- Monslcrmecting - Zondag 6 April, GROOTE BETOOGING In de Kamer. AALST l'jm.Vandervclde, Maria Tillmans, All). Bfeswarle Over de Vlaamsche Beweging. Paasch vakanties. MEETING EN BETOOGING Voor de Belooging Hand- en Geestesarbeiders, Mannen en Vrouwen, komt in massa op den on 2 12 ure,r in den RINK, Langeriddeistraat, naar do. SPREKERS: gevolgd van eene voor het behoud van den 6urendagNationaal Krisisfonds en tegen het Duur Leven. NAAR DEN K,1NIv WEZE DE LEUS' Dn Socialistische Partij. ben gefeest, dan sprak dit opschiift van 5250 lederi voor den Zieken- bond. Héden is dit getal gestegen tot 6280. We hebben dus een bestaan achter den rug van 25 jaar. We gaan zulks feesten. l)it is eene atgedane zaak. Het is beslist, het Bestuur, de leden willen het, het zal dus geschieden. Maar wie zal ontkennen, dat aan de grootwording van den bond, niet een stuk van 't leven kleeft, van onzen ieverigen stichter en voorzitter, Benoit De Moor Van den beginne af, is hij op de bres geweest, nooit heeft hij zich latén zoeken als bestuurlid was hij telkenmale op post, en niets was hem te lastig, als het maar den bond betrof. En dit heeft nu zoo vijf-en- twintig jaren onafgebroken voort geduurd. En als we nu het vijf en-twintig jarig bestaan vieren van onzen Ziekenbond, waarom dan ook onzen stichter en voorzitter niet gefeest 't Is wat het bestuur dan ook heeft besloten, en op 27 April is de Socialistische partij van Aalst in feest, voor onzen Ziekenbond en zijn sympathieken Voorzitter Benoit De Moor. Van nu af, toch reeds een harte lijk proficiat, vriend Benoit, van uw immer toegenegen strijdmakker FRIEDERIK. Do Front-Party dwaalt, als zy Vlaanderen's zelfstandigheid wilt Omdat het Vlaamsche volk oeno overgrooto meorderhoid' klerikalen naar't Parlement zou sturen, en dus van democratie, in een zelfstandig Vlaanderen, geen sprake zou zijn Omdat Vlaandoren (lanöbouwland) en Wallonië (nijverheid) elkander wederzijds aanpassen en dat dit op economisch gebied van het aller grootste belang is. Een Vlaamsche hoogeschool is een recht—en. ook de Socialisten oischon die maar dit kan toch nooit het hoofddoel zyn, noch het beste middel om het Vlaamsche volk op te helpen en te leidon tot een hooger loven. Wat kan de werkman een Vlaamsche hoogeschool baton, wanneer hu er zijne kinderen niet kan honon sturen; by gebrek aan het noodige Do kloof tusschen de massd on de hoogeschool studenten zal steeds groot, blijven zij mag Vlaamsch zijn on onze advokaten, onze ge noesheoren, enz., zullen steeds ver van het werkende volk staan, omdat het geene jongens zijn uit hot volk gesproten, omdat zij nooit de ellende noch den nood gevoeld hebben, om dat zü buiten het volk opgebracht zijn. Eono Vlaamsche hoogeschool zal die kloof nooit wegruimen, maar wel grondige economische en andere hervormingen. De Fronters dwepen met woorden, zy werken don nationalistischen kastegeest in do hand zij houden het internationaal denken en voelen tegen, en daarom is hnnne politiek te veroordeelen en slecht. Do Stcialisten plaatsen zich gansch op intornationaal gebied hun stryd bepaalt zich niet tot Vlaanderen al léén, maar zy willen gansch de men.scliheid vry. A. Vyvkrman. Oproep aan de Soc. Oud-Strijders-Soldaten. BESTE MAKKER, Met doze noodigon wij U uit tot de dringende algemeono vergadering, op heden Zondag 30 Maart 1024, om 10 uren, in hol lokaal Rand in Hand Er zal geen enkol persoon toego- laton worden zonder zyne uitnoodi- gingskaart aan te bicden. Gezien de belangrijkheid dezer vergadering dringen wij üEd. op tegenwoordig te zijn op dezo byoen- komst. Wii hopen dat al de leiders onzer partij er tegenwoordig zullen zyn om met ons to spreken over de pun- ton die wij aan de dagorde hebben "czet. Dus elk weze op post. 0 HET BESTUUR. Onze vrienden~die eeniee datron i uitreiking van de Diploma's to Heyst oJte^Tri bomorft" wensclicn j Stads)ongensschool. door to brengen, worden verzocht 1 Zondag morgend waren de ouaers naar Ptg. Arthur Jauniaux. zaal 58, I'en hunne Kinaeren vergaderd in do Volkshuis, Brussel, te schrijven, ten Stads Jongensschool (Kat) om ao einde hnnne kamers te doen voorbe- nlechtigo uitdeeling van1 de Dipio houden. j mas aan de leerlingen by te wonen. i Pensioenprijzen. 1 kamer met 1 bed, 1 persoon 17,50 fr. 1 kamer mot I bod, 2 personen 10,50 fr. 1 kamer met 2 bedden, 2 personen 17,00 fr. 1 kamer met 2 bedden, 3 personen 16,00 fr. 1 kamer met 2 bedden, 1 personen fr. 15,75. Voor de kinderen tot 5 jaar (ten volle) 2,50 fr. voor het bedje en het tafel couvert. Indien het kind in 't bed der moeder slaapt 1,50 l'r. voor het tafel couvort per dag. Van 6 tot 8 jaar (ten volle) 8,00 fr. Van 9 totl2jaar (ten volle) 10,00 fr. Dit pensioentarief blijft geldig tot 15 Juli Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels Van Sehandevyl, Domien, wonen de Geeraardsbergschestraat, 75b. Erembodegem, geboren te Dender- hautem, den 15 Juni 1852, is een êuderdomspensioen van 600 fr, toe gekend door den heer controleur, waarvan hem oen aanbevolen be richt is gezonden op 5 April 1923. Tot heden is zyn pensioentitel hem nog niet toegezonden. Mag ik den heer minister bidden er te willen voor zorgen Antwoord Naar aanleiding van het onderzoek dor ponsioon-aan- vraag, door don dienst van mijn mi nisterie gedaan, was het noodig een aanvullend onderzoek omtrent ver schillende punten in te stellen. Do door den kontroleur der belastingen gotroffen beslissing dient opgedra gen aan de hoogero kommissie voor ouderdomspensioenen, die eerlang zal beslissen. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels D'Hondt, Maria-Hortense, wonen de Speurstraat, te Oordegem, was een ouderdomspensioen toegekend van 600 frank, on bezat er den pen sioentitel van. In begin 1923 is haar pensioentitel afgehaald geworden en hierdoor komt het dat zü godurendo drie trimesters geen pensioen hoeft ont vangen. Zou do heer minister me deredon niet kunnen opgeven waarom dien pensioentitel is afgehaald, en ook geen maatregelen willen treffen om het pensioen boekje haar terug te willen bezorgen Antwoord De belanghebbende zal eerlang voldoening ontvangen Ook de RH. Schopen van Ondcrwys en do Gemeenteraadsloden Bocquó. Danckaert en Flips, waren aanwe- Do volgende leerlingen hebben het Diploma van volledige lagere stu diën van 3° graad bekomen. Abé Julien, Amant Frans, Blanc- kaert Prosper, Do Coninck Philip, Do Wolf Jozef, Dumoulin IweiD, Roelandt Philemon, Smekens Jan, Claus Raymond, Cooman Oscar, Schockaert Ömer, Welleman Jan en Van Poltolbergh Frans. Do volgende leerlingen hebbende Diploma's van den 4" graad bekomen Boel Jan, De Nil Frans en Do Ridder Hubert, Nationaal Veibondder Verminkte en Invaliede Soldaten van den Oorlog. AFDEELING AALST. Do makkors Invalieden onzer af deeling die definitief gereformeerd zijn, on vóór den 11 Novembor 1918 in verlof zonder soldy gesteld wer den, worden verzocht zich te laten i 1,scliryven bij den Sekretaris hun ner afdeeling, in het lokaal, Graan markt, 4, den Donderdag en Zater dag van 9 tot 12 ure 's morgens, ten einde de regeling der dotatie te be spoedigen. Namens het Bestuur. N. V. I Wijkclub Cesar De Paepe. 't Was bakje vol, bü de Weduwe Verbraekel, Grooten Bolleweg, ver leden Zondag. De leden van den wykclub waren opgeroepen voor de algemeene vergadering, 't Was tom bola. Eenige pryzen waren geschon ken door de Samenwerkende Maat schappij Hand in Hand. Gezel Nichels hield eene toespraak om het nut en de noodzakelykheid der coöperatie, wees de leden op hunne plichten, de voordeelen er door te bekomen, in 't algemeen eene goede toespraak, die, wij dur ven het verhopen, goede vruchten zal dragen. Daarna was het gezel Joseph Van don Bossche die de vergadering onderhield over de politieke aktie, de loden aanspoorde tot 'propagan da voor de verkiezing van 1925, Voorwaar een goede dag, voor onzen wykclub. Do prüswinnenden trokken ge zwind met hun krentenbrood huis waarts. REGELING DER wan Zondag 6 April. Do Fanfare HAND AAN HAND en rte Harmonie ARBEID EN KUNST-, vergaderen aan hetlokaa - Hand in Hand om I 1/4 ure na middag. Dn Fanfare HAND AAN HAND zal do volgenden wegalloggon vóór do meeting: Vaartstraat, Esplanade, Pietor Couekestraat.Lodobaan, Meu- lesclicttestraati Schoolstraat, Kei- zorlykeplaats, Goeraardsbergsche- straat. Si Camielstraat, Ajuinstraat, St-Jansiraat, Nazarethstraat, Lango Zoutstraat, Markt. Li opoldstraat, Rink. De Harmonie - ARBEID EN KUNST - dcet de volgende straten, Moorselbaan, St-Vincentiusstraat, Groenstraat, St. V. D. Meersch, Grooten Bollcaeg, Kleinen Bolle weg, Ouden DendermondscTensteen- wog, Drie Sleutelstraat, Nieuabrug- 1 straat, Denderstraat. Zeshoek, Leo- poldstraat. Rink. Do deelnemers worden verzocht te willen vergaderen aan de hieron- dorstaande plaatsen om I 1/2 ure stipt. Wijkclub Jean Jaurös by Albert Van Paemel, Meuleschettestraat. Wijkclub Nestor Schaltin, bij L. Bombeeck, Geeraardsbergschestraat wykclub Jan Volders, by Hipp. Van Gysegem, SfJanstraat. De Fanfare zal doze groepen ko men afhalen. Wykclub Josso Nichels. by Jet Cornand, Varkensmarkl. Wykclub Edraond Van IBeveren, by J. Temmerman, Moorselbaan. Wykclub Cesar De Paopo, bij do weduwe Verbraekel, Grooten Bolle weg. Wykclub Vader Wautors, by G. Petit, Breedestraat. De HARMONIE, zal dezo groopen komen afhalen. Wükclub Constant Vergeylen, by Victor Amant, Dendormondschon- stoenweg. Doze begeven zich naar do Zeshoek, en sluiten zich aan by do Harmonie. Wykclub Vader Steurebaut, by Leon Do Vsylder, Peperstraat, bege ven zich onmiddelyk naar den Rink. Wy bidden onze partygenooten, zich naar deze regeling te gedragen. Wegwijzer der betooging. Leopoldstraat,Vrijheidstraat, Kei- zcrlykeplaats, Korte Zoutstraat, Markt, Molenstraat, Molendries, ontbinding. Het Partybostuur. van Zondag 6 April te Aalst. De vrienden van de volgende ge meenten komen te samen om geza mcntlyk naar Aalst te komen Te Gijjsegem, om 12 1/2 ure, by Dierick Theodoor, op den Dries. Te Meire, om 12 1/2, by Coif feur, Te Lede, om 12 1/2 ure, In het Volkshuis, by Troch Serafien. Te Nieuwerkcrken, om 1 ure, by Petrus Adam. Te Hofstade, om 1 ure, by de Weduwe Triest. Do vrienden van Erembode gem, Erpe, Erondegem, Kerkxken. enz. worden verzocht zich ook in groep te verzamelen. Wy hopen datonze vrienden met hunne vrouwen en ouders er zullen aan boudon om in groot getal deze betooging by to wonen. H. F. OPROEP. Mot deze doen wy een dringend beroep op onze partygenooten om ons in ons pogen te steunen. De herhalingen gaan goed en alles belooft iets prachtig te zul len zyn. Twee honderd kinderen, komen regelmatig goed op, maar voor ee ne kunstvolle uitvoering der kan tate, hebben we 400 kinderen noodig, dus zyn er nog 200 te kort. Wy doen eén dringend beroep op allen die de party genegen zyn, ons hunne kinderen te sturen. Vooral jongens hebben we noo- dig. Wo hopen dat onze oproep niet vruchteloos zal zyn,en allen hunne kinderen zullen sturen, Woensdag aanstaande, om 5 uren in het lo kaal Hand in Hand De Feestcommissie. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1134,18. Omdat R. Van Liefferingen het Lied gezongen heeft van Marie doet pen 1.00. Omdat hij zoo schoon de meisjes kan kussen 1,00. Omdat hy niet. t'huis kwam in de afspanning builen Aalst 1,00. Omdat hy over veertien dagen slagen kroeg van zijn vrouw 1,00. Omdat Rikus ge danst heeft gelijk een vliegborg 0,50. Al tons geeft 0,50 omdat z(j cham pions zyn op de gerro en Jean geeft 0,50 omdat zü don beker hebben. Omdat AlbertCorthals zyn beminde op Karnaval in g de Rink met oen andere jonge lancier daDSte, stond hij te weenen, daarvoor geeft oen vriend 0,50. Omdat den baas uit de W. C. Jan Volders zoo goed kan sigaretten rooken 0.50 en omdat hy zoo goed kan fantasie dansen drs maandags avonds nog 0,50. Gezon gen door Emilio Van do Mejrsch 1,75. Bü Van dcrSeypen gezongen door AlfDus Van de Meirsch 3,50. Gezongen hij de weduwe Schamp door Maurice Van Oost, rondgehaald in dm klo< t van Wantje 3,55. Gezongen door Jozef Laureys, het lied, er is geen God 2,00. De zwarte geeft 1,00 Omdat Spaens gezegd heeft dat liü gingp. by Louis Mar- coen 3,00. Omdat de president der opdraaiers in de W. C, Jan Volders door züne vrouw is buiten gedraaid 2,50. Verkoop van oud papier 7,50. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vyldor Th. 1,00. Bokaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Totaal 37,80. Turners. Gezongen door Treze Jooper, na de overwinning van Ninovo 5,57. Omdat Alfons Berghman geen scher- regossen betaalde, geeft Malvina 0,50. De garcon geeft ook 0.25. Hip- polite geoft ook 0,25. Jean geeft ook 0,25 en Alf. Berghman doet er ook 0.50 bij. Omdat hy een druppel ge broken heeft 0,25 en nog eens 0,50 omdat hy" niet gewoon was van voor devrouwon te betalen. Gozongondoor Jefken en rondgehaald door Papa zijn kloinste zoon by Jef Katjes 4,00. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. Men belicht oi s dat dt patiooi s- vereenigirg besloten heeft, van niet in te gaan op onze vraag om de loonen met io ojo te verhoogen. Evenwel zullen ze de loonen met 5 o/o verhoogen vanaf den eersten betaaldag van April. In het korte zal eene algemeene vergadering plaats hebben die onze houding zal vastleggen, in deze zaak. Dat ondertusschen iedereen zorge, dat bij hun den opslag betaald worde vanaf genoemden datum. O;.ze Vakvereeniging heeft ge durende het jaar 1923 haar leden tal eenigszins zien versterken. Nochtans kan de vooruitgang niet als voldoende genoemd wor den. Een klein onderzoek dat ie dereen van u zou doen, zou onmid delyk getuigen dat nog veel onve reenigden in de werkhuizen te ontwaren zijn. Vergeet niet dat het leger van onvereenigden een gevaar wordt, voor iedereen van u. En nochtans dat iedereen van u zijn plicht begreep, dan moet iede reen toch bekennen dat ze toch wel die makkers die thans nog bui ten onze rangen staan, in de veree- niging zouden brengen. Het bestuur der afdeeling on derzocht dien toestand, en besloot dan ook een beroep te doen op alle weldenkende syndikalisten om hun naar het bureel Steenhout te komen aangeven om den zegclverkoop in de werkhuizen in te richten. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat men onvereenigden hoort in dezen zin ik, ik zou me wel laten ver eenigen in uwen vakbond,we wetên maar al te wel dat de leiders der kristene ot andere bonden niet zijn wat ze zouden dienen te zijn, maar ik heb schrik of m'n ouders willen er niet van dat ik bij u vereenigd ben, maar anders... i Nochtans kan dit met de zegel- verkoop in Je werkhuizen niet meer het geval zijn, de sectionnairs (ze- gelverkoopers) zouden wekelijks, de timbers afleveren aan dergelijke makkers en de zegelverkoopers zouden op hunne beurt met den secretaris afrekenen. Ziedaar in korte woorden wat er zou moeten gedaan worden, en waarvoor de overtuigde syndika listen zich zouden moeten weten te offeren. Allo, makkers, we verwachten u in de eerste dagen I Vergeet vooral niet dat het in uw eigen belang is Van geen belang zal het ontbloot zijn hier eenige cijfers te laten ge worden over de geldelijke verhan delingen gedurende het jaar rg23. De afdeeling storte aan de Cen trale de som van 27 655,10 fr. We betaalden uit aan werksta king, 41.896,50 aan werkloosheid, 10.265.40 aan ziekte, 628,00 aan sterfgeval, 75 oo aan verg. 142,00 aan Reisverg. 68,00 of eene totale som van 53.075.58. De afdeeling heeft dus een mee uitgave gedaan van 26.420,00 fr. We geven die. cijfers ter overwe ging aan degene die meenen dat de bijdrage aan den Vakbond ge stort, verloren geld is. We hadden benevens eene sta king in het jaar 1923, fel te lijden aan werkloosheid. We betaalden gedurende het jaar 2488 dagen werkloosheid uit. Dit kan dienen als overweging aan de patroons die voor onze nij verheid gedurende zes maanden op het jaar afwijkingen vragen op den achturigen arbeidsdag. Wat er ook van zij, de afdeeling is vast besloten, geen enkele afwij king toe te staan, op onae zoo duur veroverde hervorming.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2