Ter eere van den ARBEID! A Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Door verbroedering' aller volkeren, naar Vrede Arbeiders, viert in massa but Een Meifeest BARBAREN iïn de Kamer. Mijn Hoekje. 21c Jaar N° 17. I'rijs per nummer 1ft conticnjc-'i. 27 April 1i>24. Ariüoncen Waarom het wereld- proletariaat beloog! op Eersten Mei. Aanhoudende bijval. De Rysselaars te Gent. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. por regel op l".on 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4» bladzijde. Röklamen volgons ovoroenkomst. Allo briêfwisspjingèn moeten elke week vóftr Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende'brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT - Lokaal HAND IN IIAND Molendries, Hals». BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PoslehockrekeningN'85886 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand-, Molendries, 11, A ALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,76 BUITEN BELOIE. jaar fr. 15,00 Men abonneort zicli op alle postbureelen. Arme en ongelukkige weduwe. Ze was blijven zitten met een last van 5 kinderen en woonde.in een hutteken, dat ze moest verlaten, door een vonnis van den Vrede rechter, en ze wierd de stoat op gezet. Sedert lang stondt er in de ge meente een huis onbewoond om die arme vrouw te herbergen, eischte de gemeente die woning op, gaf er bericht van aan den eigenaar, die niet beter vondt, dan de ramen dier ledigstaande woning uit te nemen en het huis onbe woonbaar te maken. Een andere eigenaar eischt de uitzetting vari een gezin met man, vrouw en twee kinderen, omdat het huis bouwvallig is. Het geding komt voor 't gerecht, een bouwkundige wordt aange steld, die het huis in kwestie bouw vallig verklaartde inwoners, vlie gen met hun inboedel op straat. De gemeenteraad der gemeente, het is te Nieuwerkerken, komt in allerhaast samen, neemt het besluit het buis te herstellen op kosten der gemeente, eischt het huis op, venvitligt onmiddelijk den eige naar, die niets beter vindt, dan bet buis ten gronde te werpen. Wij meeïien dat er hier redenen bestaan, om die bedoelde eige naars voor 't gerecht te dagen en ben te doen verantwoorden voor hunne begane misdaden. Er is woningnood, een eigenaar bekomt eene uitdrijving om hem van de verantwoordelijkheid tegen over zijn huurder te ontslaan de gemeente wil het huis herstellen en toch breekt de eigenaar het af Welke mentaliteit, dat die hee- ren eigenaars toch bezitten Welke iefde en genegenheid die heeren koesteren voor de werkende klas, die zóó erg lijdt onder den woning nood. En dit zijn kristelijke menschen die hopen, hiernamaals in den he mel rijstpap met zilveren lepels te mogen eten Het is nu aan den gemeenteraad te oordeelen, of ze met hun den zot mogen houden. Het is aan den Heer Gouverneur, om mede te helpen, die onmenschen tot reden te brengen, het is aan 't gerecht hier een goed voorbeeld te geven en die barbaren naar waarde te veroordelen. Maar aan het volk zelf is, het te zorgen, dat we aan betere wetten geraken, om zulke onmenschelijke daden onmogelijk te maken, en te zorgen, dat we uit den woningnood geraken. j Zulks zal in alle geval niet met ons huidig bestuur van liberalen en katholieken, dat zelfs de kredieten vermindert, om werkmanswonin* gen te bouwen. Nog enkele maanden en het is kiezing, dan zuiveren we het gou- vernement, de rijke menschen aan de deur, om het te vervangen door mannen uit het volk, door afge- vaardigden van den werkenden i stand. Friederik. Het wereld proletariaat op 1 Mei betoogt Voor den Vrede Voor recht op leven Voor oen beter bestaan Voor minder slavernij en meer vrijheid Voor erkenning van den arbeid als bron van allen rijkdom Voor het beschikken door de massa onzer eigen arbeid Voor eon broederlijk hand in ban I gaan van alle hand- en goeslesar- beiders. Voor de wereld strijd van het pro letariaat tegen het. kapitalisme Vrouwen en mannen Betoogt allen op Eerste Mei. inning gaat van 20,782 fr, in 1923 tot 28,907 in 1924. Dit zijn de vier bewegingen die het kriterium worden van den voor spoed van La Prévoyance Sociale en die zich kenschetsen door een van jaar tot jaar vorhoogende snelheid en regelmaat die oen waarborg zyn voor de toekomst. Eere zy hen die aldus hun werken ondersteunen. Onze Qentsche vrienden geven zich voor onze vrienden van Ryssel geestdriftig te ontvangen do Rys selaars hebben een uitstap belegd naar do ArteVeM.os1.aH die voor drie maanden de hoofdstad wezen zal der wereld kooperatie. Op 13 Juli, eerste bezoek talrijke groepen zullen, door muziekkorpsen begeleid, de Frar.scho zoo meesle pende vreugdetonen in onze koope- ratiestad laten weerklinken. Het zal prachtig en broederlijk wezen. Op 27 Juli zal het er niet minder prachtig en broederlijk aan toe gaan, doch, wat meer officieel. De gemeenteraad van Ryssel zal naar Gent zich begeven, vergezeld van het gemcentemuziekkorps en de Federatie der Schoolgroepen. En telkenmale zal het een vloed van een millioen Fransclien mee brengen on al de Gentenaren zullen rich voorbereiden hen te ontvangen zooals het betaamt heel het land zal deze Fransen Belgische Coopo- zatio-bet oogi n g opl ui storen U it a 11 e 11okn van Xoord Frank rijk worden ons de vriendschappn- lijksle nieuwigheden voorspeld, laat ons nog niet alles zeggen laten wij er genoegen in smaken een voor een de vreugdevolle berichten be richten bekend te maken. J. B. Een instelling die zonder ophou den zijn eigen rekordon klopt is on getwijfeld de toekomst meester, orn aanhoudende krachtinspanning, eiken dag hernieuwd, is nuttiger dan (vn inspanning van overmacht die volledig uil pilt. Wij hebben reeds de gelegenheid gehad den onophoudende!) bijval van La Prévoyance Sociale te vermelden. Ziehier enkele cijfers die bewijzen dat dezen vooruitgang niet ophoudt, dat hij integendeel in snel heid wint. In 1923 bedroeg de gemiddelde rnaandolijkscho verhooging van het aantal polissen op het leven, 2.6GG nieuwe polissen, voor de eerste drie maanden van 1924. was het gemid delde cijfer 3,211. De gemiddelde maandelijksche kapitaalverhooging die daarmede overeenstemt gaat van 2 millioen 750,700 fr. tot 3 millioen 2G8,018fr. De gemiddelde maandelijksche verhooging der jaarlijksche premie Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel NicSiels Van Droogenbroek, Clément, is tegenwoordig soldaat bij het. l' ja gers te paard, lu_ eseadron, 1" pelo ton, te Mons. lli.j is deoudstevan acht kinderen, heeft zijne vraag om onbepaalden uitstel ingediend te Aalst en is niet vrijgesteld gewor den, gezien hij heden onder do wa pens is. Zou do heer minister mo niet wil len zeggen hoe het komt dat dien jongen van het voordeel der wet 'niet, geniet Hij verkeert volledig in de gestelde voorwaarden. Antwoord Inlichtingen worden gevraagd. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Kichcls. De ouders van Desmet, Florent, vragen mij Tied, het volgende te on (In werpen Hun zoon is staatsbediende. In De cember 1923 moet hij dienst nemen, in het leger bij het9* Linie, 11° Kom- panie, Petit Chateau Brussel. Men weigert hem de dertiende maand te betalen als vergoeding aan den ijzerenwe^ omdat hij op 1 Januari 1924 nipt in dienst was. Zoo ja, meent de hoer minister riet dat zulks eene onrechtvaardig heid daarstelt vermits de persoon in kwestie niet vrijwillig zijn dienst heeft verlaten, maar gedwongen was soldaat te worden. Kan de heer minister niet beslui ten dat zulks vcrandere Er verkor ren voorzeker nog andere in dat ge val. Antwoord Volgens de bepalingen van art. 1, 3 en 4 van het koninklijk besluit van 19 Januari 1924, kan de aan het personeel voor het loopend dienstjaar verleende uitzonderlijke toelage, enkel toegekend worden aan do door den Staat, bezoldigde en op 1 Januari 1921 in workelijken dienst zijnde bedienden. De bij het leger zijnde bedienden vervullen deze voorwaarde niet en kunnen derhalve bedoelde toelage niet genieten. Voormeld koninklijk besluit werd in ministerraad opgemaakt en is van toepassing in alle ministeries. Vraag (in't Vlaamsch) van gezel Nichelsi De Sutter, Frans, wonende te Dendorhautem, Sticlielen, is een ouderdomspensioen toegekend door den Heer Controleur van 400 frank op 12 Mei 1923. Tot heden is dien pensioontitcl nog niet besteld en ontvangt dien ouderling nog geen pensioen. Zou don Heer Minister mede reden van dit lang wegblijven niet willen opgeven en zorgen dat dien ouder ling weldra zijn pensioen geniete Antwoord Het dossier omtrent de aanvraag, naar aanleiding waar van aan de bclanghobbende, wegens een beslissing op 12 Mei 1923 door den Controleur getroffen, een pensioen van 400 frank, mocht verleend ziin g worden, is op mijn Departement niet toegekomen. Er wordt aan de bevoogde over heden om inlichtingen gevraagd. Vraag, (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels s Van Holen, Camiel, geboren den 13 Mei 1850 en De Breucker Hortensia zijne ochtgcnoote. geboren don 11 Juni 1850, wonende to Maal, Nieu werkerken, zijn sedert 15 Mei 1923 door don Hoor Controleur elk een pensioen toegekend van 300 frank en hebben tot heden nog hun pensioon titcl niet ontvangen. Zou den Heer Minister goen maat regelen willen treffen oin die titels te doen atleveren Antwoord Twee pensioentitels (Sie I). 4107-1 en 41075) werden op 21 Maart aan hel B* stuur van de ge meente Nieuwerkerken overge maakt. Heden is 't feest, bij do Zieken bonden. Do mutualiteit Victor De Geyter, viert zijn vyf en-twin- tig jarig bestaan, alsmede zijn voorzitter, Benoit Da Moor. die een der stichters is van den bond en onafgebroken bestuurlid is geweest. Wie zal er t'huis blijven Niemand, omdat we weien dat al onze leden menschen zijn, die fierheid bezitten, die erkentelijk zijn, tegenover dezen, die gedu rende één kwaart van eene eeuw al hun tyd hebben weten te offe ren voor het welzijn, de goede werking en den vooruitgang van onzen Ziekenbond. En dat is wel onzen huidigen voorzitter Benoit Do Moor niet waar Als we heden fier als een pauw- in den stoet zullen opmarcheeren, omdat onzen Ziekenbond den sterksten en machligsten bond is van de stad met zijne UdOO leden, dan moeten we eerlijkshalve be kennen, dat onzen voorzitter daar toch veel toe bijgedragen heeft om onzen bond, dit groot aantal leden te doen bekomen Wordt een bond niet groot en sierk, naarmate hij het vertrou wen wint van het volk En hoe wint men het vertrou wen Door een goed bestuur, door eerlijk ondeftig te handelen, door het reglement te doen naleven, door uitbreiding van de toe te ken nen voordeelen. Weeral is het De Moor, die ge durende al het bestaan van den bond, bestuurlid is geweest en dus het zyne heeft bijgebracht 0111 het stuur van den bond in die richting te houden. Wy bekennen het gaarne, we brengen hetn graag die hulde al tijd was hij op post, nooit te zoe ken en niets was hem te laslig of lo zwaar om den bond vooruit te te helpen. Hij is gelukt in zyn pogen en wij met hem Wij zyn cr toegekomen, niet al leenden machtigsten bond van de stad te zyn, maar we kunnen ook de meeste voordeelen schenken. Bn nog heeft hy geen rust. Wekelijks is hij nog op post op de bestuurvergadering nog is hy de ziel van onze algemeene vergade ringen, nog is hij den man die op congressen of bijeenkomsten der mutualiteiten onzen vertegen woordiger is, en wanneer de een-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1