In de Kamer. AALST - Wijkclub Georges Nichels. )£en /Iftd 1924. Fefderatie der Vakbonden Huis te koop Werkersbelangen. Nog over de Vlaamsche Beweging. tAan de bevolking. Hulde aan deu Arbeid! Voor de Wereldvrede! GROOT CONCERT LICHT STOET GROOTSCHE BETQQGIHG Plechtige Feestzitting Groot Concert Aanbesteding. OPROEP. OCCASIE. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels Schiêttecaite Petrus, wonende boulevard Van Aelbroeck, 54, te Sot- tegem, was voorloopig aan don ijze- renweg als lampist te Piéton, wan neer bij op 23 November 1022 dienst neemt als milicien in 't leger. Tijdens zijn diensttijd in't leger, wordt hU 'tslachtoffer, bij het sprin gen van munitie zich bevindende in den trein op de brug te Opveldt bij Duisbiug aan den Rhijn, in Duitsch- land. Hij eindigt zyn diensttijd en keert huiswaarts op 22 Januari 1923, zon der vergoeding voor opgedane inva liditeit. Nu, hij 't geneeskundig onderzoek voor terug aanneming aan den ijzo- renweg, wordt hij afgewezen voor onvoldoende gezicht en wordt thuis gelaten. Denkt de heer minister niet dat die jongeling niet mag getroffin worden in zijn bestaan tengevolge van een ongeluk buiten zijn schuld hem overkomen bij het leger en er hem een ander werk zou moeten gegeven worden, hem in staat stellende voor zijn onderhoud het noodigete winnen Anwoord Op 28 Januari laatstle den, bood zich de genaamde Schiet- tecatte iu do sta'.io Piètou aan om zijne bediening te hervatten.'s An derendaags reeds verklaarde hij niet in staat te zijn zijnen dienst voort te zetten, daar zijne gezLchtsscherpte aanmerkelijk verzwakt was tenge volge van het ongeval te Duisburg. Onderworpen aan het onderzoek van den heer Moret, aangenomen oogmeester, bevestigde deze de be weringen van den bediende en liet enkel to-j hem voortaan te benutti gen in een dienst, waarbij de ve.ilig beid der exploitatie niet betrokken is. Daar de opzoekingen om Schiotte- catte te benuttigen vruchteloos ge bleven zijn. wordt belanghebbende als gewone ziekewaanzien, mits toe kenning van hulpgelden ten laste van de werkliedenkas. Daar de werkplaats Monceau thans over eerie bediening van arbeider bij den dienst der herstellingen be schikt, zal Schieltecatte op de proef in dien post geplaatst worden. Vraag (in -'t Vlaamsch) van gezel Nichels. Van ScbanderükDoinien. wonende (joeraardsbergschestraat 79 b., te Erembodegein, geboren te Dender - hautem den 15 Juni 1852, is sedert 5 April 1923oen pensioen toegekend van 660 frank. Tot lieden verwacht hij nog altijd zijn pensioentitel. Wees zoo vriendelijk a. u. b, er voor te zorgen dat bij mijn pensioen- titel bekome. Antwoord Aan het Ministerie van Landsverdediging dient men aanvullingsiniichtingen te vragen betredende hei pensioen dat de be langhebbende, als ascendent van een in den oorlog gesneuvelden sol daat geniet. (Toepassing van do sa mengestelde wetten op de militaire pensioenen artikel 45 bis). Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Niohels» Van Laethem Constantie, verblij vende in het klooster te Leeuw«m- gem, geboren den20 Mei 1.848, is se dert lang het volledig ouderdoms pensioen toegekend en is nadien geplaatst op de kosten der gemeente Bost be kb in het hooge.r genoemd klooster te Leeuwergem, alwaar hij enkel voeding en slaping ontvangt. Kleederen moet hij zich aanschaf fen. Thans is het meer dqn één jaar dat bijzijn ouderdomspensioen heeft ontvangen, alhoewel dat het blijkt den Hoer ontvanger van Herzelo regelmatig dit pensioen zou uitbe taald hebben. Zou de Heer Minister me willen zeggen wie dit pensioen zou ontvan gen hebben l. Gezien Van Laethem zijn pensioen niet ontving, gezien hij voor onder hond van zijn kleederen moet zorgen heeft hij zich vrijwillig aangegeven, om opgenomen te worden in de Colonie van Wortel, alwaar hij 0 maanden is verbleven. Sedert December 1923, is hij op nieuw iu 't klooster te Leeuwergem, en hij heeft tot heden nog geen tri mester van 't jaar 1924 van ziin ouderdompensioen ontvangen. En nochtans 't is uitbetaald Zou den Hoer Minister er willen voor zorgen dat er orde in deze be taling wordt gebracht en dat Van Laethem in 't vervolg zelfontvan- ge wat hem toekomt Antwoord: Er wordt oen onder- zoek ingesteld omtrent de feiten waarop het geacht lid mijn aandacht heeft gev« stigd. Wanneer onze tegenstrevers zeg gen, dat .de. Socialistische Partij anti-Vlaamsch getind is, dan dolon zy. De Socialistische Partij is nooit blind gebleven voor do cultuurbe weging in Vlaanderen. Wij zijn het allen eens om te bekennen, dat Vlaanderen het Vlaamsche Volk reeds jaren lang én miskent en vertrapt geweest is, dateene Vlaam- sehc hoogeschool reeds lang nood zakelijk was, dat de Vlaamsche cul tuur en letterkunde in 't belang van 't algemeen zijn eigenaardigheid moet bijbrengen in de vele schakee ringen der algemcene menschelijko cultuur. Gezel August Vermevlen zegde het reeds vroeger «Geef het Vlaamsche Volk zijn taal, opdat het zijne waar digheid gevoelt; geef het zijn taal, opdat het zich naar de behoeften van zijn eigen leven ontwikkele. Ook onze kameraden Alberic De- swarte en Camiol Huysraans hebben in 't bizonder reeds jaren van grooten strijd achter den rug voor ons Vlaamsche Volk, Is «Vooruit» van Gent niet een der eerste fakkels geweest in het donkere Vlaanderen én voor de de mocratie. èn voor de taal, èn voor do wetenschap De Front-partij maakt inderdaad van de Vlaamsche beweging een u gevoelskwestie en weet slechts van holklinkende woorden. Zij meent dat het reeds \er gebracht is, wanneer een zoontje van den nota ris of van den burgemeester en andere rijke lui naar een Vlaamsche hoogeschool kunnen gaan. De Socialisten willen, eerst en vooral, het Vlaamsche Volk econo misch ophelpen, het van onder den knoet halen van hot -kapitalisme, opdat ook de werkerskinderen zou den de middelen bij de hand hebben om tot de volledige ontplooing te komen van hunno intellectueelë en moreele. krachten en naar de Vlaamsche hoogeschool zouden kun nen gaan. De Vlaamsche beweging moet vooral gebouwd zijn op een stevigon economischen ondergrond. Daarom weg metal die holklin kende stadhuiswoorden, vol van ultra nationalistisch gevoel. Hou den wij toch eerst onze kijken op de werkelijkheid gevestigd. Wanneer vóór den oorlog de Vlaamsche Socialisten ten'strijde togen mol oen Vlaamsch programma, waren het de hoofden dei' Frontpartij van heden die met pastoors aan hot hoofd dat programma het hardnek- kigst bekainpten. Het Socialisme, dat internationaal is. zal nooit ten achter blijven, wan neer het geldt do ontslaving van liet Vlaamsche zwoegersvolk. Wij hebben do taal lief, welke wo 't eerst stamelden op den schoot Onzer geliefde moeder en welke wij zongen en jubbelden, toen wij nog als joelende kinderen speelden op de straat. Wij hebben Vlaanderen lief met zijn groenende weiden en bloeiende landouwen. Wij beminnen dat land, waar Schelde en Lrië vloeien en waar de groene zee de blonde Vlaamsche kust bespeelt. A. Vyverman. Op 2, 3 en 1 Augustus aanstaande, viert bel Algemeen Woezenverbond van Belgie de 30" verjaring van zijn bestaan en houden de aangeslotene kringen hun 25° Congres. Dit jubelcongres voor oud woezen zal, naar beslissing genomen te Gent Congres 1923, hier te Aalst worden gehouden. Te dier gelegenheid wordendoor de zorgen van den Oud woexenbond van Aalst ouder de bescherming der Burgerlijke Godshuizen, prachtige feesten voorbereid waaraan én oud- weezen én kweekeiingon der vel schillende wcezoninrichtingen des lands zullen deelnemen. Die feestelijkheden zijn een blijk van dankbaarheid en erkentelijk heid, welke de Oud weezen hunne medeburgers van Aalst willen aan bieden, om de milde genegenheid met dewelke de bevolking hunne ondernemingen en werking heeft gesteund' en de hlvonden zelfs groeiende genegenheid welke zij ónze weezen toedraagt. Een eere comiteit is gevormd met als eervoorzitters de H. H. Kom. Moyersoen, Senator, gewezen Minis i r van Nijverheid en Arbeid, en Jos. De Blieck, Senator en als leden den Z. E. H. Deken Kan. Roelandt, de H. H. Graaf Glenisson, [arr. Com missaris, F. De £>erdt, Burgemees ter, de H. H. Volksvertegenwoordi- gers Baron de Bethune, Alf. Nichels, P. Van Schuylenberg, deH. H. Sche penen: A. De Windt, Val. DeValcke- neere, K. Van Opdenboscli, de H. Majoor Smeyers. bevelhebber der Pupillenschool, Louis Burny, de H. H. Od. Van der Scheuren en L. Camu, de II. H. Beheerders der Burgerlijke Godshuizen M. M. Od. Van der Haegen, Voorzitter Fritz De Wolf, Arth. Druck, Jos. Sleenhout en Aug. Van de. Vondel. Hut inrichtingscomiteit noodigt de inwoners der stad uit een gul ont haal, aan de Weezen en oud-weezen, welke uit alle hoeken des lands op die dagen tot ons zullen komen, voor te bereiden. Dank. HEDEN ZONDAG om 3 ure Alge meen e Vergadering in het lokaal bij Jozef Con and. DAGORDE s 1) Een Mei. 2) Inhuldiging Vlag. Het Bestuur. ARBEIDSFEESTDAG. Programma der Feestelijkheden ZONDAG 27 APRIL, 25jar>ig Jubelfeest van den Ziekenbon! Victor De Ge}'ter». Om 2 1/2 tire namiddag, vorming van den Feeststoet, gevolgd van Feestzitting in Hand in Iland Om 5 ure namiddag. van Aalst en omliggende gemeenten. Weldra is liet Eerste Meidag, die gewijd is tot. vereering van den ARBEID. Lag waarop millioenen menschen over gansoh de wereld hun hartkreet zullen doen hooren voor Vrede. De ARBEIDERS, met HAND en GEERT, zien met blijde verwach ting uit alle landen den Eerstë Meidag te gemoet. Zij willen den ARBEID, hun werk waarop zij zoo fier zijn, en dat den levensader van de samenleving is, feesten. Nu meer dan ooit moeten alle menschen met LUIDE STEM hun wil doen kennen, voor een duur zame Vrede te bekomen. Inder daad, de laatste WREE DEN Oor log, die het leven gekost heeft van millioenen menschen die honderden, duizenden menschen heeft yerminkt, die zoovele vrou wen en weerlooze kinderen van hunnen beminden echtgenoot en lieve vader heeft ontnomen, dat de harten van ontelbare ouders heeft doen bloeden. Die oorlog van DOOD, BLOED, WEE en VERWOESTING, wordt door eenieder vervloekt. Dat hij niet meer terug kome. In de massa betoogingen van EEN MEI, móeten de menschen het luidkee's uitschreeuwen Weg den Oorlog Leve de Wereldvrede WERKBROEDERS en ZUSTERS Bereidt u, voor het vieren van EEN MEI. Op deze Arbeids Peest dag moeten al de werklieden den arbeid laten rusten, en in Paasch- beste kleedij aan de feesten deel nemen. Al wie de bloedige oorlo gen verafschuwen en de Vrede willen doen heerschen, moeten met ons allen mede marcheeren, in de optochten die gehouden worden. Mannen, Vrouwen, Jongelingen en Meisjes, wij rekenen vast op u. dat ge het gegeven ordewoord zult volgen Gij werklieden, van de stad en de, omliggende, gemeenten, het or dewoord van u allen moet zijn, allen deelgenomen aan do feeste lijkheden die in Aalst zullen plaats hebben, waarvan het programma in bijzondere circulair 11 en plak brieven zal bekend gemaakt wor den. Het Bestuur van de Federatie, der Vakbonden De Schrijver, De Voorzitter, H Flips. Fr. Carael, LEDEN.Haelterman, Steen- houtk Van der Meuten, Boeykens, Lammertin, Welleman, Van Lan duyt, lierghman. Bosman, Deprez. in den hof van Hand in Hand Talrijke aantrekkelijkheden. Schitterende Verlichting, WOENSDAG 30 APRIL (Meiavond). Om 7 1/2 ure 's avonds, op de Groote Markt, door de Soc. Harmonie Arbeid en Kunst met uitvodring der Kinderkantate ARBEID (400 uitvoerders) van Jef Van der Meulen, onder de leiding van Karei Van der Meirsch. Na het Concert opgeluisterd door onze 2 muziek korpsen. Ontbinding in de Vlaamsche Kermis DONDERDAG 1 MEI. Om 9 ure, bijeenkomst in de ver schillende Wijklokalen. Om 0 1/2 ure, aan Hand in Iland vorming van de Tegen de Be act ie en voor denVrede. Voor het behoud van den Achturen- dagNationaal Krisisfonds en Kosleloos Pensioen. De. Stoet begeeft zich naar hot Statieploin waar hetN. S. derScaats- arbeiders den stoet vervoegt. Na de betooging in deFeostzaal van Ilandin Hand». Sprekers Alfred Nichels, Desiré Geeroms. Om 1 ure namiddag, Voortzetting der Vlaamsche Kermis. Schitterende Electrisolu; Verlich ting van liet lokaal. ZONDAG 4 MEI, Inhuldiging der Vlag van den Soc. Wijkclub «Josse NICHELS» Bijeenkomst aan het lokaal «Hand in Hand om 2 1/2 ure namiddag, voor den Stoet, opgeluisterd door de. Fanfare Iland iü Hand en die de straten der wijk zal doortrekken. Na den Stoet op de Varkensmarkt, door de Harmonie Arbeid en Kunst met 2° uitvoering der Kin derkantate ARBEID van Jef Van dor Meulen. Om 5 ure namiddag, voortzetting der Vlaamsche Kermis. DE FEESTCOMMISSIE. VLAAMSCHE KERMIS liet Bestuur van den Turnkring Jeugd Bloeit houdt er aan de partijgenooten van heden af te ver wittigen, dat doopte voeren num mers in do Cirque Tobie ver de vr#egere opgevoerde zullen over schatten, niettegenstaande ze heel prachtig hebben geweest. Melden we vooeal onze TWEE SLANGEN MEISJES, Barrewerkers, Accrobaten. Jongleur, Knokkebou ten. Tien Damen zullen optreden in een prachtnummer. Twee danseres j sen zullen ons met iets puiks ver gasten, en hijzonder onze clowns. I A. B. STAD AALST. Openbare Het College van Burgemeester en Schepenen brengt lei'kennis dat er op Maandag28 April 192lom 11 uren voormiddag ten Stad huize, zal over gegaan worden tot, de openbare aan besteding der metselwerken van 20 (twintig) arbeiderswoningen ver deeld in twee loten. LOT A. Zes'woningen Ie houwen in de Gehlhofstraat. LOT B. Viertien woningen te hou wen in de Nieuw beekstraat. (Schrijr- en timmerwerken zijn voorbehouden.) Flans en lastonkohier en bestek, liggen ter inzage der belanghebben den, op het Bureel der Openbare Werken, vanaf Woensdag I« April, alle werkdagen van 9 tot 12 uren. Wijkclub: Vader Steurebaut HEDEN ZONDAG om 2 1/2 uren namiddag heeft er oen kruisplan- ting plaats, van ons afgestorven lid DE CONINCK LEOPOLD. Het bestuur roept de loden der Wijkclubs en partijgenooten op, bij 1 deze aanwezig te zijn, om onze in- j nige gevoelens van rouwbetuiting en genegenheid te toon en. i Men vergadert in het lokaal der i Wijkclub, bij Leon De Vylder Peper- staat om 2 uren namiddag, j Elk weze dus op post Het Bestuur. groot 2 aren 50 centiaren, goed vooralle bedrijven. Zich te bevragen bij Gustaaf Boeykens, drukker, Ouden Don- dermondschensteenweg, 4, Aalst. N. B. Ook zijn er hty mij oude pannen te verkrijgen. To koop SPREEKMACHJEN met 10 platen, zoo goed als nieuw, by Remy Bogaert, Welleken s- straat, 15, AALST. Aan de Lederbewerkers van hef Arr. Aalst. De. werklieden van het schoen fabriek NEERINCKX, Provintiale straat, Antwerpen, zijn in staking van over 14 dagen om zich te ver zetten tegen een aftrok van loon dat die, patroon bun wilde opdringen. De werklieden houden stand, en den baas zoekt onderkruipers by middel van oproepen in verschillen de bladen. De plicht van de. sekretarissen en besturen onzer•afdeelingen is van dien toestand onmiddelyk ter ken nis te brengen van hunne leden, als ook aan do, schoenmakers van hun gewest, en allo maatregelen te ne men om te beletten dat dien uitbui ter werklieden zou vinden. Wij hopen dat deze zal letterlijk gevolgd worden, en rekenen op don geest van solidariteit onzer leden. Het ordewoord moet dus zijn Nie mand geeft zich aan. in het huis Neerinckx, Provinciale straat, Ant werpen. Voor liet. Nationaal Bestuur der Lederbewerkers, A. HELLINCKX. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1641,67. Gezongen door Joseph Moens bij Honri Sterck 3,65. Adolf doet er 0,25 by omdat krommen Louis hem wilt door den kop schieten, en Louis doet er nog 0,25 bij omdat zij zijne zakken hebben afgetast, en A i mé Sterck geeft 0,25 omdat Louis zijn -n revol ver geladen was met special. Frans De Smedt geeft 0,25 omdat IDmi Sterck geen velo krijgt. Om lat Frans De Smedt, een vischgraat op- geëten hoeft 0,25. Nog 0,25 van Liza Sterck, omdat Rosalie kwaad was en omdat het Rosalie haar vaart was 0,25. Omdat Jan zegt dat de vrou wen hunnen mond bruin ziet van chikken, geven vier kongreslede» 2,00. Jan geeft 0,50 om niet in den strijdpenning te zetten. Baas Hendrickx uit het Kelderken van Geeraardsbergen geeft 0,50, om dat er wel zou ingezet worden. Om dat Doken niet mocht schieten voor de dochter van witte Sis. Omdat Frans zijn vogels met eiers lagen 1,00. Gezongen door Leopold De Smedt en rondgehaald door Victor Nichels bij Bonoit Buys 2,00. Van een staatsbediende 5,00. DENDERLEEUW. Van een ge- pensionneerde staatsbediende 20,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A*. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Totaal 41,40.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2