Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan alle Groepen Op Ten strijde Waar zijn de schuimers In de Kamer. Mijn Hoekje. ü1e Jaar N° 14 Prijs per nummer 15 cenliemen. 6 April 1924. Annoncen KAMARASEH E Jaarlijks Arrondissemenls-Congres 'Partijgenooten. ie RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2e blafope, 2 fr. op 3° en 4® bladzijde. Rékl'amen vojgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagsavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteeltendè brieven wordon niet opgenomen. Berkïhten over werkstakingen en grioven moe ten door de Vakhonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. ostcheckrekening Nr 85685 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Federatie der Soc. Groepen van het Arrondissement Aalst. o—o Met dezo noodigen wjj u allen uit naar het ZONDAG 13 APRIL, om 9 1/2 ure stipt, in het Volkshuis van Geeraardsbergen, Groote Markt. - DAGORDEi Zedelijk en Finautieël verslag der Federatie. Bespreking dagorde van het Partij-Congres te Brussel. De kiesstrijd van 1925. De groepen worden verzocht zich minstens door twee afgevaanlig- te doen vertegenwoordigen. Do Arr. Secretaris, JAN BEKAERT. op 1) 2) 3) Die wekroep is het die als een strijdleus uit de borst van ieder socialistisch-denkend proletariër opwellen moet en onder welks be geestering de politieke propaganda dient aangevat. Met reuzenschreden naderen we de grootsche politieke gebeurtenis, waarbij elke man zijn eigen wil zal te doen kennen hebben, aan wie verder 't vertrouwen en 's lands bestuur zal opgedragen worden. We hoeven den strijd breed op te vatten, en vol gloed en hoop aan te vangen. Immers teekent zich voor ons een helderen horizon, die een blijde verwachting in ons wekt. De socialistische partij, die zich als verdedigster der belangen van de arbeiders en arbeidsters heeft voorgedragen, is tot op heden ge trouw aan haar beginselen, de eenige partij, die zich aan de zijde der verdrukten en miskenden heeft geplaatst. Doorheen de moeilijkste om standigheden heeft zij niet opgc- h uiden de rechten van den ver- kne chte te verdedigen. Zwaar en lastig, de strijden die zij te doorvoeren had, maar toch eervol doorhouden. De werkers en werksters, die zich eenigszins rekenschap geven der gewichtige politieke bewegin gen, door de soc. partij volvoerd, kunnen een zeker voldaanheid in hun hart niet verbergen, alsmede een gevóél van fierheid niet ont kennen. We staan er bijgevolg goed voor. Niets dat ons onze politieke propaganda schaden kan. We heb ben geenszins voor tegenpartijers terug te|schrikken. Gerust kunnen we dus den strijd in al zijn breedheid ontplooien en met open gelaat de aanvallen tor sen. We hebben ons volstrekt niets te verwijten dat ons nadeelig zijn kan, en ons geweten is zuiver. Voor niets dienen we dan terug te deinzen. Geen hindernissen op den weg, die ons kunnen beletten op te rukken. Blijmoedigheid stemthet hart en ons taal klinkt helder als kris taal. We gevoelen ons dus |thuis op het strijd veld. Hij die socialist is, zij die socia listisch denkt, kunnen bij volle handsgrepen het goede zaad op vruchtbaren bodem uitstrooien. 't Zal er vruchten afwerpen, goede vruchten. Nooit te voren was een zoo gunstige geestesge steldheid bij de menschen aanwe zig, om met kans van slagen, het goede woord te verkondigen. Alle partijen, buiten de socialis tische, hebben faljiet gemaakt, hun grondbeginselen verloochend, hun leerstelling vervalsrht. Daar is geen vertrouwen in te stellen voor de werkers, op hun valt niet te rekenen, geen redding bij hun mogelijk. Zij die verzuchtingen hebben uit te brengen, die lijden hebben te heelen, die knechtschap hebben aan te klagen, kunnen zich slechts in volle overtuiging tot de soc. partij wenden. Daar ligt hun verwachting, daar ligt hun hoop. Ha, wat blij volle verwachting voor de oude en koene strijders wiens martelaars weg ons heeft voorgelicht. Socialisme I Gil het uit, uit volle volle borst, en 't is als een wek- schreeuw, die de harten der prole tariërs trillen doet. Nooit was de gelegenheid tot propaganda zoo gunstig als nu De regeerende partijen die strompelend voortsukkelen zijn 's volks vertrouwen verbeurd. Pii ci> pen Zij hebben er geen meer. Alhs is moeten prijs gegeven worden om toch nog voor een tijdje maar te verhoeden dat de regee- ringsmacht tot de democratische gezindheid terug zou overhellen. Kunstmatige toestand voorwaar, die niets dan onheilspellend is voor een land en die alvast op een uit- eenspatting zal uitloopen. Al die tegenstrijdige strekkin gen, welke met geweld worden bijeengebracht, en welke men zoekt te versmelten trots allen tegen stand, om er een regeeringsmeer- derheid op te bouwen, vijandig gezind tegenover de arbeidersklas, kan van geen duurzamen aard we zen en moet onvermijdelijk het volk mishagen. Dit regeeringswezen lijkt een smeulenden vuurberg, die eens of morgen zijn gloeiende lava vernie lend uitspuwt. 't Schenkt geen gerustheid aan het land zoo'n koortsig bestuur, dat schrik heeft in voeling te komen met het volkswezen en ver van zich afhoudt elke demokratische ge dachte. Wars van sociaal-demokratie worden krampachtige pogingen in het werk gesteld om toch maar tegen den wil van het volk in, te kunnen regeeren. 't Walgt de menschen te zien hoe een zoo onzekere hand 't stuur van 's lAnds steamer leidt. Een volk aldus geregeerd, tegea zijn verlangen in, kan onmogelijk vertrouwen in 's lands bestuur. Die opgedrongen personen, welke het land beheeren, kunnen geenszins aan de verzuchtingen en verlangens van een volk beant woorden, noch bevrediging er aan schenken. Zij zijn ongewenscht tn daarom ook is dit niet uithoudbaar. Het volk verlangt, ziet uit, ïnakt naar iets beter naar e in meer gezon dere toestand, n ar een volks- regeering. De arbeiderspartij alleen kan dit zijn I Daaron van stonde-af-aan moe dig gewjrkt, kranig opgetreden, onvérpoosd gepropageerd ten voor- deele der sociaal-demokratische arbeiderspartij. Hoopvol opgerukt ten strijdé. Overal het goede woord verkon digd. Eeniedeis overtuiging in het socialisme gesterkt... en de toe komst zal aan ons zijn. Op dus, vol geestdrift en strijd- vuur, vol ijver en vlijt, vol overtui ging en blijde verwachting 1 Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de belangen derwerklieden verdedigd Antwoord: Trein nr 2982, die te Ou. 5 uit Aalst (Noord) vertrekt, is niet verboden aan vrouwelijke week- abonnenten. Do drie eerste rijtuigen van 3e klas aan den kop van don trein ziin bijzonder voorbehouden voor die soort reizigers. Mijnheer Beauduin, liberale senator van Leuven, leider van desui- kortrust van België,heeft in den Senaat de Socialistische Coöperatieven beticht op de suiker woekerwinsten-hebben gemaakt. Het lasterblad der groeno-fronters DE WERKMAN van Aalst, neemt die smeerlapperij over, (rots dat de socialistische bladen reeds met cijfers de bewering van M. Beauduin hebben gelogenstraft. Onderstaande cijfers zullen nogmaals aantoonen, in hoeverre die laster waar is. De Samenwerkondo Maatschappij - HAND IN HAND «kocht 1923 op 14 April de suiker aan 2.44 fr. en verkocht die aan 2.80 fr. 26 Mei 2,68 fr. 2,85 fr. 26 Juni 3.45 fr. 3,75 fr. 14 Juli 3,42 fr. 3.75 fr. 7 September 3.40 fr. 3.50 fr. 22 October 3,30 fr. 3,50 fr. 14 November 3,00 fr. 3.20 fr. 14 December 3,35 fr. 3.40 fr. 13 December 3,40 fr. 3.50 fr. In 1924 8 Januari 3.38 fr. 3,00 fr. 30 Januari 3,70 fr. 3,80 fr. 9 Febrt ari 3.85 fr. 4.00 fr. 23 Februari 3.95 fr. 4,IO fr. 22 Maart 4,IO fr. 4.25 fr. Waar zitten do schuimers nu ?0, waarheidslievondo WERKMAN-?? Waar zijn de cijfers uwer coöperatief Vooruit er mede Wij zijn ter uwer beschikking om deze cijfers to komen nazien in onze boeken, als M. Beauduin ons ook toelaat de winsten der suikertruts na te zien. VOOR DE S. M. HAND IN HAND Do Beheerder-Afgevaardigde, Nichels Alfred. De Bestuurder, Van Der Veken Louis. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels i Dagelijks vertrekken uit Lodo naar Gent, een groot getal meisjes en jon gens van veertien A zéstien jaren, om in de fabrieken te gaan werken; meu zegt me ongeveer een honderdtal. Zij moeten vertrekken om 5 u. 13 's morgens, trein nr 3007, komen in Gent aan om 5 u. 56. Hun werk neemt enkel aanvang om 7 1/2 ure, dus moeten die wer kerskinderen ongeveer I 1/2 ure da gelijks rondslenteren. Indien den heer minister er wilde in toestemmen, trein nl 3009 te Lede te doen stilhouden, dan kwamen ze aan om 7 u. 3 te Gent en dus in tijds om op hun werk to beginnen. Antwoord Trein nr 3009, die te 5 u. 51 uit Brussel (Noord) naar Oos tende vertrekt, werd ingericht om een snelle verbinding tot stand to brongen tusschen de hoofdstad on do voornaamste statiën van bedoelde lijn. Om die reden levert het belang op het getal zijner stoppingen niet te ver meerderen. Vraag (in 't Vlaamsch) door gezel Nichels s Ge zoudt een grooton dienstbewij zen indien go do goodheid wildet hebben aan de vrouwpersonen toe te laten, voorzien van een weekabon nement, den trein nr 2982 om 6u. 5 te Aalst te nemen. Vroeger was hun zulks toegelaten en nu verboden. Ik reken dus op uwe welwillend heid. Zie vervolg onderaan kolom 3. 'k Heb het nu deze maal eens, over de verkiezingen voor't jaar 1925. Maar zal het wel '25 wor den, alvorens we aan de Kamer verkiezingen liggen Ons nieuw Ministerie, heeft voor de derde maal den Heer Theunis aan 't hoofd, en hü steunt op eene meerderheid, eene meerderheid, waarop te steunen is, als op een gebroken slok. Eenieder, die zioh wat met de politiek bozig houdt, voorziet dus een kort leven van het huidig Gou vernement, alhoewel de liberalen afstand hebben gedaan van al wat hun vroeger zoo heilig was, zelfs van de vrptid van geweten. In ruil van de verloochening van hun programma, hebben zo met hnnno 33 vertegenwoordigers zooveel ministerszetols bekomen als de katholieken met hun 80. De mistevredonheid van een groot gedeelte der katholieken is dus grootvan den eonen kant omdat hun aantal in het Ministe- rie te klein is, van den anderen j kant, zyn de katholieke vlamin- gen er niet erg opgesteld omdat de taalkwestie opnieuw geene op lossing heeftte vin-wachten. Wjj moeten ons dus gereed hou- j den. want niets zegt ons, dat, i moest het huidig ministerie bij de i een of andèro stemming in min- j dorheid worden gesteld, en tot ontbinding van Kamer, 8'enaat en

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1