Arbeidersj Werkvrouwen De reizende Werklieden. De Plakbrieven-wedstrijd AALST Men vraagt Werkersbelangen. - Groot Bal - I1EDEN ZONDAG, allen naar den RINK, om 2 1/2 URE NAMIDDAG, voor de MONSTERMEETING, gevolgd van BETOOGING, voor hel BEHOUD VAN DEN ACHTUREN DAG, NATIONAAL KR1SISFONDS en legen het DUUR LEVEN. S M. 11 and in Hand eene werkvrouw, Bij de Schoen- en Pantoffelmakers. Kantate Arbeid OPROEP Belgische Bank HEDEN "ZONDAG OTl-STlMSIiS. Parlijger.oolen Terwijl de klerikale-liberale Regee ring niels doel om de levensduurte le bestrijden stijgt het Indexcijfer voor deze maand lot 510 punten tegen 495 punten verleden maand. Intusschen wordt onze werkersbe volking door allerhande woekeraars en speculanten uitgebuit. Weg met dergelijk goevernement. Provincieraden overgegaan wor den. In dit vooruitzicht, is voor ons socialisten.den kiesstrijd geopend, en 't is heden, dat ops leger ge mobiliseerd wordt in de meeting Vandervelde, De Swarte en Maria Tillmans. gevolgd van de mani festatie tegen het duur leven. Nooit stonden de kansen van o ze party zoo schoon, als heden. Niet alleen heeft hot Gouverne ment, samengesteld uit de bur- gerspartyen, geen enkele wer- kerswetdoen stemmen, sedert de socialisten uit het ministerie zijn getreden, maarjjhet heeft de be staande werkerswetten gesabo teerd en om zoo te zeggen vernie tigd. Maar het duur leven, ging zij verminderen, het was hun stokpaardje tijdens de laatste ver kiezingsstrijd en den uitslag is, dat het leven, in duurte enorm is gestegen. Wy stellen ons dus voor, zoo niet de meerderheid, dan toch de sterkste groep in het parlement te worden en onze posi ie in de pro vincieraad veel te versterken, maar hierom dient er niet alleen lijk gewerkt en gepropagandeerd, maar er dient in den zak getast te worden. Elk dient den strydpe ningte gedenken, want nu propaganda voeren kost veel geld. Onze tegenstrevers beschikken over de noodige kapitalen, en hunne beurs, die ze gevuld heb ben, op het zweet en den arbeid van het volk, zal wagenwijd open gezet worden, om den geest van het volk te vergiftigen, en het Sociali me met alle valschheid te bekampen Om ons daartegen te steil n, hebben wjj ook geld noodig, en 'tis hierom, dat we1 die groepen partygenooten begroeten, die het initiatief hebben gei omen, weke lijks iets af te zonderen voor den kiesstrijd. In Aalst zijn er enkelen in dit geval, in Meerbeke eene kleine ge meerite zyn er meer, die wekelijks storten in WIB DOET ER MEDE? en 't ware te hopen, dat zulks ge volgd wierd. door tal van an in ren, die begrijpen, dat het noodig is, dat een leger dat ten strijde trekt, geea munitie te kort heeft. Dat degenen die vergaderingen houden, niet vergeten eene om haling te doen dat onze zangers zich laten hooren voor den stryd- penning en dat de vrienden Socia listen in den zak tasten, om 't be stuur dat .de propaganda moet regelen, toe te laten, ze degelijk te voeren, en dan is het zeker, dat het arrondissement Aalst, een tweeden socialist doet verkiezen, en nog wat stemmen zal overleve ren aan de andere arrondissemen ten, om aldaar ook den triomf der Socialisten te verzekeren. Mannon en vrouwen, aan 't werk. Friederik. In ons arrondissement zyn er dui zenden werklieden die naar het Walenland;Brussel en andere plaat sen gaan werken, en die hard en met- roden klagen over de slechte correspondentie en de vuile wagons waarin zij als haringen in een ton opgestapeld worden. De regeering door katholieke en liberale ministers samengesteld, is dus door die mtfhnen. die vóór de kiezing aan het volk zooveel beloof den en het leven goedkooper zouden maken, wanneer zy tegen de socialisten en voordekatho lieken en libéralen zouden stemmen, hebben zooals voor andere, ook oeno voor de reizende werklieden ge zorgd. Men .zou denken dat het is voor meer en betere treinen die gevraagd worden. Ge zijt er wel mede. Do katholieke en liberale ministers gaan de rei- zoude werklieden doen gevoelen,dat zy voor het goedkoop leven zijn, mat den prijs van de cou pons met 25 per honderd te vermeerderen. Belovers, volksbedriegers zyn het? VAN LA PREVOYANCE SOCIALE. De kunstenaarswereld hecht zeer veel belang aan den plakbrieven- wedstrijd door La Prévoyance Sociale georganiseerd. De pryzen die den mededingers aangeboden worden zijn zeer ver- lekkend, de voorwaarden van den wedstrijd zijn origineel en onpartij dig, vrij v&n allen invloed die het uitgebrachte oordeel zoude kunnen vervalschen. Wjj brengen ter herinnering dat al dc- werken moeten gestuurd worden aan La Prévoyance Sociale, Luchtvaartsquare, 31, Brussel, ten laatste don 15 Mei geen uitzonde ring zal aan dezen regel gemaakt worden, ten eerste om reden van rechtschapenheid, en ten tweede om dat de noodige tyd zou beschikbaar blijven, om de werken le omlijsten en hun tentoonstelling te organisee- ren in hot Paviljoen van La Pré voyance Sociale, to Gent. De kunstenaars die meer uitleg verlangen worden verzocht zich te wenden tot het beheer dor Maat schappij, Luchtvaartsquare,31, Brus sel. Molendries, II. Zy waren er, en zij zijn er noch. Er bestaat in den schoot der wer kende klas, zooals overigens onder de volgelingen van welkdanige an dere klas een zeker aantal eigenaai- dige personen die als geboren schij nen om verdeeldheid te brengen, er gaat van ben niet uit dan haat, wan trouwen en tegenspraak. Zy zijn al tijd bijtend en van een onverdraag zaam karakter. In eene Sam3nwerkende Maat schappij meenen dergelyke lieden een geschikt veld to vinden, om twist en tweedracht te zaaien. Een klein getal van zulke onge luksvogels vindt men onvermijdelijk in iedere groepeering terug, hoewel niet talrijk, zijn zy toch onverdelg- baar. Zy weten dat schier ieder woord twee beteekenissen kan heb ben, ook zullen zy aan Uwe woorden die beteeken is geven, w aaraan gij in het minste niet gedacht hebt, daar gij het volledigook in uwetoespraak, toch het onderworp niet hebt kunnen uitputten, zullen zij naar voren bren gen watgii niet hebt aangeraakten juist dat wat gij bevestigd zullen zy ontkennen of trachten in twyfelte trekken. Zy treden tot de Samen werkende Maatschappij toe, niet om ze vooruit te helpen, maar om alles te kunnen afbeken, zich wel wach tende, iets beteis voor te stellen. Zij zoeken de Samenwerking niet te ver sterken in het gemeenschappelijk belang van al de leden, neen, zij zoe ken hare zwakste punten en stellen ze bloot aan de slagen van den on- verbiddolijken vyand der Samen werking. Wij sproken van hen, om aan te toonen dat de besturende geesten der Samenwerking steeds jaren met die afbrekers hebben to kampen ge had. Wij spreken van hen, opdat onze loden zich om hun waardeloos gebabbel niet zouden bekommeren. Toch maken verstandige en onder nemende besturen zulke afbrekers onschadelijk. En aan onae verstan dige en goede loden roepan wij, helpt mode, aan de versterking van den geldelyken toestand der Samen werkende Maatschappij Hand in Hand Gij kunt zulks op twee ma nieren door als éón getrouw lid er al uwe aankoopen to doen en door er in het volle vertrouwen, en met de grootste gerustheid er uwospaargel- geldon heen te dragen. De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1171,98. Omdat Donatus Van Cauwenberg den eersten prijs gowonnen heeft op do verjaring, in de wijkclub Jan Volders, geeft hij 5,00 en Kamiel Van Vaerenberg wint de tweede prijs en geeft 2,50, omdat elk de strydpenning zou indachtig zijn. Van een staatsbediende 5,00. Omdat Jef Cornand het vergeten was, van Stantjen 0,50. Omdat Stantjon naar huis niet wilt gaan .0,50 en Sticn gaat naar huis 0,50 en Fernand zegt dat Stien niet mag naar huis gaan 0,50. Omdat Eduard meeloopt 0,50. Omdat het goed is 0,50. Een onlees bare zet 0,80. Gezongen door den zoon van den burgemeester van Bommelskonten in het lokaal 14,14. Gezongen in hot lokaal Hand in Hand door Maria Aelbrccht 8,80. Madame Veillefon moest het vleesch gereod maken voor den Kapitein, maar zij heeft het zelf opgeëten 5,00. Omdat.Horfeense de leelijkste heeft 0,25 en nog 0.50 omdat ze gezien is. Gezongen door Benonieken Felix by Martin I)e Bolster 3,00. |Gezongen deor Nelen Bastiaens by Martin De Bolster 2,10. Gezongen door Benoit Aolbrecht op het huwelijk van Jean Steenhauten Rosalie, voorden kies strijd 9,00. DENDERHOUTEM. Ter gele genheid van het stichten van een socialistische propagandaclub 10,75. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A*. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyvorman 1,00. Totaal 74,84. Voor de Harmonie. Van eenige partijgenooten die de Harmonie genegen zyn 4,00. Erembodegemstraat, 14, - AALST. - Werkstaking bij M. Borreman. De breist rs hebben in de maan den Oogsten Novembcröof tesamen 10 0/0 duurteloeslag bekomen. M. Borreman betaalde do eerste maa! 5 0/0 in Januari 11, Den 11 Maart wordt er een kontrakt gesloten tus- schen de Patroons en de Vakbon den. Nogmaals laat M. Boneman zich trekken en weigerde de 15 0/G verhooging te geven die de andere fabrikanten betalen. De Vakbond stuurde aan M. Bot- reman de 14 dagen vooropzeg, die Maandag eindigde, bet gevolg was dat M. Labiau, Art eids-Controleur, Dinsdag 25 Maart, een onderhoud hndt metM. Borreman,en M. Labiau melde ons dat de meisjes dezelfde duurtetoeslagen zouden bekomen dan in de andere Breiwerkhnizeo. Wy dachten dat die zaak opgelost rpjelost was, en hebben het aldus in ons blad van Zondag 30 Maart ir.e legedoeld. Hoe verwonderd waren wy toen we Zaterdag avond vernamen dat aan •ie meisjes in plaats van een ver mei rdering van 15 0/0 slechts 10 0/0 waren betaald, dat voor gevolg hadt dat Maandag morgend de meisjes het werk gestaakt hebben, 'k Ileb onmiddelijk met de bediende (M. Borieman was afwezig) gesproken dieens de zaak op de volgende ma nier uitlegde. In Januari laatst is er aan do meis jes 5 0/0 meer uitbetaald dio 5 en nu 10 is 15 0/0 meer, en dat de oveieenkomst zoo gesloten was tus- schen de HH. Borreman en Labiau. Ik heb onmiddelijk de heer Labiau van die zaak ingelicht, wanneer er een misverstand is moet dat opge klaard worden. Men zal begrijpen dat de meisjes van dat werkhuis ten zeerste onte vreden zyn, omdat zy de duurtetoe slagen Diet bekomen zooals in de andere werkhuizen, het is om do zelfde duurtetoeslagen te bekomen dat do meisjes in staking gegaan zyn. hunne vraag is redelyk, daar voor zullen zy gesteund worden door alle Breisters en do andero werklie den van Aalst. H. F. 't Is dus heden voor de derde maal dat de 5 o/o dienen uitbetaald te wordon. Dat iedereen dus goed na ziet dat er op hun £loon de opslag worde by uitbetaald/want de onder vinding heeft ons geleerd, wanneer het er op aankomt bij de HH. Pa troons om een opslag te betalen dat ze gewoonlijk geen geheugen }heb- ben van een olifant en dus maar al te gauw vergeten wat er van de loonsverhooging is. Naar we uit goede bron vernemen zou den opslag gebasseerd zijn op een index van 47? punten en gezien nu het index cijfer op510 gekomen is zou den opslag feitelijk moeten 10 per o/o zyn. In alle geval zal do vereeniging zich in verbinding stellen met de Patroons-organisatie en hun dit te herinneren.j Laat ons hopen, dat de Patroons het redelijke onzer vraag zullen in zien, en dus ook voldoen aan die rechtmatige vraag. Nu dat den nieuwen opslag zal uitbetaald worden, is het een goede gelegenheid om aan do nog steeds talrijke onverschilligen de weg aan te toonen der vereeniging. En niet alleen de onverschillige, doch ook degene die in andere bon dekens nog steeds verdwaald rond dooien. Die makkers zullen onge twijfeld met genoegen den opslag oprapen, nochtans 't ware niet slecht voor die makkers zich eens in gewe ten al te vragen wat er door huniaen bond is gedaan geweest om dien op slag te kunnen veroveren, en met ons zullen ze moeten bekennen, dat er van wege al die zoogenoemde werkers verdedigers-niels of niets voor den stoffelijken toestand van hunne leden gedaan wordt. Mochten die makkers eens die zaken allegaar nagaan dan zullen ze met ons moe ten bekennen, dat hunne plaats niet langer meer is in de rangen van der gelijke vereenigingen die alleen een beletsel zijn om de vloed der moder ne organisatie's te stremmen, iets wat alleen ten nadeele der massa uitkeert ten voordeele der patroons. Allo Makkers, niet langer meer ge slapen, aan de propaganda in ons aller belang. Eug. Deprêz. De oproep van verleden week is door onze partygenooten aanhoord geworden en vele kinderen hebben we verleden Woonsdag kunnen in schrijven. Maar toch is het nog niet qg* noeg, Nog kinderen moeten er komen, en we doen een dringend beroep, op de achterblijvers hunne kinderen ons te sturen. De ouderdom is van 11 tot 10 jaar, Stuurt dus uwe telgen. Heden Zondag, om 9 ure s morgens, in Hand in Hand -> naar de ALGEMEENE HERHALING met de Harmonie. Wg rekenen Ier op. DE FEESTCOMMISSIE. voor leerlingen trommelaars en clairons, voor onze muzieken. De jongelingen die begeeren lessen te nemen voor trommelaar of clairon mogen zich aanbieden, te beginnen van af heden Zondag, voor de lessen te volgen. Voor de clairons van 9 tot 10 ure; voor de trommelaars van 10 tot II ure. Dit bericht geldt ook voor de leer lingen die aan gang zyn. van den Arbeid naamlooze maatschappij GENT, Voldersstraat I,GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank- Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 1 jaar Sr. 4,75 o/o Verhuring van brandkoffers. Verkoop van Kapitaai-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 840,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons FRrGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkesrhaar don 31 December 1931 COTONN1ÈRE GANTOISE - 7 1 /2 °/0 aan 487,50 uitkeerhaar den 1 Juli 1933. Belgische Werkliedenpartij. (Afdeeling Aalst). in de ruime Feostzaal van HAND IN HAND voor de Ingangsprys 0,99 fr. (Taks niet inbegrepen). Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigsto blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2