YOOT} EEN MEI! Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst, N Tentoonstelling, Redevoering tl* Jaar N°. 15 I'rijs |»ei nummer 15 cenlieineu. 13 April 1$)2I. Annooeen .- Syndikale Kommissie van België. Jlatt de Belgische Jlrbeiders Partijgenooten. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per rogel op 1" en 2" bladzijde, 2 fr. op 3° en 4° bladzijde. KöHlamen volgens overeenkomst. Alle briefwfssëljngen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende'brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HANDMolendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postf.heekrokenirgNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molondries, 11, AALST A HOW EM ENTSPR IJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,30 I jaar 7,75 BUITEN BF.LGIE. laar fr. |5|00 Men abonneert zich op allo postbureelen. AUWELIJKS enkele dagen schoiden ons van Een Mei 1024. Men moet hopen en de Syndikale Kommissie hoopt het vast dat de*arbei- ders van gansch het land eenparig den oproep zullen beantwoorden die met het oog op dien dag door hunne vak organisaties tot hen zal worden gericht. De Een-Meidag moet, zooals de vorige jarenS voor de arbeiders eene aanleiding zijn om duidelijk hun wil te kennen te geven al de verworven sociale hervormingen tegen alles en allen te verdédigen. Do achturendag behoort tot die hervormingen. Zonder zijne zaak to verraden, zou het proletariaat niet kunnen toelaten dat hot ervan beroofd worde. Het zal er dus op waken de aanvallen af te slaan die nog tegen deze hervorming zouden kunnen gericht en het zal met klem eischen dat ze door iedereen streng geëerbiedigd en toegepast worde. Doch de Een-Meidag zou van zijne beteekenis verlie zen indien hij niet de gelegenheid moest zijn van eene ontzaglijke betooging der arbeidersklasse tegen de re- aktie onder alle vormen, eveii politieke als ekonomische. Heeft ze tot gebiedende plicht op ekonomisch gebied niets te laten ontnemen wat ze door haren strijd heelt verworven, zoo heeft ze op poli tiek terrein onophoudend de rampzaligo aktie der Rcgooring te bestrijden die alleon bezield is met den wensch de belangen te vrijwaren van hen die haar de macht in handen hebben gegeven. De arbeidersklasse moet. voor alles, de regeerirg te kennen geven dat de politiek die bestaat in het lijdelijk toezien op het pijnlijke vraagstuk dér levensduurte, niet langer kan gedoogd worden. Het is in 't belang van gai sch het land, zonder verwijl een eind te stellen aan de misdadige handelingen der gelukzoekers van handel en nijverheid, en met dat doel moet de arbeidersklasse van de Regeering de toepassing eischen van krachtdadige maatregelen, al moesten zekere bolangen er door lijden. Op dien internationalen dag van Eer* Mei dient ook gezegd dat de sedert meer dan een jaar in talrijke lan den gevoerde cjeweldpolitiek, onder andere gekenmerkt door de militaire bezetting van het Roergebied, door de georganiseerde arbeiders nüef kan worden goedgekeurd. Dergelijke politiek, die het menschenrecht met de voeten treedt, die den vrede welke millioener. mens cl olykew ezer sbtLbti me enen tedienen door bun leven op te offeren - vernietigt, en bedreigt, moot immer en al tijd met de laatste wilskracht door de arbeidersklasse bekampt worden. Dat de abehlcrs beider kunne van ons land dus verbroederen met hunne klassegonooton der andere landen. Dat zij tegelijkertijd hun wil verkondigen in hunne wederzijdscbe landen te. strijden om hunne sociale hervormingen uit te breiden, hun afgryzen voor den oorlog uitspreken. En dat zij overal hun vast verlangen lucht geven te strijden om het kapitalisme te vernietigen en hun ge meenschappelijk ideaal: de Internationale Arbsidsge- meenschap, te verwezenlijken. Weg mot liet kapitalisme Leve do Iu'«n.atio: ah' VVerkr rssolidariteit I)E SYNDIKALE KOMMISSIE. ALLEN TEGELIJK. Tijdens onze doorreis in heiland hebben wij kunnen bcstaticen dat overal men zich voorbereidt om do Tentoonstelling van Gent te bozoo ken, maar wij hebben ook bestatigd dat de verlofdag van Hemelvaart het gezoohto oogonblik is om er het grootste aantal bezoekers heen te leiden. Dat is maar natuurlijk de Oogst maand is een zeer schoone maand, het is de dag waarop elkeen het rei zen in de boenen heeft en buiten huis gedreven wordt dit is wel overdacht, maar, indien elk op den zelfden dag naar Gent gaat, zal het een onverdragelijke reis wezen in de I treinen, in de tentoonstelling, in do hotels, in dn koffiehuizen* j Het besluurskomiteit heeft het al- dus geschikt dat, eiken Zondag foes- ten en aantrekkelijkheden gegeven worden, op zoodanige wijze "dat alle Zondagen om 't even zijn zullen. Het isdaaropdat wij do aandacht der kameraden willen vestigen, wij weten wel dat allen naar ons niet luisteren zullen, want indien allen het doden, zou er niemand te vinden zijn op 15 Oogst, en liever hadden wij onze vinders verbeten dan deae re gelen* t© hebben neergepend. J. B. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat de belangen dor werklieden verdedigd. uitgesproken in de Kamer van Volksvertegenwoordigersdoor Gezel ALFRED NICHELSin zitting van Woensdag 2 April 1924. Tijdens de bespreking van de begrooting van liet Ministerie van Y. P. T. T. Z. o—o Gezel Nichels. - Mijne heeren, het is zeker dat, wanneer men méér moet betalen, dat, wanneer er op slag is, men gromt en bromt. Im mers, men ziet dagelijks naar prijs vermindering dor levensmiddelen en benoodigdhedeu van eerste3noodza- kelykhoid, en dit te vergeefs. Maar terwijl we naar verminde ring trachten, komt er opslag, en zelfs een gevoeligen opslag in het reizen. Ik bevond me gisteren in oen kom- partiment met handelsreizigers, en ik mag u zeggen, heer minister, dat vooral den opslag, de verhooging van prijs der abonnementen, het voorwerp van de gesprekken was. Een handelsreiziger, vader van zeven kinderen, bekloog zich ten zeerste van do manier waarop gij u voorstelt de grooto huisgezinnen to bevoordeoligen. Hij hooft zich voorgenomen zijn kinderen een middelbaar onderwijs te kunnen gevon in zijne gemeente is er geen dergelijke school hij moet ze dus naar de stad zenden en, om hem die taak te vergemakkelij ken, verhoogt ge hun abonnement mot 25 t. h. Zijn persoonlijk abonnement kost te hem de vorige maal 750 frank per jaar nu, op 1 April, heeft jiiij» 1,343 frank betaald. Eene marktkraamsier had voor 35 kilos bagage betaald, op dien zelfden dag 1 April - 10 frank, waarvoor ze acht dagen vroeger 3 frank had moeten betalen. Zfi voegde erbij Zulks zal do prijs der waren in allo geval niet doen dalen, want onze kosten moeten toch betaald worden, en dit is: door de kcopers, door de verbruikers. En de weekabonnementen, de monschon, die ver van hunne woon plaats werk gaan zoeken, die men schen. die het reeds zoo lastig heb ben om te leven, welnu, dozen zul len ook hun werkcoupon met 251. h. zien verhoogeu. Me dunkt dat dergelijken maat regel niet van aard is, om de werk lieden aan te moedigen dagelijks den langen rit op het spoor te doen, te meer, daar men lieu in de treinen om zoo te zeggen als haringen in eene ton opoenslapelt en hen de meeste treinen ontzegt, want in de Noordstatie te Brussel mogen ze nog zeer zelden binnen en, wanneer ze liet toch eens durven wagen,worden ze gesnapt en niet alleenlijk geboet, maar moeten hunne reis betalen, en bovendien wordt hun het week abonnement ontnomen. De duizenden werklieden, dio ons aller eerbied verdienen, worden als veustootelingen behandeld, en zulks moet eindigen, heer minister. Die werk li'«den worden dagelijks veel uron van hun huis teruggehou den, tijd die veel kan ingekort wor den, door hen ook do gewone trei nen te laten nemen. Ik zog u, heer minister, daterover dozen nieuwen opslag van jaar- en weekabonnementen en-gewone rei ziirorscoupons erg wordt geklaagd, alhoewel men er bijvoegt dat men aanneomt dat het gouvernement veel geld noodig heeft, maar men vraagt zich af of het nu toch altijd moet gebeuren op den handel, op de reizigers, op de verzendingen. Waarom krimpt men de uitgaven niet in voor het leger Waarom voert men Hen zesmaun- den diensttijd niet in Zulks zou ont zaglijke milJioenen doen winnen en de soldaten zouden zes maanden vroeger hunne plaats in den handel en in de nijverheid kunnen innemen en medehelpen aan de opbeuring van 't ouderink gezin en don rijk dom van het land. Waarom ook blijven dulden dat do zes milliard marken door de rogee- i ing overgenomen van 1 fr. 25 c. de mark, voor het overgrootste gedeelte van schuimers en uitbuiters, geen duit waarde meer hebben? Waarom wordt er niet aan gedacht eens aan dachtig na to zien wie do grootste sommen hebben uitgewisseld en waarom eischt men niet de terug gave van de sommen die men weet met den vijand to hebben gewonnen, ofwel voortkomende van de.uithon gering van het volk dat door den vijand was bezet Thans, heer minister, moet ik Ued. overmaken dat men ook in het algemeen klaagt over de afschaffing van do bewaakte overgangen, waar onder zeer gevaarlijke, waar men moeilijk op enkele meters afstand don trein in aantocht kan bemer' ken. Zoo heeft men nu do afschaffing een bareel te Aygcm, waar men ver leden jaar een erg ongeluk had te betreuren. Kar en paard werden gevat, de voerman gedood. Te Aalst zelf, op de Aulbrechtiaan, hadden we enkele weken geleden bijaa oen groot ongeluk. Een dokter onzer stad was byna het slachtoffer aan den onbewaakten overgang. Wanneer een overgang op het spoor wordt bewaakt en er gebeurt een ongeluk, dan is de Staat ge woonlijk verantwoordelijk. Wordt hij niet bewaakt, de ver antwoordelijkheid houdt op, en dat is erger. Men zou ten minste toch moeten maatregelen nemen, heer minister, opdat de overgangers door het een of ander geluid verwittigd zouden worden wanneer er een trein in aan komst is. Zulks zou veel ongemak ken vermijden. In geval.hgt waar is, heer mini ster, dat ge zinnens zjjt de verschil- lige halten af te schaffen, zooals WelU#, -Hiliegen), Leeuwergem, enz. dan verhef ik mijne stem ertegen en sluit ik me aan by do protestatie die hiertegen van andere volksverte genwoordigers is opgegaan, want de afschaffing dier halten zal op nieuw veel nadeel berokkenen aan de werklieden dior streken die naar Brussel eD het Walenland gaan wer ken, en aan de landbouwers dio hierdoor zeer ver van eene statie zullen afgelegen zijn. Ik dring eveneens aan, hoer mini ster, opdat dezen, die verleden jaar door Ued. slachtoffer zijn gemaakt by de werkstaking om verbetering der betaalde hongerloonon, opnieuw in hun ambt zouden gesteld worden, zooveel to meer omdat er onder hen zoovelen zyn die afgesteld geweest zijn zonder de gelegenheid gehad te hebben te vernemen waarvan men hen beschuldigde en dus veroordeeld werden zonder hunne verdediging te hebben kunnen voordragen. Zulks is meer dan tyra&nie het is vooral onmenschelyk. Heer minister, ik hoop dat, wan neer de klachten op de verhooging der tarieven van den yzoranweg niet baten, ge dio nieuwe inkomsten zult gebruiken om de bestaande hou- gerloonen uwer werklieden en be- diendon op een normaal peil te bren gen, om hen toe te laten als menscb, en niet als slaaf, te moeten leven. En wanneer ik den heer minister nu spreek over de ontoereikendheid der loonei) van zyn personeel, were het me ook toegelaten hem ©enige klachten ran datzelfde personeel kenbaar to maken, ten einde er du vewlwyning van teverkrfigen. In de statie Aalst Oost komt het meermale» voor, dat de rangeerdei s des nachts hun werk hebben te ver richten zonder voldoende lichtzoo hooft hot zich reeds voorgedaan dat het terrein der statie, dat gewoon lijk verlicht is mot acht groote elek trieke lampen, deze geheel en al on bruikbaar waren en er geen onkéle was om ze te vervangen. Moet zulks gebeuren om bespariu gen te doen dat ware ten zeerste on gepast, want aan dat werk zyn ver- schilligemenschenlevens verbonden. Men verwittigt me dat do Staats bedienden van Aalst, die in Schaar beek arbeiden, nu het bericht ont vangen hebben dat wanneer hunnen trein in vertraging is en ze hierdoor te laattijdig op hun work komen, ze den duur dier vertraging r a hunne dagtaak «uilen mooten inhalen. Zulks is nooit gebeurd,omdat men altyd aangenomen heeft dat het loch hun schuld niet is, wanneer.de treinen vertraging maken, soms, heel dikwijls zelfs, door slecht mate riaal en vooral slechte brandstoffen, door de administratie verschaft. Het ware dus een w ijzen maatregel t indien de héér minister den vroege ren toestand wildo herstellen. In zake toepassing der reglemen ten nopens de wet van 14 Juni 1921 grijpen er menigvuldige misbruiken plaats. Vooreerst moet ik den heer mini- ster doen opmerken dat, in tegen- stïijd mot de dienstorders, het per soneel, zooals maoliinisten, stokers, remmers, wachters en hoofdwach- 'tors, nooit geraadpleegd wordt voor de verandoringen in hunnen dienst rooster. Ter stelplaats Aalst wordt er waar- .lijk willekeurig gehandeld. De rust dagen worden er naar goeddunken verleend, soms twee, drie op enkele dagen tusschenpoos en dan soms tien of twaalf dagen arbeid zonder rust. Meermalen moet den diepst hernomen worden zonderde regle mentaire rust van twaalf uren. Het personeel der kleine statiën moet tien uren per dag arbeiden, zoo gezegd omdat hun werk lichten af gebroken is. Maar in vele govallen, zooals iu Gijsegem, bijvoorbeeld, waar de blok- en barreelwachters buiten hun normaal werk, tevens rangeerder en lader mooten spelen en met het on derhoud der lokalen, kaaien, enz. belast zyn, on, naar de getuigenis van hunne oversten, over geen en kele minuut tusschenpoos beschik ken is het toch tegenstrijdig met de wetsbepalingen dat men aldaar tien uren werk oplegt. Hef personeel zelf hoeft dienaan. gaande zyn klachten aan den dienst, overste overgemaakt, en ayn ant. woord is een rondden pot draaien. Artikel 20 van het dienstbevel 220 E/110T. m. van 10 Oktober 1921 zegt dat de arheidsduur in een kring van

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1