Koopt uw Likeuren bij Marcel Sottegem. Uil Lede. Gee raardsb erge n Belgische Bank In den rooden bot. Burgers en Werklieden G. Van Drieasche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. UIT NINOVE. Meerbeke. Nagalm der Kruisplanting der Opgeëischten. Verleden Zondag heeft alhier de kruisplanting plaats gehad op hel graf "van Kam. Provost, opgeëischte. Deze. kruisplanting heeft nog al ophef gemaakt in onze gemeente. Den hond der opgeëischten had ge trouw aan zijn parool van onpartij- digon bond, al do maatschappijen zonderonderscheid van kb ur uitge noodigd deze kruisplanting bij te wonen van dit slachtoffer van den wereldoorlog. Do katholieke harmo nie had hare toestemming verleend, maar van zoodra den Burgemeester vernam dat ook de socialisten aan de kruisplanting gingen deelnemen, verbood aan do katholieke harmonie nog mede te gaan. Do opgeëischten hebben zich dan naar den Soc. PropagamJaclub ge wend om hun te vragen of 't muziek van Aalst der Soc. Partij aan de kruisplanting niet kon deelnemen, hetgeenonmiddelijkaanvaard werd. We hebben dan de kruisplanting gezien. Eo- e afdeeling der Soc. Fan faren Hand aan Hand opende den stoet. De opgeëischten haddeu den oproep goed beantwoord. DeN. S. B. leverde eenige leden maar het was de werkerspartij die de kroon span de. De stoet was indrukwekkend en zeer deftig, bewijs dat de deelnemers den martelaar opgeëischte vereer den. De V. O. S. die ook uitgenoodigd waren, schitterden door hunne af wezigheid. Dit is nu al de derde maal dat zij toonen dat den bond der opge ëischten hun niet weerdig is. Zijn er misschien in de V. O. S. heethoofden, grootheidsmannen, die onze opgeëischten niet kunnen dul den ?deeonen zijn oudstrijders, doch de andoren hebben ook hun leven veil gebonden voor hun land, tus- schen beiden dient dus geen onder scheid gemaakt te worden. Beiden hebben hunne slachtoffers geleverd. Op hetgraf wordteeno hartroeren de rede gelezen door opgeëischte. en gemeenteraadslid Rottiers, die het Tijden en strijden van hun gestorven makker Provost voorspiegelde. Spre ker stuurde t^n slotte een woord van dank aan al de aanwezigen. Dit feit zal in onze gemeente, nog maals aangetoond, hebben met welk een fanatiokon haat de katholieken de andersdenkenden behandelen. Strijdpenning. Gezongen door Steenhaut Adolf en rondgehaald door Trocli 5,0.0. Omdat Cornells en Hippoliet lichtbeelden vertoond hebben met hunne klets koppen, Van Limbergen 0,50. Omdat do Serre beter boter zijne rekening zou maken, Veillofon0,50. Omdat hij een stuk van Veillefon zijn tong zou krijgen om beter zijn rekening te kunnen maken, De Serre 1,00. OVER SAMENWERKING. Aangaande de jaarvergadering on zer coöperatief en liet verschijnen van artikelen in een groot franscb Brusselsch dagblad, achten wij het niet overbodig daarvan eens het een en het ander te zeggen. De schrijver van bedoelde artike len zou willen aantoonen dat de coö peratieven voor hare leden weinig of ge.ene voordeden verschaft., en hier komt den aap uit do mouw om uit te varen op de inrichtingen der Werkliedenpartij. Hij beweert dat de gelden van enkelingen samenge bracht tot een kapitaal, eens èenen behoorlijken intrest opbrengende, deze niet uitgedeeld worden aan de aandeelhouders, maar worden aan gewend tot andere doeleinden van ai len aard Wij blijven hier dus voor een feit dat ieder onzer leden gladweg kan beant woorden de voordoek n welke de coöperatief van het Volkshuis verschaft, zijn daadwerkelijk, en de zosmaandelijksche uitkeering van don deel op brood- en winkelwaren, zijn het genot van de verworvene in 1. resten. En laat ons nu eens spreken over de zedelijke voordeelen Wij weten het wel, dat het eenen doorn is in het oog van sommigen, omdat onze coöperatieven een machtigen steun geven aan don strijd dor arbeiders omdat onze coöperatieven hunne reuzenmacht aanwenden voor de op beuring en hooger leven dor ver drukte massa, door haar ruime ge bouwen beschikbaar te stellen ver gaderplaatsen voor het bespreken barer belangen, feest- en tooneeJza- len om haar toe te laten na volbrach ten arbeid, uitspanning en vermaak in de vrije uren te smaken en te ge nieten van de kunst en muziekuit voeringen. De schrijver van bet artikel komt ook aangedraafd met de beweiing dat decooperatievon den kleinhandel don grond inbooren. Alhoewel wij er kunnen opwjjzen dat, sedert do slich ting onzer samenwerkende bakkerij in 1899 van langs om meer personen zijn begonnen dit bedrijf uit te oefe nen en zij ook dagelijks bakken, evenals de handelaars die door het inrichten onzer winkels, daarom niet don dieperik zijn ingegaan. Nopens de suikerkwestie waarvan d» schrijver een bijzonder gewichtig punt van belang maken wil, als zou den do coonoratieven enorme win sten daarmedo gemaakt hebben door slinksche handelwijzen, mogen wij wel staande houden dat de socialis tische inrichtingen goen doel hebben genomen in deze suikerexploitatie. Zou de verantwoordelijkheid der suikerraïllneerderijen daarvoor niet beter on den voorgrond worden ge bracht? Het l'ransch dagblad sluit het ar tikel dat over deze zaak nog verder artikelen het licht zullen zien, waar in duidelijk de rol der coöperatieven zal blootgelegd worden. Dat men erover schrijve zooveel men wil. Gesteund door het vertrou wen onzer leden, gaan wij steeds hooger den weg op en door onze sterkte zullen wij steeds datgene verwezenlijken, door onze samen werking gedurig in 't oog gehouden: voordeelen verschaffers en steun in den strijd naar he ter leven der werkende klas. i Ef.n Cooperateur. Heden Zondag en Maandag 21 April. Een uitgelezen programma. De wet. van Hal Sinclair drama in Noord West Kanaaa. Kunstenaars- bloed oon Nordisk-film. De avon turen van Hercule, komiek. Groote verwachtingen. Een der beste werken van Charles Dickens, de schrijver van David Oopperfh ld in film omgezet door de Nordisk-film met do vermaardste artisten, waarbij de kleine Herzberg dewelko zoo meesterlijk de rol van David Copperfield vertolkte. Zondag 27 en Maandag28 April. - Het bestuur zorgt dus om aan onzo (alrijke 'bezoekers de schoonste en beste filmen ten aanschouw te ge ven. Do .lacht op de Dood een dei- kostelijkste en prachtigste episoden, filmen in i weken. Het blad Voor uit i gaf de beschrijving van dezen film, en wij twijfelen er niet aan of deze hand zal hier oven veel bijval bekomen als te Gent. De program ma's zullen aangevuld zijn met fil men, insgelijks van grooto waarde. Worden verwacht twee fil men van bijzondere groote waarde, waarover in de pers werd geschre ven. J'accuse Op algemeen verzoek in 't kort nogmaals het prachtig treurspel van den wieeden oorlog. van den Arbeid N A A M LOOZE M A ATSC iï A PI"' IJ GEMT, Voldersstraat I,GEKT Agentschap te La Louvière 40, Sylvain Guyauxstraat. Postcliecrekeningen te Ge*it n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag iler deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen. Check rekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o IlalftnaandeHjksche rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met vooibericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op G maanden fr. 4,50 /OO Term ij n rekening en op 1 jaar fr. 4,75 o/o Verhuring van brand koffers. Verkoop van Kapitaal aandeden ÜSIN'ES LEOPOLD PIIALEMPIN» aan fr. 735.00 1 BELGISCHE BANK VAN i DEN ARBEID aan fr. 840,00 1 FABRIQÜE DE BONN ETER! E V. AMEYE aan fr. 900,00 Kasbons j FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 COTONN1ÈRE GANTOISE 7 1/2 ®/0 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. koopt uwe Schoenen BIJ ONZEN TOMBOLA. Heden Zondag om t urenamiddag, openbare trekking van onzen Tombola, in ons *lokaal bij Jozef Beerens, Nieuwstraat, 13. Van af 's morgens zuilen al de prijzen tentoongesteld worden. vNog enkele loten zijn te bekomen. STRIJDPENNING. Lied gezongen door Sanglan Jesepli en rondgehaald door Dubbeloo Elos 2,00. Omdat Sis goed speelde de Za terdag avond 0,25. En omdat Jef slecht speelt met Sis 0,25. Omdat Sis verteind en niets zegt 0,25. Totaal fr. 2,75. MUZIEK. De driemaandelijksche vergade ring der leden en béschermleden onzer fanfare heeft, plaats gehad, op Zondag i3 April. Zetrveel be- schermleden waren opgekomen. Onzen geachten Eere-Voorzitter opende de vergadering met enkele woorden en verleende dan onmid delijk het woord aan den kameraad Alfred Stichdmans, om verslag te geven over de verloopen drie maan den. Het verslag van den kameraad Sekretaris werd zonder opmerkin gen aangenomen. Nu nam de kameraad Jan Bapt. Van Londersele, onzen onvermoei- baren Eere-Voorzittcr het woi rd. Hij wees op den giooien vooruit gang door onze fanfare in den laat- sten tijd gedaan op kunstgebied. Hij bedankte onzen kranigen be stuurder, gezel Arthur Coppez voor het lastige werk dat hij hier na zijne volbrachte dagtaak komt verrichten en spoorde al de wer kende leden aan, altijd de wijze raadgevingen v m hunnen onder- vindirgrijken bestuurder te vol- ge i tot groot hdl onzer fanfare. H ij sprak ons over den geldel ij ken toestand ci zer latifare en ver zekerde aan al de aan wezigen dat wij er lam dijk goed voorstaan, dank aan o ze kameraden die ir. Detroit verblijven en van ginder verre regelmatig hunne maunde- üjksche bijdrage cfsturep, ten voor- deele der Scci-ilistische Fanfaia hunner geboortestad. Er werd door al de aanwezigen ee e levendige ovatie gebracht aan het adres van onze kameraden. Tevens werd er besloten hun een verslag van de zitting op te sturen en hun terzelfdeitijd aan te sporen op den igeslagen weg vooit te gaan. Om te sluiten spoorde hij al de aanwezigen aan de reis mede te maken naar Gent waar onze Fan fare een Corcert zal spelen ter ge legenheid der Internationale Ten toonstelling der Coöperatieven, op Zondag 29 Juni airstaande. De zitting sloot in de beste ver standhouding, waarna er een uit stap gedaan weid door or.s muziek naar Meerbeke, gevolgd door een groot getal partijgerooten, ter ge legenheid der inhuldiging van een nieuwen socialistischen tempel. E. OPROEP. Het Bestuur der Fanfare doet een oproep tot al ztfne leden en beschertnleden het sparen te be ginnen om de reis naar Gent mede te maken Den datum is vastge steld op 29 Juni aanstaande. Die wilt sparen hoeft anders niets te doen, dan zijn geld in het lokaal in de daartoe voorbehouden kas voor het muziek in een enveloppe te storten. Men is vriendelijk ver zocht er een briefje bij te voegen met den naam en bedrag der som er op geschreven. Het Bestuur. MUZIEK. Gezongen door Petrus D'Hondt hij Arth. D'Hondt en rondgehaald door Victor D'Hond 11,00. Gezongen door Petrus D'Hondt en rondgehaald door Arthur D'Hondt bij Prosper De Dob beleer 8,15. VROUWENBOND. Gezongen door Leon ie Van den Bossche, op het feest van Arthur D'Hondt 9,40. STRIJDPENNING. Een lied gezongen door Treeze Joeper bij Louis D» Paepe en rond gehaald door Benoit D'Haeseleer 0,00. Omdat de Eerevoorzitter nog fox-trot kan dansen meteen floeren hoedje op 0,25. Evenals onzen twee- den schepen, maar die moest opge ven, omdat zijn hoedje zeer deed 0,25. Omdat den Eerevoorzitter en Coster wat vroeger zouden van Meer beke komen 0,25. Omdat Tistje aan de vos van Sutters vroeg, of hij hem weerom niet mee had 0.25. Omdat.de Vos rozen op had, als hij naar huis kwarn 0,25. 't Is wel 'ner. vos maar geen slim voskon, hij laat hem zijn liefje ontsnappen 0,25. Omdat den Eerevoorzitter onzen vos zulke schoone sprongen kan doen, evenals hij hem bij zijn tabakszak heeft 0,25. Omdat er zoo nen schoonen Trio op Braband liep, Tistjon Coster en Noe- ken 0,25. De heilige drievuldigheid van ons muziek 0,25. Omdat Jules schampavie speelde aan Peetje Wa ren en de Vos 0,25. Omdat hij toch zijn knoppen vol Iambic en gedroog de saucissen had, dien opslokker 0,25. Owdat Peetje Waren om lijn zaad moet gaan voor zijn geit van 's noons 0,25. Maar 's nachts thuis komt zonder lijnzaad, maar overla den van de geuze 0,25. Omdat Leon in de zeek moer danste te Meer beke 0,25. En dat hij Bertha haar schoone kousen gansch betodderde 0,25. Omdat 't vosken van Sutters geen gedroogde saucissen mag maar bij Staels gaat eten 0111 zo terug uit te spuwen 0',25. Plechtige opening van ons nieuw Volkshuis. Verleden Zondag hebben we op plechtige uijze ons nieuw Volks huis geopend De Fanfare De Voorwacht van Ninove. de Turn kring, alsook eenc groote schaar partijgenooten hadden er aan ge houden deze opening bij te wonen, ze waren dan ook in verrukking gebracht, wanneer ze de prachtige versiering ervan in oogen.-chouw namen Inderdaad, twee kenschet sende spandoeken hingen aan den voorgevel met als opschrift: Met ons broeders aller landt n s> eischen de Meerbeekschq sccia- listen Recht op bestaan. En luid klinke onze wil Geen oorlog meer Maar we- reldvrêe De wapuns neer Wij helpen mee het socialistische veld beplanten en bezaaien, En hopen hier ook eer. flirke oogst te maaien, j> Want 't schenkt ons kracht, dit prachtig Ideaal, Wij voeren het eens naar de zegepraal Dit omlijst met prachtige bloe men en kransen, was als een gloiiezoTi die hare heldere stra len over het donkere Meerbeke glinsteren doet, en hoop voor de toekomst verzekerd. Nadat de knappe Fanfare van Ninove, een dreunende Interna tionale had laten weergalmen, was het de beurt aan de afdeelirg meis jes om hunne turnoefeningen uit te voeren. Zeggen we dat deze on berispelijk zijn uitgevoerd, het geen eenieders genoegen betuigde. Dan beklom gezel Van den Steen Pol het spreekgestoelte. Het was iets prachtig, aa< doenlijk, wanneer spreker het lijden van Christus vergeleek met dit onzer partij. Voorwaar onze Pol is er de man voor om over dergelijke zaken te handelen, en het was dan ook met volle handgeklap dat de dicht op eerigepakte schaar zijn welbegre- penerede begroete. Daarna was het gezel Nichels die de onverdroten schaar toe sprak. Deze had het over de wer king onzer huidige regeeiirg, wees er op hoe noodzakelijk het is dat de werklieden nu meer dan ooit zich aaneensluiten om de de noodlottige politiek der reactie te stiemmen, en eene politiek te voeren der demokratie. Maar hier om hebben we de gansche wer kende klasse noodig, zegt spreker. De vrienden van Meerbeke hebben dit begrepen, begroeten we lu-n dus met te zeggen. Werklieden van Meerbeke; de taak die ge op u hebt genomen is een lastige, de strijd die ge hebt aangevangen is een langdurige, maar met goede moed, met forsche wilskracht, stuwen we den rollenden wagen den berg op, een berg waar de zon der hoop hare vredestralen uit werpt en die voor ons de toekomst verzekert, en de macht in handen brergen zal, der proletaiieis klasse. Langdurig applaus viel spreker ten deel. Voorwaar een prachtige dag voor de bevolking van Meer beke. Allen naar Meerbeke op 25 Mei voor de INHULDIGING I)ER VLAG -van den S.'c Propaganda- club. De Socialistische Piopagar.cla- ciub van Meerbeke stuurt lat gs dezen weg, zijn harlelijksten dank aan al degenen welke deelgenomen hebben aan de plechtige openirg van ons lokaal, en in 't bijzonder aan turneressen, turners en aan onze wakkere muzikanten. In alle omstandigheden mogen allen op onze medehulp rekenen. De Soc. Propagaiitlaclub. Strijd penning. timdal, Rend V. S. wat meer eer bied zoo hebben voo - einzen Strijd- penning (>,2S. Omdat Jef mus zulke schoone duiven in zijn keef bad 0,25. 'Imdat itet steenen waren die er in zaten 0,25. Omdat Rachel haar B. nat was 0,25. Omdat zij zegt dal Marie haar vertrek nut was 0,6". Omdat ze iiaar li. gedaan liad 0,25. Omdat Pierre ingehaald is 0,25. Om dat hij zijn muts kwijt was 0,25. Om dat hij er twee uren nadien kwam naar zoeken 0,25. Omdat ze hem huiten gezongen hadden 0,25. Omdat Sper van Buiksclien met zijn col en schoenen in zijn bed lag 0,25. Omdat hi.i tegen zijn zoon opspeelde omdat hij te laat't huis kwam 0,25 Omdat T. bü Manco zit 0,50. Omdat Vital Zondag avond zijn geld op de bank gezet heeft 0,25. Omdat, do kleinen Gaston Popper zijn sper heeft 0,25. Omdat Polier Zondag naar Aalst gaat 0111 van de Marolle weg te zijn 0,25. Omdat Gust moe is ais hij op de piano moet, spelen 0,25. - Voor de Vlag Gezongen door Gerre en romige liaald door llizen 3,05. Gezongen door Helèno Van der Kelen en rond gehaald door Marguerite Sehieticat 11,12. Gezongen door Helène Van dei- Kelen en rondgehaald door Margue rite Scliietecat 13,25. Gezongen door Julia Van Laethem en rondgehaald deor Verreman Jan 9,45. Gezongen door dezelfde en rondgehaald door Watripont Jan 3,00. Gezongen door llelèno Van der Kelen en rondge haald door Marguerite Scliietecat 0,00. Gezongen door Sortin Louis en rondgehaald door Loon Joeper 5 30 Gezongen door O. Van Impe en rondgehaald door De Coordo Krans 4,45 en Tiekcn doet er hy 5,OÖ. Ge zongen door Gavrie van Vrekem en rondgehaald doar hem zelf 0 00. Ge zongen door Rachel Goudswilders en rondgehaald door Gavrie 5.00. Gezongen door Philomène Baschóur en rondgehaald door Taaf 5,75, Ge zongen door Oir. er Van Heileghen) en rondgehaald door Dizen 10,0s. Ge zongen door den boas van 't lokaal en rondgehaald door den garcon 4,35. Gezongen door Louis Sertin en rondgehaald door J. II. Van Lomler. zele hij Pitter 10 30. Totaal 109,78. Totaal fr. 57,05. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Scliietecat O. 1.00. Buyl Pet. 1,00. Siinon Petrus I 00. Got tomans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. I'erdaeus Leon 1,00. Do Boorde Fr. 1.00. Van der Maelen Oustaar I.OOi Stevens Arthur 1.00. Goudwilders Pliilouiun 1,00. C. C. 1,00.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3