Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Id den rooden bot. Uit Hofslade. Nieuwerkerken. Denderhoulem lddergem. UIT MNOVE. Meerbeke. Jurgers en "Werklieden Makkers begrijpt uwen plicht. Op Zondag 6 April komen de by- zondorste partijgenooton van België naar Aalst, Emile Vandervelde, Maria Tillmans en Deswarte. Het Bestuur van den Soc. Propa- gandaclub noodigt u uit om 1 uur stipt in het lokaal te zyn, waar de makkers van Gysegom ons komen vervoegen. Zoodus kameraden, allen op posten opgemarcheerd naar Aalst. Het Bestuur van den Soc. Propagandaclub. Heden Zondag is het dus, dat de gansche werkende klasse van Aalst en Omliggende gemeentens betoogt voor het behoud van denacht- urendag, Nationaal Krisis- ffonds en tegen het duur leven. Wij doen een laatste maar drin gende oproep tot de mannen van Nieuwerkerken, om met vrouw en kinderen deel te nemen aan de Mee ting en Betooging. Bijeenkomst in het lokaal bij Petrus Adam, Kwalestraat, om I ure zeer stipt. Allo mannen, vrouwen en jonge lingen, toonen we aan onze werk broeders van de stad en andere ge meentens bewust te zijn onzer taak. Allen naar Aalst, weze het ordewoord 1 De Propagandaclub. Hoera Hoera Zondag laatstleden stichten wij eenec propagandaclub te Dender houtemdit is wel iets. gewichtig een rooden propagandaclub in de kern het hartje der Daensistische beweging. De aanhouder wint zegt men, en dat hebben wy hier ook onder vonden. In 't begin was hier niets te verrichten, maar door werking en tyd is hier reeds al als is hij niet groot een Socialistische kern, die het uitgangspunt zal zijn van verdere beweging. A. Berghman van Aalst was er te genwoordig en ontwikkelde het socialistisch programma, deed de noodzakelijkheid uitschijnen aan de arbeiders om zich aan te sluiten bij de Socialistische Partij en Socialist te zijn uit overtuiging. Denderhou tem moet weldra op den rang komen der andere gemeenten, waar het Socialisme steeds op vasten voet staat. Vyverman vatte spreker zyno rede samen en wees er op om heden Socialise te zijn met de DAAD en om overal de socialistische gedachten te verspreiden en nieuwe leden aan te winnen voor den propagandaclub. Onzen hartelyken dank aan de Ka meraden, die opgekomen waren. Na een gezellig samenzijn werd er nog 10,75 jr. rondgohaald door onzen kameraad Van Roy. Er waren er zelfs uit Idderghem. Aan 't werk mannon, steeds voor waarts tot verspreiding der Socia listische gedachten, vooruit voor den zegopraal der Werkliedenpartij met de aanstaande verkiezingen. De Propagandaclub, HET ROODE ZAAD. Wanneer do landman de Lente voelt naderen dan bereidt hy zich voor om met do hulp van den wind, het zaad op allo horken van het land te verspreiden. Het zaad zal opschieten, groeien en is de oogst van morgen. Er is in dien wor.k zoo iets grootsch, zoo iets schoons en poöiisch dat er de dichters on de schilders één van hun geliefkoosde onderwerpen van gemaakt hebben. Wat prachtig symbool Is hot niet oen der schoonste beol- don die men aan onze jeugd kan doen bewonderen Do landarbeider die zwoegt on werkt om aan de aarde het noodige te onttrekken om de monschhoid te voeden. Dagelijks vecht hij om van zijn, rond do maxima opbrengst te krij gon. Ver van kanonnen en geweren, maar niet van verdrukking. Men hoeft vroeger wel eens getracht hem daarvan te verlossen maar men heeft helaas slechts den vorm er veranderd, vroeger betaalden de landarbeiders in natuur, thans in geld, werklieden en landbouwers maakten revolutie voor... anderen. De wereld is nog niet verlost van dwingelanden, kapitalisten en reac- tionnairen, die leven van hetgeen de land-en fabriokardeidors voortbren gen. De wereld heeft zich verdeeld in twee klassen de groote bourgeoisie en het proletariaat. Tot hiertoe habben de landarbei ders zich niet willen of niet durven scharen naast hun werkmakkers der groote steden. Zullen die toestanden nog lang aanloopen Landarbeiders opent de oogen. De vruchtbare gronden liggen om het roode zaad op te vangen. Geen dag, gean week zal voorbij gaan zonder dat het zaad kiemt en groeit en dan zal het vareenigd pro letariaat van land en stad een veel opbrengenden oogst vieren. Landarbeiders ontwikkelt uw be krompen geesten,verwijderd uit uwe huizen de reactionnaire bladen en verslindt met gulzigheid den tekst van het Socialistische proza. Paria. Bij de Schoenmakers. Door de zorgen onzer vereeniging is aan den Heer Pieters een schrij ven gestuurd, vragende de loonon zyner werklieden te willen verhoo gen mot 10 per 0/0. Rekening houdende met de stij gende levensduurte eenerzijds, en met de echt kleine loonen die er in dit werkhuis nog verdiend worden anderzijds, kan die vraag in geenen deele als overdreven aanschouwd worden. Maar nu rijst onmiddelyk de vraag op, zal de patroon aan die wettige vraag voldoen Wy weten het niet Immers, M. Pieters rekent nog steeds, en terecht, op de goedzak kigheid zijner werklieden. En dit mag hij immers ook. 't Is te betreuren, maar 't is een feit, dat nog steeds het grootste deel zyner werklieden onverschillig zijn tegenover do vereeniging, van daar uit dat de patroon maar weinig rekening hoydt met deverzuchtin gen zyner naarstige wroeters. Overigens zijn do patroons overal dezelfde, zooveel mogelijk arbeids kracht vergen van hunne werklie den, aan zoo spotgoedkoope loonen mogelijk, prachtige auto's en villa's beziten, gewonnen op de ellende hunner werklieden, en daar togen- ovor blyven de werklieden nog in groote mate onverschillig en alles dat ze kunnen, is zuchten en mor ren, doch dit raakt het hart niet van hoeren, stom en doof zullen ze bly- von, zoolang de arbeiders zich niet samen trekken in de moderne vak- vereeniging. Allo, werklieden van het huis Pieters niet langer meer de misda dige onverschilligheid blijven be waren, in de rangen der Vakvereo- niging plaats genomen, daar alleen ligt uw heil besloten. En gij, vereenigdemakkers.brengt het uwe bij en propageerd uwen Vakbond bij do onverschilligen. Eens machtig vereenigd zal voor U do voorbode van oen beter leven zyn. Zyt het dus indachtig. Eug. Deprez. BERICHT. De gozellinon aangesloten by onzen Socialistischou Vrouwenbond van Ninove, en die een eerste kom muniekarit hebben, worden uitge- noodigd, jaarlijks op het chocolade feest, welke zal plaats hebben, op Maandag21 April, op 2do Paaschdag om 4 uren. in het lokaal De Red ding. De loden worden verzocht zich te laten inschryvon bij den bode, op vertoon van hunne li Ikaart. Voor het Bestuur Bertha DESPRETZ. Bij de Pantoffelmakers. Een staking was uitgebroken in het werkhuis L'Avenir om een vraag door de vereeniging gedaan van 10 0/0 loonsverhnoging tedwn aannemen. De staking heeft gelukkig maar enkele dagen geduurd, en de gaston hebben voldoening bokomoo. Nog eens to meer is hot bewezen wat de macht der organisatie vermag. Met vreugde hebben we kunnen bestatigen dat onze afdeeling eon grooteren bloei te gemoet gaat. Dit verheugt ons dus temeer daar het iuist do pantoffel makers waren die het langst onverschillig stonden. Meent nu nochtans niét, dat den nieuwen opbloei voldoende is Neen, nog talryke werklieden uit onze nyverheid zyn tot onze organi satie te winnen. En dat juist is Ret werk der ver- eanigde makkers, die het als hun plicht zouden moeten aanzien om overal hunnen vakbond te propa- geere'n. Moest iedereen daarin z'n plicht doen, dan kan onzen Vakbond weldra het dubbele hebben van het- gene hij heden is. Want vergeet nooit dat de sterkte uwer vereeniging de graadmeter is, uwer loonen en workvoorwaarden. Dat dus iedereen z'n plicht be grype, het is in uw aller belang. De. Eugprez. De staking in de schoenfa briekL'Avenir «geëindigd De werkstaking in deze schoen fabriek is sinds Zaterdag 2911. geein digd mot volledige voldoening voor de arbeiders. Ziehier hoe deze staking begonnen is. Er werd door onze organisatie aan de Pantoffel- en Schoenfabri kanten onzer stad een schry ven ge richt, e«n duurtetoesiag van 15 0/0 eischende op do huidige loonen, ge zien het indexcijfer met meer dan 100 punten gestegen was, sinds het vaststellen van de loonen van do ar beiders in deze nijverheid gebezigd De Heeren van hoogergenoemd fabriek waren in princiep volledig 't akkoord met de eischen van de werklieden, hetgoen zy aandeafge vaardigden onzer syndikaten by de eerste onderhandeling hebben be kend maar zy vroegen eenige da gen om hun te verstaan met hun klanten nopens hun oude bestellin gen. Eenige dagen nadien had er op het bureel yan deze heeren eene onderhandeling plaats met afge vaardigden van het kristen syndi kaat (in afwezigheid onzerafgevaar digdan) waar er eene overeenkomst werd gesloten voor het toekennen van een duurtetoesiag van 10 0/0 te betalen met 5 0/0 in twee verschil lende weken. De daaropvolgende week werd de eerste 5 0/0 uitbetaald, maar er wierd terzelfdertyd aan de werklie den gezegd, dat zy des maandags niet konden beginnen werken, ere- zion er veranderingen in do fabriek moesten uitgevoerd worden. De werklieden zouden verwittigd wor don wanneer zij moesten beginnen, doch zonder duurtetoesiag, zelfs niet meer de 5 0/0 die reeds uitbe taald geweest waren. De werklieden zyn onmiddolyk hun syndikaten van het genomen besluit der pa troons gaan verwittigen. Er hebben verschillende onder handelingen plaats gehad zonder dat de patroons hun gegeven woord wilden eostand bliiven. Hierop brak de staking uit op Maandag 24 Maart. In eene vergadering in den loop der week van 24 tot 29 Maart gehou den, wierd er aan de patroons een onderhoud gevraagd voor Donder dag 27 Maart. Na eene discussie die minstens twee uren geduurd heeft en waarin r door de afgevaardigden der syn dikaten vooral op gewezen werd, óp het verbreken van het door de p i- troons gegeven woord, kwam men nog tot geen volledig akkoord. De patroons stelden 7 1/2 por hon derd voor on de afgevaardigden der werklieden eischten in naam hunner loden de 10 per honderd door de patroons vroeger toegestaan. Wij verlieten deze heeren, die ons zegden, zich nog eens te moeten be denken en ons dan telefonisch hun antwoord zouden laten geworden. Op Vrijdag 28 Maart, werd er ons door do hoeren van L'Avenir dan ook bekend gemaakt, dat zij de lOO/o waarop zy vroeger overeengekomen waren opnieuw zouden betalen, waarop de arbeiders dan ook beslo ten 's anderdaags het werk te her nemen. Arbeiders (sters) in de schoen-en pantoffelny verheid, het is de eerste maal dat er door onze afdeeling hier ter stede oen stryd om loonsverhoo ging aangegaan wordt, maar wy hebben de stollige overtuiging dat onze zaken in goede handen zyn. De eerste strijd komt te eindigen met volledige overwinning voor do arbeiders. Daarom kameraden,aan hot werk, voort propaganda gemaakt voor uwen bond, gezorgd dat alle arbei- 'ors in onze vereeniging opgeno men zijn, dan durven wy U verzeke ren dat erfvoordo schoen-en pan toffelmakers nog voel betere loonen kunnen en zullen veroverd worden. Als elk zijn plicht begrijpt en doet behoort do toekomst U toe. Aan de propaganda, aan het werk! Een soc. schoenmaker. EEN MEIFEEST. - OPROEP Ter gelegenheid van Een Mei; heeft het Party-Bostuur besloten een koor te laten uitvoeren, betrek kelijk Een Mei. Om dit mot goed ge volg te kunnen doen, moeten we over minstens 150 kindoren beschik ken. Wij doen dus een dringenden op roep tot de ouders, om hunne kin deron toekomenden Maandag7 April en volgende dagen naar het lokaal te zenden voor de inschrijving. Het Partij-Bestuur rekent er vast op, dat de partygonooten ons zullen willen helpen tot het wellukkon van dit feest, door hel zonden hunner kinderen. Het Party Bestuur. Voor onze Boekerij. Op aandringen van het Bestuur van onzen Propagandaclub wordt er besloten eene Boekery in te richten ton bate van onze leergierige party gonooten. Dorgelyko inrichtingen kosten op dit oogonblik veel,enorm veelgeld. Wy veroorloven ons dus, bij de partygenooten, dewelke soms boek werken bezitten, welke ze zouden kunnen missen, deze geschenk te doen aan onze boekery. Deze instelling moot voor onze be weging en gansch do Partij, da beste vruchten afwerpen. Alleen de ont wikkeling on kennis zullen onze klas redden. Dat elk dus zyn plicht begrype. en dan zullen we tegen toekomenden winter, onze boekery ten dienste kunnen stollen onzer partygenoo ten. Het Bestuur van den Soc. Propagandaclub Zooals ónze lezers in ons artikel van over 14 dagen kunnen opmerken hebben, is Meerbeke alleszins, eene bozoekwaardige gemeente. Zij is sinds onheugely ke tyden, on verpoosd, door katholioko besturen gerogeerd geweest, het eene wat be krompener dan het andere, doch al len getuigenis gevende, van eene min of meordere achterlijkheid. Tijdens do laatste kiesperiode, is er hier stryd govoerd gewoest tus schen twee groepen, beide katholie ken van het zuiverste water de groep L. Cosyns en de groep R. Van Snick, eene nieuwe combinatie. Gezien bovenvermelde heeren niet wisten, of konden weten, ol' er op liet laatste oogenblik zich geen an dore lijsten kwamen stellen, die te genover de hunne vijandig stonden, en gezien er in do gemeente schro melijk veel misnoegde menschen waren, haddon die malle heertjes er niets beters op gevonden, dan zich zoogezegd in twee vijandelijke kam pen te verdoelen, om in geval er zich een derde lijst zou aanbieden, zich meester te maken van het grootste deel der misnoegde kiezers. Er boden zich evenwel geen ande re lijsten aan, en do uitslag was. zoo als elk hem voorzien had de nieuwe groep, R. Van Snick, behaaldo de overwinning op do aftredende. Er stond nu niets anders op, dan de komedie tot het einde toe voort te zetten, en de strijd voor het Rur- emeesterschap ving aan. Opdat de lezer gped begrypo. hoe die heeren. oventjes hunne kiezers, fijntjes in do doeken worden gelegd, hoeven wy er aan toe te voegen, dat de H. Leo Cosvns, destyds door wy- len den H. Senator Van Vreckem, aangeduid was als zyn opvolger voor het Burgemeesterschap, (voor wien hij die plaats ruimde) er stellig van overtuigd zijnde dat de H. L C. zyno tot heden gevoerde gemeentepolitiek zou voortzetten. En ziedaar, nauwelijks de kiezing achter den rug, of daar verschijnt op do aanplakplaatsen een bericht, van wege de meerJerheidsgroep, dat zy de voetstappen en do gemeentepoli tiek van wy'len den H. V. V. stipt ging volgen en nadoen. Het verschijnen van dit bericht, opende do beetgenomen kiezers de oogen, elk voelde wat lage komedie die hoeren gespeeld hadden. Immers waarom de politiok van do H. Cosyns bevechten, aangezien zy nu verklaarde dezelfde te zullen vol gen? Onze partijgenooton van Meerbeke zullen er voortaan voor zorgen, dat in 't vervolg dit spol zich niet her- hale, en allo bewuste arbeiders on kiolne boeren, hun stem kunnen en zullen uitbrongon op de lyst der So cialistische kandidaten, die alleen do stoffelijke en geestelijke belangen onzer werklieden en kleine boeren, kunnen behartigen. ('t Vervolg toekomende week). Zondag aanstaande, 13 April, plechtige opening van ons nieuw lokaal. De Fanfare Do Voorwacht van Ninove, alsmede de soc. groepen dier stad, zullen er aan deolnemon. Moerbekonaren, op post De Soc. Propagandaclub. Strijdpenning. OmdatTaaf een tas onder zyn muts stak 0,25. Omdat Turen het in stuk ken sloeg 0,25. Omdat Mathilde op haar kloeffen in het Volkshuis komt 0,25. Omdat Taaf in het Volkshuis komt rottekaas eten 0,25.OmdatTaaf besteken wierd op zyn verjaardag met oen fleseh en een peliepatat er boven op 0,50. Omdat hy zijne vrouw s anderdaags slagen gaf o,50. Om- daUiy zijn horlogioin den bak wierp 0,25. Omdat Taaf by Joepper een broek ging koopen on afbieden 0,25. Omdat de witten D'Hondt de broek van Leonsken moet uitdoen 0,25. Ora- dat Taaf over den borstel vult 0,50. Omdat Taaf ook een frank heeft 0,25. Omdat Taaf zijn vrfia beter doozen zou maken 0,25. Omdat dien man be ter op zyn volk zoo letten 0,25. Om dat ze van don pollepatat hun paart nietkregon 0,25. Omdat Joepper zijn reklaam zelf zoo maken 0,25. Omdat Frans wat rapper zoo zijn om do pannen te halen 0,25. Omdat Taaf zyn muil van zynen kloef in zijnen zak steekt 0,25. Omdat Taaf de flesch aan zijn oog hield 0,25om te zien of or nog in is 0,25. Omdat Jenieken zoo schoon op de piano kan spelen 0,25. Omdat zy vraagt Pof, wat is 't 0,25. Omdat hy het niet weet 0.25. Omdat Taaf Flikker de kloetsen pakt 0,25. Omdat Taaf aan Manco haar brood zat 0,25. Omdat Mance Taaf voedt 0,25. Omdat Taaf met zijn vraa in een engelsch bed slaapt 0.25. Om dat Taaf zegt dat het waar is 0,25. Omdat Wannus uit het Volkshuis vijf dagen op zwier is 0,25 daarom geeft Wannes 20,00. Omdat Charles per pardessus is 0.25. Omdat hy met de kanno op gang is 0,25. Omeat Joepper zijn knoppen aangezet zyn 0,25. Omdat Taaf geen verstand heeft van een polderbroek te dragen 0,25. Omdat Taaf Leon zyn reklaam maakt 0,25. Omdat hy zakken vsor meters 0,25. Omdat wy alspartijgenooten bij Leon Joepper moeten zyn 0.25. Omdat Taaf te forsig is van dion rottekaas 0.25. Omdat zijJTaaf zijnen taalboek gepakt hebben 0,25. Omdat Taaf mot slechte kloeffen in ons lokaal komt 0,25. Omdat hy zegt, ik kan my geen nieuwe koopen 0,25. Gezongen door bet Baasken en rondgehaald door Flikker 5,70. Gezongen door Van ImpeJ. eri rondgehrald door Omor Omer Botlingen 10,82. Gezongen door Achtegael Frans in ons lokaal 6,70. Gezongen door Jules Elaut in ons lokaal 25,50. Gezongen door Sper V. d. Wiele in ons lokaal 16,20. Ge zongen door Jules in ons lokaal 9,80. Gezongen door Cardoen Denis «n Maria Flikker in ons lokaal 8,20. Go- zengen door Elise Van dor Kolen in ons lokaal 5.15. Gezongen door Ma- rieken in ons lokaal 5,40. Gezongen door een socialistische zangeresso 6,00. Gezongen het lied De Mijn werker door Waren en Philemon 2,95. Gezongen door Frans Stoenhaut en Maria Flikker in ons lokaal 8,50. Gezongen door Marieken en Waren D'Hondt in ons lokaal 6,40. Gezongen door Rachel goudwilders 5,45. Go zongen door Van Vreckom het lied Do Vaggebond 9.15. Ge zongen door Marieken en rondge haald door Flikkor 4,05. Gezongen door Stevens Arthur 5,25. Omdat Marin kloetsen drinkt 0.50. Gezongen door de koningin van Ni nove iri ons lokaal 3,55. Omdat Wan nus bij Adolphine gaat 0,25. Omdat Wannus aan zijn lippen likt 0.25. Omdat Frans het ziet 0,25. Omdat Frans zegt, ik heb het gezien 0,25. Omdat Wannes langs achter binnen komt 0,25. Omdat Frans by Wannes is 0,25. Pitter geeft voor devlag 1,00. Omdat een socialistische vrouw in een winkel binneu ging, en er drie meisjes waren, een katholieko en twee liberalen. Marie, Julia en Ra chel 0,25. Omdat als die vrouw bin non ging, Julie haar weg stopte 0,25. Omdat die vrouw zoo rijk niet is toch treffelijker is 0,25. Cmdat die vrouw zich liever laat. in brand steken dan katholiek te zijn. Totaal fr. 181,35. Wie doel; er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schiotecat G. 1,00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Buyl Jozof ",00. Stovens Vict. 1,00. Pordaens ^eon i,00. Do Coordo Fr. 1,00. Van lor Maelon Gustaaf 1.00. Stovens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon ,00. koopt uwe Schoenen BIJ Van Driessche. Nieuwstraat. 31 Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3