoorzien geval wordt de jaarlij ksche algemeene vergade ring, die moest pjaats hebben, den Zondag 30 Maart, verschoven tot den Zondag 6 April, om 2 1 2 ure namid dag. De vergadering heeft plaats in de Turnzaal. Dagorde Verslag van den beheerraad. Bilan van het jaur 1923. Kiezing voor een lid van den be heerraad. Gezel Hernau, uittredend lid is herkiesbaar. Kiezing voor een commissaris. Gezel Bauwens Clement is herkies baar. Kiezi-ng voor vier leden va" het hulpbestuur. Gezellen Maesen Motte zijn herkiesbaar. Gezellen Collyns en De Cubberzijn ontslagnemers.* De kandidaturen moeten aangebo den worden schriftelijk, en de aan- biedingonderteekend door minstens twintig leden, die in regel zyn met de verschillende voorwaarden inde statuten voorzien art. 24 vóór Vrijdag 4 April, om G ure 's avonds. De beheerder afgevaardigde. Guill. DE NAl'W. CINEMA. Heden Zondag en Maandag 24 Maart. EEx\ PRACHTPROGRAMMA. Flamme d'Or met Dick Hatton, Alberta Lee. Do kleine Graver Wal ker. Het groot succès van verschei dene cinema's in Brussel en Antwer pen. Assche Poetstertje met de behoorlijke Mary Miles. Als komiek Ploum De kinderen zyn toege laten. Woensdag 20, Donderdag 27 Maart. Het onsterfelijk meesterwerk van Abel Ganco J'accuse in een en kele voorstelling. Kaarten te ver krijgen van af Dinsdag om 0 ure 's avonds. Zondag 30 en Maandag 31 Maart. MEN ZEGT. Het Volkshuis heeft de best inge richte cinemazaal, en geeft de schoonste filmen ten aanschouw. Het bestuur heeft gezorgd voor eene reeks filmen van alleroorsten rang, e.o var. de bijzonderste kunstenaars! Donderdag 3 April. Een film die door elk moet gezien worden,waar hij voorgebracht werd is hij meermaals terug gevraagd. ONS BROOD. Het brood onzer bakkerij is het beste en hoeft gewaarborgd gewicht, wij bestatigen ook een vermeerde ring in den verkoop, maar onzen verkoop zou nog veel grooterziin, moesten al dezen die zich socialist noemen, geen ander brood dan de S. M. Verbroedering eten. INHULDIGINGSFEESTEN. Den 20 Juli, worden onze lokalen ingehuldigd, alsmede de vlaggen van verschillende groepen. SPAARKAS. S. M. VERBROEDERING. De spaarders worden dringend verzocht, zich ten bureele aan te bieden voor de uitkeering van hun intresten. EEN EERSTE FEESTJE. Zaterdag a. s. 29 Maart, heeft de trekking plaats van den tombola on zer jeugdgroepeering. Het feestje welke er mede gepaard zal gaan zal aan ieder aanwezige bevrediging ge ven, benevens zaï.g en declamatie, zal er ook eene korte toespraak ge houden worden over het nut en doel onzer jeugdgroepeering. Het bestuur der Turn en Jongs Wacht afdeeling, rekent erop door oen talryke opkomst aangemoedigd te worden in het werk van opvoeding onzer jeugd. Partijgenooten, steunt onze groe peering door het aankoopen van lot jes der tombola en door uwe aanwe zigheid op dit eerste gezellig feest. Turn- en Meisjeskring RUST- ROEST. De repetitieën in de nieuwe turn zaal zyn aldus geregeld lederen Dinsdag voor de jongens afdeeling pupillen van6 J/2tot8ure# lederen Dinsdag voor de jongens afdeeling adulten van 8 tot 9 1/2 uie. Iedere Woensdag voor de meisjes kleinste afdeeling van 1/2 tot 7 1/2 ure. Iedere Woensdag voor de meisjes tweede afdeeling van 7 1/2 tot 8.1/2 ure. Iedere Woensdag voor de meisjes adulten van 8 12 tot 9 1/2 ure. De leden worden dringend aange maand stipt op uur aanwezig tezijfe, Te laat koniers worden niet toegè# laten tot de repetitie. Er w ordt slipt op uur begonnen om op vastgesteld uur te eindigen. De ouders worden schriftelijk ver wittigd van de afwezigheid hunnïr kinderen. Het Bestuur. Voor heft muziek. Gezongen door Jozef De Cooman van Ninove bij Alfons Willekens 4,00. Door denzelfden ook by Wille kens 2,00. Omdat vosse Charles bij de chef geblevpn was Jef Matras, Ch. Petit en Ch. Zutter 2,00. Voor de Bouwwerkers. Gezongen bij Van der Eecken (non kel) en rondgehaald door Speliecs en zoo 2,10. koopt uwe Schoenen BIJ Gemeenteraadezitting van den 8 Maart 1924. 1, Goedkeuring, hegrootini? Arm bestuur Wil. De Secretaris deelt wde beprootin- pen des arrabestuurs' welke in vier- dubbel opgemaakt is aan deleden uit, welke dan nagezien wordt, uit- gc.zonderd door den heor Peerts welke zegt, bet niet le kunnen le zen, uil hoofde Zün bril te hebben vergeten. Oscar Michiels (soc.) vraagt of de begrooting, gezien |den duren tijd reeds is verhoogd, waar hem het tegendeel wordt bewezen (in de voorgaande zitting waur de socia- listen in minderheid waren uit hoofde van gewichtige reden, was er uOO fr. afgenomen), hetgeen spreker vraagt de opgemaakte be keurenS verhooging goed te De Burgemeester doet uitschijnen dat er van wege den onderstand veel te weinig uitbetaald wordt, en d-t ten zeerste aan de weezon. De ho- grooung wordt goedgekeurd. 2. Jaarwedde Veld wachter. De Secretaris geeft lezing van een brief van den Gouverneur, dejaar- lijksche verhooging bevattende der jaarw-oddevan den veldwachter, en te Yen ren/'" overfi,a'" hat ,™P,UUrtet.°eJsla(?' ^Ügevoegde veld- -ehters, tydens den oorlog 1915 De Burgemeester Van den Hoven (Soc.) maakt hekend, dat er in onze gemeente tudens den oorlog, twee bygevoegde veldwachters geweest zyn, mol. name Janssens Gustaaf en Joannes Van Auüenhaécp. die vragen hunnen duurtetoeslag der gemeonte te ontvangen, gezien den bestendigen veldwachter ook maar eenvoudig, denzelfden dienstdeed, en die hem ook heeft ontvangen hij vraagt ook aan den raad wie er iets heeft op te zeggen. Schepene Van Sohoors doet uit schijnen. dat het nogmaals een feit is van het voorgaande bestuur, dat die zaak nog niet opgelost is, gezien zy aangezet waren door den heer Peerts, gewezen burgemeester.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3