Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het derde Kabinet Theunis en de katholieke partij. Eén dreigend gevaar. Een /Iftel. Mijn Hoekje. 2I« Jaar A" 13 Prijs per uuinmer 15 ceutiemeu. 30 Maart l»X4. Annoncen Parlijgenooten REGIT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 ,fr. por regel op 1° on 2° bladzijde,' 2 fr. op 3e en 4° bladzijde. Rekïainen vojsrens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteéken die "brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendrios, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostcheckrokening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. Theunis heeft met veel moeite en na lange, zeer lange bespreking een derde kabinet kunnen aaneen lijmen. Over de samenstelling van hut ministerie Theunis n 3. toonen zich de liberalen onvoorwaardelijk zeer tevreden, en de blauwe hee- ren hebben er alle redenen toe. Ze vormen zoo wat 1/8 van de Kamer en ze krijgen de helft der minister zetels men zou waarlijk een slecht karakter moeten hebben en zeer ondankbaar zijn om in die omstandigheden niet zeer voldaan te wezen. Theunis is een kleurlooze. Hij behoort tot geen enkele partij, zoo beweert hij zelf, maar alies doet aan 't land gelooven dat hij noch tans eene zekere voorliefde koes tert, hoe bedeesd ook, voor de doktrinairen. Wat er ook van zij, de verdee ling der ministerzetels ging heel lastig en zelfs op zekere oogenblik- ken was er gevaar, dat geheel het blauw geel huishouden in duigen storten ging, want langs katho lieke zijde werden velen geroepen maar weing uitverkoren. Heyman van St-Niklaas werd opgeofferd voor den Luiker advo- kaat Tchoffen. Vandevyver zelf, de man der Vlaamsche katholieken, moest de plaats ruimen voor Theunis. Pater Rutten is ook onder de slachtoffers en Cyrille Van Over- berghe en nog anderen konden niet opgepikt worden. Ook zijn de voorbehoudingen langs den kant der rechterzijde zeer talrijk, te talrijk zelf, om een stevig, goed aaneengesloten mini sterie mogelijk te maken. Eerstens is het Van Cau.velaert, die zoowat den kwajongen wordt in de katholieke rangen, die effenaf spot met 't programma van Theu nis waaraan niemand meer gelooft Oud-minister Renkin is ook al niet tevreden en zijn boez mvriend Ca 1 ton de Wiart nog veel minder. De meeste kritiek en de scheip ste tevens is gericht tegen den doe trinair Hymans, die vroeger nog eens minister van Bnitenlandsche zaken was en zich toen onder scheidde door zijne reaktionnaire daden en zijn dwaas naloopen van fransche imperialistische nastre vingen, 't Was de pretentieuse heer Hy mans die de aanhechting van nieuw Zeeland en Hollandsch Limburg voorstond en daardoor ons de sympathie onzer Noorder buren deed verliezen. Theunis is dus overvloedig ver wittigd, zijn kabinet draagt de goedkeuring der katholieken niet weg. Het draagt in zich de kiemen van het katholiek wantrouwen, Om dien slechten indruk eenigs- zins af te ronden schijnt hij vaste beloften te hebben gedaan. Men spreekt veel over het vrou wenkiesrecht voor de provincie, zoo meent mei in elke provincie de katholieke fraktie te veisterken, welke katholieke senatoren verkie zen kan. In andere woorden, men hoopt zoo eene vaste katholieke meerder heid te bekomen in den Senaat, die de demokratische gezindheid der Kamer vernietigen moet Dat is de eerste groote toegeving der liberalen. Minister Vandevyver spreekt van eene tweede. De liberalen mogen over de lijkenverbranding niet meer spre ken, die konfessionneele kwestie, welke de katholieken zoozeer kit telt. O, de loge mag fier zijn op hare grootmeesters, die met de kleri kale vrijheidswurgeis een verbond sloten. Natuurlijk is dat alles achter de schermen gebeurd. Voor het groot publiek heet het ministerie Theunis zich weer het ministerie van het goedkoop leven. Ge moet maar durven. Sinds twee jaar had Theunis voor heilige plicht het duur leven :te bekampen door alle middelen en hij heeft zelfs niets gedaan tel kens heeft hij toegegeven aan de rijke pachters, de groote landeige naars en de machtige finantie- wereld. Het moet dan niemand verwon deren dat de missa sceptisch en ongeloovig de schouders ophaalt voor zoo'n ministerie van beloften Daden, daden hoeft het land en Theunis geeft altijd meer woorden en niets anders dan woorden. Om 't leven dragelijker te ma ken moet de waarde van onzen trank in 't buitenland stijgen en dat kan niet anders dan door onzen finantieelon toestand gezond te mal en. Maar zoo iets eischt een diep in grijpen en dat mag Theunis niet, want diep ingrijpen beduidt hier de rijke lieden doen betalen, het geld halen waar het steekt, de uit buiters van 's lands geldmiddelen tegen werken, nieuw toezicht op den handel en wandel onzer groot industie. Kan men dat alles verwachten van Theunis en zijne medewer kers Absoluut niet, want dan moesten zij hun stand verlooche nen, en dat, moet men van die heeren niet verwachten. Daarbij komt nog de buitenland- sche politiek, welke oorzaak is dat onze frank, zoo'n duw naar onder heeft gekregen. Theunis van morgen, zal Theu- r is zijn van gisteren, 't zal blijven een naiipen van van wat Poincaré doet en een hardnekkig vasthouden aan het voor Belgie ongelukkig Roer-avontuur. Kan men in die omstandigheden aan Theunis verklaringen nog 't geiingste belang hechten. Neen, her ware al te naïef. Wij hebben onze houding reeds bepaald. Gezel Vandervelde zegde het bij de regeeringsverklaring zeer duidelijk We blijven de har dnekkige bekampers van de verder felijke politiek sinds twee jaar door België gevolgd en vertegen woordigd door Tbeunis We blijven in de oppositie en vatten weer den strijd aan met ver- schen moed. De oogen der hand- en geestes- werkers zullen eenmaal opengaan en dan is het onze beurt. De socialisten zullen dan België regeeren, niet in 't voordeel van één klasse niet in 't voordeel eener bevoorrechte minderheid, maar in 't voordeel van gansch het land en in't bijzonder voor 't heil van de voortbrengende massa 1 Sedert enkele dagen zijn de fascis tische groepen van België opnieuw goed op weg tot het voeren hunner hatelijko propaganda. Alle middelen wenden zy aan om hot getal hunner aariklevers zoo groot mogelijk te makon en hun reactionnair leger steeds op sterke ren voot te plaatsen. Zoo is het dat zij een scheinhoili- gen stryd leveren tegen het huidige klerikaal liberaal gouvernement en zij ook do oorlogswoekeraars en anderen bokampon e i zelfs bedrei gen. Hier is het onder den vorin van N. S. B., dat zy reeds de markten plunderen en hun wil doen door gaan, of liever hunne bourgrois- dic'atuur, onder voorwendsel de levensduurte te bes try don en de waarde van onzen frank te doen sty- gen. Verder dreigen zij reeds met eert staatsaanslag, indien zich onmidde- lijk geene ver >et ringen in onzen toestand voordoen. Doch dat is hun doel niet, dat zyn slechts middelen. Want is het op eene zoo schandalige wijze dat wij ons kunnen een beter loven bezor gen Een toekomende maal zullen do boeren zich niet meer aanbieden tot het v .rkoopon hunner boter, en andere natuurvoortbrengselen. Gelijk ik dus hooger zegde is dat alles slechts schyn. Nemen wij, om de zaak nog duide lijker te maken, do staking der Brussolscho trambedionden, en dan zien wij nogmaals klaar dat hun strijd slechts tegenover do werkers- klasso gericht is. Wanneer het Jde belangen der kapitalisten aangaat, dan zyn zij daar om dezes bolangen te verdedigen. Hot is dus klaar dat al wat zy deden, zonder grond is, en hun stryd niet kan verrechtvaardigd worden bij de werkersklasse. Wy dienen ons dus te wantrou won van deze schynhoilige werkers- verdvdigers, die slechts onzen on dorgang bewerken, Vorgoton wij ook niet dat. hunne getalsterkte hier in België roods 00,000 man bedraagt, en dat volgens het werk dat zij lieden verrichten reeds eene zekere macht zijn, waar tegen wy ons onmiddelyk op onze hoede dienen te zotten. Wij zullen niet dulden dai zy onze werkershorvormingen volkomen wegwerpen en onze volkshuizen en andere gebouwen van openbaar nut in vlam on vuur zullen zetten, gelijk zy het in Italië doden. Om zulks to bolotten dienen wij dus juist gülykzij, en dat zonder uit stel te wapenen tegenover dat reac tionaire leger, tegonovcr lat groot gevaar waarmede wij hier lieden bedreigd zyn. Nood dwingt zegt het spreek woord, en weten wij het dus goed Ie gebruiken in onzen grooton stryd tegen het kapitaal, dat nu vroeg of laat op eene revolutionnaire wyze zal aanvallen. Maken wy ons dus gereed en dein zen we voor niets achterwaarts, maar antwoorden wy met gewold aan geweld. Frans Blanckaert. O dag waarop do natuur als in een periode van onbeperkte pracht zijn tafereel van kracht en schoon beid voor ons oog ontrold. In u zien wij de dag waarop het proletariaat als in eon opwolling van geestdrift vooruitgostuwd wordt naar de volkshuizen en vergader plaatsen om daar mot duizenden de solidariteit der werkors te bevesti gen. Allen herinneren wy ons nog, de sciioono feesten van enkele jaren geleden, de botoogingen van toen liggen ons nog friscli in lietgoluu gen, wantzij schenen te zijn, oenen zegetocht van hot proletariaat. Helaas, do reactie heeft er anders over beslist, on zij is in haro wreed aardige plannen gelukt, dank zij onze onverschilligheid, dank zij het verraad van hen die zich christenen noemen. Wanneer wij vroeger fees ten en onze overwinning uitliepen, dan zyn wy nu toch do goslagenen want inderdaad, de reactionairon verknoeiden op een jaar. de acht uren wet en liet Crisisfonds, zy ver lengden den militairen di- nsttjjd en maakten zich gereed om pensioen en kieswet to verkrachten, dat is het bilan van het vcrloopen jaar. Makkers, nog enkele weken schei den ons van den grootscben dag. Aan u te zorgen dat op 1 Mei geheel de werkende klas als éën man opstaat tegen het uitbuitend kapitalisme. Meer en meer moet 1 Mei in het toe ken staan van stryd, 't hooft lang genoeg geduurd dat men ons be handelt als minderwaardigen. Werk lieden dat zijn wy, maar slaven dat niet 1 Wij eischen als voortbrengers, als scheppers van allen rijkdom, recht op loven. Wy zijn het eenmaal moe de verschoppelingen te zyn van de maatschappij. Dat de bourgeoisie zich dat voor gezegd boude. Aan 01 s is het te zorgen dat op 1 Mei de aarde dreune onderdo stappen der stryd vaardige prolotariörsklasso en dat onze zangen luid klinken in steden, in dorpen, en over do grenzen hoon! Wij eischen recht en vrijheid, dat brengt vrede en geluk voor do wer kers in do eerste plaats en voor de monschheid in 't algemeen. Vinck Benoit. Loest en vorspreidt hot weekblad -RECHT EN VRIJHEID-, dat de belangen dnrworklimlo» verdedigd. Weldra is het vijf-en-twintig jaar dat we onzen Ziekenbond Bond Moyson geheeten, heb ben gesticht. Thans is hij veranderd van naam, en het is nu den Ziekenbond Victor De Geyter. Waarom Victor De Geyter, was den stich ter, den ontwerper. Hij is sedert dien overleden en bij de wettige erkenning van onzeu bond, is hij dan ook herdoopt geworden, en als blijk van erkentelijkheid, als eeuwig aandenken vau oazen stich ter en wijzen makker, hebbeb wij onze bond met zijn naam gedoopt. 't Was in 1899, dat wij wet eeni- gen samen kwamen om te beraad slagen over de leemte die in de partij te Aalst heerschte. Wij hadden eene coöperatie, vakvereenigingen,propagandaGlub, een muziek, tooneelgroep, enz. maar er was nog niet aan gedacht, een Socialistischen Ziekenbond te stichten. En 't was een moeiëlijk iets. Het grootste gedeelte onzer partij- genooten waren in aodere Ziekeu- bonden aangesloten en we hadden dus niet veel hoop, talrijke deel nemers te vinden. En toch wierd den stap gewaagd en met enkelen wierd de Zieken kas gesticht, in het lokaal Hand aan Hand, Saskaai. Maar we hadden een knap be stuur, moedige mannen aan 't hoofd, en noch tijd, noch moeite wierd gespaard, om den bond leden te doen winnen. En hij groeide, en hij bloeide, langzaam maar zeker, en hij groeit en bloeit nog dagelijks. Wij zijn dus begonnen, wanneer AL de andere partijën reeds sedert eenige jaren tot het stichten van eene Ziekenkas waren overge gaan, wanneer er zelfs r eds eenen onpartijdigen ziekenbond was ge sticht en waarin bijna AL de socia- listen van toen, waren ingeschre ven. Wij hadden het dus moeiëlijk om in korten tijd groot te worden, maar 't bestuur was koppig, bet moest, het zou En bij de stichters, bij het eer ste bestuur, was ook onzen vriend Benoit De Moor, onzen heden- daagschen voorzitter van den Zie kenbond. Zeg eens, hoe fier, hoe hoovaar- dig kan hij heden neer zien, op zijn onverpoosd werken en streven voor den bond Was den bond vroeger den kleinsten van de stad, telde hij de minste leden, heden is hij veruit, den sterkste, en groeit hij nog van dag tot dag. Het opschrift, dat in dea stoet is gedragen geworden, wanneer wij in 1921, WAUTERS, als minister en schenker van ons ouderdomspensioen te Aalst heb-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1